'Intel gaat mogelijk toch geen 1,8nm-chips maken voor andere bedrijven'

Intel-ceo Lip-Bu Tan overweegt zijn 18A-procedé toch alleen voor interne producten te gaan gebruiken, meldt Reuters. Daarmee vervallen plannen om deze '1,8nm'-node breed beschikbaar te stellen aan andere bedrijven. De focus zou dan komen te liggen op de opvolger, Intel 14A.

Ingewijden zeggen tegen Reuters dat Tan 'een grote wijziging aan zijn foundrybusiness overweegt'. Sinds de topman vanaf maart aan het hoofd van Intel staat, heeft hij zich ingezet om het tij te keren en kosten te drukken bij de worstelende chipmaker. In juni zou Tan zijn zorgen hebben geuit dat 18A 'zijn aantrekkingskracht voor nieuwe klanten begon te verliezen', schrijft Reuters.

Hij zou daarom overwegen om 18A en variant 18A-P deels af te schrijven. De node zou dan niet langer geadverteerd worden aan externe klanten, maar vrijwel alleen worden ingezet voor interne producten. Het zijn nodes waaraan Intel al jaren werkt en die volgens de bronnen 'miljarden dollars' hebben gekost om te ontwikkelen. Volgens Reuters zou zo'n gedeeltelijke afschrijving een verlies van 'honderden miljoenen of zelfs miljarden dollars' opleveren.

De plannen zijn nog niet definitief en kunnen nog wijzigen, zo schrijft Reuters. Mogelijk wordt de kwestie deze maand voor het eerst behandeld door Intels raad van bestuur. Een daadwerkelijk besluit kan op zich laten wachten tot de herfst vanwege de complexiteit van het onderwerp en de kosten die erbij komen kijken, aldus de bronnen.

Intel 18A-wafer
Een wafer met Intel 18A-testchips. Bron: Intel

Intel wilde niet concreet reageren op 'hypothetische scenario's en marktspeculatie', schrijft het persbureau. "Lip-Bu en het directieteam zetten zich in om onze roadmap te versterken, vertrouwen op te bouwen bij onze klanten en onze financiële positie voor de toekomst te verbeteren. We hebben duidelijke aandachtsgebieden geïdentificeerd en zullen de nodige acties ondernemen om het bedrijf een nieuwe wending te geven", zegt de chipmaker in een verklaring. Het bedrijf benadrukt ook dat Intel zelf de grootste 18A-klant zal worden.

Volgens Reuters zou Intel zijn 18A-node bovendien nog wel blijven gebruiken voor producten waarvan de ontwikkeling al vergevorderd is. Daaronder valt Panther Lake, de volgende generatie laptop-cpu's. Intel bevestigde eerder al meermaals dat die op Intel 18A geproduceerd zullen worden. De eerste Panther Lake-sku moet dit jaar nog verschijnen en meer cpu's volgen in de eerste helft van volgend jaar.

Ook zouden bestaande 18A-contracten gehonoreerd worden, zo schrijft Reuters. De chipmaker heeft contracten afgesloten met Amazon en Microsoft om een aantal 18A-chips voor hen te maken. De deadlines van die projecten zijn te vroeg voor 14A, de opvolger van 18A, aldus Reuters. Ook Amazon en Microsoft wilden niet reageren op de vragen van Reuters.

Intel Panther Lake-cpu. Foto: Tweakers
Een Panther Lake-cpu, het 'leidende product' van Intel 18A. Foto: Tweakers

18A was het centrumpunt van de Intel Foundry-strategie

De potentiële gedeeltelijke afschrijving van Intel 18A zou een grote wijziging zijn in Intels chipproductiestrategie. Het zou ook een van de grootste ingrepen zijn die Tan tot nu toe heeft gedaan, nadat hij in de afgelopen maanden ook al grote ontslagrondes aankondigde en managementlagen heeft verwijderd bij de worstelende chipmaker.

Intel 18A werd in de afgelopen jaren gepositioneerd als zeer belangrijk voor Intel en zijn foundryambities. Het bedrijf kondigde in 2021 aan dat het zou afstappen van zijn traditionele idm-model, waarbij het zijn chipfabrieken alleen gebruikt voor het maken van zijn eigen processors. In plaats daarvan zou het bedrijf ook chips voor andere bedrijven gaan maken. Onder dit nieuwe model wilde voormalig ceo Pat Gelsinger van Intel weer een leidende chipfabrikant maken, nadat het bedrijf in de voorgaande jaren een achterstand had opgelopen op de concurrentie.

Destijds werd 18A neergezet als de apotheose van de technische roadmap van Intel. Het bedrijf zou er onder andere mee overstappen op gate-all-aroundtransistors en backside power delivery, die zorgen voor betere prestaties en een hogere transistordichtheid. Gelsinger zei destijds dat het bedrijf met 18A weer écht de concurrentie zou kunnen aangaan met marktleider TSMC, dat in de afgelopen jaren een technische voorsprong op Intel heeft opgebouwd. De voormalige topman zei ooit in een interview met Dr. Ian Cutress zelfs dat hij 'het hele bedrijf heeft gewed op 18A'.

Vlak nadat Tan aantrad als ceo, zei hij tegen investeerders dat 18A een 'gezond' procedé was. In april nog gaf het bedrijf een update over het procedé tijdens zijn jaarlijkse Intel Foundry Direct Connect-evenement, gevolgd door een technisch overzicht van de node in juni. Daar werd verteld dat kleinschalige productie op 18A al begonnen was, terwijl massaproductie later dit jaar zou beginnen. Er werd toen ook verteld dat de yields, het aantal werkende chips nadat het hele productieproces is verlopen, er goed uitzagen.

Tegelijk zou het procedé ook wat vertraging hebben opgelopen, claimt Reuters, waardoor externe klanten pas in 2026 toegang krijgen tot 18A in plaats van in 2025. Het zou bovendien niet de eerste keer zijn dat Intel een node deels opzij schuift. Eerder werd 20A, de voorganger van 18A, volledig geschrapt. De verklaring was toen dat de focus verlegd zou worden naar 18A.

Intel roadmap
Een oude Intel-roadmap met 18A als afsluiter, toen nog op de planning voor vorig jaar. Bron: Intel

Intel 14A verschijnt in 2028

Als het vroege plan van Lip-Bu Tan daadwerkelijk wordt doorgezet, dan zou de focus van Intel nu dus verder verschuiven naar 14A. Dat wordt een doorontwikkeling van 18A, die wordt gepositioneerd in de '1,4nm'-klasse. De node krijgt een tweede generatie gaa-transistors, die een hogere transistordichtheid en hogere kloksnelheden mogelijk moeten maken. Daarnaast krijgt de chip een nieuwe implementatie van backside power delivery, genaamd PowerDirect.

Bij dat laatste staat de stroomvoorziening voor chips in directe verbinding met 'standaardcellen', groepjes transistors die samen de bouwblokken voor complete chips vormen. Bij de voorgaande PowerVia-implementatie uit 18A was dat nog niet helemaal het geval. De nieuwe versie moet een lagere weerstand en hogere efficiëntie bieden en zal vermoedelijk ook zorgen voor een nog hogere transistordichtheid.

Dat moet prestaties per watt opleveren die 15 tot 20 procent hoger liggen dan bij 18A, terwijl de chips bij gelijke prestaties tussen de 25 en 35 procent minder stroom moeten gebruiken. De transistordichtheid zou dankzij de nieuwe transistors en PowerDirect met 30 procent stijgen. Intel hoopt hiermee beter te kunnen concurreren met TSMC, zeggen de bronnen tegen Reuters. Deze Taiwanese chipmaker wil rond de release van 14A zelf met een A14-node komen.

Hoewel massaproductie op Intel 14A pas in 2028 van start moet gaan, met kleinschalige 'riskproductie' een jaar eerder, heeft Intel al vroege process design kits geleverd aan potentiële foundryklanten. Zulke pdk's bevatten gegevens, documenten en designregels waarmee klanten chips kunnen ontwerpen. 'Meerdere partijen' zouden interesse hebben in 14A, zei Lip-Bu Tan in april, hoewel niet duidelijk is wie dat zijn.

Intel 14A-prestaties tegenover 18A
De prestaties van Intel 14A ten opzichte van 18A. Bron: Intel

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

02-07-2025 • 13:10

23

Lees meer

Reacties (23)

Sorteer op:

Weergave:

Elders las ik net dat 18A afgevoerd zou worden omdat 18A-P design-compatibel is en klaar voor gebruik. Voor de eindklant een min of meer gratis upgrade
AuteurAverageNL Nieuwsredacteur @Arrigi2 juli 2025 13:24
Heb je toevallig een linkje? Ik kan zo gauw niets over 18A-P vinden in deze context. De originele bron (Reuters) zegt in ieder geval dat 18A-P ook vervalt, zoals ook in het artikel staat
To put aside external sales of 18A and its variant 18A-P, (...), the company would have to take a write-off
Geen "echte" bron, net zoals bovenstaande bericht gebaseerd is op geruchten en geen officiële aankondigingen.

Ian Cuttress verwijst naar een uitspraak tijdens een recent event: https://x.com/IanCutress/status/1940355420239073776

Ter ondersteuning vind ik bvb ook https://www.forbes.com/sites/moorinsights/2025/06/05/intel-foundry-direct-connect-2025-expands-roadmap-and-partnerships/
I believe that Intel 18A-P (scheduled for 2026) will be one of the first nodes that Intel Foundry will announce customers for, which would help to build confidence in Intel’s roadmap. To get there, the company still needs to get 18A out the door at the end of this year and ramp that production early in 2026. I do think it was very telling when Intel said that 18A-P customers can easily port their 18A designs to the new node, which makes me think that the company has made adjustments in that direction based on customer feedback. Intel also said that it already has 18A-P running in the fabs, which makes me believe that Intel Foundry is already working on customer silicon.
Wat diezelfde toon onderschrijft. Een bestaand ontwerp kan snel aangepast en getest worden voor die 7-8% winst.
AuteurAverageNL Nieuwsredacteur @Arrigi2 juli 2025 13:51
Ah ja, dat klopt - tijdens Intel Foundry Direct Connect in april hadden ze het inderdaad over 18A-P. Idd design-compatible en ~8% betere prestaties per watt met exact dezelfde transistordichtheid. Er werd toen inderdaad ook gezegd dat 18A-P in principe geschikt is voor een groter deel van de chipmarkt, waar het 'gewone' 18A vooral gefinetuned is voor hpc-toepassingen. Het idee was toen overigens om 18A gewoon extern uit te brengen en later met 18A-P te komen

Het mogelijke schrappen van die twee nodes voor externe productie zou sinds juni lopen binnen Intel, dus dat is wat verser. Het is inderdaad op basis van bronnen en geen officiële aankondiging, zoals je zelf ook terecht zegt - daarom schrijven we dit ook specifiek toe aan Reuters en houden we een slag om de arm. Ben benieuwd wat er gaat gebeuren; het zijn in ieder geval interessante tijden!

edit:
er ontbrak een woordje

[Reactie gewijzigd door AverageNL op 2 juli 2025 13:53]

De vertaling van de zin die je post is:

Om de externe verkoop van 18A en zijn variant 18A-p terzijde te schuiven, zou het bedrijf een grote afschrijving van de investering moten nemen.

Daaruit maak ik op dat dit een speculatie is van de auteur van het bericht en nog niet een zekerheid die uitgesproken is door Intel zelf.
AuteurAverageNL Nieuwsredacteur @CrazyJoe2 juli 2025 14:01
Klopt! In de rest van het bronartikel blijkt dat de informatie afkomstig is van twee ingewijden binnen Intel. Dit is puur een korte quote waar ook wordt gezinspeeld op het opzijschuiven van 18A-P - de context over de herkomst van die info gaat daardoor een beetje verloren :)
Ik vraag me af in welke mate de oplopende geo-politieke spanningen rond Taiwan in rekening worden gebracht door intel, maar even goed door de fabless spelers.

Want die spanningen lopen op:
-> China bouwt heel specifieke landingsschepen op een invasie snel mee te kunnen uitvoeren.
-> China oefent in de woestijn op het aanvallen van Amerikaanse (vliegdek)schepen.
-> De recente Chinese oefeningen in februari, vlakbij Australië (die toch als een duidelijk signaal werden beschouwd)

Zo kan ik, helaas, doorgaan. Ik hoop dat het er niet van komt, maar helaas wijst veel in de omgekeerde richting.

Ik begrijp niet dat Intel ogenschijnlijk hiervan niet profiteert? Nu lijken grote spelers hun eieren vooral in het TSMC-mandje te leggen.
Amerika geeft Intel miljarden subsidies om daar te produceren. Het lukt alleen nog niet. Dit lijkt me geen tekort aan geld maar aan kennis.
De laatste jaren heeft TSMC ook buiten Taiwarn fabrieken geopend:

TSMC Fabs

Dat wil natuurlijk niet zeggen dat een oorlog in Taiwan een ramp zou zijn. Maar of Taiwan met geweld ingenomen wordt is nog maar de vraag. Hier een paar goede podcasts daarover:

Economist podcast. Taiwan Identity Struggle

Economist podcast: How China could take Taiwan without a fight.

Heel kort door de bocht: Ook in Taiwan beseft de jongere generatie de waarde van democrtatie onvoldoende, en willen vrede met hun grote buur. Dat maakt het land kwetsbaar.
Intel heeft de afgelopen jaren zoveel geinvesteerd, zoveel bijgebouwd dat ze het niet kunnen veroorloven om geen klanten bestand op te bouwen. Dit snijdt totaal geen hout, is niet logisch en niet te verklaren richting aandeel houders.

OF: Ze hebben iets te verbergen; bvb dat hun 1,8nm niet zo geavanceerd is als die van de concurrent

OF: Het zo genaamd "hypothetische scenario" is gewoon een dom gerucht.

Als intel niet ten onder wil gaan hebben ze maar 1 scenario: produceren en de productie opschroeven en waarschijnlijk hebben ze sowieso teveel capaciteiten om enkel Intel CPU en GPU's te bakken, ze hebben goodwill en klanten verloren aan vooral AMD en wat het bakken betreft eist TSMC steeds meer een grotere deel vd taart op en investeert TSMC met de visie op lange termijn (investeren in de EU en ontwerpbureaus oprichten zodat klanten gebonden worden).

Een kat in de nauw maakt rare sprongen.
Ook als Intel de productie opschroeft, kan het bedrijf toch nooit meer voorzien in alle chips voor alle toepassingen op de wereld. Intel is vooral groot geworden als onderdeel van Wintel. Met het uit elkaar vallen van Wintel en het minder relevant worden van beide bedrijven, zie ik niet echt een manier voor Intel om zijn eerdere marktpositie in ere te herstellen.
Ook als Intel de productie opschroeft, kan het bedrijf toch nooit meer voorzien in alle chips voor alle toepassingen op de wereld.
Hoeft ook niet, na alle investeringen hoeven ze enkel hun fabriekshallen te vullen en ervoor zorgen dat hun foundries op volle toeren draaien, geld in het laatje krijgen zodat ze weer volop kunnen investeren in hun R&D, processen kunnen verfijnen en klanten kunnen binden. Als dat lukt dan kunnen ze weer'n succesvol bedrijf worden, de aandeelhouders tevreden houden en hun nodes verkleinen. We leven nu eenmaal in'n kapitalistische maatschappij en de burger is hier enkel van gedient als we serieuze concurrentie hebben, maw minimaal 3 bedrijven die wedijveren en de consument bedienen in'n process dat de bedrijven de beste producten aanbieden tegen concurrerende prijzen. Win-Win, bedrijven winnen door innovatie en consumenten winnen door concurrende prijzen en betere producten.
Als de yield zo belabberd is dat ze alles nodig hebben voor hun eigen CPUs is het niet nuttig om foundry services aan te bieden.

Zoals altijd vermoed ik dat het probleem de yield is en niet het prestatie niveau. Zoals altijd vermoed ik dat TSMC belangrijke trade secrets heeft in hun pellicle technologie (bijvoorbeeld elektronen plasma boven de pellicle zodat een elektrisch veld alles weg kan houden).
Als de yield zo belabberd is dat ze alles nodig hebben voor hun eigen CPUs is het niet nuttig om foundry services aan te bieden.
Klopt, dus werk aan de winkle.
Of de grote fabless spelers happen niet toe omdat ze hun bedrijfsgeheimen niet willen kwijtspelen aan een concurrent natuurlijk.
Ik snap het wel. Op did moment starten de meeste grote potentiele klanten met ontwerpen op kleinere nodes dan 18a. TSMC heeft N2 nu online, maar die ontwerpen zijn grotendeels klaar. We zien die producten waarschijnlijk eind dit jaar, begin volgend jaar.

Om meer gelijk te komen met TSMC, moeten ze nu wel een kleinere node aanbieden. Die hoeft nog niet online te zijn, als het maar voldoende gekarakteriseerd is.

Vond dit artikel ter ondersteuning:

Samsung stopt fabriek in Texas.

[Reactie gewijzigd door elteck op 4 juli 2025 05:16]

Als dit echt zo is, men, dan klopt mijn gevoel bij Intel toch wel. Allemaal telkens bombarie en dan weer niet.
Niet teveel naar tekst kijken en wat reviewers en anderen zeggen. Enige duidelijkheid zijn Intels werkelijke daden wat ze doen.
Jammer dat het zo gaat, ze konden vroeger goede quadcores maken.
Ze maken nog steeds goede quadcores en die zullen ze nog vele jaren blijven maken.
Hé-le-maal de weg kwijt bij Intel. Ik dacht dat ze na sluitingen van een groot gedeelte van hun chipfabrieken op TSMC zouden overstappen? Toch een nieuw procédé proberen?
Gewoon de tent opdoeken en iets anders gaan doen. Intel gaat hem niet meer worden.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.