Tip de redactie

AIVD onderzoekt risico's van verhuizing SIDN naar Amazon

Door Jay Stout, 22 juni 2024 12:57186 reacties, submitter: wildhagen

De Nederlandse geheime dienst AIVD zal een risicoanalyse uitvoeren wat betreft de verhuizing van SIDN naar Amazon Web Services. Dat stelt demissionair minister Adriaansens. De minister herhaalt dat de verhuizing nog geen voldongen feit is.

Demissionair minister Adriaansens meent dat er momenteel nog verschillende acties en onderzoeken "in uitvoering zijn". Zo zou minister Adriaansens eind maart nog een gesprek hebben gevoerd met experts en belanghebbenden over de wijze waarop de Digitale Open Strategische Autonomie van Nederland het beste gewaarborgd kan blijven op het domein van cloudinfrastructuur. De aanwezigen bij dat gesprek zouden hebben geconcludeerd dat het marktfalen en de afhankelijkheidspolitiek, wat betreft de cloud, hoger op de politieke agenda moeten komen te staan.

De resultaten van dat gesprek worden volgens Adriaansens meegenomen in de zogenaamde quick scan. Deze scan moet een beeld schetsen van de verschillen tussen het aanbod van de lokale Europese cloudproviders en de marktleiders, en ook nagaan of er geen Nederlands of Europees alternatief bestaat dat voldoet aan de eisen van SIDN. De minister meent dat de resultaten van de quick scan deze zomer worden verwacht.

Adriaansens schrijft ook dat SIDN een externe partij in de arm heeft genomen om een Data Protection Impact Assessment te doen: Considerati. Deze beoordeling zal samen met de Data Transfer Impact Assessment worden gedaan en beide beoordelingen zullen na de zomer worden afgerond. Het Nederlandse AIVD zal ten slotte ook een risicoanalyse uitvoeren. Wanneer de resultaten van deze analyse mogen worden verwacht, is echter nog niet duidelijk.

Minister Adriaansens herhaalt in haar brief dat de verhuizing van SIDN naar Amazon Web Services nog geen voldongen feit is. Dat vertelde de minister eind maart ook. Het Nederlandse domeinregistratiesysteem zou gedurende de looptijd van de acties en onderzoeken ook geen onomkeerbare stappen zetten. De besluitvorming over een eventuele verhuizing van SIDN wordt overgedragen aan het volgende regeringskabinet.

De Stichting Internet Domeinregistratie Nederland heeft begin 2024 aangekondigd dat het haar infrastructuur wil verplaatsen naar Amazon Web Services. Dat doet de organisatie onder andere vanwege de kosten. Onder andere de energiekosten, de kosten van nieuwe hardware en het vinden van personeel om de infrastructuur te beheren, zijn erg hoog. Het gaat om het domeinregistratiesysteem, maar niet om de authorative nameservers.

Update: in het stuk stond op het eind dat het niet ging om de resolver, maar dat moesten de authorative nameservers zijn. SIDN heeft geen eigen resolver.

Reacties (186)

Lees meer


Microsoft toont Windows 11-startmenu met Phone Link-integratie

Door Jay Stout, 22 juni 2024 11:58106 reacties

Microsoft heeft een nieuwe testversie van Windows 11 geïntroduceerd. De nieuwe versie bevat een startmenu met Phone Link-integratie. Hierdoor kunnen gebruikers vanuit het startmenu informatie op hun smartphone benaderen.

Via de integratie van Phone Link in het startmenu kunnen gebruikers de accustatus en bluetoothconnectiviteit van hun smartphone aflezen, maar ook hun berichten openen, gesprekken raadplegen en foto’s openen. Onderaan het Phone Link-paneel bevinden zich meldingen van nieuwe activiteiten op het apparaat zoals het ontvangen van een nieuw bericht, een nieuw gesprek of het feit dat er een nieuwe foto is gemaakt.

De functie zit in Windows 11 Insider Preview Build 22635.3790. Het is niet duidelijk of de feature ook aan een latere, definitievere versie van het besturingssysteem zal worden toegevoegd. Microsoft schrijft in een blogpost dat de functie momenteel enkel werkt in combinatie met Android-smartphones. Op een later moment zal er ook ondersteuning voor iOS-apparaten worden toegevoegd. Wanneer precies, is niet duidelijk.

Screenshot Windows 11 Insider Preview Build 22635.3790
Screenshot Windows 11 Insider Preview Build 22635.3790

Reacties (106)

Lees meer


Google werkt aan betere integratie Google Calendar en third-partykalenderapps

Door Jay Stout, 22 juni 2024 11:0421 reacties

Google heeft een bèta voor Google Calendar geïntroduceerd die voor een betere synchronisatie met third-partykalenderapps moet zorgen. Het bedrijf wil hiermee reageren op klachten van gebruikers. Google wil het aantal e-mails met Google Calendar-meldingen ook terugdringen.

De nieuwe bèta bevat volgens Google enkele verbeteringen waardoor de synchronisatie van agenda-items tussen Google Calendar en diensten van derde partijen nauwkeuriger zou moeten verlopen. Daar waren naar verluidt klachten over. Gebruikers hadden ook melding gemaakt van overbodige e-mails met info over de synchronisering met Google Calendar. Die e-mails zouden voortaan eenvoudiger weggefilterd kunnen worden.

Het nieuwe bètaprogramma lijkt voorbehouden te zijn aan Google Workspace-gebruikers. Die kunnen zich tot 10 juli 2024 inschrijven.

Google Calendar
Google Calendar

Reacties (21)


'Windows Arm-versies van Adobe Illustrator en InDesign verschijnen in juli 2024'

Door Jay Stout, 22 juni 2024 10:0976 reacties

Adobe zou momenteel aan een Arm-versie van Illustrator, InDesign, Premiere Pro en After Effects voor Windows werken. In juli zou er een Arm-versie van Illustrator en InDesign op de markt verschijnen. De Arm-versies van Premier Pro en After Effects zouden later dit jaar volgen.

Aaron Woodman, een topman binnen de marketingafdeling van Microsoft, zou het nieuws tijdens een persmoment met WindowsCentral hebben bekendgemaakt. Het is niet duidelijk of de Arm-versies van deze programma’s meteen dezelfde functies als de x86-varianten meekrijgen. Adobe heeft op het moment van schrijven ook nog niet gereageerd op de aankondiging. Het bedrijf had in 2021 wel al een Arm-versie van Photoshop voor Windows uitgebracht.

Reacties (76)


Apple: Apple Intelligence komt dit jaar waarschijnlijk niet naar EU

Door Jay Stout, 22 juni 2024 09:29328 reacties, submitter: eilavid

Apple acht het onwaarschijnlijk dat bepaalde iOS 18-functies, waaronder Apple Intelligence, dit jaar in de Europese Unie zullen worden geïntroduceerd. Het bedrijf verwijst naar de rechtsonzekerheid die in de EU zou heersen vanwege de Digital Markets Act.

De Amerikaanse techgigant vertelde aan The Financial Times dat niet enkel Apple Intelligence wordt bekeken, maar ook iPhone Mirroring en SharePlay Screen Sharing. Deze functies maken deel uit van iOS 18 en werden samen met Apple Intelligence aangekondigd tijdens de recentste WWDC-conferentie op 10 juni.

De Amerikaanse techgigant verwijst expliciet naar de interoperabiliteitvereiste van de Digital Markets Act en claimt dat deze vereiste de integriteit van zijn producten zou afzwakken. De privacy van gebruikers en databeveiliging zou volgens Apple ook in het gedrang kunnen komen.

De Europese Commissie heeft gereageerd op de communicatie van de techgigant en meent dat bedrijven zoals Apple welkom zijn in de Europese Unie om producten en diensten aan te bieden, maar ook aan de wetgeving moeten voldoen. De Commissie heeft zich niet uitgelaten over de bovenvermelde functies uit iOS 18. Het is voorlopig niet duidelijk op welke manier deze functies in strijd zouden kunnen zijn met de Digital Markets Act.

De Digital Markets Act is een Europese wet die sinds eind 2022 van kracht is en samen met de Digital Services Act de macht van grote digitale poortwachters in de Europese Unie moet beteugelen. De Digital Markets Act richt zich vooral op grote bedrijven met een economische en technische machtspositie, de zogeheten poortwachters. De Europese Commissie heeft vorig jaar de eerste poortwachters aangewezen die onder de Digital Markets Act vallen. Apple, maar ook andere Amerikaanse techbedrijven zoals Meta, Microsoft en Alphabet zaten daarbij. Deze poortwachters moeten door de DMA aan verschillende eisen voldoen, bijvoorbeeld interoperabiliteit met andere concurrerende platforms garanderen en alternatieve appwinkels en betaalmethodes toestaan. De Europese Commissie voert momenteel een onderzoek naar potentiële DMA-overtredingen van Apple.

Apple Intelligence - Bron: Apple
Apple Intelligence - Bron: Apple

Reacties (328)

Lees meer