Tip de redactie

Minister Adriaansens: verhuizing SIDN naar Amazon 'nog geen voldongen feit'

Door Jay Stout, 24 maart 2024 13:25210 reacties, submitter: wildhagen

Demissionair minister van Economische Zaken Adriaansens heeft gezegd dat de verhuizing van SIDN naar Amazon ‘nog geen voldongen feit’ is. De minister maakt zich zorgen om de beslissing en wil nagaan of er geen Nederlands of Europees alternatief is.

Uit het antwoord op een Kamerbrief blijkt dat het ministerie van Economie niet schriftelijk geïnformeerd of geraadpleegd was over de beslissing van de Stichting Internet Domeinregistratie Nederland om de infrastructuur naar Amazon Web Services te verplaatsen. Demissionair minister van Economische Zaken Adriaansens zou ondertussen wel gesprekken met de bestuurders van SIDN hebben gevoerd en daarbij haar zorgen hebben geuit. Op basis van de gesprekken stelt de minister vast dat de verhuizing 'nog geen voldongen feit' is, maar dat SIDN wel toewerkt naar een situatie waarin de verhuizing naar Amazon Web Services mogelijk zal zijn. Dat zou in 2025 zijn. SIDN heeft wel aangegeven dat het ondertussen geen onomkeerbare stappen zal nemen.

Minister Adriaansens zou SIDN ondertussen ook op enkele wetten, regels en afspraken hebben gewezen. Ze vermeldt bijvoorbeeld de Wet beveiliging netwerk- en informatiesystemen, de Algemene Verordening Gegevensbescherming en een convenant. Dat laatste is een afspraak over de borging van de continuïteit van de dienstverlening, de binding met Nederland en het belang van goede betrokkenheid van de belanghebbenden van SIDN, waaronder de Rijksoverheid.

SIDN gaat een Digital Transfer Impact Assessment uitvoeren. Deze controle moet alle risico’s en mitigerende maatregelen wat betreft privacy in kaart brengen. Een eventuele verhuizing kan pas plaatsvinden nadat de controle is gebeurd en SIDN volgens de overheid voldoet aan haar zorgplicht. De minister wil ten slotte ook een 'quick scan' laten uitvoeren en nagaan of er geen Nederlands of Europees alternatief is dat voldoet aan de eisen van SIDN.

De Stichting Internet Domeinregistratie Nederland heeft begin 2024 aangekondigd dat het zijn infrastructuur wil verplaatsen naar Amazon Web Services. Dat doet de organisatie onder andere vanwege de kosten. Onder andere de energiekosten, de kosten van nieuwe hardware en het vinden van personeel om de infrastructuur te beheren, is erg duur. Het gaat om het domeinregistratiesysteem, maar niet om de resolver.

Update: in het artikel stond aanvankelijk dat het RDI een DTIA zou uitvoeren naar aanleiding van de Wet beveiliging netwerk- en informatiesystemen. Dat is onjuist: SIDN voert die DTIA uit, een vereiste vanuit de AVG.

Reacties (210)

Lees meer


WSJ: Apple in gesprek met Baidu om AI-integratie in Chinese iPhones

Door Jay Stout, 24 maart 2024 12:2653 reacties

Apple voert gesprekken met het Chinese techbedrijf Baidu om diens AI-tool Ernie in Chinese iPhones te integreren. Dat schrijft The Wall Street Journal. De strenge Chinese AI-wetgeving zou Apple tot deze gesprekken hebben genoodzaakt.

The New York Times heeft enkele bronnen kunnen spreken die het nieuws bevestigen. Het is echter niet duidelijk of Apple alle functies van Ernie wil integreren of dat het Amerikaanse bedrijf sommige AI-functies zelf wil bouwen. Ernie is een AI-bot van Baidu die in 2023 is geïntroduceerd. De AI-bot kan helpen bij schrijven van teksten, bij het oplossen van wiskundige puzzels en de tool kan ook afbeeldingen genereren.

De redactie van The Register vermoedt dat Apple in China met een lokale partner moet samenwerken omdat het Aziatische land sinds vorig jaar strengere AI-wetgeving heeft. Chinese AI-tools zoals Ernie moeten bijvoorbeeld voldoen aan bepaalde normen en mogen het gezag van de staat ook niet ondermijnen.

Apple kwam eerder ook al in het nieuws omdat het bedrijf in gesprek zou zijn met Google over de integratie van Gemini-AI in iOS 18. Bloomberg schreef toen dat Apple Gemini zou willen gebruiken om onder meer afbeeldingen en teksten te genereren met tekstprompts.

Reacties (53)

Lees meer


Kotaku: ontwikkeling GTA VI loopt vertraging op, mogelijke release in 2026

Door Jay Stout, 24 maart 2024 11:46122 reacties

De ontwikkeling van GTA VI begint vertraging op te lopen. Dat schrijft gamewebsite Kotaku op basis van anonieme bronnen. Het is niet duidelijk wat de vertraging precies veroorzaakt. Rockstar zou inmiddels rekening houden met een scenario waarin GTA VI in 2026 op de markt komt.

Kotaku schrijft dat Rockstar momenteel nog op de lente van 2025 mikt om GTA VI op de markt te brengen. De redactie van de website sprak echter ook met enkele anonieme bronnen en die menen dat een release in de herfst van datzelfde jaar waarschijnlijker is. Dat komt volgens hen omdat de ontwikkeling van het spel vertraging begint op te lopen. Het is niet duidelijk wat de vertraging precies veroorzaakt, maar volgens de bronnen zouden beveiligings- en kwaliteitsaspecten er iets mee te maken hebben.

Het bestuur van Rockstar zou inmiddels rekening houden met een scenario waarin GTA VI pas in 2026 op de markt komt. De vertraging heeft er naar verluidt voor gezorgd dat Rockstar Games in februari van dit jaar zijn werknemers heeft opgedragen om opnieuw voltijds naar kantoor te komen om te werken. Uit berichtgeving van Aftermath vrezen sommige werknemers van het bedrijf inmiddels dat er een crunch culture zal ontstaan waarbij er zeer hard zal moeten worden gewerkt om alle deadlines te halen.

Rockstar Games heeft in december 2023 een eerste trailer van GTA VI gepubliceerd. Het spel speelt zich af in Vice City in de fictieve staat Leonida en bevat een vrouwelijk hoofdpersonage genaamd Lucia. Grand Theft Auto VI lijkt opnieuw een open spelwereld te bevatten waarin missies moeten worden voltooid, allerhande voertuigen kunnen worden bestuurd en locaties kunnen worden bezocht. Er zal ook actie en (politie)geweld aan te pas komen. GTA VI verschijnt volgens het bedrijf in 2025 voor PlayStation 5- en Xbox Series-consoles.

Reacties (122)


Microsoft stopt op 31 mei met Test Base voor Microsoft 365

Door Jay Stout, 24 maart 2024 10:1121 reacties

Microsoft stopt op 31 mei 2024 met Test Base voor Microsoft 365: een Azure-cloudplatform waarmee ontwikkelaars kunnen nagaan of apps compatibel zijn met de nieuwste releases van Windows. De data van ontwikkelaars wordt na die datum onherroepelijk verwijderd.

Een medewerker van Microsoft schrijft in een blogpost dat er geen nieuwe updates voor Test Base zullen worden uitgebracht en dat er ook geen nieuwe functies zitten aan te komen. Het bedrijf meldt dat ontwikkelaars tot 31 mei 2024 de tijd hebben om hun data te raadplegen en deze te exporteren.

In een ondersteuningspagina legt Microsoft uit waarom het stopt met Test Base. Het bedrijf meent dat "de doorlopende innovatie van Windows 11 een hoog percentage van de compatibiliteitsproblemen" heeft opgelost en dat de leveranciers van applicaties zelf al heel wat ondersteuning bieden. Hierdoor zouden klanten steeds minder op Test Base rekenen. Microsoft verwijst gebruikers van het cloudplatform door naar andere diensten van het bedrijf, waaronder App Assure en het Security Update Validation Program.

Test Base voor Microsoft 365
Test Base voor Microsoft 365

Reacties (21)

Lees meer


Meta wil Meta AI-assistent in zoekbalk WhatsApp integreren

Door Jay Stout, 24 maart 2024 09:3365 reacties

Meta wil de Meta AI-assistent in de zoekbalk van WhatsApp integreren. Dat blijkt uit code van een nieuwe WhatsApp-update. Uit screenshots blijkt dat gebruikers queries zullen kunnen ingeven in de zoekbalk om vervolgens antwoorden te krijgen van de AI-tool.

MetaAI in zoekbalk WhatsApp- Bron: WABetaInfo
MetaAI in zoekbalk WhatsApp- Bron: WABetaInfo

WABetaInfo heeft de wijzigingen aangetroffen in WhatsApp-versie 2.24.714 voor Android die momenteel in de Google Play-appwinkel terug te vinden is. Uit screenshots blijkt dat gebruikers die zoekqueries in de zoekbalk ingeven, ook suggesties van de Meta AI-tool te zien zullen krijgen. Het is niet duidelijk of en wanneer de feature wordt uitgerold. De functie is volgens WABetaInfo nog niet beschikbaar voor testgebruikers.

De Meta AI-assistent is een algemene AI-tool die geïntegreerd wordt in alle services van het bedrijf. Het model is gebaseerd op Llama 2 en maakt dankzij een samenwerking met Microsofts Bing live verbinding met het internet om antwoorden op te zoeken. Bing is weer gebaseerd op ChatGPT van OpenAI. Gebruikers kunnen in alle berichtendiensten van het bedrijf, waaronder WhatsApp, Messenger, Instagram, gesprekken met Meta AI starten door '@Meta AI' te typen.

Meta kwam onlangs ook nog in het nieuws omdat het tests aan het uitvoeren is met AI-fotobewerkingsfuncties voor WhatsApp. Gebruikers zullen dankzij deze tools via een prompt in de app achtergronden aan afbeeldingen kunnen toevoegen of afbeeldingen kunnen uitbreiden. Het bedrijf werkt ook aan een AI-model waarmee het gebruikers langer wil kunnen vasthouden op de Instagram- en Facebook-feeds.

Reacties (65)

Lees meer