Tip de redactie

Samsung blijft marktleider DRAM

Door Harold van der Wal, 20 december 2002 21:1314 reacties, submitter: Soar, bron: X-bit Labs

X-bit Labs heeft voorlopige cijfers van Gartner Dataquest over de DRAM-markt van 2002 gepubliceerd. De markt groeide in omvang met ruim 36 procent tot een totale omzet van 16,2 miljard dollar. De meeste fabrikanten zagen hun omzet stijgen, maar maken nog steeds verlies. Volgens Gartner komt dat door de investeringen die de bedrijven constant moeten doen in nieuwe productietechnieken en machines. Ook wordt er op gewezen dat er in 2001 weinig vraag was naar DRAM, met hoge groeicijfers in 2002 als gevolg. Nummer een blijft Samsung, dat wel winst wist te boeken in zijn DRAM-divisie. De top 6 ziet er als volgt uit:

BedrijfOmzet (mld$)Marktaandeel (%)Groei (%)
Samsung4,9930,856,0
Micron2,7917,223,5
Hynix2,1013,022,6
Infineon1,9812,271,7
Elpida1,036,42,1
Nanya0,794,8187,7
Overige2,5315,612,7

Reacties (14)


Eerste preview van Athlon XP chip met Barton core

Door Jan Laros, 20 december 2002 21:1041 reacties, bron: The Inquirer

The Inquirer is zo vriendelijk geweest om een artikel online te plaatsen waarin melding wordt gemaakt van een vroege preview van Barton. Deze nieuwe core van AMD moet de huidige Thoroughbred op gaan volgen en de belangrijkste verbetering wordt gevormd door het verdubbelde L2 cache. Dit bedraagt 512KB. Men is op de proppen gekomen met een Chinees artikel waarin tests worden uitgevoerd met een Athlon XP processor die gebakken is rondom de nieuwe core. Men is niet veel wijzer geworden, aangezien niet iedereen de Chinese taal even goed begrijpt. Echter één ding hebben ze duidelijk waar kunnen nemen. De processor wordt door het gebruikte systeem herkend als een AMD Athlon XP 2500+. De chip draaide na een redelijk vette overkloksessie op een kloksnelheid van 2250MHz. Later in het Chinese artikel zijn screenshots van WCPUID te ontwaren en die verraden een kloksnelheid van 1840MHz. Een tabel die te vinden is in de lap tekst bij OC.com.tw laat zien dat de chip een FSB van 333MHz bezit en dat de originele kloksnelheid 1833MHz zou bedragen.

Palomino, Thoroughbred en Barton broertjes

Het originele artikel van onze Taiwanese overklokvrienden kun je hier nalezen.

Reacties (41)


Gartner verwacht meer vraag naar siliciumwafers in 2003

Door Mark Timmer, 20 december 2002 20:0910 reacties, submitter: Soar, bron: DigiTimes

DigiTimes schrijft dat de vraag naar siliciumwafers een behoorlijke groei zal doormaken in de tweede helft van 2003 en in 2004. Zowel een grotere vraag naar apparatuur als de start van 300mm-fabs staat aan de basis van deze positieve ontwikkeling, aldus onderzoeksbureau Gartner. Per maand zal de vraag naar 300mm-wafers eind 2003 al zo'n 450.000 per maand bedragen, tegen slechts zo'n 200.000 per maand op dit moment. Er wordt ook al gesproken over een jaarlijkse stijging van 23 procent in 2004, zodat de branche beduidend goede tijden in het vooruitzicht heeft:

300mm wafer Intel"At present, 300mm [12-inch] wafer demand is estimated at approximately 200,000 of wafers per month. It will grow rapidly with the reinvigoration of 300mm fab projects and is expected to reach a level of 440,000-450,000 of wafers per month in the fourth quarter of 2003," said Takashi Ogawa, principal analyst for Gartner Dataquest's semiconductor manufacturing research group. "Coupled with the 300mm wafer demand ramp-up, total silicon demand will expand appreciably at the annualized pace of 23% in 2004 and will reach 6,147MSI."

Reacties (10)


DNA en nanobuisjes aan elkaar gekoppeld

Door Mark Timmer, 20 december 2002 19:4548 reacties, bron: Chemisch Weekblad

Bij het Chemisch Weekblad lezen we dat een aantal natuurkundigen uit Delft erin is geslaagd om DNA aan nanobuisjes te koppelen. Met behulp van de synthetische tegenhanger PNA wordt een zogenaamde bio-nano-hybride gemaakt, die technologisch zeer interessant is. Het belangrijkste principe voor de koppelingreactie is de manier waarop in DNA de nucleotiden T en A, en C en G bij elkaar horen. De koppeling met nanobuisjes combineert de eigenschappen van de twee bouwstenen en zorgt op deze manier voor een uniek product: de zeer complexe biologische eigenschappen van het DNA samen met de elektrische en mechanisme eigenschappen van het nanobuisje. Gespeculeerd wordt onder andere over transistors die elkaar kunnen herkennen en op die manier zichzelf organiseren in een circuit. Ook supergevoelige sensoren zullen wellicht gefabriceerd kunnen worden:

DNA HelixMaar er zijn nog meer mogelijkheden te bedenken. Je kunt wellicht een eiwit via het DNA koppelen aan het nanobuisje. "Als dat eiwit een ladingsverandering ondergaat kan een elektrisch signaal worden opgepikt door het nanobuisje", zegt Willams. Er zijn dus mogelijkheden voor het bouwen van sensoren die kunnen reageren op één molecuul. Met recht een ultra-gevoelige biosensor. Williams: "Het is bijna onmogelijk om nu al in te zien wat de full scope is van deze vinding. Wat voor mij ook erg interessant is, is de koppeling van biotechnologie en nanotechnologie. Een koppeling met naar mijn mening nog veel verborgen schatten."

Reacties (48)


Japans geheime wapen voor WK Voetbal 2006

Door Jack Leenders, 20 december 2002 15:3863 reacties, submitter: Soar, bron: Akiba

Na het succes van de Koreanen op het WK Voetbal 2002, schijnen nu ook de Japanners hun zinnen gezet te hebben op de mondiale voetbalcup. De te volgen strategie is niet het inhuren van een Nederlandse voetbalcoach, maar zij lijken uit te gaan van hun eigen sterke kanten. Op Akiba zien we foto's van wat wel haast het Japanse geheime wapen moet zijn bij hun pogingen straks door te dringen tot de eindrondes van het WK Voetbal in 2006, want als kerstbal is dit voor een Japans Bonzai-kerstboompje veel te groot : een bal gevuld met, hoe kon het ook anders, een mini-pc. Momenteel zit er een Mini-ITX EPIA plankje van VIA in de bal verwerkt, een 40GB grote harde schijf, en, wat lastig kan worden, een externe voeding van 200W. De bal heeft een liftmechanisme wat de twee helften kan openen, en zou naar verwachting uiteindelijk 50.000 Yen gaan kosten, wat omgerekend neerkomt op ongeveer 391 euro.

Bal-pc (klein) Bal-pc achterkant (klein)

Reacties (63)


Hotelketen gaat in 400 hotels highspeed-WiFi aanbieden

Door Martijn van der Poel, 20 december 2002 15:3829 reacties, submitter: Jurroon, bron: PC World

Marriot hotel Hotelketen Marriot International heeft uitgebreide plannen om highspeed-WiFi aan te gaan bieden in ongeveer 400 hotels, aldus PC World. Het zou gaan om hotels in Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten. Om dit alles te realiseren gaan ze samenwerken met draadloze service-provider STSN. De verbinding wordt aangeboden in de lobby, vergaderzalen, restaurants en andere publieke ruimtes, naast de huidige aansluiting in de kamers zelf. STSN zal dual-band 802.11a en 802.11b aansluitingen leveren volgens Marriot International. In de hotelbranche is dit één van de grootste highspeed-WiFi projecten ooit. De prijs voor deze service, die rond juni 2003 gereed moet zijn, is nog niet bekend:

WiFi Marriott is just one of many large hotel chains jumping on the wireless LAN bandwagon to generate additional revenue. German hotel chain Maritim Hotelgesellschaft, in Frankfurt, has forged a partnership with T-Mobile Deutschland, a wholly owned subsidiary of Deutsche Telekom, to provide coverage in its hotels in Bonn, Frankfurt am Maim, Hanover, Cologne, Munich, and Stuttgart early next year, T-Mobile said Tuesday in a statement.

Reacties (29)


Regering Bush ontwerpt voorstel centrale internetbewaking

Door Jack Leenders, 20 december 2002 14:0180 reacties, bron: SiliconValley.com

De regering van de Amerikaanse president Bush werkt aan een voorstel voor een centraal systeem dat grootschalige bewaking van het internet mogelijk maakt, zo blijkt uit een nieuwsbericht op SiliconValley.com. Het voorstel, dat van internet service providers verlangt aan de totstandkoming van het centrale monitoringsysteem mee te werken, zou begin volgend jaar worden ingediend. Het is onderdeel van de definitieve versie van het rapport 'The National Strategy to Secure Cyberspace', één van de initiatieven die genomen zijn om de nationale veiligheid van de VS te verhogen, na de aanslagen op 11 september vorig jaar. Het rapport wordt voorbereid door de 'Critical Infrastructure Protection Board' van de president, en zal uiteindelijk in een internetstrategie moeten voorzien ten behoeve van het nieuwe 'Department of Homeland Security'.

Homeland Security & sleutelgatHet opzetten en inrichten van een dergelijk controlesysteem is geen sinecure. Enerzijds moet er instemming worden gegeven door ondermeer de senaat en wetswijzigingen worden doorgevoerd, anderzijds is het technisch een grote uitdaging, omdat het internet duizenden onafhankelijke ISP's kent, uiteenlopend van garagebedrijfjes tot en met gigantische bedrijven zoals America Online, AT&T, Microsoft, en WorldCom, aldus SiliconValley.com. Daarnaast bestaan er de nodige bedenkingen tegen een dergelijk systeem, dat volgens sommigen veel verder gaat dan het bestaande systeem 'Carnivore', omdat het waarschijnlijk mogelijk wordt dat personen individueel kunnen worden getraceerd en gevolgd, en de grenzen van privacy- en afluisterweggeving wellicht zouden worden overschreden:

While the proposal is meant to gauge the overall state of the worldwide network, some officials of Internet companies who have been briefed on the proposal say they worry that such a system could be used to cross the indistinct border between broad monitoring and wiretap.

Stewart Baker, a Washington lawyer who represents some of the nation's largest ISPs, said, ``Internet service providers are concerned about the privacy implications of this as well as liability,'' since providing access to live feeds of network activity could be interpreted as a wiretap or as the ``pen register'' and ``trap and trace'' systems used on phones without a judicial order.

Baker said the issue would need to be resolved before the proposal could move forward.
George W. Bush @ Department of Homeland Security

Reacties (80)

Lees meer

FBI laat Carnivore inslapen
FBI laat Carnivore inslapen Nieuws van 15 januari 2005
FBI jaagt ook online op daders
FBI jaagt ook online op daders Nieuws van 13 september 2001
Europees Parlement: Echelon bestaat
Europees Parlement: Echelon bestaat Nieuws van 6 september 2001
Supercomputers: Compaq, FBI en IBM
Supercomputers: Compaq, FBI en IBM Nieuws van 15 augustus 2000
Japanse politie mag email aftappen
Japanse politie mag email aftappen Nieuws van 15 augustus 2000
BVD krijgt prive echelon
BVD krijgt prive echelon Nieuws van 13 april 2000
Wereldwijd afluisternetwerk?
Wereldwijd afluisternetwerk? Nieuws van 26 maart 2000

Linux gaat een zonnige toekomst tegemoet bij financials

Door Gabi Gaasenbeek, 20 december 2002 13:5167 reacties, submitter: Jurroon, bron: internetnews

Volgens een rapport van IDC is er bij financiële instellingen een goede toekomst weggelegd voor het Linux besturingssysteem. Linux zal steeds meer ingezet worden als platform voor bedrijfskritische applicaties. Op het gebied van de meer standaard omgevingen zoals netwerk- mail- en printerbeheer wint Linux ook steeds meer terrein, zeggen de schrijvers Deborah Williams en Damon Kovelsky. Een massalere overstap wordt over 18-24 maanden verwacht, het zal dan net zo gewoon worden om een Linux systeem te installeren als een Windows of Solaris server. De hardwareleveranciers en providers zijn er klaar voor maar de vraag blijft momenteel nog achter, dit wijt men aan de huidige slechte macro-economische omstandigheden:

Linux Tuxjes Kovelsky said they predict the real move will come within 18-24 months because the current macroeconomic conditions don't yet support it.

"Not a lot of money is being spent on technology right now, especially on Wall Street," Kovelsky told internetnews.com. "I would expect that in about a year that will change. The word has to get around that these are successful implementations for first movers."

He added, "The hardware vendors and providers are set to go. It's really just the demand-side."

The analysts noted that Linux has become an attractive platform to many firms because it has demonstrated that it can be a less expensive alternative to Unix for some workloads, but still provides many of Unix's core features, like stability.

Reacties (67)


Robotverpleger voelt emoties aan

Door Harold van der Wal, 20 december 2002 13:3032 reacties, submitter: Jurroon, bron: BBC News

BBC News meldt dat twee Amerikaanse wetenschappers een robot aan het ontwikkelen zijn die het gevoel van mensen kan inschatten. Het apparaat, dat zelf overigens gevoelloos is, moet mensen hulp gaan bieden die afgestemd is op hun emoties. Mensen uiten hun gevoelens op totaal verschillende manieren. Om een indruk te krijgen van hoe stress wordt uitgedrukt, hebben de wetenschappers een aantal personen die computerspellen spelen gevolgd met hart-, huid- en spiersensoren. Op een soortgelijke wijze zullen ook de effecten van verveling, frustratie en andere emoties worden gemeten. Het geheel van gegevens moet uiteindelijk leiden tot een systeem dat verschillende emoties kan onderscheiden en herkennen en vervolgens gepaste actie onderneemt. In het geval van stress zal de robot bijvoorbeeld naar de persoon toegaan en vragen of hij hulp kan bieden.

Reacties (32)


Concurrentieslag synchronisatiesoftware Mac vs. PC?

Door Bram Kouwenberg, 20 december 2002 13:1416 reacties, bron: Cnet News

Het aandeel van Apple in de hardwaremarkt is tanende, zo lezen we bij Cnet News. Om te voorkomen dat het platform voorbijgestreefd wordt door Linux en weer de concurrentieslag aan te kunnen gaan met Microsoft, richt het bedrijf zich de komende tijd sterk op de ontwikkeling van alomvattende synchronisatiesoftware. Volgens analisten spendeert de computergebruiker steeds meer aan allerhande randappatuur en gadgets, waardoor de vraag naar goede mogelijkheden voor gegevensuitwisseling toeneemt. Apple's is hiervoor bezig met het pakket iSync, waarmee het mogelijk moet worden eenvoudig data uit te wisselen tussen Mac, GSM, PDA en natuurlijk de iPod:

Apple logo met paarse appel "As end-user client devices proliferate, users may have an array of gadgets," said Jupiter Research analyst Michael Gartenberg. "Since most users will have the bulk of their data--both personal and business--on their PCs, controlling the synchronization of that data will help determine the overall success of future devices and services." [break] Microsoft daarentegen zit natuurlijk ook niet stil en sleutelt op dit moment aan zijn eigen uitwisselingssoftware. De variant uit Redmond heet ActiveSync en wordt verwacht eerst uit te komen tijdens de Mobility Developer Conference in maart 2003. De softwaregigant weet echter nog niet zeker of ActiveSync geïntegreerd zal worden met Windows, een stap die waarschijnlijk zeker tot dominantie van het synchronisatiepakket zou leiden. Het bedrijf is nog in dubio vanwege de afwezigheid van een standaardprotocol als het gaat om synchronisatie en het feit dat men ook nog haar eigen hoofdtroef niet heeft bepaald; Microsoft heeft immers nog andere stokpaardjes op het gebied van gegevensuitwisseling: [/break]Microsoft logo (blauw)"ActiveSync is definitely Microsoft's strategic synchronization protocol today, but that could change a lot over the next three to four years," Helm said.

"Looking further out, it's not clear that ActiveSync is the Microsoft synchronization protocol," Directions on Microsoft's Helm said. "The company actually has several synchronization protocols it's supporting today: ActiveSync, SQL Server replication...(and) Outlook."

Reacties (16)


Sharp wil 3D-displays eind 2003 introduceren

Door Jeroen P Hira, 20 december 2002 01:5130 reacties, submitter: Wouter Tinus, bron: C|Net

Sharp zal in tegenstelling tot een eerder bericht pas tegen het eind van het komende jaar LCD-schermen verkopen, waarmee drie dimensionale beelden kunnen worden weergegeven. Deze beelden zullen zonder speciale software of andere hardwarematige accessoires worden getoond, waardoor de schermen ook voor notebooks geschikt zijn. Vooralsnog zal de techniek worden aangeboden aan en gebruikt worden door bedrijven, bijvoorbeeld voor hun 3D-ontwerpafdeling, aldus dit bericht van C|Net.
Sharp logo
In een later stadium zal de gewone consument ook kunnen genieten van de 3D-beelden, maar dat zal pas gebeuren wanneer er standaarden zijn voor zowel de hardware- als softwarematige kant van 3D. Hiervoor is inmiddels een organisatie genaamd - 3D Consortium - opgericht met onder andere als leden Toshiba, Kodak en Microsoft, welke eerder deze maand haar eerste bijeenkomst mocht mee maken. Voorlopig staat het weergeven van 3D-beelden nog in zijn kinderschoenen en moet een ideale afstand van circa veertig centimeter worden aangehouden om geen last te krijgen van overlappende beelden.

Sharp's 3D monitor can be thought of as a TFT sandwich. The monitor contains two TFT panels separated by a parallax barrier, which directs pixel images to two separate regions so that each eye receives a slightly different image. In the end, the brain formulates the signals so that the image appears to be a three-dimensional object, Nakagawa said.

Reacties (30)


Windows XP kwetsbaar voor kwaadaardige MP3-files

Door Kevin Levie, 20 december 2002 00:4363 reacties, submitter: 456, bron: C|Net

Een recent ondekt lek in zowel Windows XP als Winamp betekent een mogelijk risico voor gebruikers van filesharing-software, schrijft C|Net. Microsoft heeft inmiddels een patch uitgebracht. Het is de tweede keer in korte tijd dat Microsoft een lek bekend maakt dat draait om een mediaformaat: in november bleek het png-formaat al niet goed door het besturingssysteem behandeld te worden. Ook andere multimedia-formaten hebben de laatste tijd te kampen met bugs: vorige week nog maakte Macromedia een lek in zijn Flash-player bekend.

Bij het openen van geïnfecteerde MP3- of WMA-bestanden in Windows Explorer of Winamp treedt een buffer overflow op, waardoor schadelijke code kan worden uitgevoerd op het systeem van het slachtoffer. Het bestand afspelen is niet nodig om het eventuele virus te activeren: alleen het uitlezen van de betreffende 'foute' tags kan voldoende zijn. Internetters die muziek downloaden middels P2P-software lopen vanzelfsprekend een groter risico. Het lek is dan ook koren op de molen van de muziekindustrie, die muziek downloaden zo onaantrekkelijk mogelijk wil doen voorkomen:

Windows XP logo (klein)The music industry and Hollywood are eyeing such hacking tactics as a way to stop file swappers from trading copyrighted music in the future. A bill sponsored by Rep. Howard Berman, D-Calif., and Howard Coble, R-N.C., and introduced into the U.S. House of Representatives in July, would allow copyright owners limited rights to hack into peer-to-peer networks. Such attacks could take advantage of flaws similar to the two found by Mission Viejo, Calif.-based Foundstone.

Reacties (63)