Tip de redactie

Drie Russische Glonass-satellieten storten in oceaan

Door Dimitri Reijerman, 5 december 2010 17:05184 reacties

Drie navigatiesatellieten die waren bedoeld om het Russische Glonass-project te voltooien, zijn zondag ter hoogte van Hawaï in de Grote Oceaan neergestort. Vermoedelijk is kort na de lancering de Proton-M-raket van zijn koers geraakt.

Zondagochtend werd de Proton-M met aan boord drie navigatiesatellieten vanaf lanceerbasis Bajkonoer gelanceerd. De raket zou echter van zijn koers zijn geraakt, waardoor de Glonass-M-satellieten niet in de juiste baan om de aarde wisten te komen. De BBC meldt dat de draagraket van koers raakte toen de voortstuwingstrap zich moest losmaken van de Proton-M. De afwijking zou acht graden hebben bedragen.

De kunstmanen zouden samen met het voortstuwingsblok in de Grote Oceaan in de buurt van de Hawaï-eilanden terecht zijn gekomen. De drie satellieten moesten het Russische Glonass-M-project voltooien. Glonass doet dienst als alternatief voor het Amerikaanse gps-systeem. In totaal zijn 26 Glonass-M-satellieten door de Russen in een baan om de aarde gebracht; twintig zijn actief, twee op stand-by en vier zijn niet actief wegens onderhoudswerkzaamheden. In 2011 zou het navigatiesysteem officieel in gebruik genomen moeten worden.

Reacties (184)


Apple laat geen demo's en trialversies toe in Mac App Store

Door Dimitri Reijerman, 5 december 2010 15:50147 reacties

Apple heeft aanvullende spelregels gepubliceerd voor applicaties in de Mac App Store. Zo mogen software-ontwikkelaars in tegenstelling tot de App Store voor iOS geen demo's, proefversies of bèta's van applicaties aanbieden.

In de Mac App Store, die zijn deuren nog moet openen, wil Apple applicaties voor Mac OS X gaan aanbieden. De softwarewinkel moet gaan bestaan uit een mix van gratis en betaalde applicaties. Inmiddels heeft Apple aanvullende spelregels gepubliceerd voor ontwikkelaars die software in de Mac App Store willen aanbieden. De meest opvallende regel is dat er geen bèta- en trialversies aangeboden mogen worden, evenals demo's; alleen volledige retailversies worden toegelaten, naast geheel gratis apps.

Bèta-, trial- en demo-uitvoeringen van OS X-applicaties kunnen door de ontwikkelaars op hun eigen website beschikbaar worden gesteld, zo meent Apple. De App Store voor iOS-applicaties is aanzienlijk minder streng op dit punt; in deze softwarewinkel zijn talloze 'lite'-applicaties beschikbaar die pas volledige functionaliteit bieden als er voor de volledige versie betaald wordt.

Apple stelt ook de regel dat ontwikkelaars weliswaar custom controls mogen aanbieden als deze nog niet bestaan, maar dat deze interface-elementen voor de consistentie van de Aqua-interface van OS X wel moeten voldoen aan de human interface guidelines. Daarnaast dienen applicaties bestanden die lokaal worden opgeslagen in de aangewezen folder te plaatsen. Dit moet volgens Apple verwarring bij de eindgebruiker over de precieze locatie van een bestand voorkomen.

Wanneer de Mac App Store zijn deuren zal openen, is niet bekend. Apple noemde in oktober bij de aankondiging van de softwarewinkel eind oktober nog een periode van negentig dagen. Ontwikkelaars kunnen al wel hun applicaties bij Apple aanbieden.

Apple App Store voor Mac OS X

Reacties (147)


Amerikaanse overheid wil achteruitkijkcamera in auto's verplichten

Door Dimitri Reijerman, 5 december 2010 14:48208 reacties

De National Highway Traffic Safety Administration heeft een wetsvoorstel gepubliceerd dat fabrikanten ertoe verplicht om vanaf 2014 achteruitkijkcamera's in nieuwe auto's te plaatsen. De maatregel zou 2,7 miljard dollar kunnen kosten.

Volgens de verkeersveiligheidsorganisatie zouden in de VS jaarlijks 292 personen om het leven komen en 18.000 gewond raken door ongelukken bij het achteruitrijden. Met name kinderen onder de vijf jaar en ouderen zouden het slachtoffer zijn bij dergelijke ongelukken. Naast onoplettendheid speelt de dode hoek van een achteruitkijkspiegel een belangrijke rol.

Het verplicht monteren van een achteruitkijkcamera in elke nieuwe auto zou het aantal ongelukken met de helft kunnen verminderen, zo meent de NHTSA. Dergelijke camera's bieden videobeelden van vrijwel de gehele achterzijde van een voertuig en geven een alarmsignaal als een obstakel wordt gedetecteerd. De systemen kunnen gebruik maken van de in het dashboard geïntegreerde displays die toegepast worden voor bijvoorbeeld gps-navigatie. De beelden kunnen ook in een elektronische achteruitkijkspiegel getoond worden.

Momenteel zijn achteruitkijkcamera's nog relatief duur en worden daarom alleen als optie bij nieuwe auto's aangeboden. Het invoeren van een achteruitkijkcamera in de 16,6 miljoen auto's die jaarlijks in de Verenigde Staten worden geproduceerd, zou naar schatting tussen de 1,9 en 2,7 miljard dollar per jaar gaan kosten.

De NHTSA meent echter dat de kosten snel zullen dalen als de camera's verplicht worden gesteld. In het voorlopige wetsvoorstel zouden in 2012 10 procent van alle nieuwe auto's met een camera uitgerust moeten zijn. In 2013 moet dit percentage oplopen naar 40 procent, terwijl in 2014 alle nieuwe auto's in de VS met een achteruitkijkcamera uitgerust moeten worden.

Autofabrikant Ford heeft laten weten dat het vrijwel alle nieuwe modellen in 2011 standaard zal uitrusten met een achteruitkijkcamera. Twee brancheorganisaties voor de Amerikaanse auto-industrie zeggen de wetsvoorstellen eerst te willen bestuderen.

Achteruitkijk-camera

Reacties (208)


'Groupon slaat overnamebod Google van 6 miljard dollar af'

Door Dimitri Reijerman, 5 december 2010 13:3881 reacties, submitter: Yippie

De onderhandelingen tussen Google en Groupon over een eventuele overname, zijn afgebroken. Google zou 6 miljard dollar over hebben voor de snel groeiende kortingsbonnensite, maar het bedrijf wil voorlopig zelfstandig blijven.

Groupon logoVolgens aanhoudende geruchten zou Google al enige tijd uit zijn op het overnemen van het twee jaar geleden opgerichtte Groupon. De internetgigant zou zelfs 6 miljard dollar overhebben om de kortingsbonnensite over te nemen. Daarmee zou het de grootste overname door Google ooit zijn. De onderhandelingen zijn echter afgebroken, zo meldt Bloomberg op basis van een anonieme bron.

De leiding van Groupon zou twijfelen over de strategische richting die zijn bedrijf op zou moeten gaan als zij door Google worden overgenomen, en om die reden liever zelfstandig willen blijven. Ook zou Groupon in 2011 de gang naar de beurs willen maken. Naar verwachting zal Groupon maandag met nadere mededelingen komen.

Groupon biedt winkeliers en bedrijven de mogelijkheid om op lokaal niveau aanbiedingen online te zetten en heeft in korte tijd een aanzienlijk marktaandeel veroverd. Google zou de kortingsbonnenssite willen overnemen om niet alleen de snelgroeiende markt voor local business advertising beter te bedienen, maar ook om concurrenten als Facebook en Yahoo op afstand te kunnen houden.

Reacties (81)

Lees meer

Groupon wil naar de beurs
Groupon wil naar de beurs Nieuws van 3 juni 2011
Google koopt startup Ångströ
Google koopt startup Ångströ Nieuws van 29 augustus 2010
Google koopt ontwikkelaar Slide
Google koopt ontwikkelaar Slide Nieuws van 5 augustus 2010
Google rondt overname AdMob af
Google rondt overname AdMob af Nieuws van 28 mei 2010

TDK bouwt Three Speaker Boombox

Door Dimitri Reijerman, 5 december 2010 12:4678 reacties

TDK zal op de CES-beurs in januari een boombox introduceren met drie speakers en een oled-display. Op de Three Speaker Boombox kunnen externe mediaspelers worden aangesloten, terwijl ook muziek op usb-sticks uitgelezen kan worden.

De 'Three Speaker Boombox'-naamgeving die TDK aan het apparaat heeft gehangen, is een verwijzing naar de ghettoblaster. Deze draagbare muziekspelers met twee flinke luidsprekers genoten vooral in de jaren tachtig een grote populairiteit. De muziekspeler heeft een behuizing gekregen die grotendeels uit aluminium bestaat, zo meldt Crave. Ook zijn kenmerkende elementen als een draagbeugel en twee grote aluminium draaiknoppen in het ontwerp meegenomen.

TDK's Three Speaker Boombox is verder uitgerust met een 15W woofer in het midden en twee stereo-speakers van elk 10W. Op het apparaat kunnen mediaspelers worden aangesloten via de usb-aansluiting, evenals muziekinstrumenten via de 1/4-inch audio-input. Onder andere mp3-, aac- en wma-muziekbestanden zijn af te spelen, terwijl ook een am/fm-tuner beschikbaar is. Via de oled-display aan de voorzijde en aanraakgevoelige toetsen aan de bovenzijde kan ook een equalizer ingesteld worden.

Om de boombox onderweg van stroom te voorzien, dienen er tien c-batterijen in de behuizing geplaatst te worden. TDK zal de Three Speaker Boombox in januari op de CES-elektronicabeurs in Las Vegas tonen. Het prijskaartje zou 500 dollar bedragen.

TDK Three Speaker Boombox

Reacties (78)


'Ook Frankrijk haalt Wikileaks offline'

Door Dimitri Reijerman, 5 december 2010 11:48215 reacties

De webservers van Wikileaks in Frankrijk zijn uit de lucht gehaald, zo melden leden van de Zwitserse Piratenpartij. Inmiddels ontstaan diverse initiatieven, waaronder in Nederland, om de klokkenluiderssite in de lucht te houden.

Volgens de Zwitserse Piratenpartij verwijst Wikileaks.ch niet langer naar de Franse webhoster OVH, omdat de klokkenluiderssite daar offline zou zijn gehaald. Inmiddels zou er gewerkt worden aan de mogelijkheid om Wikileaks.ch voortaan te laten verwijzen naar Wikileaks-servers in Zweden. Op moment van schrijven verwijst de domeinnaam naar Bahnhof.se.

Of webhoster OVH onder druk is gezet door de Franse overheid om de klokkenluiderssite offline te halen, is nog onbekend, meldt persbureau AP. De Franse minister van Industrie Eric Besson noemde het vrijdag nog 'onaanvaardbaar' dat zijn land onderdak zou bieden aan een website die het geheime diplomatieke verkeer in gevaar zou brengen.

Wikileaks.ch, dat in handen is van de Zwitserse Piratenpartij, doet sinds vrijdag dienst als alternatief voor de Wikileaks.org. Deze domeinnaam was niet langer bruikbaar nadat dns-provider EveryDNS zijn diensten voor de klokkenluiderssite staakte. Ook hostingbedrijf Amazon wees Wikileaks de deur, vermoedelijk als gevolg van druk vanuit de Amerikaanse politiek, evenals betalingsdienst PayPal.

De Zwitserse registrar Switch, waar Wikileaks.ch is ondergebracht, ziet vooralsnog geen reden om de domeinnaam uit de lucht te halen ondanks aanhoudende verzoeken vanuit de VS en Frankrijk, zo meldt The Guardian. Switch is een non-profit registrar die is opgezet door de Zwitserse overheid en heeft circa 1,5 miljoen .ch-domeinnamen in beheer.

Door de aanhoudende pogingen van overheden om Wikileaks uit de lucht te halen, is de klokkenluiderssite een campagne gestart om zoveel mogelijk mirrors op te zetten. Om de documenten van Cablegate te kunnen publiceren, vraagt Wikileaks om een Unix-webserver. Bestanden moeten via rsync en en ssh-encryptie geüpload kunnen worden.

In Nederland heeft omroep Powned sinds vrijdag een mirror in de lucht gebracht. Daarnaast is er een petitie gestart onder de titel 'Rutte, red Wikileaks!'. Het roept de minister-president op om Wikileaks veilig onderdak te bieden in Nederland. Ook zou de gezochte voorman van de klokkenluiderssite Julian Assange politiek asiel moeten krijgen en dient de Nederlandse politie arrestatiebevelen in zijn richting te negeren.

Reacties (215)

Lees meer

Julian Assange komt op borgtocht vrij
Julian Assange komt op borgtocht vrij Nieuws van 16 december 2010
WikiLeaks telt honderden mirrors
WikiLeaks telt honderden mirrors Nieuws van 6 december 2010
Amazon wijst Wikileaks de deur
Amazon wijst Wikileaks de deur Nieuws van 2 december 2010

Google neemt streaming-ontwikkelaar Widevine over

Door RoD , 5 december 2010 10:5214 reacties

Google heeft bekendgemaakt dat het Widevine, een ontwikkelaar van streaming video met drm-technologie, heeft overgenomen. Mogelijk wil de internetgigant de technologie van Widevine gebruiken voor diensten zoals YouTube en Google TV.

Google tv adsWidevines technologie kan op verschillende platforms ingezet worden: de streaming-diensten werken op desktop-pc's, maar kunnen ook gebruikt worden voor mobiele apparaten zoals smartphones. Hieraan gekoppeld zit een drm-technologie, die voor Google interessant kan zijn om content via YouTube en Google TV aan te bieden.

De drm-technologie van Widevine zou meer contentproviders ertoe kunnen bewegen om video's aan te bieden via Googles kanalen; de internetgigant bevestigt op zijn weblog dat Widevine is overgenomen vanwege de mogelijkheid om videocontent beveiligd aan te kunnen bieden, al wordt geen specifieke toepasing voor de technologie van Widevine genoemd. Eerder werd bekend dat een aantal Amerikaanse tv-zenders de toegang tot hun content via Google TV blokkeren.

Het is niet bekend wat Google betaalt heeft voor de overname. De internetgigant zegt de technologie van Widevine verder te willen ontwikkelen, en zal support verzorgen voor de huidige klanten van de streaming-ontwikkelaar: hieronder vallen onder andere de Amerikaanse telecomprovider AT&T, Motorola, Samsung en LG.

Reacties (14)