Tip de redactie

Shmoo presenteert WiFi-pistool

Door Arie Jan Stapel, 1 augustus 2005 23:0552 reacties, bron: Tom's Hardware

Een geliefde bezigheid onder hackers is het inbreken op draadloze netwerken. Het zou in theorie onmogelijk moeten zijn vanwege encryptie, maar de meeste gebruikers nemen niet de moeite deze aan te zetten of hebben er zelfs geen benul van dat dit eigenlijk moet. Dat maakt dat uitsluitend het contact leggen met het netwerk al genoeg is om er toegang toe te krijgen. Dat kan door met een laptop met WiFi rond te rijden en zien of er verbinding gemaakt kan worden (het zogenaamde wardriven), maar met beter gereedschap gaat het natuurlijk makkelijker.

Hackers bouwden hiervoor krachtiger zenders en betere antennes, zodat ze van verder dan het normale bereik toegang tot een netwerk konden krijgen. Het waren weinig handzame apparaten: antenne, zender, accu en laptop. Samenbouwen maakte het wat makkelijker hanteerbaar en, hoewel hier geen enkele noodzaak voor was, gebeurde dit vaak in de vorm van een geweer, omdat dat nou eenmaal leuk was. Daardoor kregen deze apparaten de naam 'WiFi-geweren'.

Net als alle overige elektronica werden ze steeds compacter en beter en het voorlopige hoogtepunt van deze trend werd onlangs gepresenteerd op de Defcon 2005 in Las Vegas: het Shmoo WiFi 802.11-pistool. Het bestaat uit een Compaq iPaq PDA, een Compact Flash-batterijhouder, een draadloze netwerk kaart van Seneao, een 9dB-antenne, een vermogensregelaar, versterker van 1 watt en een accupakket. Dit alles is gemonteerd op een katapultframe met pistoolhandgreep.

De prestaties van dit fraai ogende apparaat zijn zonder meer indrukwekkend. Met het netwerkdetectieprogramma Wellreiter en op vol vermogen vindt het netwerken tot op kilometers afstand. Meestal vindt het onmiddelijk zo'n 50 tot 60 netwerken. Omdat dat meestal veel te veel is, is er de regelbare verzwakker waarmee het vermogen kan worden teruggeregeld, zodat er een wat hanteerbaarder aantal netwerken doorkomt. Onder normale omstandigheden zal de accu ongeveer acht uur meegaan. Wie erover denkt er een aan te schaffen moet wel bedenken dat het gebruik ervan illegaal is.

Shmoo WiFi pistool

Reacties (52)


Hacker verpest 'tiende planeet'-presentatie

Door Mick de Neeve, 1 augustus 2005 21:01114 reacties, bron: Sunday Independent

De astronomen die enkele dagen geleden bekendmaakten dat ons zonnestelsel een 'tiende planeet' herbergt, zijn volgens de Zuid-Afrikaanse krant Sunday Independent door een hacker gedwongen eerder met hun ontdekking in de openbaarheid te treden dan de bedoeling was.

Tenth Planet Het hemellichaam, dat driemaal zover van de zon verwijderd is als Pluto en een afwijkende baan om de zon beschrijft, werd in 2003 ontdekt door een team onder leiding van astronoom Michael Brown van het California Institute of Technology. Het object is echter zo ver weg dat de beweging niet onmiddelijk kon worden vastgesteld. In januari van dit jaar was de benodigde data geanalyseerd, maar de onderzoekers wilden ook nog de grootte nauwkeurig weten om een vollediger beeld te hebben. De resultaten van dat onderzoek worden pas in januari volgend jaar verwacht; dat was het moment waarop de wetenschappers het nieuws van hun ontdekking de wereld in wilden sturen. Een hacker gooide echter roet in het eten door op een server met informatie over de ontdekking in te breken en te dreigen het openbaar te maken als de onderzoekers dat niet deden. Daarop besloot Brown de hacker zijn zin te geven en de 'onvolledige' ontdekking vrij te geven.

Er is vorig jaar ook nieuws over een 'tiende planeet' verschenen. Dit object is echter als planetoïde geclassificeerd en heeft de discussie over de status van Pluto weer doen oplaaien. De huidige ontdekking zal door sommigen dan ook als de negende planeet worden aangemerkt. Het hemellichaam is door Brown zelf Lila gedoopt. De tijdelijke astronomische naam is 2003UB313.

Reacties (114)


DRM van Windows Media 10 gekraakt

Door Arie Jan Stapel, 1 augustus 2005 20:1167 reacties, bron: Computer Idee

Met de komst van de digitale muziek en film werd het voor het eerst mogelijk volledig verliesvrij te kopiëren. Analoog kopiëren leidt tot verlies van kwaliteit, digitaal kan het desnoods duizenden generaties doorgaan zonder enig verlies. Leuk vonden de aanbieders van films en muziek dat natuurlijk niet en zij wierpen hiertegen hun eigen digitale wapen in de strijd: Digital Rights Management, oftewel restricties aan afspelen, verpreiden en kopiëren. Dat vonden de consumenten weer niet leuk en die probeerden het te omzeilen. En zoals onlangs weer bleek: alles is te kraken.

Slachtoffer was ditmaal het Windows Media 10-formaat, dat tot dusverre onkraakbaar werd geacht. Het WM9-formaat was begin dit jaar al gekraakt. Een Japanse hacker had een programma gemaakt dat beveiligde bestanden van hun beveiliging ontdeed. Hierop reageerde Microsoft met het WM10-formaat, dat ze onkraakbaar achtten. Aanbieders van muziek en films in WM9 gingen onmiddelijk over op WM10.

Erg lang hielp dat echter niet. Ook de hackers brachten een update uit en onlangs dook een nieuwe versie van het kraakprogramma op, die ook met WM10 geen moeite heeft. Het programma werkt simpel en snel. Een audiobestand is in een seconde van zijn beveiliging ontdaan; een film van twee uur in enkele minuten. Ook de bestanden van MSN Music bleken moeiteloos te worden gekraakt.

Het zal bijzonder moeilijk worden om hier iets aan te doen. Het laat zich raden dat WM11 net zo hard zal worden gekraakt. Een schrale troost voor Microsoft is dat het verspreiden of gebruiken van kraakprogramma's sinds kort verboden is. Veel mensen lijken zich echter niets aan te trekken van dit verbod. Een mogelijke oplossing voor mediabedrijven is het gebruik van speciale hardware zoals de Fritz-chip, die effectiever wordt geacht.

DRM cartoon

Reacties (67)


China ontkent kopiëren MIPS-chip

Door Harm Hilvers, 1 augustus 2005 19:3331 reacties, bron: People's Daily Online

Vorige week schreven wij over de ontwikkeling van de Godson 2-chip, die door China ontwikkeld wordt als vervanger van processors van buiten China. De Godson 2 is een 64-bit processor die gebruikmaakt van delen van de MIPS-instructieset en volgens de vorige week gepubliceerde gegevens zou deze cpu voor 95 procent compatibel zijn met de MIPS-architectuur. Die architectuur is ontwikkeld door het Amerikaanse bedrijf MIPS Technologies, dat patenten bezit op delen van de MIPS-technologie. Op basis van deze informatie was gesuggereerd dat de ontwikkelaars van de Godson 2-chip inbreuk zouden maken op intellectueel eigendom van enkele partijen. Afgelopen zaterdag is in een artikel op People's Daily Online de Chinese Academy of Sciences (CAS), de makers van de Godson 2-chip, aan het woord gelaten om een ander toe te lichten en te verduidelijken.

Hu Weiwu, werkzaam bij het Godson-programma van de CAS, is het volstrekt oneens met de beweringen dat de Chinese chip inbreuk maakt op intellectueel eigendom van andere partijen omdát de Godson 2-chip 95 procent compatibel is met andere MIPS-chips. Volgens Hu lijken wel meer producten aan de buitenkant sterk op elkaar, terwijl ze intern totaal anders werken. Hij vergelijkt dit met het bouwen van twee verschillende appartementen, maar met twee slaapkamers die beide gericht zijn op het zuiden: 'could anyone conclude that one copied another?' MIPS Technologies heeft een product ontwikkeld dat werkt met 12 'unaligned memory access instructions' en hiervoor patent aangevraagd in de VS, Japan, Korea, Canada en Australië. Volgens Hu werkt de Godson 2 op het niveau van de micro-architectuur op een andere manier, maar laat in het midden welke manier.

Reacties (31)


Waarderingssysteem open-sourcesoftware geïntroduceerd

Door René Wichers, 1 augustus 2005 17:4030 reacties, submitter: Garyu, bron: New York Times

Open-sourcesoftware biedt bedrijven veel kansen - maar ook veel kansen op problemen, schrijft de New York Times. Er zijn diverse programma's van onomstreden kwaliteit, zoals Linux en Apache, maar het leeuwendeel van de software zou flink wat aanpassingen vergen alvorens het betrouwbaar genoeg is om voor zakelijke toepassingen ingezet te worden. De vraag of de vrij beschikbare software wel goed onderhouden wordt en voldoende vrij van bugs is, is een van de belangrijkste obstakels voor de progressie van de open-sourcewereld. Om dit probleem te lijf te gaan hebben Intel, de Carnegie Mellon-universiteit en SpikeSource, een bedrijf dat open-sourceprojecten test en ondersteunt, de handen ineengeslagen: op de O'Reilly Open Source Convention in het Amerikaanse Portland zullen zij de 'Business Readiness Ratings' presenteren, een waarderingssysteem op basis van gebruikerservaringen.

Open-sourcedingetje Het systeem, dat uiteraard geheel volgens de traditie van open source is opgezet, kent twaalf categorieën, waaronder functionaliteit, bruikbaarheid, kwaliteit, veiligheid, documentatie en technische ondersteuning. Voor elke categorie kunnen ervaringsdeskundigen een cijfer van één tot vijf uitdelen. Door aan te geven welke onderdelen belangrijk zijn kunnen bedrijven vervolgens advies inwinnen over welke open-sourceprogramma's het best voor hun doeleinden geschikt zijn. Het systeem wordt nader omschreven op openbrr.org, maar het belangrijkste kenmerk is al duidelijk: de community zal het initiatief moeten dragen. 'We hebben een voortrekkersrol, maar dit project staat of valt met de acceptatie en participatie van de gebruikersgemeenschap', zegt Anthony Wasserman, professor aan de Carnegie Mellon University. Er zou positief op het plan worden gereageerd, vooral door grotere bedrijven die tot nu toe veel tijd en geld aan de implementatie van open-sourceprogramma's kwijt waren. 'Bedrijven willen hun tijd besteden aan klanten, aan service, aan verkopen, en niet aan het evalueren van bouwstenen', aldus Kim Polese van SpikeSource. De toekomst zal uitwijzen of dit project een eind kan maken aan 'verwarring en gokwerk'.

Reacties (30)


AMD komt met goedkopere dual-corechip

Door Harm Hilvers, 1 augustus 2005 16:2650 reacties, bron: ZDNet

AMD logoZoals verwacht heeft AMD de dual-core Athlon 64 X2 3800+ gelanceerd. Deze chip heeft een kloksnelheid van 2GHz en iedere core heeft 512KB aan level2-cache aan boord. De nieuwe X2 zal per 1000 stuks 354 dollar per cpu kosten. Dat is minder dan betaald hoeft te worden voor andere dual-corechips van AMD, maar deze nieuwe chip biedt dan ook lagere prestatieniveaus. Eerder deze dag meldden wij al dat AMD een nieuwe prijslijst had vrijgegeven. In het afgelopen tweede kwartaal heeft het chipbedrijf voor 767 miljoen dollar aan processors verkocht, een stijging van 38 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Ook zag AMD zijn marktaandeel in de servermarkt stijgen naar ruim 10 procent. Het totale aantal verkochte computers is in het tweede kwartaal gestegen met 16,6 procent, aldus IDC. De lancering van de nieuwe dual-corechip komt op een goed moment. Het 'back to school'-seizoen is namelijk weer begonnen en gedurende die periode wordt, na het vierde kwartaal met de feestmaand december, de meeste omzet geboekt.

Reacties (50)


Ergonomie toetsenborden krijgt nieuwe dimensie

Door René Wichers, 1 augustus 2005 15:3990 reacties, bron: New York Times

Het Britse Maltron heeft een toetsenbord op de markt gebracht dat bijzonder geschikt is voor de bestrijding van RSI-klachten, lezen we bij de New York Times. Het bedrijf, dat sinds 1977 bezig is met de ontwikkeling van aangepaste toetsenborden, heeft de futuristisch ogende Ergonomic 3D op de markt gebracht, die optimaal op de natuurlijke rusthouding van de gebruiker aan zou sluiten. Het handgemaakte toetsenbord is pittig geprijsd, aanschaf maakt de toch al gepijnigde typist bijna vijfhonderd dollar lichter. Het ramplankje - rambakje is wellicht een betere term - biedt naast de concave vormgeving een aantal verbeteringen in de toetsenlayout: de backspacetoets is bijvoorbeeld beter bereikbaar, en de duim wordt niet meer alleen voor de spatiebalk gebruikt. Een geoefende datatypist zou rond de twintig procent snelheidswinst behalen. Het toetsenbord houdt wel vast aan de gangbare qwerty-layout en is dus niet te vergelijken met bijvoorbeeld het lettergrepen-toetsenbord Velotype, dat indertijd maar niet wilde doorbreken vanwege de steile leercurve.

Maltron Ergonomic 3D met trackball

Ondanks diverse initiatieven in de richting van spraak- en handschriftherkenning heeft de klassieke ramplank nog altijd weinig concurrentie als het om snel veel data invoeren gaat. Dat gaat helaas meestal ten koste van de polsen en de vingers van de typist, en de afgelopen jaren hebben we dan ook een aantal pogingen gezien om het de computergebruiker makkelijker te maken. Hoewel het driedimensionale concept niet nieuw is en ook grote fabrikanten als Microsoft en Logitech de gebruiker al met 'natuurlijke' of 'gebroken' toetsenborden tegemoetkomen, zou de concaaf vormgegeven Ergonomic een nieuwe stap in de evolutie van het toetsenbord betekenen. Of het een definitief antwoord op lichamelijke klachten ten gevolge van veel typen betekent, moet helaas wel worden betwijfeld: door de centrale plaatsing is het numerieke gedeelte absoluut ongeschikt voor de invoer van grote hoeveelheden cijfermateriaal. Gadget-liefhebbers, early adopters en polspatiënten die zelf willen proberen of de aanschaf de moeite waard is, kunnen onder meer bij ThinkGeek een exemplaar bestellen.

Maltron Ergonomic Executive
Ook aan de designbewuste executive is gedacht

Reacties (90)


Hackers proberen Cisco-bugs bloot te leggen

Door Mick de Neeve, 1 augustus 2005 13:3243 reacties, bron: SecurityFocus

Terwijl veel bezoekers van de Def Con-hackersconferentie zich zaterdagavond vol lieten lopen, zonderden een aantal zich met hun laptops af om samen te proberen de veiligheidslekken in Cisco-routers bloot te leggen die Michael Lynn afgelopen week wilde presenteren maar wat hem door Cisco werd verboden. Cisco-routers regelen het verkeer op zo'n zestig procent van het internet. De problemen doen zich naar verluidt voor in de manier waarop met IPv6-verkeer wordt omgegaan, waardoor speciale datapakketjes een hacker in staat stellen controle over de router te verkrijgen. Cisco heeft weliswaar patches uitgebracht maar het is de vraag of die overal tijdig geïnstalleerd zullen zijn.

internetterrorist Het is onduidelijk wat de ernst en het bereik van het probleem is. Volgens Cisco beperkt de mogelijkheid van kwaadaardige toegang zich tot lokale stukken netwerk, maar Lynn en anderen menen dat dat een zoethoudertje is en dat toegang op afstand wel degelijk mogelijk is. Als Cisco geen informatie wil geven over hoe de bugs geëxploiteerd kunnen worden dan vissen we het zelf uit, redeneren de betreffende conferentiegangers. 'Het zal ons geen zes maanden kosten om te ontdekken wat Michael Lynn heeft gedaan', aldus een van de hen. De hackers willen Cisco-klanten ermee op het belang wijzen hun software te updaten, iets wat velen uitstellen omdat de lastige klus het nodig kan maken de stekker tijdelijk uit het web te trekken.

De hackers hebben voor zover bekend nog geen succes geboekt. Ondertussen is Cisco druk doende om Lynn's presentatie, genaamd 'The Holy Grail: Cisco IOS Shellcode and Remote Execution', van het internet te weren. Verschillende websites kregen telefoontjes van Cisco-advocaten te verwerken en verwijderden de presentatie. Zoals te verwachten lijkt de PDF-file echter op evenzovele andere sites op te duiken.

Reacties (43)


Nieuwe features van Gnome 2.12 besproken

Door Harm Hilvers, 1 augustus 2005 12:5949 reacties, bron: Gnome.org

Gnome 2.12 zal op 7 september 2005 geïntroduceerd worden en evenals met Gnome 2.10 is door Gnome-ontwikkelaar Davyd Madeley ook nu weer een overzicht gemaakt van de meest interessante wijzigingen die deze release met zich mee brengt. De meest opvallende verandering in Gnome 2.12 is het nieuwe standaardthema genaamd Clearlooks. De ontwikkelaars van Fedora Core 4 hadden eerder al voor dit thema gekozen als standaardthema voor hun distributie. Gnome 2.12 zal gebruikmaken van versie 2.8 van de grafische toolkit GTK+. Nieuwe features in die toolkit zijn onder meer integratie met de Cairo-'vector graphics library'. In de nabije toekomst zal deze integratie het mogelijk maken dat de desktopgraphics gerenderd worden via OpenGL door de Glitz-library en dat printfunctionaliteit eenvoudiger in programma's geïmplementeerd zal kunnen worden.

Officieel Gnome-logoVerder geeft drag-and-drop nu meer visuele clues over de inhoud van het gesleepte. Op basis van een specificatie van Freedesktop.org is het mogelijk gemaakt om objecten op het klembord te laten voortbestaan zelfs als de bronapplicatie niet meer geopend is en een object pas te laten verdwijnen als een ander object ervoor in de plaats wordt gezet. Verder is meer Gnome-software gebruik gaan maken van de Hardware Abstract Layer (HAL). Applicaties die toegang hebben tot deze laag kunnen meer informatie laten zien over wat voor hardware is aangesloten op het systeem en kunnen daarnaast gebruikmaken van plug-and-play. Onder meer GnomeVFS maakt hiervan gebruik wat zaken, zoals zichtbaar op onderstaand screenshot, mogelijk maakt. Later in dit artikel volgen meer voorbeelden.

Gnome 2.12 - GnomeVFS (klein)Gnome 2.12 - Nautilus 'spatial tree file'-view (klein)
Links: GnomeVFS | Rechts: Nautilus met de 'spatial tree file'-view | Klik voor grotere afbeeldingen.

Nautilus, Gnomes bestandsbeheerder, heeft ook de nodige verbeteringen meegekregen. Zo is een 'spatial tree file'-view toegevoegd; hoe dit eruit ziet is zichtbaar op bovenstaand screenshot. Aan de File Browser is een zijbalk toegevoegd waarin bookmarks, met dezelfde inhoud als het Places-menu in het panel, zijn terug te vinden. Daarnaast is een aantal interessante extensies voor Nautilus ontwikkeld, waarvan een aantal mogelijk zal worden opgenomen in Gnome 2.12. Epiphany, de standaardbrowser van Gnome, kan - wanneer versie 1.8 van de Gecko-engine is geïnstalleerd - gebruiksvriendelijkere errorpagina's laten zien. Verder is Epiphany voorzien van de mogelijkheid om RSS- en Atom- feeds via Liferea te integreren, de mogelijkheid om bookmarks te delen via Bonjour, kunnen extensies gebruikt worden en is de zoekfunctionaliteit in de browser gewijzigd naar Firefox-model.

De e-mailsoftware Evolution is ook weer voorzien van updates. Zo is de user interface opgeschoond en zijn extra productiviteitsfeatures toegevoegd, zoals de Marcus Bains-lijn in de agenda, inline PGP-ondersteuning en support voor CalDAV. In het Gnome Control Center zijn nieuwe dialoogvensters te vinden voor persoonlijke informatie en muisvoorkeuren. Aan Gnome System Tools is een nieuwe applet voor het beheren en configureren van services toegevoegd. Daarnaast zijn ook de Gnome-applets voor gebruik in het panel vernieuwd. Zo biedt de Disk Mounter-applet functionaliteit aan op basis van het mediatype, maakt de batterijmonitorapplet gebruik van de HAL en is het nu mogelijk om verticale panels te gebruiken. Ook is een eenvoudige menu-editor toegevoegd. Tot slot is de weerapplet uitgebreid met functionaliteit voor het zoeken naar locaties.

Gnome 2.12 - Totem met dvd-menu's (klein)Gnome 2.12 - Panel menu-editor (klein)
Links: Totem met dvd-menu's | Rechts: Editor voor panelmenu's | Klik voor grotere afbeeldingen.

De multimediaspeler Totem is, naast een aantal kleinere features en bugfixes, voorzien van een sidebar waarin een playlist geladen kan worden. Ook wordt gewerkt aan een Totem-plugin voor gebruik in Mozilla-achtige browsers, zoals Firefox en Epiphany. Het multimediaframework GStreamer heeft vanaf Gnome 2.12 volledige ondersteuning voor het afspelen van dvd's, inclusief dvd-menu's en -ondertitels. Ook op het gebied van multimedia is Nautilus voorzien van updates. Zo is het slepen en kopiëren van bestanden van audio-cd's naar andere schijven mogelijk gemaakt, evenals het afspelen van tracks via een dubbelklik op het bestand. Een andere nieuwe feature in Nautilus is de mogelijkheid om audio-cd's te kopiëren. Sound Juicer is ten slotte voorzien van de optie om muziek te beluisteren voordat de audiobestanden geïmporteerd worden.

Ten slotte een kort overzicht van de verbeteringen in de overige applicaties van Gnome 2.12. De Gnome Search Tool laat voortaan bestandspreviews zien, waardoor het vinden en herkennen van bestanden eenvoudiger wordt. Een nieuwe applicatie in Gnome 2.12 is de documentreader Evince; deze applicatie is al aanwezig in Fedora Core 4. Via deze applicatie is het mogelijk om PDF-, en PS-documenten te lezen en te doorzoeken. In de toekomst zal het ook mogelijk worden om andere formaten, zoals DVI-, TIFF-, PPT- en STI-bestanden, te bekijken via Evince. Via dit programma biedt Nautilus nu ook de feature om de eerste pagina van de ondersteunde Evince-bestanden te previewen. Het laatste nieuwe programma in Gnome 2.12, dat besproken wordt door Madeley, is de Keyring Manager. Met behulp van dit programma kunnen keyrings beheerd worden.

Gnome 2.12 - Evince (klein)Gnome 2.12 - Gnome Search Tool (klein)
Links: Evince | Rechts: Gnome Search Tool | Klik voor grotere afbeeldingen.

Reacties (49)

Lees meer


Nieuwe prijslijst gepubliceerd bij AMD

Door Tamara van Hal, 1 augustus 2005 11:3541 reacties, bron: AMD

AMD heeft op zijn site een nieuwe prijslijst gepubliceerd. De AMD Sempron 3400+ staat op deze lijst vermeld voor 134 dollar als Processor-in-Box (PIB). De Opteron 250 HE kost 851 dollar per stuk bij afname van duizend stuks, de Opteron 850 HE gaat over de toonbank voor 1514 dollar per stuk bij aankoop van duizend stuks. De dual-core modellen Opteron 260 HE en 265 HE gaan weg voor respectievelijk 1051 en 1299 dollar per stuk voor duizend stuks. Andere dual-core Opterons, de 860 HE en 865 HE, gaan per duizend stuks weg voor 2149 en 2649 dollar per processor. De AMD Athlon 64-processors zouden in prijs verlaagd zijn. De dual-cores 4600+ en 4800+ kosten nu 704 en 902 dollar per PIB, de single-cores 3800+ en 4000+ gaan weg voor 329 en 375 dollar per PIB. Helaas staan de oude prijzen niet vermeld op de site van AMD.

AMD-gebouw in Singapore

Reacties (41)


Nieuwe kans voor Nederlandse WordPerfect

Door Caroline Schröder, 1 augustus 2005 00:5063 reacties, bron: Corel

De tijd dat iedereen WordPerfect gebruikte, ligt in een ver verleden. Sinds 2000 is er zelfs geen nieuwe Nederlandse editie van deze toch ooit zo populaire tekstverwerker verschenen, al was de Nederlandse spelling- en grammaticacontrole al die tijd wel in het programma opgenomen. De Nederlandse distributeur van WordPerfect, Interdata, heeft nu zelf het heft in handen genomen: het brengt een eigen interface voor WordPerfect op de markt. Omdat Interdata de Engelstalige versie van het programma in verband met de auteursrechten niet mag bewerken, heeft het ervoor gekozen een soort schil om het programma te bouwen. Deze schil bevat een database met de orginele schermteksten en de vertalingen daarvan. De vertaalmodule is verkrijgbaar in combinatie met WordPerfect 12 of los. In dat laatste geval kost de module 29,75 euro inclusief BTW.

screenshot WordPerfect 12

Reacties (63)


Gemeenten willen duidelijkheid over gevaren UMTS

Door Caroline Schröder, 1 augustus 2005 00:3294 reacties, bron: VNG

UMTS-mast Zeker dertig gemeenten hebben tot nog toe pas op de plaats gemaakt bij het afgeven van vergunningen voor het plaatsen van UMTS-antennes. Onder andere Amersfoort, Eindhoven, Groningen, Lelystad en Nijmegen willen duidelijkheid van de overheid omtrent eventuele schade voor de gezondheid. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten krijgt steeds meer signalen dat er op lokaal niveau onrust heerst door de plaatsing van deze antennes. Vermoedelijk is die onrust deels het gevolg van een onderzoeksrapport van TNO uit 2004, waarin twijfels worden geuit over de mogelijke gezondheidrisico’s door de straling die afkomstig is van UMTS-antennes. Eerder liet Pieter van Geel, staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, al aan de Tweede Kamer weten dat de bedrijven die de UMTS-masten plaatsen, aansprakelijk zijn voor eventuele gezondheidsklachten die ontstaan door straling van de UMTS-antennes.

Reacties (94)