Bits of Freedom nomineert politie en Belastingdienst voor Big Brother Award

Clinical Diagnostics, het laboratorium waarvan gevoelige medische gegevens van Nederlanders uitlekten, is genomineerd voor een Big Brother Award van Bits of Freedom. Andere genomineerden op de lijst voor grootste privacyschender van het jaar zijn de Belastingdienst en de Nederlandse politie. Ook is Microsoft genomineerd, evenals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor het gebruik van Microsoft-software.

Digitaleburgerrechtenorganisatie Bits of Freedom heeft de genomineerden van de Big Brother Awards bekendgemaakt. De prijs wordt ieder jaar uitgereikt aan de grootste privacyschender van het jaar. Dit jaar zijn er vijf bedrijven en instellingen genomineerd voor de prijs. Tijdens de uitreiking worden er zowel een expertprijs als een publieksprijs uitgedeeld. Op die laatste kan iedereen stemmen.

Bits of Freedom heeft onder andere de Belastingdienst genomineerd 'voor het onrechtmatig inzetten van algoritmen'. De Nederlandse fiscus zet tientallen risicoprofileringsalgoritmes in, iets waarvoor ook de Autoriteit Persoonsgegevens recent nog waarschuwde. Bits of Freedom hekelt daarbij dat de Belastingdienst haar 'wettelijke plicht verzaakt om bij risicovolle verwerkingen van tevoren in kaart te brengen welke risico's die met zich meebrengen'. BoF vreest daarom voor een nieuwe toeslagenaffaire. Daar lagen discriminerende algoritmes van de Belastingdienst aan ten grondslag, iets waar de fiscus eerder al twee flinke AVG-boetes voor ontving.

Een andere nominatie komt voor rekening van Clinical Diagnostics. Dat is een medisch laboratorium dat deze zomer in het nieuws kwam nadat het werd gehackt. Door die hack kwamen gegevens van zeker 700.000 Nederlanders in handen van hackers. Bits of Freedom nomineert het lab niet vanwege de hack zelf, maar vooral vanwege de respons daarop. Het lab zou het lek te laat hebben gemeld aan betrokkenen. "Organisaties die met medische gegevens werken, hebben een extra zware verantwoordelijkheid om secuur om te gaan met de gegevensverwerking en de verplichtingen die daarbij horen", schrijft BoF. "Clinical Diagnostics heeft hier duidelijk steken laten vallen."

Bits of Freedom nomineert daarnaast de Nederlandse Nationale Politie 'voor het monitoren van activisten via sociale media'. In het afgelopen jaar heeft de politie 'met enige regelmaat' demonstranten thuis opgezocht op basis van oproepen of reacties op sociale media. "Voor deze intimiderende vorm van surveillance ontbreekt een wettelijke grondslag en daarmee is het een illegitieme inbreuk op het demonstratierecht en het recht op privacy", schrijft de organisatie.

Tot slot zijn zowel Microsoft als de Vereniging van Nederlandse Gemeenten genomineerd voor een award. In het geval van Microsoft is dat 'voor haar bijdrage aan de genocide in Palestina vanuit haar datacentrum in onze achtertuin', schrijft BoF. De organisatie stelt dat Microsoft datadiensten levert aan de Israëlische geheime diensten. Dat gebeurde vanuit een datacenter dat in Nederland staat; Microsoft bevestigde zelf eerder al dat dit het geval was.

Bij de nominatie van de VNG gaat het feitelijk om een nominatie van individuele Nederlandse gemeenten. Bits of Freedom zegt dat het merendeel van de Nederlandse gemeenten Microsoft-software gebruikt voor e-mail- en Office-applicaties. "De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een cloudexpertisecentrum waar gemeenten terechtkunnen voor hulp bij hun transitie naar de cloud", schrijft BoF. "Daarbij ondersteunt de VNG, in nauwe samenwerking met Microsoft, met allerlei hulpmiddelen de overstap naar de cloud van Microsoft."

De prijsuitreiking van de Big Brother Awards vindt op 20 februari volgend jaar plaats in Amsterdam. Naast de prijzen voor privacyschenders wordt ook altijd de Felipe Rodriquez Award uitgereikt aan de persoon, het bedrijf of de instelling die zich juist het meest inzet voor privacybescherming.

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

19-12-2025 • 15:08

84

Reacties (84)

Sorteer op:

Weergave:

Ik vind de reden van nominatie van Microsoft een beetje twijfelachtig. Wat heeft dit nou te maken met privacy?
Ze nemen elk telefoongesprek op wat er in de gazastrook word gedaan. Alles opgeslagen in de datacenters in Nederland. People make games heeft hier een goede video over gemaakt.

Vanuit het nominatierapport:
Microsoft blijkt sinds eind 2021 diensten te leveren aan de Israëlische geheime
dienst Unit 8200. De ambitie van de geheime dienst was het opslaan en analy-
seren van een miljoen telefoongesprekken per uur. In juni 2025 zou dat gaan om
11,500 terabytes aan gegevens, omgerekend zo’n 200 miljoen uur aan audio.
bron

[Reactie gewijzigd door MoonRaven op 19 december 2025 15:42]

Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @MoonRaven19 december 2025 17:50
"Ze" is hierbij niet Microsoft. Het lijkt mij goed dat extra te duiden want ik lees dat sommige mensen dat niet lijken in te zien. Ze (Microsoft in dit geval) leveren infrastructuur en diensten maar de afnemer (Israëlische geheime
dienst) had dit als doel.

[Reactie gewijzigd door Bor op 19 december 2025 17:54]

Ze (Microsoft in dit geval) leveren infrastructuur en diensten maar de afnemer (Israëlische geheime
dienst) had dit als doel.
Dit komt toch wel erg dicht in de buurt van "ik (Microsoft) deed enkel wat werd opgedragen door een ander (Israël)".

Het is niet alsof Microsoft enkel een fysiek onderdeel van iets levert. Het draait op infrastructuur en dienstverlening van Microsoft.
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @The Zep Man20 december 2025 09:53
Je kan je afvragen of Microsoft wel op de hoogte was van het uiteindelijke doel. Je kan zaken als Azure etc inzetten voor verschillende doelen natuurlijk waar Microsoft anders dan de leverancier van de cloud infra niet bij betrokken is. Is Microsoft gekend in het uiteindelijke doel van wat werd gebouwd? Hebben ze hier actief aan meegewerkt of gaat het alleen om bv het opleveren van storage en compute power zoals ze dat aan zeer veel afnemers leveren?

[Reactie gewijzigd door Bor op 20 december 2025 09:54]

Je kan je afvragen of Microsoft wel op de hoogte was van het uiteindelijke doel.
Nee dat kun je niet. Dit is al maanden bekend. Ergens eind januari begin februari. Google en Amazon doen hier ongeveer hetzelfde.
Is Microsoft gekend in het uiteindelijke doel van wat werd gebouwd
Ja ze hebben hier namelijk zelf direct aan meegewerkt.
Microsoft provides the Israeli military with Azure cloud and AI services that are crucial in empowering and accelerating Israel’s genocidal war on 2.3 million Palestinians in the illegally occupied Gaza Strip. Microsoft’s extensive ties with Israel’s military are revealed in investigations by The Guardian with the Israeli-Palestinian publication +972 Magazine, demonstrating how the Israeli military turned to Microsoft to meet the technological demands of genocide.
The documents further show that Microsoft personnel work closely with units in the Israeli army to develop products and systems. Dozens of units have purchased “extended engineering services” from Microsoft, in which, according to the company’s website, “Microsoft experts become an integral part of the [customer’s] team.” 

The documents describe, for example, that in recent years the Military Intelligence Directorate has purchased private development meetings and professional workshops, which Microsoft’s experts have given to soldiers at a cost of millions of dollars. Between October 2023 and June 2024 alone, the Israeli Defense Ministry spent $10 million to purchase 19,000 hours of engineering support from Microsoft.

An intelligence officer who served in a technological role in Unit 8200 in recent years, and worked directly with Microsoft Azure employees before October 7 to develop a surveillance system used to monitor Palestinians, told +972 and Local Call that the company’s developers became so embedded that he referred to them as “people who are already working with the unit,” as if they were soldiers. 
Je kan je afvragen of Microsoft wel op de hoogte was van het uiteindelijke doel.
Dat komt wel erg in de buurt van "wir haben es nicht gewußt" (en er wel aan verdiend).

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 20 december 2025 10:03]

Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @The Zep Man20 december 2025 10:41
Nee dat komt helemaal niet in de buurt van een 2e wereld oorlogs quote.

Denk jij dat Microsoft alle implementaties op hun infrastructuur kent en daarbij de doelen waarvoor het wordt ingezet? Dat zou betekenen dat ze zich meer dan gewenst inmengen in de inrichting van anderen lijkt mij.
Feit blijft dat het, naar mijn en anderen hun mening, een geval is van een schadelijke vorm van nalatigheid. Elk westers bedrijf kan kiezen met wie ze zaken doen. Als ze er geen controles op nahouden dat met hun software geen ethische grenzen overschreden worden, dan vinden wij als volk dat bedrijf medeplichtig aan de feiten die elders gepleegd worden.

Het is een beetje alsof je Co2-capsules, een vernevelaar, cloor en ammoniak aan een smurf verkoopt, weet dat je daarmee een levensgevaarlijk wapen kan maken dat schadelijker is dan pepperspray, zegt "Niet voor slechte dingen gebruiken he?", en vervolgens toekijkt hoe die smurf een mosterdgasbom in de menigte buiten laat afgaan die staat te protesteren tegen het verkopen van chemische middelen aan smurfen, omdat ze weten wat de smurfen ermee gaan doen.

Het is weliswaar iets minder direct, maar nog steeds een gevalletje "je weet waar het voor gebruikt gaat worden en je telt alleen je winst uit"
"Denk jij dat Microsoft alle implementaties op hun infrastructuur kent en daarbij de doelen waarvoor het wordt ingezet?"

Niet alle, maar wel grotendeels!

"Dat zou betekenen dat ze zich meer dan gewenst inmengen in de inrichting van anderen lijkt mij.":

En dat is het geval, vanwege het 'grotendeels'.
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @kimborntobewild20 december 2025 22:41
Zou je dat met objectieve bronnen kunnen duiden? Ik kan niets vinden dat jouw reactie staaft.
Zou je dat met objectieve bronnen kunnen duiden? Ik kan niets vinden dat jouw reactie staaft.
Da's gewoon logica. Microsoft is gewoon erg aanwezig in bijna alle grote bedrijven, en waar ze aanwezig zijn, weten ze wel wat voor vlees ze in te kuip hebben. Het is alom wel bekend dat ze enorm veel telemetry verzamelen. Aan de hand daarvan kunnen ze hun markt ook richting geven.
En omgekeerd is er de discussie van Proton die mogelijk van land verander omdat de privacy regels in CH mogelijk veranderen.
Kijk de video van people make games. Het lijkt mij juist goed om zelf te zien wat er wel is geleverd.
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @robkorv20 december 2025 12:19
Tja, een Youtube bron waar het stikt van de clickbait titels en waar het vooral over games etc gaat; hoe betrouwbaar en objectief is die informatie daadwerkelijk?

[Reactie gewijzigd door Bor op 20 december 2025 12:20]

Burgers in de gaten houden voor militaire doeleiden is niet heel erg privacy-vriendelijk, maar het is inderdaad wel iets wat in het buitenland speelt en niet hier. Het akelige is dat het data-center waarmee dat gebeurde hier in Nederland staat, maar verder zijn er geen Nederlandse burgers slachtoffer inderdaad.
De missende achtergrond is dat het opslag was van opnames van vrijwel alle telefoontjes gepleegd binnen Gaza kort na aanvallen door IDF. Althans, dat leerde ik uit de PMG video hierover:

YouTube: Why We're Boycotting Xbox (and Maybe You Should Too)
Bits of Freedom nomineert daarnaast de Nederlandse Nationale Politie 'voor het monitoren van activisten via sociale media'
en
In het geval van Microsoft is dat 'voor haar bijdrage aan de genocide in Palestina vanuit haar datacentrum in onze achtertuin', schrijft BoF
Is Greta Thunberg de nominatiekiezer bij Bits of Freedom? :+ Dit lijkt meer op dat "Bits of Freedom" een bepaalde agenda probeert te pushen dan objectief te kiezen.
Hoe je in geval van quote 1 de link met Greta Thunberg legt is me niet helemaal duidelijk. In geval van quote 2 gaat het om data vanuit een ander land dat hier in Nederland wordt opgeslagen (MoonRaven in 'Bits of Freedom nomineert politie en Belastingdienst voor Big Brother Award'). Ook daar heeft Greta Thunberg niets mee van doen.

Persoonlijk heb ik bij de Big Brother Award toch altijd het idee dat het (vooral) om Nederlandse overtredingen en misdragingen gaat. Om die reden is, mijns inziens, de nominatie van MS niet helemaal passend. Anderzijds... het gaat natuurlijk wel om grote hoeveelheden data die in Nederland worden opgeslagen.
Voor wat betreft de politie: het maakt niet uit aan welke kant van het politieke spectrum je staat. Het proactief thuis bezoeken van mensen die aan (geweldloze) acties meedoen, gedaan hebben of van plan zijn dat te gaan doen, is gedrag dat volkomen aansluit op de naam van deze award.
Ik begin ook wel te twijfelen aan de keuzes van BoF. Wat die algoritmes betreft bij de Belastingdienst is dit een politieke keuze en voert de Belastingdienst dit alleen maar uit. Het is of meer mensen inzetten of proberen met algoritmes mogelijke fraude op te sporen.

Daarnaast is het online opsporen van mogelijke extremisten in publiek toegankelijke bronnen zoals social media wettelijk helemaal in orde. Dat die mensen thuis opgezocht worden om ze te bewegen hun online toon te matigen voor de publieke veiligheid is beter dan achteraf de schade te moeten opruimen van rellen. Dat die mensen dat als ntimiterend vinden is vervelend, maar hopelijk werkt dat wel.
(en ook @laptopleon, hieronder):
De algoritmes van de Belastingdienst, dat zijn de algoritmes die bepalen of je mogelijk wel of niet een fraudeur bent. En dat doen ze (onder meer) op basis van naam, wijk en afkomst. En om de een of andere reden komen daar veel vaker mensen uit die het niet zo breed hebben, en veel minder vaak de mensen die even een tonnetje in een andere BV schuiven omdat dat belastingtechnische veel beter uitkomt. Of de mensen die bewust schulden hebben, om daarmee hun box 3 te compenseren. Dat heeft niets met uitvoeren te maken, en alles met... Big Brother (vooral als je daarbij optelt dat ze vervolgens de opdracht kregen van de minister om KEIhard op te treden tegen deze mensen... dat heeft ons een kabinet gekost (of twee, als je het instorten van NSC en Omzigt meetelt).

Voor wat betreft de politie en het thuis opzoeken van demonstranten:
Jammer joh... het gaat niet om de dwazen die bij Els Rechts langsgingen om rotzooi te trappen... Die hebben hun goddelijke gang mogen gaan. En nog steeds bij ieder AZC dat ergens in een gemeenteraad wordt besproken. Het gaat hier om mensen die op hun socials hadden staan dat ze naar een XR-demo zouden gaan. En laten we even heel duidelijk zijn: er is nogal een verschil tussen (het gros) van de snelwegblokkades van XR en (het gros) van de anti-AZC demonstraties. Ik geef volmondig toe dat beide (voor de omgeving) niet zonder problemen zijn. Maar om nou XR te bezoeken en het hooligan-gebeuren geen strobreed in de weg te leggen, dat begrijp ik niet.
Net zoals ik niet begrijp waarom je wilt proberen dit recht te lullen. Puntje bij paaltje heb je - bij wet - gewoon het recht om te demonstreren. En de politie heeft daar, zeker op voorhand, geen reet mee te maken. (Let wel: ik heb het hier over demonsteren, niet over reltrappen).

Daarbij... Greta is er aan haar haren bijgesleept door silverchaoz, en heeft verder helemaal niets te maken met deze nominaties ;)
Tja, alleen waren niet alle acties geweldloos. Daarnaast gaat het om een handjevol gevallen die, zover ik na kon gaan via de media, zeer fanatiek of zelfs voltijds bezig waren met allerlei acties. Dat mag op zich nog steeds natuurlijk, maar de ervaring leert dat juist binnen dat groepje beroepsactivisten vaker mensen zitten die niet alleen bereid zijn verder te gaan dan een wekelijkse sit-in wegblokkade, maar ook bij actiegroepen met heel verschillende doelen zitten.

Greta is daar zelf misschien wel het bekendste voorbeeld van. Zij vindt het net zo logisch om actie te voeren in de Palestijnse kwestie als voor allerlei milieu-doelen, terwijl die op zich niets met elkaar te maken hebben.
Klopt! BoF heeft een agenda!

Stichting Bits of Freedom is een Nederlandse stichting die opkomt voor digitale burgerrechten. Bits of Freedom verdedigt het grondrecht op privacy en het grondrecht op communicatievrijheid van de Nederlandse burger.

Hoe jij onsubtiel aan een verborgen agenda probeert te koppelen zegt meer of jouw manier van denken dan over BoF
Nou nee, er wordt gesproken over een 'genocide' terwijl de meningen hierover nogal uiteenlopen. Dat suggereert wel degelijk een gekleurde agenda.

Wat vervolgens het onderwerp wat betreft de politie en activisten ook discutabel maakt. Je kunt je sowieso afvragen of A) sociale media monitoren überhaupt privacy schending is en B ) of activistische demonstraties, die tegenwoordig vaker wel dan niet uit de hand lopen, proberen te voorkomen door zoiets als sociale media in de gaten houden niet heel erg logisch is.
Vooruit, percentueel gezien blijkbaar niet, maar er staat ook dat het aantal demonstraties fors is toegenomen en die gaan regelmatig gepaard met onregelmatigheden. Vandaar dat ik dit waarschijnlijk zo heb ervaren.

Persoonlijk kan ik volgen dat je naar middelen grijpt om dit te voorkomen. Maar wettelijk is daar blijkbaar niet dit middel voor toegestaan. Dat wist ik niet. Persoonlijk vind ik het niet zo'n gekke gedachte om uit te zoeken wie er op af komt en wat je kan verwachten om te anticiperen op de eventuele onrust. Maar wie ben ik:)
Laten de politie dan ook maar de telemetrie van alle BMWs en Audis verzamelen, zodat ze de snelheidscontroles kunnen plaatsen waar die dingen te hard rijden.

Persoonlijk kan ik ook volgen dat de politie naar dat middel grijpt, en er worden waarschijnlijk zelfs meer doden mee voorkomen dan demonstranten volgen. Wettelijk kan dat vast ook niet. Gelukkig maar.
Ja, want de maatschappelijke orde verstoren is inderdaad precies hetzelfde als een snelheidsovertreding 8)7
Nee, een snelheidsovertreding is potentieel veel dodelijker.
Openbare gegevens zijn openbaar. Als je zelf iets publiekelijk op internet kwakt waar iedereen het kan lezen moet je niet vreemd opkijken als anderen het gaan lezen. Daar zullen ongetwijfeld partijen tussen zitten die niet je doelgroep waren. Waarom denken sommigen dat ze nog steeds privacy hebben als ze hun hele leven via het internet openbaar maken? Iets met “eigen schuld” enzo…
Denk 3 keer na voodat je iets op social media post (of daar überhaupt een account maakt, want de platformen zelf houden je ook in de gaten).
Nou, ik vind de motivatie van deze nominatie sterk gekleurd. Want als deze prijs over privacy(schending) gaat, kan ik "genocide" als motivatie daar niet bepaald aan linken.

Als daarentegen de motivatie is "faciliteren van opslag van alle telefoongesprekken in Gaza" of iets in die trant (gelinkt aan wat @MoonRaven hierboven schrijft), is de link met privacy direct duidelijk en zonder (waarde)oordeel over mogelijke grotere doelen of gevolgen.

Bij de nominatie van de Belastingdienst schrijven ze als motivatie ook niet "bijdrage aan discriminatie en racisme" oid, maar puur "onrechtmatig inzetten van algoritmen".
Genocide is niet de motivatie.
Het hele spy netwerk omtrent de genocide is de reden voor nominatie.
Het netwerk is alleen een issue door de vermeende genocide?

Lijkt me 100x duidelijker als je het genocide-deel achterwege had gelaten. (Haal je er ook geen extra discussie bij)
Jammer dat BoF zich op het politieke pad begeeft. Daar zitten al veel te veel mensen. Dit valt mij ook zwaar tegen van deze club. Het gaat ze kennelijk niet meer om de privacy maar om een politieke agenda te pushen.

Richt dan een partij op of zo maar vervuil je werk niet hiermee. Einde donaties wmb.
Kunnen we alvast de gemeente Eindhoven nomineren voor volgend jaar?
Eindhoven is nu in het nieuws gekomen, maar ik vrees dat vrijwel elke andere gemeente ook slecht uit zo'n onderzoek zou komen hoor
Dan zijn ze nog ver hoor;) meeste gemeenten liggen mijlenver achter.
Nou, ze verdienen absoluut een nominatie, ze stonden eerst al in het zoeklicht op dit onderwerp en daarna gaan ze meteen weer in de fout. Absoluut een nominatie waard.
Snap niet de reden om Microsoft en de Nationale Politie te benoemen met deze redenen. Dit heeft niet met privacy te maken, maar iets heel anders. Er zijn honderd andere dingen die je Microsoft van kan beschuldigen als het om privacy gaat, hetzelfde met de Politie. Waarom gaat het dan over activisme en Palestina? Belangrijke themas maar niet privacy
Bits of Freedom besloot Microsoft te nomineren omdat het bedrijf volgens de burgerrechtenbeweging diensten levert aan de Israëlische geheime dienst Unit 8200. "De infrastructuur werd niet alleen gebruikt voor het opslaan van de gegevens, maar ook voor de analyse ervan. Die informatie werd gebruikt voor het bepalen van doelen in Palestina om te bombarderen", aldus BoF. Het datacenter van Microsoft waar deze gegevens werden opgeslagen en verwerkt, staat in Middenmeer, in de kop van de Noord-Holland, zo laat de burgerrechtenbeweging verder weten.
Dus het gaat over alle privacyschendingen die op Nederlandse grond gebeuren, niet alleen diegene die nederlandse burgers betasten? Is een beetje lastig om te begrijpen waar de focus hier op ligt en waar de lijn getrokken word.
Krijgt nu de energieleverancier ook een nominatie aan zijn broek omdat ze stroom leveren aan een volgens BoF onwelgevallig doel?
Het gaat hier niet over activisme in het geval van Microsoft. Het IDF neemt nu alle telefoongesprekken in Gaza op en verwerkt deze in een Nederlands Microsoft datacenter. Grove schending van de privacy van de mensen. People make games heeft hier een goede video over gemaakt.

Vanuit het nominatierapport:
Microsoft blijkt sinds eind 2021 diensten te leveren aan de Israëlische geheime
dienst Unit 8200. De ambitie van de geheime dienst was het opslaan en analy-
seren van een miljoen telefoongesprekken per uur. In juni 2025 zou dat gaan om
11,500 terabytes aan gegevens, omgerekend zo’n 200 miljoen uur aan audio.
bron

[Reactie gewijzigd door MoonRaven op 19 december 2025 15:59]

Dus het IDF neemt alle telefoongesprekken op van nederlanders? Dat is wel raar
In Gaza bedoelde ik hier, toegevoegd.
Gaat het bij deze Big Brother Awards om privacyschendingen in de wereld of alleen van nederlandse burgers?

Als het alleen over nederlanderdse burgers gaat maakt het IDF (en Microsoft) in dit voorbeeld geen privacyschendingen op Nederlandse burgers.

Als het gaat over alle privacyschendingen over de hele wereld snap ik niet waarom de nomitaties zo kleinschalig en op nederland gefocussed zijn?
verschillende landen hebben hun eigen BBA. dus vreemd om dan die van gaza te benoemen al staat het wel in een data center in NL
Dat blijft niet bij Gaza. Er zijn naar verluid zo'n twee miljoen inwoners. Als de ambitie analyze van 1 miljoen gesprekken per uur is, dan zou iedere Gazaan 24/7 aan het bellen moeten zijn.

Geheime diensten doen er alles aan om informatie te verzamelen. Het zou naïef zijn om te denken dat dat beperkt blijft tot Gaza.
Volgens mij was zijn punt dat het woord 'genocide' een gekleurde agenda suggereert. Ze hadden hun punt prima kunnen maken door te spreken over de 'oorlog' in Gaza.
Wat Israël heeft gedaan in Gaza voldoet ruim en uitgebreid aan de VN criteria voor genocide. Dat is een feit, geen mening. Dat sommige mensen dat niet willen weten doet daar niets aan af. Laten we vooral beestjes bij hun naam blijven noemen, ook als sommige luidruchtige mensen daar niet blij mee zijn.
Dat voldoet het zeker niet “ruim en uitgebreid”. Onafhankelijk onderzoek geeft een aantal zaken aan, maar de vraag is in hoeverre dit consistent is en met aanleiding/intentie, of dat dit om incidenten gaat van zieke individuen, zoals dat helaas overal ter wereld gebeurt in oorlogen.

En dat is jog maar het begin van de discussie.
Wat israel heeft gedaan is echt niet meer goed te praten met "incidenten van zieke individuen", daar is het veel te systematisch voor. Een paar seconden zoeken leverde al dit op: https://news.un.org/en/story/2025/06/1164496.


Ik citeer ter illustratie hier één item uit het rapport, en dat is nog relatief mild:

"[the Commission of Inquiry on the Occupied Palestinian Territory] found that 90 per cent of Gaza’s schools and universities have been damaged or destroyed by Israeli attacks – including airstrikes, shelling, burning and controlled demolitions.

(Tweet URL)

“With the loss of education, Palestinians are also losing their source of stability, hope and possibility of a future,” said Ms. Pillay."

Het systematisch vernietigen van de cultuur van een volk valt (terecht) ook onder de noemer genocide, en wat Israel hier doet is dus genocide. Dit is echt niet het werk an een paar "zieke individuen". En nogmaals, dit is nog relatief mild. Het geciteerde rapport noemt meer, en er zijn meer rapporten.
found that 90 per cent of Gaza’s schools and universities have been damaged or destroyed by Israeli attacks – including airstrikes, shelling, burning and controlled demolitions
Maar wordt er ook gekeken naar de aanleidingen ervan? Want hamas staat er om bekend gebruik te maken van dergelijke infrastructuur om spullen en troepen op te slaan en verbergen, dat is niet iets wat onder stoelen of banken wordt geschoven. Of nouja, eigenlijk wel. Het hele tunnelsysteem is specifiek ontworpen om belangrijke punten recht onder dit soort infrastructuur te hebben zitten.
Israeli officials say that one of the group’s main control centers is located under the al-Shifa hospital in Gaza. They maintain that there’s plenty of evidence that Hamas is using tunnels under schools, hospitals, and mosques to serve as hiding places for weapons and militants. Hamas is also holding its hostages in the tunnels: An 85-year old woman who was captured by Hamas on October 7 told authorities that she was transported for miles through underground tunnels and even met up with other hostages in large underground rooms. 
Hamas heeft ook al meerdere aanvallen gelanceerd vanuit bewoonde gebieden (woonwijken) wat technisch niet onder “human shielding” regels valt, maar dat eigenlijk wel gewoon is als je weet dat er met raketten teruggeschoten gaat worden.

Ik wil je even een reddit draadje voorhouden met wat specifieke comments om hier even wat nuance aan te brengen.

https://www.reddit.com/r/changemyview/s/NZRniKauNU

https://www.reddit.com/r/changemyview/s/29wmhkJSto

https://www.reddit.com/r/changemyview/s/H1on0Hvyy7

https://www.reddit.com/r/changemyview/s/XdeYg73Ss8

Begrijp mij goed, ik vind het ontzettend vervelend voor de mensen die er proberen te leven, maar de enige oplossing is dat Hamas stopt met bestaan. Ze geven helemaal niks om de eigen bevolking. Ik kan niet zijn voor een situatie waarin Hamas nog bestaat, want voor de mensen die er wonen is dat een absoluut probleem. Daarom zul je mij ook absoluut niet horen protesteren of met vlaggen/watermeloenen zien wapperen. Dat is namelijk helemaal niet in het belang van die mensen.
Wat Israël heeft gedaan in Gaza voldoet ruim en uitgebreid aan de VN criteria voor genocide. Dat is een feit
Dit is gewoon niet waar. Het probleem is dat het proportionaliteitsbeginsel niet objectief helder te maken is waar de grens ligt. Is het proportioneel om een ziekenhuis plat te gooien als je weet dat er een hamas hoofdkantoor onder zit met 1 of een aantal belangrijke officieren die daar bijna nooit wegkomen?

en dan krijg je dingen zoals dit: https://unric.org/nl/israel-heeft-genocide-gepleegd-in-gaza/

nou we zijn nu maanden verder en we zijn nog steeds op hetzelfde punt. Alle landen die nu nog goederen en monetaire hulp sturen zijn op dit moment dus medeplichtig en net zo schuldig dan. En dat is dus prsktisch iedereen die al meedeed. NL heeft wat dingen teruggeschroefd, maar zijn nog steeds actief betrokken en vind dus kennelijk helemaal niet dat er over genocide te spreken valt.

naja. Het onderzoek van die commissie is erg summier en kijkt alleen naar toplevel zaken en niet naar diepere oorzaken. Het kijkt niet naar de oorlogsmisdaden die Hamas begaat door guerilla tactics die ten grondslag liggen aan de zaken waardoor jij nu zegt “genocide”.

Er is maar een oplossing waardoor al die oorlogsmisdaden stoppen. En dat is als Hamas opbokt en stopt. Met het uitlokken van dit soort dingen (en dan het gebruik van “must be the only logical explanation” door zo’n commissie, zonder dat je naar de onderliggende redenen kijkt en je afvraagt waarom er zoveel belangrijke civiele infrastructuur kapot gaat), heb je in ieder geval moreel de strijd al verloren. En aangezien ze fysiek ook geen kans maken heeft het echt geen zin on door te gaan.

Dat deze discussie gevoerd wordt is precies onderdeel van het plan van Hamas. Anders kunnen ze het niet winnen.
Je ziet hier nu een politieke discussie ontstaan, dat krijg je ervan als je als BoF zich op het politieke pad begeeft. Geen nominatie voor privacyschending maar politiek.

Ja, daar vind ik wat van. Treurig. Hun gezag is nu weg wmb: We lezen hun partijprogramma ipv een feitelijke opsomming van privacy schendingen.
Dat ben ik met je eens. BoF heeft zich nu daadwerkelijk bemoeid met dingen waar het zich niet mee had moeten bemoeien. Het is niet relevant dat MS dit gedaan heeft in een NL DC. Had net zo goed Frankfurt kunnen zijn.


Het probleem met deze discussies is namelijk continu dat er niet verder gekeken wordt naar daadwerkelijk oorlogsrecht en als je dat dan aanstipt wordt je daar echt wel op afgerekend op moderatie. Dat is erg jammer want daarmee kun je dus helemaal de discussie inhoudelijk nooit voeren, waarom er echt niet ver genoeg gekeken wordt. De UN kijkt zogenaamd naar de feiten, maar zoals blijkt, kijken ze niet naar de onderliggende zaken. Je kunt in guerrilla warfare nooit een tegenstander hebben die niet zogenaamd oorlogsmisdaden pleegt, want dat is exact waar de kleinere partij het van moet hebben. Hopen dat je je kunt verschuilen achter internationale wetgeving om de ander in diskrediet te brengen.

BoF had zich daar nooit in dat debat moeten mengen want hiermee zetten ze direct hun eigen onderzoekskunde in het geding.
Met 1 MB per minuut komt 200 miljoen uur overeen met 12.000 terabyte, maar in het rapport gebruiken ze een komma in plaats van een punt. Dat scheelt een factor 1000. Slordig!
AuteurTijsZonderH Nieuwscoördinator 19 december 2025 14:43
Is er iemand die hier naartoe gaat en daar nog wil meeten? Let me know!
Reactie weggehaald, geen zin in politiek hier.

[Reactie gewijzigd door ritsl op 19 december 2025 23:14]

Er is toch niets mis met de nominatie van bijvoorbeeld Clinical Diagnostics en volgend jaar wellicht de gemeente Eindhoven?
Maar BoF focust zich op schendingen die op Nederlands grondgebied plaatsvinden voor de nominaties van hun award. Dus dat het elders in de wereld misschien nog ergere gradaties van privacy-schending plaatsvinden is niet relevant voor het aanwijzen van de grootste privacy-schendingen die op Nederlands grondgebied plaatsvinden.

Een gevalletje 'verbeter de wereld, begin bij jezelf' zodat je recht van (aan)spreken hebt als je andere landen de les wilt lezen.
Ach, wat had je dan verwacht? De kritiek is altijd hetzelfde en wel erg makkelijk allemaal. De Belastingdienst moet tientallen wetten en regelingen controleren en uitvoeren bij miljoenen mensen en instellingen. Nederland heeft waarschijnlijk het meest complexe Belastingstelsel en de meest rigide, verouderde IT ter wereld.

Alleen al het verwijt dat er ‘algoritmes’ worden gebruikt is lachwekkend. Zonder algoritmes ligt alles stil. BoF zou net zo goed kunnen roepen dat er geen computers meer mogen worden gebruikt, dat komt in de praktijk op hetzelfde neer.
Algoritmes gebruiken is één ding, de algoritmes blind vertrouwen weer iets anders. En daarna hardnekkig blijven weigeren de gemaakte fouten te erkennen, laat staan te corrigeren, en daarmee honderden tot duizenden levens te ruïneren is gewoon onacceptabel. Dus om kritiek daarop weg te wuiven als "makkelijk" vind ik dan weer heel makkelijk gedacht.
Dat er onwijs veel wordt gefraudeerd is niets meer dan jouw mening. Dat zei voormalig politicus VVD-Henk Kamp ook terwijl dat uit onderzoek het tegendeel bleek. Veelal zorgen instanties zelf voor onduidelijkheid. En als je dan iets verkeerd invult zijn de consequenties vaak niet mals.
Mijn mening? Je weet duidelijk niet waar je over praat.
Leg eens uit dan. Je hebt er problemen mee dat ze voor mensenrechten opkomen ofzo? Wat probeer je te zeggen?
Veel organisaties, waaronder BoF, vallen massaal voor Hamas propaganda. Helaas vallen daar ook voormalig gerespecteerde instituties onder die nu betrouwbaarheid verliezen.
Hamas propaganda? Daar heb je aan mij een hele slechte aan, want die term is volkomen onterecht.

Opkomen voor rechten van Palestijnen en een genocidaal regime afkeuren is totaal niet hetzelfde als Hamas propaganda. Waar haal je dit soort onzin toch vandaan? Dumpert zeker.
Nee hoor, het is gewoon wat het is: hamas propaganda. Hamas doet er alles aan om de burgerslachtoffers te maximaliseren om Israel in een slecht daglicht te zetten, zodat individuen als jij, moord in brand gaan schreeuwen. (Niet) wetende dat je daarmee direct een onderdeel bent van de wereldwijde campagne om Israel te destabiliseren.

Er is geen genocide. Dat is iets wat je, en je medeplichtigen jezelf hebben aangepraat. Er zijn 50.000 burgerslachtoffers en hoewel tragisch, is dat na een 2 jarig conflict alles behalve een genocide.
Het is een genocide volgens vele officiele maatstaven ervan. Maar blijf lekker ontkennen, daar red je echt enorm veel levens mee of zo.

Israel moet gewoon kappen met bombarderen, dat doen ze al sinds hun oprichting. Het is de grootste schurkenstaat die ooit heeft bestaan. Hamas bepaalt niet waar de bommen landen. Doe niet zo dom, dit valt onder het ontkennen van de holocaust, klimaatverandering, en dat de aarde niet plat is. Gewoon een in het rijtje van wappies die niet willen toegeven dat hun lieve onschuldige landje Israel niet blijkt te zijn wat het is. De hele wereld weet inmiddels wel beter, maar er blijven een paar ontkenners achter die harder en harder roepen, totdat het voorbij is en dan doen ze alsof ze het altijd al wisten. Om te kotsen deze mentaliteit.
NGO's hebben meermaals de definitie van genocide moeten aanpassen om het op die manier te framen. Wat een behoorlijk doorzichtige poging is om publieke opinie te beinvloeden.

Kijk je gaat niet in op mijn punt dat de hoeveelheid slachtoffers in een 2jarige oorlog dermate laag is dat er niet van genocide gesproken kan worden; sterker nog het heeft nooit plaatsgevonden. 2/3(66%) joden tijdens de tweede wereld is systematisch vermoord, dat is genocide. Hamas die doelbewust haar onderdanen als schietschijf gebruikt is dat niet.
Genocide gaat niet alleen om doden, mar ook het voorkomen van geneeskunde, bevallingen, gezondheidsimpact, beperken van voedsel, het verdrijven van mensen, etc. Het is niet zo simpel als een percentage van een bevolking benoemen. Dat verzin je helemaal zelf.

Hou op met ontkennen, simpelweg omdat het nog niet een officiele stempel heeft gekregen. Dat gebeurt altijd jaren later pas.

In Bosnie zijn 8000 mensen gedood, en dat was al een genocide. Dit zijn er 10x zo veel.

Hamas gebruikt hun onderdanen als schietschijf? Wat dacht je van: Hou op met schieten. Hamas bestaat als antwoord op Israelische onderdrukking en hun methoden gaan heel ver, maar NIETS geeft Israel het recht om het gebied te bezetten en ook maar iemand te doden, hun volk te brainwashen om alle Palestijnen te haten, om de West bank te bezetten en een gigantische apartheidsstaat te onderhouden. Alles wat ze doen is illegaal onder internationaal recht, en jij focust je op Hamas, want "booooe Moslims".

Als je serieus wil gaan vergelijken wat Hamas doet tegen wat Israel doet dan kan ik je echt wel een lijstje geven hoor. Ik volg dit meer op de voet dan je denkt en daarom ga ik er zo hard tegenein, want ik weet als geen ander wat voor misdaden Israel al tientallen jaren aan het plegen is. Ook al voordat Hamas uberhaubt bestond. Ze gebruiken een taktiek van uitrekken van hun ideologie, ze hebben geen haast. Als ze er mee weg hadden kunnen komen hadden ze Gaza al lang van de kaart geveegd, maar ze spelen het spelletje langzaam op een niveau waar ze nog net mee weg kunnen komen. En ondertussen sterven er nog steeds dagelijk enorm veel Gazanen die helemaal NIETS verkeerd hebben gedaan. En dat heeft geen ene fuck met Hamas te maken, maar alles met het regime van Netanyahu en zijn corrupte vriendjes over de hele wereld.
Genocide gaat niet alleen om doden, mar ook het voorkomen van geneeskunde, bevallingen, gezondheidsimpact, beperken van voedsel, het verdrijven van mensen, etc. Het is niet zo simpel als een percentage van een bevolking benoemen. Dat verzin je helemaal zelf.
Als je dat aanhoudt dan is iedere oorlog een genocide, dat is lachwekkend.
Hou op met ontkennen, simpelweg omdat het nog niet een officiele stempel heeft gekregen. Dat gebeurt altijd jaren later pas.
Fijn dat je inderdaad erkent dat er van genocide nog geen sprake is. Ook de officiele stempel zal zeggen dat er geen genocide heeft plaats gevonden.
Hamas gebruikt hun onderdanen als schietschijf? Wat dacht je van: Hou op met schieten.
Ze zijn zelf de oorlog begonnen. Tuurlijk slaan ze 5x zo hard terug, wat dacht je dan dat er zou gebeuren. Maar goed, Hamas kan nu zijn internationale lastercampagne opzetten, uitvoeren en in stand houden dat ze zielig zijn.
Als je serieus wil gaan vergelijken wat Hamas doet tegen wat Israel doet dan kan ik je echt wel een lijstje geven hoor. Ik volg dit meer op de voet dan je denkt en daarom ga ik er zo hard tegenein. . Als ze er mee weg hadden kunnen komen hadden ze Gaza al lang van de kaart geveegd, maar ze spelen het spelletje langzaam op een niveau waar ze nog net mee weg kunnen komen>
Je bent helemaal niet zo geïnformeerd over dit conflict dan je zelf denkt. Je informatie wordt vermoedelijk vooral gevoed door social media kanalen en media vanuit de Arabische wereld. Gaza is bezet door Israel en gewoon weer netjes teruggegeven, als ze Gaza daadwerkelijk zouden willen hebben dan hadden ze het allang al kunnen annexeren.

[Reactie gewijzigd door Digitalnerd1 op 24 december 2025 12:57]

Netjes teruggegeven, haha. Ze "leven" in een gigantische openluchtgevangenis die alleen maar kleiner wordt, en vergeet de apartheid niet en de bezettingen op de westbank en de andere miljarden oorlogsmisdaden. Je bent er zo eentje die denkt dat het allemaal op 7 oktober begon, dat zegt al genoeg over hoe weinig je er over weet, of wil weten. Laat maar, ik heb hier echt geen zin meer in. Je bent gewoon een hater die veel te veel aannames doet over mij en over het conflict.
Ze "leven" in een gigantische openluchtgevangenis die alleen maar kleiner wordt
Klopt, sinds 1946 proberen ze herhaaldelijk met Arabische bondgenoten de Israelische staat te vernietigen en de Joden terug in de zee te verdrijven (genocide dus ;). Dit lukt ze niet en bij iedere oorlog die ze verliezen, verliezen ze grondgebied. Hamas is een tumor op de potentieel Palestijnse staat die al haar middelen inzet in een (zinloze) militaire campaigne tegen Israel. Anno 21e eeuw willen zelfs de omliggende Arabische landen niks met Hamas te maken hebben omdat zij altijd Israel zullen willen aanvallen.

Nee hoor, je krijgt op dit moment flink tegengas van mij en dat vind je niet prettig. Ik ben voldoende ingelezen in dit conflict voor, en na de oprichting van de staat Israel.
Ja, want iedereen in de overheid is er alleen maar op uit om alles en iedereen te domineren, controleren en vrijheden te ontnemen.

Volgens mij ben je in de war met een zeker Aziatisch land.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn