European Payments Initiative wil iDEAL overnemen voor Europese betaalstandaard

Het European Payments Initiative wil iDEAL overnemen. EPI wil iDEAL de basistechnologie maken voor een Europees betaalplatform. Ook het Luxemburgse Payconiq wordt overgenomen. Dat is het bedrijf dat de technologie achter iDEAL maakt.

EPI, een samenwerkingsverband van enkele grote Europese banken waaronder Deutsche Bank, ING en KBC, schrijft in een persbericht dat het van plan is iDEAL over te nemen van Currence. De bedrijven hebben daar beide akkoord op gegeven, maar Europese en nationale toezichthouders moeten er ook nog mee akkoord gaan. Samen met de overname stappen ook ABN AMRO en de Rabobank in als nieuwe aandeelhouders van EPI. De Nederlandse banken hebben iDEAL opgericht en zich daarvoor in Currence verenigd. Het Belgische Belfius en DZ Bank sloten zich eind vorig jaar al bij EPI aan.

EPI wil iDEAL gebruiken als basis voor een betaalsysteem dat in heel Europa werkt. In de eerste plaats moet het gaan om een betaalsysteem waarmee Europeanen onderling geld uit kunnen wisselen en een waarmee geld tussen klanten en bedrijven kan worden uitgewisseld. Eind 2023 moet die functie in Frankrijk en Duitsland worden getest. Begin 2024 moet dat breder gebeuren in die landen en ook in België. "Uitbreiding naar andere Europese landen volgt in een later stadium", schrijft EPI.

Op het moment werkt EPI al aan een digitale portemonnee, maar dat initiatief kan door de iDEAL-overname veel sneller worden uitgerold. In Nederland verwerkt iDEAL volgens de banken 1,2 miljard betalingen per jaar en wordt het voor ruim zeventig procent van de online betalingen gebruikt. In de toekomst wil EPI ook andere toepassingen uitbrengen voor de digitale wallet. Het consortium noemt daar onder andere de mogelijkheid bij om verschillende soorten transacties mogelijk te maken, zoals eenmalige betalingen, abonnementen of termijnbetalingen. Ook moet het mogelijk worden om uitgesteld te betalen, spaarprogramma's toe te voegen en uiteindelijk zelfs om de wallet als digitale identiteit in te zetten.

Met die ontwikkeling speelt EPI in op toekomstige Europese plannen. De Europese Commissie wil dat er een digitale wallet komt waarin burgers hun identiteitsbewijs of later ook hun rijbewijs of andere identificatiemiddelen kunnen opslaan. Er zijn momenteel honderden bedrijven aan het werk aan zo'n product, waaronder het Nederlandse SIDN met de Yivi-app.

Volgens EPI verandert er voor Nederlandse gebruikers niets. "De overnames hebben geen directe gevolgen voor de Nederlandse consument en iDEAL-accepterende handelaars. Zij kunnen iDEAL blijven gebruiken zoals ze gewend waren", schrijft het consortium. Naast de overname van iDEAL neemt EPI ook het Luxemburgse bedrijf Payconiq over. Dat is de technologische leverancier van iDEAL; het bedrijf maakt de techniek erachter en is daarmee een belangrijk deel van de overname. Payconiq bouwde ook Bancontact in België.

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

25-04-2023 • 09:16

275

Submitter: Chocoball

Lees meer

Reacties (275)

275
255
100
5
0
101

Sorteer op:

Weergave:

Er bestaat dus een Europese standaard om via QR-codes betalingen te doen. Dat heet een SCT QR-code. Toen kwamen de banken ineens met hun payconiq en in die app kan je die SCT codes zelfs niet gebruiken. In de plek kwam een eigen systeem waarbij commerciële ontvangers per transactie nog eens een kost moeten betalen.

Ik had liever gezien dat er vanuit Europa (en niet een samenwerking van Europese banken) een grotere push kwam om gewoon een standaard te hebben die alle bankapps moeten gaan ondersteunen.

Ik dacht ook eerste dat de EU die apps ging overnemen toen ik de titel zag. Teleurstellend.
De SCT QR-code is vooral een snelkoppeling om een overschrijving te doen. Een goedkope manier voor bijvoorbeeld goede doelen om donaties te vragen, in plaats van een IBAN moeten overtikken of via een iDEAL Acquirer aan te sluiten. Desondanks in Nederland nauwelijks gebruikt.

Die standaardisatie vanuit de EU is er ook al deels in de vorm van PSD2.
Ik heb dat geprobeerd te gebruiken als donatieoptie voor een vrijwilligersorganisatie. Werkt wel met ING app, niet met de Rabo app en niet met de ABN app. Kortom, banken lijken het niet te implementeren en als gevolg daarvan is het zo goed als onbruikbaar. Dat lijkt mij geen technisch probleem maar een bewuste keuze van banken.
Tja jammer. Ik woon in Laos en letterlijk alles gaat via QR-codes. Je scant een code als je iets wilt betalen of geld wilt overmaken en als je geld uit een pin-automaat wil trekken. Je opent je bank app, scant de code, en dan vul je het bedrag en misschien een nog onderwerp in. Het mooie is dat iedereen dus een persoonlijke QR-code in zijn bank app heeft. Het enige wat je nodig hebt, is een smart telefoon.
Zelfde hier in Thailand en daar wil ik toch even op reageren. Transacties starten mbv QR codes werkt op zich OK maar er kleven wel wat nadelen aan. Belangrijkste nadeel is dat de telefoon op dat moment zelf een dataverbinding moet hebben en je een app in moet duiken om er gebruik van te maken. Het vergt behoorlijk wat handelingen waaronder inderdaad het intoetsen van het bedrag als het een vaste QR betreft ipv een dynamische op een betaalterminal met het bedrag erin verwerkt. Ik check ook altijd even de ontvangende partij. In feite is het een normale banktransactie. Dat alles maakt het tijdrovend en foutgevoelig. Sta vaak genoeg te wachten omdat iemand wat minder handig is met z'n telefoon en/of niet zo vlot is met digitale zaken.

Ik gebruik al enige tijd Google Pay en m'n Wise account om te betalen. Ik hoef alleen m'n telefoon maar te ontgrendelen en even bij de terminal te houden en ik heb betaald. Tijdje terug was m'n databundel verlopen. Geen probleem want ik kon nog gewoon betalen. Alleen kreeg ik de bevestiging pas toen ik thuis weer op de wifi zat. De hele transactie duurt zo letterlijk maar een tel. Bon komt er meteen uit en klaar. Bijkomend voordeel: ik hoef niet meer al m'n geld naar Thailand te halen om te kunnen uitgeven. Het staat in euros of in baht op m'n Wise account.

QR is leuk maar voor transacties hebben we allang betere technieken. Gelukkig worden in Thailand nu ook debitcards met wireless pay verstrekt dus het zal hier ook wel gaan inburgeren en hopelijk QR betalingen verdringen.
Bij tops supermarkten wordt er een qr code MET bedrag gegereert. Het kan dus wel met bedrag.
Dat klopt en dat schrijf ik ook. Neemt niet weg dat het best een omslachtig systeem is en nogal tijdrovend. En de kassa's gaan op dit continent al niet erg vlot to say the least.
Even een late reactie: Helaas is in Laos Google Pay nog niet actief. Ik kan het zelfs niet eens downloaden. Wise gebruik ik wel om van Nederland naar Laos geld over te maken. Ik heb nu wel een nieuwe pin pas gekregen van de lokale bank die als het goed contactloos betalen ondersteund. Alleen zijn er nul komma nul betaal terminals die dat ondersteunen hier nu. Dus het blijft bij QR-codes op dit moment. Nu moet ik zeggen dat tijdrovend een groot woord is. Je ontgrendelt je telefoon, opent de bank app, ontgrendelt je bank app, scant de code, vult het bedrag in en dan bevestigen. Ja, het zijn inderdaad meer stappen, maar het is sneller dan met cash betalen.
Vergeleken met 1/2 seconde met wireless pay is het zeker tijdrovend. Het duurt al gauw 30 seconde en ik maak vaak genoeg mee dat mensen er veel langer over doen. Mensen maken nu eenmaal fouten en wireless pay is veel minder foutgevoelig. De validatie van de transactie gaat met wireless pay ook instantaan. Het is letterlijk scan, bliep, bonnetje klaar. Geen wachttijd.

Google Pay staat overigens standaard op de meeste Android telefoons. Jij doelt wellicht op Google Wallet maar dat is niet noodzakelijk om betalingen te kunnen doen. Ik heb Wallet er wel op staan. Gevolg is dat zowel Wallet als Wise nu een notificatie geven met betalingsbevestiging. Wise met een digitale debitcard gekoppeld aan Pay is voldoende.

[Reactie gewijzigd door eitjeappeltje op 22 juli 2024 15:45]

Ik heb thuis niet zo’n terminal. Dus lastig voor een online aankoop :+
Vraag, kan je ze ook niet gewoon met je camera "scannen"? Wordt je dan niet gewoon naar een site geleid waar je vervolgens zegt welke app je hebt, en dat deze dan geopend wordt?
Nee. Een SCT QR-code bevat slechts een tekstuele opdracht voor een SEPA Credit Transfer met oa. het IBAN van de begunstigde.

Een iDEAL QR code doet dat wel, en bevat een URL die door een normale camera-app geopent kan worden. Die verwijzen altijd naar een https://qrX.ideal.nl/-domein en triggert het openen van je bank-app, en toont anders een online formulier om een iDEAL transactie te doen.
Nee, dat is juist het voordeel. Je scant de code en kunt gelijk een bedrag overmaken. Zonder dat de ontvangende partij een service hoeft te gebruiken die geld kost.
In België is de ondersteuning SCT QR-code precies iets beter. Hier is een lijstje van op wikipedia van banken met ondersteuning:
  • Argenta
  • ASN
  • Belfius
  • Bunq
  • BNP Paribas Fortis
  • ING
  • KBC
  • Knab
  • SNS
  • VDK
Komt wat betreft de Belgische grootbanken alleszins overeen met mijn ervaring.

[Reactie gewijzigd door mxt3 op 22 juli 2024 15:45]

IK heb dat bij Duitse websites een aantal keren gebruikt, werkt echt heel fijn. Je hoeft niets over te tikken zoals nu wel bij ideal overmaken vaak het geval is.
Over tikken? Met het scannen van een QR code hoef je toch bij iDeal nooit wat over te tikken?
Zal wel bedoelen dat ipv. een ideal betaling op een duitsewebsite, hij nu geld moet overmaken dmv. zelf de betalingsgevens in the vullen. Dus specifiek in Duitsland. Want hier hoeft het niet nee.
Veel Duitse webwinkels, althans, de kleinere, werken nog met ouderwets overboeken, vooral als je uit het buitenland besteld. Dat moet inderdaad makkelijker kunnen, hoewel ik geen fan ben van QR-codes.
je werkt op een tablet je hebt geen phone of computer bij de hand plots komt er een qr code op de proppen
ipv te kunnen kiezen van open de bankapp zodat je kan inloggen en direct betalen
ben je zo goed als verplicht om lange procedure te doorlopen van de kaartlezer

wat heb je aan een QR code die je niet kan inscannen. vroeger deed die gewoon de bankapp openen nu hebben ze dat eruit gehaald.

die QR code is alleen handig als je meerdere devices hebt. ik heb enkel een tablet en mijn simkaart zit in de tablet. mijn oude gsm werd nietmeer ondersteund door de bankapp.
Zit er onder de QR code zelf niet een hyperlink naar de url waar de QE code naar wijst?

Als je een Android tablet hebt zou je Google Lens kunnen gebruiken om de QR code te scannen.
In het ergste geval vanaf een screenshot.
Zou dat kunnen doordat de browser op je tablet op desktop weergave staat en de website dus niet weet dat het een mobiel apparaat is waar de bank app op kan staan? Want ik kan me voorstellen dat je die QR code niet krijgt als je, net als op een telefoon, de mobiele versie van DigiD te zien krijgt.
Ik denk dat het bredere kader is dat maestro gaat verdwijnen en vervangen zal worden door MasterCard debit, Heel makkelijk online te gebruiken, wereldwijd.

Mastercard en Visa verdienen daar natuurlijk bakken commissies op, daarom dat banken graag hun eigen systeem pushen (iDeal, payconnic) omdat dat goedkoper is voor de webwinkels en uiteindelijk dus ook voor de consument, misschien ook om niet alle data in Amerikaanse handen te geven, maar om in Europa zelf ook nog wat controle en inkomsten te houden.

Dit is de puur de concurrentie aangaan met Mastercard. Maar ik ben er wel blij mee, want als NederBelg is het super irritant om geen iDeal te kunnen gebruiken voor bijvoorbeeld Tikkie of een NS abonnement.

Dat soort grenzen tussen twee landen mogen nu echt wel verdwijnen in de tijd van SEPA en de euro.
Maestro gaat al over het MasterCard netwerk en vpay over het visa netwerk. Banken betalen nu ook al voor het gebruik van die betaalnetwerken.
Maar de online betalingen gaan niet via MasterCard / VISA. En dat is precies waar zij op gaan mikken met Debit MasterCard en Visa Debit (die respectievelijk jouw Maestro en VPay pinpas gaan vervangen.
Vpay zal net als maestro verdwijnen, vanaf augustus worden er geen nieuwe kaarten meer uitgegeven. Het zal dan visa debit worden.

Wat ik dus bedoelde te zeggen is dat men met ideal deze partijen kan omzeilen, dus lagere kosten. Dat is de hele intentie (begrijpelijk wel).
Ja dat mag verdwijnen maar kreeg vorige week een brief van de Rabo dat ik(wonende in op de grens BE/NL) geen nieuwe producten mag afsluiten maar dat gelukkig wel mijn huidige intakt blijven. Kreeg erna ook een brief dat ik buitenlandpremie extra moet betalen.
Europa... Na het afschaffen van roaming kosten geen stap meer gezet en iedereen dekt zichzelf in.
Zou meteen vertrekken bij de Rabo, er zijn nieuwere banken die lang niet zo moeilijk doen.
Inderdaad verschrikkelijke bank, werkt als enige bank ooo ideal / tikkie via Revolut ook al jaren tegen, dat is de enige bank die niet ingezetenen nog kunnen gebruiken.

Ik zou je willen aanraden eens te kijken naar N26 en Revolut, en als je in België op zoek bent naar een fatsoenlijke echte bank is KBC als beste verkozen.

Wil je per se een Nederlands IBAN dan kun je Bunq proberen.

[Reactie gewijzigd door Ptoeneigh op 22 juli 2024 15:45]

Ik kan eigenlijk niets vinden over een SCT QR-code, bedoel je niet een EPC QR-code welke gebruik maakt van SCT voor de betaling?

Bron:
https://en.wikipedia.org/wiki/EPC_QR_code
Tja, lijkt me prima toch? IDEAL werkt goed en snel, dus waarom het wiel opnieuw uitvinden.
Wel opmerkelijk omdat Payconiq in principe al iets gelijkaardigs aanbied en reeds onderdeel is van EPI. Mogelijks dat ze dus gewoon begonnen zijn met concurenten te consolideren en te zien hoe ze alles in 1 kunnen integreren.
Payconiq is zelf onderdeel van Currence en is dus rechtstreeks betrokken bij iDEAL.

Waar dit allemaal op neer komt is dat Payconiq een technologie zoals iDEAL (wellicht zelfs gebaseerd daarop) buiten Nederland uit wilde rollen en dat dus ook gedaan heeft. Blijkbaar is dat goed genoeg verlopen, want nu hebben ze nog meer Europese banken over gehaald hebben om het breder uit te gaan rollen. Payconiq is zo'n beetje het PoC geweest.
Het zal wel vast liggen onder patenten en copyrights. En met deze zet mogen ze dan wel verder gaan, lijkt me. Ik verwacht dat het ze aardig wat geld heeft gekost.
Volgens mij wordt Payconiq nu pas onderdeel van EPI.
alleen je hebt geen garantie, omdat het een betaalmiddel, dus mocht er wat fout gaan zit je fout bij iDEAL.
Als je met cash betaalt heb je toch ook geen garantie? Je moet dit soort overheids zaken niet vol willen bouwen met features. Verzekeren laat je maar lekker particulier doen.
Met cash betaal ik over het algemeen in een fysieke winkel en zie ik direct wat ik koop. Ik weet dat het past, ik weet hoe het eruit ziet en wettelijke garantie op producten heb je sowieso, ongeacht het betaalmiddel. @theduke1989 doelt meer op een webshop die na betaling niets levert, het verkeerde toe stuurt, laat levert etc terwijl je geld al weg is. Dat kun je voorkomen met bv creditcards, als de verkoper op afstand in gebreke blijft schakel je de creditcardmaatchappij in, zij betalen je terug en vechten het verder uit met de verkoper. Ideal biedt dit niet en zeker bij verkoop op afstand kan dat een gemis zijn.
Als u in Europa een product koopt, heeft u garantie als het niet werkt of u iets anders had mogen verwachten. We spreken in dat geval van een ‘gebrekkig product’. U kunt de verkoper dan verplichten het product te repareren of vervangen. In sommige gevallen heeft u recht op terugbetaling van de aankoopprijs of een gedeelte hiervan. Houd rekening met de uitzonderingen op deze regels en de termijnen die gelden voor uw recht op garantie.
https://www.eccnederland.nl/nl/hulp-bij/kopen-europa

u heeft dus gewoon garantie en bescherming bij alle aankopen binnen de EU
Je hebt er zeker recht op. Het probleem is alleen dat recht hebben en recht krijgen (helaas) nogwel verschillende dingen zijn. Er zit bij iDeal geen makkelijke manier in om je geld terug te krijgen, eventueel via de bank. Wanneer het geld is overgemaakt, moet je bij de verkoper regelen dat je het terug krijgt.
Heb je enig benul wat je betaalt voor je aankoopgarantie bij Paypal?
Ja, dat is niet goedkoop. Volgens mij willen ze iets van 3 procent van de transactiewaarde?

Het voornaamste punt is dat je de betrouwbare shops in Nederland wel kent, maar niet die uit het buitenland. Dan is het erg fijn als je zoiets als kopersbescherming aan zou kunnen zetten, op eigen kosten.
Liever 3% meer betalen om verzekerd te zijn dan helemaal niet. Het is niet alsof 3% nu zo'n enorm bedrag is (en dat zeg ik als iemand met een laag inkomen!).
Ik vind het in ieder geval een afzettersprijs.
@Andros bedoelt dat als de verkoper een doos met stenen stuurt ipv een telefoon dat je je geld kwijt bent. Je kan het niet terug laten halen en bent geheel afhankelijk van de ontvangende partij.
Zelfs met alle garanties van de wereld, als je opgelicht wordt heb je daar niets aan ;)

Met een creditcard kan je wel een betaling betwisten, zie https://www.eccnederland....en/kopen-de-eu/creditcard
En dan zegt de betreffende webshop: je kunt onze winkel enkel bereiken tussen 13:41 en 13:43 op de eerste maandagmiddag na volle maan, alleen telefonisch via ons telefoonnummer in Oezbekistan a € 5,45 per minuut en je hebt geen enkele manier om er dan op een andere manier nog iets aan te kunnen doen.

Dit heb je dus bij betalingsmethodes als creditcard en PayPal wel.

Er zit een verschil tussen recht krijgen en recht hebben. Had onlangs bijvoorbeeld nog zoiets met Expedia, niet bepaald de kleinste organisatie. Betaald met iDeal, stom, maar op dat moment dacht ik: ach, wat kan er nu fout gaan? Melding dat de betaling is mislukt, maar het geld was wel afgeschreven. Moest de boeking maar opnieuw maken. Uiteindelijk zijn ze alleen bereikbaar via de telefoon, maar dat is een kostbaar grapje als je ver buiten Europa zit. Godzijdank blijkt er nog een (gelukkig meewerkende) Twitter customer service te zijn en is het hersteld, alleen wordt daar niet over gesproken op hun website.
Wat heb je hier van geleerd? Geen Expedia gebruiken want dat is te random. Doen genoeg klanten dat dan veranderen ze wel of gaan ze failliet. Zo werkt het ook met de bakker als zijn brood vies is.
Libertarische droom dat alle ‘slechte’ partijen uiteindelijk wel uit de markt verdwijnen als mensen maar met hun portomonnee stemmen.
Ja, dat is misschien mogelijk in een dorp met 200 mensen, maar niet op wereldschaal.
En dan nog is het maar de vraag of mensen met hun portemonnee blíjven stemmen. Zie bijvoorbeeld McDonald's: de meeste mensen die er komen weten heus wel dat fastfood ongezond is, maar dat weerhoudt ze er niet van om er te blijven komen. Dus ja, ook als de bakker geen lekker brood heeft maar mensen wél graag naar de bakker gaan, dan zullen ze er toch wel blijven komen (tenzij er natuurlijk een andere niet te ver uit de buurt is).
Dat zijn 2 verschillende dingen. Ongezond of vies eten.

Dat laatste maakt toch wel dat mensen er mee stoppen. Het eerste veel minder.

Ik ga geen vies brood eten, dan maak ik het wel zelf. Of ik zorg voor alternatieven.
Deze redenatie hoor ik vaker en is dom.

iDeal en debitkaarten hebben beveiliging vooraf (en ja, ook achteraf). Credicard is vooral makkelijk maar vaak vooraf niet veilig en daarom achteraf makkelijk te claimen bij misbruik. Een creditcard is veilig zoals een verzekering veilig nadat je huis leeg is geroofd omdat je geen goede sloten hebt.
Een debitcard is veilig in de zin dat je goede sloten hebt en mocht er dan toch worden ingebroken dan zijn er vaak mogelijkheden om je verlies toch terug te krijen.
vaak mogelijkheden om je verlies toch terug te krijen
En juist daarover gaat het toch? Dat die mogelijkheden wat beperkt zijn. En het is toch niet zo heel vreemd om te verlangen van een bedrijf dat jouw geld moet veiligstellen (de bank...) dat ze ook kan zorgen dat ze jouw geld kan terugkrijgen als de verkoper fraudulent is.
We hebben het over banken - die dus al het betaalverkeer regelen en mega winsten maken. Maar als we als consument vervolgens wat meer service verlangen dan moeten we dus of heel veel moeite doen of nog meer gaan betalen... rare wereld... |:(
Binnen de Europese context is de creditcard vrijwel net zo (on)veilig als een debitcard. Ze maken namelijk gebruik van dezelfde EMV standaarden.
Chip en pin is de norm voor fysieke betalingen, en online aankopen is 3S secure de standaard.

En de 'veiligheid' achteraf is ook vergelijkbaar (MasterCard en VISA hebben een procedure bij betwiste transacties die bij debit en credit vergelijkbaar is). Het enige is dat je bij een creditcard vaak nog aanvullende (aankoop)verzekering hebt, maar dan is de transactie in de basis niet betwist.
Een debitcard is veilig in de zin dat je goede sloten hebt en mocht er dan toch worden ingebroken dan zijn er vaak mogelijkheden om je verlies toch terug te krijen.
Dus jij hebt liever dat je kunt fluiten naar je geld als je huis is leeggeroofd? Vertel dat maar aan bijvoorbeeld iemand in de bijstand - die zal dan nog jaren in een leeg huis moeten wonen…
Marktplaats heeft een eigen betaal controle systeem dat ook gewoon met Ideal werkt dus dit zou voor bedrijven die als controle middleman (escrow) willen fungeren prima te implementeren moeten zijn.

Het heeft zeker toegevoegde waarde maar daar zijn ook kosten aan verbonden. Er moet menselijke controle plaatsvinden en ook de chargebacks worden wel eens fraudulent gedaan (dat de consument van het bedrijf steelt).

Al met al hoeft dit EU betaalplatform jouw gewenste garantie dus helemaal niet in de weg te staan, en Mastercard bestaat vast ook nog wel (sterker nog die gaan er waarschijnlijk ook gebruik van maken)
Dat kun je voorkomen met bv creditcards, als de verkoper op afstand in gebreke blijft schakel je de creditcardmaatchappij in, zij betalen je terug en vechten het verder uit met de verkoper.
mis. na onderzoek betaalt de creditcard maatschappij jou terug ten koste van de leverancier. die komt vervolgens weer achter jou aan om z'n geld te krijgen. het verschil is dat die nu moeite moet gaan doen ipv jij.
En... geld terugkrijgen via je kredietkaart wil nog wel eens heel wat meer energie kosten dan in de reclame beloofd wordt.
En... geld terugkrijgen via je kredietkaart wil nog wel eens heel wat meer energie kosten dan in de reclame beloofd wordt.
Valt wel mee. Ik heb het maar 1x nodig gehad (verkoper leverde niet en beantwoordde ook geen mail), en het enige wat nodig was, was dat ik bewijs van de mailwisseling opstuurde om aan te tonen dat ik enige moeite heb ondernomen om contact met de verkoper te leggen.

Keurig geld teruggekregen en verder niets meer voor hoeven doen.
Viel bij mij ook reuze mee, product niet geleverd gekregen en de fabrikant (in zijn webshop gekocht) had een ontzettend omslachtig proces met een hele riedel formulieren en waarbij het 8 weken ging duren, met de conclusie dat DHL het echt wel geleverd had (volgens DHL), resultaat was dat de fabrikant de case sloot en geen geld teruggaf.
Via de CC gespeeld, verhaal uitgelegd en ik had het geld binnen een week terug, nooit meer wat gehoord van de fabrikant/webwinkel
En zo hoort het ook. Degene die in gebreke is, moet bewijzen dat er geen gebrek is en niet andersom.
Dan blijf je toch gewoon je CC gebruiken, of mis ik iets?
Je mist niets, ik blijf lekker bij cc voor grotere aankopen :) . Ik reageer alleen maar op @Osiummaster opmerking over garantie.
Ideal en EPI zijn toch ook particulier?
het is eerder een referentie naar VISA-Mastercard-Amex denk ik dat theduke maakt.

Dat is idd een punt, maar het is dan een keuze van de ontvanger om deze aan te bieden.
Beide hebben voor en nadelen. de ene vooral kost, de andere vooral dan geen verzekering of reclaim recht.
iDeal is geen overheidsdienst.
De kans dat je met cash het product niet ontvangt is niet zo groot. Heb nog nooit iets aan een kassa afgerekend, waarna de cassiere besloot het product toch niet te geven.
Probleem met iDEAL betalingen is dat je deze -niet- mag/kan storneren.
Want 'je weet aan wie je betaalt hebt' is de stelling van iDEAL.

"Mevr De Vries in Amsterdam"
Je hebt geen flauw idee wie dat is.

[Reactie gewijzigd door Usul_Atreides op 22 juli 2024 15:45]

Zoals in mijn andere comment heeft Marktplaats hun eigen safe-payment systeem geimplementeerd wat gewoon bovenop Ideal werkt dus dit kan zeker wel.
Ik begrijp niet helemaal wat je hiermee bedoelt. Wat zou er fout moeten gaan bijvoorbeeld?
Ik denk dat hij bedoelt dat je niet verzekerd ben zoals bij een creditcard mocht je worden opgelicht of iets dergelijks.
Nee oke, maar je kunt toch nog steeds je creditcard gebruiken als je dat fijner vindt? Ik ken niemand die dat doet, maar de optie is er.
Ik betaal vrijwel alleen maar met een credit-card vanwege de aankoop bescherming en verzekeringen die er op zitten. Sterker nog, ik kijk verder bij een andere (online) winkel als een winkel geen creditcard betalingen ondersteunt.

Ik heb me te vaak gebrand aan onbetrouwbare webshops / leveranciers en met het gebruik van een credit card is dat risico vrijwel compleet weg.
Als je een winkel zo dubieus vind zou het allerlaatste zijn er mijn credit card gegevens achterlaten zijn, die zijn een uur later op het darknet terug te vinden. Met Ideal weet je tenminste zeker dat je nooit meer geld kwijt bent als die ene transactie.
Mja het hangt er een beetje vanaf hoe de betaling wordt gedaan dan. Als je op de site zelf je gegevens moet invullen dan is het inderdaad niet best. Maar ga je naar een betaalprovider toe, waarvan de meesten wel zo bekend zullen zijn, dan is het verder geen probleem meer. Maar inderddaad is je CC gegevens achterlaten net zo kwalijk.
Sorry, maar zo werkt een credit card transactie al minimaal een decennium niet meer. Tegenwoordig geef je je credit card nummer op op een webform van de betaalprocessor (WorldPay, Adyen, Mollie, etc), niet van de winkel. Dat form stuurt vervolgens een encrypted token naar de payment processor, en die verricht de capture. De webwinkel weet he-le-maal van niets. En als ze wel van iets weten, dan vallen ze onder PCI-DSS en worden ze elke paar maande geaudit om aan te tonen dat je data bij hen veilig is.
Ehm, hoe konden er dan heel veel credit card gegevens i.c.m. naw-gegevens (waaronder de mijne destijds) op straat zijn komen liggen bij SiComputers in 2018?? -> nieuws: Webwinkel SiComputers waarschuwt voor diefstal creditcardgegevens
Ten eerste omdat SiComputers dus niet de betaalmethode had geimplimenteerd die ik hierboven beschrijf. Dat hebben ze later ook veranderd, blijkt uit het artikel.
Ten tweede is er duidelijk sprake van een hack. Dat heeft op zich niets te maken met credit cards.
En uit de response van Exhar kan je afleiden dat SiComputers zelfs een tijdje non-compliant is geweest met PCI-DSS.
En ten laatste, alle fraude is vergoed.

[Reactie gewijzigd door pepsiblik op 22 juli 2024 15:45]

Waar het mij om ging is dat je statement "zo werkt een credit card transactie al minimaal een decennium niet meer" dus niet klopte. 4,5 jaar geleden nog zijn er best wat frauduleuze aankopen gedaan met gestolen credit card gegevens die gestolen konden worden omdat SiComputers ze als retailer dus gewoon had. Dat is zó fout ...

Maar inderdaad, de fraude is vergoed, dus heb er verder weinig last van gehad.
Dat iets in de regel niet zo werkt, wil niet zeggen dat er geen uitzonderingen zijn. We werken ook jaren met een beleid om bij de overheid geen burgers te volgen, maar dat weerhield het leger er niet van om dat alsnog te doen, waarvoor ze inmiddels zijn teruggeroepen. Maar alsnog, in de regel doet de overheid dat niet.
En ook dan heb je simpelweg aankoopbescherming... Bij (bijvoorbeeld) Bunq kun je zelfs per transactie een nieuw nummer genereren, dus dan heb je dat probleem niet eens.
Dus een laptop bestellen van 1500 euro met iDeal. Of CC en terug storting als het niet geleverd wordt.
Naar mijn mening is het altijd juist omgekeerd.

Als een website alleen maar Credit Card mogelijkheid biedt ben ik snel weg, dat vindt ik namelijk shady.
Veel legitieme buitenlandse bedrijven bieden vaak alleen CC of PayPal aan.

En dan heb je ook bepaalde diensten die ook vaak alleen met 1 van de twee of beide werken.
Ik zeg ook niet "alleen maar". Maar dan nog: dan nog heb je aankoopbescherming.
De credit card maatschappijen doen veel meer aan merchant screening dan de Nederlandse banken kan ik je vertellen. Iedereen die het aanvraagt, kan iDeal in z'n shop zetten. Da's bij credit cards wel even anders.
Voor hoge bedragen wordt het zelfs aangeraden.
Joh, de meeste mensen hebben niet eens een credit card.
Ga eens buiten NL kijken, de meeste mensen hebben echt wel zo'n ding. Die nergens op gebaseerde creditcardvrees is iets typisch Nederlands doorgaans, op elke andere plek op de planeet worden die dingen gebruikt.
Ik gebruik hem eigenlijk alleen maar voor online zaken. Creditcard-vrees is een groot woord maar iemand hoeft alleen maar ergens je nummer op te vangen. Die is al bruikbaar om een mooi debet mee te maken, al dan niet geverifieerd. Als de transactie werkt heb je als verkoper of dienstverlener niks te maken met dat je klant mogelijk niet zijn eigen kaart gebruikt.
CC heeft tegenwoordig een pincode.
Bij elke online transactie voer je die in. Daarbij doet de maatschappij niet moeilijk voor terug storting.
Nooit gezien. Waar gaat die pincode naar toe dan? Voor mij is een CC juist de oplossing als de transactie via de normale bankrekening niet wordt ondersteund en dus niet direct gedaan kan worden. Wat veel online dienstverleners doen is een test-transactie om het CC-nummer aan een persoon te koppelen.

[Reactie gewijzigd door blorf op 22 juli 2024 15:45]

Bij online gebruik van uw creditcard voor betalingen via internet wordt meestal ook om beveiligingscodes gevraagd. Dit kan een wachtwoord zijn, een verificatiecode, maar ook het gebruik van een inlogcode van internetbankieren. Kijk voor meer informatie hierover op de website van uw bank.
Is niet altijd het geval, mijn partner heeft een CC (ING) en dat ding vraagt tegenwoordig iedere keer om verificatie met de fysieke QR scanner, hetzelfde die voor de bankpas gebruikt wordt (mijn partner wil geen bank app, simpel)

Al zal dit niet bij iedere bank zo werken.

[Reactie gewijzigd door Mizgala28 op 22 juli 2024 15:45]

Nergens op gebaseerd? Creditcard maakt schuld, en sommige mensen kunnen daar niet mee omgaan. Ik vindt het juist heel raar dat zo veel mensen geld uitgeven waarvan ze niet altijd zeker zijn of ze alles aan het eind van de maand kunnen aflossen. En als het dus niet lukt om in een keer af te betalen is de rente torenhoog.
En hoewel er over het algemeen minder Nederlanders in de schulden terecht zijn gekomen afgelopen jaar, neemt het aantal schuldenaren van jongeren (tot 30) juist fors toe. Dat zijn over het algemeen geen hypotheek schulden, maar juist kleinere zaken als telefoonabonnementen.
In mijn optiek is de debet kaart zeker voor jongeren dus een veel veiliger betaalmiddel, omdat die je ook behoed voor jezelf.
Ook een debit kaart kan in de min gaan. Als je 100 of 200 euro te veel pint kan dat gewoon en dan sta je gewoon rood, vaak nog duurder dan bij een credit card.

Nou kun je dit uitschakelen, maar als je zo ver bent dat je beheersing hebt over de instellingen van je bank en of je wel of geen schuld wil, dan kun je vast en zeker ook een maximum instellen op je credit card.
Dan is er toch nog steeds een heel wezenlijk verschil. Bij een debet kaart heb je de mogelijkheid, maar die staat standaard uitgeschakeld. Rood kunnen staan moet je apart aanvragen bij de meeste banken. Daar zitten dus wel een paar stappen tussen voordat je schuld kunt maken. Pas dan komt de beheersing kijken.

Een credit card is altijd schuld, ongeacht je maximum. En wat ik zei, die groei van schuld onder jongeren gaat vaak juist om kleine bedragen. Dus juist mensen die denken even 100 of 200 euro met de creditcard te betalen, en dan aan het eind van de maand geen geld meer over hebben om hun telefoonabonnement of zorgverzekering te betalen. Dus zelfs als ze een maximum van 250 euro zouden aanhouden zou deze groep waarschijnlijk niet geholpen zijn.

Ik ben overigens helemaal niet tegen het gebruik van creditcards, ik maak er af en toe ook gebruik van vanwege de verzekering. Maar ik vind dat de Nederlandse voorzichtige houding tegenover creditcards zeker wel ergens op slaat.
Ga eens buiten NL kijken, de meeste mensen hebben echt wel zo'n ding. Die nergens op gebaseerde creditcardvrees is iets typisch Nederlands doorgaans, op elke andere plek op de planeet worden die dingen gebruikt.
De rest van de wereld is ook jaloers op de kredietwaardigheid van Nederland. Credit Cards en de opbouw van de Amerikaanse economie zijn niet bepaald schoolvoorbeelden van hoe geld werkt. Als deze dat wel zijn in jouw gedachtengang, wees dan niet beldigd als iemand jouw een 'poffer' noemt. Een 'poffer' is iemand die alleen snapt hoe zij op de pof kunnen leven.

Heb je er daar teveel van, dan krijg je een schulden-economie waarbij dat land het nooit meer terug kan betalen, ook al zouden ze dat willen.
Creditcards doen veel meer dan enkel op de pof kopen. Die functie gebruik ik dan ook nooit, het is gewoon het meest geaccepteerd betaalmiddel op de planeet naast contant geld. De mogelijkheden van verzekeringen en terugbetalen bij geschillen zijn gewoon veel fijner met een creditcard, daar gebruik ik het ding dan ook voor. Voor mijn part innen ze de betalingen direct zoals bij een debitcard, voor schulden neem ik geen cc, nooit.
Als je naar buitenland gaat is het ook handig. Zoek maar op
Behalve dan dat vrijwel elke keer dat ik m'n credit card in het buitenland gebruikt heb, ik een maand later bericht krijg van de bank dat er verdachte transacties zijn uitgevoerd, m'n card geblokkeerd is en ik een nieuwe krijg. Wel fijn dat je je geld dan zonder al te veel gezeur terug krijgt. Na 3 keer dit feest gebruik ik ze niet meer in het buitenland tenzij het echt niet anders kan.
Mag ik vragen bij welke CC maatschappij je dan zit? Ik heb een ICS Mastercard en een American Express en ik heb dit probleem eigenlijk nog nooit gehad. En ik gebruik mijn creditcards veelvuldig in het buitenland.
Mastercard en Visa van de Rabobank, de maatschappij maakt niks uit als alles wat je nodig hebt om te betalen is dat je de creditcard een keer gezien hebt en dus het nummer, verval datum en cvc weet. Ik verdenk vooral tol, auto huur of hotel medewerkers, die hebben soms je kaart even in handen zonder dat je precies kan zien wat ze doen.
@Andros Twee keer na Italië en één keer na de VS.
@telenut Het probleem is niet dat ik hem niet kon gebruiken maar dat er na mijn bezoek een paar weken later 1500 euro aan apple store, 1000 euro aan Indonesische vliegtickets of 1200 euro aan hotel overnachtingen in Zweden van af zijn gedaan. Op zich werkt de detectie van Mastecard/Visa/Rabobank redelijk goed want elke keer had de bank het eerder door als ik en is alles zonder problemen vergoed en terug gestort.

[Reactie gewijzigd door jmzeeman op 22 juli 2024 15:45]

Met de laatste zin gaat het fout. Hoezo hebben ze je creditcard in de handen?
Naar welk wazig land ga jij dan? Nog nooit meegemaakt, zowel in Europa als in Azië...
jees waar ga jij dan uberhaupt naartoe? ik gebruik mijn persoonlijke CC maandelijks in buitenland in EU, US en andere oost regio's en nog nooit een probleem gehad.
je moet aangeven bij uw bank dat je uw kaart in het buitenland zal gebruiken... kan bij mij gewoon via de app
In BE denk ik toch dat meerendeel dat wel heeft want de meeste banken met abbo krijg je er automatisch een bij. Er zijn zelfs genoeg online systemen die dat aanbieden (Curve, revolut, ...)

Dus de niet CC categorie lijkt mij eerder jongeren of financieel minder begunstigden...

[Reactie gewijzigd door d3x op 22 juli 2024 15:45]

Tja ook handig als buitenlanders naar de AH gaan die kunnen niet eens met creditcard betalen..
Ik kan er ook niks aan doen als je niet naar buitenland gaat.
Buiten dat. CC vergoedt gewoon het bedrag als je online betaalt en niks geleverd krijgt. Als jij bijv 1500 euro prima kan missen heb je idd geen CC nodig.

[Reactie gewijzigd door lighting_ op 22 juli 2024 15:45]

Onzin, bij de meeste banken zit ie zelfs bij het standaard betaalpakket.
Onderzoek van de Nederlandse Bank laat zien dat er in 2020 ongeveer 6,1 miljoen creditcards in Nederland waren. Dus dat is een significant aantal.
Dan heb je echt een andere omgeving dan ik. Ik ken vrij weinig mensen zonder creditcard. Zeker als je wel eens buiten Europa komt is het onmisbaar. Zoals iemand ook al zei: de angst (en het onjuiste beeld) voor een creditcard komt eigenlijk alleen in Nederland voor. Onlangs nog in Azië geweest en voor elke transactie moest ik mijn pincode invoeren en meestal ook nog eens een handtekening zetten. Contactloos betalen kan ook, maar dat heeft dan een zelfde limiet als je bankpas inclusief bijbehorende garanties/verzekering. En voor online betalingen krijg ik tegenwoordig vrijwel elke keer een twee factor authenticatie optie waarbij ik met de app van mijn creditcard ook goedkeuring moet geven voordat de betaling slaagt.
Het probleem van het buitenland is snel genoeg opgelost. Vanaf juli 2023 worden er geen Maestro kaarten meer uitgegeven vanwege de transitie naar Debit Mastercard.
in NL misschien... ik heb er 4 zitten. En de meeste Belgen zullen er wel meerdere hebben.
In Nederland een 6 miljoen cards, dus 1 op de 3 inwoners, en 1 op d 2 volwassenen. In de UK bijna 60 miljoen, dus bijna 1 card voor elke inwoner.
Sinds ik een jaar of 10 geleden 400 euro ben kwijt geraakt omdat een online computerwinkel (die al failliet bleek te zijn) z'n webwinkel gewoon nog actief had, betaal ik alles boven de 100 euro met CC. Juist vanwege de verzekering.

Heb al zeker 2 keer mijn geld teruggekregen bij soortgelijke zaken.
Alleen mijn dagelijkse boodschappen betaal ik met de pinpas. Online en grote aankopen in de winkel doe ik met CC. Je bent verzekerd tegen verlies, diefstal en beschadiging. Als je je nieuwe TV per ongeluk laat vallen, dan kun je deze bij de cc maatschappij claimen. Ik heb dan wel een cc die niet door de bank is uitgegeven en een jaar volledig dekking.
Is een gewone inboedelverzekering dan niet goedkoper? Ik heb ook een CC maar ik zie dat regelmatig er een toeslag zit op de CC en bij mijn oude kaart gingen de maandelijkse kosten steeds omhoog. Ik heb nu zo'n gratis gevalletje maar op wat abonnementen na, gebruik ik h'm nooit meer.
Iedere volwassene die ik ken doet het, vooral bij grote bedragen. Veel makkelijker om je geld bij een dispuut terug te krijgen. Helemaal als je bijvoorbeeld een hotel in het buitenland online boekt. Bij dat soort zaken zitten zoveel tussenpersonen die altijd de schuld afschuiven bij de andere. Met een CC bel je gewoon de CC maatschappij en zeg je dat de verkoper heeft verzaakt en moeilijk doet met een terugbetaling en boem de transactie word geannuleerd. Als je met iDeal betaalt hebt moet je maar hopen of de bank meewerkt en of het onder je verzekering valt.
En daar wordt ook dik voor betaald zowel door jou als leveranciers. En die verzekering is gewoon een vorm van koppelverkoop in mijn ogen.

IDEAL is uiteraard ook niet gratis, maar die gaan niet voor winstmaximalisatie en ze geen bedrijven uit omdat ze zo graag als moraalridder willen optreden.
Bij een creditcard kun je bij de creditcard-uitgever aankloppen, en die hebben een proces om geschillen op te lossen. Bij iDeal niet.
Ik werk bij een bedrijf dat online ticketing doet, en we krijgen wel eens een verzoek van iDeal om een stornering te doen omdat iemand is opgelicht.
Dat zal dan hoogstwaarschijnlijk geinitieerd vanuit de bank zijn, niet de consument zelf. En dat is waar @marcieking op doelt. Er zijn ook andere redenen om stornering aan te vragen, zoals niet-levering.
Dat zou het gelijk een stuk duurder maken.

Laat een betaalprovider lekker een betaalprovider en niet allerlei onnodige randzaken introduceren. Een verzekering, bijv., is imo onnodig omdat veel al valt onder andere verzekeringen (zoals een inboedelverzekering).

[Reactie gewijzigd door Caayn op 22 juli 2024 15:45]

Een betaalmiddel hoort ook geen garantie te geven, dat ligt wettelijk bij de verkoper. Soms bij de fabrikant als ze dat expliciet bij het product leveren (dingen als 1 jaar fabrieksgarantie bijvoorbeeld).

Als je in een fysieke winkel iets koopt ga je ook terug naar de winkel, niet naar de bank voor garantie.
Een betaalmiddel hoort ook geen garantie te geven
Niet helemaal mee eens, als commercieel betaalmiddel mag je best een garantie in je product plaatsen. Denk aan een creditcard.
Of bij achteraf betalen dat je als consument ook verzekerd bent dat je bij een faillisement, dat je dus niks krijgt, ook niet hoeft te betalen (omdat je nog niet betaald hebt).
Zeker, er is ook geen bezwaar dat er betaalmiddelen bestaan waar garantie onderdeel van is, maar er is ook behoefte aan betaalmiddelen met lage prijs per transactie. iDeal is precies dat. Ik ervaar in ieder heel vaak dat ik aanhik tegen de naaiwisselkoersen van Paypal en de kans dat ik de aankoopbescherming nodig ga hebben haast nul is.
Dat heeft niets met de betaalmethode te maken. Als er een betaalrekening zou zijn waar garantie zit opgenomen heb je hetzelfde. (Als die er niet is, zal dat meer zijn omdat mensen niet gewend zijn om daar voor te willen betalen).

iDeal als techniek / platform staat garantie door de betaalpartij niet in de weg. Net zoals alle creditcards een verzekering hebben (en alle creditcards kleine letters hebben met uitzonderingen).
Niet meer garantie dan een willekeurig andere methode waarbij geen garantie is opgenomen in de dienstverlening. Contanten, pinnen, overboeken... Als daar iets fout gaat dan kun je ook niet aankloppen bij de dienstverlener.
Je hebt binnen de EU het consumentenrecht, garanties etc. Ja, daar moet je zelf achteraan met de verkoper en dat werkt verre van vlekkeloos, maar het lijkt me wat overdreven om het standaard op te nemen in de betaalmethoden.
Het wordt vervelend wanneer je als consument in het buitenland je recht moet gaan halen. Wat dat betreft hebben Visa en Mastercard aangegeven dat die noodzaak er wel is.
Oh, vervelend is het zeker! Daar hoef je overigens niet eens voor naar het buitenland om oneindig achter je geld of product aan te moeten. Maar ja, heb je daar die extra kosten voor over die nodig zijn om een betaalmethode (wat iDeal is) op die manier in te richten? Het uitgangspunt van iDeal is dat het een betaalmethode is, met de scope die daarbij past. Wil je extra zekerheid dan ga je naar een bedrijf wat dat voor jou regelt of je sluit een aparte verzekering af.
Door de uitbreiding van iDeal kun je beargumenteren dat de scope van het betaalmiddel verandert. Laat ik het zo zeggen, in genoeg landen gaat iDeal geen grote vlucht nemen zonder zo'n dispuutsysteem.
Ik weet niet of ze dat willen bij de EU. Je krijgt dan een verschil tussen de verschillende betaalmiddelen waarbij een iDEAL betaling meer zekerheid zou bieden dan een bankoverschrift, om maar eens wat te noemen. Terwijl die zekerheid ook ingekocht kan worden door gebruik te maken van een commerciële partij zoals een creditcard maatschappij.
Op deze manier zou de EU de creditcard maatschappijen de Europese markt uit drukken. Want wat voegt het gebruik van een creditcard dan nog toe?
De achterliggende gedachte voor dit initiatief is ook dat de credit card maatschappijen te duur zijn en dat er daarom een Europees systeem nodig is om de betaalmarkt verder te integreren.
Zeker. Als digitaal betaalmiddel is het een prima toevoeging aan het geheel en alternatief voor de veelal duurdere creditcards. Maar je moet, mijns inziens, mensen de keuze geven of ze kiezen voor goedkoper maar risicovoller of duurder maar verzekerd.
Het risico beleggen bij de club die het geld van A naar B verplaatst kost gewoon geld. iDEAL is niet gratis maar is goedkoper dan een ceditcard. Om het draagvlak aan de kant van de winkeliers te vergroten moeten de kosten niet te hoog zijn en om het draagvlak bij de consument te verhogen moet het ook vooral niet te duur worden.
Het is niet gezegd dat het niet en-en kan zijn. En goedkoper, en toch even veilig.
Ik denk inderdaad dat het kan, maar ik weet niet of het een goed idee is om die kant op te gaan. Het lijkt mij belangrijker dat het voor burgers makkelijker wordt om aanspraak te maken op garantie en het consumentenrecht. Ik heb wel eens het genoegen gehad om een conflict te hebben met een Europees bedrijf buiten Nederland, en het is gewoon verschrikkelijk lastig om je geld terug te krijgen. Ondanks dat je in je recht staat etc... Dat is natuurlijk de toegevoegde waarde van een creditcard, als je het mij vraagt.
Maar welk probleem los je daarmee op? Dan krijg je een soort Europese verzekering tegen het onvermogen van de EU/EC om het consumentenrecht fatsoenlijk in te richten.
Daarnaast blijf ik bij mijn punt dat je dit moet scheiden van elkaar. De EC is groot tegenstander van koppelverkoop, laat ze dan zelf ook niet die kant op gaan. Als je 'gewoon' laagdrempelig digitaal wil betalen binnen de EU, dan moet dat kunnen en als je wat extra zekerheden wilt dan moet je dat zelf regelen. Of door een betaalclub te kiezen die dat voor je doet of dat zelf bij te verzekeren.
Die verzekering aanbieden is een stuk makkelijker. De EU/EC heeft helemaal geen zeggenschap over hoe op nationaal niveau EU regelgeving wordt opgepakt. Hier in Cyprus is gewoon geen goede infrastructuur om je recht te halen. Het bestaat allemaal op papier, maar in de praktijk kom je bijna nergens. Het duurt jaren, omdat de rechtbanken ouderwets werken en er te weinig rechters en medewerkers zijn. En dingen als een ombudspersoon zijn er in theorie wel, maar niemand stoort zich eraan (en dus moet je altijd naar de rechter om iets af te dwingen). De EC kaart dit al jaren aan, maar die procedures zijn langzaam en de voortgang is mondjesmaat. Let wel, het is een stuk beter dan wat het vroeger was, maar in vergelijking met Noord-west Europa is het ruk. Dus dan kun je beter een onafhankelijke betaalprovider hebben die bemiddeld en het dispuut oplost, ook al kost dat misschien ietsje meer.

De EU is groot voorstander van consumentenbescherming. Laat ze er dan ook voor zorgen dat je aankopen beschermd zijn voor elke burger, niet alleen voor die burgers die in een lidstaat wonen waar het wel goed geregeld is.
Je maakt een terecht punt. We kunnen moeilijk de situatie in Nederland plakken op andere lidstaten. Ik heb het genoegen gehad om het te mogen ervaren hoe een conflict tussen een consument (ik dus) en een winkel over de grens (in België) wordt aangepakt en daar wordt een mens niet vrolijk van. Op papier staat het allemaal mooi beschreven, maar in de praktijk blijft daar weinig van overeind.
Uiteindelijk bleek het bedrijf gevoeliger te zijn voor een negatieve TrustPilot review dan voor de mailtjes van de ECC.
Echter blijf ik van mening dat de gebreken in de toepassing van het consumentenrecht niet het mooist zijn op te lossen door het risico te beleggen bij de betaalmethode/dienst. Aangezien het consumentenrecht voor de gehele EU geldt, zou er een laagdrempelig loket of tussenpersoon moeten zijn, waar je kunt aankloppen en zij jouw schade vergoeden en het verhalen op de winkel. Dan kunnen ze meteen een dossier opbouwen waar ze landen mee om de oren kunnen slaan die het intern niet goed geregeld krijgen.
De ECC is leuk en sympathiek, maar ze missen de juridische tanden. Ze zijn vooral van het bemiddelen en onderhandelen... niet met de vuist op tafel slaan en bedrijven bij de oren weer in het gareel slepen. Gooi er een provisie model tegenaan waarbij de verliezende partij die kosten draagt en het financiële plaatje is ook rond.
Er is geen algemeen consumentenrecht binnen de EU. Slechts delen met betrekking tot de aanschaf van goederen is op EU niveau geregeld. Maar bijvoorbeeld diensten of de aankoop van financiele producten is een nationale aangelegenheid.

Kijk, ik ben het wel met je eens dat een verzekering/dispuutoplossing eigenlijk niet nodig zou moeten zijn omdat een wet en een bijhorend proces dat afdekken. Maar zolang de lidstaten hun kop niet uit het zand trekken en eindelijk eens werk gaan maken van de interne markt op het gebied van dienstverlening e.d., zitten we met een imperfect systeem. En dan zul je (soms) imperfecte oplossingen moeten accepteren.

De ECC mist zijn tanden, omdat de uitvoering altijd een lokale aangelegenheid is. En dan blijkt ineens dat de uitvoering best kan verschillen tussen lidstaten. En dan moet een Nederlandse consument ineens weten hoe het in België allemaal (niet) werkt. En dan had jij nog mazzel dat je waarschijnlijk in het Nederlands kunt communiceren in jouw zaak. Succes met uw aankoopdispuut in Griekenland of Bulgarije! :+
Ach, de beste strategie voor en bedrijf is simpelweg niet reageren of de telefoon opnemen. |:(
Precies. En dat soort beunhazen lopen er genoeg rond... En lynchen mag niet :'(
Het ligt ze nergens in de weg om ook die garantie toe te voegen aan het nieuwe betaalsysteem. De vraag is of ze dat gaan doen, maar ook dat is nog niet het einde. Ook daar zou je bij je bank kunnen zijn of een extra verzekering afnemen waar dat wel in zit.
Exact hetzelfde als bij betalen met cash of direct geld overmaken naar de rekening van de handelaar.
Des te meer je voorzichtig moet zijn met wie je zaken doet.
Ik ben benieuwd hoe dat dan straks gaat, want medio 2023 stoppen Mastercard en Visa met het uitgeven van Maestro en V Pay kaarten en gaat alles over naar Mastercard Debit en Visa Debit. Dan maken ze dus gebruik van dezelfde infrastructuur als creditcards en zou het voor banken (indien ze dat willen) mogelijk moeten zijn om kinderlijk eenvoudig diezelfde extra aankoopbescherming te bieden die je nu bij credit cards krijgt.
Maar dat is dan iets waar EPI wat aan kan gaan doen.
T probleem is een beetje dat Nederland eigenlijk al jaren lang voorop loopt met goedkope betaalmanieren, tot het over moest naar een internationaler systeem en we in verhouding steeds duurder en duurder worden met de betalingen, en je kan er donder op zeggen dat winkeliers straks bijvoorbeeld percentages moeten gaan betalen zoals je al meer zag in de wereld.

Ideal is in de basis ook vrij goedkoop (alleen technisch wat lastiger implementeerbaar waardoor er een forse markt van payment providers tussen is gekomen), maar je kan er donder op zeggen dat de prijzen straks omhoog gaan wegens alle investeringen die gedaan worden en de meer aandeelhouders die erin gestapt zijn (en geld willen verdienen hierop).
Ja dit gaat later dit jaar al zo zijn als Maestro/Vpay uitgefaseerd wordt.
Ik dacht (maar zit tegenwoordig niet meer dagelijks in de pin contracten) dat we nog steeds een uitzondering hebben hiervoor?
Tja, lijkt me prima toch? IDEAL werkt goed en snel, dus waarom het wiel opnieuw uitvinden.
iDEAL is sowieso het wiel al opnieuw aan het uitvinden:

https://www.ideal.nl/het-nieuwe-ideal/
Interessant. Ik zie meteen een ding wat mij niet aanstaat: dat je bij de webshop blijft voor je betaling ipv de aparte stap via Ideal site en vervolgens alleen mijn bank zelf. Dat laatste gaf mij namelijk veel meer vertrouwen.

Is er al bekend wanneer dit uitgerold gaat worden? Dat zie ik op de site niet terug (wat ook een idioot iets is, wie zet dat nou niet op die website)
Is het een goed idee dat commerciële bedrijven hiermee bezig zijn?
Zou dit niet iets van de overheid moeten zijn?

"De Europese Commissie wil dat er een digitale wallet komt waarin burgers hun identiteitsbewijs of later ook hun rijbewijs of andere identificatiemiddelen kunnen opslaan. "

Persoonlijk denk ik aan Digi D voor dit soort zaken en niet aan banken.
Er is een reden dat DigID en iDeal zo op elkaar lijken qua gebruikerservaring natuurlijk...
Wat wil je zeggen?
De manier waarop ik een iDeal-betaling op een website moet goedkeuren met de app van mijn bank en de manier waarop ik op een met DigID-beveiligde site moet inloggen met de DigID-app zijn vrijwel gelijk.
Exact dat wil ik zeggen.

Daarom lijkt het me niet meer dan logisch dat Jan-Will3m ook aan iDeal denkt voor dit soort zaken, en niet alleen aan DigID.
Ja. De overheid hoeft niet elke betaling te weten.
Nu weten alleen de banken die bij de transactie betrokken zijn wie waar wat betaald.
En dat wisten ze toch al bij gebruik van de bankpas of CC van de bak zelf.
Dat de overheid gebruik maakt van een identificatiesysteem dat aangeboden wordt door banken wil niet direct zeggen dat ze ook meteen bij die bankgegevens kunnen natuurlijk. Via iDIN kan je ook niet bij iemand's bankafschriften immers.
In principe bestaat dit nu al in iDIN wat onderdeel is van iDEAL: https://www.idin.nl/
De kracht van iDeal is dat, ongeacht bij welke bank je zit, de betaalprocedure hetzelfde blijft en dat een site, dus maar 1 x het hoeft te activeren i.p.v. dat elke bank zijn eigen betaalprotocol heeft. Blijkbaar doen wij als kleine landje toch iets goeds :P (I know, zijn nog véél meer dingen die wij goed doen)

Alleen snap ik niet waarom de EPI een digitale portemonnee wil gaan creëren, gezien dat dan betekent dat identiteitsdiefstal dan redelijk makkelijk is d.m.v. social engineering. Ben wel benieuwd of er dan nagedacht is dat je je digitale passen kan blokkeren als je je telefoon kwijt bent of als je telefoon ineens stuk is.

Dat ze het willen gebruiken als standaardbetaalmiddel is imho wel prettig. Dan kan je dus met iDeal betalen in de EU en hoef je dus niet meer met PayPal af te rekenen, als je iets bestelt vanaf een site binnen de EU.
Zo haal ik zo nu en dan LP's en CD's vanuit verschillende (web) winkels en daar betaal ik dan met PayPal. Zou mooi zijn als dat ook iDeal wordt.
Grappig hoe Nederlanders op dit nieuws reageren nu een Nederlands middel naar EU niveau getild wordt: dat vindt iedereen leuk en een goed idee, want ja: het is Nederlands dus het is goed!

Maar stel nu dat het nieuws was "EU kiest PayConiq als betaalmiddel, dit gaat iDeal vervangen", dan weet je gewoon dat half Nederland weer ging klagen over die achterlijke stomme dictatoriale EU die slechte onzin opdringt aan Nederland, en dat ze niets van IT kennen dus dit wordt 100% een ramp. Ook al is PayConiq gewoon even functioneel als iDeal.

Interessant, die dubbele standaard :+

[Reactie gewijzigd door kiang op 22 juli 2024 15:45]

Ongeacht waar de techniek vandaan komt. Maar bijvoorbeeld in Duitsland, waar ik woon, zijn bankzaken nog in het jaar kruik.
Door iDeal daar uit te rollen breng je een heleboel gemak. En blijft de afwerking van de betaling in Europa.
Dat is nogal een statement op een forum waar toch vooral mensen zitten die zaken vanuit de techniek beoordelen. En ja; onbekend maakt onbemind (dus als een EU systeem in Nederland zou worden geintroduceerd i.p.v. iDeal).

Maar is het dan ook een dubbele standaard of is het niets meer dan een kwestie van bekendheid.
Er zijn al genoeg buitenlandse initiatieven die groter zijn, zoals Sofort.
Is die deal al niet rond? Als ik een rondje nieuws doe, zie ik toch duidelijk dat de boel al overgenomen is en ze het overname bedrag niet bekend willen maken...
precies. De deal is inderdaad rond. Het kan zijn dat het nog ergens door een mededingingsautoriteit moet wat de terughoudendheid kan verklaren van de berichtgeving van t.net.
AuteurTijsZonderH Nieuwscoördinator @Jochem25 april 2023 09:39
Inderdaad, we beschrijven overnames doorgaans met het voorbehoud dat toezichthouders akkoord moeten gaan. Ik heb wel verduidelijkt dat beide partijen akkoord zijn.
(Bijna) elk Europees land heeft al zijn eigen betaalsysteem en werken samen via European Mobile Payment Systems Association. Swish in Zweden werkt vrijwel identiek aan iDeal, met de extra functionaliteit dat je ook betaalverzoeken kan doen, geld over kan maken, betalen in winkels, etc.

Wat maak iDeal nou juist betere keuze om in heel Europa uit te rollen dan alle andere systemen?

[Reactie gewijzigd door Okerpaars op 22 juli 2024 15:45]

Als iemand die verhuisd is van Nederland naar Zweden vind ik toch dat iDeal een fijner systeem is.

Swish is heel wijd gebruikt, (web)winkels, marktstallen, persoonlijke transacties. En het werkt goed, maar je deelt daardoor ook je telefoonnummer met iedereen die je een transactie wilt doen.

Ik heb het ook wel offline zien gaan, al is het zelden.

En een gok van mij is dat Swish meer leunt op het BankID systeem in Zweden, wat een extern systeem is die de authenticatie van veel services in Zweden afhandeld. IDeal ondersteunt meerdere banken die dan verantwoordelijk zijn voor hun eigen authenticatie.

IDeal daarintegen wordt dan vrijwel alleen door webwinkels gebruikt, en niet echt voor andere transacties, dus daar zou ik wel meer van willen zien.
Goeie vraag, maar ik kan me voorstellen dat iDeal al een bewezen track record heeft wat betreft schaal. EMPSA is alleen maar een samenwerkingsverband met als doel het onderling kunnen gebruiken van verschillende systemen. Er is geen daadwerkelijk product. Swish zal prima werken maar zal niet in de buurt komen van het aantal transacties dat iDeal jaarlijks verwerkt.
Juist de schaal is waarom ik mijn twijfels had. Ik ken iDeal vooral voor online betalingen (met name webwinkels), terwijl Swish zo ingeburgerd is in Zweden dat je overal mee kan betalen zoals de kapper, de autogarage, op de markt en zelfs de buurman. Aangezien het een "betaalstandaard" genoemd wordt, en niet "webwinkelstandaard" lijkt me dat Swish ook een kandidaat had kunnen zijn.

Als ik snel even wat nummers opzoek scheelt het niet veel, Swish doet ongeveer ~60 miljoen (tot ~75 miljoen) transacties per maand[1][2], en doet iDeal er "slechts" ~50 miljoen ~100 miljoen [3].

[Reactie gewijzigd door Okerpaars op 22 juli 2024 15:45]

Zelfs in het meest ideale geval doet Swish 75% van de transacties per maand die iDeal doet. Ik denk dat dat toch een aanzienlijk hoger aandeel is.

Daarnaast kan je met iDeal (via Tikkie en soortgelijke apps) inmiddels ook overal betalen, ook op de markt, bij collectes en bij de buurman. Bij Swish zal dat ingebakken zitten in de app in plaats van via een aparte app, maar de onderliggende infrastructuur zal niet veel verschillen.
Ik ken Swish niet, maar MobilePay heeft die reputatie in Denemarken.
In Noorwegen heeft Vipps ongeveer 440 miljoen transacties bereikt, terwijl MobilePay dit jaar in Denemarken en Finland tot dusver bijna 590 miljoen transacties heeft verricht.
Cijfers van 2022. Dus MobilePay heeft op een bevolking van grofweg België (2/3 van Nederland) ook 50 miljoen transacties per maand. Vipps in Noorwegen doet het nog beter dan MobilePay met 37 miljoen transacties per maand op een bevolking van 5.4 miljoen.

MobilePay en Vipps zijn aan het fuseren, dus samen doen ze een miljard transacties per jaar (pakweg afgerond 85 miljoen per maand) op een bevolking vergelijkbaar met Nederland.
Diezelfde vraag kan je ook stellen over Payconiq/Bancontact in België, of MobilePay in Scandinavië, of Bizum in Spanje, of .....

Ze zijn allemaal gelijkaardig in functionaliteit, er zal wel een logische redenering achter zitten.
Het iDEAL zoals we dat kennen wordt momenteel vervangen met Het Nieuwe Ideal; een nieuw protocol met een nieuwe infrastructuur, met de mogelijkheid dat soort functionaliteiten toe te voegen.
een voordeel is dat iDeal direct in alle bankapps/websites bruikbaar is en universeel aangeboden. Ik ben in duitsland (waar ik nu al een tijdje woon) nog geen een keer bluecode tegen gekomen. Wel andere dingen zoals giropay, klarna, sofort, paypal, creditcard en een normale overschijving, zij het voor of na levering. Er is heel veel versnippering in de duitse markt qua online betalen en je moet maar geluk hebben dat jou bank een bepaalde betaalmogelijkheid ondersteund of dat je willend bent om je aan te sluiten bij een dienst zoals klarna of giropay.
Dit kan ik eigenlijk alleen maar toejuichen.
iDEAL is een fantastisch systeem, aangezien je nooit bang hoeft te zijn dat een website de gegevens van je betaalkaart steelt.
Daarnaast gaat het altijd gepaard met 2FA, wat natuurlijk ook hartstikke belangrijk is.
En tot slot zijn de kosten voor iDEAL simpelweg veel lager dan voor betaling met een VISA of MasterCard.

Het enige wat iDEAL op dit moment nog achterhoudt is dat het eigenlijk alleen bij Nederlandse webshops werkt, en bijna alleen maar met Nederlandse banken.
Hopelijk zorgt deze overname ervoor dat we dadelijk iDEAL overal in de EU kunnen gebruiken, en ook met alle Europese banken.
Dan ben je ook niet meer gebonden aan de dure Nederlandse banken, maar kan je ook gewoon volledig overstappen naar een bank als N26. Op dit moment is dat helaas nog niet mogelijk, omdat niet iedere webshop een andere betaalmethode aanbiedt dan iDEAL, maar een belangrijker, en kwalijker, pijnpunt is dat iDEAL verijst is voor sommige online onderteken tools, zoals van de KvK, en je bestanden niet online kan ondertekenen zonder iDEAL.
Klopt, maar ik ben eigenlijk wel altijd een beetje huiverig als een partij overgenomen wordt vanwege de betere techniek. Hoe vaak wordt het na de overname toch niet aangepast naar een slechter product onder de noemer van integratie?

Mooi voorbeeld is de overname van BinckBank door Saxo Bank. Het betere Binck platform zullen ze wellicht nog intern op de achtergrond, in gebruik hebben, aan de voorkant is het gewoon de inferieure Saxo "app" geworden.
Ik als Belg ben blij met bancontact en hoe het hier werkt. Daar hoeft voor mij niks anders te gebeuren. Een beetje webshop neemt een payment provider. Een grote shop kan zelf wel dingen implementeren. Ik heb zelf een tijdje voor een payment provider gewerkt. Het moet wel correct zijn, maar ik vond dat nu niet perse zo moeilijk allemaal. Ik ben zeker niet tegen een standaard. Maar na het lezen van het nieuws ... dacht ik, iDeal zal (een pak) duurder worden nu.
Het is nog even de vraag of de kosten laag blijven. Misschien was dat ook de reden dat het nog zo lang geduurd heeft. Maar ik ben er ook wel blij mee. Het werkt gewoon goed dus als dit ook in het buitenland straks goed werkt, dan is dat alleen maar winst.

Ik ben wel benieuwd hoe lang dit nou gaat duren, want als ze dit nu overnemen kan het nog wel een paar jaar duren lijkt me.
Bij iDEAL moet je altijd de bank selecteren. Is dat euroees schaalbaar?
Dit is zeker een interessante ontwikkeling, soms vergeet je haast dat iDEAL alleen voor Nederland is.
Dat wordt vaak geroepen, maar is zeker niet altijd zo:
Indien een buitenlandse webwinkel of bedrijf iDEAL als betaalmiddel aanbiedt, kunt u met iDEAL uw online aankopen betalen.
Zie https://www.ideal.nl/consumenten/veelgestelde-vragen/

Dus ook buitenlandse webshops kunnen, als ze willen, iDEAL aanbieden. True, het gebeurt niet vaak, in andere landen hebben ze immers andere alternatieven (Sofort in Duitsland, Bancontact in België etc), maar ik heb wel degelijk soms buitenlandse webshops gezien die iDEAL als optie aanboden.
Ja, maar ik kan als Belg niet betalen met iDEAL in een Nederlandse winkel. Dat is 1 van de dingen die men hiermee hoopt recht te zetten. Dat er 1 eenvoudig betaalplatform komt dat door iedereen in de EU gebruikt kan worden. Hierdoor wordt handel binnen de EU weer een stuk eenvoudiger, op voorwaarde dat de handelaar wenst te verschepen naar je land.
Dat kan je wel, door het hebben van een rekening bij Revolut of Yoursafe. En die lijst met opties wordt alleen maar langer.
Officieel accepteren ze alleen Nederlandse Revolut rekeninghouders.
Ik zie het nog wel regelmatig bij webshops die veel Nederlands verkeer hebben en het inzien dat het gewoon makkelijk werkt. Zeker ook omdat veel betaalsystemen die ook in Nederland opereren, de standaard toch al ondersteunen en het soms een kwestie van een paar vinkjes is om dat toe te voegen. Ik denk dat het ook wel meehelpt dat Nederlanders zo actief zijn op internet en ook in het buitenland shoppen waardoor deze standaard ook bekend geworden is.
Heb laatst letterlijk iets direct uit China betaald met iDeal, kan blijkbaar gewoon via Paypal ook tegenwoordig
Zelfs AliExpress heeft iDEAL.
En doet het nog beter dan Nederlandse webshops waar je steeds je bank moet selecteren voordat je de QR code ziet. Bij AE zie de direct de QR code en vervalt de bank selecteren stap.
Het lijstje banken waar je uit kan kiezen bij een betaling is nu al best lang. Ik hoop dat ze bij een Europese uitrol iets bedenken waardoor we niet door een hele lijst banken heen hoeven te scrollen om je eigen bank te vinden. Op basis van locatie kun je natuurlijk wel gemakkelijk een voorselectie maken van binnenlandse banken. Het zou wel extreem fijn zijn als iDeal in heel Europa te gebruiken gaat zijn! Fijn dat er gekeken wordt naar een oplossing die al bestaat in plaats van voor veel geld het wiel nogmaals uitvinden.
Er is al een iDeal QR code, in plaats van een bank kiezen kun je deze scannen met de bank app.
In principe voorkomt dit dat je zelf je bank moet kiezen maar is het gewoon scan & go.

Echter is dit iets wat door de banken geimplementeerd moet worden en aangezien het nu nog geen probleem is wordt dat niet met hoge prio opgepakt en weten dan ook veel mensen nog geen eens dat dit een ding is.

Website iDeal QR code
Gewoon zoekvakje ofzo, waarom locatie delen of bijv toegang geven tot apps als dit niet hoeft?
Die lijst gaat verdwijnen, je koppelt namelijk eerst je bankrekening met Payconiq. Daarna is het gewoon een QR code scannen en Payconiq doet de rest.
Dat is een van de beweegredenen achter het nieuwe iDEAL.
Er komt bijvoorbeeld een "Snel betalen" vergelijkbaar met Paypal, waarbij je automatisch herkent wordt en een push notificatie van je bank app ter confirmatie krijgt.
Ik zou het al prima vinden als mijn land onthouden kan worden, de rest is niet echt nodig.
Ik wilde een heel verhaal beginnen over monopoly etc. Maar dit is al een heel initiatief van banken die het beetje van handen wisselen om het te gaan gebruiken in het nieuwe systeem.
Zolang cash geld gewoon blijft bestaan, vind ik het alleen maar mooi dat betalingen en administratieve zaken makkelijker gaan.

Er zijn volgens mij al landen die werken met digitale ID enzo, daar was het een succes als ik het me goed herinner :)
Heb even verder gezocht want dacht altijd dat Payconiq een Belgisch initiatief was.
Het is vooral gestart door Belgische banken, maar in Luxemburg ingeschreven. Eerst hebben ze Digicash overgekocht en met deze technologie Payconiq gelanceerd. Daarna is dit gemerged met Bankcontact.
Zij hebben iDeal 2.0 geschreven, dat sinds 2022 volledig operationeel is. Vermoed dat ze niet perse iets te maken hebben met de eerste versie?

Bron: https://www.payconiq.com/about-2/
Ik vraag me echt af of het nou de software is die de doorslag gaat geven. In vele landen is er al een iDEAL variant: EPS in Oostenrijk, Giropay in Duitsland, Swish in Zweden,... en allemaal zijn er goede redenen waarom de adoptie van die systemen een stuk beperkter is dan iDEAL in Nederland. Vaak heeft dat te maken met het feit dat het bankenlandschap heel anders is. Nederland is lekker overzichtelijk met 3 grootbanken die samen joint ventures als Currence en Equens runnen, goed voor het marktaandeel.

IDEAL is op technisch vlak een harstikke mooie dienst, en de aankomende versie 2.0 belooft veel goeds. Maar om marktadoptie te krijgen is techniek meestal niet de doorslaggevende factor.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.