Nederlandse staat wint rechtszaak over overeenkomst met Solvinity

De Nederlandse staat heeft de rechtszaak over de overeenkomst met Solvinity gewonnen. Woensdag diende de rechtszaak over de samenwerking met Solvinity, dat het platform beheert waarop DigiD draait. Het Amerikaanse Kyndryl wil het bedrijf overnemen.

Drie burgers wilden voorkomen dat de staat de overeenkomst met Solvinity zou verlengen en spanden daarom een rechtszaak aan. Die rechtszaak diende woensdag. De rechter heeft nu in een zogenoemd kop-staartvonnis bekendgemaakt dat de staat de overeenkomst met Solvinity mag verlengen. De motivering van de uitspraak volgt binnen twee weken, zo is te lezen in het persbericht.

In november werd bekend dat de Nederlandse cloudaanbieder Solvinity, de leverancier van het platform waarop DigiD draait, zou worden overgenomen door het Amerikaanse Kyndryl. In april sloeg Pieter van Oordt, de privacyofficer van DigiD-beheerder Logius, alarm over die overname en maakte hij bekend een rechtszaak aan te spannen tegen de Nederlandse staat.

Ook de Tweede Kamer riep het Nederlandse kabinet in een motie op om het contract met Solvinity niet te verlengen. Daar gaf het kabinet geen gehoor aan. Volgens staatssecretaris Eric van der Burg zou de continuïteit en veiligheid van Logius in gevaar komen als de organisatie voor augustus 2026 zou overstappen op een andere partij: "Een dergelijk traject is langdurig en vraagt een overdracht en een zorgvuldige voorbereiding en uitvoering."

DigiD logo

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

06-05-2026 • 16:32

200

Submitter: stutrecht

Reacties (200)

200
186
119
6
2
25

Sorteer op:

Weergave:

Toch erg jammer. De intentie van de heren was goed en ik denk dat het merendeel wel achter hen stond dat de overheid hier echt een stokje voor moet steken. Ik ben heel benieuwd naar de motivering, ook al komt die te laat inz de handtekening.

Kendryl's lobby heeft gewerkt en ze hebben lekker onze staat binnen. Als er ooit iets met mijn belastingaangifte gebeurt, dan niemand meer garanderen dat ik dat was, dat scheelt wel.

Persoonlijk had ik de overname tegengehouden of het bedrijfsonderdeel gesplitst, maar ja, ik ontvang dan ook geen steekpenningen. (ja dat was een ongefundeerde beschuldiging. Het kan toch niet anders? Ik beschouw deze minister en de partijen in de regering als landverraders.)
Alleen hebben de aanklagers totaal geen verstand van contracten. Laat ik het anders zeggen, als het contract niet was verlengt hadden ze gisteren bij een andere hosting partij moeten draaien, want het bestaande contract verliep op 6 mei 2026.

De Nederlandse staat heeft het contract nu verlengt met twee jaar. Dat betekend dat ze twee jaar lang moeten betalen, maar het betekend niet dat alles daar ook nog twee jaar staat!

De overheid kan nu rustig de verhuizing in kaart brengen en deze mega operatie verantwoord uitvoeren zonder downtime voor aangesloten partijen, welke allemaal wijzigingen moeten aanbrengen.

Inmiddels zij er al meer dan 1000 partijen aangesloten op DigiD. Daarnaast wil Kendryl Solvinity overnemen, maar dat is nog helemaal geen zekerheid dat dat ook gaat gebeuren. Wat als de overname niet doorgaat en je in alle haast alles hebt verplaatst en je ineens miljoenen hebt uitgegeven aan een verhuizing. De minister bewandeld hier het juiste pad. Contract verlengen, mogelijk verhuizing in kaart brengen in het geval de overname door gaat en als de overname niet door gaat, heb je geen onverantwoorde risico's genomen.
Het probleem is vaak dat we teveel nadenken. Soms moeten we gewoon in actie komen. Er zijn voldoende kundige techneuten om alles prima werkend te houden.


Agree to disagree ;)
Laat ik beginnen met zeggen dat ik door deze overname ben gaan kijken om weer terug te gaan naar de tijd voor DigiD, helaas blijft het niet bij DigiD.

Jou uitspraak over 'voldoende kundige techneuten' is echter ongegrond. De mensen die werken bij Logius zijn heel goed in wat ze doen, en dat is niet het draaien en onderhouden van servers, failovers, backups en alle andere ongein die bij een datacenter komt kijken. Dat zijn vooral software skills, architectuur, politiek, financieel etc.

Een partij 'zoals' Solvinity is helaas nodig in de constructie zoals die er nu staat.

Dat gezegd hebbende zijn er volledige overheidspartijen die óók doen wat Solvinity doet. Er is niet voor niets een Standaard Platform gebouwd op Nederlandse datacenters beheert door een overheids partij. Waarom Logius besloten heeft om weer terug te gaan naar Solvinity was me destijds al een raadsel, alle organisaties van de overheid gingen juist weg bij Solvinity.

Helaas zorgt de burocratie ervoor dat dit soort processen enorm traag zijn en partijen wisselen niet zomaar kan door de verplichting van de aankoop trajecten en de tergend lange tijden om je contract aan te mogen passen bij elke revisie.

Zoals hierboven iemand al zei, ik hoop dat de komende tijd wordt gebruikt om te kijken naar een alternatief voor Solvinity zoals ODC-Noord of een andere overheids hosting partij. En zo min mogelijk bij Solvinity word belegd.
Ik doelde over mensen in Nederland die bereid zijn die toko draaiende te houden, niet specifiek Logius. Ook mogelijk over te nemen van Solvinity.

Het gaat telkens over een specifieke laag. Dat kan dus nooit zo groot en ingewikkeld zijn als men doet denken. Wat ik serieus denk is dat het allemaal zò vreselijk simpel is, dat ze niet publiek durven te maken wat het inhoud omdat ze bang zijn voor meer pushback.
Klopt, de actie die de overheid moet ondernemen is niet deze maar is het blokkeren van Amerikaanse toegang tot de DigId data.
Hetzij door verbieden overname hetzij door verplichte afsplitsing van DigId.
Uit landsbelang mag de overheid dit absoluut doen, moeten ze ook wel willen doen wat een groter issue is tegenwoordig.
Handelen uit landsbelang bedoel ik dan
Het is alleen niet alleen DigiD, ook overheid.nl zit bij hen en zo nog vele andere kleinere overheids websites
Een rechter spreekt recht uit op een zo objectief mogelijke manier. Zelfs als deze rechter persoonlijk van oordeel is dat de verkoop een slechte zaak is moet deze alsnog oordelen volgens de wet en volgens de argumenten aangebracht door beide partijen.

Dus heel eenvoudig: noem een wettelijke basis om de verkoop tegen te houden. Geen emotionele.

Ontstaat er een verhoogd risico met de verkoop? Ja. Moet dat aangepakt worden? Absoluut. Kan dat opgelost worden voor Augustus? Waarschijnlijk niet.
Dus heel eenvoudig: noem een wettelijke basis om de verkoop tegen te houden. Geen emotionele.
Landsbelang.
Is puur objectief. Het is bekend en openbaar dat het mogelijk is voor de Amerikanen om hierin te roeren. Meer reden heb je niet nodig dunkt mij.
Kan dat opgelost worden voor Augustus? Waarschijnlijk niet.
Dat is te makkelijk. Ik denk waarschijnlijk wel. En nu?
Je kan de overname simpelweg alleen al tegenhouden op nationaal veiligheidsbelang. Morgen al. Splitsen met behoud van mensen, overnemen door een andere partij enz enz.
Als ik dit soort berichten tegenkom dan wil ik nog weleens 'De staat is uw vijand...' verzuchten.

Burgers worden absoluut niet afdoende beschermd. Ik voel me zo een digitaal mijnenveld ingejaagd en heb steeds sterker de neiging om internet de deur uit te gooien. Schrijf maar een brief, bel maar op naar m'n vaste lijn! Mijn typmachine heb ik ook nog. Tired of technology....

Niemand die mij verplicht om nog langer aan internet te blijven hangen.
Als ik dit soort berichten tegenkom dan wil ik nog weleens 'De staat is uw vijand...' verzuchten.
Maar dat is toch ook zo? De staat is een onbetrouwbare handelspartner, dat is wel bewezen.

Studieschuld zou geen rente rekenen..... Studieschuld zou geen invloed hebben op je hypotheek..... De toeslagenaffaire iemand?..... De coronasteun voor MKB / ZZP werd gebracht als vrijblijvend en moest nu ineens terug worden betaald e.d.

Nee, de overheid is duidelijk niet bezig met het beste voor haar burgers; Logisch ook, we hebben al 350 jaar ofzo niet meer een staatshoofd gegeten :+

Maar even serieus, de overheid heeft geen goede geschiedenis qua dat betreft.
Gezien de overheid zich in het verleden hard gemaakt heeft om DigiD in Nederland te houden en dat ook doet met vele andere kritieke diensten. Het zijn harde eisen bij andere diensten dat een Nederlands bedrijf in Nederlandse handen het platform beheerd. Ook al draait veel daar van op Duits sprekende systemen.

Verwar kwade wil niet met incompetentie, zelf heb ik al jaren het idee dat het de meeste politici die er verantwoordelijk voor zijn, helemaal niet zo bezig zijn met hun taak en het amper wat interesseert. De meeste ministers lezen hun eigen mail niet eens.
En waarom niet verlengen met 1 jaar bijvoorbeeld, ipv meteen met meerdere jaren.

Bouw een alternatief. Dat moet mogelijk zijn
Het kwaad is dan al eigenlijk geschied naar mijn mening.

ik snap er werkelijk waar niets van……
Ik heb me daar eerst ook over verbaasd. Het komt denk ik omdat velen het volledige, genuanceerde plaatje missen. Ik ben daarom wat dieper in deze zaak gedoken want ik snapte er ook niks van. Mijn conclusie: Het plaatje wordt nergens volledig geschetst in de media helaas.

Om te beginnen: Solvinity beheert DigiD helemaal niet. Dat doet Logius. DigiD draait niet in datacenters van Solvinity. Het draait in de overheidsdatacenters in Amsterdam. Bij Logius zitten de teams die de DigiD applicatie daadwerkelijk uitrollen en beheren. Het platform eronder wordt beheerd door Solvinity, maar ook daar is een flinke nuance aanwezig: Solvinity heeft niet eens fysieke toegang tot de hardware (Zie de site van Logius over het standaard platform reglement).

Dat is de nuance waardoor een rechtszaak als deze sneuvelt en de overheid het hoofd breekt over deze casus. Het is niet zo dat Solvinity zomaar stekkers kan gaan trekken als Trump boos is. Mijn take: De publieke opinie is gevormd door heel veel angstzaaierij, vaak ook gekleurd door concurrenten van Solvinity die het platform maar al te graag overnemen. Waardoor ik dat denk? Uniserver stuurde onder andere 1 van zijn beste sales mensen als 'cloud expert' voor het kamergesprek in januari.

Natuurlijk is er een reëel risico door de Cloud ACT en overige discutabele wetgeving. Dat moet worden afgewogen door het BTI. Maar het is niet zo zwart wit als men doet vermoeden, zoals 'even in 2 maanden een alternatief leveren'. Platformen als DigiD zijn hoog-complexe platformen waarbij alle gemeenten, overheidsinstellingen, de belastingdienst en zorginstellingen zijn aangesloten. Hen alleen al informeren over de verandering kost al 2 maanden. :+

[Reactie gewijzigd door atck op 7 mei 2026 12:06]

Dat is de nuance waardoor een rechtszaak als deze sneuvelt
Nee dat is een nuance die de zaak alleen nog maar sterker maakt. Platform beheer is echt wel iets wat ze al lang en breed over hadden kunnen nemen. Ze zijn al maanden aan het bouwen. Het stomme is namelijk dat ik expliciet in September namelijk op die functie heb gesolliciteerd zoals @joeri1 joeri1 in 'Nederlandse staat wint rechtszaak over overeenkomst met Solvinity' hier ook aangeeft. Die vacature stond ook uit voor externen. Ik heb daar helemaal niks meer van gehoord. Toen ik dit in November hoorde wist ik al dat dit niks ging worden en het probleem gewoon "vooruitgeschoofd" ging worden. Die val van het kabinet kwam echt perfect uit.
Hen alleen al informeren over de verandering kost al 2 maanden.
Het is beheer platform intern. Dat is niet eens een verandering waar je je afnemers over gaat informeren op die manier. Dat is een DNS wijzingen en een virtuele stekker omprikken in het weekend. Oprecht de moeite niet waard om daar uitgebreid over te informeren. Ja een maintenance-notice de deur uit doen zoals je die normaal ook doet. Verder is het schaduw draaien, DB sync en dan 's nachts een keer over. Ze draaien al 24/7 standby diensten dus een keer een weekendje echt aan de bak kan dan ook wel.
Maar het is niet zo zwart wit als men doet vermoeden, zoals 'even in 2 maanden een alternatief leveren'. Platformen als DigiD zijn hoog-complexe platformen waarbij alle gemeenten, overheidsinstellingen, de belastingdienst en zorginstellingen zijn aangesloten.
Welnee, het zijn allemaal open-source componenten die een beetje aan elkaar zijn gelijmd. Logius is hier ook gewoon al een tijd met vervanging bezig (LPC) en dan krijg je componenten zoals Kubernetes (Ze willen graag CKA certificering), Kyverno, KeyCloak, certmanager, Flux, Prometheus, Rabbit en Harbor. Leuk een beetje Elastic APM en OTEL eromheen enzo, maar dat is het dan ook wel.

Maar here's the kicker: ze wisten sinds maart 2025 dat Solvinity zou worden overgenomen. Acht maanden voor publieke aankondiging. Ze hadden dus 17 maanden (maart 2025 tot augustus 2026) om voor te bereiden. Aanbesteding voorbereiding (3 maanden), leverancier zoeken (2 maanden), migratie plannen (2 maanden), echte migratie starten (6+ maanden). Allemaal in die 17 maanden. In plaats daarvan: radiostilte. Al waren ze alleen al begonnen om simpelweg iets op OpenShift/OpenStack te bouwen. Dat kun je prima schalen en er zijn zat partijen in NL die dat aan kunnen bieden op die schaal.

Dan plaatsen ze in september een DevOps-vacature zonder enige context van urgentie. HR weet niet wat operationeel nodig is. Management communiceert niet intern wat de deadline is. Niemand zet 1+1 samen: "DevOps nodig -> Solvinity gaat in Amerikaanse handen -> we moeten nu accelereren op migratie voorbereiding." In plaats daarvan: theater. Vacature zonder urgentie. Contractverlenging als enige optie. En in September hebben zich dus al tig geschikte kandidaten aangemeld, want ik heb het daadwerkelijk tegen honderd kandidaten op moeten nemen (weet ik van de recruiterende tussenpartij). Dus het is ook niet zo dat die aanvraag met 1 of 2 mensen kon worden afgedaan. Die vacature van 30 April... ja toen is ie nog een keer opengezet.

AcICT waarschuwde al in 2023

Dit is het ergste eraan. Het AcICT-advies uit april 2023 was kristalhelder: "te ambitieuze aanpak met stapeling van risico's die het eigen besturings- en verandervermogen ruim overstijgt." Logius had adviseren gekregen om de migratie in twee stappen te doen, eerst Picard, later LPC. Ze negeerden dat. "Dit heeft ervoor gezorgd dat deze overgang met meer dan twee jaar is vertraagd."

Vier jaar geleden dus al. AcICT zei: doen in twee stappen. Logius zei: nee, we doen het in één keer. Dan loop je vertraging op. Dan ga je naar 2025 en beyond. Dan weet je in maart 2025 "oh, we hebben écht een probleem." Dan zeg je in september "we zoeken DevOps-ers" zonder urgentie. Dan zeg je in maart 2026 "we moeten verlengen want we hebben niks."

[url="mailto:@joeri1"]@joeri1[/url] had het goed. Dit is een kennis- en personeelstekort aan de kant van Logius. Ze hebben Solvinity gevraagd dit te bouwen en te beheren in plaats van zelf.
Je moet eerst personeel vinden, inwerken en kennisoverdracht doen, dat duurt maanden. Ondertussen moet ook nog alles blijven draaien. Dit is de klassieke IT consultancy wurggreep.
Juist. En Logius wist dit al in 2023.

Het "6-12 maanden" is een leugen

De staatssecretaris zei dat overstappen "6 tot 12 maanden" zou duren. Ik ben DevOps-engineer. Ik ken deze timelinestimates. Ze zijn altijd verkeerd. MijnOverheid migratie naar Picard duurde al jaren. Stikstofgegevens migratie: jaren vertraging. BAOS (belastingdienst): maanden voorbij planning. Ziekenhuisboekhoudingen: jaren achterstand.

Overheidsmigraties duren structureel 50-200% langer dan gepland. Logius weet dit. Ze hebben het zélf meegemaakt. Dus ze weten dat "6-12 maanden" strak is. En toch zeggen ze in maart 2026: "we kunnen niet switchen want het duurt 6-12 maanden."

Bullshit. Ze hadden 17 maanden en deden niets. Nu zeggen ze "no can't do". Dit is geen migratie-probleem. Dit is bestuurlijk falen.

Hoe kun je nu een evaluatiemoment hebben voor je go/no-go op 3 maanden, terwijl je weet dat het exit plan (wat je niet eens hebt liggen, want die Picard/LPC planning klopte al van geen kant) al minimaal 6 maanden gaat duren? Dan is je conclusie dus altijd "we moeten wel door, want het kan niet anders". Nee lekker gewerkt weer heren. Er klopt gewoon echt werkelijkwaar niks van.

Triblade_8472 in 'Nederlandse staat wint rechtszaak over overeenkomst met Solvinity'

@Triblade_8472 Precies dit. Het kán echt niet veel moeilijker zijn dan dat hoor. koppelvlakken daargelaten, dat is allemaal meer van hetzelfde en iets waar Logius zelf (ik hoop het echt) zelf gewoon op standaardiseert. Al was het alleen al maar via de Nederlandse API strategie die ze notabene ZELF in beheer hebben: https://gitdocumentatie.logius.nl/publicatie/api/adr/2.1.0/)

Het had allemaal niet zo hoeven gaan.
Sterk stuk, en grotendeels eens, maar er is wel 1 caveat: Logius wist in maart 2025 nog niet dat het een Amerikaanse partij zou gaan zijn. Dat concludeer ik puur om deze reden: Dan zou Kyndryl zijn wettelijke plicht als beursgenoteerd bedrijf niet hebben vervuld. Ze zijn verplicht om een overname, zodra een bod is geaccepteerd binnen 4 werkdagen publiek te melden (Form 8-K): https://www.nyse.com/publicdocs/nyse/regulation/nyse/NYSE_Listed_Company_Manual.pdf).

Logius kreeg in maart 2025 puur de melding: "He we staan in de etalage, dus als je ons wil overnemen dan kan dat". Er waren, naast Kyndryl, ook nederlandse/europese bieders als ik het nieuws mag geloven (Nederlands bod op DigiD-beheerder Solvinity was net niet voldoende - Techzine.nl).

Je kan dan, puur op basis van het feit dat een bedrijf in de etalage staat niet al zeggen "we verbreken het contract onmiddellijk want we weten niet welke partij het gaat zijn".

Vooral vanwege het volgende: Logius is al lang klant bij het Amerikaanse Equinix, check (Logius | Equinix gaat infrastructuur Koppelnet Publieke Sector leveren en beheren) en (Ook (eveneens Amerikaanse) Equinix kan dienst­ver­le­ning DigiD verstoren - Computable.nl). Het overheidsdatacentrum waarin DigiD draait is van een Amerikaanse partij (ik dacht eerder dat dit ODC-noord was, maar niet dus). Die vallen al onder Amerikaanse wetgeving. Daar hoor je alleen niemand over. En dat vind ik raar.

[Reactie gewijzigd door atck op 7 mei 2026 11:06]

Erg mooi schrijven, zou een journalist goed gebruik van kunnen maken! (mooi voor een achtergrond artikel van @Imre Himmelbauer)

Ik ben een consultant geweest voor (oa) systeembeheer, oa bij diverse gemeentes en andere openbare instellingen. Het is precies wat jij aangeeft.

Ik snap werkelijk waar er niks van dat er geen enkele verantwoordelijkheid wordt genomen door wie dan ook. Niet door de minister, niet door de regering, niet door Logius of de managers daar. Niemand. Maar het is wél een giga probleem met een landsveiligheidsbelang. Hoe dan? Waar blijft de oppositie? Er zal wel niemand zijn die IT snapt bij de top van de overheid... Zucht.
Goeie analyse,

Kleine nuance op dat kabeltrekken; het risico zit hem bijvoorbeeld in toegang tot beheerinterfaces of metadata en/of Invloed via software-updates of configuratiebeheer.

Daarnaast zitten ze ook niet technisch “vast” omdat migratie onmogelijk is, maar omdat de combinatie van ketenafhankelijkheid + compliance + continuïteitseisen een migratie extreem traag en risicovol maakt.

Meer dan damage control kunnen we niet meer doen.
Spijker op de kop inderdaad, die had ik wat onderbelicht, thanks!
Als je er wel in de diepte naar hebt gekeken, zou je het publiek hier misschien wat kunnen informeren wat Solvinity eigenlijk precies levert, wat zo moeilijk vervangbaar of door andere partijen over te nemen is?
Er zijn genoeg IT-ers en technici hier, dus het liefst met wat meer diepgang dan het "platform" of "tooling".

Want het lijk nu alsof dit cruciale stuk infrastructuur volledig afhankelijk is geworden van een commercieel bedrijf, waarvoor in heel Nederland (of zelfs de hele EU) geen substituut te vinden is. Dat lijkt me, ook als er geen Amerikaanse overname is, geen alte wenselijke situatie.
Ik word helaas ook gevoed door online informatie. Solvinity levert het onderliggende platform, maar uit welke componenten het specifiek bestaat is lastig te zeggen. Ik vermoed dat het gebouwd zal zijn op iets als VMWare en een hele berg automation. Maar dat zou het in theorie simpeler maken om te migreren. Als het een open source platform zou zijn, zou dat het in theorie juist weer wat lastiger maken omdat niet elk bedrijf expertise heeft voor een specifiek product.

Wat ik in ieder geval weet is dat het een complex platform is dat Solvinity specifiek voor Logius heeft gebouwd en dat Logius zich hiermee ook echt behoorlijk heeft ingegraven: Dutch IT Channel - Logius heeft zich vertild rond ICT-infrastructuur migratie. Ik vermoed dat dit het zo lastig maakt om het even bij een andere partij onder te brengen.

Helemaal eens met je stelling. Dit is potentieel de moeder van alle vendor-lockins. Ook zonder Amerikaanse overname is dat geen wenselijke situatie, waaruit dat nu maar weer blijkt, maar ik denk dat ik in mijn analyse ook heb onderbelicht dat de grote keten aan leveranciers/partijen ook een rol spelen in de vertraging van een migratie. Bij deze ;-)

[Reactie gewijzigd door atck op 6 mei 2026 19:11]

Ik geloof niet dat dit een vendor-lockin is, maar eerder een kennis- en personeelstekort aan de kant van Logius. Ik zie bijvoorbeeld deze vacature openstaan:

Vacature: Senior DevOps Engineer Logius Private Cloud (LPC), Logius (Ministerie van BZK) - Werken voor Nederland

Daaruit kun je vrij goed opmaken waaruit de LPC is opgebouwd. Dat zijn geen onbekende tools en veelal opensource. In plaats van dit zelf te doen heeft Logius Solvinity gevraagt dit te bouwen en te beheren.

Uit ervaring weet ik dat IT consultancy bedrijven er alles aan doen om bij hun klant te blijven. Het zal dus niet makkelijk zijn om zomaar even afscheid te nemen van Solvinity. Je moet eerst personeel vinden, inwerken en kennisoverdracht doen, dat duurt maanden. Ondertussen moet ook nog alles blijven draaien. Dit is de klassieke IT consultancy wurggreep.
Dit is de klassieke IT consultancy wurggreep.
Wurggreep zou ik het niet willen noemen. Dit is altijd wat je krijgt als je een deel van infra bij een derde partij belegd. Dat is een bewuste keuze. Wurggreep zou zijn als solvinity weigert mee te werken aan kennis overdracht en actief overstappen naar een andere leverancier belemmerd.
Dat sluit ik zeker niet uit. Ik heb genoeg situaties gezien waar consultancy-bedrijven via allerlei dubieuze (maar net niet illegale) manieren inderdaad kennisoverdracht e.d. tegenwerkte.
Oh zeker, en ook de overnemende partij zwart maken tijdens overleggen. Dat is ook wat ik bedoelde. De meeste transities gaan overigens heel goed en iedereen werkt mee. Het zal niet de eerste keer zijn dat een bedrijf terug gaat naar zijn vorige leverancier, dat gaat niet als je dat soort fratsen uithaalt, dan sluit je de deur definitief af wat mij betreft.
Hoog-complexe platformen? Dat vraag ik je af. Vaak wordt het zo verkocht, maar blijken het gare Java applicaties te zijn die niemand snapt, wat ze vervolgens complex noemen.

En als Logius toch al alles beheert behalve 1 laagje, dan kan het nooit spannend zijn. Huppa, verhuizen!

En leuk dat ze niet bij de hardware kunnen komen, maar het gevaar zit hem juist in de digitale toegang.


Mijn take: Als uniserver het kan, laat ze het maar doen! Zolang er maar niks in Amerikaanse handen komt.


Vergeet ook niet dat dit een testcase is voor alles digitaal en overheid. Als ze dit simpele dingetje niet eens kunnen voorkomen, dan kan je alles wel vergeten. Ook over 2 jaar is digid nog niet hier.
Haha ja ik kan hier vanuit de praktijk als IT-er wel over meepraten, die gare Java applicaties ;-) dat noemen ze dan complex. Maar ik weet niet of dat het geval is bij Logius.

Als Uniserver het kan, moeten ze het zeker doen, eens, maar er is nog niks in Amerikaanse handen. Het zou me ook echt verbazen als het BTI dit straks gaat goedkeuren.
Hoog-complexe platformen? Dat vraag ik je af
Bij DigiD en mijn overheid wat ook bij solvinity deels in beheer is? Ja, dat noem ik wel complex en ik werkelijk geen idee hoe het is geïmplementeerd. Alleen al de hoeveelheid koppelvlakken, afnemers en diensten is behoorlijk groot. DigiD is veel meer dan alleen de DigiD app die jij en ik gebruiken, vergeet dat niet.
Dus ze huren eigenlijk alleen wat consultants van Solvinity? Waarom bieden ze die dan niet een baan aan bij Logius?
Dat zou een hele goede oplossing kunnen zijn!
Omdat dat niet zomaar mag...
Het aandeel Kyndryl is de laatste maanden door het putje gegaan. Er loopt een rechtszaak vanwege manipulatie van de boekhouding en diverse bestuurders zijn opgestapt. Bepaald geen ideale overnamepartij lijkt me.
Ik vrees veel meer voor palentir dat maar wat graag deze database in bezit wil hebben via zon bedrijfs stap. En eigenlijk geen enkel middel schuwt om wereldwijd dit soort data in handen te krijgen. Maar hoeveel mensen kennen deze defence contractor ...data is oorlog ..
Met Room 641A in het achterhoofd zou ik vrees voor Amerikaanse invloed niet bagatelliseren.
Wellicht is het een prima bliksemafleider. Logius gaat tegenwoordig maandelijks onderuit met een rollback na weer een mislukte migratie/update.

Na meer dan een half jaar pogingen tot migratie…is dit een welkome afleiding.

Recent krijgen ze het voor elkaar een migratiepoging de dag van een deadline te doen. 30 April was raak, een belangrijke belastingdeadline.
Als ze geen toegang hebben op software- of hardwareniveau, niet eens aan de stroomkabel kunnen trekken zeg je, wat leveren ze dan wél? Je beschrijft alleen wat ze níet doen dus ik snap het helaas nog altijd niet 😅

Is het zoals Acer puur een partij die servers in elkaar schroeft en verstuurt naar Logius? Dat zou vreemd zijn, want Logius zei zelf de capaciteit niet te hebben om dit te kunnen doen, en Logius kan prima naar concurrent.de gaan en daar 100 servers bestellen wanneer ze die nodig hebben, om het even plat te slaan (wellicht is het allemaal sales calls en custom pricing maar ook dat kan elk bedrijf zonder tussenpartij regelen)
Het platform eronder wordt beheerd door Solvinity, maar ook daar is een flinke nuance aanwezig: Solvinity heeft niet eens fysieke toegang tot de hardware
Of zit het antwoord in de specifiek gekozen verwoording hier, waar Solvinity wél softwaretoegang heeft om dit beheer te doen, bijvoorbeeld via zo'n out-of-band controller, en dus wel degelijk bij de systemen kan (en dus ook het kan uitzetten of misconfigureren op afstand)?

[Reactie gewijzigd door baseoa op 7 mei 2026 10:29]

Het gevaar is naar mijn mening ook niet de gegevens, maar de dienst op zich. Zoals al veel gesteld, kunnen instellingen niet meer zonder DigiD, dat is het werkelijke gevaar. Zie ook de paar recente storingen.

Even inhaken op je reactie, als Solvinity blijkbaar maar zo weinig doet in het hele proces, waarom niet gewoon de betreffende medewerkers van Solvinity overnemen? En dat hoeft dan ook geen maanden te duren, om dat te regelen (had dus allang geregeld kunnen zijn).

NB In de veronderstelling dat je niet hoeft aan te besteden, als je een uitbestede dienst/service weer gewoon "binnenshuis" haalt.
Ik hoor en lees altijd dat het allemaal niet zo makkelijk is. Dat snap ik wel. En hoe het tot nu toe altijd ging is dat misschien ook zo

Maar stel je eens een situatie voor. Dat Digid opeens niet meer te gebruiken is. Gewoon pats boem klaar.

Hoe snel denk je dat we een alternatief hebben? Als je niet anders kan?

Sneller dan men nu denkt.
Het platform eronder wordt beheerd door Solvinity, maar ook daar is een flinke nuance aanwezig: Solvinity heeft niet eens fysieke toegang tot de hardware (Zie de site van Logius over het standaard platform reglement).
Wat nog ontbreek in de nuance is waar het beheer door Solvinity dan wel uit bestaat.
Zo te horen niets wat de overheid ook niet zelf kan. Besteed dat lekker uit bij 1 de vele SSC's of ICTU's. Zo'n aanbesteding kan prima strict genoeg opgesteld worden dat in de praktijk alleen overheidsinstanties in aanraking komen.
Het beheer van Solvinity zit op de 'onderlaag' waarop de applicaties kunnen worden gedraaid:

- Hardware
- Netwerkinfrastructuur
- Compute
- Integratielaag die Logius teams gebruiken om applicatieresources te beheren

Eigenlijk kun je het zo zien: Microsoft levert Azure aan klanten zoals Solvinity Picard levert aan Logius, waarbij Logius zelf de vrijheid heeft om omgevingen neer te zetten op dat platform.
Biedt dus wel de mogelijkheid om toegang tot persoonsgegevens te krijgen.
Lang verhaal, maar je maakt niets duidelijk wat mij betreft. Simpele vraag: kan Solvinity op/bij de servers of bij de data. Ja of nee?

Indien ja, dan valt er niets te nuanceren.
Ik vind het juist een heel goed verhaal die veel duidelijk maakt. Solvinity beheert en aantal "lagen" van het geheel, zonder fysieke toegang. Zonder fysieke toegang kan je alsnog de server plat leggen en eventueel bij data als dat niet volledig afgeschermd is (wat best complex is maar niet onmogelijk). Als je dit allemaal bij de rechter goed kan uitleggen dan is dat anders dan wat hier vaak gezegd wordt, namelijk dat we DigiD verkopen aan een Amerikaanse partij
Als ze in kunnen loggen kunnen ze bij de data. Ergens is het een keer ge-decrypt tenzij de applicatie gebouwd is met de gedachte dat het (mede)beheerd wordt door een untrusted partij dan is er wellicht iets mee gedaan. Die kans acht ik 0,0.
Het gaat erom wie de(of mede) controle heeft over die systemen. Fysieke toegang is daarvoor geen vereiste. Sterker nog, het is echt helemaal geen vereiste dus het doet er eigenlijk helemaal niet toe.

Dat DigiD(het product) zélf niet verkocht wordt dat is toch al maanden zo klaar als een klontje.
Ik vind het geen duidelijk verhaal. Welke laag wordt extern beheert en vanuit waar? Onder welke jurisdictie valt die laag? Welke rechten hebben zij?

Als jij een zooitje VMs draait en je geeft een derde partij een VM dan is op papier die derde partij root op de VM. Maar in de praktijk houdt het in dat jij, als jij dat zou willen (of moeten), het geheugen uit kunt lezen. Mijn overtuiging is dat een dienst als NSA of Unit 8200 zoiets gewoon doet.

Overigens draaien er wereldwijd honeypots waarbij groepen root denken te hebben zonder dat er iemand meekijkt. In werkelijkheid zijn ze labratjes en worden ze nauwkeurig in de gaten gehouden, en bestudeerd. Als ik onze diensten zou zijn, zou ik het (als ik het zou kunnen) ook zo doen m.b.t VPS en Russische cybercriminelen (probleem met kunnen is gebrek aan resources, en evt. afbreukrisico). Maar andere vijandelijke overheden zouden maar wat graag bij al onze PII van burgers willen kunnen. DigiD zijn dus kroonjuwelen.

[Reactie gewijzigd door Jerie op 6 mei 2026 22:47]

Dit is ook niet correct want het draait niet in "de datacenters van Logius zelf". Ook dit deel wordt publiek aanbesteed en voorheen was dit in ieder geval Equinix.
Je hebt gelijk, ze draaien in een ODC in Amsterdam, daar draaien ze dus inderdaad bij Equinix!

[Reactie gewijzigd door atck op 7 mei 2026 11:55]

Wat bedoel je met “Het platform eronder wordt beheerd door Solvinity”? Dat zijn niet de servers, want die draaien bij Logius, zeg je: “Het draait in de datacenters van Logius zelf”.
Wat is dat ‘onderliggende platform’ dan wel?

[Reactie gewijzigd door Hippe Lip op 7 mei 2026 00:03]

En waarom niet verlengen met 1 jaar bijvoorbeeld, ipv meteen met meerdere jaren.
Omdat een raamcontract vaak die termijnen bepaald. Is een heel spel, maar je mag niet onbeperkt verlengen en ook niet zomaar per x weken. Dus zit je al snel aan 2 of 5 jaars verlengingen.

En in 1 jaar rond je de aanbesteding af, en dan moet je nog verhuizen....
Bouw een alternatief. Dat moet mogelijk zijn
Dat hoeft niet. Solvinity is beheerder van het OS, de software is van de overheid. Dus nieuwbouw is gewoon totaal overbodig.

Alleen verplaatsen of herinrichting op een andere locatie is mogelijk wel een ding (moet serieus gepland worden, en raakt extreem veel overheidsdiensten).

[Reactie gewijzigd door J_van_Ekris op 6 mei 2026 17:09]

Zoals je in andere reacties kan lezen: zelfs verplaatsen hoeft niet: het draait al in datacenters va Logius. De grote vraag is: waaruit bestaat precies dat “platform” van Solvinity?
Soms bied een bedrijf enkel een verlenging van 3 jaar aan. Wat zorgt voor meer klantbinding en het lastigere afstappen van een third party.
Precies, zet er een nieuw systeem naast, meerkeuze. Ik stel 'daagid' voor ...

In je paspoort en rijbewijs zit een chip, lees die uit en je bent ook legitiem ingelogd. Doen ze in duitsland ook meen ik ...
Ik mis de vervolgstappen… en hoe de gegevens uit handen van de us gehouden kunnen worden…

[Reactie gewijzigd door Coder71 op 6 mei 2026 16:35]

DigiD en Mijnoverheid opzeggen (kan niet)
Misschien moeten we massaal obv de avg wetgeving een verzoek tot verwijdering van onze gegevens inzenden bij digid? Met een CC naar de minister. Om even duidelijk te maken dat we geen toestemming geven hiervoor? Volgens AVG zou de burger toch altijd eigenaar zijn van z’n eigen gegevens? Dan zouden ze dat moeten honoreren volgens mij.
Sorry hoor, maar DigiD is een hartstikke mooi concept waarbij je kunt bewijzen dat jij het bent, zonder overbodige gegevens aan de site waarop je inlogt door te geven. Vroeger, toen alles beter was, had elke partij z’n eigen “veilige inlogmethode” en had je al snel 10-20 van dit soort apps naast elkaar geïnstalleerd staan.

Zoals je kunt lezen in het betoog van @atck hierboven draait het ook nog eens op de private cloud van Logius zelf en is Solvinity slechts de uitvoerende club consultants die het beheer doet. Ik neem aan dat Logius dan zelf ook beheerder is van hun eigen omgeving in het geval het nodig is om de controle over te nemen en Solvinity buiten te sluiten..

De spreekwoordelijke soep was dus gelukkig niet zo heet als we met z’n allen dachten :)
Ik ben het eens dat het een geweldig platform is. Net als iDEAL hebben we dat heel goed ontwikkeld. En ja, ik dacht dat het om de servers ging. Maar het gaat dus alleen om het beheer van de servers. Prima, maar dan nog ben ik van mening dat dit soort essentiële infrastructuur gewoon in NL moet zijn en alleen door NL personeel moet worden beheerd.
De servers staan in Nederland en het beheer wordt gedaan door Nederlands personeel. Dat verandert ook niet, voor zover ik heb begrepen.
Met beheer bedoelde ik de hele organisatie / hiërarchie.
Dat is niet alleen beheer, dat is ook eigendom en bestuur. Ik ben het overigens wel met je eens.
Dan stap je dus wel even over het feit heen dat de overheid dan dus weet waar jij allemaal naar toe gaat.
Omdat 5 mei zeer recentelijk was:

Wij hadden / hebben in dit land nog steeds een lijst met NAW + geloof bij de overheid. Niets te verbergen toch? Kan nooit fout gaan. Tot zo'n 80 jaar geleden een bepaald land ons binnenviel en mensen met een bepaald geloof af gingen voeren. Was dat even handig, een lijstje met NAW en welk geloof!
Enkel als er geen wettelijke gronden zijn om die gegevens toch bij te houden...
Maar dan wordt het tijd dat we de minister aansprakelijk stellen voor het willens en wetens onzorgvuldig omgaan met onze persoonsgegevens, toch? Of zie ik dat nu verkeerd. Het kan toch niet zo zijn dat de staat ons verplicht onze persoonsgegevens naar de US te sturen?
Dat leest als een goed voorbeeld van "misbruik van recht".
Het gaat er natuurlijk niet om wat individuele burgers ergens van vinden maar om de vraag of de minister de wet overtreedt. Dat lijkt niet het geval. Overigens staat hierboven ergens het complete verhaal inclusief nuance.
Zou dat ook bij de belastingdienst kunnen werken? :+

[Reactie gewijzigd door sircampalot op 6 mei 2026 16:48]

Sorry, die hebben een wettelijke grondslag. Die zijn zelfs verplicht jouw gegevens te hebben.
En digid is ook gewoon onderdeel van die wetgeving.
Kun je mij aangeven welke gegevens van jou bij DigiD opgeslagen worden? En welke bewaard worden nadat je hebt aangegeven je account te willen stoppen?

Ik kan het je wel vertellen, maar misschien eerst wat eigen onderzoek doen...
Het gaat niet om de gegevens, want er wordt niks opgeslagen volgens mij. Het gaat de continuïteit van de service en access tot die continuïteit. Als NL niet naar de pijpen danst van Trump dan kan Trump Solvinity de opdracht geven de servers offline te halen. Dat Trump dit soort rare fratsen uithaalt is al bewezen bij het blacklisten van Anthropic een tijdje terug. Die afhankelijkheid moet je als NL niet willen. Chantage en leverage zijn de meest gebruikte kaarten van Trump. Die je op deze manier exact aan hem geeft.
In de praktijk heb je daar vooral jezelf mee.
Ja hoor, ga maar eens naar MijnDigiD. Daar kun je je DigiD-account opzeggen. Dan kun je meteen MijnOverheid niet meer gebruiken.
En je kan niet meer inloggen op tal van andere plekken die niet direct overheid zijn, zoals zo’n beetje alles dat met zorg van doen heeft.
Volgens de WDO moeten alle BSN-gerechtigde partijen al hun diensten ook NIET digitaal aanbieden. Dat ze daar geen zin in hebben en zeggen dat dat niet kan is totaal iets anders.
Laatst bij kassa / radar hebben ze dat geprobeerd, het was inderdaad onmogelijk.
En is dat het probleem van DigiD of van de organisatie die zich niet aan de wet houdt?
Wat heeft dat te maken met niet meer in kunnen loggen? :) Het probleem is niet of er een niet-digitaal alternatief is, het probleem is dat tal van zaken achter DigID gedwongen zijn die niets met MijnOverheid - waar jij het over had - te maken hebben. Het opzeggen van je DigID is dus niet dat je dan enkel je overheidszaken op papier moet gaan regelen, maar opeens mag je ook bij geen enkele zorgverzekering en geen enkel ziekenhuis meer inloggen - waardoor je ook dat allemaal offline moet gaan doen. Dat werkt tegenwoordig echt voor geen meter. (Ze bieden het wel aan, maar het is omslachtig en kost extreem veel tijd.)

Als het enkel belastingen en eens in de 10 jaar een ID-kaart/rijbewijs aanvragen waren, dan had heel DigID aan m’n derriere kunnen oxideren als ik de keuze moest maken: no problemo en kleine moeite. Dat is wel te overzien (en alleen inkomstenbelasting is dan een vervelend klusje). Maar omdat zo’n beetje alles omtrent zorg ook achter DigID-authenticatie gegooid is, kan je eigenlijk niet meer zonder. En zo zijn er meer zaken die niet overheid zijn en toch met DigID gekoppeld zijn… Dus sure: je kán het opzeggen, die optie is er op papier ja. Maar het is niet realistisch om te doen en dus eigenlijk een pseudo-keuze.

Ik heb die koppeling met DigID voor al die zaken overigens altijd nogal banaal gevonden, ook door storingsgevoeligheid e.d. is zo’n single point of failure raar (paar jaar geleden gezien: alle ziekenhuisomgevingen plat door een DDoS op DigID - goed verhaal). Dit is enkel nog een reden waarom het een slecht idee was om die koppeling te maken.
Alleen jammer dat je mijnoverheid nog steeds bestaat met al je data. Je kan er alleen niet meer op inloggen.
Over welke data beschikt MijnOverheid dan? Als je op een tegel klikt in MijnOverheid, wordt op dat moment (!) de data bij de bron opgehaald om weer te geven. De data wordt NIET opgeslagen.

Het valt me zo tegen dat mensen continu uitspraken doen over voorzieningen waarvan ze de werking niet kennen.
die hele MijnOverheid inbox staat netjes daar hoor.
Allemaal overheids organisaties waar ik mee te maken hebben met persoonlijke gegevens en al.
Elke keer als ik communicatie met ze heb.
In je Berichtenbox staan notificaties van overheidsorganisaties waar je zaken mee doet. Het is bij wet verboden dat in die notificaties persoonlijke gegevens of gegevens die herleid kunnen worden naar een natuurlijke persoon.
Hm? In de berichtenbox krijg ik volledige berichten inclusief bijlagen. Die staan op dat platform, die worden niet pas opgehaald bij openen. (Je moet overigens eerst consent geven dat organisaties de berichtenbox mogen gebruiken (per organisatie), dus dat is dan sowieso al afgevangen).
Mijn reactie is feitelijk, terwijl jouw reactie een mening is. Maar het begint steeds meer te lijken dat de bezoekers van Tweakers daar niet meer in geïnteresseerd zijn, niet lezen en zelf onderzoeken en alleen maar bezig zijn met hun negatieve mening te plaatsen.
DigiD opzeggen kan wel. Mijnoverheid niet
Het pijnlijke is eigenlijk dat dit laat zien hoe afhankelijk de overheid is geworden van private partijen voor iets fundamenteels als DigiD. Niet eens zozeer “Amerika slecht”, maar vooral dat een nationale digitale basisvoorziening blijkbaar niet zonder externe commerciële partij kan draaien.

Als Logius zelf onvoldoende kennis en capaciteit heeft om DigiD te beheren, dan is dat misschien nog wel het grootste probleem van allemaal. Dan praat je niet meer over een leverancier, maar over een structurele afhankelijkheid van een vitaal onderdeel van de staat.

Continuïteit is belangrijk, dus halsoverkop de stekker eruit trekken is onverstandig. Maar dit zou wél het moment moeten zijn om serieus te investeren in digitale soevereiniteit, eigen kennis en publieke controle. Zodat we over vijf jaar niet exact dezelfde discussie voeren, alleen met een andere naam boven het contract.
Als Logius zelf onvoldoende kennis en capaciteit heeft om DigiD te beheren, dan is dat misschien nog wel het grootste probleem van allemaal. Dan praat je niet meer over een leverancier, maar over een structurele afhankelijkheid van een vitaal onderdeel van de staat.
Dit is mijn optiek het grootste probleem. Deze mensen zijn direct verantwoordelijk voor onze data, maar hebben (zoals de overheid altijd doet) zoveel uitbesteed dat ze de kennis niet meer hebben om dit te realiseren.

Er zouden in de top van Logius een hoop koppen moeten gaan rollen, als daar tijd voor is naast het staken.

[Reactie gewijzigd door keroner op 7 mei 2026 08:39]

Die zijn er niet als gevolg van dit vonnis. Want het is gewoon nog wachten op de uitspraak van het BTI. Tot die tijd gaat de overheid niets doen én is er geen overname door Kyndryll.
Dat is het ergste, dat is onmogelijk. Zelfs al ga jij alles op papier doen (dat zou theoretisch moeten kunnen), dan nog heb je geregistreerde overheidsaccounts waar ze je ID mee kunnen kapen.
Het gaat zover ik begrijp sowieso over digid systeem, dat is niet hetzelfde als de achterliggende data.

Maar los daarvan is de overheid ook bezig om over te stappen op een alternatief. Het is hier alsof Solvinity per vandaag in Amerikaanse handen is. Overigens zelfs als dat wel zo zou zijn, ben ik ervan overtuigd dat nu een alternatief aan gaan werken slimmer is dan eerst de stekker uit DigiD trekken en daarna te gaan kijken wat het moet opvolgen.
Er is voor zover ik weet geen wettelijke basis die vereist dat er vervolgstappen worden genomen.

Die zou er kunnen zijn, maar de huidige en vorige regeringen hebben die wetten niet geschreven.

Zolang de Amerikaanse partij zich aan de politieke farce houdt die Amerikaanse bedrijven gegevens laten uitwisselen met Europese bedrijven, is er zonder wetgeving weinig aan te doen. Zelfs als die wet er nu komt, zou het een hoop geld kosten om de boel nu nog op te zeggen, want je kunt zo'n wet niet met terugwerkende kracht introduceren.

Er zullen genoeg politici zijn die zich hier druk om zullen gaan maken in interviews, maar de politieke meerderheid van de afgelopen jaren heeft dit nu eenmaal laten varen.

De laatste hoop is het BTI die hier nog een keer naar mag kijken, als die de nodige (onderbouwde) kritiek weet te noemen, kan er wellicht nog een stokje voor gestoken worden.
De werkzaamheden voor een nieuwe aanbesteding zijn/waren al gestart. Afspraak met Solvinity is dat indien migratie naar/door een andere partij eerder kan dan de verlenging van 2 jaar, dat kan gebeuren.
Aan de ene kant snap ik de uitspraak, maar aan de andere kant ben ik er wel teleurgesteld over, DigiD mag nooit in buitenlandse handen komen, en al helemaal niet zolang D.O.T.U.S er met de scepter zwaait.
Aan de ene kant snap ik de uitspraak
Dat is knap:
De motivering van de uitspraak volgt binnen twee weken, zo is te lezen in het persbericht.

[Reactie gewijzigd door Jerie op 6 mei 2026 16:51]

Precies, het kan heel goed dat de rechter er (voor zover dat al gebeurt in een kort geding) nog geeneens inhoudelijk naar gekeken heeft maar de aanspanners van het kort geding niet-ontvankelijk gaat verklaren.
Die kans is vrij groot. Het is vooral de taak van de Tweede Kamer om het regeringsbeleid te beoordelen. Alleen in uitzonderlijke gevallen hoort een rechter zich daarmee te bemoeien.
De uitspraak is dat de staat gewonnen heeft, en ja, motivering komt nog.
Dus, wederom, ik begrijp de uitspraak maar ben ik er wel teleurgesteld over.
Een uitspraak begrijpen in de engste zin van het woord is nogal eenvoudig. U bent vrijgesproken is bijvoorbeeld zo eenvoudig als het maar kan zijn.

Daarentegen zonder motivering is een uitspraak inhoudsloos. Want hoe men tot de uitspraak gekomen is, is misschien wel veel interessanter. Net zoals bij wiskunde het eindresultaat niet altijd zo belangrijk is als de methode. Bij een goocheltruc of illusionist is dat precies andersom. Dan wil men niet weten hoe of waarom want het haalt de magie weg.

De magie (de motivering) is in deze context nodig om de uitspraak te begrijpen. Ergo: jij kunt de uitspraak niet begrijpen, tenzij jij al op de hoogte bent van de motivering. En die kans is te waarlozen.
Maar daarom kun je nog wel snappen dat de eis ontuitvoerbaar was en de minister heeft dat ook al met zoveel woorden uitgelegd. Samengevat: de overheid kan geen ijzer met handen breken. Overigens had het vorige dubbel demissionaire kabinet al in actie kunnen komen. Maar ja, dat had de handen al vol aan Wiersma.
Lijkt me een logische uitkomst. Volgens mij is de regering het eens met de Tweede Kamer dat ze naar een nationale or Europese partij willen, maar dat dat niet binnen een paar maanden kan. Lijkt me reëel.

Ondertussen publiceert een van de personen die de zaak aanspande de ene na de andere post op LinkedIn dat andere partijen hem hebben benaderd en hebben gegarandeerd dat ze binnen twee maanden het beheer over zouden kunnen nemen. Onderwijl constant strooiend met termen als "topadvocaten" die hem bijstaan en "topexperts" die van alles garanderen. Er is ondertussen ook een fundraiser voor hem om een boek te schrijven. Moeilijk serieus te nemen allemaal.
De overname tegenhouden of de overeenkomst verbreken, dat is inderdaad lastig. Eisen dat er geen enkele bit naar Amerika vertrekt lijkt me toch best haalbaar. Ik mis een beetje wat de Staat nu eigenlijk wel van plan is om te doen voor augustus.
de cloud act is Amerikaanse wetgeving die Amerikaanse bedrijven verplicht indien gewenst data te overhandigen ongeacht of die data opgeslagen is in Amerika.
Eens, echter lijkt het er sterk op dat wanneer de data 'fysiek' in de EU staat, het ook nog eens langs een Europese rechtbank moet en niet alleen even afgetikt hoeft te worden in de VS.

Maar ja, niets keihard op papier natuurlijk.
De CLOUD ACT is vlak na (c.q. tijdens) de rechtzaken van Microsoft, Google en Yahoo! ingevoerd.

De CLOUD ACT maakt het mogelijk bedrijven het zwijgen op te leggen en dus onmogelijk te maken de verzoeken te openbaren.

Uit de +3 hierboven maak ik op dat Solvinity dus toegang heeft tot het platform en dat is in combinatie met die CLOUD ACT (wat dus wel op papier staat) met goede reden te wantrouwen.
Klopt, in principe kan de VS de data opvragen via CLOUD Act, maar omdat het buitenlandse data betreft zal de provider bezwaar (comity-procedure) maken. Dat is namelijk in conflict met de GDPR: "Artikel 48 GDPR bepaalt dat gegevens aan een buitenlandse overheid niet direct mogen worden geleverd alleen op basis van een buitenlands bevel; dat zou via bijvoorbeeld een MLAT of een bilateraal akkoord moeten lopen."

Dat kan weer overruled worden door de hoogste Amerikaanse rechtbank. Dus ja... Het is niet zo dat de instanties in de VS zomaar bij de data kunnen, zeker wanneer het EU-burgers-data betreft, maar als ze echt willen dan kunnen ze het via de hoogste Amerikaanse rechtbank afdwingen en dan hoor je hier in de EU misschien achteraf dat ze de data hebben opgevraagd.
Meh.

https://wire.com/en/blog/cloud-act-eu-data-sovereignty

Unencrypted binary blobs aanleveren wordt ook al jaren niet meer gedaan, de CLOUD act zegt het niet explicitiet. Maar daar is o.a. Microsoft jaren geleden al voor op de vingers getikt.

Microsoft gooide overigens jarenlang de kont nogal tegen de PATRIOT/CLOUD krib, maar is ook al jarenlang.... stil?

De CLOUD act heeft wel een paar minimumeisen. Je moet eigendom zijn van, controle hebben over of toegang hebben tot.

Ik geloof er persoonlijk niets van dat de VS nu al jaren gestopt is met heimelijk opvragen van data. Maar dat ben ik.
Nope, er is overigens geen enkele inlichtingendienst die ik vertrouw op hun blauwe ogen of mooie woorden. Maar de VS maakt(e) het wel erg bont. Zijn we PRISM zo snel vergeten?
Dat is voor veel nieuwe medetweakers ondertussen digitale prehistorie.
Daar kan je dus prima Nederlandse of Europese wetgeving tegenover stellen die dat verbiedt.

Daarmee wordt het een probleem voor Amerikaanse bedrijven en zullen die heel goed na moeten denken over die soort overnames.
Die bestaat in de vorm van de GDPR, in Nederland geïmplementeerd als de AVG. CLOUD Act zit echter op een hoger niveau dan de GDPR en gaat over nationale veiligheid.
De CLOUD act zit helemaal niet op een hoger niveau. In de EU is er geen hoger niveau dan EU regelgeving.

Dat de VS hun wetgeving over nationale veiligheid gaat betekend niet dat deze voorrang hoort te krijgen op EU regelgeving. Daarnaast gaat het beschermen van een dienst zoals DigiD ook over nationale veiligheid. Dus in dat opzicht is er ook geen verschil.
En wij hebben ook wetgeving die zoiets expliciet verbiedt. 1+1=0 in dit geval.

En stel je even voor dat in Augustus die overname rond is, denk je dan echt dat binnen enkele dagen Amerikanen toegang gaan hebben tot alle data? Dat die daar nu als een aasgier aan het rondcirkelene zijn totdat hun prooi eenmaal dood is en ze kunnen beginnen eten?

Natuurlijk niet.

Het is ook niet alsof Amerikaanse opsporingsdiensten, want daar gaat het uiteindelijk om, zomaar snel zelf even data kunnen beginnen opvragen. Ook langs die kant zijn er nog altijd de nodige beschermingen ingebouwd.

Is er een verhoogd risico? Absoluut. Betekend dit dat in September alle data zich in de handen van de Amerikaanse overheid zal bevinden? Ik denk het niet.
En wij hebben ook wetgeving die zoiets expliciet verbiedt. 1+1=0 in dit geval.
Dan ga je er vanuit dat Kyndryl dus niets doet? Even het scenario: Kyndryl krijgt van de Amerikaanse overheid in dit geval dus de opdracht om data te overhandigen onder de Cloud Act. Die verplicht hun mee te werken. De Nederlandse wet verbied hen mee te werken. Wat ze ook doen, ze overtreden dus altijd een wet. Dan wordt het dus een keuze voor hen welke wet ze gaan overtreden, en ik denk dat ik het antwoord wel weet in het geval van het Amerikaanse Kyndryl.
Het is ook niet alsof Amerikaanse opsporingsdiensten, want daar gaat het uiteindelijk om, zomaar snel zelf even data kunnen beginnen opvragen. Ook langs die kant zijn er nog altijd de nodige beschermingen ingebouwd.
In een normaal functionerende overheid heb je gelijk, maar herinner je je nog hoe snel Elons DOGE-tieners toegang kregen tot de meest gevoelige data? Dat was letterlijk binnen 2 dagen geregeld. De huidige Amerikaanse regering laat zich niet weerhouden door iets triviaals als een wet. Die voeren gewoon uit wat ze willen, en gaan daarna pas nadenken of ze het überhaupt willen mededelen aan die lastige clubjes als het Congres enzo.
Is er een verhoogd risico? Absoluut. Betekend dit dat in September alle data zich in de handen van de Amerikaanse overheid zal bevinden? Ik denk het niet.
Ik zal ook niet beweren dat het zo is, maar ik kan het voor mezelf ook absoluut niet uitsluiten.
Ik zie ook geen direct en realistisch gevaar. Ik zie deze heel zaak vooral als symbolisch.
Ten eerste denk ik dat de VS niet echt in de DigID data geintersseerd is omdat het platform gewoon niet veel info heeft, het is vooral een toegangsportaal. Ten tweede geloof ik ook niet dat ze de stekker er uit zullen trekken om ons onder druk te zetten. Daarvoor hebben ze voldoende andere mogelijkheden die makkelijker en minder controversieel zijn of juist veel zwaarder.
Tenslotte denk ik dat als ze het echt willen dat ze DigID nu ook al plat kunnen krijgen.

Maar dat deze zaak symbolisch is maakt het niet minder belangrijk. Het kan de toon zetten voor hoe we in de toekomst omgaan met dit soort zaken. Gaan we werken aan meer onafhankelijkheid of bijven we de VS vertrouwen? Willen dergelijke systemen op eigen grondgebied hosten? Is het nodig om de onderliggende hardware of beheerders te vertrouwen? Moeten we er vanuit gaan dat alles in een vijandige omgeving draait. Etc. Tal van dit soort overwegingen zijn ongetwijfeld al meegenomen bij het bouwen van het huidige DigiD.

Wat we nu besluiten zal vooral toongevend zijn voor hoe we voortaan met dit soort projecten omgaan.
Hoezo niet? Het gaat om infrabeheer, dat moeten meer mensen kunnen dan die van Kendryl lijkt mij...

De minister had ook de overname kunnen kunnen tegenhouden. Of alleen de servers van DigiD losknippen van Kenryl en wat beheerders overnemen. Zoveel mogelijkheden...
Ik denk dat anderen hier veel beter uit kunnen leggen waarom IaaS van Solvinity niet zomaar binnen twee maanden over te nemen is, al begrijp ik dat het o.a. te maken heeft met de Solvinity-eigen tooling die ze gebruiken om DigiD in de overheidsdatacentra te draaien (het draait dus niet bij Solvinity zelf). Maar je andere punt: de minister had de overname helemaal niet eenvoudig tegen kunnen houden. Die middelen zijn er niet, op een beperkte toetsing door het TBI na. We hebben immers een vrijemarkteconomie.
In de uitbestedingsvoorwaarden had natuurlijk prima opgenomen kunnen worden dat het toegang door niet EU-landen of een lijst met niet goedgekeurde landen een ontbindende voorwaarde is en/of overname door een niet EU-land pas mag na xx maanden tijd. Uiteindelijk is de les dat de uitbestedingsvoorwaarden gewoon beter gedefinieerd moeten worden. Dat is deze minister niet per se te verwijten, maar hij moet het wel gaan regelen.
Die ontbindende voorwaarde zal het zeker zijn. Maar dan moet je nog altijd ergens anders naartoe kunnen. En dat houdt de overname zelf niet tegen
Had best gekund, gewoon nationale veiligheid en niet door laten gaan van de transactie.
We hebben immers een vrijemarkteconomie.
Zeg dat maar tegen Nexperia...
De Nederlandse Staat is een kei in de strategie van het nietsdoen. Gewoon niets doen tot het overwaait of de crisis uitbreekt. Stikstof, klimaat, woningmarkt, energietransitie, Q-koorts etc... voorbeelden genoeg!
Tja bepaalde politieke partijen die kampioen zijn in dit niets doen (sorry 'aan de markt overlaten') komen toch iedere keer in de regering (*kuch VVD*) )
Daar is het overheid voor, met 150 kapiteins op 1 schuit moet je heel veel polderen om er voldoende te interesseren voor je voorstel, en zelfs dan weet je dat een flink deel ervan baat heeft bij het niets-doen, want dan hoef je nu geen geld uit te geven. Dat het later meer kost is nu niet van belang.
En daarbij is het veel makkelijker te verkopen dat je heel veel zand nodig hebt om een gat in de dijk te dichten dan dat je veel zand nodig hebt om in de toekomst een gat te voorkomen. Problemen oplossen staat veel beter dan problemen voorkomen.
Graag hoor ik waarom iets simpels als beheer van DigiD niet in 2 maanden te regelen is.
Je hebt gelijk - ervan uitgaande dat zij niet een snelle en vlekkeloze overstap actief dwarsbomen of traineren.
2 maanden zeggen ze... Terwijl we het al vanaf begin november weten.
Ik begrijp niet waarom niet van binnen Solvinity zelf de risico's van een Amerikaanse eigenaar worden gezien en wordt ingegrepen. Ze gaan op den duur bestaande klanten verliezen aan Europese clouddiensten en nieuwe klanten zullen enorm terughoudend zijn om zich te melden.

[Reactie gewijzigd door jumbos7 op 6 mei 2026 22:01]

Als jij iets van mij wil kopen en je biedt daar een goede prijs voor dan verkoop ik het aan je. Ook als ik weet dat het volgende maand niets meer waard is. Niet mijn probleem, het is jouw probleem. Zeker als jij ook kan weten wat er kan gebeuren

[Reactie gewijzigd door Ortep op 6 mei 2026 17:54]

Een ondernemingsraad in Nederland heeft in een situatie waarbij een overname vergaande gevolgen heeft voor het bedrijf en de werknemers toch enig recht om er toch een probleem van te maken. Ik ben toch benieuwd hoe de OR van Solvinity naar deze overname heeft gekeken.
De wijziging van eigenaar heeft geen directe gevolgen op de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers (het bedrijf verhuisd niet), dit zal een 'adviesrecht kwestie zijn, die kunnen ze (wanneer gegrond) naast zich neerleggen, de OR kan nog steeds naar de kanton rechter stappen. Wanneer de nieuwe eigenaar wel aan de arbeidsvoorwaarden (verhuizing, salaris,... ) komt is een instemming noodzakelijk (instemmingsrecht) en kan de OR de beslissing blokkeren
"We are selling to willing buyers at the current fair market price"
In november werd bekend dat de Nederlandse cloudaanbieder Solvinity, de leverancier van het platform waarop DigiD draait, zou worden overgenomen door het Amerikaanse Kyndryl.
Ja, zo kun je je er ook vanaf maken.

Ze wisten dus al in maart 2025, 8 maanden eerder dat Solvinity op zoek was naar een koper:

nieuws: Overheid wist maanden van verkoop DigiD-leverancier, maar wilde zelf niet kopen

Ze hebben dus van maart 2025 tot augustus 2026 de tijd (gehad) om een oplossing te zoeken. 17 maanden dus, waarvan er nu nog maar 3 over zijn. Ja, nu kun je er weinig meer aan doen.
Dat klopt, maar als je al in een Amerikaans datacenter (Equinix) draait als Logius zijnde, en niet weet wie de toekomstige overnamepartij is (dat kan zomaar een nederlandse partij zijn, of pools for that matter), dan kun je daar geen miljoenen tegenaan gaan gooien voor een migratie op basis van 'wat als'. Dat is de spagaat.
De overheid had prima eisen kunnen stellen aan de overnemende partij of zelf stappen ondernemen om het elders onder te brengen.

Het is nogal een belangrijk systeem om uit handen te geven.

Nu is het achteraf roepen dat je op deze korte termijn niets meer kunt.

Er had al lang een plan klaar moeten liggen om essentiële systemen in eigen hand/EU-hand te houden.

Maar ja, daar win je geen stemmen mee, kost alleen maar geld en dus minder interessant om gedurende een regeer-periode op te pakken.
"De overheid had prima eisen kunnen stellen aan de overnemende partij" gebeurt nu toch in de vorm van het BTI advies?
Er is hier door het BTI naar gekeken, maar niets mee gedaan. Ook is niet duidelijk op welke gronden dit toegelaten is.

En nu nog wat doen op basis van een BTI-advies is natuurlijk maanden te laat.
Volgens mij moet het advies van het BTI over de overname door Kyndryll nog komen en tot die tijd is Solvinity eigendom van een Brits bedrijf.
Snap deze overheid dat eenmaal de data overzetten, betekent dat de VS potentieel deze data permanent in bezit heeft?

Het is alsof je een overeenkomst aangaat met een hackersbende omdat ze je data gestolen hebben. Alleen is dit geen hackersbende en stelen ze het niet, we geven het ze gewoon. En dan maar klagen over een tijdje dat de overheid veel moet rechtzetten nav deze ondoordachte keuze.

Ik mag toch hopen dat hier een hele goede gedachte achter zit die wij met zijn allen niet begrijpen :D .
edit:
Waarom wordt dit gemarkeerd als flamebait/troll?

[Reactie gewijzigd door Martinez- op 7 mei 2026 08:19]

En terecht! Je kan niet al wegrennen op het moment dat een bedrijf aankondigt overgenomen te worden. De overname van dit bedrijf is nog geen feit. Daarnaast beheren ze DigiD niet eens. Dat doet Logius.

Vervolgstappen doe je pas op het moment dat de staatssecretaris beslist en/of het BTI het blokkeert. Why the hell denken deze drie burgers slimmer te zijn dan het Bureau Toetsing & Investeringen?

Wat me ook opvalt: De totale onwaarheden die overal maar de lucht in worden gegooid aangaande deze casus. Journalistiek is waarheidsvinding. En die waarheid is een heel eind zoek. Men drijft enorm op emotie en angst. En daaruit is nog nooit iets goeds voortgekomen.

Iedereen loopt zich zorgen te maken over DigiD en dat Trump dan mee kan kijken. En vervolgens loggen ze in op DigiD (of het toekomstige alternatief) op een Apple iPhone. Hoe naïef kan je als burger dan zijn?
Ik denk dat de drie burgers van één scheet één donderslag maken! Wat denken ze er wel niet van daar aan de andere kant van de oceaan. Reeds.

Bron: Trouw En trouw zegt in iets andere bewoording dat drie burgers deze zaak hebben verloren. Net even anders, waar kenne we dat ook alweer van. KEP paspoort, ooit van gehoord, als dat maar goed komt met die DIGid. Hopelijk neemt de staat alsnog een paar goeie beslissingen en wordt het technisch onmogelijk voor een ander mogendheid om ons te vertellen wat we wel en niet mogen en kunnen doen. Zodat we hier in de Pay Bas fatsoenlijk mogen inloggen met de oh zo mooie DIGid. Reeds.

Dat gaat een hit gaat worden in Oeteldonk en Studio Radio Petat.
Ik lees nog steeds veel onzin in de comments. Het gevaar is het potentieel uitschakelen van DigiD door de Amerikanen, zware privacygevoelige informatie (van bijvoorbeeld toeslagen of de belastingdienst) gaat helemaal niet via Solvinity en is niet meer in gevaar met deze deal dan zonder deze deal.
+1 dit. Veel onderbuik, weinig ratio. Told you so yesterday. Op de achtergrond een zakelijke transactie, wat altijd een rol kan spelen als je met een commerciele partij van doen hebt. Kun je leuk vinden of niet, ophef over maken, maar dat is dorpsideologie.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn