Tip de redactie

China onderzoekt mogelijkheid maanmissies

Door Joost Schellevis, 30 december 2011 15:3390 reacties

China wil een man op de maan krijgen. Daarmee zou het het tweede land ter wereld zijn waarvan een inwoner op de maan is geweest. Het gaat om een langetermijnplan: de komende jaren blijft het bij onbemande maanrovers.

China Chinese vlagHet op de maan zetten van een Chinees maakt onderdeel uit van de ruimteplannen van de Chinese overheid, die vrijdag op internet zijn gepubliceerd.

De komende vijf jaar doet het land onderzoek naar de mogelijkheid om een man op de maan te zetten. Het is overigens al langer bekend dat China een man op de maan wil, maar een officieel project om dat te bereiken was er nog niet.

Wanneer er voor het eerst een Chinees - en daarmee de eerste persoon van buiten de Verenigde Staten - op de maan komt, is nog onbekend, maar dat zal in de komende vijf jaar nog niet gebeuren. Wel wil China de komende jaren onbemande rovers naar de maan sturen, die materiaal verzamelen en vervolgens weer terugkeren naar de aarde.

Verder wil China zijn raketlanceerplatformen verbeteren, een schonere raket ontwikkelen en nieuwe ruimtelaboratoria in een baan om de aarde brengen. China wordt niet toegelaten tot het International Space Station en heeft daarom zijn eigen faciliteiten nodig. Het heeft op dit moment één eigen ruimtestation: nieuwe laboratoria zouden daar aan kunnen worden gekoppeld.

De Chinese overheid heeft in 2007 en 2010 al satellieten naar de maan gestuurd. Onlangs ging een satelliet die Mars moet bestuderen verloren, toen de Russische draagraket die hem naar Mars moest brengen, er niet in slaagde aan de zwaartekracht van de aarde te ontsnappen. Het is onbekend of China nieuwe Mars-plannen heeft.

Reacties (90)


Franse reseller klaagt Apple aan om oneerlijke concurrentie

Door RoD , 30 december 2011 14:36103 reacties

Een grote Franse reseller heeft een aanklacht ingediend tegen Apple omdat het voorrang zou geven aan zijn eigen winkels bij het leveren van producten. Daardoor zouden Franse winkels kampen met tekorten.

Apple iPad floatVolgens eBizcuss, de grootste reseller van Apple-producten in Frankrijk, zijn de verkopen in zijn winkels in het derde kwartaal van dit jaar met 30 procent gedaald. Dit zou voornamelijk te wijten zijn aan tekorten van iPads en MacBook Airs. Daarnaast zou eBizcuss in het vierde kwartaal van dit jaar geen levering van de iPhone 4S van Apple hebben ontvangen.

Volgens de aanklacht levert Apple bewust minder producten aan de reseller, om de verkoop in zijn eigen winkels te bevorderen. De tekorten zouden zijn ontstaan nadat Apple zijn eerste eigen winkel opende in 2009, in Parijs.

Het bedrijf uit Cupertino heeft nog niet op de aanklacht gereageerd. Het is niet de eerste keer dat er een rechtszaak tegen Apple wordt aangespannen vanwege oneerlijke concurrentie. Reseller MacSolutions deed dit eveneens in Frankrijk in 2006, maar trof een schikking.

Reacties (103)


Anonymous publiceert meer gegevens Stratfor-klanten

Door Joost Schellevis, 30 december 2011 12:4389 reacties

Anonymous-hackers hebben meer gegevens uit de database van inlichtingenbedrijf Stratfor gepubliceerd. De hackers hadden al 50.000 creditcardgegevens gepubliceerd, maar nu zijn de gegevens van 860.000 accounts gepubliceerd.

Tussen de gegevens zitten ook Nederlandse accounts, blijkt uit een analyse van Security.nl. Zo staan een PVV-Kamerlid op de lijst, evenals medewerkers van de ministeries van Binnenlandse Zaken, Economische Zaken en Buitenlandse Zaken. Ook gegevens van journalisten van het AD, De Volkskrant, Het Parool en NRC Handelsblad zijn gepubliceerd.

Een lijst met 75.000 records bevat creditcardnummers, cvv-codes en verloopdata, evenals namen, telefoonnummers, e-mailadressen en wachtwoorden. Daarmee is creditcardfraude eenvoudig te plegen. Daarnaast is er nog een lijst met 860.000 gebruikersnamen en met md5 gehashte wachtwoorden.

Eerder deze week publiceerde Anonymous al de gegevens van 50.000 creditcards. Ook misbruikte het losvaste verband die creditcards om geld over te maken naar goede doelen.

Stratfor is een bedrijf dat tegen betaling analyses over bijvoorbeeld veiligheid aanbiedt. De afgelopen dagen is het bedrijf in de media omschreven als een soort schaduw-organisatie van de CIA, maar dat valt wel mee: volgens een woordvoerder van de Duitse hackersclub CCC, van wie ook gegevens uitlekten, was Stratfor niet veel meer dan een online-publicatie over buitenlands beleid die het soms bij het juiste eind had, maar heel vaak ook niet.

De hackers dreigen nu om ook e-mailbestanden van Stratfor openbaar te maken. Ze claimen 200GB aan mails in handen te hebben. Mogelijk bevatten die bestanden gevoelige informatie over bronnen van Stratfor.

Reacties (89)


Apple werkt aan gezichtsherkenning voor mobiele apparaten

Door Wout Funnekotter, 30 december 2011 11:53136 reacties

Uit een patentaanvraag blijkt dat Apple werkt aan een technologie om gezichten te herkennen via camera's van mobiele apparaten. Dankzij de techniek moet het bijvoorbeeld mogelijk zijn om automatisch het scherm aan te laten gaan.

Dat blijkt uit een patentaanvraag die Apple op 29 juni 2010 ingediend heeft, meldt Apple Insider. In de aanvraag beschijft Apple een systeem dat middels een digitale camera het gezicht van een persoon kan herkennen. Nadat de identiteit van de persoon is vastgesteld, kan het scherm van het apparaat automatisch aangezet worden en daarna kan eventueel gepersonaliseerde content getoond worden. Zou is het in theorie mogelijk om middels de techniek meerdere gebruikersaccounts te beheren.

Volgens Apple zijn er momenteel twee veelgebruikte vormen van gezichtsherkenning; een met een hoge accuraatheid die veel processorkracht vereist, en een die minder belastend is maar alleen werkt met ideale lichtomstandigheden. Volgens het bedrijf combineert de techniek uit het patent de voordelen van beide systemen; deze zou weinig rekenkracht vereisen maar in verschillende lichtomstandigheden werken. Perfect is het volgens Apple echter niet. Het wordt in de patentaanvraag namelijk omschreven als 'reasonably effective (low threshold) face recognition'.

Om de aanwezigheid van een gezicht voor de camera te detecteren wordt gebruikgemaakt van een orange distance filter. Daarna worden gezichtselementen als neus, ogen en mond geanalyseerd en vergeleken met informatie die uit een eerder genomen foto is gedestilleerd.

Google introduceerde in de recenste versie van Android een vergelijkbare techniek die het Face Unlock noemt. Daarmee kan een telefoon ontgrendeld worden middels gezichtsherkenning. Al snel bleek dat de techniek makkelijk te was te misleiden door een foto voor de camera te houden. Google erkende daarop dat Face Unlock niet even veilig is als het gebruik van een ontgrendelpatroon of pincode.

Patent van Apple voor gezichtsherkenning

Reacties (136)


Veiligheidsdiensten krijgen mogelijk meer aftapbevoegdheden

Door Joost Schellevis, 30 december 2011 10:55159 reacties

Het kabinet onderzoekt of de veiligheidsdiensten ruimere tapbevoegdheden voor internetverbindingen moeten krijgen. Op dit moment mogen alleen gerichte taps worden gezet, maar straks mogen wellicht virtuele vangnetten worden uitgehangen.

Minister Hans Hillen van Defensie schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat wordt nagedacht over ruimere tapbevoegdheden. Nu mogen veiligheidsdiensten, zoals de AIVD en MIVD, wel 'internettaps' zetten waarbij internetverkeer wordt afgeluisterd, maar die moeten gericht tegen een bepaald persoon worden ingezet. Nu onderzoekt het kabinet of het mogelijk moet worden om ook ongerichte interceptie in te zetten. Daarbij wordt een vangnet uitgehangen, waarna de veiligheidsdiensten in alle verkeer dat wordt onderschept kunnen zoeken naar relevante informatie.

Ongerichte interceptie mag op dit moment ook al voor communicatie in de ether; de veiligheidsdiensten mogen bijvoorbeeld satellietcommunicatie onderscheppen. Het idee om deze bevoegdheid naar internetverbindingen uit te breiden werd geopperd in een rapport van een commissie die toezicht op de veiligheidsdiensten houdt. Hillen informeert de Tweede Kamer 'in de loop van 2012' over de precieze plannen.

Bits of Freedom, dat de Kamerbrief van Hillen ontdekte, zet vraagtekens bij de uitgebreidere tapbevoegdheid. Die zou ervoor kunnen zorgen dat de veiligheidsdiensten onschuldige internetgebruikers in hun gedrag kunnen volgen. De afgelopen jaren heeft de overheid al meer greep op internetcommunicatie proberen te krijgen. Zo moeten internet- en e-mailproviders informatie over het internetgebruik van hun klanten bijhouden. In de Verenigde Staten tappen veiligheidsdiensten al langer ongericht internetverbindingen af.

Reacties (159)


Eerste foto's van Acer's nieuwe A700-tablet verschijnen

Door Wout Funnekotter, 30 december 2011 10:2451 reacties

Een Russisch blog heeft een exemplaar van Acers aankomende Android-tablet A700 weten te bemachtigen en enkele foto's van het apparaat online gezet. De tablet heeft een Tegra 3-soc en een 10,1"-scherm met een resolutie van 1920x1200 pixels.

De specificates van de Android-tablet kwamen al eerder via een xml-profiel op de website van Acer naar buiten. Het Russische blog Nomobile.ru bevestigt nu de aanwezigheid van een Tegra 3-soc en de beeldresolutie van 1920x1200 pixels. Verder beschikt de A700 over een micro-sd-kaartlezer, een micro-usb-poort en een micro-hdmi-uitgang. Ook is het mogelijk om een 3g-simkaart te plaatsen om een mobiele dataverbinding op te zetten. Rondom de tablet zijn verder nog een 3,5mm-koptelefoonaansluiting, een volumeknop, een aan-uitknop en een knopje voor rotatievergrendeling te vinden.

De voorzijde herbergt een camera voor videobellen met een 'hd-resolutie', vermoedelijk 720p. De camera aan de achterzijde wordt bijgestaan door een flitser en heeft een resolutie van 5 megapixel. De tablet weegt 650 gram en zou over een 9800mAh-accu gaan beschikken waardoor de tablet tien uur onafgebroken video's kan afdraaien. Hoogstwaarschijnlijk draait de A700 op de nieuwste versie van Android, Ice Cream Sandwich.

Acer zal de A700 naar verwachting begin januari op de CES-beurs in Las Vegas presenteren. In maart of april zou de tablet dan uit moeten komen. Waarschijnlijk zullen meer fabrikanten op de CES tablets tonen met hoge resoluties. Momenteel is een resolutie van 1280x800 de norm bij Android-tablets van 10,1".

Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700 Acer Iconia Tab A700

Reacties (51)


Hacker kraakt TheTVDB.com

Door Joost Schellevis, 30 december 2011 09:31150 reacties

De website TheTVDB.com, die door veel mediasoftware wordt gebruikt om informatie over series binnen te halen, is gekraakt. Een hacker slaagde er in 58.000 gebruikersnamen en wachtwoorden binnen te halen.

Via een sql-injectie kon de hacker, die Tweakers.net heeft getipt, gebruikersnamen en wachtwoorden ontfutselen. De wachtwoorden waren slecht gehasht, stelt de hacker: hij slaagde er eenvoudig in om de wachtwoorden van de beheerders te kraken, waarschijnlijk via rainbow tables.

Naast de gegevens van 58.000 geregistreerde gebruikers kon de hacker informatie over 8000 api-gebruikers binnenhalen. De api van TheTVDB.com wordt gebruikt door veel mediacentersoftware, zoals Sick Beard en XBMC, en bijvoorbeeld door de Nederlandse site Bierdopje.com. De website fungeert als een soort wiki: iedereen kan informatie over tv-series toevoegen en verwijderen. De database van de site bevat enkel informatie van gebruikers die zichzelf op de site hebben geregistreerd, dus niet van users die enkel via een programma als Sick Beard of XBMC verbinding maken.

Scott Zsori van TheTVDB.com zegt al enige tijd op de hoogte te zijn geweest van de kwetsbaarheden, maar de ontwikkelaars zouden het 'te druk' hebben gehad met een nieuwe versie van de site om zich op de bestaande versie te richten. Ook zou de bestaande code erg slordig zijn. Zsori heeft nu een aantal checks ingebouwd die sql-injecties moeten voorkomen. Ook zijn uit voorzorg wachtwoorden van beheerders gewijzigd.

Hij zegt 'teleurgesteld' te zijn dat Tweakers.net publiceert over de hack: "Ik denk dat dit een negatief effect op de htpc-community heeft." TheTVDB.com is een vrijwilligersproject met beperkte mankracht, voert Zsori aan. "We hebben maar twee programmeurs die aan dit project werken." Hij is bang dat publiciteit over de hack ervoor kan zorgen dat de site uit voorzorg offline moet, totdat een nieuwe versie is ontwikkeld. Dat zou een paar maanden kunnen duren.

Of de site daadwerkelijk offline gaat, is onduidelijk. Als dat gebeurt, kan sommige mediacentersoftware bijvoorbeeld niet meer automatisch afleveringen van tv-series binnenhalen en kan meta-informatie over series niet meer worden gedownload: niet alle software heeft ondersteuning voor alternatieve informatiebronnen. De hacker die Tweakers.net tipte, heeft de website overigens een week eerder al op de hoogte gesteld, maar daarop werd geen actie ondernomen.

TheTVDB.com lek

Reacties (150)


Facebook brengt Messenger voor desktop uit

Door RoD , 30 december 2011 08:57104 reacties

Facebook heeft zijn chat-applicatie Messenger voor Windows-pc's publiekelijk beschikbaar gemaakt. De release volgt kort nadat de applicatie uitlekte, maar het was al bekend dat de sociale-netwerksite met de software bezig was.

De applicatie kan gedownload worden vanuit het helpcentrum van Facebook, en kan gebruikt worden om met Facebook-vrienden te chatten zonder dat de site bezocht hoeft te worden. Daarnaast laat de applicatie notificaties zien, en kunnen statusupdates van vrienden worden bekeken.

Facebook bracht zijn Windows-app uit kort nadat een Israelisch weblog de software online zette. Mogelijk was de release van de sociale-netwerksite een reactie hierop. De chat-applicatie is overigens nog niet af: volgens Facebook gaat het om een eerste versie. Het is nog niet duidelijk wanneer de uiteindelijke versie uit moet komen.

Eerder gaf Facebook al aan dat er een chatapplicatie voor Windows 7 werd getest. Vanwege de bèta-status was deze alleen voor een kleine groep gebruikers beschikbaar.

Facebook Messenger voor Windows

Reacties (104)