Tip de redactie

Microsoft wil Azure Linux gaan baseren op Fedora

Door Tijs Hofmans, 26 april 2026 12:3723 reacties

Microsoft wil zijn zelfontworpen Azure Linux mogelijk op de schop gooien zodat dat een afgeleide van Fedora wordt. Azure Linux is de basis van zowel de Linux-versie voor Azure als voor de grafische component van WSL en WSL 2 op Windows. De reden daarvoor is dat Fedora x86_64-v3-packages wil gaan ondersteunen, iets dat Microsoft steunt.

Een Microsoft-programmeur die aan zowel Fedora als Azure Linux werkt, heeft in een recente meeting bevestigd dat Microsoft die overstap overweegt. Die stap betekent in de praktijk dat Microsoft zijn Azure Linux-distro ombouwt naar een afgeleide van Fedora. Azure Linux, wat vroeger nog CBL-Mariner heette, is een door Microsoft ontworpen distro die het bedrijf gebruikt in Azure-toepassingen en voor de gui in Windows Subsystem for Linux, waarmee het mogelijk is Linux op Windows te gebruiken.

Azure Linux heeft nu al veel weg van Fedora CoreOS, met als belangrijkste overeenkomst dat ze allebei alleen packages gebruiken om containers te draaien en alle packages alleen binnenhalen via RPM als dat nodig is. De overeenkomst is niet gek; een belangrijke programmeur voor Fedora, Kyle Gospodnetich, werkt ook aan Azure Linux.

De recente stap komt omdat Fedora 45 van plan is x86_64-v3-packages te ondersteunen, schreef Phoronix onlangs. "Microsoft steunt die aanpassing", zegt Gospodnetich nu. Ook bevestigt hij dat 'Azure van plan is Azure Linux min of meer te herbaseren op Fedora' en dat het bedrijf daar v3-packages voor nodig heeft. Daarmee zouden vooral modernere Intel- en AMD-cpu's beter ondersteund kunnen worden.

Update, 12.52 uur – In het artikel en de titel stond aanvankelijk dat Azure Linux voor WSL werd gebruikt, maar dat ligt genuanceerder: het wordt voor de gui van WSL gebruikt. De tekst is daarop aangepast.

Windows 10 Dev Channel Linux WSL 2 mount

Reacties (23)


Atari wil met overname van retro-emulatormaker meer 32bit-games uitbrengen

Door Tijs Hofmans, 26 april 2026 12:0816 reacties

Atari neemt emulatiestudio Implicit Conversions over. Daarmee wil de uitgever meer retrogames naar moderne consoles brengen. Implicit Conversions is bekend van vooral PlayStation-emulators. Die focus blijft volgens het bedrijf liggen, al zal er ook aandacht komen voor andere projecten.

Implicit Conversions zegt in een persbericht dat het onderdeel wordt van Atari. Volgens het bedrijf had Atari vooral interesse in hen vanwege hun werk aan PlayStation-emulators. "Hoewel we waarschijnlijk ons repertoire uit zullen breiden en projecten ondersteunen die in de breedte van Atari's langetermijnvisie vallen, blijft onze focus bij het ontwikkelen van onze eigen emulators", zegt Bill Litshauer van Implicit.

Implicit Conversions is vooral bekend vanwege zijn emulatiesoftware. Het bedrijf heeft een eigen engine, Syrup, en emulators voor de PlayStation 1 en PlayStation 2, Pancake en Waffle. Achter de schermen werkt het bedrijf ook aan Benedict, een emulator voor de PS3.

De twee bedrijven werkten in het verleden al eens samen, onder andere aan Mortal Kombat: Legacy Kollection. Atari zet ook al langer in op remakes en emulaties van retrogames. Het bedrijf nam in 2023 Digital Eclipse al over, dat remasters van oude games maakt. Het gaat dan wel om veel oudere 8- en 16bit-games, terwijl Implicit Conversions modernere retrogames emuleert.

Implicit Conversions

Reacties (16)


Uitgelekte review stelt dat Steam Controller 99 dollar gaat kosten

Door Tijs Hofmans, 26 april 2026 11:1585 reacties, submitter: Mark_88

De Steam Controller kost wellicht meer dan honderd euro. Een inmiddels offline gehaalde review stelt dat de controller van Valve 99 dollar gaat kosten.

Valve Steam Controller Zwart

YouTube-kanaal TechyTalk lijkt per ongeluk een embargo te hebben gebroken en een videoreview van de Steam Controller online te hebben gezet. De video werd al snel verwijderd, maar is wel gecaptured en elders online gezet. In de review bekijkt het kanaal vier minuten lang hoe de controller presteert, maar aan het eind wordt ook de prijs van het apparaat bekendgemaakt: 99 dollar.

Dat is omgerekend zo'n 84 euro, maar bij Amerikaanse prijzen mag je daar ook nog btw bij optellen, waarmee het apparaat net iets meer dan 100 euro zou kunnen gaan kosten. Als de informatie klopt althans, want dat is op zichzelf vooral speculatie. Valve heeft de prijs van de controller niet officieel bekendgemaakt, al lijkt het onwaarschijnlijk dat een officiële review de prijs zo stellig noemt terwijl die niet zeker is.

Valve toonde de Steam Controller eind vorig jaar, in combinatie met de Steam Machine. Die apparaten hadden begin 2026 uit moeten komen, maar dat wordt waarschijnlijk later dit jaar. De grote vraag rondom die console wordt echter de prijs; vanwege de aanhoudende geheugentekorten deelt Valve die prijs nog niet.

De prijs van de Controller is natuurlijk niet direct gelinkt aan de prijs van de Steam Machine, maar dat de controller een dergelijke prijs krijgt, kan wel een indicatie zijn dat de Steam Machine ook niet goedkoop wordt. Ter vergelijking, andere controllers kosten op dit moment het volgende:

Controller Prijs
Steam Controller 99 dollar/101 euro
DualSense (PS5) € 60,-
DualSense Edge (PS5) € 200,-
Xbox-controller (standaard) € 60,-
Xbox Elite Wireless € 150,-
Switch 2 Joy-Con (paar) € 75,-
Switch 2 Pro-controller € 76,-

Reacties (85)


Sony lijkt registratielimiet van 30 dagen toe te voegen aan online PS-games

Door Tijs Hofmans, 26 april 2026 10:4935 reacties, submitter: HanG-BuiK-ZwijN

Sony lijkt in de recente update voor de PlayStation 4 en 5 een bug te hebben geïntroduceerd waardoor games na 30 dagen niet meer speelbaar zijn als de console niet online is. Aanvankelijk leek dat even om een nieuwe vorm van drm te gaan, maar nu lijkt dat vooral een onbedoeld effect van een update te zijn.

De geruchten ontstonden voor het eerst nadat Modded Warfare dit weekend een video uploadde over de recente updates voor de PS4 en PS5. Voor de PlayStation 5 kwam onlangs firmware 13.20 uit, en voor de PlayStation 4 versie 13.50. In de releasenotes van beide versies staat dat alleen 'de berichten en het gebruiksgemak op bepaalde schermen' zijn verbeterd, en op de PlayStation 5 zijn nieuwe emoji's toegevoegd voor in berichten.

Modded Warfare ontdekte nog iets anders: een verloopdatum voor nieuwe games die gebruikers online kopen. Games die nu worden gekocht via de PlayStation Store krijgen een verloopdatum die 30 dagen in de toekomst ligt. Dat is vergelijkbaar met wat games nu hebben die via PlayStation Plus worden gedownload.

Modded Warfare PS5
Bron: Lance McDonald van Modded Warfare

De implicatie daarvan is dat gekochte games een datum krijgen waarop ze niet meer speelbaar zijn, tenzij spelers online gaan. Dat is voor veel games na het kopen niet meer nodig, maar Sony zou dat op die manier toch afdwingen. Ook andere media, waaronder Does It Play, zien hetzelfde.

Maar inmiddels lijkt het niet te gaan om bewust beleid van Sony om stilletjes een vorm van drm in games te stoppen. Does It Play zegt van een anonieme bron te hebben gehoord dat het gaat om een onbewuste actie. Sony zou een andere bugfix hebben doorgevoerd, waardoor deze situatie is ontstaan.

Vooralsnog is het niet zeker hoe de nieuwe situatie is ontstaan en of die bewust of onbewust was. Sony heeft er zelf nog niet op gereageerd.

Reacties (35)


Kabinet negeert Kamer en zet contractverlenging met DigiD-hostingpartij door

Door Tijs Hofmans, 26 april 2026 09:30165 reacties, submitter: qapla101

Het Nederlandse kabinet gaat het contract met Solvinity, de hostingpartij achter DigiD, gewoon verlengen. Dit jaar zou er een tussenevaluatie komen, en een meerderheid van de Tweede Kamer is er vóór om het contract nu op te zeggen, maar daardoor komt 'de continuïteit en veiligheid' van DigiD in gevaar, zegt het kabinet.

Hoe zat het ook alweer met DigiD?

DigiD is het Nederlandse identificatiesysteem voor burgers bij organisaties zoals overheidsdiensten, verzekeraars of medische instellingen. DigiD wordt beheerd door de overheidsorganisatie Logius, maar de software draait op servers van een externe hostingprovider, Solvinity. Eind vorig jaar bleek dat Solvinity zou worden overgenomen door een Amerikaans bedrijf, Kyndryl. Daarop ontstond ophef onder experts en de politiek. Die vrezen dat de Amerikaanse autoriteiten toegang kunnen krijgen tot gegevens van Nederlanders, of in het ernstigste geval de dienstverlening kunnen stopzetten.

Tweakers schreef dit uitlegartikel over de overname.

Dat schrijft de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Eric van der Burg in antwoord op Kamervragen van JA21. Die partij stelde vragen naar aanleiding van het nieuws dat de centrale privacyofficer (cpo) van Logius alarm sloeg over de overname. Logius is de partij die DigiD beheert. De cpo liet weten dat er grote gevaren voor DigiD zijn als de overname van Solvinity doorgaat.

JA21 wilde onder andere van het kabinet weten hoe het 'het naar buiten treden van de centrale privacyofficer in deze casus kwalificeert'. Daarop reageert de staatssecretaris ook inhoudelijk over het grieven van de cpo. De staatssecretaris heeft een maand geleden besloten dat Logius haar contract met Solvinity met twee jaar mag verlengen. Die verlenging gaat in mei in. In juni wordt de Tweede Kamer daar verder over geïnformeerd.

"Ten aanzien van de inhoud kan ik melden dat, zoals eerder is toegelicht aan uw Kamer, het niet mogelijk is om voor augustus 2026 over te stappen naar een andere partij zonder dat hierbij de continuïteit en veiligheid van de dienstverlening van Logius in gevaar komt. Een dergelijk traject is langdurig en vraagt een overdracht en een zorgvuldige voorbereiding en uitvoering", schrijft de staatssecretaris.

De timing van de beslissing is saillant, omdat de Tweede Kamer onlangs met een grote meerderheid een motie steunde die het kabinet opriep de overname stop te zetten, door het contract niet te verlengen als de overname daadwerkelijk doorgaat. De regering hoeft een motie niet verplicht over te nemen, en dat is precies wat er nu gebeurt.

Barbara Kathmann van Progressief Nederland, die de motie indiende, is op sociale media kritisch over het kabinetsbesluit. "De politieke afweging is al door de Tweede Kamer gemaakt dat DigiD niet in Amerikaanse handen hoort. Dat is verder dus niet meer aan de staatssecretaris. Over op welke manier, hoe snel en wat het ons waard is moeten we zo snel mogelijk in debat."

DigiD VS Solvinity fpa

Reacties (165)