De Steam Deck is een apparaat vol potentie, waarop je in theorie meer verschillende games kunt draaien dan op welke andere console ook. Hardwarematig klopt het plaatje vrij goed, met voldoende krachtige hardware, een groot scherm dat flink fel kan en lage geluidsproductie. De software is vooralsnog de achilleshiel; je moet vaak even prutsen voordat je een game werkend krijgt en diverse beloofde mogelijkheden zijn nu nog niet te gebruiken. Voorlopig kunnen we de Steam Deck alleen aanraden als je het niet erg, of misschien zelfs leuk vindt om zo nu en dan flink te moeten tweaken. Voor het grote publiek is hij nog verre van geschikt.
Valve werd in 1996 opgericht als een gamestudio, maar is inmiddels uitgegroeid tot de spin in het web dat pc-gaming heet. Dat komt vooral door de uiterst populaire Steam-winkel. Met de Steam Machines en natuurlijk de vr-headsets poogde Valve al eerder om zijn softwaresucces nog eens dunnetjes over te doen met hardware, maar nu komt het Amerikaanse bedrijf voor het eerst met een eigen gameconsole, een handheld om precies te zijn. Vanaf vandaag is de Steam Deck officieel beschikbaar, maar wij mochten er al wat eerder mee aan de slag en vertellen je er in deze review alles over.
Sinds de aankondiging van de Steam Deck in de zomer van vorig jaar publiceerden we tientallen nieuwsberichten over het apparaat. Oorspronkelijk moesten de eerste handhelds nog voor de kerst in de handen van consumenten komen, maar dat werd uiteindelijk uitgesteld tot februari 2022. Vanaf deze week worden de eerste gepreorderde exemplaren dan ook werkelijk uitgeleverd. De goedkoopste variant kost 419 euro en wordt naar verluidt, geheel in consoletraditie, met verlies verkocht. De winst moet komen uit de games die je ervoor besluit te kopen op Steam.
In deze review gaan we uitgebreid in op de hard- en software van de Steam Deck, zoals je van ons gewend bent op basis van de nodige metingen en benchmarks.
Verantwoording
In aanloop naar de introductie van de Steam Deck mochten diverse, voornamelijk Amerikaanse, media al eerder gedeeltelijke reviews publiceren. Daarbij mocht alleen een klein aantal door Valve aangewezen tests worden gedraaid.
De publicatie van deze Tweakers-review valt samen met het officiële einde van het embargo op de Steam Deck, waardoor we geheel onafhankelijk konden bepalen wat te testen en te schrijven.
Eerste indruk en buitenkant
Groot, maar tegelijk niet zo heel groot: deze wat rare vaststelling beschrijft niet alleen onze eerste indruk, maar misschien ook wel de noodzaak om goed te begrijpen wat de Steam Deck precies is. Die eerste indruk is natuurlijk een product van de meest voordehandliggende vergelijking; de Steam Deck is namelijk een duidelijke slag groter dan de Nintendo Switch. De handheld console van Nintendo is het apparaat dat met afstand het meest op de Steam Deck lijkt en ook een vergelijkbare gebruikservaring biedt. Je downloadt en installeert er games op die je, zonder dat je daar andere apparatuur bij nodig hebt, thuis of onderweg kunt gaan spelen.
Dat geldt echter ook voor laptops en als we de eigenschappen die sinds de aankondiging in juli 2021 al bekend waren, nader bekijken, is een vergelijking tussen de Steam Deck en een gaminglaptop ook niet vreemd. De Switch biedt immers louter Nintendo’s eigen besturingssysteem en ondersteunt alleen games die specifiek geschikt zijn gemaakt om te werken op dat systeem. De Steam Deck is in dat opzicht meer open. Gebruikers kunnen er desgewenst een ander besturingssysteem op draaien. Er is ook brede ondersteuning voor randapparatuur en allerlei docks. Daarbij laat de interne hardware zich makkelijker vergelijken met de inhoud van een laptop dan met wat je aan de binnenkant van de Switch terugvindt. Maar is zo’n gaminglaptop ook handzaam genoeg om er even een uurtje mee te spelen in de trein of in een vliegtuig? Wellicht lukt je dat, maar een ideale oplossing is het niet, dus vanuit dat oogpunt is de Steam Deck ineens niet zo heel groot.
De handzaamheid van een handheld console, maar dan met meer vrijheid en opties dan gangbaar is bij dit type apparaten: dat is geen compleet nieuwe propositie. Er zijn meer van dit soort machines te vinden. Denk aan de GPD Win 3, de Aya Neo en de OnexPlayer. Wat echter meteen opvalt aan deze handhelds voor pc-gaming, is dat hun prijspeil veel hoger ligt dan dat van de Steam Deck. Bij hun introductie zaten alle drie deze apparaten al rond de 1000 dollar en die prijs ligt momenteel door de chiptekorten nog veel hoger. De Steam Deck is natuurlijk niet immuun voor die problematiek, maar zet bij introductie duidelijk in op een veel toegankelijkere prijs. Zelfs de duurste versie van de Steam Deck is met 679 euro ruim goedkoper dan de drie hierboven genoemde handheld consoles.
Relatief licht
Voordat we op de volgende pagina’s bekijken wat voor prestaties je mag verwachten van de Steam Deck, blijven we nog even aan de buitenkant hangen. Bij de eerste kennismaking met de console, die je dan net uit de bijbehorende draagetui hebt gehaald, valt meteen op dat het apparaat lekker in de hand ligt en minder zwaar is dan je zou verwachten als je ernaar kijkt. Heb je een Nintendo Switch liggen, pak die er dan eens bij; het verschil in gewicht is niet eens zo heel groot. Het grotere formaat van de Steam Deck betekent voor iedereen met gemiddelde tot grote handen dat lang doorspelen minder makkelijk leidt tot verkrampte handen, wat bij spelen op de Nintendo Switch weleens een probleem kan zijn.
De letterlijke blikvanger van het apparaat is het 7”-lcd-touchscreen met een native resolutie van 1280x800 pixels. De keuze voor een lcd in plaats van een oledscherm is opvallend, zeker ook omdat Nintendo juist net een oledmodel van de Nintendo Switch heeft geïntroduceerd, maar met een oledscherm aan boord was het apparaat wellicht ook een stuk duurder geweest. Wat verder opvalt, is dat de zwarte rand rond het daadwerkelijke scherm relatief dik is. Hier heeft Nintendo met de stap van het standaardmodel Switch naar de oled-Switch veel winst geboekt. Het scherm van het nieuwe model is groter, maar die ruimte is vooral gewonnen door de nutteloze zwarte randen kleiner te maken, waardoor de console als geheel niet groter is geworden. Wellicht had Valve met de Steam Deck hetzelfde kunnen doen, al is het de vraag of een kleiner model Steam Deck haalbaar is voor alle hardware die onder de motorkap ook meegenomen moet worden.
Een eerste oogopslag leidt, zoals eerder gezegd, tot een logische vergelijking met de Nintendo Switch, als bekendste handheld console. De overeenkomsten zijn legio. Beide consoles hebben een d-pad links, actieknoppen rechts, schouderknoppen en triggers bovenop en thumbsticks aan weerszijden van het scherm, met als verschil dat de thumbstick aan de rechterzijde van de Steam Deck op dezelfde hoogte zit als de thumbstick links. Op de Switch zit de thumbstick rechts veel lager.
Aan de voorkant heeft de Steam Deck verder nog extra knoppen om bijvoorbeeld snel naar de Steam-menu’s te kunnen. Opvallender zijn echter de twee grote trackpads aan weerszijden van het scherm, die dienst kunnen doen als vervanger voor je d-pad of waarmee je in menu’s en in diverse games je cursor zou kunnen bewegen. Het laatste opvallende verschil met Nintendo’s console vinden we aan de achterkant. Hier zitten, op de plaats waar je vingers de handheld vasthouden, aan beide kanten nog eens twee extra knoppen.
De Steam Deck bevat verder twee microfoons aan de bovenkant van het scherm en de twee luidsprekers zitten linksonder en rechtsonder naast het scherm. Op de bovenkant zitten de aan-uitknop, volumeknoppen, een headphone jack, een USB-C-poort en de luchtuitlaat. Aan de onderkant van de handheld is ten slotte nog een poort te vinden voor een microSD-kaart, waarmee de interne opslag uit te breiden is. Die optie is fijn, maar zoals je op de volgende pagina kunt lezen, biedt vooral de USB-C-poort flink wat extra mogelijkheden als het erom gaat hoe je de Steam Deck kunt gebruiken.
Hardware en upgrademogelijkheden
Net als de nieuwste consoles van Sony en Microsoft is ook de Steam Deck gebaseerd op hardware van AMD. In de gebruikte chip, met codenaam Van Gogh, zit een cpu-gedeelte op basis van de Zen 2-architectuur en een gpu-gedeelte op basis van de RDNA 2-architectuur. Daarmee is de gpu net zo modern als de Ryzen 6000-apu's of de RX 6000-videokaarten, maar moet de cpu het nog doen met technologie die we op de desktop kennen van de uit 2019 stammende Ryzen 3000-serie. Toch is deze combinatie niet heel gek als je bedenkt dat de Xbox Series-consoles en de PlayStation 5 exact dezelfde microarchitecturen gebruiken.
In technisch opzicht kun je de chip in de Steam Deck dus goed vergelijken met die in andere consoles, maar het aantal rekeneenheden is bij deze handheld natuurlijk veel lager. Ten opzichte van de Xbox Series S heeft de Steam Deck slechts de helft van de cpu-cores en zelfs minder dan de helft van de gpu-cores. Meer cores was door de beperkte tdp ook niet erg zinnig geweest; nu al worden de maximale kloksnelheden van de cpu en gpu nooit tegelijk bereikt, omdat dat niet binnen de 15W-tdp past.
Steam Deck
PlayStation 5
Xbox Series S
Xbox Series X
Cpu
4x Zen2 @ 3,5GHz
8x Zen2 @ 3,4GHz
8x Zen2 @ 3,6GHz
8x Zen2 @ 3,8GHz
Gpu
8x RDNA 2 @ 1,6GHz 1,6Tflops
36x RDNA 2 @ 2,33GHz 10,3Tflops
20x RDNA 2 @ 1,57GHz 4,0Tflops
52x RDNA 2 @ 1,83GHz 12,2Tflops
Tdp
15W
180W
100W
200W
De cpu en gpu delen een gecombineerd werkgeheugen van 16GB Lpddr5-geheugen. Lpddr5 is per definitie vastgesoldeerd op het moederbord, dus dat is ook hier het geval. Voor de opslag kun je kiezen uit drie varianten. Het instapmodel kost 419 euro en bevat 64GB eMMC-geheugen, het middelste model van 549 euro krijgt een 256GB NVMe-ssd en de duurste uitvoering van 679 euro combineert een 512GB NVMe-ssd met ontspiegeld glas voor het scherm. Ons testexemplaar betreft overigens de middelste 256GB-editie.
Variant
64GB
256GB
512GB
Type opslag
eMMC
NVMe
NVMe
Ontspiegeld scherm
Prijs
€ 419
€ 549
€ 679
Zoals we op de vorige pagina al aangaven, kun je de opslag uitbreiden met een microSD-kaartje. Op dit moment zijn die beschikbaar in capaciteiten tot en met 1TB. De Steam Deck ondersteunt kaartjes volgens de UHS-I-standaard, wat in de praktijk snelheden van rond de 90MB/s betekent.
Ook de USB-C-poort van de Steam Deck vereist nog wat nadere toelichting. Die ondersteunt USB 3.2 Gen2 (10Gbit/s), maar ook DisplayPort 1.4 in alt-mode. Valve heeft zelf een dock aangekondigd dat onder meer USB-poorten, ethernet, DisplayPort en HDMI biedt. Een willekeurig Dell-dockingstation dat we toevallig hadden liggen, bleek echter ook prima te werken. Tijdens onze testperiode vonden we dat hartstikke handig om bijvoorbeeld bekabeld internet te gebruiken voor het snel downloaden van een grote game.
Het aansluiten van een externe monitor belooft een complete pc-ervaring mogelijk te maken, maar tot nu toe wordt bij het gebruik daarvan simpelweg het standaard 1280x800-beeld opgerekt. Valve geeft aan dat het in de toekomst wel mogelijk moet worden om zowel de systeeminterface als games op hoger-dan-native resoluties te renderen.
Het officiële USB-C-dockingstation voor de Steam Deck
Reparatie- en upgrademogelijkheden
Je kunt de Steam Deck eenvoudig openen. De manier waarop je dat doet, doet veel meer denken aan de meeste laptops dan aan de dichtgelijmde smartphones en tablets van tegenwoordig; je draait een aantal kruisschroeven los en wrikt de achterkant vervolgens vrij gemakkelijk open.
Onderstaande röntgenfoto van Creative Electron geeft in een oogopslag inzicht in de interne opbouw van de Steam Deck. Links en rechts zie je duidelijk de printplaatjes waarop alle knoppen en triggers zijn aangesloten, met de trilmotor midden onder de touchpads duidelijk zichtbaar. De accu is verdeeld in twee cellen die onder het scherm zijn geplaatst. Boven de kleinere accucel zie je de ventilator zitten, met een klein koelblok bestaande uit vinnen voor de luchtuitlaat. De heatpipe die de warmte aanvoert, is uiteraard afkomstig van de soc, die zich onder de rechterrand van het scherm bevindt. De 'grids' van kleine puntjes rondom de gecombineerde cpu/gpu zijn de bga's van de geheugenchips.
De makkelijkst te vervangen onderdelen zijn de thumbsticks en de M.2-ssd. Die formfactor wordt overigens ook gewoon gebruikt voor het 64GB-model met eMMC-geheugen. Om precies te zijn gaat het om het M.2 2230-formaat, dat met een lengte van slechts 3cm amper groter is dan een fullsize-SD-kaartje. Officieel raadt Valve af om die te vervangen, omdat de direct ondergelegen Wi-Fi 5/Bluetooth 5.0-netwerkkaart gevoelig zou zijn voor interferentie. Dat is ook de reden dat de ssd standaard in een metalen schild is gewikkeld, maar dat kun je prima loshalen en om een vervangende ssd heen vouwen.
De ssd in de Steam Deck. Foto: iFixit
Volgens de uitgebreide teardown van iFixit, dat tegelijk de officiële commerciële partner van Valve is voor de distributie van reserveonderdelen voor de Steam Deck, is vooral de accu veel lastiger te vervangen. Die is stevig vastgelijmd, wat betekent dat je met een heteluchtpistool aan de slag moet om hem los te krijgen.
Software en gamen in de praktijk
Wanneer je de Steam Deck voor het eerst gebruikt, start automatisch SteamOS op. Dit is Valves eigen, op Arch Linux gebaseerde besturingssysteem; eerdere versies van SteamOS waren nog gebaseerd op Debian. Wie bekend is met de Big Picture Mode van Steam, zal het idee achter deze interface herkennen, al is SteamOS 3.0 een nieuwe versie die de bestaande Big Picture Mode wellicht helemaal gaat vervangen. Vooralsnog is het OS echter vooral voor Steam Deck ontwikkeld.
Dat is te zien, want het systeem werkt in de basis heel simpel. Binnen de kortste keren ben je aangemeld met je eigen, waarschijnlijk al bestaande Steamaccount en zie je keurig je volledige bibliotheek aan games voor je neus. Die bibliotheek kent verschillende tabjes, waarvan er een 'Geweldig op Deck’ heet. Of de naam van dat menu ook geweldig is, laten we in het midden, maar je hebt zo in elk geval meteen een duidelijk overzicht van welke games door Valve voor Steam Deck getest en geschikt bevonden zijn.
Steam Deck Verified
De kans is groot dat het overgrote merendeel van je bibliotheek niet in dat lijstje staat. Dat betekent niet dat je dat niet op de Steam Deck kunt spelen. Werp een blik op je volledige bibliotheek en je zult zien dat er naast elke game een icoontje staat. Dat icoontje kan een vinkje zijn; in dat geval staat de game ook in de lijst Geweldig op Deck, ten teken dat die game inderdaad goed werkt. Een stopbord betekent het tegenovergestelde: dit spel werkt niet. Vaak staat daar dan ook uitleg bij. Neem bijvoorbeeld Outriders. Dat spel speelt zich volledig online af, maar de anticheatsoftware die nodig is om Outriders te kunnen spelen, werkt niet op de Steam Deck en dus kun je het vooralsnog niet spelen. Op Steam populaire games als PUBG, Apex Legends, DayZ en Destiny 2 kunnen om vergelijkbare redenen ook niet op de Steam Deck gespeeld worden.
Proton
Het grote verschil met Valves vorige pogingen om Linux-gaming door te laten breken, is dat de Steam Deck beschikt over Proton. Deze softwarelaag integreert allerlei specifieke library's en een aangepaste versie van Wine, om het mogelijk te maken om Windows-games te spelen onder Linux. Het is dus geen emulator, maar een hele collectie tools om Windows-software alles te geven wat het nodig heeft om te draaien.
Het volgende icoontje dat je tegenkomt, is de i van informatie. Dat wijst er meestal op dat een game wel werkt, maar sommige aspecten van de game niet of niet helemaal goed. De laatste optie is een vraagteken; hiervan is niet bekend of het wel of niet werkt, waarbij de kans dat de game niet werkt, groter is dan de kans dat hij wel werkt. In deze twee gevallen is een game misschien toch werkend te krijgen door enige aanpassingen te doen in de menu’s van de Steam Deck. Zo liep GTA V in eerste instantie steeds vast in de launcher, maar door die de eerste keer vanuit de desktopmodus te starten, kregen we het spel aan de praat. Daarna startte de game ook vanuit de eigen SteamOS-interface.
Bij F1 2021 bleek dat de game prima werkt, zolang je geen regenrace probeert te rijden, want dan crasht de Steam Deck volledig en biedt alleen een powercycle nog soelaas. Marvels Guardians of the Galaxy had weer een ander probleem. Vroeg in het spel moet de speler een cijfercode invoeren in een systeem. Dat stukje leidt op de Steam Deck onherroepelijk tot een crash en daar is vooralsnog geen oplossing voor. Het blijft bij games die de Steam Deck niet officieel ondersteunt, dus heb je een beetje trial-and-error nodig om te kijken wat wel en niet mogelijk is. Daar zijn overigens hulpmiddelen voor; op ProtonDB wordt bijvoorbeeld van elke game bijgehouden of, en zo ja, hoe goed hij werkt met Proton. Guardians of the Galaxy scoort ‘bronze’, wat op ‘borked’ na de laagste beoordeling is. Grand Theft Auto V scoort ‘gold’. Dat is nog geen ‘platinum’ of ‘native’, wat aangeeft dat er dus nog wel enige obstakels verwacht mogen worden, zoals ook is gebleken, maar het is in elk geval speelbaar.
Een regenrace starten in F1 2021 leidt tot een volledige vastloper.
Op dit moment is de lijst met games die Valve heeft aangemerkt als goed werkend op de Steam Deck, nog vrij beperkt. Het is goed zoeken naar recente games die moeten kunnen laten zien waartoe de Steam Deck in staat is, maar met Metal Gear Solid V: The Phantom Pain en Horizon Zero Dawn zijn die games best te vinden. Helaas zijn niet alle games even geschikt om benchmarks mee te draaien, maar verderop in deze review vind je wel benchmarkresultaten op basis van tests met onder meer F1 2021, Grand Theft Auto V en Shadow of the Tomb Raider.
Gamen op de Steam Deck in de praktijk
Wat los van de prestaties van de games opvalt tijdens het spelen, is dat gamen op de Steam Deck in de eerste plaats makkelijk en lekker werkt. Het apparaat leent zich goed voor korte speelsessies en laat je direct verder spelen waar je was gebleven als je tussendoor even was gestopt. Wat verder opvalt, is dat we ondanks de aanwezigheid van een trackpad en een touchscreen, de eventueel aanwezige cursor in een game toch vaak gewoon bestuurden met een thumbstick. Dat kan makkelijker, maar wellicht is dat een kwestie van wennen. Verder valt op dat de trackpad ook gebruikt kan worden als d-pad en dat de knoppen aan de achterzijde van de console in diverse games dezelfde functies vervullen als de actieknoppen aan de voorzijde. Wil je er dus echt meerwaarde van ondervinden, dan zul je zelf aan de slag moeten met de keybindings.
Dat leidt ons naar een volgende vraag. Met de actieknoppen, schouderknoppen en triggers, en de knoppen achterop, alsmede de indrukbare thumbsticks, die ook als knop kunnen functioneren, heeft de Steam Deck in totaal veertien afzonderlijke knoppen die je aan acties in een game kunt verbinden. Dat is veel. Geoefende gamers die met de Xbox Elite Controller of een Scuff Controller spelen, kennen deze veelvoud aan knoppen al langer en willen nooit meer anders, maar voor meer mainstreamgebruikers vraagt het hebben van zoveel acties en knoppen best veel van de coördinatie. We zijn er dan ook nog niet van overtuigd dat al die verschillende manieren van input geven noodzakelijk zijn. Dat gezegd hebbende: ze zitten niet in de weg en wie weet op welke gave manieren ze in de toekomst nog ingezet worden bij games die geoptimaliseerd zijn voor de Steam Deck, dus uiteindelijk is hun aanwezigheid geen minpunt.
Desktopmodus en alternatieve besturingssystemen
SteamOS bevat KDE Plasma als desktopinterface. Deze desktopomgeving doet vrij bekend aan voor wie gewend is om Windows te gebruiken; de taakbalk bevat bijvoorbeeld een startmenu en een systeemvak. Standaard zijn er enkele programma's voorgeïnstalleerd, zoals Firefox als browser, en via de eveneens aanwezige appstore kun je ook zonder al te veel Linux-ervaring extra software installeren.
De gebruikservaring van de desktopomgeving was tijdens onze tests duidelijk nog niet af. Zo kun je niet zomaar wisselen tussen de 'big picture mode' en de desktop, maar moet je tussendoor steeds uit- en weer inloggen. Ook was er nog geen schermtoetsenbord te bekennen, wat betekent dat we voor tekstinvoer waren aangewezen op het aansluiten van een USB-toetsenbord.
De Steam Deck is in feite een pc en dat betekent dat je ook gewoon Windows kunt installeren. Dat zou alle resterende compatibiliteitsproblemen met pc-games kunnen opheffen. Bovendien zou je van de Steam Deck ook een soort draagbare Windows-tablet kunnen maken, die je eenvoudig kunt aansluiten op een USB-C-dock om er een volledige werkplek van te maken.
Alle hardwarematige ingrediënten voor dat ideaalbeeld zijn aanwezig, maar de software is nog lang niet zover. Op het moment van schrijven, enkele dagen voor publicatie, is het om te beginnen niet mogelijk om SteamOS en Windows naast elkaar te draaien; de Windows-installatie overschrijft SteamOS en als je terug wilt, heb je daar een image voor nodig. Verder ontbreken de Windows-drivers voor twee cruciale onderdelen nog: voor de gpu en voor de draadloze netwerkkaart. Games testen konden we dus niet en het ontbreken van wifi beperkt de bruikbaarheid ook in hoge mate. Daar komt nog eens bij dat het aansluiten van een externe monitor, zoals we op de vorige pagina al schreven, nog niet het gewenste effect heeft.
Testverantwoording
Er arriveert niet iedere dag een nieuwe handheld in het Tweakers-testlab, dus dit is een van de categorieën waarvoor we geen rotsvast testprotocol hebben klaarliggen. De Steam Deck wijkt bovendien in belangrijke mate af van bijvoorbeeld de Nintendo Switch, omdat er een 'regulier' besturingssysteem op draait en we dus ook veel meer kunnen testen. Daarom zijn we uitgekomen op een combinatie van tests die we normaal gesproken op laptops of tablets en telefoons draaien.
Gamebenchmarks
Voor de gamebenchmarks hebben we zelf vijf titels geselecteerd, waarbij we hebben geprobeerd om een mooie mix te creëren op de gebieden van genre, techniek, ouderdom en populariteit. Toen we begonnen met de tests, had Valve drie van de vijf games officieel als 'playable' getest. Inmiddels hebben alle vijf de games een rating ontvangen. Daarnaast tonen we de rating die Linux-gamers de game geven op ProtonDB.
We hebben in alle gevallen de in de game ingebouwde benchmark gedraaid op de resolutie van het scherm in de Steam Deck: 1280x800 pixels. Ons uitgangspunt was om op zowel Medium- als High-settings te testen; de exacte instellingen per game vind je hieronder. Noemenswaardig is dat Civilization VI officieel een native Linux-versie heeft, maar die kregen we niet aan de praat. We moesten voor die game dus alsnog de Windows-versie via Proton draaien.
Releasejaar
Genre
Techniek
Rating
Settings
Valve
ProtonDB
Civilization VI
2016
Strategie
Proton In-house
Playable
Native
Preset, altijd medium memory usage
GTA V
2015
Actie
Proton RAGE
Playable
Gold
Zo veel mogelijk settings op Medium / High Framerate van pass 4
F1 2021
2021
Race
Proton EGO 4.0
Playable
Silver
Preset, track: Netherlands, wet, cycle cam, 2 laps
Rainbow Six Siege
2015
First-person shooter
Proton AnvilNext 2.0
Unsupported*
Bronze
Preset
Shadow of the Tomb Raider
2018
Avontuur
Native Foundation
Playable
Native
Preset
* Deze rating komt door de niet-werkende anticheatsoftware, waardoor je de multiplayer niet kunt spelen.
Als vergelijkingsmateriaal hebben we de snelste geïntegreerde gpu's van AMD en Intel, en een aantal low-end videokaarten getest. Dat hebben we gedaan onder Windows 11; de nieuwe versie van SteamOS is nog niet beschikbaar voor normale desktops en andersom waren er op het moment van testen nog geen drivers voor de Steam Deck onder Windows. Technisch is die vergelijking dus niet ideaal, maar praktisch klopt hij wel. Op een game-pc draai je zeer waarschijnlijk Windows, op de Steam Deck in elk geval op dit moment SteamOS.
Vergelijkingsmateriaal
Cpu
Gpu
Ram
AMD Ryzen 7 5700G
AMD R7 5700G
Vega 8
32GB DDR4
Nvidia GeForce GT 1030
AMD R7 5700G
GT 1030
32GB DDR4
Nvidia GeForce GTX 1050
AMD R7 5700G
GTX 1050
32GB DDR4
MSI Prestige 14 Evo A11M
Intel Ci7-1195G7
Iris Xe 96EU
16GB DDR4
Systeembenchmarks
Om de snelheid van de processor en de rest van het systeem te testen, hebben we een aantal benchmarks gedraaid binnen de desktopomgeving van de Steam Deck.
Blender, een programma voor het renderen van 3d-afbeeldingen;
Geekbench 5, een crossplatform cpu-benchmark;
Jetstream 2, een JavaScript- en WebAssembly-benchmark die we hebben gedraaid in Chrome 98;
WebXPRT 3, een HTML 5- en JavaScript-benchmark die we hebben gedraaid in Chrome 98.
Al deze tests maken deel uit van onze standaard testsuite voor laptops, wat betekent dat we de testresultaten eenvoudig kunnen vergelijken.
Schermtests
We hebben het scherm doorgemeten op basis van de testprocedure zoals we die normaal gesproken voor smartphones en tablets hanteren. Dat doen we met een SpectraCal C6-colorimeter en Portrait Displays Calman Color Calibration-software.
In aanvulling op de gebruikelijke tests van de helderheid, het contrast, de kleurtemperatuur, de kleur- en grijsfout, de gammacurve en de sRGB-dekking, hebben we een aantal extra metingen uitgevoerd. Daarbij gaat het onder andere om de minimale helderheid van wit, bepalend voor hoe prettig het is om te gamen op de Steam Deck in een donkere omgeving. Daarnaast hebben we een responstijdenmeting uitgevoerd met een fotosensor en de LeCroy Waverunner 6100-oscilloscoop om te bepalen hoe snel het scherm reageert.
Accuduur
Het belangrijkste aan een handheld is hoelang je erop kunt gamen. Daarvoor hebben we dezelfde test uitgevoerd als op de Nintendo Switch, voor zover mogelijk natuurlijk. Super Smash Bros. is er natuurlijk niet voor de pc, dus die game hebben we ingeruild voor F1 2021 met een 60fps-limiet, maar net als bij de Switch-test hebben we de schermhelderheid op 100 procent gezet.
Voor wie het wat rustiger aandoet, hebben we ook een accutest uitgevoerd met een gehalveerde framerate van 30fps en de helderheid op 250cd/m². Dat correspondeerde bij ons testexemplaar met een ingestelde helderheid van 44 procent. In de praktijk is dat een prima helderheid om in een normaal verlichte kamer te gebruiken.
Als derde accutest hebben we de browsetest uitgevoerd die je kent van onze reviews van smartphones en tablets, met dezelfde gestandaardiseerde schermhelderheid van 250cd/m².
Geluidsproductie en warmteontwikkeling
We hebben onze gestandaardiseerde meetmethode voor geluid van stal gehaald. We maken daarbij gebruik van een Larson Davis 831C-geluidsmeter met een 378A04-microfoon die is voorzien van een preamplifier. De microfoon heeft eennoisefloor van 5,5dB(A). Vanwege onvermijdelijk omgevingsgeluid is de noisefloor van onze geluidarme ruimte ongeveer 12dB(A). Om een veilige marge te nemen, kunnen we dan vanaf 14dB(A) consistente metingen uitvoeren. We meten de geluidsdruk op 50 centimeter afstand, in een hoek van 45 graden.
Drie van de vier geluidstests die we normaal voor laptops gebruiken, werken ook op de Steam Deck; alleen van de PCMark-test bestaat geen Linux-versie. Dat betekent dat de browsetest WebXPRT, de multithreaded cpu-workload Blender en de game F1 2020 overblijven als scenario's waarin we de geluidsproductie hebben gemeten. Doordat we exact dezelfde methodiek gebruiken, kun je de resultaten ook een-op-een vergelijken met die van geteste (gaming)laptops.
Tot slot onze testmethode voor de warmteontwikkeling. Naast het uitlezen van de softwarematig gerapporteerde cpu- en gpu-temperaturen, hebben we ook warmtebeelden gemaakt met onze FLIR-camera. Die geven vooral aan hoe warm de buitenkant van de Steam Deck wordt, waarbij we natuurlijk focussen op de delen die je tijdens het gamen in je handen hebt. We maakten foto's in twee scenario's. Voor de idle-foto's hebben we de Steam Deck aangezet en simpelweg vijftien minuten op zijn startscherm laten staan. Voor het load-scenario hebben we de game F1 2021 aangezet met een onbeperkte framerate, om weer na vijftien minuten een foto te maken.
Gamebenchmarks
Dan komen we eindelijk toe aan waar de Steam Deck echt voor is bedoeld: gamen. Op deze pagina bespreken we de testresultaten van de Steam Deck in vijf games. Over het hoe en waarom van de complete test lees je meer op de pagina Testverantwoording.
Civilization VI
We trappen af met de strategiegame Civilization VI. Opvallend genoeg heeft deze game officieel een native Linux-versie, maar die kregen we met geen mogelijkheid aan de praat en afgaande op ProtonDB zijn we niet de enigen. De Windows-versie werkte via Proton wel.
Zeker op Medium-settings kom je met de Steam Deck een heel eind. We halen dan gemiddeld 56fps, wat voor dit type game prima is. Zelfs met de bijna 46fps van High-settings zullen veel spellen vermoedelijk nog genoegen nemen. In relatieve zin doet de Steam Deck het op High-settings trouwens flink beter dan op Medium; op Medium is de Intel-gpu in de MSI Prestige 14 bijvoorbeeld sneller, maar op High is die juist langzamer.
F1 2021
De racegame F1 2021 is niet al te zwaar en leunt wat minder op de processor dan Civilization VI. Daardoor weet de Steam Deck uitstekende prestaties neer te zetten. Zelfs op High-settings tovert hij een stabiele speelervaring met gemiddeld 66fps op het beeldscherm. Dat is even snel als de Nvidia GeForce GTX 1050, maar die is op Medium weer wat sneller.
Oorspronkelijk wilden we deze test overigens traditiegetrouw in de regen uitvoeren, maar dan crasht de Steam Deck. Alle resultaten in onderstaande grafiek zijn dus met een blauwe lucht uitgevoerd.
GTA V
Zeven jaar na het verschijnen voor de pc en zelfs negen jaar sinds de oorspronkelijke consolereleases in 2013 is Grand Theft Auto V nog steeds een uitermate populair spel. Aan de technische voorkeuren van de game merk je die ouderdom wel een beetje; GTA V is vrij gevoelig voor de snelheid van de individuele cpu-cores en dat is niet het sterkste punt van de Steam Deck.
Relatief gezien presteert GTA V van alle games dan ook het minst op de Deck, maar met bijna 93fps op Medium en 75fps op High kun je dit spel desondanks uitstekend spelen.
Rainbow Six Siege
Rainbow Six Siege draait technisch uitstekend op de Steam Deck, maar heeft van Valve toch de rating 'Unsupported' gekregen. Dat komt doordat de anticheatsoftware voorlopig incompatibel is en je online spelen dus kunt vergeten. Voordelig voor ons is dat de benchmark wel gewoon werkt. Daarin laat Steam Deck vrijwel dezelfde waarden noteren als de pc met de GT 1030.
Shadow of the Tomb Raider
We sluiten het gamedeel van deze review af met Shadow of the Tomb Raider, het laatste deel in de trilogie van Tomb Raider-reboots. De pc-port van deze game is het werk van het Utrechtse Nixxes en staat bekend als uitstekend geoptimaliseerd. In dit spel laat de Steam Deck zich dan ook van zijn beste kant zien, met zelfs hogere framerates dan de GTX 1050. Het verschil tussen Medium- en High-settings is in dit spel wel opvallend klein. Wil je verder richting de 60fps gaan, dan moet je nog wat instellingen verlagen.
Systeembenchmarks
Doordat je ook gewoon de desktopomgeving kunt gebruiken op de Steam Deck, is het dus ook mogelijk om normale programma's te draaien. Dat lieten wij ons uiteraard geen twee keer zeggen voordat we onze benchmarksuite erbij pakten, althans: het deel daarvan dat compatibel is met Linux.
We kijken eerst naar het renderprogramma Blender, dat erom bekendstaat veel cores te kunnen belasten en dat over het algemeen erg lekker draait op AMD Zen-processors. Dat zien we terug in de prestaties van de Steam Deck. Het apparaat heeft net geen 46 seconden nodig om onze testrender te voltooien, wat iets sneller is dan de Ryzen 5 5300U-quadcore in de Lenovo-laptop. De moderne Core i3- en i5-processors van Intel laat hij eveneens ver achter zich. Goed om te zien is bovendien dat de tijd die nodig is voor de tiende run, amper langer is dan die voor run 1. Veel van de andere laptops worden bij langdurige belasting wel langzamer.
Geekbench 5 is op veel verschillende platforms beschikbaar, dus ook op Linux. De singlethreaded tests leveren een score van 880 punten op, wat op het niveau van processors uit de Ryzen 3000-serie zit. Dat is niet zo gek, want die maakten gebruik van dezelfde Zen 2-cores als de chip in de Steam Deck. In de multithreaded tests doet de AMD-chip in de Steam Deck het een stuk beter. Met 3863 punten verslaat hij de Ryzen 5 3500U en Intels Core i3-processors ruimschoots. De 5300U en zeker de Ryzen 5- en Core i5-chips blijven wel sneller.
Ook benchmarks die de prestaties van de webbrowser testen, kun je natuurlijk op verschillende platforms draaien. Jetstream 2, dat we net als op alle andere apparaten hebben gedraaid in Chrome, test vooral de JavaScript- en WebAssembly-prestaties. Dat hangt voornamelijk af van de prestaties van een enkele core en dat is niet het sterkste punt van de Steam Deck. Met 88 punten blijft hij iets achter bij de Ryzen 5 3500U, terwijl ook de Athlon Silver 3050c en de Pentium Silver N6000 sneller zijn.
Op deze pagina bespreken we de resultaten van onze scherm- en accutests. Alle details over de methodologie vind je op de pagina 'Testverantwoording'.
Helderheid en contrast
Het 7"-lcd-paneel in de Steam Deck maakt gebruik van de ips-techniek en heeft een resolutie van 1280 bij 800 pixels, bij een vaste refreshrate van 60Hz. Het scherm scoort vooral goed op het gebied van helderheid. Het haalt maximaal 530cd/m² en omdat het een lcd-paneel betreft, neemt dat ook niet af naarmate een groter deel van het scherm wit is, zoals bij veel oledpanelen wel het geval is. Bij een volledig wit scherm is de Steam Deck net wat helderder dan de iPad, iPad Air en iPad mini en aanmerkelijk helderder dan veel Android-tablets, wat betekent dat je hem ook in fel verlichte ruimten of buiten goed kunt gebruiken. Alleen in direct zonlicht wordt het scherm lastiger afleesbaar.
Smartphones hebben tegenwoordig vaak een oledpaneel met een per definitie oneindig contrast, dus die grafiek is een stuk korter. Het contrast komt uit op 1082:1 en dat is een vrij doorsnee resultaat voor een ips-paneel.
De minimale helderheid is vooral interessant als je ook in het (bijna) donker wilt kunnen gamen. De meeste smartphones en tablets kunnen nog iets donkerder dan de 5,22cd/m² van de Steam Deck, maar veel laptopschermen kunnen bijvoorbeeld lang niet zo duister.
De kleurechtheid van het scherm had duidelijk niet de hoogste prioriteit. In de diagrammen onder de grafiek zie je dat de Steam Deck slechts 72 procent van de sRGB-kleurruimte weet af te dekken. Dat betekent dat vooral groen en rood minder intens worden weergegeven dan eigenlijk de bedoeling is. De gemiddelde kleur- en grijsfouten komen uit op een ΔE van 8, wat betekent dat je de kleurafwijkingen duidelijk kunt waarnemen.
Daarbij komt nog eens dat het witpunt duidelijk naar blauw neigt, met een kleurtemperatuur van ruim 8100 kelvin. Een natuurgetrouwe weergave van wit zou een temperatuur van 6500 kelvin moeten hebben. De Steam Deck heeft overigens wel een nachtmodus die het scherm roder moet maken, maar toen dat wij dat probeerden, leek die nog geen enkel effect te sorteren.
De Steam Deck is natuurlijk geen apparaat om je foto's op te bewerken, maar om op te gamen. Voor velen zullen de responstijden dus belangrijker zijn dan de overige eigenschappen van het scherm. Om de 60Hz-refreshrate van het scherm bij te kunnen houden, moet een nieuw frame binnen 16,7ms op het scherm verschijnen. Bij transities van 0 naar 100 en vice versa lukt dat met reactietijden rond de 10ms prima. Gaan we echter van donker- naar lichtgrijs, dan heeft het paneel bijna 19ms nodig, wat dus iets te langzaam is. Daar staat tegenover dat we geen noemenswaardige over- of undershoot meten.
Accuduur
Zoals uitgebreider beschreven op de pagina Testverantwoording hebben we de accuduur zowel tijdens het gamen als in onze gestandaardiseerde browsetest gemeten. Valve belooft een accuduur van 2 tot 8 uur. Dat loopt flink uiteen en dat is ook wat we in onze eigen tests zien.
In ons zwaarste testscenario, met de game F1 2021 op 60fps en maximale schermhelderheid, houdt de Steam Deck het iets minder dan tweeënhalf uur vol. Dat is ruim een uur minder dan de Nintendo Switch en zelfs maar de helft van de accuduur van een Switch OLED. Nu zijn de Switch-resultaten uiteraard van een andere game, Super Smash Bros, maar wel met de hoogst mogelijke schermhelderheid.
Als we de helderheid verlagen naar 250cd/m², wat een prima helderheid is om de Steam Deck binnen te gebruiken, en de game vastzetten op 30fps, neemt de accuduur met ruim een uur toe tot 3 uur en 42 minuten. Vanzelfsprekend zal een nog lagere helderheid of een lichtere game tot een langere accuduur leiden, maar aan de andere kant zal een onbegrensde framerate de accuduur juist laten afnemen.
Accuduur bij gaming
Console
Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Doe je het rustiger aan op de Steam Deck, zoals in de browsetest die je kent van onze smartphone- en tabletreviews, dan komen we een stuk dichter bij de beloofde maximumwerktijd van 8 uur. Na 7 uur en 10 minuten over het web surfen gaat de Deck op zwart. Dat is vergelijkbaar met de goedkopere Android-tablets in de grafiek en slechts een uurtje minder dan waartoe een iPad Air in staat is.
Accuduur bij webbrowsen wifi (helderheid @ 250cd/m²)
Smartphone
Schermdiagonaal
Resolutie
Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Helaas gaat het opladen van de Steam Deck wel vrij langzaam. De bijgeleverde lader kan 45W aan vermogen leveren, maar dat is bedoeld om de Deck gelijktijdig te kunnen gebruiken en op te laden. Het laden zelf gaat nooit met meer dan 20W vermogen, wat bovendien gaandeweg verder afneemt. Laden van 0 naar 100 procent duurde, zonder dat we intussen aan het gamen waren, ruim 2 uur.
Geluidsproductie en warmteontwikkeling
Drie van de vier geluidsmetingen die we sinds enige tijd uitvoeren voor laptops, in onze geluidsarme kamer, werken ook op de Steam Deck. We kijken dus naar de geluidsproductie in drie scenario's.
Tijdens het browsen draait de ventilator in de Steam Deck zachtjes. We meten 22,7dB op 50cm afstand, wat zonder meer als stil kan worden omschreven. Als we de cpu vol belasten met Blender, stijgt de geluidsproductie naar 34,6dB. Daarmee wordt de ventilator hoorbaar, maar is de geluidsproductie nog altijd beperkt ten opzichte van het luchtgeruis dat in een dergelijke workload uit veel gaminglaptops komt. Ook tijdens het gamen zelf is de Steam Deck prettig stil. In de racegame F1 meten we 26,3dB, wat weliswaar enigszins hoorbaar is, maar in het niet valt bij de 40 tot 50dB van de gaminglaptops in de grafiek. Je kunt er in ieder geval gerust mee in de trein zitten zonder gek aangekeken te worden.
De cpu en de gpu zijn natuurlijk onderdeel van dezelfde soc. Na een kwartier gamen geven de sensoren in die onderdelen dan ook vrijwel dezelfde temperatuur aan; de cpu wordt 79°C, de gpu 78°C. Relevanter is vermoedelijk hoeveel je zelf van die warmte merkt; daarom hebben we warmtebeelden gemaakt van de behuizing met onze FLIR-camera.
Zowel idle als onder belasting is het warmste punt aan de uiterste rechterkant van het scherm te vinden. Wie ook de röntgenfoto op pagina 3 heeft bekeken, weet misschien nog dat op die plek de AMD-chip is gesitueerd. Aan de achterkant wordt diezelfde regio het warmst, maar zien we de hitte uiteraard het best op de plek van de luchtuitlaat.
Zelfs tijdens het gamen blijven de delen van de Steam Deck die je met je handen vasthoudt, vrij koel. De rechterkant, van voren gezien, wordt met 25°C voorop en 23,5°C achterop nog het warmst, de linkerkant blijft nog bijna een graad koeler. Het contrast met de ruim 48°C die we maximaal meten bij het luchtrooster, is groot, maar daar heb je in een natuurlijke gamehouding geen last van.
Idle
Load
Conclusie
Het concept van de Steam Deck zit vol potentie. Op deze handheld kun je in theorie meer verschillende games draaien dan op elke andere console en dankzij Proton zitten daar ook een hoop AAA-games tussen. Het is Valve echter nog niet gelukt om afscheid te nemen van de grillen die traditioneel horen bij gamen op Linux, waardoor de Steam Deck nog lang niet geschikt is om aan je niet-zo-technische neefje te geven.
Hardware vormt goede basis
Laten we met het goede nieuws beginnen. Met de hardware van de Steam Deck is vrij weinig mis. De AMD-chip is krachtig genoeg om games vloeiend af te spelen op de bescheiden schermresolutie, waarbij het apparaat bovendien prettig stil blijft. Het scherm is lekker groot en kan fel, al had de kleurechtheid duidelijk niet Valves prioriteit.
Groot is de Steam Deck zelf ook, in elk geval als je hem vergelijkt met bijvoorbeeld de Nintendo Switch, maar de toename in gewicht valt dan weer reuze mee en ook met de ergonomie en precisie van de controller zit het wel goed. Ook met de opslag, die zowel vervangbaar als met microSD uitbreidbaar is, scoort de Steam Deck punten. Dat de accu wel stevig is vastgelijmd, is voor de repareerbaarheid een tegenvaller.
Nog lang niet af
De software is voorlopig echter het probleem van de Steam Deck. SteamOS is nog lang niet uitontwikkeld en bij vrijwel elke game die we probeerden, was het even prutsen voordat we hem aan de praat kregen. De fix was telkens weer anders: het wisselen van de Proton- of gameversie, het starten vanuit de desktopomgeving en zelfs het aansluiten van een fysiek toetsenbord brachten ons soms een werkende game. In de praktijk kun je ProtonDB het best paraat houden voor ervaringen en mogelijke fixes van andere Linux-gamers. Verschillende beloofde functies werkten in onze testperiode nog helemaal niet, zoals de mogelijkheid om een extern scherm aan te sluiten en om Windows te gebruiken.
Valve heeft zelf duidelijk nog een hoop ontwikkelwerk te verzetten en ontkent dat ook niet. Voor het aan de praat krijgen van sommige (delen van) games zal het bedrijf achter Steam echter de hulp van gameontwikkelaars nodig hebben, bijvoorbeeld om patches door te voeren of voor de anticheatoplossing voor de multiplayerondersteuning van de Deck. De vraag is in hoeverre ontwikkelaars daar trek in hebben; Epic heeft dat in elk geval duidelijk niet. Wellicht loopt de Deck daar tegen een kip-eiprobleem aan, met ontwikkelaars die de boot afhouden zolang het marktaandeel van het apparaat beperkt is en consumenten die juist wachten met hun aanschaf totdat games ondersteuning gaan bieden.
Voorlopig is de Steam Deck een handheld voor de tweaker
Voor nu kunnen we de Steam Deck alleen aanraden als je het niet erg of misschien zelfs leuk vindt om zo nu en dan flink te tweaken en er voldoening uit haalt als je een spel uiteindelijk werkend hebt. Het niveau van de gebruikservaring kan nog lang niet tippen aan wat normale consumenten gewend zijn van een Sony, Microsoft of Nintendo. In vergelijking daarmee heeft Valve natuurlijk de gunfactor en daarom geven we het Amerikaanse bedrijf voorlopig het voordeel van de twijfel, zoals vermoedelijk meer gamers doen. Eén ding is duidelijk: deze release is niet het eindpunt, maar pas het begin van het ontwikkeltraject van de software op de Steam Deck.
Ik hoor nog wel eens mensen roepen dat ze er toch wel Windows op gooien, want dan werk alles wel goed. Gardiner Bryant heeft onlangs nog een video uitgebracht waarom dat waarschijnlijk een slecht idee wordt. Maar een lang verhaal kort, SteamOS heeft full-stack optimalisaties om de beste gebruikservaring te geven. Van kernel tot GUI. Dat gaat Windows gewoon niet krijgen. En dat is niet simpelweg "maar Steam Big Picture Mode draait ook op Windows.
We hebben het over de slaapmodus, en de mogelijkheid om cloud saves op te slaan als het in de slaapmodus gaat, zodat je elders verder kan. Of om de game controller support. Windows zal hooguit denken dat je een USB controller gebruikt. Het werkt wel ongeveer, maar het is geen volledige OS-besturing. Of optimalisaties om de SD kaart efficiënt te gebruiken zodat deze snel reageert. En zo nog wel meer.
Valve stelt enorm hoge eisen aan games voordat ze Steam Deck verified worden. Het moet niet simpelweg draaien op de Deck, het moet echt lekker werken op dit form factor, met controllers aan de zijkant, etc. Het OS zal ongetwijfeld dezelfde eisen hebben gekregen, en is van de grond opgebouwd om aan deze eisen te voldoen. Aan de ene kant heb je dus een perfecte gebruikservaring voor dit type apparaat, aan de andere kant een desktop omgeving die wordt geforceerd om op een tablet met controllers aan de zijkanten te werken.
Het soort aanpassingen dat nodig is om dit echt goed te laten werken zijn simpelweg niet mogelijk als je enkel toegang tot de code van je GUI applicatie hebt, plus wat drivers kan schrijven. Je wil zelfs de kernel aanpassen. Dat gaat hem op Windows simpelweg niet worden.
SteamOS heeft full-stack optimalisaties om de beste gebruikservaring te geven. Van kernel tot GUI.
Valve heeft dan wel keuze over de componenten die ze selecteren, het is niet alsof AMD ineens een mega commit gedaan heeft aan de Linux kernel voor het verbeteren van efficientie voor de CPU en GPU in het geval van de Steamdeck. Dus op gebied van de kernel is er niet veel speciaals gebeurd en zit je, net zoals op Windows, gewoon met de drivers te werken die vanuit de fabrikant komen.
De GUI? Ook daar heb je gewoon de standaard onderdelen onder de motorkap uit de Linux wereld. Een stock displayserver met een stick window manager en een stock desktop environment. En met de keuze voor KDE Plasme niet eens de lichtste omgeving die je kunt hebben. Als het om optimalisatie van performance en batterijduur zou gaan dan zijn er betere keuzes voor de desktop omgeving te maken. Plasma blinkt wel uit in gebruiksvriendelijkheid voor mobiele apparaten en instelbaarheid.
Dus de enige optimalisatie die Valve echt gaat doen is de optimalisatie aan Steam. En dat kunnen ze op Windows evenzeer.
Functionaliteit zoals cloud saves moeten ingebakken zitten in het spel en vormen onderdeel van Steam. Dis is op elke Linux en Windows ook mogelijk om te implementeren. Als Valve dit enkel mogelijk maakt op de Steamdeck is dat omdat Valve daarvoor kiest, niet omdat het op andere plaftormen niet zou kunnen.
Windows heeft een zeer uitgebreide support voor game controllers. Hoe denk je dat Valve dit onder Linux doet? Ik heb zelf geen steamdeck, maar ga eens in de terminal kijken met een lsusb ... kans is groot dat je ook daar gewoon USB devices ziet en dat Valve gewoon gebruik maakt van software stacks die al lang beschikbaar zijn. Hetzelfde voor de SD kaart. Een fixed mountpoint, automount wanneer je inplugd en je bent klaar.
Jij gaat er van uit dat ze heel veel van de grond af aan hebben opgebouwd, ik zou dat echt niet durven zeggen. Valve heeft weer een stuk hardware dat ze tegen verlies gaan verkopen. Dan ga je geen miljoenen pompen in het heruitvinden van het wiel om een paar procenten meer performance eruit te halen of de batterij 5 minuten langer mee te laten gaan.
Valve heeft dan wel keuze over de componenten die ze selecteren, het is niet alsof AMD ineens een mega commit gedaan heeft aan de Linux kernel voor het verbeteren van efficientie voor de CPU en GPU in het geval van de Steamdeck. Dus op gebied van de kernel is er niet veel speciaals gebeurd en zit je, net zoals op Windows, gewoon met de drivers te werken die vanuit de fabrikant komen.
Blijkbaar heb je de afgelopen tijd het nieuws op dit gebied niet heel goed gevolgd. AMD heeft in het afgelopen half jaar wel degelijk veel gedaan om de prestaties en efficiëntie van hun Zen CPU architectuur en hun RDNA/RDNA2 GPU architectuur op Linux te verbeteren, met behulp van Valve. Zo is het power management verbeterd in samenwerking met Valve en er is een nieuwe scheduler ontwikkeld door AMD. Ook is de AMD graphics driver voor Linux inmiddels alweer een paar jaar open source en daar wordt regelmatig aan gewerkt door medewerkers van Valve. Dankzij het feit dat dit allemaal open source is profiteert het gehele Linux ecosysteem mee van deze ontwikkelingen, maar veel van de code doet niet geheel toevallig iets met de hardware die in de Steam Deck zit.
Functionaliteit zoals cloud saves moeten ingebakken zitten in het spel en vormen onderdeel van Steam. Dis is op elke Linux en Windows ook mogelijk om te implementeren. Als Valve dit enkel mogelijk maakt op de Steamdeck is dat omdat Valve daarvoor kiest, niet omdat het op andere plaftormen niet zou kunnen.
Valve kiest er juist expliciet voor om dit niet alleen op de Steam Deck aan te bieden, maar in het gehele Steam ecosysteem. Ze zien namelijk niets in exclusiviteit voor de Steam Deck, zowel niet in functionaliteit als in games. Dat is gewoon niet hoe Valve werkt.
Valve heeft weer een stuk hardware dat ze tegen verlies gaan verkopen.
Nergens heeft Valve gezegd dat ze de Steam Deck met verlies verkopen. Wel hebben ze laten doorschemeren dat er vrijwel geen marge op zit, wat je in het geval van een commercieel bedrijf inderdaad als verliesgevend zou kunnen bestempelen. Verder is de Steam Deck een open platform waar je prima Windows op mag zetten als jij dat wilt. Valve heeft er echter wel voor gewaarschuwd dat de Windows-ervaring op de Steam Deck waarschijnlijk erg slecht gaat zijn. Ik ben het dan ook zeker niet van plan te doen.
[Reactie gewijzigd door rbr320 op 22 juli 2024 15:09]
Ook is de AMD graphics driver voor Linux inmiddels alweer een paar jaar open source en daar wordt regelmatig aan gewerkt door medewerkers van Valve. Dankzij het feit dat dit allemaal open source is profiteert het gehele Linux ecosysteem mee van deze ontwikkelingen, maar veel van de code doet niet geheel toevallig iets met de hardware die in de Steam Deck zit.
Het open ecosysteem is inderdaad zeer van belang hier. AMDGPU (kernel) en mesa (userspace) zijn zienderogen verbeterd gedurende de jaren en valve heeft hier ook aan bijgedragen o.a. via de (nog in ontwikkeling zijnde) ACO shader compiler.
Met vulkan is wine/proton in een stroomversnelling gekomen en gingen directx 10, 11 en 12 spellen van ondenkbaar naar vrijwel native vloeiend.
Allemaal zaken waar valve op kan meeliften en aan kan meedoen. Of ze in alles een handje hebben gehad is onzeker, maar dat het zonder valve zo ver en vlug was gegaan lijkt me ondenkbaar.
Dit klopt niet, Valve heeft een team programmeurs in dienst die al jaren aan de AMD-drivers werken. Waarom de AMD-drivers? De Steam-Deck zal lang in de planning. Nee, Valve heeft zeker alles vanaf de grond opgebouwd, maar is wel in alle lagen van de software actief geweest om er een goed bruikbaar apparaat van te maken.
Helemaal met je eens. Dit is alleen ter aanvulling:
Nadat Windows 8 uitkwam, werd Valve veel mondzamer over de richting die Microsoft insloeg en dat dit zeer negatief uit zou vallen voor Valve & Steam & de gamers op PC.
SteamOS was het eerste openingssalvo van Valve tegen Microsoften en Valve is gestaag doorgegaan. Dus ja, Valve heeft inderdaad al jaren zitten werken aan AMD drivers en heeft ondertussen dus al heel wat kennis/kunde opgedaan om Windows-spellen op Linux te laten draaien.
Dat het spel-aanbod nog niet zo groot is dan je verwacht of dat Valve had beloofd, dat is op zich niet zo erg. Het feit dat ze capabel en solvabel genoeg zijn om weerwoord tegen Microsoft te kunnen bieden, dat stemt me uitermate vrolijk. De richting die Microsoft met Windows 8 heeft ingezet, met Windows 10 heeft uitgetest en met Windows 11 opdringt, doet het tegenovergestelde.
En nee, de X-Box pass en de huidige lage prijs is niet veel meer dan een zoethoudertje wat een bedrijf als Microsoft met hun zeer rijkelijk gevulde "schatkist" makkelijk een paar jaar vol kan houden.
Dat gaat echt wel veranderen als er genoeg mensen "vast" zitten in hun systeem. Nee, dan verdient Valve met hun SteamDeck eerder je geld. Zijn compleet open over hun hardware en tonen minstens 10 keer meer respect naar hun klanten toe dan dat Microsoft ooit op zal willen brengen.
Deze review van tweakers is op dit gebied dan ook niet volledig accuraat. Men geeft de indruk dat je op dit moment meestal enkele tweaks gaat moeten doen vooraleer de game werkt. Maar dat is dus niet zo.
https://venturebeat.com/2...rite-gaming-pc-ever-made/
But Steam Deck has an answer, quality-of-life feature, or automated solution for everything. And that makes the device feel as much like a complete, well-considered experience as any Xbox, PlayStation, or Switch.
Waarom heeft tweakers een andere conclusie? Waarschijnlijk omdat ze andere games getest hebben, net games die minder goed werken. Daarom dat Steam een lijst heeft met games die ze getest hebben en die momenteel goed werken. Dit zijn momenteel rond 800 games. Maar vergeet niet dat er al duizenden games meteen werken: https://www.protondb.com/
Er zijn meer dan 5000 games met platinum rating. Dit is de hoogste rating die betekent dat de game werkt zonder dat je één tweak moet doen.
De Switch heeft na al die jaren maar 4000 werkende games. Dus eigenlijk is het de realiteit dat de Steam Deck vanaf dag één meer perfect werkende games heeft dan de Nintendo Switch.
De Switch heeft na al die jaren maar 4000 werkende games. Dus eigenlijk is het de realiteit dat de Steam Deck vanaf dag één meer perfect werkende games heeft dan de Nintendo Switch.
En daarboven op, als je de game al hebt op Steam hoef je deze niet OPNIEUW te kopen voor je Deck. Ik zit er niet op te wachten om bvb. Skyrim voor de 400ste keer te kopen voor een nieuw platform. Dat is een GIGANTISCH voordeel en ik snap niet waarom iedereen hier gewoon aan voorbij gaat...
Zelfs Valve hun marketing lijkt hier niet (of onvoldoende) op in te spelen. (Tenzij ik iets gemist heb)
Als ik mijn Deck binnen krijg heb ik per direct honderden games ter beschikking die gewoon goed werken zonder dat ik 1 cent extra hoef uit te geven.
Oudere spellen (1 a 2 jaar oud) werken vaak perfect en kosten een schijntje bij de vele steam sales.
Dan blijven nog nieuwe spellen en multiplayer over. Nieuwe spellen daar heb je ondersteuning en/of de juiste afwegingen van de ontwikkelaars bij nodig (bijv. vulkan i.p.v. directx en game engines die geschikt zijn) en multiplayer moet ook te doen zijn door betere keuzes en ondersteuning van de anticheatsoftware.
Welke console biedt voor een schijntje "oudere" spellen aan die je ook nog eens mogelijk al eerder hebt gekocht op de PC? Uiteraard moet het werken, maar zodra het werkt dan doet het dat vaak perfect of zijn de problemen beperkt.
En vergeet ook niet dat veel nieuwe AAA-games met de nodige problemen worden gelanceerd en soms wel tot een jaar aanlooptijd nodig hebben om goed speelbaar te zijn. Gamers zijn gewend aan klooien totdat het werkt. En enkel valve biedt je de mogelijkheid om op API- en zelfs kernel-niveau mogelijke problemen te verhelpen en is voorzien van een leger aan enthousiastelingen die een stuk verder gaan dan het droppen van een .exe of .dll zonder enige vorm van documentatie.
Dat het spel-aanbod nog niet zo groot is dan je verwacht of dat Valve had beloofd, dat is op zich niet zo erg.
En waarom is dat niet erg? Op de PS5 werd bijvoorbeeld Horizon Forbidden West ook als PS5 release game genoemd en daar werden mensen ook niet blij van dat dit dus niet zo was. En dan heb ik bet over 1 game. Dus waarom is Valve/Steam Deck dan een uitzondering?
Het spel aanbod van de Steam Deck wordt ondergewaardeerd in deze review van tweakers. Op de Steam Deck zijn er nu meer games die meteen werken (zonder een tweak) dan de volledige catalogus van de PS4.
https://venturebeat.com/2...rite-gaming-pc-ever-made/
But Steam Deck has an answer, quality-of-life feature, or automated solution for everything. And that makes the device feel as much like a complete, well-considered experience as any Xbox, PlayStation, or Switch.
Waarom heeft tweakers een andere conclusie? Waarschijnlijk omdat ze andere games getest hebben, net games die minder goed werken. Daarom dat Steam een lijst heeft met games die ze getest hebben en die momenteel goed werken. Dit zijn momenteel rond 800 games. Maar vergeet niet dat er al duizenden games meteen werken: https://www.protondb.com/
Er zijn meer dan 5000 games met platinum rating. Dit is de hoogste rating die betekent dat de game werkt zonder dat je één tweak moet doen.
De Switch heeft na al die jaren maar 4000 werkende games. Dus eigenlijk is het de realiteit dat de Steam Deck vanaf dag één meer perfect werkende games heeft dan de Nintendo Switch.
En dus omdat Steam Deck beter begint dat de concurrentie hoeven ze een belofte niet te houden? Rare conclusie. Ja er is dus genoeg te doen erop. Maar dat staat niet gelijk aan beloftes niet houden. Ik wil niet direct zeggen dat ze valse reclame gemaakt hebben. Ik heb het niet gevolgd behalve een paar artikelen hier op Tweakers dus daar heb ik geen inzicht op. Ik weet geeneens hoeveel ze eigenlijk beloofd hadden of dat ze bepaalde games hadden belooft die niet gekomen zijn. Maar ik kan me wel voorstellen als iemand dus wel op bepaalde spellen rekende (net als bij Horizon Forbidden West) dat deze mensen niet direct zullen denken dat er niets aan de hand is omdat er genoeg andere spellen zijn.
Uiteraard is het zeker goed dat ze niet stiekem games met fouten goedkeurde om de aantallen te halen.
Je hebt me verkeerd begrepen. Valve heeft hun belofte wel gehouden, maar ze zijn nogal traag in het verifiëren van games die compatibel zijn. Duizenden games die momenteel niet 'Steam Deck Verified' zijn, lopen heel goed op de Steam Deck.
We zitten nu rond duizend games die 'verified' zijn. Het lijkt dat er iedere week rond 200 games bijkomen. Dus over 4 maanden zouden we rond 4000 verified games moeten komen. Maar mijn kennis is dat vele games momenteel al prima werken, maar enkel nog geverifieerd dienen te worden. Er zijn talloze games met platinum en gold ratings, die momenteel niet in de geverifieerde lijst staan, maar wel prima werken.
Wat je hier zegt klopt niet helemaal. Proton support =/= Steam Deck support. Dat iets prima werkt op het OS wil natuurlijk niet zeggen dat het ook goed werkt op dat kleine scherm, met die controller, en de ingebouwde specificaties van de Deck. En dat is nou precies waar de Steam Deck compatability rating voor is bedoeld, want dat test juist ook daarop.
Een game die wel werkt op Proton maar niet (helemaal) goed werkt op de Deck zul je weldegelijk moeten tweaken of links laten liggen.
En waarom is dat niet erg? Op de PS5 werd bijvoorbeeld Horizon Forbidden West ook als PS5 release game genoemd en daar werden mensen ook niet blij van dat dit dus niet zo was. En dan heb ik bet over 1 game. Dus waarom is Valve/Steam Deck dan een uitzondering?
Ik denk dat veel zal gaan afhangen van hoe Valve het weet te presenteren. Als het beeld ontstaat dat 90% van de games uit Steam niet goed werkt dan klinkt dat niet zo best. Als het lukt om de aandacht te vestigen op dat deze console launcht met 5000 games die wel goed werken dan klinkt dat geweldig. Maar die twee beelden komen op hetzelfde neer, het verschil zit tussen de oren.
En met de keuze voor KDE Plasme niet eens de lichtste omgeving die je kunt hebben.
Gebruikt het Steam Deck interface de KDE Plasma windowmanager? Aangezien je eerst uit moet loggen en apart in moet loggen op de KDE Desktop vermoed ik dat er geen WM op de achtergrond draait. Kan me vergissen.
Ik ben een Arch LInux gebruiker. Ik vermoed dat KDE Plasma een andere desktop 'session' is op dit toestel dan de standaard Steam UI van het toestel. Dus je gaat de session moeten wisselen. Technisch gezien kun je een WM (window manager) session wisselen zonder uit te loggen en opnieuw in te loggen. Maar ik weet niet hoe het op dit toestel exact zal werken.
[Reactie gewijzigd door FateTrap op 22 juli 2024 15:09]
Lijkt me dat het niet standaard op de achtergrond draait, dat scheelt weer resources. Dan gaat het argument van @Blokker_1999 dat KDE Plasma niet de lichtste omgeving is niet op lijkt me.
Ik denk ook dat het niet standaard op de achtergrond gaat draaien. Waarom zouden ze twee desktops of window managers tegelijkertijd laten draaien?
Hoeveel middelen een omgeving als KDE Plasma juist gebruikt lijkt me een complexe materie. In FreeBSD zie ik vaak dat ik rond 800MB RAM gebruik met een 'lichte desktop' als Xfce 4.16. Maar dat is voor een deel door de ZFS buffercache. Dus het is niet enkel de desktop omgeving die het RAM gebruik bepaalt.
Ik herinner me uit het verleden dat de nieuwere KDE Plasma versies erg weinig RAM geheugen gebruikten op Arch Linux. (Rekening houdend met het feit dat KDE Plasma de meest geavanceerde desktop omgeving is voor PC's.) Dit is waarschijnlijk omdat het gebaseerd is op Qt, de meest geoptimaliseerde UI technologie die er bestaat.
[...]En met de keuze voor KDE Plasme Plasma niet eens de lichtste omgeving die je kunt hebben. Als het om optimalisatie van performance en batterijduur zou gaan dan zijn er betere keuzes voor de desktop omgeving te maken.
Je geeft zelf al de (hypothetische) redenen voor de keuze van Valve voor KDE Plasma:
Plasma blinkt wel uit in gebruiksvriendelijkheid voor mobiele apparaten en instelbaarheid.
Welke andere desktop environment met dito GUI toolkit had je zoal in gedachten, die hetzelfde mate van gebruiksvriendelijkheid en configureerbaarheid heeft?
[Reactie gewijzigd door RoestVrijStaal op 22 juli 2024 15:09]
Met Arch valt er veel meer te optimaliseren dan met Ubuntu. Maar voor een leek is Arch echt argggh. Zelfs ik gebruik het liever niet. (Ik ben niet echt een leek, maar moet met een handleiding nog wel een kernel compiler enz.)
Er zit ook niet echt een bedrijf achter Arch zover ik weet en wel achter Ubuntu.
[Reactie gewijzigd door rob12424 op 22 juli 2024 15:09]
Absoluut niet waar. Valve is een van de grootste bijdragers van drivers voor de AMD GPU.
AMD hoeft eigenlijk zelf niks meer te doen behalve dan specs vrijgeven.
Op het gebied van de kernel is heel veel gebeurt.
En iedere linux gebruiker die AMD gebruikt geniet ervan.
De drivers komen dus niet van AMD, en ik herhaal, niet van AMD.
RADV was eigenlijk een redhat initiatief omdat AMD er te lang over deed om hun open source drivers te leveren.
Valve borduurde daar op verder en maakte een gespecialiseerde shader compiler voor AMD GPUs, gebaseerd op llvm.
Dit is dus nu allemaal open source standaard. En we hebben nu dus de goed werkende radv opensource driver, een opensource driver van AMD, en een closed source driver van AMD, maar vrijwel niemand gebruikt iets anders dan RADV.
Daarnaast zie je dat er driver updates zijn, gamescope updates, en vervolgens pas een Vulkan standaard update, allemaal bij valve vandaan.
Dit is allemaal onmogelijk op windows. Het begint al met een gigantisch licentie probleem. Met microsoft moet je niet willen samenwerken.
Veel van de optimalisaties voor drivers en "standaarden" kwamen ook voor windows na research op linux. Omdat het op windows gewoon niet kan. Je kan op windows niet de source even aanpassen. Je mag wel onder NDA de source krijgen, maar je mag die niet gebruiken om iets aan hun systeem te verbeteren.
Om kort te gaan: wat valve heeft gedaan hebben ze nooit kunnen doen met windows. Dit gaat niet om een licentie voor het os, dit gaat gewoon omdat het onmogelijk is om een licentie te krijgen om het windows platform te mogen verbeteren.
Het netto resultaat is dus dat linux inmiddels een veel beter platform is voor spelletjes. Al dan niet met proton als middleware.
Zou zeker geen kwaad zijn om te vergelijken. Er zijn nogal wat punten waar dat mag. Input latency, framerates, slaapmodus, user experience, SD-kaart performance, vast wel nog van alles waar ik niet aan heb gedacht.
Ik kom uit de Windows wereld, ben ermee opgegroeid zoals zo velen. Ben zelf altijd al geïnteresseerd geweest in verschillende programma's en OSen, en in die zin ook MacOS en Linux getest en bekeken gehad. Alhoewel ik Linux fijn vond, bleef ik bij Windows. Alles werkte gewoon daarin. Tot Windows 8 (en later) kwam, daar ging Windows in een richting die mij helemaal niet beviel. Uiteindelijk twee jaar geleden mijn GamePC overgezet op Linux. Sindsdien game en werk ik op een Linux PC. Nee, niet alles is rozengeur en maneschijn in Linux-land. Niet elk spel of programma kan ik spelen of gebruiken. Maar alles wat ik wil doen werkt, dus voor mij geen problemen daar.
Wat ik hiermee bedoel, is dat ik de verschillende OSen van afstand kan bekijken, en onafhankelijk kan beoordelen wat goed is en wat niet. Zien wat de verschillen zijn, en objectief de verschillen kunnen vergelijken en beoordelen.
En als ik nu een objectieve vergelijking maak van MacOS, Windows en Linux, zie ik ze alle drie als redelijk gelijke. Alle drie hebben een grafische omgeving, waarin gebruiksvriendelijkheid aanwezig is, alle drie hebben redelijke ondersteuning voor hardware, alle drie zijn ze breed bruikbaar, van leken tot aan professionals.
Het verschil is dat MacOS en Windows door bedrijven zijn ontwikkeld, en als commercieel eindproduct zijn neergezet, waarbij ze het doel hadden om een omgeving neer te zetten waarvan gebruikers direct gebruik konden maken. Linux is meer als een hobby-project ontstaan, waarbij het toen vooral ging om de leukigheid van dat Linux OS, en wat de gevorderde gebruikers daarmee konden en wilden doen.
Waar Windows en MacOS geleid worden door respectievelijk Microsoft en Apple, wordt Linux niet echt geleid door een groep of individu. Dus waar Microsoft en Apple een systeem voor je maakte, was het bij Linux meer van: Zie maar wat je ermee doet. Er was niet echt een groep die Linux leidde, de 'geeks' deden ermee wat ze leuk vonden, of wat ze ermee konden. En door de openheid van het systeem, kon iedereen ermee doen wat ze wilde. Waardoor er dus ook meerdere richtingen waren waarin Linux kon gaan, en ook ging.
Het punt is: De openheid van Linux zorgde ervoor dat er meerdere groepen ontstonden die Linux probeerde beter te maken: groepen voor de beveiliging, groepen voor de kernel, groepen voor de hardware, groepen voor de GUI, enz. En soms zelfs meerdere groepen die zich onafhankelijk met hetzelfde project bezig hielden. Daarom bestaan er ook meerdere GUI's voor Linux, daarom zijn er ook meerdere versies van Linux (Mint, Redhat, Ubuntu, Gnome, KDE).
Vaak worden die verschillende distributies (zoals dat heet) als zwakte gezien van Linux. Maar voor de Linux gebruikers is dat juist de kracht: Meerdere richtingen, kies wat je wilt, wanneer je het wilt. En niet altijd is iets wat je hebt perfect, of is een ontwikkeling goed. Maar daar heb je dan de communitie voor, de grote groep gebruikers en enthousiastelingen die hun stem laten horen. Hun zijn het 'geweten' van Linux, hun kunnen de richting van Linux in zijn geheel aanpassen en beïnvloeden.
Sinds een paar jaar wordt er vooral geprobeerd de verschillende versies van Linux gebruiksvriendelijker te maken. En op veel punten is dat ook aardig gelukt. Alleen is de achilleshiel van Linux dat er geen bedrijf is dat Linux gebruiksklaar op PC's ofzo voor je aanbiedt. Daarom is het gebruik van Linux ook zo relatief laag. Tenminste, als je dan puur Linux bedoelt. De Linux techniek zit al stiekem heel erg verwezen in veel commerciele producten, wat gewoon kan omdat je Linux gewoon mag gebruiken: Android, routers, MacOS hebben een (deel van) Linux in zich.
De Steam Deck is één van de eerste keren dat een commercieel bedrijf iets met echt Linux aan de man probeert te brengen. Of het gaat lukken zien we wel. Voor de gemiddelde Linux gebruiker geldt eigenlijk alleen dat ze hun OS steeds meer en op steeds meer plekken kunnen gebruiken. Hun (en ik) hopen dat de Steam Deck bijdraagt aan het verder uitbreiden van games compatibiliteit op Linux, wat nu, mede dankzij Valve, een enorme vlucht vooruit heeft gekregen.
Dat is trouwens iets wat zowiezo voor alle gebruikers van die drie OSen geldt: Windows, MacOS en Linux gebruikers willen gewoon dat ze hun OS kunnen gebruiken zoals ze willen.
[Reactie gewijzigd door Magic Power op 22 juli 2024 15:09]
Ubuntu + universele appstore + office 365 (web) en steam. Dat is wat je nodig hebt om te concurreren met Windows.
Je komt nu inderdaad in de buurt van een out of the box goede ervaring, mits alles meteen werkt. Heb je een nieuwe Nvidia kaart, dan kun je pech hebben met Steam.
Eh… wanneer heb je voor het laatst Linux geïnstalleerd of gebruikt?
Ik heb laatst Ubuntu geïnstalleerd. Ik sta er juist elke keer weer van te kijken hoe goed het werkt, hoe simpel het te bedienen is, hoe rustig en overzichtelijk het is. Hoeveel software er voor is.
Ik durf het tegenovergestelde te beweren: Als mensen niet al vergroeid waren met Windows en het allebei zouden uitproberen, zou Ubuntu waarschijnlijk populairder zijn. Alleen al vanwege de rustige, consequente interface die niet elke moment met een update komt zeuren. Zelfs de draadloze kaart werkte onder Ubuntu ‘vanzelf’ maar onder Windows niet.
Ik gebruik alleen nog maar Linux. Als alles out of the box werkt, dan heb je zeker gelijk.
Maar laat dat nu vaak niet het geval zijn.
Video acceleration werkt vaak niet out of the box, en laat dat nu iets zijn dat vele graag willen hebben.
Ja het is met een simpele commando zo te installeren en werkend te krijgen, maar dat is simpel voor een Tweaker, niet voor de andere 99%.
Je moet nog steeds te veel via commandline doen, en dat is een dooddoener voor niet nerds.
OK, eens, maar dat heb je ook met Windows. Ook daar moet je nogal eens de tweaker uithangen. Ik heb Windows 8.1 en 10 een paar keer geïnstalleerd de laatste paar jaar, gewoon omdat ik het interessant vind om mee te klooien, omdat een ssd niet goed meer werkte of te zien hoe macOS, Linux en Windows.
Zolang je een bekend merk moederbord gebruikt, wat al een tijdje uit is, gaat het nog het beste maar werktde draadloze dochterkaart niet lekker met macOS (omdat die maar met één fabrikant drivers werkt) en verander je dat naar een Mac-compatible draadloosnetwerkkaart, dan is er altijd ook wel een Windows driver, maar die vinden en installeren heeft me 1,5 dag gekost. Terwijl dat toch gewoon een netwerkkaart is die niet op Windows gericht is. En Macgebruikers kopen die ook maar hoogstzelden want Macs hebben standaard al de juiste hardware/driver: Alleen hackintosh kopen hem voor de Mac-compatibilteit. Dus je zou verwachten dat Windows gewoon meteen de driver kan vinden van de fabrikant.
Over het algemeen installeren we 100 linux systemen per uur, maar die 1ne windows bak, daar gaat dagen overheen om goed geinstalleerd te krijgen is mijn ervaring.
Die hele windows wereld is zo'n vage wereld van mensen die niet weten dat alles met het netwerk verbonden is, en dat datgene wat je daar doet, dat je dat ook vanaf hier hoort te kunnen doen.
En dan altijd dat gezeur met de windows netwerk drivers.
Het beste is windows wegstoppen in een VM zodat je alleen maar virtuele netwerk kaarten hebt. Dat is veel makkelijker voor dat os. Want het wil wel regelmatig zijn netwerk configuratie vergeten als je op bare iron draait.
Ook voor touch screens en andere input apparaten is windows een ramp.
Ubuntu of SUSE of Red Hat heeft nooit als objectief gehad om met windows10 en macOS te concurreren op de desktop markt. Ubuntu is op de meeste gebieden trouwens gebruiksvriendelijker dan windows 10/11 en macOS.
Ik ben redelijk zeker dat alle mensen jonger dan 70 jaar in twee of drie weken kunnen leren om met KDE Plasma te leren werken. Gnome is zelfs nog makkelijker, maar een iets minder krachtige UI.
Er is maar één ding dat nog moeten gebeuren om Linux geschikt te maken voor ongeveer iedere desktop gebruiker.
Een app ecosysteem waarmee ontwikkelde apps meteen werken op alle verschillende Linux distributies. Als Flatpak bvb serieus doorontwikkeld wordt en populairder wordt bij ontwikkelaars dan kun je apps makkelijk installeren op iedere Linux distributie.
Het is dus eigenlijk de versnippering die opgelost moet worden voor de app ontwikkeling. Als dat gebeurt is er op gebied van gebruiksvriendelijkheid zo goed als niks beter in macOS en windows 10/11 systemen.
Daar heb je helemaal gelijk in. Maar de versnippering vinden vele juist het sterke punt van Linux. En dat is nu het probleem.
Zouden ze een android Playstore achtig iets maken waarmee je alles kan installeren. Dan kan Linux eindelijk gebruikt worden door de niet technische gebruikers.
Maar gezien de haat naar flatpaks en snap , zie ik dit niet snel gebeuren.
De afkeer van Snaps komt omdat het een niet zo open systeem is om software mee te installeren. Het is/was vooral ontwikkeld voor Ubuntu, en is daarmee beperkter. Plus, Ubuntu heeft een paar keer een app, volgens mij was het de installer van Firefox, stiekem zo aangepast dat het in de achtergrond snap wou installeren. De combo van niet-volle-openheid en stiekem installeren is waardoor er een afkeer van in gekomen.
[Reactie gewijzigd door Magic Power op 22 juli 2024 15:09]
Voor snap, de snapd daemon zorgt soms ook voor een tragere opstart van je systeem. De leidende technologie wordt hopelijk iets dat snel is en veilig.
Snap lijkt momenteel te veel bloat met zich mee te brengen. Ik weet niet hoe de opstarttijden van Snap en Flatpak momenteel zijn. Maar vroeger was Flatpak frequent 15 keer sneller in opstarttijden voor bvb de Firefox app.
De Firefox 71 Snap had bovendien 4.6 tot 10.3% vertraging in benchmarks. Terwijl de Mozilla Flatpak van Firefox 75 enkel in MotionMark 1.15% vertraging had en in de andere benchmarks even goed was.
Op het moment van schrijven, enkele dagen voor publicatie, is het om te beginnen niet mogelijk om SteamOS en Windows naast elkaar te draaien; de Windows-installatie overschrijft SteamOS en als je terug wilt, heb je daar een image voor nodig.
Het is gebaseerd op Arch Linux waardoor je in principe Qemu en KVM kunt gebruiken op de manier dat Arch Linux gebruikers het doen.
Wat ook een oplossing is, windows10/11 installeren op ongeveer de helft van de SSD. En dan SteamOS herinstalleren op de andere helft. (Of een andere Linux besturingssysteem of zelfs FreeBSD of NetBSD als je dat wenst.)
KVM heeft wel virtualisatie extensie van de x86 processor nodig. Die hebben AMD en Intel eigenlijk tegenwoordig standaard wel, maar uitzonderlijk niet (heeft deze het wel?)
Wat je zegt kan wel maar is meer omslachtig. Als je gewoon op de lege helft van de SSD Windows knalt (eerst je SSD splitsen met gparted in 2 partities en de mbr overnieuw instaleerd hoeft dat niet eens.
Stellig, maar in principe hoeven ze dat ook niet als marktleider, wat Valve dus wil doorbreken, daar is de Steam Deck ook onderdeel van. Gabe is niet zo van de gesloten properietary systemen, waarvoor hulde.
Voor gaming kun je zeggen dat open source de marktleider is aangezien:
1) PS4 en PS5 zijn gebaseerd op FreeBSD. De PS5 levert met minder TFLOPS hogere prestaties dan de Xbox met hogere hardware, door de efficiëntere software. Dus leiden doet Microsoft niet met zijn Xbox systemen.
2) De Nintendo Switch is gebaseerd op FreeBSD.
4) iOS en macOS zijn gebaseerd op Darwin, dat zijn meest innovatieve code bij FreeBSD gehaald heeft
3) Android is gebaseerd op Linux en veel mensen gamen op hun smartphone
4) Veel games zijn nu online multiplayer, of zelfs singleplayer kun je online doen op Stadia, Amazon Luna, GeForce Now, Steam Link, Playstation Now, etc. En Linux domineert de Cloud en dus ook Cloud Gaming.
Dus je kunt zeggen dat de belangrijkste taak van Microsoft enkel is om rekening te houden met andere systemen die al tientalle jaren minder bugs en hogere prestaties halen dan hun eigen systemen. Om een voorbeeld te geven, toen Microsoft zijn Hotmail servers overschakelde van FreeBSD naar windows, toen bleek dat FreeBSD 10x hogere prestaties leverde en bovendien een veel veiligere systeem was voor servers, met veel geavanceerdere bestandsystemen dan de bestandssystemen die Microsoft ontwikkeld had.
Wel het is eerder makkelijk om ervoor te zorgen dat windows bij zijn installatie andere besturingssystem herkent. Vele 'andere systemen' zijn populair en ook technisch beter dan windows op eindeloos veel gebieden. Het is moeilijk te verklaren waarom windows geen enkel van al deze systemen herkent bij de installatie in de boot loader.
En een andere manier waarom het relevant is, windows is eigenlijk al ongeveer 15 jaar zo goed als volledig overbodig. Stel dat hun ontwikkelaars vandaag ermee stoppen, wat zou er voor mensen veranderen? Men zou gewoon overstappen naar Linux of BSD en merken dat deze systemen op veel gebieden gebruiksvriendelijker, sneller, en veel beter beveiligd zijn.
Ik doelde op PC-gaming met DirectX, al is misschien marktleider hiervoor niet de goede term. Meest dominante gaming platform? De spellen die out-of-the-box ondersteund worden door Linux halen het niet bij Windows helaas. Cloudproviders bieden niet hetzelfde aanbod als een Windows PC.
Het meest dominante gamingplatform is het ook niet meer. Dat is inmiddels Android met Vulkan en anders Playstation 4 en 5 met Vulkan. Microsoft heeft op de x86 PC en de Xbox met DirectX iets van 30% van de markt in handen. En dan is er nog de gesloten markt van Apple met Metal.
Het is nu meer een kwestie van wat je achtergrond is en welke kant je op wilt in je carrière als (game)ontwikkelaar.
Sinds UEFI een ding is is dit toch niet meer van toepassing? Als ik Windows naast mijn Linux installatie wil installeren kies ik een vrije partitie, Windows voegt zijn eigen bootloader toe aan de bestaande ESP maar laat de bestaande bootloader met rust? Al zal het me niet verbazen dat je de boot priority in de UEFI moet fixen
Heb mijn PC dualboot tussen Linux en Windows. Zit praktisch altijd in Linux, Windows kom ik eigenlijk niet in. Twee SSDs, 1 voor Linux en 1 voor Windows, beide met UEFI indeling en de boot gebeurt in een EFI partitie. Ik kan makkelijk switchen tussen Linux en Windows met een menu, en Windows kan de Linux bootloader niet mollen.
Gisteren toevallig Windows 10 opgestart voor een spel dat mijn neefje wilde spelen. Omdat ik die Windows al maanden niet heb opgestart, heeft die een paar updates door liggen voeren. Toen de computer opnieuw opgestart zodat ik weer terug naar de Linux omgeving kon. Alleen startte hij toen weer op in de Windows omgeving. Wat bleek? Windows had tijdens de update de UEFI opstartvolgorde aangepast zodat Windows weer bovenaan stond. Was gelukkig in het BIOS makkelijk terug te zetten, maar het geeft wel aan dat Windows toch nog steeds een paar streken kent als het op bootloaders en dual boot systemen aankomt.
Met die potentie ben ik dan eerder benieuwd wanneer het gaat lukken om je desktop pc dualboot te maken met steamOS en windows. Die specs zonder overhead aan kunnen roepen zie ik wel zitten.
Of heb ik iets gemist en is dat eigenlijk allang mogelijk met SteamOS? (Los van de standaard linux mogelijkheden dus)
Dat is al lang mogelijk, maar in de meeste gevallen zal je nauwelijks verschil merken qua performance, en het blijft natuurlijk extra gedoe. De meeste games ondersteunen het OS namelijk niet native.
Of je moet een Nvidia kaart hebben, in dat geval is de performance een stuk minder.
[Reactie gewijzigd door Wolfos op 22 juli 2024 15:09]
Je hebt normaal gezien wel meer efficiëntie in het RAM gebruik van SteamOS. Bij een nieuwe installatie gebruikt Arch Linux + Xfce ongeveer 400 MB RAM op mijn systeem, terwijl een nieuwe windows10 installatie ongeveer 1600 MB RAM gebruikt.
Dat betekent een vier keer hoger RAM gebruik wanneer er geen games geopend zijn. Ik vermoed dat ze SteamOS ook efficiënter kunnen gebruik laten maken van RAM geheugen, want 1600 MB RAM gebruik wanneer er geen apps open staan is enorm veel.
Verder is er ook iets dat me bijgebleven uit de benchmarks van FlightlessMango. Er zijn veel games waar windows hoger prestaties haalde dan Arch Linux. Maar er zijn ongeveer evenveel games waar Arch Linux hogere prestaties haalt dan windows.
Maar het meest opvallende waren de 1% low waardes. Hier deed Arch Linux het in de tests opvallend beter dan windows10. En dit zijn net de meest belangrijke waardes voor een vloeiende gaming ervaring.
Technisch gezien is dit makkelijk te verklaren. Arch Linux gebruikt een monolithische kernel, en een monolithische kernel is altijd sneller dan een hybrid kernel, bij perfecte optimalisatie.
Dus wanneer je bvb een game in Vulkan gaat ontwikkelen en evenveel werk besteed aan de windows en Arch Linux port, dan gaat Arch Linux ongeveer altijd net iets hogere prestaties leveren.
Het was een wel een dingetje bij de Steam Machines: Die hadden veelal 4GB RAM en maakte het lage geheugengebruik van SteamOS echt veel uit; spellen die onder Windows 8GB nodig hadden, draaiden prima op zo'n Steam Machine.
Bij de Steam Deck, met 16GB geheugen, boeit het een stuk minder, weinig spellen zullen met 16GB in de knel komen, zelfs al zet er Windows op die zijn beslag op het geheugen legt.
RAM is in 2022 nog altijd een bottleneck voor heel veel gamers.
Velen hebben maar 4GB of 8GB RAM geheugen, en als de game hier overheen gaat dan heb je een performance impact.
Dan is er een tweede veel voorkomend scenario: de game gebruikt minder dan 8GB RAM maar de gamer heeft nog steeds een grote performance impact omdat hij 8GB single-channel RAM gebruikt.
Single-channel RAM heeft een veel lagere bandbreedte dan dual-channel RAM wat in ongeveer alle games een merkbare bottleneck oplevert.
[Reactie gewijzigd door FateTrap op 22 juli 2024 15:09]
Valve stelt enorm hoge eisen aan games voordat ze Steam Deck verified worden. Het moet niet simpelweg draaien op de Deck, het moet echt lekker werken op dit form factor, met controllers aan de zijkant, etc.
Dit is dus 1 van die beloftes die als ik alle reviews zie ze min of meer hebben losgelaten, meerdere mensen die problemen/crashes hebben met meerdere verschillende verified Steam Deck games.
Ik heb al veel reviews gelezen waar ze net stellen dat de eisen voor de verified Steam Deck games te hoog zijn.
Als tip zou ik geven dat de games met een PLATINUM rating in >95% van de gevallen direct werken. Er zijn >5000 games met een PLATINUM rating dus dit zijn veel games. Bij de games met een GOLD rating gaan ze in +-60% van de gevallen direct werken. Maar hier heb je meer kans dat je een kleine tweak gaat moeten doen vooraleer ze perfect werken.
Bvb voor Assassin's Creed Odyssey moest ik vroeger een soort desktop modus activeren in Wine. Nadat ik dit gedaan had werkte het spel stabieler (minder crashes) dan op windows10. Dus ik bedoel dat ik Assassin's Creed Odyssey in de eerste weken na de release stabieler kon draaien op Arch Linux dan op windows10, en relatief simpel. Wat wel fijn was want het spel had tijdens de release erg veel bugs op windows10 systemen.
Ik heb zitten kijken en ook andere reviews gezien en het lijkt erop dat dit nog veel werk nodig heeft en bepaalde games en vooral wat nieuwere games werken wel goed en er zijn een cap te zijn om 30 frames vast te zetten ook als de framerate 48 is blijft het 30 frames.
Death stranding zag er goed uit, Horizon Zero ook wel. Een Game als Days Gone valt qua frames helemaal in elkaar met zombie hordes. Het haalt qua beeld kwaliteit bijna PS4 en de games kun je het beste instellen met 720p ipv 800p of 1080p ivm speelbaarheid met een stuk meer frames en langere batterij duur.
Een game die wat zwaarder is zoals hierboven kun je zoals ik al aangaf vast zetten op 30 frames cap zal ook veel minder stroom verbruiken en dan haal je rond de 2 uur , maar ga je voor performance dan zal dat minder dan 90 minuten zijn en zet daar tegenover 2 uur oplaadtijd.
De nintendo switch is ongeveer 400 gram , terwijl de steam desk 670 gram is.
Het heeft potentieel , maar wacht denk ik op een opvolger wacht met een 60Whr batterij iipv een 40Whr (vergelijkbare batterij als in standaard laptop) en een gemiddelde basis laptop vraag 20W dus met 40Whr zal deze dus 2 uur erop kunnen draaien. Gelukkig is het scherm kleiner etc. dan een laptop, maar je draait games en geen office. De steam desk kan maximaal 35 Watt leveren en in theorie kan de batterij in iets meer dan een uur op zijn Ze zouden echt moeten kijken naar een snel lader lijkt me.
Wat ik al aangaf het is mooi dat het er is, maar hou het voorlopig op de nintendo switch oled. Het is helaas niet het monster waar iedereen op hoopt ben ik bang voor en zal wellicht tegenvallen qua batterij tenzij je niet zware games speelt zoals indie games ipv. zware games zoals days gone.
Wat ik me nog wel afvraag hoe is het om om Xbox cloud of Stadia te spelen op de steam desk. Ik ben ook wel benieuwd hoe lang je er dan mee kan gamen. Ik zou graag zien dat ze dat uittesten mits mogelijk, maar lijkt dat dit via de browser kan.
[Reactie gewijzigd door Noresponse op 22 juli 2024 15:09]
Optimalisaties en customisations zijn niet eens het beste argument, al toont AMDGPU inderdaad aan dat met het omarmen van een volledig open stack daadwerkelijk prestatie- en onderhoudsoptimalisaties zijn te realiseren. Het grootste probleem met windows voor producenten en gebruikers van dit soort apparaten is dat er te weinig/geen controle is over het OS. Updates duren enorm lang en microsoft kan alles pushen dat ze willen. Wat valve doet met steam OS op linux voorzien van proton is behoorlijk gewaagd (om het mild uit te drukken), maar nog altijd vele malen haalbaarder dan een apparaat op de markt zetten met een OS dat niet onder eigen beheer valt.
De SEGA Dreamcast draaide ook op Windows CE. Dat is tegenwoordig niet zo'n ding meer, maar een bedrijf als Valve had waarschijnlijk wel een samenwerking met Microsoft kunnen realizeren.
Ben niet zo zwaar onder de indruk van het tweakers oordeel hier. Commentaar dat bij veel games geprutst moet worden?
Als Valve een console had uitgebracht met enkel de verified games en die had tweakers gereviewed dan had T geconcludeerd dat het de meest indrukwekkende launch game lineup van een console ooit was. Nu wordt ook de mogelijkheid geboden om andere spellen te spelen en is het in een keer een minpunt? je had het net zo goed als extra pluspunt kunnen toevoegen.
[Reactie gewijzigd door Rhaegar1 op 22 juli 2024 15:09]
Ik vind het dan ook raar om Steam Deck op dat punt met de Nintendo Switch te vergelijken. Games voor de Switch moeten speciaal ontwikkeld of geported worden. Maar de Steam Deck is gewoon een pc die linux draait. Er is geen line up van games die ontwikkeld moet worden voor de Steam Deck.
Het gaat om gamen op linux. Iets wat al bestond en waarmee Valve een grote stap heeft gemaakt met de Steam Deck. Ze proberen hiermee vooral wat quality of life aan te bieden voor gamen onder linux met als uitgangspunt een open systeem waar je mee kan doen wat je wilt. Dat is wat de Steam Deck boeiend maakt als je het als tweaker bekijkt.
Ik had graag gewild dat hierover in de review wat meer de nadruk op was gelegd. Een console met open systeem.
[Reactie gewijzigd door tweaker29789 op 22 juli 2024 15:09]
Het was op zich ook wel netjes geweest om de games te tonen die gewoon normaal en zonder problemen speelbaar waren, er werd naar mijn mening inderdaad iets te veel de nadruk gelegd dat sommige spellen problemen hebben.
Één van de grote redenen waarom mensen op console gamen is omdat je geen gezeur hebt. Games werken over het algemeen gewoon, zonder er aan te prutsen. Dit ding pretendeert een soort console te zijn, maar ik garandeer dat ik me er aan ga irriteren als iets niet vloeiend gaat.
Dat gezegd hebbende: Als ze dit opgelost krijgen gaat het een mainstream monster worden.
Exact dit. Bij een console is het plug and play. Niet nadenken over systeemeisen maar gewoon kopen en je kan het spelen.
Dit apparaat is heel interessant maar het zal op deze manier vooral een nicheding voor tweakende fanaten blijven. De gemiddelde consument retourneert hem na een paar pogingen.
Niet per se. Valve heeft de nodige features toegevoegd aan de Steam API waardoor games de Steam Deck kunnen herkennen en een geoptimaliseerd profiel geladen kan worden. Weliswaar is het aan de devs om dit te implementeren in hun games, dus het blijft afwachten wat de toekomst brengt.
De console ervaring is er als je de verified games gebruikt. Het gepruts is dus alleen voor mensen die de steam deck niet als console willen gebruiken maar als pc. Het enige verschil met consoles is dat je de steam deck niet hoeft te jailbreaken om er andere dingen mee te doen of andere spellen mee te spelen.
Eigenlijk hadden er 2 reviews moeten zijn. Een waarbij alleen de verified games werden genomen en dus vergeleken wordt met de switch en andere consoles en een waarbij het wordt vergeleken met andere handheld pc's of laptops en pc's.
Het is blijkbaar revolutionair dat je gebaande paden en niet gebaande paden kan volgen. Een tuin met duidelijke paden en een omlijning in de wildernis is niet mogelijk. Het is allemaal wildernis of er moeten hele hoge muren om de tuin om het een tuin te mogen noemen.
Dat pretendeert het ding helemaal niet... Valve is ook heel duidelijk in de communicatie, het is een pc. Je hebt ook veel en veel meer mogelijkheden dan een console je zou bieden. Nergens wordt de suggestie gegeven dat het een console is, behalve dan dat deze form factor bij de massa tot nu toe alleen bekend is geweest in de vorm van een console. Maar hoe had Valve dat moeten voorkomen... Hem jaren 90 pc grijs moeten maken of zo?
Valve zegt idd ook niet dat het een console is. Dat schrijf ik dan ook niet. Ik heb het over de reviewers die het een console noemen. Die zitten mijn inziens fout.
idd, reviews die zeggen dat het een console is hebben nog nooit een console gebruikt. Het is een PC in de vorm van een handheld. Niet meer, niet minder.
Ah, dan doe je de steam deck echt te kort.
Custom software
Eigen store
Launch catalogue van supported games
Generiek specs , dus developers hebben een doel om voor te ontwikkelen
Allemaal zoals consoles.. enkel meer vrij.
Je moet hem niet hacken zoals de ps3/Ps4/xbox360 om Linux te installeren en te doen wat je wilt… kun je gewoon zelf doen.
Als morgen iemand komt met een launcher voor retro systemen gemaakt voor streamdeck… drool
Ah, dan doe je de steam deck echt te kort.
Custom software
Eigen store
Launch catalogue van supported games
Generiek specs , dus developers hebben een doel om voor te ontwikkelen
Het punt is dat dat niet een console maakt. Een console is; je koopt een game en je hebt een garantie dat die game op het systeem werkt. Juist omdat het een gesloten systeem is. De "custom software" is gewoon Linux, de "eigen store" staat vol met games die niet werken. En totdat developers daadwerkelijk het systeem gaan ondersteunen (redelijke kans) is het niet meer dan een tablet pc met een ingebouwde controller.
Allemaal zoals consoles.. enkel meer vrij.
Je moet hem niet hacken zoals de ps3/Ps4/xbox360 om Linux te installeren en te doen wat je wilt… kun je gewoon zelf doen.
Het punt is, daar zijn consoles niet voor gemaakt. Consoles zijn gemaakt om een vaste set spellen te spelen zonder dat je moeilijk moet doen met installaties en updates (helaas is dat met PS4/XBOX ONE en later wat vertroebeld). Het gemak van pak een spel (disc/cartridge/download) en het werkt. Zonder dat je van alles nog moet configureren. Daar zijn PCs voor. De Steam Deck is een PC in een consolebehuizing.
Als morgen iemand komt met een launcher voor retro systemen gemaakt voor streamdeck… drool
Tja, tenzij je niet op piraterij zit te wachten.. Ook hier moet de steam deck het weer hebben van ondersteuning door externe partijen.
Als je de Steam Deck koopt en denkt van "het is een krachtigere Nintendo Switch" zal je snel van een hele koude kermis thuiskomen. Als je een Steam Deck koopt en denkt van dit is een (gave) draagbare PC waarmee je, na wat knutselwerk, veel plezier van kan hebben zit je, denk ik, beter.
[Reactie gewijzigd door ShadLink op 22 juli 2024 15:09]
Ik denk dat @Icekiller2k6 zijn punt is dat het niet alleen maar of een console of niks anders dan een tablet pc met controller kan zijn. Het is inderdaad geen console, absoluut niet. Maar het is wel iets meer dan puur je basis tablet pc met een controller. Het is ook niet gewoon Linux want Valve heeft een heleboel eigen code bijgedragen. Als je een Aya Neo of zo pakt en daar Linux op zet dan heb je niet hetzelfde als een Steam deck.
Natuurlijk staat dit wel nog los van de compatibiliteitsproblemen en het feit dat de software ook op andere fronten nog niet af is. Het is een belofte voor de toekomst, maar je moet je dus zeker wel bewust zijn van de beperkingen op dit moment.
Ik denk dat @Icekiller2k6 zijn punt is dat het niet alleen maar of een console of niks anders dan een tablet pc met controller kan zijn. Het is inderdaad geen console, absoluut niet. Maar het is wel iets meer dan puur je basis tablet pc met een controller. Het is ook niet gewoon Linux want Valve heeft een heleboel eigen code bijgedragen. Als je een Aya Neo of zo pakt en daar Linux op zet dan heb je niet hetzelfde als een Steam deck.
Steam OS wordt gewoon beschikbaar gemaakt voor andere PCs, dus de Aya Neo kan straks ook gewoon Steam OS draaien. Dus ja, het is nog steeds een tablet PC met een controller.
Natuurlijk staat dit wel nog los van de compatibiliteitsproblemen en het feit dat de software ook op andere fronten nog niet af is. Het is een belofte voor de toekomst, maar je moet je dus zeker wel bewust zijn van de beperkingen op dit moment.
Een belofte voor de toekomst? Eerder hoop op een toekomst. Dat de software at launch zoveel problemen heeft is echt niet acceptabel.
[Reactie gewijzigd door ShadLink op 22 juli 2024 15:09]
Ja lekker flauw... Het is juist fijn dat Valve hun verbeteringen ook allemaal terug geeft aan de community, maar jij straft ze er nu voor. Als er geen Steam deck geweest was dan waren die verbeteringen er ook niet. Verder is het maar de vraag in hoeverre alles straks even goed werkt op een ander apparaat.
En dat tweede punt, tja glas half vol of glas half leeg. Ik kijk liever naar wat dit apparaat voor de toekomst van pc gaming kan betekenen, jij kijkt er volgens mij puur naar zoals het apparaat nu is en als het in winkels zou liggen voor Joe Schmuck om aan te schaffen zonder enige verdere kennis, enigszins gechargeerd.
Edit: trouwens wel grappig dat je bij je eerste punt gebruik maakt van een belofte voor de toekomst (Steam os komt vrij beschikbaar) terwijl je dat bij punt 2 niet bereid bent.
[Reactie gewijzigd door Finraziel op 22 juli 2024 15:09]
Als aya neo steamos 3 pakt en ervoor zorgt dat alles werkt, dan werkt het.
Steamos 3 zal net als steamos 2 gewoon open zijn.
En als je chimera-os er op zet, dan heb je al een behoorlijke steam os 2.5 ervaring.
Maar het venijn bij die dingen zit hem ook in de controllers en drivers.
In tegenstelling tot de steam deck is de aya neo niet zo open.
Maar ik heb een 3rd party steam machine. Origineel met steam os en nu steam os 2.5 (chimeraos).
Ik ben bang dat het geen steam os 3 wordt, want de 3rd party steam machines kwamen allemaal met nvidia, en nvidia is niet echt een team player als het om driver optimalisatie gaat.
Je hebt gelijk dat Valve heel veel AMD GPU drivers heeft gefixt.
De GTA V ging op mijn laptop met egpu van slideshow op 720p naar smooth @ 4k. Een laptop uit 2012 met een rx580 als eGPU via een expresscard slot.
En dit is uiteraard geen steam deck. Maar elk apparaat met een AMD GPU van tenminste GCN1.2 zou redelijk goed kunnen werken met arch linux en steam client.
Het punt is, daar zijn consoles niet voor gemaakt. Consoles zijn gemaakt om een vaste set spellen te spelen zonder dat je moeilijk moet doen met installaties en updates (helaas is dat met PS4/XBOX ONE en later wat vertroebeld). Het gemak van pak een spel (disc/cartridge/download) en het werkt. Zonder dat je van alles nog moet configureren. Daar zijn PCs voor. De Steam Deck is een PC in een consolebehuizing.
Dit is trouwens eerder een mobiel device dan een console. En is daarom ook gemaakt om mobiel te zijn. Dat is de reden dat het er als een controller uitziet.
Klopt, maar het lijkt op een switch, en mensen gaan er vanuit dat 't net zo gaat werken als een Switch. Het wordt gelukkig goed in de markt gezet door 't op de site van Steam te verkopen, maar het apparaat op zichzelf wekt heel erg de illusie dat 't een console is.
Welke mensen? De doelgroep van de Steam Deck maakt niet dergelijke plank voor de kop-fouten. Het gros van de mensen die niets van hardware afweten die komen al niet voorbij de prijs.
Ik, bijvoorbeeld. Steam op pc is redelijk plug en play, vergt weinig tweaken om spellen aan de gang te krijgen. Ik ging ervan uit dat hun hardware dan ook wel gebruiksvriendelijk zou zijn... Niet zo'n vreemde redenering toch?
Dat klopt. En dat alleen al maakt het een PC. Het is een voordeel, maar ook een nadeel. Als een game op een console het niet doet is het aan de ontwikkelaar van die game om het te fixen of aan jou om die game niet te kopen. (Daarvoor heb je reviews etc.) Ook worden alle games uitgebreid getest voordat ze uitkomen, en ze worden speciaal voor die console getest. Bij de PC games worden ze getest op ideale hardware van de ontwikkelaar en misschien 1 á 2 andere configuraties. Het is dan aan de gamer om zelf zijn/haar configuratie aan te passen.
Ik vermoed dat veel game developers de Steam deck zullen kiezen als een van die configuraties. Maar lang niet allemaal. Wat er op neerkomt dat uiteindelijk de gamer dingen moet gaan zitten fixen.
Mja eens. Ik sta er niet van te kijken maar de Linux fanboys lijken er helemaal happy mee. Leuke hardware maar nog niet plug and play. En dat gaat het ook nooit echt worden denk ik
Valve heeft het nooit echt als een game console geadverteerd volgens mij, altijd als een handheld pc en rond kloten hoort daar soms bij;
Zelf vind ik dit perfect want ik heb dan een mooi apparaat waarmee ik al mijn kleine indie games die nooit een Switch port zouden krijgen toch nog op een of andere manier te kunnen spelen in de trein.
Ik hoop dat de steam deck een groot success word. Voor zo'n lage prijs en met zoveel prosumer features heeft Valve het wel verdient.
Mijn verwachting is dat de software issues redelijk snel opgelost zullen worden, Valve heeft veel geld in de steam deck gestopd dus het zou raar zijn als ze niet de grootste probleem ervan zouden aanpakken.
[Reactie gewijzigd door Zippr op 22 juli 2024 15:09]
Mwah, dst vind ik niet onlogisch. Aan de hardware kun je praktisch niets verbeteren na launch, aan de software juist wel. Uit de verschillende recensies maak ik op dat de hardware uitstekend is. Die softwarezaken heb ik wel vertrouwen in. Proton heeft de afgelopen drie jaar ongelooflijke stappen gemaakt. Met de uniforme specs van elke Steam Deck gaat dat alleen maar sneller verbeterd worden.
Right... als games uitkomen met bugs of ontbrekende features wordt dat ook niet gezien als "het is software, daar valt nog aan te verbeteren, komt wel goed in de toekomst"
Een software-bedrijf met ervaring had ook moeten kunnen inschatten hoeveel ontwikkelingstijd er nodig was/is om een volledig product op de markt te brengen.
Als ik in de reviews zie dat de store, de belangrijkte inkomsternbron van Valve waar ze al jaren ervaring mee hebben, nog bugs heeft en niet prettig werkt, dan krab ik toch even achter mijn oren.
Wat je niet moet vergeten is dat alleen een handjevol mensen die dermate grote fans zijn dat ze destijds binnen een paar minuten van het open gaan al gereserveerd hadden hem nu kunnen gaan bestellen. Ik kon zelf pas een uur en een kwartier later reserveren door technische issues destijds en ik mag er zeker nog een dikke maand op wachten (verwachting Q2).
Een game is in een keer voor iedereen beschikbaar. Bovendien is de scope van wat Valve hier probeert te doen zoveel groter dan welke game dan ook... Het is gewoon niet te vergelijken. Tuurlijk, zaken als het op orde hebben van je store dat hadden ze zeker beter kunnen doen, maar ik denk dat dit eigenlijk alleen een issue is voor de reviews nu en nauwelijks voor de allereerste kopers. Het zou me niks verbazen als Valve om die reden daar nog niet de hoogste prioriteit op gezet heeft maar zich meer focust op de ontwikkeling van de core functionaliteiten en compatibiliteit (en daar zit die enorme uitdaging die dit project niet zo makkelijk voorspelbaar maakt als jij suggereert).
550 euro vind ik niet bepaald goedkoop. Sure voor de specs is het prima, maar voor een handheld is het prijzig. Een beetje als een Nvidia shield. Prima hardware maar toch best duur voor zijn categorie
Hoezo duur? 419€ is nauwelijks duurder dan een Switch en vele malen goedkoper dan alle andere handhelds die vandaag op de markt zijn. Daarbij valt de switch, ondanks de gelijkende form factor, nauwelijks in dezelfde categorie te bevatten.
En vergeet niet dat deze console veel goedkoper zal uitvallen als je de aanschaf van games meeneemt. De steam sales zijn echt bizar. Nintendo heeft zo nu en dan ook wel een sale, maar de prijzen zijn niet te vergelijken.
In een vacuüm is 550 best veel geld.
Vergeleken met een laptop met vergelijkbare specs.. is het goedkoop.
Vergeleken met andere handhelds zoals een aoyue is het 1/2 of 1/3de van de prijs.
En dat is dan feitelijk zonder de de software kost die valve er in gestopt heeft vergeleken met andere producten die draaien op Windows dus weinig tot geen na support daarop moeten leveren…. (Komt in mijn mening meer over een met een Apple kwa software kost)
Je kunt tevens de goedkoopste nemen van 410 en zelf een m2 insteken als je wilt daarna.. en een sd kaartje… daar kan een Nintendo switch van dromen van dit eerste
[Reactie gewijzigd door Icekiller2k6 op 22 juli 2024 15:09]
Het is inderdaad een handheld. Maar het is een handheld pc, niet een handheld console. Als je die vergelijking niet begrijpt is dit product waarschijnlijk niet voor jou, en dat is niet erg.
Een handheld game console waar men moet prutsen om dingen aan te praat te krijgen... Juist , ja.
Nee, dat gaat 'm niet worden. de kracht van handhelds is , game erin en gaan. dat is wat een handheld hoort te doen (behalve dan dat hier geen games in geklikt worden, maar je begrijpt mijn punt).
Dit moet HEEL snel opgelost worden, anders is het apparaat gedoemd te mislukken.
Mee eens, er word geromantiseerd gesproken dat het voor de Tweaker is, nou dat vraag ik me toch af. Veel "Tweakers" die ik ken en een handheld hebben of willen kochten die juist vanwege de simpliciteit van plug and play. Dit product heeft wel potentie maar is veelte vroeg gelanceerd.
En de prins tja, het is gewoon niet in balans als totaal pakket. Hopelijk gaan de software matige issues er snel uit gehaald worden.
[Reactie gewijzigd door pino85 op 22 juli 2024 15:09]
Ik denk dat een handheld meestal vooral wordt aangeschaft zodat je hem overal en nergens kunt gebruiken. En dat handhelds meestal locked-down devices zijn is omdat ze dat altijd al zijn geweest. Valve is hier aan het proberen een nieuwe 'trend' te starten, de tijd zal leren of het aanslaat of werkt.
Waar ik bijv. wel benieuwd naar ben is om mijn Steam library op een mobiel apparaat te kunnen spelen, zodat ik 'overal en nergens' toegang heb tot mijn al bestaande Steam library.
Ik denk dat dat wel meevalt. Dit is ook een apparaat voor pro users die niet alleen willen gamen maar ook de vrijheid willen hebben om alles te doen wat ze willen. In die categorie hebben ze nauwelijks concurrentie.
Voor de Steam deck worden zelfs CAD bestanden beschikbaar gesteld zodat je je eigen behuizing kunt printen en het apparaat is makkelijk zelf te openen zodat je onderdelen kunt vervangen.
Dat valt best mee. Als je weet wat je verwacht én je ziet hoe transparant Valve in dit hele proces is geweest is het allemaal ontzettend prosumer. Ze hebben nu de release omdat men niet meer kon (=wilde) wachten. Plus, mensen hebben niks gepre-ordered, alleen een plekje gekocht in een wachtrij voor vijf euro. Slim aangepakt.
Je kan nog steeds nu kiezen of je het wil of niet. Ik wil het persoonlijk nog steeds. Ik kom makkelijk om die kinderziektes heen en ik verwacht dat Valve dit jaar enorm door gaat sleutelen aan alle software euvels.
Ik ben ontzettend tevreden over alle reviews die over de hardware gaan. Het is een krachtig beestje. Als Valve dat niet goed had gedaan hadden we met z'n allen een groter probleem gehad. Al deze software dingetjes zijn gewoon op te lossen.
Je pikt toch als consument ook allerlei onzin met apps op je telefoon? Ik vind het echt zwartkijken om zo te zeggen 'dit moet HEEL snel opgelost worden anders faalt het apparaat'.
Volgens mij wordt op Steam prima aangegeven hoe goed een spel werkt . Als je je beperkt tot de ‘verified’ games hoeft er niets geprutst te worden. Zelfs met die beperking heeft de Steam Deck een indrukwekkende launch line-up.
Tja, ik kom uit de tijd dat een handheld game console gewoon aanzetten, game erin en gaan is. dat is de definitie , en zo is het altijd geweest. Dat je hier dan eerst moet gaan neuzen op een site om te kijken of je spel wel of niet werkt... Nee, dat is 'm niet.
Misschien kan de Steamdeck beter gezien worden als verlengstuk van PC en Steam dan een Console/Handheld want ja er zullen naast PC gamers ook wel geen PC gamers interesse in de SD hebben.
Maar ik denk toch dat de meerderheid van de Steamdeck gebruikers PC gamers zullen zijn en met name Steam gebruikers die al in een bibliotheek geïnvesteerd hebben en die mogen ook graag knutselen of tenminste er al aan gewend zijn
Ik denk inderdaad initieel PC gamers, en dat zijn meteen de grootste zeurders ook.
Ik hoop dat de deck verified ook meer gewone console mensen aantrekt. En ik hoop dat het tot gevolg heeft dat nintendo spelletjes ook via steam gaat publiceren voor de pc.
Als ik mijn deck heb ga ik er meteen 1 voor mijn vrouw erbij bestellen. De UI zag er vrij begrijpelijk uit.
Maar we zullen zien.
Voor mij is dit het grootste nieuws na de openpandora. Een apparaat waar ik op kan game *en* op kan werken. En dan zodanig dat de bossknop het spel suspend en ik gewoon verder aan het tikken ben op mijn lapdock ;-).
Ik denk dat het zelfs voor windows gebruikers interessant is door windows gewoon in een VM te draaien die je net zo makkelijk suspend als een spel.
Nintendo zou via een Gamepass hun spellen naar Steam kunnen brengen en persoonlijk hoop ik dat naast Nintendo ook Sony het voorbeeld van Microsoft volgt dat PC de Switzerland van gaming blijft en dat alle platformen via tenminste een abo hun games aanbieden op PC en Steam lijkt mij het beste platform daarvoor.
Maar ik denk niet dat Nintendo games ooit te koop gaan worden op Steam daar zijn Nintendo en Valve veel te verschillend voor en PC gamers zullen denk ik niet de Nintendo prijzen en beleid goedkeuren en gaan dan als nog Emuleren zonder te kopen..
Eén ding is duidelijk: deze release is niet het eindpunt, maar pas het begin van het ontwikkeltraject van de software op de Steam Deck.
Gevaarlijke stuk tekst dat is namelijk nog maar af te wachten en zeker geen duidelijke zekerheid. Wat dat betreft wel weer een bewijs waarom je altijd moet oppassen met pre-orderen van dingen want eigenlijk is de Steam Deck (in ieder geval softwaretechnisch) onaf en is het maar afwachten wat er terecht gaat komen van alle beloftes (en dat waren er nogal wat).
[Reactie gewijzigd door rl3092kl op 22 juli 2024 15:09]
Mee eens. Van de ene kant heb ik het volste vertrouwen in Valve, maar aan de andere kant, staan ze ook wel bekend om het droppen van support voor hun hardware (o.a. Steam Link, Steam Controller).
Steam link is verder ontwikkeld van hardware naar app naar steamdeck en zeker niet uitgefaseerd. Ook de steamcontroller is de steamdeck geworden, en je kan er vanuit gaan dat de 2 komt na release steamdeck. Gaben gaat all-in op steamdeck en het doel ervan. Zie ook interview op YouTube.
Maar zo kan ook een steamdeck 1 opeens een steamdeck 2 worden met gedropte support voor de eerste versie, dat bedoelt Talkan volgensmij met dat Valve nogal snel en abrupt support dropt voor sommige van hun eigen hardware.
Maar zo kan ook een steamdeck 1 opeens een steamdeck 2 worden met gedropte support voor de eerste versie, dat bedoelt Talkan volgensmij met dat Valve nogal snel en abrupt support dropt voor sommige van hun eigen hardware.
Ik heb een Steam Controller en die wordt al jaren niet meer officieel gesupport maar in praktijk wel degelijk. Nu is dat ergens ook wel makkelijk want brede support voor controllers hebben ze toch wel nodig en hun eigen hardware is niet zo bijzonder dat ze er veel voor hoeven doen. Maar praktisch gezien werkt alles perfect en als Steam aangeeft dat een game met controller werkt dan werkt het zeker met de Steam Controller.
Steam Deck is wel weer een heel ander product maar daar staat tegenover dat de software op Linux is gebaseerd en dat community support het ding waarschijnlijk jaren levend houdt ongeacht wat Valve doet.
Wat ook nog een rol speelt is dat de kennis die ze hebben opgedaan met de Steam Controller nu wordt gebruikt voor de Steam Deck. Zolang die hardware maar genoeg op elkaar lijkt denk ik dat de Controller nog heel lang blijft werken.
Dat is extra relevant omdat ik denk dat Steam Deck eigenlijk ook weer een opstap is naar een volgende apparaat of techniek. Bv een 'streaming-only' hand-held of steamdeck/index combo.
Inderdaad toen ik de prijs van de XB series S zag voor 300€ zijn de PS4 Slim voor 200€ en de XB1 S voor 130€ binnen één maand de deur uit gegaan want ik was wel klaar van PC met 60 frames naar 30 framerate te gaan en vooral met Dark souls.. één van mijn favo series maar 30 frames met Souls is teveel masochisme Begone evil spirits of 30 frames per seconde! embrace the light of 60 framerates and praise the Sun!
[Reactie gewijzigd door Tri Force op 22 juli 2024 15:09]
Eens, ik heb in principe ook meer vertrouwen in Valve dan in Nintendo, maar ik zie flink wat reviewers (hier, Linus ook) die wel heel erg bullish op Valve zijn en er wel vrij makkelijk van uitgaan dat het overgrote merendeel van de beloftes binnen korte tijd worden waargemaakt. Als het allemaal zo makkelijk was dan hadden ze het wel voor de release opgelost.
Mee eens. Van de ene kant heb ik het volste vertrouwen in Valve, maar aan de andere kant, staan ze ook wel bekend om het droppen van support voor hun hardware (o.a. Steam Link, Steam Controller).
De Steam Controller en de Steam Link hardware zijn EOL, maar de Steam Link hardware krijgt nog steeds firmware updates voor waar mogelijk feature parity met de Steam Link app, en de Steam Controller draait nog steeds mee met alle Steam Input updates die er sindsdien zijn gereleased. Waar heb je het over?
[Reactie gewijzigd door Random Hajile op 22 juli 2024 15:09]
Aan de andere kant, als Windows gebruiker heb ik eigenlijk liever Valve hun eigen Linux oplossing en daar zit de charme voor mij wel in (in het geval van de Steam Deck)
Maar Windows erop zetten is dus ook 1 van die dingen die nog niet af is en wat nog niet werkt en waarvan we nog maar moeten zien of/hoe/wanneer dat gaat werken.
Wat dat betreft wel weer een bewijs waarom je altijd moet oppassen met pre-orderen van dingen want eigenlijk is de Steam Deck (in ieder geval softwaretechnisch) onaf en is het maar afwachten wat er terecht gaat komen van alle beloftes (en dat waren er nogal wat).
De Steam Deck is nooit beschikbaar geweest voor pre-order.
In alle reviews komt terug dat de hardware OK is. Het is een PC. De softwarekant zal vanzelf beter worden. Al doet Valve het niet (en er is geen indicatie dat die het niet gaat doen, gebaseerd op hardware die zij hebben uitgebracht in het verleden), dan doen anderen het wel.
[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 22 juli 2024 15:09]
Geen idee waar je deze onzin vandaan haalt, maar de Steam deck heeft een zeer succesvolle pre-order periode achter de rug waardoor iedereen die er nu eentje besteld enige maanden zal moeten wachten.
Daarnaast is het zeker geen pc op dit moment aangezien Windows er niet op werkt (geen werkende GPU-kernel, dus geen beeld).
Geen idee waar je deze onzin vandaan haalt, maar de Steam deck heeft een zeer succesvolle pre-order periode achter de rug waardoor iedereen die er nu eentje besteld enige maanden zal moeten wachten.
Dat waren geen pre-orders, maar reserveringen.
Daarnaast is het zeker geen pc op dit moment aangezien Windows er niet op werkt (geen werkende GPU-kernel, dus geen beeld).
Een PC hoeft geen Windows te (kunnen) draaien om PC genoemd te worden.
Ook al blijft dit een apparaat alleen voor Tweakers, I'm in.
Voor mij is het precies het apparaatje dat ik zocht. Eindelijk mijn steam games, en meer, spelen op een mobiel apparaatje en geen dure games meer kopen op de switch.
Je ziet het landschap veranderen. Toen Steam Machines uitkwamen werd er nog zeer lacherig gedaan naar de beschikbare bibliotheek en dat de framerates soms nog achterliepen... kijk waar we nu zijn.
Ik ook. Dit is echt een apparaat voor mij. Q2 mag ik hem bestellen!
Ik heb een zwak voor handheld gaming consoles en devices. Zowel closed source als open source. Dat begon al bij de Nintendo Game & Watch en de Gameboy DMG in '89. Altijd leuk om ze te modden, hacken en erop te gamen.
Ik verwacht ook een levendige community voor deze Steam Deck. Hier zit flink wat power in om leuke dingen te doen, zoals bijvoorbeeld emulatie.
ik ben benieuwd wat er de komende tijd staat te gebeuren.
Ja idd. Mensen moeten begrijpen dat dit apparaat niet voor de nintendo generatie is. Voor de pc gamer die zijn steam collectie ook op een mobiel wil spelen is het tweaken echt geen probleem. We doen namelijk niet anders op de pc.
Dus ik kan echt niet wachten. Ik hoop dat er snel meer reviews komen en dat er wat tweakers dit apparaat krijgen. Ben benieuwd hoe lang het duurt voordat ze hem thuis hebben.
Ik ben toch echt de Nintendo generatie, speel al sinds de NES en de SNES was mijn eerste console. Ik kan niet wachten tot mijn Steam Deck komt en tweak graag. Ook in het verleden veel getweaked op Nintendo consoles. Het een sluit het ander zeker niet uit.
Zo denk ik er ook over. Ik vind het ook een enorm voordeel dat de Steam Deck even open is dan een PC, waardoor framerate tweaking, mods, emulators enz... tot de mogelijkheden behoren.
Ik heb zojuist mijn exemplaar besteld, ik kan niet wachten tot ik er zelf mee aan de slag kan!
Laat ik voorop stellen dat ik hoop dat dit product succesvol wordt.
De software moet echt beter! Aan de ene kant wachten mensen nu tot het verbeterd is, aan de andere kant zou het mij niet verbazen als Valve de stekker eruit trekt als er te weinig units worden verkocht. Tricky.
[Reactie gewijzigd door Jumpman op 22 juli 2024 15:09]
Ik snap niet dat mensen denken dat Valve hier zo makkelijk de stekker uittrekt. Het is geen Half-Life sequel of een controller, ze hebben hier vele (tientallen? honderden?) miljoenen in gepompt en hij komt nu echt uit. Hoeveel signalen wil je nog negeren.
Signalen zoals de Steam Box/Machine, waar ook een hoop geld in gestoken is, en die nu de kosten voor ontwikkeling van de Steamdeck gedrukt zal hebben. Hetzelfde geld voor de controller.
Beide zijn eigenlijk "vervangen" door de Steamdeck. Dan rijst de vraag, hoe lang gaat de Steamdeck mee voor hij vervangen wordt door een ander product.
Ik vind het antwoord op die vraag niet zo relevant: Het is niet zo'n ramp als de stekker eruit gaat. Op een Steam Machine kun je gewoon SteamOS 3.0 installeren. Waarom? Steam Machine is een PC, Steam Deck is een PC. Worst-case scenario is altijd geweest dat je een gewone desktop Linux moest instaleren; iedere Steam Machine is vandaag de dag nog prima te gebruiken. Op dezelfde manier zal de Steam Deck ook niet waardeloos worden als hij vervangen wordt door iets nieuws.
Het is even omdenken van gesloten apparaten, waar als de nieuwe spelcomputer uit is, de ondersteuning van de oude wordt uitgefaseerd. De PC-wereld werkt gewoon anders.
Zorg dat Steam in plaats van de desktopomgeving gestart wordt en bent een heel eind met waar mensen hem wel voor hebben gekocht. PC = je kunt jezelf helpen.
Ik zie dat net anders - ze hebben die projecten dus nooit echt verlaten, de Steam Deck is het apparaat waar alles mee samen komt in mijn ogen. Steam Link, Steam Controller, Steam Machine, etc.
Alles in één. Overigens heb ik nog steeds mijn Steam Controller en werkt dat ding nog steeds hartstikke prima, geen enkele issue mee.
Ik kan niet wachten tot ik mijn Deck binnen heb. Ik ben het roerend eens met wat de meeste reviews noemen - dit is niet het einde van een era, maar het begin van een era. De opvolgende Steam Decks (en die gaan er zeker komen) worden alleen maar beter en beter.
De Switch was het begin (als grote speler, Nvidia SHIELD zelf was eerder natuurlijk), Steam Deck is de verbeterde PC versie, en met een aantal jaar wordt het allemaal nog veel idioter wat voor krachtige devices we dan kunnen hebben.
De Switch was het begin ? nee dat was de Gameboy en sinds toen tot nu 30 jaar later is Nintendo nog steeds King of the Handhelds maar inderdaad de Steamdeck is een mooie stukje hardware met een gigantische bibliotheek
Inderdaad dus nog meer redens voor wat meer Concurrentie want Nintendo kan eigenlijk hun gang (hun gaan hun gang toch wel) maar gaan op de Handheld markt maar Valve zou met de Steamdeck wel voor wat opschudding kunnen zorgen zodat Nintendo ook weer uitgedaagd wordt
Het blijven toch heel verschillende platformen Nintendo met hun eigen games en de Valve met voornamelijk PC games maar sinds Sony ook meer en eerder hun games op Steam uitbrengen en MS dat met bijna al hun spellen al doet.
Zou de Steamdeck een serieus platform voor thuis en onderweg kunnen worden dus ben benieuwd hoe MS de Steamdeck gaat zien vooral met Gamepass + xCloud voor op TV en Smart devices maar mogelijk zien hun het niet als concurrent maar eerder extra klanten voor Gamepass want dat is hun doel om services te verkopen.
Ik denk dat Nintendo nog erg weinig concurrentie van de steamdeck gaat ervaren omdat het prijs segment gewoon heel anders is. De goedkoopste steamdeck komt misschien in de buurt van de duurste Switch, maar de goedkoopste switch is meer dan de helft goedkoper als de goedkoopste steamdeck. Valve verkoopt de apparaten ook nog met verlies, dus andere fabrikanten komen niet snel met goedkopere alternatieven.
Daarnaast houd het tweakgehalte de steamdeck nog to niche. Nee, ik denk dat Nintendo banger is voor tablets en zaken als Apple arcade (icm Apple TV). Als daar AAA producties beginnen te komen zal dat ze meer klanten kosten.
Nintendo en Valve en Apple zijn appels en peren en bananen of Sushi en Pizza en friet het maakt niet uit hoe groot Steam wordt of hoe groot Apple Arcade enz. wordt want Nintendo is een apart platform met eigen games die nergens anders aangeboden worden
Dat is leuk als je rijk bent en voor meerdere opties kan gaan, maar sommige mensen moeten kiezen tussen of een Switch met wat games, of een Apple TV met Apple Arcade, of een ipad. Als je één van die dingen kan betalen behoor je al tot de rijkste helft van de mensen op aarde waarschijnlijk
Nee hoor het hangt er maar net vanaf hoe je koopt want ik heb een gemiddeld inkomen en speel op Switch met iets van 30+ Nintendo games op Cartridge en een handvol derde partij en indies en speel digitaal op XB series S met 160+ games en had altijd een Playstation voor een tiental exclusives en heb een iPhone dus waarom kan ik wel op een legale manier bijna alles spelen en een ander niet ?
Een gemiddeld inkomen voor Nederland misschien, maar dat is best rijk als je het met de rest van de wereld vergelijkt. Het wereldweide gemiddelde (bruto!) inkomen is natuurlijk stukken lager, de helft van de mensen op aarde verdient minder dan 5 euro per dag, en daarvan blijft maar weinig over voor luxe als gamen.
Ah excuus voor de late reactie ik was het even vergeten.. denk wel dat het gemiddeld inkomen over de helft van de wereld hoger is dan 5€ per dag maar goed als dat jouw inkomen zou zijn dan geef je niet honderden € uit aan gaming in wat voor vorm dan ook lijkt mij.
Maar er is ook een Gameboy player https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Game_Boy_Player maar inderdaad ik begrijp wat je bedoeld en ja zowel de Switch als de Steamdeck zijn ideaal voor thuis en onderweg.
[Reactie gewijzigd door Tri Force op 22 juli 2024 15:09]
Als Gabe Newell door een hartaanval ter aarde moet worden besteld, dan zou je opmerking iets van waarheid bevatten.
Gabe Newell heeft echter zeer duidelijk aangegeven, dat Microsoft alles via hun Microsoft Store af wil gaan handelen, op zo'n beetje dezelfde manier als Apple dat doet. Maar daarmee vervalt het bestaansrecht van Steam en de inkomsten drogen dan heel snel op.
Daar zit Gabe dus helemaal niet op te wachten en heeft dus al jaren geleden een plan ingezet om zich los te kunnen weken van het Windows/Microsoft platform. En hij heeft ook correct ingezien dat dit een heleboel tijd gaat kosten, want zo simpel is die taak helemaal niet. En Microsoft is een tegenstander van jewelste.
Er is een gezegde: Regeren is vooruitzien. Zelf ben ik van mening dat Newell het jaren geleden allemaal correct heeft ingeschat en zich dus aan het losweken is. Er is een hele grote klanten-basis en het aantal spellen in de Steam library is gigantisch. Dit losweken van Windows betekent dus niet dat Steam niet werkt op Windows. Er niet meer van afhankelijk zijn de werkelijke prijs. En als je als game-maker ervoor zorgt dat je game uitstekend werkt via Steam, dan zou dat in de toekomst ook nog wel eens kunnen betekenen dat je game dan zonder alteveel poespas ook werkt op Linux en Mac en whatever ander besturingssysteem Steam gaat ondersteunen.
Zou er niet van versteld zijn als dat het uiteindelijke doel is van Steam onder het leiderschap van Newell.
Eigenlijk is de Deck gewoon een Switch met krachtiger hardware en veel meer games. 430 games zijn nu verified. Hier is een directe vergelijking met de Switch graphics: https://youtu.be/DJxR56EZGVE?t=99
De vergelijkingen met de Switch zijn niet verstandig. Totaal andere markt, totaal andere techniek, totaal ander gebruiksmodel en een totaal ander prijspunt. Ik zie de Steam Deck in de eerste plaats als een device dat mobiliteit brengt naar de markt van pc gamers. Vermoedelijk zal de gemiddelde Switch-gebruiker nooit een Steam Deck onder ogen krijgen.
Nou, ze hebben beide modellen van 400 euro. Beide mikken op mobiele gamers. En het gebruiksgemak van de Deck verified games komt zeer dicht in de buurt van de Switch.
De 300 euro die je momenteel betaald voor de oorspronkelijke Switch wordt eigenlijk al als een beetje duur gezien voor een handheld. Met 400 euro voor het basismodel Steam Deck zit Valve daar dan nog fors boven. Dit is daarmee niet een apparaat dat ouders snel voor hun kinderen zouden kopen. Meer een device voor de volwassen Tweaker met een wat ruimer inkomen of in ieder geval meer bereidheid om dat soort bedragen neer te leggen voor tech. En dat is prima maar het is daarmee niet volledig dezelfde doelgroep waar beide apparaten zich op richten.
Bedenk je wel dat er genoeg mensen zijn die, als ze die Steam Deck kopen, ze gelijk toegang hebben tot hun al bestaande Steam Games lijst. Dan hoeven ze die niet perse te kopen, dat is ook wel een verschil in prijs waard.
Opzich niet zo vreemd als je kijkt naar de Tflops van 1.6 van de Steam deck vs 1.0 van de Switch en dat niet alleen maar AMD RDNA2 is iets van 2 jaar op de markt en Tegra X1 iets van 7 jaar ? en Nintendo verdient iets van 50€ per Switch en Valve verliest hoeveel per Steamdeck ?
De Switch is ideaal voor bepaalde games en de Steamdeck is ideaal om het PC platform uit te breiden voor huidige PC gamers die ook onderweg wel gamen willen en mogelijk andere gamers het PC platform binnen halen en ik gun het Steam platform wel een stuk van de Mobile taart en voor de Switch gebruikers is wat Concurrentie ook goed.
Maar Switch en Steam blijven ondanks dat beiden mobiel en docked gebruikt kunnen worden toch heel andere platformen en ja.. de Nintendo ip's daar kun je moeilijk tegen op en ja er zijn wel spellen als Genshin impact om Zelda te vervangen maar hoe ga je de rest vervangen.
Brawlout is leuk maar het is geen Smash bros en Sonic racing is leuk maar het is geen Mario kart en Crash bandicoot is grappig maar het is geen Donkey kong enz. aan de andere kant het is mooi dat Witcher en Elder scrolls enz. naar de Switch zijn gekomen voor de liefhebber maar ik speel het liever op de TV in zoveel mogelijk glorie + mods dan minder glorie + mods in ruil voor de extra mogelijkheid van onderweg op de Switch.
Ik denk dat de Steamdeck en Switch prima naast elkaar kunnen van live and let live en toch dat beide kunnen groeien als platformen en mij lijkt de Steamdeck ook interessant maar dan als erbij en niet als vervanging