Tip de redactie

Albatron PX845PEV Pro moederbordreview

Door David Menting, 14 november 2002 23:3516 reacties, submitter: Jurroon, bron: PC Stats

Albatron, een relatief onbekende speler op de moederbordenmarkt, heeft een moederbord uitgebracht op basis van Intels i845PE-chipset. PC Stats voelde het kleine moederbordje met blauwe PCB hier aan de tand. Het bord is redelijk standaard opgebouwd. Vijf PCI-slots, onboard 5.1 AC'97 geluid, twee UltraATA/100 IDE-poorten, twee connectors voor USB 2.0 en onboard 10/100Mbit ethernet kunnen nauwelijks opmerkelijk genoemd worden. Wat wel opmerkelijk is, is dat er voor een netwerkcontroller van 3Com is gekozen.

Voor het BIOS kiest Albatron, net als Asus overigens, voor Phoenix. Er blijken voldoende opties aanwezig te zijn om de fervente overklokker ook tevreden te stellen. De FSB kan verhoogd worden tot 248MHz in stappen van 1MHz, en er zijn voldoende opties aanwezig om de voltages van het geheugen, de processor en het AGP-slot te verhogen. De PX845PEV Pro presteert zoals een bord met i845PE-chipset zou moeten presteren, maar levert qua features niet heel veel meer dan het eerste andere bord in dezelfde prijscategorie:

In the benchmarks, the performance of the PX845PE Pro was nothing less than we expected. The overclocking results point towards the PX845PE's use as a decent basis for individuals who want to push their systems a bit more. On board features such as the 3Com 10/100 NIC, 5.1 audio and five PCI slots make it attractive to users looking for expansion room, and a good feature set. IMHO, the blue PCB colour also looks great - but that isn't something you should ever use as a basis for choosing motherboards!
Albatron PX845PEV Pro van boven

Reacties (16)


StepUp gebruikt LindowsOS voor goedkope Tablet PC

Door Maxim Burgerhout, 14 november 2002 23:2627 reacties, submitter: Woudloper, bron: PCWorld

StepUp Computing, opgericht door oud-gedienden uit de IT-branche, biedt een Tablet PC aan, die kan worden geleverd met Windows 2000, Windows XP of LindowsOS. Het apparaat, de DocuNote, kost - afhankelijk van het gekozen besturingssysteem - minimaal $799. Dit is een behoorlijk verschil ten opzichte van de bedragen die men moet neertellen voor Tablet PC's van grote merken als Hewlett-Packard, waarbij dat bedrag verdrievoudigd mag worden. Microsoft haastte zich mede te delen dat Lindows op een Tablet PC een aantal van de geavanceerde uitbreidingen van Windows XP Tablet Edition mist, zoals handschriftherkenning.

Net als Emachines, het bedrijf waar een groot deel van de staf van StepUp vandaan komt, richt StepUp zich op het fabriceren van goedkope hardware. De Tablets zelf worden geassembleerd in Zuid-Korea en alleen via speciale kanalen (value-added resellers en system-integrators) verkocht. Die kanalen zijn ook verantwoordelijk voor het configureren van het apparaat voor de eindgebruikers. Deze eindgebruikers kunnen vanaf begin volgend jaar de Tablet PC met Lindows bestellen; Tablets met Windows erop zijn al eerder beschikbaar. Opvallend is dat de eerste Tablets met een Linux-optie werken op Crusoe-processors van Transmeta, het bedrijf waaraan de geestelijk vader van Linux verbonden is:

Tablet PCThe DocuNote weighs 2.5 pounds with its battery pack, and measures about 10 inches by 8 inches by 1 inch thick. It features an 8.4-inch-diagonal touch-screen display and a built-in color digital camera and microphone that are designed for video conferencing, the company said. It also has a 667-MHz Transmeta Crusoe TM5600 processor, 256MB of memory, a 20GB hard drive, and a slot for a wireless network card.

Reacties (27)


115 kilometer overbrugd met 802.11b WLAN-link

Door Arthur Scheffer, 14 november 2002 23:0336 reacties, submitter: Femme, bron: Computerworld

Op Computerworld is een artikel verschenen over een draadloos point-to-point 802.11b-netwerk dat een afstand van 72 mijl (115 km) weet te overbruggen. Een behoorlijk bereik, in het achterhoofd houdend dat normaal gesproken met een dergelijk netwerk een afstand van hooguit enkele honderden meters wordt behaald, of tot een kilometer of vijftien met speciale apparatuur. Hans Werner-Braun, een onderzoeker van het San Diego Supercomputer Center en de belangrijkste onderzoeker die zich met deze connecties bezighoudt, vertelt dat het netwerk is ontwikkeld om onder meer seismografische en GPS-data over te verzenden. Dit alles gebeurt over de 2,4GHz-band en voldoet nog net aan FCC-regulaties, door de maximale vermogensoutput van 1 Watt toe te passen. Aan beide uiteinden van de verbinding zijn high-gain antennes geplaatst om het signaal te versterken alsmede geavanceerde hardware, maar door de grote afstand kon niet voorkomen worden dat de doorvoersnelheid van het theoretische maximum van 11Mbit/s is afgenomen tot 1Mbit/s.

Desalniettemin is er volgens analisten sprake van een opmerkelijke prestatie, temeer daar een deel van de verbinding over water loopt dat door reflectie het signaal kan verstoren. De instantie waarvoor Werner-Braun werkt specialiseert zich in dit soort netwerken, met name bedoeld voor relatief afgelegen gebieden waar datatransmissie op hoge snelheid anders niet mogelijk is. Verbindingen worden aan één uiteinde aangesloten op een 802.11a-WLAN dat een snelheid behaalt van 45Mbit/s. Deze methode blijkt bijzonder succesvol, door de makkelijke installatie, FCC-compliantie en lage prijs. Dat laatste wordt in ieder geval bevestigd door het feit dat de installatie van bovengenoemde 115-kilometer-lange link 'slechts' 3000 dollar kostte:

802.11b-illustratieDespite a large population hugging the Pacific Coast, rural San Diego County includes some of the most telecommunications-starved areas of the U.S., including the Anza-Borrego Desert, "and you're not even going to get a phone line in the desert," Werner-Braun said.

"There's no other viable choice" for high-speed access for scientific installations such as the Palomar Observatory besides HPWREN, which an can easily, quickly and cheaply install wireless connections to backbone nodes on mountains such as Alliance Peak, Toro Peak and Monument Peak, he added.

Reacties (36)


Cray X1 supercomputer gelanceerd

Door Wouter Tinus, 14 november 2002 21:4161 reacties, submitter: EaS, bron: BusinessWire

Vandaag is bekend gemaakt dat Cray - een toonaangevend leverancier van supercomputers - de X1 serie heeft aangekondigd, de eerste van een hele nieuwe generatie monstersystemen met volledig vernieuwde architectuur. Er wordt gebruik gemaakt van een custom design vector-CPU met volledig nieuwe instructieset waar tien jaar over nagedacht is. Ondanks de relatief lage kloksnelheid van 800MHz levert deze chip 12,8 gigaflops rauwe rekenkracht en kent hij bandbreedtepieken van 76,8GB/s naar het cache en 38,4GB/s naar het geheugen. De processors worden alleen in nodes van vier stuks geleverd. Eén node kan tot 64GB quad-channel RDRAM geheugen bevatten, waardoor de processors 6,4GB/s tot hun beschikking hebben. De architectuur is zo opgebouwd dat iedere processor fysiek toegang heeft tot zijn eigen geheugen, maar het totale geheugen toch door alle chips is aan te spreken.

De nodes kunnen echter niet los worden gebruikt, maar moeten samen worden gezet in een cabinet. Maximaal vier stuks kunnen in een kast met luchtkoeling worden geplaatst, maar alles daarboven tot het maximum van zestien nodes - 64 processors - wordt met vloeistof gekoeld. Iedere node heeft vier I/O-kanalen van 1,2GB/s per stuk tot zijn beschikking om met andere nodes te communiceren. Het maximale dat op deze manier met één kast te halen is is 819 gigaflops. De kasten kunnen echter geclusterd worden tot een netwerk van maximaal 64 stuks, wat een rekenkracht van maar liefst 52,4 teraflops oplevert. Omdat de hoeveelheid geheugen in zo'n cluster tussen de 16 en 64TB ligt, is Samsung erg blij dat ze zich de exclusieve RDRAM-leverancier van Cray mogen noemen.

De nieuwe architectuur van de X1 serie legt de basis voor het komende decennium, aldus Cray. In 2010 moeten er petaflop supercomputers zijn, die dus een miljoen miljard floating point operaties per seconde kunnen uitvoeren. Degenen die zich afvragen waar dit soort rekenkracht voor nodig is moeten denken in de volgende categorieën:

Cray X1 Problems identified as needing this extreme performance include drug discovery, energy and transportation investment modeling, nanotechnology, severe storm forecasting and climate modeling, planning for natural pandemics and bioterrorism, and more.

[...] "The Cray X1, with its low memory latency and high memory bandwidth, will allow AHPCRC, Army, and DoD researchers to address a set of key problems in computational mechanics, battlefield weather forecasting, and biological process modeling that are of great importance to the defense of the United States."

Het schijnt dat de NSA actief betrokken is geweest bij de ontwikkeling van de X1, omdat het Amerikaanse ministerie van defensie en diverse andere overheidsinstellingen in de VS zitten te springen om dit soort rekenkracht. Vijf pre-productiemodellen zijn al uitgeleverd, de echte verkoop begint later dit jaar. Een video over de X1 is hier te bekijken. Het mag duidelijk zijn de prijzen van deze beestjes tot in de vele miljoenen lopen.

Reacties (61)


nVidia introduceert GeForce4 4200 Go

Door Ralph Smeets, 14 november 2002 21:1131 reacties, submitter: Sharky69, bron: nVidia

nVidia heeft vandaag de GeForce4 4200 Go aangekondigd. Zoals de naam al doet vermoeden is deze nieuwe GPU de mobiele versie van de GeForce4 Ti4200, met als enige verschil de AGP 8x interface waarmee de Go versie is uitgerust. Op de nVidia GeForce4 Go pagina kunnen we lezen dat zowel de core als de geheugeninterface van de 4200 Go op 200MHz moet gaan draaien wat garant moet staan voor de beste performance in zijn klasse:

nVidia GeForce4 Go logoNVIDIA Corporation (Nasdaq: NVDA), the worldwide leader in visual processing solutions, today introduced the Company's newest mobile graphics processing unit (GPU), the NVIDIA® GeForce4 4200 Go GPU. Based on the critically acclaimed GeForce4 Ti 4200 GPU, the GeForce4 4200 Go GPU delivers the same features and level of performance that has earned the GeForce4 Ti 4200 GPU the reputation as the "perfect" GPU for desktop PCs. Based on industry standard benchmarks, the GeForce4 4200 Go GPU is the unquestioned leader in mobile graphics performance .

Reacties (31)


Infineon en Nanya gaan samenwerken

Door Mark Oosterveen, 14 november 2002 20:488 reacties, submitter: Wouter Tinus, bron: Silicon Strategies

Silicon Strategies brengt het nieuws dat Infineon een langverwachte joint-venture is aangegaan met het Taiwanese Nanya Technology Corp, die gericht is op het in samenwerking produceren van DDR RAM-chips. Ook hebben deze twee bedrijven 1,1 miljard euro opzij gezet voor een nieuwe waferfab waarvan de bouw eind 2003 van start zou moeten gaan. Verder zullen de twee bedrijven samen verder onderzoek doen, om zo tot een 0,07 micron productieprocedé te kunnen komen. Deze overeenkomsten zijn onderdeel van een eerder ondertekend strategisch contract waarin ook de overstap van Infineon naar Nanya-geheugenchips werd vastgelegd. Een naam voor de nieuwe joint-venture is nog niet gegeven.

Infineon LogoOpvallend is dat Infineon in zijn laatste statement over de nieuw te verrijzen fabriek sprak over een kostenpot van 2,2 miljard euro in de komende drie jaar. Waar de overige 1,1 miljard euro vandaan zou moeten komen wist men echter niet te melden. Indien men geen tegenspraak krijgt in de vorm van een mogelijke anti-monopolie uitspraak zal de joint-venture 2 december van dit jaar van start kunnen gaan. De 300mm waferfab zal één van de grootste ter wereld worden, met een verwachte volledige capaciteit van 50.000 wafers per maand. De fabriek zou half 2006 op volledige productiecapaciteit moeten zitten.

Reacties (8)


Chaintech ZENITH 7NJS nForce2 moederbordreview

Door David Menting, 14 november 2002 18:3851 reacties, bron: VR-Zone

VR-Zone heeft de hand weten te leggen op het nieuwe nForce-paradepaardje van Chaintech: de ZENITH 7NJS. Dit moederbord is zonder twijfel gericht op de enthousiaste zelfbouwer, casemodder en overklokker. Alle connectors op de donkerbruine PCB zijn in fel geel uitgevoerd en de connectors aan de achterkant zijn voorzien van een luxe laagje goud. Het moederbord mag ook qua specificaties best gezien worden: een nVidia nForce 2 SPP-chipset (zonder geïntegreerde graphics), 333/400MHz Dual-Channel DDR-support, HyperTransport, AGP8x, Firewire en twee SerialATA aansluitingen. Een 6-kanaals audiochip, onboard RAID en een 10/100Mbit ethernetcontroller ontbreken uiteraard ook niet.

Hier houdt het echter nog niet op. Het bord wordt geleverd met rounded IDE kabels, een ACR Firewire-kaart en een CBOX2: een breakout-box die in een vrije 5,25"-bay geplaatst kan worden waarop aansluitingen zijn te vinden voor onder andere USB 2.0- en Firewire-apparaten. Diezelfde CBOX2 fungeert ook nog eens als uitgeklede DigiDoc, een stukje hardware dat het toerental van je fans regelt. Met de performance en overklokbaarheid van de ZENITH blijkt ook niks mis te zijn:

Chaintech ZENITH 7NJS Package Chaintech ZENITH 7NJS provides a powerful set of BIOS settings for overclocking and performance tweaking. The BIOS allows FSB adjustment from 100-200Mhz in 1Mhz intervals, tweakable individual memory timings (CAS, Trcd, Tras, Trp), whole range of CPU/DRAM ratios (1:1, 1:2, 3:5, 4:5, 4:6, 5:6 etc) for stability of memory under high FSB, independent AGP frequency for stability of AGP card under high FSB, VCore up to 2.15V that will definitely satisfy many overclockers, VDIMM up to 3.2V that will aid memory stability and VAGP up to 2.0V. With all these BIOS settings, i am able to overclock the Athlon XP 2400+ (2Ghz) to 2.25Ghz at just 1.8V Vcore air cooled and also increase the FSB to 200/200Mhz FSB and 180/216Mhz FSB.

[...] Chaintech ZENITH 7NJS performs rock stable at default and even at 200/200Mhz overclocked state. Although performance at DDR333 is somewhat lower than the KT400 platform but the additional performance improvement will come from running at Dual Channel DDR or at DDR400. This board performs exceptionally well in SpecViewPerf tests and as Content Creation applications which is good news for users using this platform for such applications.

Nou hangt er aan zoiets moois vaak een wat minder mooi prijskaartje. Niets is hier minder waar. Een adviesprijs van 180 dollar kan amper te optimistisch genoemd worden voor dit pakket, zeker gezien de extra's, de goede overklokbaarheid en de prima performance. Het bord verdient van de reviewer dan ook geheel terecht de "VR-Zone Editor's Choice Gold Award". Hier nog een tweetal foto's om je lekker te maken:

Chaintech 7NJS
Chaintech 7NJS accessoires

Reacties (51)


Fabrikanten vergroten DDR SDRAM-productie

Door David Menting, 14 november 2002 18:2919 reacties, submitter: Soar, bron: DigiTimes

Gisteren meldden we dat DDR het meest gebruikte geheugentype is. SDR SDRAM schuift gestaag uit beeld en RDRAM blijkt voor velen te duur. De Taiwanese chipmakers willen vanaf het einde van dit jaar ruim 90% van hun productiecapaciteit kunnen steken in DDR SDRAM, zo meldt DigiTimes. Nanya Technology en Winbond Electronics liggen momenteel aan kop met een DDR-productieratio van boven de 90%. In september werd de DDR-productieratio voor eind dit jaar geschat op 70%. Nu wordt verwacht dat vrijwel alle geheugenchipbakkers over één of twee maanden ergens tussen de 80 en de 90% van hun productiecapaciteit aan 0,15 micron DDR SDRAM-chips kunnen besteden. Voor de eindgebruiker betekent dit een eind aan de stijging van de DDR-geheugenprijzen:

Geheugenchip op module (klein)Nanya Technology and Winbond Electronics hold the highest DDR output ratios in Taiwan, as they have for the past few months. According to DRAM distributors, by the end of October, Nanya’s DDR ratio was at 97%, while Winbond’s exceeded 90%, and the two companies are expected to reach a respective 99% and 100% ratio by year-end. [...] Meanwhile, DDR prices have soared on the shortage of the past few months, but spot prices have recently showed signs of dipping down from the high.

Reacties (19)


Athlon XP unlocken door Bios-update

Door Martijn van der Poel, 14 november 2002 16:4061 reacties, submitter: TheGreatCornholio, bron: The Inquirer

Een beta BIOS voor Epox moederborden met een KT400-chipset moet wonderen gaan verrichten, zo lezen we bij The Inquirer. Het gaat hier om de 8K9A borden, waarbij het BIOS opties biedt om de processor te overclocken zonder iets aan de CPU zelf te wijzigen. Door deze opties wordt overclocken een stuk gebruiksvriendelijker, tegelijkertijd blijft het gevaar op de loer dat de garantie vervalt bij beschadigingen aan de processor. Het BIOS biedt opties voor zowel het voltage als andere settings en werkt samen met alle Thoroughbred processors, inclusief degene op 333MHz FSB:

AMD Athlon XP - Thoroughbred B All processors from 2200+ up to the still unavailable 2800+ are supported. On the average Athlon board, all you can do is change the FSB that in most cases won't go much faster than 150MHz. With fancy features such as two Serial Ata, Raid 0, 1 and 0 + 1, fancy North Bridge cooler and a LAN card this board will be a juicy choice for overclockers.

Reacties (61)

Lees meer

Overclocking van de Athlon XP 2400+
Overclocking van de Athlon XP 2400+ Nieuws van 13 december 2002

Review Xoxide LL12 "Stealth" case

Door Dries Arnolds, 14 november 2002 16:0119 reacties, submitter: Soar, bron: OC Prices

OC Prices heeft een review geschreven over de LL12 kast van Xoxide. In feite betreft het hier een normale PC-12 kast van Lian Li die enigzins aangepast is. De toevoeging Stealth duidt erop dat de kast stiller zou moeten zijn dan andere doorsnee computerkasten. Dit blijkt ook uit de bevindingen van de reviewer, die constateert dat zijn oude kast met twee 8cm fans 3dB luidruchtiger is dan de Xoxide kast die zelfs 6 exemplaren huisvest. Deze meting is echter wel gedaan na de toevoeging van de optioneel verkrijgbare PaxMate geluidsdempende matten, waardoor het verschil zonder matten misschien wel te verwaarlozen is. De fans in de Xoxide kast bestaan uit twee soorten: drie Vantec Stealth fans en drie extra stille Lian Li fans, alle zes 8cm exemplaren. Achter de fans zijn stoffilters gemonteerd en de twee fans in het zijpaneel beschikken over bijpassende zwarte fanguards. De conclusie is positief en de enige aanmerkingen die de reviewer kan verzinnen zijn de hoge prijs en het ontbreken van een zijpaneel met venster:

The LL12 "Stealth"; is a superb case, two thumbs up to Xoxide. They've taken an already good Lian Li design and made it great. At $229 it's not cheap, but doesn't feel cheap either. In this case, you certainly get what you pay for. Add some PaxMate, black floppy and cd-rom drive covers, and a Baybus or black Digidoc, (all available from Xoxide) and you've got the ultimate in stealth. Very highly recommended. I love this case!
Xoxide LL12

Reacties (19)

Lees meer

Antec PlusView 1000AMG review
Antec PlusView 1000AMG review Nieuws van 11 januari 2003
SkyHawk Galaxy B1 casereview
SkyHawk Galaxy B1 casereview Nieuws van 7 november 2002
Lian-Li PC-76 review
Lian-Li PC-76 review Nieuws van 24 september 2002
Lian Li PC-6099B review
Lian Li PC-6099B review Nieuws van 12 september 2002

PCI-SIG ontwikkelt PCI-X 1066 specificatie

Door David Menting, 14 november 2002 16:0017 reacties, submitter: Soar, bron: The Inquirer

The Inquirer meldt dat PCI-SIG, de organisatie die gaat over specificaties als PCI, PCI-X en PCI Express, gisteren heeft aangekondigd een specificatie voor PCI-X 1066 te gaan ontwikkelen. PCI-X 1066 wordt backward compatible met PCI-X 266 en 533, en biedt een theoretische bandbreedte van meer dan 8,5Gb/s. Dit is ruim een verdubbeling in doorvoersnelheid vergeleken met de 4,2Gb/s van de huidige PCI-X 533-standaard. Buiten een grotere bandbreedte, biedt PCI-X 1066 onder andere betere powermanagementfuncties en modulaire form-factors. Hoe de specificatie er precies uit gaat zien en wanneer we de release kunnen verwachten, blijft nog een raadsel:

PCI-X logo (The group) is actively seeking feedback from its members on other aspects of the specification. The spec will come in two phases, the first analysing signalling, card, and connector characteristics, while in the second phase the specification will be written and validated.

Reacties (17)


Texas Instruments' 802.11b+ standaard wacht snelle dood

Door Martijn van der Poel, 14 november 2002 15:576 reacties, submitter: Wouter Tinus, bron: News.com

Volgens News.com wacht de 802.11b+ standaard van Texas Instruments een snelle dood. Turbo WiFi, ook wel bekend als 802.11b+, is een draadloze netwerktoepassing die afgelopen woensdag pas is gepresenteerd door hetzelfde Texas Instruments. De technologie zal worden gebruikt in producten van onder andere Buffalo Technology, Linksys en D-Link Systems. De kosten voor een Turbo WiFi-chip liggen rond dezelfde prijs als die van de huidige oplossingen, het is echter wel twee maal zo snel.

WiFi logoOnderzoekers van In-Stat/MDR zijn tot de conclusie gekomen dat er rond het jaar 2005 meer dan 55 miljoen op WiFi gebaseerde netwerken zullen zijn. Turbo WiFi werd bij de introductie luid bejubeld, vooral vanwege de prijs. Zodra rond December de 802.11g standaard zijn debuut maakt, is het echter gedaan met Turbo WiFi. De 802.11g standaard is weer twee keer zo vlot als de 802.11b+. Volgens Navin Sabharwal, een analist van Allied Business Research, heeft Texas Instruments al te veel geïnvesteerd in Turbo WiFi om het nu nog af te blazen.

Texas Instruments LogoDe techniek die TI gebruikt om tot de hoge snelheid te komen, staat bekend als PBCC: Packet Binary Convolutional Coding. Texas Instruments is de eigenaar van deze technologie en probeerde deze dan ook onderdeel te laten worden van de 802.11g standaard. In dit gevecht heeft PBCC het afgelegd tegen de OFDM technologie: Orthogonal Frequency Division Multiplexing. Texas Instruments geeft de hoop echter niet op, aldus de woordvoerdster Marisa Speziale. Volgens haar duurt het zeker zes maanden tot een jaar, voordat de 802.11g standaard verlost is van alle kinderziektes:

D-Link Marketing Vice President Bradley Morse said the cost of 802.11b+ equipment has dropped "to where the mass market can grab it without really having to make a decision. A D-Link 802.11B+ access point costs $149 and a laptop modem card is $80, Morse said. Those prices don't include the usual discounts offered by electronics stores, he said. By comparison, the average selling price for an 802.1b access point for homes is $103 while an 802.11b modem card costs $66, according to Synergy Research Group. "There is a clear embrace from (people) that buy it from electronic stores," Morse said. "They are putting it into their homes." Separately, TI on Wednesday unveiled chips that create a single access point, as well as a modem that can interact with networks powered by the standards 802.11a, 802.11g and turbo Wi-Fi.

Reacties (6)


Bespreking Sapphire P4-moederbord met ATi chipset

Door Martin Sturm, 14 november 2002 14:3513 reacties, submitter: Soar, bron: The Inquirer

The Inquirer heeft een korte review online geplaatst van een Sapphire-moederbord gebaseerd op ATi's IGP 340 chipset voor Pentium 4 processors. Hoewel deze chipset al een tijdje beschikbaar is, zijn er nog niet echt veel moederborden gespot die gebruik maken van deze chipset. De mogelijke reden hiervoor kan het gebrek aan features zijn ten opzichte van de directe concurrentie van onder andere Intel.

De IGP 340 chipset lijkt in veel opzichten op Intel's 845G chipset. ATi's equivalent is namelijk eveneens voorzien van twee geheugensloten, een AGP slot en een on-board videochip gebaseerd op ATi's Radeon 7000 chipset, die voor de gelegenheid is omgedoopt tot Radeon VE. De prestaties en de geproduceerde beeldkwaliteit van deze grafische chip liggen duideilijk hoger dan Intel's "Extreme graphics" GPU. Maar dat is ook het enige punt waar ATi's chipset beter presteert dan de concurrentie. In een benchmark van SiSoft Sandra kwam de geheugenbandbreedte van deze chipset ruim 600MB/sec lager uit dan van de 845G chipset. Dit wordt, volgens The Inquirer, voornamelijk veroorzaakt door het gebruik van VIA's 686B southbridge, die al wat oudere technologie bevat. Concluderend is het product van Sapphire niet echt innoverend in de huidige markt:

Sapphire LogoIn fact, it's now a little outdated with lack of support for DDR 333 or 400, but compares very favourably and affordably with boards using Intel's i845G chipset.

With the IXP 200 South Bridge, ATI will be able to boost some extra speed since it will be using 266 MB/s communication instead of the PCI bus one that they currently use, limited to only 133 MB/s.

ATI is going through the same learning stage as Nvidia was last year with chipsets. South Bridge building is difficult but we think the DDR 333 version of the chipset scheduled for next year will offer a good boost to the platform.

Reacties (13)


Philips en Sony kopen InterTrust

Door Gabi Gaasenbeek, 14 november 2002 13:0436 reacties, submitter: motormuis, bron: Reuters

Philips en Sony kopen een groot belang in InterTrust Technologies, een bedrijf wat kopieerbeveiligingen maakt voor de bescherming van digitale muziek, films en software. InterTrust bezit 26 Amerikaanse patenten op dit gebied. Voor het belang wordt 453 miljoen dollar betaald, Philips en Sony krijgen ieder iets minder dan de helft van de aandelen van de onderneming in handen. Volgens analisten is deze overname de redding van het in financieel zwaar weer verkerende InterTrust. Het bedrijf is in een patent-oorlog met Microsoft verwikkeld. Volgens Philips zijn er plannen voor een open licentiesysteem om het gebruik van de technologie aan te moedigen:

Philips logo Philips said the companies would start an open licensing program and would encourage content providers to use the technology, which can protect all digital formats, including CDs, MP3 music and digital video disc (DVD) films.

The two firms said in a statement they would pay about $453 million, or $4.25 per share, for InterTrust Technologies Corp. The price offered represents a 26 percent premium to Tuesday's closing price for the digital rights management firm.

Reacties (36)


Terratec introduceert Aureon serie

Door Dries Arnolds, 14 november 2002 12:4646 reacties, submitter: Twisted, bron: Terratec

Terratec meldt op haar site dat ze een nieuwe serie geluidskaarten op de markt heeft gezet. De serie omvat drie geluidskaarten waarvan er twee 6 kanaals geluid voortbrengen en een derde zelfs 8 kanaals geluid produceert. De nieuwe serie draagt de naam Aureon, die toch wel een beetje lijkt op Audigy waar het de uitspraak betreft (beiden zijn waarschijnlijk afgeleid van het Latijnse audire). Alle modellen ondersteunen vrijwel iedere 3D audiostandaard (DirectSound, Sensaura 3D, EAX1.0/2.0, MacroFX, A3D 1.0) op de markt en kunnen daarnaast ook AC3 en DTS doorgeven. De duurste twee modellen ondersteunen het afspelen van geluid met een frequentie van 192KHz, iets dat helaas alleen werkt onder Windows XP met Service Pack 1. De hogere geluidskwaliteit wordt door Terratec 4G sound genoemd en luidt volgens de geluidskaartenmaker een nieuwe generatie pc-geluid in:

Terratec 4G logo4G: By the end of the noise-filled century, a new (converter) technology begins to emerge as a trend in studio music production: "24/96" makes its entrance in professional studios all over the world and new devices with high sound quality are being developed. In 1998, TerraTec was the first to move this technology to a "sound card," making true studio sound affordable for home users.

4G sound: This mark ensures the use of the most modern of sound technologies, which are tuned to each other to perfection. This guarantees an optimal listening experience in nothing but digital studio and DVD quality - without any "ifs, ands, or buts." Therefore: For all things concerning sound and music, listen to your own best judgment and always watch for the 4G sound label.
Terratec Aureon Space 7.1

Reacties (46)


Mijlpaal voor desktop: Pentium 4 3,06GHz review - Update

Door Jack Leenders, 14 november 2002 12:0046 reacties, bron: X86-secret

Vandaag doorbreekt Intel de drie gigahertz barrière met de nieuwe Pentium 4 3,06GHz processor. Inmiddels hebben veel hardwaresites hun reviews van de eerste samples online staan, nu de NDA ten einde is. De mannen van het Franse x86-secret.com (what's in a name ) waren kennelijk zo onder de indruk van hun testexemplaar, of ernstig vermoeid van het nachtelijk benchen, dat ze hun voor de veertiende november bestemde review al dagen open en bloot op hun site hebben staan. Enfin, wat ook de redenen zijn, wij wilden hun verhaal jullie natuurlijk niet onthouden en plaatste het als uitgebreid nieuwsbericht op onze voorpagina. Op verzoek van Intel hebben we in goed overleg dit bericht tijdelijk weer van de voorpagina gehaald, om vandaag alsnog aan te bieden. Onderaan het artikel vindt je een overzicht van reviews op andere hardwaresites.

* Pentium 4 met Hyper-Threading: begin van een nieuw hoofdstuk

Pentium 4 HT-logoDe Pentium 4 3,06GHz is niet slechts de 266MHz sneller geklokte variant van de Northwood-core, als opvolger van de Pentium 4 2,8GHz. Weliswaar heeft deze processor de Northwood core met C1-stepping, 512KB L2 cache en een 533MHz QDR FSB met laatstgenoemde gemeen, de activatie van het innovatieve Hyper-Threading in de processor - aangegeven in het nieuwe Pentium 4 logo- waardoor deze over een tweede logische core kan beschikken voor Symmetric Multi-Threading, is volgens de Fransen een essentieel verschil en een belangrijk moment voor de desktopprocessormarkt; het begin van een nieuw hoofdstuk in het Pentium 4-boek. Ander kleiner verschil met eerdere Pentium 4 processors is een Vcore van 1,525 Volt in plaats van 1,5 Volt. Iets wat door het moederbord ondersteund moet worden.

Alvorens benchmarks te genereren, neemt men de lezer nog even mee naar Intel-productiefaciliteiten in Hillsboro Oregon, waar 0,13micron chips op 300mm wafers gebakken worden, en laat men nog even Northwood-cores in detail zien. Ook legt men nog eens uit wat Hyper-Threading nu precies inhoudt. Met het programmaatje MTB (Multi-Thread Benchmark), laten 'les garçons' zien dat HT theoretisch voor een boost van 41% kan zorgen. De praktijk werkt echter vaak wat anders dan deze synthetische benchmark. HT is ook geen echt alternatief voor dual-processing; met het laatste is theoretisch een veel grotere winst te behalen.

Hyper-Threading illustratie

* Benchmarks zonder SMT-support

Getest werd met een Asus P4GE-V moederbord, voorzien van een i845GE chipset, en DDR PC3200 CAS 2,5 geheugen op 166MHz (333DDR/PC2700). Ook van de partij in de benchmarkvergelijkingen zijn Intel's Celeron 2GHz en de Pentium 4's op 2,66 en 2,8GHz. AMD wordt vertegenwoordigd door een Athlon XP 2000+ en 2800+. De Pentium 4 3,06GHz doet telkens mee mét en zonder HT ingeschakeld. Er worden eerst een paar non-SMT benchmarks gedraaid; in CpuMark 99 scoren de AMD Athlon XP 2800+ en de beide Pentium 4's 3,06GHz gelijk. PCMark 2002 wordt gedomineerd door Pentium 4 3,06GHz - met licht voordeel voor HT-versie - de 2,8GHz op gepaste afstand, en de XP 2800+ in de middenmoot. ScienceMark v1.1 is van oudsher het domein van de Athlons geweest door de K7-optimalisaties. Ook nu ligt de Athlon XP 2800+ nog kop, al volgt de nieuwe Pentium 4 nu wel heel erg kort op de hielen, met een marge van drie procent. MetaBench is voor de Pentium 4 3,06GHz. Op PCMark 2002 na, toont geen van bovenstaande benchmarks voordeel voor de P4 met HT-enabled.

* Benchmarks met SMT-support

Interessanter wordt het met benchmarks die wél SMT-support hebben. SiSoft Sandra zegt dat de Pentium 4 3,06GHz zonder HT min of meer gelijkwaardig is aan een Athlon XP 2800+ (waarbij de FPU-waarde van de Pentium 4 de XP verslaat), met HT ingeschakeld maakt de Pentium 4 een grote sprong voorwaarts (20% winst in FPU). Hierbij moeten we wel opmerken dat SiSoft Sandra volgens sommige berichten het effect van Hyper-Threading volledig doorcalculeert. De MP3-compressiebenchmark GoGoMP3 v.239b, die geoptimaliseerd is voor SSE en multi-threading, toont niet alleen dat de Pentium 4 2,66GHz en diens snellere broers de Athlon XP 2800+ verslaan, maar ook nog eens een boost van 25 procent voor de Pentium 4 3,06GHz met HT ingeschakeld. BAPCo Sysmark 2002 zet de Pentium 4 2,66GHz en sneller op de hoogste posities neer. HT geeft hier slechts 2,5 procent winst voor de 3,06GHz. Ook de twee SSE-geoptimaliseerde 3D-modelling benchmarks van Kribi Bench v.1.1 laten een dergelijke positieverdeling zien, waarbij de HT-optie echter een respectabele winst van respectievelijk achttien en zeventien procent genereert.

De laatste categorie benchmarks zijn die van de games. 3DMark 2001 SE laat zien niet echt met SMT, en dus ook niet met HT overweg te kunnen. De Pentium 4 3,06GHz scoort in beide modes vrijwel identiek, en de Athlon XP 2800+ (be)houdt hier zijn koppositie. De Quake 3 en UT2003 game-engines bieden wel support voor SMT. In Quake 3 blijkt het inschakelen van SMT in Quake echter negatief uit te werken op de P4 met HT, en doet deze ongeveer presteren als een Athlon XP 2200+. De reden hiervoor is onduidelijk. De SMT optie in Quake op "0" zet beide Pentium 4's 3,06GHz naast elkaar op kop, waar je ze verwacht, evenals de 2,66 en 2,8GHz Pentium 4's. Maar geen extra boost hier voor Hyper-Threading. UT2003 laat eveneens de dominantie zien van de Pentium 4 over de Athlon XP, maar biedt ook nog eens een klein extra voordeeltje voor HT-technologie, al is het maar vijf procent.

UT2003 benchmark P4 3,06GHz HT

* Compatibiliteit van Software

Om van Hyper-Threading ten volle gebruik te kunnen maken, heeft men, volgens Intel, het volgende nodig: een officiële Pentium 4 3,06GHz of sneller, een Intel-chipset met HTT support, een BIOS met HTT-support, en een besturingssysteem dat HTT-optimalisaties heeft. Op dit moment biedt alleen Windows XP (Home en Pro) optimalisaties voor HTT. Intel plaatst Windows 2000, hoewel in principe geschikt voor SMT, in de hoek der 'niet-aanbevolen' besturingssystemen, evenal Windows ME en 98. Onder die laatste besturingssystemen wordt aangeraden Hyper-Threading te de-activeren.

De keuze van een besturingssysteem is van primair belang om te profiteren van HT. Men draaide de Pentium 4 3,06GHz eerder ook op een Red Hat 8.0 systeem, waarbij SMT correct werd herkend. Volgens Intel is Kernel 2.4.18 minmaal vereist en zijn Red Hat 7.3, 8.0, en SuSe 8 compatible. Een OS dat meer dan één processor kan hanteren, kan in principe Hyper-Threading exploiteren, zoals Windows 2000, Windows XP, en Linux, om de meest bekende te noemen. Toch is het zaak op te letten met HT en multiprocessor OSsen, omdat laatsten niet per se optimalisaties hebben voor HT kan het misgaan bij het verwerken van single-threaded applicaties. Tests met CPUMark 99 en ScienceMark laten zien dat onder Windows 2000 de P4 met HT ingeschakeld zichzelf verslikt in de mono-threads, en tot lagere prestaties komt dan wanneer de HT-optie uit staat. Onder Windows XP treedt dit verschijnsel niet op.

* Compatibiliteit van hardware

Naast HT-support van OS en software, worden er ook voorwaarden voor HT-plezier gesteld aan de hardware. De chipset van een moederbord moet Hyper-Threading eveneens ondersteunen. Hieronder een overzicht van Pentium 4-chipsets, en hun al dan niet aanwezige support voor de Pentium 4 3,06GHz en Hyper-Threading:

ChipsetOfficieelP4 3,06GHz supportHT-supportOpmerking
i845DNeeJaNee
i845EJaJaJa
i845GJa/NeeJa/JaJa/NeeRev.B/Rev. A
i850NeeNee*Nee* 23x100MHz max.in test
i850EJaJaJa
i845PEJaJaJaRecent BIOS
i845GEJaJaJa
VIA P4X400NeeJaNeeHTT-support in toekomst?
SiS645NeeNeeNee
SiS645DXNeeJaNee
SiS648NeeJaNeeMiischien HT-support in nieuw BIOS

* Overklokken

Onze Franse collega's houden blijkbaar ook van tweaken en waren nieuwsgierig naar tot welke kloksnelheden hun testsample in staat was. Het maximaal stabiel haalbare met de standaard Intel-koeler was 3.466MHz. Booten lukte nog net op 3,6GHz. Benchmarkresultaten met de overklokte versies - inclusief Hyper-Threading - kun je op deze pagina terugvinden.

Pentium 4 3,06GHz pre-production sample

* Conclusie

In Maart 2000 doorbrak AMD als eerste de 1GHz-barrière met de Athlon, en verraste daarmee vriend en vijand. Anderhalf jaar later tikte Intel als eerste aan bij de 2GHz mijlpaal. Volgens AMD-fans door een beetje vals te spelen, omdat dit gepaard ging met een verlaging van de IPC-waarde. Volgens Intel zou dit echter meer dan gecompenseerd gaan worden. Iets meer dan een jaar verder, in november 2002, bereikt de Pentium 4 wederom een psychologische gigahertzmijlpaal, en laten de prestaties zien dat Intel woord gehouden heeft. Eind november zal de Pentium 4 3,06GHz volop van de band rollen, zodat de feestmaand in diverse systemen extra luister bijgezet kan worden, terwijl AMD daar alleen een Athlon XP 2700+ tegenover kan zetten, en de 2800+ nochtans vrijwel alleen in reviews bestaat.

Hyper-Threading kan idealiter een boost van ongeveer veertig procent geven, maar in de praktijk komt dat momenteel neer op tien tot twintig procent in applicaties die dat ondersteunen. In dat opzicht is het vergelijkbaar met de introductie van instructies zoals SSE(2), en straks AMD's 64-bit extensies. Hyper-Threading biedt nog ruimte voor verdere ontwikkeling, zoals ondersteuning voor de detectie van vier logische cores, verbetering van (L1) cache-geheugens, en het meer gemeengoed worden van HT-support door software-applicaties en games. Prescott, de 0,09micron opvolger van de huidige Northwood, zal volgend jaar Hyper-Threading 2 ondersteunen, wat in combinatie met andere verbeteringen van de NetBurst Architecture een processor op moet gaan leveren die de strijd met AMD's K8-desktopgeneratie waardig tegemoet kan treden.

* Links naar andere Pentium 4 3,06GHz reviews:

Reacties (46)

Lees meer

Officieuze roadmap Intel Pentium 4
Officieuze roadmap Intel Pentium 4 Nieuws van 29 november 2002

I-mode te beperkt als losstaande dienst

Door Kay Slagman, 14 november 2002 11:1265 reacties, bron: Planet Multimedia

Begin dit jaar introduceerde KPN in Duitsland en in Nederland I-mode. Later werd ook België aan dit rijtje toegevoegd. De dienst moest KPN een troef in handen geven en ervoor zorgen dat KPN (weer) een technisch vooruitstrevende aanbieder werd. KPN stelde zich als doel om voor het einde van het jaar in Nederland 100.000 I-mode gebruikers te hebben aangesloten. Exacte cijfers zijn niet bekend, maar de verwachting dat dit bij lange na niet gehaald wordt zal naar alle waarschijnlijkheid uitkomen. Analisten noemen de desinteresse van het publiek in mobiele diensten en de hoge drempel als belangrijke reden. Gebruikers voegen daar nog de korte batterijduur aan toe. KPN had gebruikers de mogelijkheid moeten bieden om pre-paid gebruik te maken van I-mode en de telecomprovider had een flat-feeabonnement aan moeten bieden, aldus Wytze Kuijper, werkzaam voor de ontwikkelaar van mobiele diensten Asku Wireless.

Nec i-mode toestel (klein)Nu concurrenten met alternatieve diensten komen, is I-mode niet meer de innovatieve dienst die het een aantal jaar geleden in Japan was. Concurrenten als Vodafone bieden nu een gelijke dienst, maar maken het eveneens mogelijk om multimedia in de vorm van MMS-berichten uit te wisselen. KPN biedt deze dienst nog niet, maar zal waarschijnlijk begin volgend jaar ondersteuning hiervoor aanbieden. Ook door het uitblijven van ondersteuning voor I-mode van telecomgigant Nokia, is het draagvlak voor I-mode klein. Voor KPN zit er daarom in de toekomst wellicht weinig anders op dan van WAP gebruik te gaan maken voor zijn diensten, net als Vodafone op dit moment doet. KPN zal volgens analisten dus haar I-mode dienst uit moeten breiden om het te kunnen laten bestaan, want als alleenstaande dienst is het te beperkt om de interesse te kunnen blijven behouden. Morgen zullen de cijfers over het derde kwartaal van 2002 bekend worden gemaakt.

Reacties (65)


HP komt met twee nieuwe iPaq Pocket PC's

Door Kay Slagman, 14 november 2002 10:4620 reacties, submitter: Woudloper, bron: eWeek

De introductie van nieuwe iPaq series werd al geruime tijd verwacht en nu kunnen we lezen dat HP volgende week twee nieuwe iPaqs op de markt zal brengen. Het gaat hier om het $299 kostende h1910 model en de 5450, die voor $699 verkocht zal gaan worden. Eerstgenoemde zal een instapmodel zijn, zoals je aan het modelnummer en de prijs kunt zien. Vormgeving speelt een belangrijke rol bij de nieuwe serie en het feit dat dit model lichter en kleiner is dan gebruikelijk, is hier een direct gevolg van. Met een Intel (waarschijnlijk XScale) processor die slechts op 200MHz draait, is dit model geen krachtpatser. Vernieuwend in de iPaq serie is een vervangbare batterij en ook het instapmodel zal hier profijt van hebben.

Het paradepaardje van HP, de iPaq 5450, is voorzien van vingerafdrukherkenning. Gecombineerd met PIN-beveiliging kan dit de beveiliging naar een hoger niveau te tillen. Draadloos is het sleutelwoord bij de nieuwe PDA's en om aan de hoogste eisen te voldoen biedt het topmodel van de iPaq serie niet alleen ondersteuning voor Bluetooth, maar zal er ook standaard WLAN-ondersteuning aanwezig zijn. GSM/GPRS-ondersteuning is nog niet ingebouwd, maar dit zal waarschijnlijk in de toekomst in andere modellen van de 5000-serie beschikbaar zijn. Wilde geruchten over een 800MHz processor bleken uit de lucht gegrepen; de 5450 heeft beschikking over een 400MHz XScale processor, net als de huidige 3900 serie:

HP Compaq iPaq 1900The h1910 includes a 200MHz Intel Corp. processor, a 3.5-inch transflective (both transmissive and reflective) 16-bit color screen with an LED backlight, 64MB of SDRAM and 16MB of Flash memory, a removable lithium-ion battery, a secure digital expansion slot for additional memory, an Infrared port and a synchronization cable. The h1910, priced at $199, will likely compete most directly with Dell Computer Corp.'s Axim X5 Pocket PC devices, which cost $299 each and also will be shipping next week. The HP iPaq Pocket PC h5450, meanwhile, is geared toward corporate customers whose companies can afford to pay for additional features.
[...]
The 5450 runs a 400 MHz Xscale processor from Intel. It includes 64MB of SDRAM and 48MB of Flash ROM. It measures 5.43 inches long, including the WLAN antenna, and weighs in at 7.26 ounces. Applications included in Pocket PC 2002 include Pocket Word with spellchecker, Pocket Excel, Pocket Internet Explorer, Microsoft Reader for electronic books, MSN Messenger, a VPN client and basic calendar software.
HP/Compaq iPaq H5000 serie

Reacties (20)


Geruchten over Apple iPod II met videomogelijkheden

Door Martijn van der Poel, 14 november 2002 10:3544 reacties, submitter: Randal Peelen, bron: Mac News

Op de website van MacNews is wat meer informatie over de Apple iPod II verschenen. De nieuwe high-end iPod II zal de kwaliteiten van de originele iPod combineren met volledige MPEG4 ondersteuning. Helaas betekent dat niet dat ieder willekeurig programma, zoals MacOS X of QuickTime, direct met de iPod II te gebruiken zal zijn. Apple heeft hier voor een eigen DSP ontwikkeld, die het mogelijk maakt om MPEG4-video, AAC en MP3 af te spelen. Tijdens de introductie op Macworld San Francisco, 7 januari 2003, zal er slechts één versie beschikbaar zijn.

Apple logo Deze zal in voorzien zijn van een 20GB Toshiba hardeschijf en een TFT-kleurenscherm, met een iets verbeterde resolutie ten opzichte van de oude iPod. De iPod II zal niet direct compatible zijn met Windows of Linux, maar MacNews heeft er alle vertrouwen in dat er iemand met een oplossing komt om toch je bestanden over te kunnen zetten, net als bij de huidige iPod.

Apple iPod - de oude iPod I

Reacties (44)


Tyan zet 400MHz Radeon 9700 Pro op de markt

Door Jan Laros, 14 november 2002 01:4231 reacties, submitter: Soar, bron: X-Bit Labs

X-Bit Labs heeft een artikel gebakken over de nieuwe videokaart die Tyan op de markt brengt. Het gaat om de Tachyon G9700 Pro plank die rond de Radeon 9700 Pro grafische processor is gebouwd en zal beschikken over 128MB DDR geheugen. Er is een speciale driver meegeleverd die ervoor moet zorgen dat men de core op 400MHz moet kunnen laten lopen. Om te zorgen dat de temperaturen niet de pan uit rijzen, is er een speciale heatsink ontworpen. Dit alles wordt nauwlettend in de gaten gehouden door de hardware monitoring die onder andere de temperatuur, het voltage en het toerental van de fan in de gaten houdt. Opvallend detail is het feit dat alle componenten op een revisie van het oorspronkelijke PCB design zijn geplakt:

What is also very interesting is that TYAN utilises the new revision of ATI's PCB design - the product now works on all AGP 8x supporting platforms, unlike some other graphics cards powered by the RADEON 9700 PRO. Frankly speaking, certain mainboard makers already confirmed that the problems were with their products, not with ATI's, but the company still decided to revise the PCB design in order to increase compatibility of the devices.

Tyan Tachyon G9700 Pro videokaart (voorkant) (duimnagel)Tyan Tachyon G9700 Pro videokaart (achterkant) (duimnagel)

The Inquirer schreef ook een stukje over de Tachyon G9700 Pro videokaart van Tyan en denkt dat de prijs rond de 350 dollar zal komen te liggen.

Reacties (31)