Tip de redactie

Fastned installeert lader met totaal vermogen van 1000kW in Nederland - update

Door Imre Himmelbauer, 24 december 2025 16:57230 reacties, submitter: Sonicfreak

Fastned heeft zijn eerste lader met een vermogen van 1000kW in Nederland geïnstalleerd. De lader zou genoeg vermogen hebben om meerdere EV's in twaalf minuten tijd van genoeg stroom te voorzien om duizend kilometer te rijden.

Fastned test de lader bij Fastned Aalscholver langs de A6 tussen Lelystad en Almere, schrijft het bedrijf op LinkedIn. Overigens lijkt de lader geen auto's met een vermogen van 1000kW te kunnen laden. Via zijn eigen website geeft Fastned aan dat bij de locatie Aalscholver laders met een maximaal vermogen van 600kW beschikbaar zijn.

Eerder dit jaar kondigde ook de Chinese autofabrikant BYD aan dat het een laadsysteem had ontwikkeld met een vermogen van 1000kW. Het bedrijf wil laders met deze technologie volgend jaar ook in Nederland plaatsen. Ook Mercedes toonde in september een Concept AMG GT XX die met een snelheid van meer dan een 1000kW laadde.

Update, donderdag 11.23 uur – In het artikel werd aanvankelijk gesuggereerd dat de lader het vermogen had om auto's met een vermogen van 1000kW op te laden. Dit lijkt onjuist: op zijn eigen website geeft Fastned aan dat het maximale laadvermogen per auto 600kW is. Het artikel is hierop aangepast.

Reacties (230)


Samsung kondigt 6k-gamingmonitor met 3D-functionaliteit aan

Door Imre Himmelbauer, 24 december 2025 16:1073 reacties, submitter: Balance

Samsung heeft vijf nieuwe Odyssey-gamingmonitors aangekondigd. Het gaat onder meer om de Odyssey 3D G90XH, met een 6K-ips-display dat ook 3d-beelden kan weergeven zonder dat de gebruiker een 3d-bril op heeft.

Volgens Samsung werkt het 3d-effect door realtime oogtracking, waarmee het scherm de 'diepte en het perspectief aanpast op basis van de positie van de kijker'. Onder meer The First Berserker: Khazan, Lies of P: Overture en Stellar Blade bieden volgens het bedrijf extra 3d-functionaliteit. Ook beschikt de monitor over 2d-naar-3d-conversie. De G90XH heeft verder een 32"-display met een verversingssnelheid van 165Hz. Via dual mode is de verversingssnelheid te verhogen naar 330Hz, waarbij het scherm terugschakelt naar een resolutie van 3072x1728 pixels.

Samsung heeft ook de Odyssey G60H en drie Odyssey G8-modellen aangekondigd. De Odyssey G60H biedt een 27"-scherm met een native resolutie van 2560x1440 pixels en een verversingssnelheid van 600Hz. Met een dual mode is de verversingssnelheid te verhogen naar 1040Hz, waarbij het scherm beelden in een 720p-resolutie weergeeft.

De Odyssey G8 G80HS biedt dezelfde resolutie en verversingssnelheid als de Odyssey 3D, waarbij de G80HS geen 3d-functies biedt. De Odyssey G8 G80HF is een 27"-5k-scherm met een refreshrate van 180Hz, dat met dual mode kan omschakelen naar een 1440p-resolutie met een verversingssnelheid van 360Hz. De drie schermen ondersteunen FreeSync en G-Sync.

De Odyssey OLED G8 G80SH is het enige aangekondigde beeldscherm dat niet gebruikmaakt van ips-technologie. In plaats daarvan heeft Samsung het beeldscherm uitgerust met een 4k-QD-OLED-display met een verversingssnelheid van 240Hz. Het scherm heeft geen dual mode en ondersteunt ook geen FreeSync of G-Sync.

Samsung toont de Odyssey-monitors op CES, dat van 6 tot 9 januari plaatsvindt in Las Vegas. Het is nog niet bekend wanneer de apparaten beschikbaar komen en hoeveel ze gaan kosten.

Model Grootte Resolutie Technologie Verversingssnelheid Dual mode
Odyssey 3D G90XH 32" 6144x3456 pixels IPS 165Hz 330Hz (3072x1728 pixels)
Odyssey G6 G60H 27" 2560x1440 pixels IPS 600Hz 1.040Hz (1280x720 pixels)
Odyssey G8 G80HS 32" 6144x3456 pixels IPS 165Hz 330Hz (3072x1728 pixels)
Odyssey G8 G80HF 27" 5120x2880 pixels IPS 180Hz 360Hz (2560x1440 pixels)
Odyssey OLED G8 G80SH 32" 3840x2160 pixels QD-OLED 240Hz -

Samsung monitors

Reacties (73)


OpenHAB voegt ondersteuning toe voor HomeKit-apparaten

Door Imre Himmelbauer, 24 december 2025 14:5724 reacties, submitter: siepeltjuh

De domoticasoftware openHAB heeft ondersteuning toegevoegd voor HomeKit-apparaten. Door een speciale HomeKit-binding kunnen gebruikers nu apparaten in openHAB gebruiken die voorheen alleen aan te sturen waren via de Apple Home-app.

Door de nieuwe HomeKit-binding wordt het mogelijk om apparaten in openHAB te integreren die Apple HomeKit native ondersteunen. Daarbij vindt de bediening volledig lokaal plaats zonder afhankelijkheid van de cloud. Onder meer Velux-dakramen en -zonwering en thermostaten van Tado en Eve Home ondersteunen HomeKit.

De nieuwe binding vormt volgens openHAB een aanvulling op de al bestaande HomeKit-integratie. Daarbij worden openHAB-items geëxporteerd naar HomeKit. Daardoor zijn openHAB-apparaten zichtbaar in de Apple Woning-app en kunnen zij worden aangestuurd met Siri.

OpenHAB is opensourcedomoticasoftware waarmee gebruikers smarthomeapparaten kunnen uitlezen en aansturen. Via bindings ondersteunt de software onder meer Sonos-, Nest-, Philips Hue- en IKEA Trådfri-apparaten. Ook Zigbee, Z-Wave en Matter worden ondersteund.

Reacties (24)


Ubiquiti brengt Travel Router uit die via thuisnetwerk verbindt voor 85 euro

Door Imre Himmelbauer, 24 december 2025 14:01120 reacties, submitter: LightStar

Ubiquiti heeft zijn UniFi Travel Router geïntroduceerd. Het apparaat is minder dan 10cm lang en weegt slechts 89 gram. Bovendien verbruikt de router maximaal 5W, waardoor hij eenvoudig via een beschikbare USB-poort van stroom kan worden voorzien. De Travel Router heeft een adviesprijs van 85 euro.

UniFi Travel Router
UniFi Travel Router

De Travel Router heeft twee ethernetpoorten met een maximale snelheid van 1Gbit/s en ondersteunt 2x2 Wi-Fi 5, dat snelheden van maximaal 867Mbit/s ondersteunt. Aan de andere kant bevinden zich een USB-C-ingang om het apparaat van stroom te voorzien en een USB-C-poort voor USB-tethering, waarmee een smartphone zijn mobiele verbinding met de router kan delen. Gebruikers kunnen het apparaat via bluetooth met een smartphone instellen.

Voor bestaande UniFi-gebruikers biedt de router de mogelijkheid om onderweg verbinding te maken met het thuisnetwerk. Daardoor blijft onder meer de geolocatie van de gebruiker gelijk, ongeacht waar de router wordt gebruikt. Daarnaast kunnen gebruikers ook andere UniFi-apparatuur die normaal met het UniFi-netwerk is verbonden naadloos met de Travel Router gebruiken.

Aan de voorkant bevindt zich een 1,14"-scherm dat de actuele verbindingsstatus van de router toont. UniFi zegt dat de router de authenticatieschermen van bijvoorbeeld wifinetwerken van hotels zelf afhandelt. Als deze netwerken zijn beschermd met een wachtwoord, wordt de inlogpagina naar de telefoon gestuurd, zodat de gebruiker daar kan inloggen. Het apparaat ondersteunt geen WPA Enterprise of Passpoint. UniFi begint met de levering van de Travel Router vanaf 29 december.

Reacties (120)


IO Interactive stelt James Bond-game 007 First Light uit tot 27 mei - update

Door Imre Himmelbauer, 24 december 2025 12:2116 reacties, submitter: Sonicfreak

IO Interactive heeft de James Bond-game 007 First Light uitgesteld naar 27 mei 2026. Dit is een dag na de eerdere releasedatum van Grand Theft Auto VI, dat vorige maand werd uitgesteld tot 19 november. Volgens IO Interactive geeft dit de ontwikkelstudio de ruimte om de game 'te polijsten en te verfijnen'.

IO Interactive laat op X weten dat de ontwikkeling van de game goed verloopt en dat 007 First Light inmiddels van begin tot eind speelbaar is. Eerder stond de game gepland voor 27 maart. Dankzij de twee maanden extra ontwikkeltijd kan de studio naar eigen zeggen de 'best mogelijke versie' van de game te kunnen leveren. Het bedrijf zegt begin 2026 met meer updates te komen.

IO Interactive toonde in juni de eerste trailer van 007 First Light, waarin een jongere James Bond de hoofdrol vertolkt. Volgens de ontwikkelaar kunnen spelers een 'op zichzelf staand, origineel oorsprongsverhaal' van de Britse superspion beleven. De game verschijnt op de PlayStation 5, Xbox Series X/S, Steam, Epic Games Store en Nintendo Switch 2.

Update, 12.35 uur – In het artikel stond aanvankelijk dat Grand Theft Auto VI op 26 mei zou uitkomen. Die game is echter uitgesteld tot 19 november. Het artikel is hierop aangepast.

Reacties (16)


VS legt inreisverbod op aan Thierry Breton om 'censuur' op techplatforms

Door Jasper Bakker, 24 december 2025 11:56284 reacties, submitter: Swelson

De Verenigde Staten leggen een inreisverbod op aan voormalig eurocommissaris Thierry Breton en vier andere Europeanen die desinformatie op internet bestrijden. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken plegen zij censuur op Amerikaanse platforms.

Minister Marco Rubio van Buitenlandse Zaken spreekt van een wereldwijd 'censuurindustrieel complex', waarmee hij lijkt te verwijzen naar een verstrengeling van overheidsgedreven censuur en het bedrijfsleven. Het ministerie neemt nu 'actie tegen vijf individuen die georganiseerde inspanningen hebben geleid om Amerikaanse platformen te dwingen tot het censureren, demoniseren en onderdrukken van Amerikaanse standpunten waar zij tegen zijn', aldus de persverklaring van Rubio.

Hij beschuldigt de vijf Europeanen die nu een visumsanctie krijgen van radicaal activisme en het misbruiken van niet-gouvernementele organisaties om een informatieoorlog tegen de Verenigde Staten te voeren. Buitenlandse staten zouden Amerikanen en Amerikaanse bedrijven censureren. Rubio stelt dat de Amerikaanse regering de sanctielijst zal uitbreiden als anderen volharden in deze koers.

Regulering van big tech

In een bericht op X zet de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Breton neer als 'brein achter de Digital Services Act'. Deze Europese wetgeving reguleert techbedrijven die in Europa opereren. Breton krijgt ook het verwijt dat hij in een open brief dreigementen uitte tegen miljardair Elon Musk, eigenaar van sociaal netwerk X. Dit gebeurde in augustus 2024. Breton waarschuwde Musk dat X zich dient te houden aan Europese wetten zoals de DSA.

De brief van Breton stond los van het officiële onderzoek dat de Europese Commissie naar X had ingesteld. Beide kwesties draaien om ongeveer dezelfde feiten: X zou meer moeten doen om de verspreiding van desinformatie op het platform tegen te gaan. In diezelfde maand interviewde Musk op X Donald Trump.

Reacties (284)


Medewerker Proximus-partner bekeek 'op grote schaal' klantendata

Door Imre Himmelbauer, 24 december 2025 11:1755 reacties, submitter: dirtybolle

Proximus stelt een onderzoek in naar een medewerker van een partner die 'op grote schaal' ongeautoriseerd klantgegevens van de provider bekeek. Het gaat om de voor- en achternaam, het adres, het e-mailadres, de geboortedatum en het telefoonnummer van klanten.

De gegevens bevatten geen simkaartnummers, creditcardgegevens, wachtwoorden, pincodes of pukcodes, benadrukt Proximus. De Belgische provider stelt dat er op dit moment geen aanwijzingen zijn dat de gegevens worden misbruikt. Zolang het onderzoek loopt, kan het bedrijf geen verdere details over het incident geven.

Proximus roept klanten op om waakzaam te blijven en stelt dat het bedrijf en zijn medewerkers nooit via de telefoon, e-mail of sms vragen om gevoelige gegevens. De uitgelekte data kan niet worden gebruikt om direct toegang te krijgen tot accounts of creditcardfraude te plegen, maar wel om bijvoorbeeld phishingpogingen te doen.

Reacties (55)


Meta past tijdlijnen Facebook en Instagram aan na uitspraak Nederlandse rechter

Door Imre Himmelbauer, 24 december 2025 11:0781 reacties

Meta lijkt gefaseerd wijzigingen door te voeren aan de interface van Facebook en Instagram. Het bedrijf had tot eind december de tijd om wijzigingen door te voeren na een rechtszaak die was aangespannen door de Nederlandse organisatie Bits of Freedom.

Instagram chronlogisch met dm's
Een chronologische
Instagram-tijdlijn met dm's

Woordvoerder Rejo Zenger van Bits of Freedom bevestigt tegenover Tweakers meerdere meldingen te hebben ontvangen van gebruikers over aangepaste interfaces. Volgens hem voert Meta de wijzigingen gefaseerd door, waardoor deze nog niet voor alle gebruikers zichtbaar zijn. Ook Tweakers constateert bepaalde wijzigingen aan de interface van Instagram.

De rechter bepaalde in een kort geding, dat was aangespannen door burgerrechtenbeweging Bits of Freedom, dat Meta de tijdlijnen van Facebook en Instagram moest aanpassen om te voldoen aan de Europese Digital Services Act. Meta ontnam gebruikers met een chronologische tijdlijn onder meer de toegang tot bepaalde functies, zoals privéberichten. Bovendien werden gebruikers weer op een algoritmische tijdlijn gezet nadat zij de apps en websites van Meta sloten en opnieuw openden.

Het gerechtshof in Amsterdam gaf Meta tot 31 december de tijd om de wijzigingen door te voeren. Meta heeft wel een hoger beroep aangespannen tegen de uitspraak van de kortgedingrechter. Dat dient op 26 januari.

Reacties (81)


Museum herstelt oude tape met Unix v4: eerste versie in C is nu te downloaden

Door Jasper Bakker, 24 december 2025 10:1287 reacties, submitter: tszcheetah

De 52 jaar oude computertape die dit jaar tijdens opruimwerkzaamheden werd teruggevonden, is hersteld en bevat inderdaad Unix v4: de eerste versie die in C is geschreven. Het uitlezen van de tape en het decoderen van de data is uitgevoerd door het Computer History Museum in Californië.

Het historische besturingssysteem, afkomstig van de universiteit van Utah, is geüpload naar het Internet Archive en daar gratis te downloaden. Gebruikers kunnen de software draaien via de simulator SimH, schrijft The Register. Het Internet Archive biedt zowel de rauwe analoge tapeopname als een digitaal image aan, dat op basis van die opname is gemaakt.

Het uitlezen van de tape vond op 19 december plaats met een speciaal aangepaste lezer en is vastgelegd op video. De output werd vervolgens geanalyseerd met de 'readtapetool' van het Computer History Museum. Dit herstelprogramma leest niet de opgeslagen bytes of sectoren, maar registreert de rauwe magnetische variaties op het opslagmedium. Deze methode maakt een vorm van foutcorrectie mogelijk.

De negentracktape van het befaamde Bell Labs werd gevonden tijdens opruimwerkzaamheden in een kelder van de universiteit van Utah. Op het label, geschreven door informaticus en Unix-expert Jay Lepreau, stond 'UNIX Original from Bell Labs v4'. Dit blijkt nu te kloppen.

Utah Unix v4-tape in tapelezer
De 52 jaar oude tape van de universiteit van Utah, geplaatst in een speciale tapelezer. Bron: Internet Archive

Reacties (87)