Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

Productiecapaciteit GeForce 6800-wafers bij IBM beperkt

Door Matthijs Abma, 30 mei 2004 23:1318 reacties, bron: X-bit Labs

De heren van X-bit Labs melden dat IBM's productiecapaciteit voor de GeForce 6800 GPU van nVidia moeilijk uit te breiden is. IBM maakt samen met TSMC de GeForce 6800-chips en als IBM problemen heeft met het uitbreiden van de productiecapaciteit zal bij een toenemende vraag naar GPU's in de toekomst meer capaciteit van TSMC nodig zijn. Deze chipbakker heeft nog iets speling, maar ook dit kon wel eens niet toereikend zijn. Op dit moment zijn er echter nog geen problemen met het leveren van chips aan de fabrikanten van pc's en videokaarten. Volgens CSFB (Credit Suisse First Boston) kan nVidia eventuele problemen met de productiecapaciteit voorkomen door een contract te sluiten met een bedrijf dat techniek van IBM in licentie heeft. Onder andere Samsung en Chartered Semiconductor beschikken over deze licentie en de bijbehorende techniek om de chips te produceren.

nVidia GeForce 6800 Ultra chip (groot, vrij)

Reacties (18)

Lees meer

nVidia GeForce 6800 Ultra reviews
nVidia GeForce 6800 Ultra reviews Nieuws van 14 april 2004

AnandTech test vijf Socket 754 moederborden

Door Ralph Smeets, 30 mei 2004 22:0320 reacties, submitter: T.T., bron: AnandTech

Sinds kort is er een tweede generatie van chipsets voor het AMD64-platform op moederborden te vinden. Reden genoeg dus voor AnandTech om vijf moederborden te testen waarop een van deze tweede generatie chipsets zit. Twee fabrikanten, Chaintech met de VNF3-250 en Gigabyte met de K8NSNXP doen mee met een moederbord waarop een nVidia nForce3-250-chipset zit. Op de Epox 8KDA3+ en de MSI K8N Neo zit het broertje van deze chipset, de 250Gb, die ook met een gigabit-ethernet-controller is uitgerust. VIA's nieuwste AMD64-chipset, de K8T800 Pro, doet ook mee en neemt plaats op het Abit KV8 PRO-moederbord. Als vergelijkingsmateriaal doet ook een nForce3-250Gb referentiemoederbord van nVidia mee.

Uit de benchmarks blijkt dat de vijf borden nagenoeg goed presteren en meestal het refrentiemoederbord van nVidia in het stof laten bijten. De keuze moet dan ook worden bepaald door het aantal extra's dat er op de moederborden zit en de mogelijkheden om over te klokken. De winnaar van deze roundup is de Epox 8KDA3+ die met een hoop features is uitgerust en daarnaast ook nog eens een goede overklokker is. Het enige wat er aan het bord ontbreekt, is een FireWire-aansluiting. Het MSI K8N Neo Platinum biedt een goed alternatief voor het bord van Epox en heeft FireWire en is dan ook het overwegen waard. Wie een goedkoop moederbord zoekt wordt aangeraden het Chaintech VNF-250 moederbord te overwegen dat daarnaast ook nog eens goed is over te klokken.

Epox 8KDA3+ moederbord

Reacties (20)

Lees meer

Epox introduceert nForce4-moederbord
Epox introduceert nForce4-moederbord Nieuws van 23 november 2004
nForce3 250Gb-moederbord getest
nForce3 250Gb-moederbord getest Nieuws van 10 maart 2004
nVidia past roadmap voor chipsets aan
nVidia past roadmap voor chipsets aan Nieuws van 18 december 2003

Jongen beraamde moordaanslag op zichzelf via chatroom

Door Yoeri Lauwers, 30 mei 2004 21:5255 reacties, bron: Guardian

MessteekIn het Verenigd Koninkrijk is er voor het eerst een jongen beschuldigd van het beramen van zijn eigen moordaanslag. De veertienjarige jongen had via een chatroom contact gezocht met een andere tiener en deze overhaald om een moordaanslag op een jongen te plegen. Op 28 juni vorig jaar vroeg de aanvaller "U want me 2 take him 2 trafford centre and kill him in the middle of trafford centre??", waarop de jongen een simpele "Yes" als antwoord gaf. Wat de andere tiener niet wist, was dat het slachtoffer ook de opdrachtgever was.

De jongen kon de tiener overhalen tot de aanslag door hem voor te houden dat het om een initiatietest voor de Britse geheime dienst ging. De aanslag mislukte echter gedeeltelijk en de jongen zal nog minstens een week in het ziekenhuis moeten blijven met een doorboorde nier en een beschadigde lever. De tiener die de aanslag pleegde werd veroordeeld tot twee jaar leven onder toezicht, de opdrachtgever en slachtoffer kreeg drie jaar toezicht en mag bovendien enkel onder strikte controle gebruikmaken van het internet.

Reacties (55)


Compex en X-Micro WiFi-routers bekeken

Door Yoeri Lauwers, 30 mei 2004 21:4513 reacties, bron: Hardware Analysis

Op Hardware Analysis heeft men twee WiFi-routers onder handen genomen. Zowel de Compex Netpassage 26G als de X-Micro WLAN 11g Broadband Router werden uitgebreid getest en besproken. Beide modellen ondersteunen de 802.11g-standaard waarmee theoretische snelheden tot 54Mbps haalbaar zijn. Als eerste wordt het Compex-apparaat aan de tand gevoeld. De Netpassage 26G is de opvolger van de Netpassage 16 en volgens de reviewer is er duidelijk aandacht besteed aan de zwakke punten van het vorige model. Daar waar de Netpassage 16 weinig unieke eigenschappen te bieden had, is de meest opvallende feature van de Netpassage 26g de mogelijkheid om als draadloze webcam-server te functioneren. Via een USB-poort op de router sluit men de webcam aan en vervolgens is de videostream te bekijken met een gewone browser. Bovendien zijn er in het browserscherm ook vier knoppen aanwezig waarmee het mogelijk wordt webcams die dit ondersteunen van een afstand te bedienen.

Compex interface screenshot (klein)Een functie die misschien meer gebruikt zal worden is de ingebouwde printserver. Op een tweede USB-poort kan men een printer aansluiten die vervolgens vanaf het hele netwerk beschikbaar is. Voor de rest heeft deze router nog enkele standaardmogelijkheden waaronder de functie van DHCP-server en firewall. In het kader van veiligheid kan men bovendien een 128-bit WEP-key instellen. Naast de draadloze verbinding heeft dit model net als de meeste draadloze routers ook vier 100Mbit-aansluitingen. X-Micro is een nieuwere speler op de markt en de WLAN 11g Broadband Router kan dan ook niet met andere modellen van deze fabrikant vergeleken worden.

De basisfunctionaliteiten van deze router komen echter overeen met het systeem van Compex. Standaardeigenschappen als vier 100Mbit-ethernetpoorten, DHCP-server en firewall zijn ook in dit toestel aanwezig. Dat deze router niet als webcamserver kan dienen wordt niet echt als negatief aanzien, aangezien dat eerder een extraatje is, maar wel jammer is het ontbreken van printserver-functionaliteiten. Daartegenover stelt X-Micro wel een Super-G Turbo Mode die, als de verbinding dat toelaat, de snelheid opdrijft tot een theoretische 108Mbps. Effectieve snelheden werden door de reviewer niet gemeten, maar uit tests bleek wel dat deze turbomode bij het doorsturen van grote bestanden een kortere transfertijd tot gevolg had.

X-Micro interface screenshot (groot)De grootste troef van deze router is volgens de reviewer echter de firmware. Zo is er bijvoorbeeld de mogelijkheid om het MAC-adres voor de internetverbinding handmatig in te stellen, in tegenstelling tot het model van Compex waar men beperkt is tot het clonen van een van de MAC-adressen die zich in het interne netwerk bevinden. Andere instellingen die met X-Micro's router naar wens te configureren zijn, zijn zaken als de kracht van de antenne en het interval waarmee de router zich kenbaar moet maken aan de omgeving.

Omdat bereik en signaalkwaliteit van te veel factoren afhankelijk zijn drukt de reviewer geen prestaties uit in harde cijfers. Hij benadrukt echter dat hij verschillende weken met beide systemen gewerkt heeft en op geen enkel moment problemen ondervonden heeft, ook niet bij het gebruik van magnetron of draadloze telefoontoestellen die ook op de 2.4GHz-band opereren. De toestellen zijn dan ook waardige tegenstanders in het strijdperk en de keuze moet dan ook eerder door de mogelijkheden dan door de prestaties bepaald worden. Voor wie een printserver absoluut onmisbaar is valt de X-Micro al af, maar wie daarentegen volledige controle wil over alle instellingen verkiest de WLAN 11g-router beter boven het model van Compex.

Compex Netpassage 26G X-Micro WLAN 11g Broadband Router
Links:Compex NetPassage 26G | Rechts: X-Micro WLAN 11g Broadband Router

Reacties (13)


Sapphire wil gif spuwen met X800 'Toxic'-serie

Door Yoeri Lauwers, 30 mei 2004 21:2351 reacties, bron: The Inquirer

Volgens The Register zal Sapphire binnen enkele dagen zijn nieuwe grafische kaarten lanceren op Computex. De Toxic-lijn, die gebaseerd is op de X800, zal dan de Ultimate-serie moeten vervangen. De twee troeven die ervoor moeten zorgen dat deze serie grafische kaarten aanslaat bij het publiek zijn koeling en overklokbaarheid. Dankzij de grote ventilator en heatsink kan deze op lage snelheden draaien en toch voor voldoende frisse lucht zorgen. Voor de liefhebbers van casemodding is het overigens goed om weten dat de behuizing van de fan en koelblok reageren op UV-licht. Een nadeel is dat door de omvang van de koeling er meteen twee uitbreidingssloten verloren gaan.

Sapphire heeft er wel alles aan gedaan om overklokkers aan hun trekken te laten komen. Aangezien ATi bepaalde grenzen stelt aan wat fabrikanten wel en niet mogen doen met hun chips is Sapphire verplicht hieraan te voldoen, maar binnen die vastgestelde grenzen is alles mogelijk. Om de tweaker te helpen bij het overklokken heeft Sapphire een technologie ontwikkeld waarbij de kaart softwarematig opgevoerd wordt. Dankzij de Automated Performance Enhancer zou men dus niet langer in de BIOS of aan de hardware moeten werken voor betere resultaten.

Sapphire Toxic Heatsink & Cooler

Reacties (51)

Lees meer


Antec brengt stille SLK2650-BQE pc-behuizing uit

Door Remy Bergsma, 30 mei 2004 21:2022 reacties, bron: Antec

Op de site van Antec zijn details en foto's verschenen van een nieuwe stille case genaamd SLK2650-BQE die het bedrijf op de markt heeft geïntroduceerd. Om een dergelijke case zo stil mogelijk te krijgen, heeft men voor een SmartPower-voeding van 350W gekozen. Verder is er ruimte voor eenmaal een 120mm fan aan de achterkant die standaard wordt meegeleverd, en voor een 80mm fan aan de voorkant die optioneel is. Ook is er isolatiemateriaal aanwezig voor de drivebays in de vorm van rubbers om het geluid van harde schijven te dempen. De case heeft acht drivebays in totaal: vier 5,25-inch externe bays, twee 3,5-inch externe bays, en twee 3,5-inch intern. De maten van de case zijn 420 x 210 x 420 mm. Daarnaast zijn er twee USB 2.0-poorten beschikbaar aan de voorkant van de case. De prijs van de case zal op ongeveer 89 euro komen te liggen.

Antec SLK2650-BQE case

Reacties (22)


Zippy 500W S-ATA: voeding voor i915/i925-platforms

Door Yoeri Lauwers, 30 mei 2004 20:1433 reacties, submitter: silentsnow, bron: Watch Impress

Op het Japanse impress Watch is een artikel over de Zippy-500W SATA verschenen. Deze voeding levert, zoals de naam al doet vermoeden, 500W en beschikt over SATA-powerconnectoren. Bovendien is hij gericht op de i915-chipset van Intel, bekend als Grantsdale, en beschikt hij over een ATX-connector met vierentwintig pinnen. Daarnaast is er echter ook een twintig-pins-connector aanwezig zodat deze voeding voor elk moederbord geschikt is en men niet verplicht is een nieuwe voeding aan te schaffen als het moederbord geüpgradet wordt. Dankzij de gegarandeerde 32A op de 12V-lijn is deze voeding bovendien ook geschikt voor dual-processoropstellingen. Dit vereist natuurlijk wel voldoende koeling en daarvoor is een 80mm-ventilator aanwezig die op een belasting van 200W ongeveer 35dB geluid genereert. Voor ongeveer 150 euro verandert deze krachtbron van eigenaar.

Zippy 500W Doos (klein)Zippy 500W Sticker

Reacties (33)


Nikon introduceert 4 megapixel Coolpix 4100-camera

Door Remy Bergsma, 30 mei 2004 17:1712 reacties, bron: DPReview

Op DPReview is een bericht verschenen over de Nikon Coolpix 4100. Dit 4 megapixel broertje van de Coolpix 3200 heeft net zoals de 3200 een Nikkor 35-105mm lens en gebruikt voor de opslag van de foto's Secure Digital als medium. Daarnaast heeft de 4100 dezelfde handige grip en eenvoudige bediening die de 3200 ook al had. Zo heeft de camera vijftien Scene modes aan boord die ervoor moeten zorgen dat men in iedere situatie de beste foto's kan maken. Verder heeft de camera vijf kleurstijlen om uit te kiezen: standaard kleur, vivid kleur, zwart-wit, sepia, en cyanotype.

Het lcd-scherm is een 1,6 inch, 80,000 pixels groot scherm waarvan men de helderheid aan kan passen naar wens. Aan eigen opslagruimte heeft de 4100 14,5MB voor het geval het normale opslagmedium vol zit of als men geen opslagmedia bij zich heeft. Er is ook een waterdichte behuizing beschikbaar voor de mensen die zich in natte omstandigheden begeven: die behuizing is te gebruiken in de regen, sneeuw, of tijdens het duiken. De camera zal nog deze zomer op de markt komen.

Nikon Coolpix 4100

Reacties (12)


Microsoft overweegt hybride pc-gameconsole

Door Yoeri Lauwers, 30 mei 2004 16:2853 reacties, submitter: NaliXL, bron: CNN

Volgens CNN overweegt Microsoft een gameconsole uit te brengen die tegelijk ook pc is. Enkele maanden geleden had men het in Redmond reeds over de kleiner wordende kloof tussen computers en de Xbox gesproken. Nu blijkt dat het bedrijf, zonder dit in de publiciteit te brengen, onderzoek heeft gedaan naar de aantrekkingskracht die een hybride systeem zou hebben op de consument. Volgens Peter Moore, vice-president van Microsofts home en entertainmentafdeling, zou het onverstandig zijn om de verschillende mogelijkheden die voordeel halen uit Microsofts sterke punten niet te bestuderen. Het is volgens hem echter wel slechts een van de vele mogelijke toepassingen die bekeken worden. Om te peilen naar reacties van potentiële klanten heeft een studiebureau feedback verzameld over een systeem dat de Xbox Next PC genoemd wordt. Een naam die verwijst naar een spelconsole met harde schijf en volledig functionele computer ingebouwd.

ControllerOp verschillende slides die tijdens presentaties gebruikt werden, werd hiernaar verwezen. Op een slide werd vermeld dat het systeem backwards compatibel zou zijn met Xbox-games en voor het spelen een computermonitor of een HDTV zou nodig zijn. Daarnaast zou de console alle pc-games kunnen spelen en beschikken over een cd-brander, dvd-speler en harde schijf. Als besturingssysteem zou, hoe kan het ook anders, Windows gebruikt worden. De richtprijs die in deze studie gebruikt werd was 599 dollar.

Het doel van de studie bestond erin te ontdekken wat de consument wil in de toekomstige systemen, en vooral wat hij daarvoor wil betalen. Microsoft benadrukt dat alle features en systemen die tijdens dergelijke studies voorgesteld worden volledig conceptueel zijn en het dus zeer waarschijnlijk is dat er voordat een dergelijke systeem ontwikkeld wordt nog ingrijpende wijzigingen zullen gebeuren. Volgens Moore is een systeem als de Xbox Next PC op dit moment nog niet eens haalbaar, maar is het een concept dat bekeken moet worden voor de toekomst. Het staat dus vast dat een dergelijke Xbox Next PC pas zal verschijnen nà de Xbox 2.

Reacties (53)


AOpen komt met standalone mediaspeler

Door Harold van der Wal, 30 mei 2004 13:4029 reacties

Een nieuwe mediaspeler van AOpen is vanaf komende zomer op de markt. De MVP Player, waarbij de afkorting staat voor music-video-photo, biedt geen ruimte voor cd's of dvd's maar alleen voor geheugenkaarten en een harde schijf. Formaten die ondersteund worden zijn CompactFlash (Type I en II), SecureDigital, MMC, SmartMedia en MemoryStick. Daarnaast is er bovenop het apparaat een aansluiting voor harde schijven van 1,8 of 2,5 inch. De schijven dienen hiervoor eerst in een bijgeleverd omhulsel te worden geplaatst. Vanaf de opslagmedia kan direct worden gekeken naar JPEG-afbeeldingen en video's in MPEG1, MPEG2, MJPEG en MPEG4.

Ook worden muziekbestanden in WMA- en MP3-formaat ondersteund. Het apparaat zelf heeft afmetingen van 162x114x29 millimeter, 200 gram aan gewicht en wordt geleverd met een kleine afstandsbediening. Aansluitingen voor de videouitgang zijn terug te vinden in de vormen VGA D-sub, composiet en S-video. Daarnaast is er een USB-poort aanwezig en een uitgang voor stereogeluid. Met een prijs van 129 euro wordt het apparaat op 21 juni geïntroduceerd. Naast een zwarte komt er ook een uitvoering in de kleur 'bright orange'.

AOpen MVP Player (black)

Reacties (29)


Internetbankieren en chippen in Nederland toegenomen

Door Harold van der Wal, 30 mei 2004 12:3889 reacties, bron: De Nederlandsche Bank

Het girale betalingsverkeer in Nederland verloopt steeds vaker elektronisch, zo -28443-64" rel="external">blijkt uit het jaarverslag over 2003 van De Nederlandsche Bank (DNB). Vooral chippen is het afgelopen jaar veel populairder geworden met een groei van 87 naar 109 miljoen transacties. Bij parkeerautomaten en in kantines vinden de meeste betalingen met chipknip plaats, waarbij over de seizoenen de aantallen redelijk sterk verschillen. Opvallend is verder de daling van betalingen met creditcards, vorig jaar zo'n 44 miljoen in totaal. Deze daling begon al in 2002, nadat een jaar eerder de piek van 48 miljoen transacties was bereikt. Een verklaring hiervoor wordt in het jaarverslag niet gegeven.

De Nederlandsche BankMet bijna 1,2 miljard transacties is pinnen nog steeds de meest gebruikte vorm van elektronisch betalen. Automatische incasso's en elektronische overschrijvingen, waaronder internetbankieren, halen beide net niet de grens van een miljard. Wanneer de cijfers van een aantal jaren op rij vergeleken worden, blijkt dat de groei van het elektronisch betalingsverkeer iets afremt. Was in 2002 de groei nog elf procent, vorig jaar was het nog maar de helft van dat percentage. Het aantal schriftelijke transacties, door middel van acceptgiro's en overschrijvingskaarten, bleef dalen. In totaal werden er 320 miljoen papieren formulieren ingevuld, slechts een tiende van het aantal elektronische betalingen.

De DNB schrijft in zijn verslag dat vervanging van contante betalingen door bijvoorbeeld pin- en chippassen kan leiden tot forse kostenbesparingen. Op dit moment lopen de kosten voor betalingen jaarlijks op tot circa drie miljard euro. Ook betalingen door middel van mobiele apparaten kunnen een belangrijke bijdrage leveren, hoewel een dergelijk initiatief met 500.000 gratis telefoons van de Postbank mislukt is. Zorgvuldige verzendingen van betaalpassen en het vervangen van magneetstrips door chips zijn enkele aanbevelingen voor het verbeteren van de veiligheid.

Reacties (89)