De Verenigde Staten stellen vanaf oktober 2004 voor buitenlandse bezoekers een paspoort verplicht, met daarin biometrische informatie over de eigenaar. Demissionair minister van Binnenlandse Zaken Remkes gaat, volgens een bericht in NRC Handelsblad, werk maken van de invoering van een dergelijk paspoort in Nederland. Het traject voor een wetswijziging dat invoering van een paspoort met biometrische kenmerken mogelijk maakt, loopt al sinds 1998. Het is de bedoeling dat het nieuwe paspoort najaar 2004 beschikbaar zal zijn.
De Verenigde Staten eisen vanaf oktober volgend jaar een dergelijk reisdocument van bezoekers afkomstig uit landen zonder visumplicht voor de VS en meedoen aan het zogeheten Visa Waiver Project. De in het paspoort verwerkte chip zou informatie moeten bevatten zoals de kenmerken van een gezichtsscan, irisscan, of vingerafdruk. Als dit nieuwe paspoort volgend jaar nog niet beschikbaar is, zullen reizigers naar de VS een 'biometrisch' visum moeten kopen van het Amerikaanse Consulaat. Voor de eisen waaraan de biometrische kenmerken van het nieuwe reisdocument moeten voldoen, wacht Nederland - met de EU - de aanbevelingen af van de International Civil Aviation Organisation. Een harde deadline is oktober 2004 echter niet:
Nederland krijgt overigens enig respijt als de deadline van volgend jaar oktober niet gehaald wordt. De 'Border Security and Visa Entry Reform Act', waarin de verplichting van een biometrisch reisdocument is vastgelegd, biedt de mogelijkheid van uitstel als het betrokken land aannemelijk kan maken dat de voorbereidingen voor invoer van nieuwe paspoorten in een vergevorderd stadium zijn.
Aanscherping van het Amerikaanse toelatingsbeleid is een direct gevolg van de aanslagen van 11 september 2001. Bij ondertekening van de wet, vorig jaar mei, wees president Bush er op dat er jaarlijks 500 miljoen mensen de VS binnen komen. ,,We moeten weten wat onze bezoekers doen en wanneer ze weer vertrekken. Dat is noodzakelijk om ons moederland veiliger te maken.''
