Bestandsgrootten shadercaches Steam Deck worden in de toekomst ruim gehalveerd

De Steam Deck van Valve krijgt een update waardoor de bestandsgrootten van shadercaches met maximaal zestig procent worden verkleind. Mesa, de gebruikte videodriver in de Steam Deck, krijgt een nieuwe Vulkan-pipeline die efficiënter omgaat met de cache.

De update van de Mesa-driver zorgt ervoor dat schijfcaches met één bestand zo'n zestig procent worden verkleind, schrijft onder andere Phoronix. Voor shadercaches die uit meer bestanden bestaan, verandert er vrijwel niets.

Valve maakt bij de Steam Deck ook gebruik van schijfcaches met één bestand. Dit verbetert de prestaties tijdens het gamen en voorkomt haperingen. Het nadeel van schijfcaches met één bestand is dat ze een aanzienlijke hoeveelheid opslagruimte in beslag nemen. Voor grotere games kan dit oplopen tot verscheidene gigabytes, maar zeker voor gebruikers van de 64GB-variant zal dit een uitkomst zijn. Opslagruimte uitbreiden met een SD-kaart of compatibele ssd kan overigens ook.

De final-versie van de Mesa 23.1-driver wordt begin mei verwacht. Valve zal hem naar verwachting daarna implementeren in SteamOS. Het bedrijf voert regelmatig updates door aan zijn handheld-pc. In de toekomst zal Valve overigens ook de onderliggende Linux-kernel van de Deck bijwerken, wat diverse voordelen met zich mee moet brengen.

Valve Steam Deck

Door Rard van der Hoeven

Nieuwsredactie

13-04-2023 • 11:55

24

Reacties (24)

Sorteer op:

Weergave:

Het plaatsen van een SD-kaart heeft beperkt nut; je zal dan al je games daar naar toe moeten verplaatsen aangezien de shader-caches standaard op de SSD staan (en ja, dan is 64GB (bruto) echt vrij klein). Zelf heb ik een 256GB versie met een paar SD kaarten van 512GB en de shader caches zijn bij mij nu te groot voor een 64GB versie.
Oplossingen zijn selectief games installeren (ook al blijven volgens mij de caches na een uninstall wel staan), SSD vervangen of met een mod (Decky plugin) de caches verplaatsen.

Hoe dan ook, dit is een goede ontwikkeling want de shader caches zijn bij een aantal games echt onmisbaar om goede performance te krijgen.
Je kunt met "CryoUtilities" de shader cache map naar je SD kaart "verplaatsen" waardoor het geen ruimte meer op je primaire SSD inneemt, of je kunt het zelf doen.

https://www.reddit.com/r/...atdata_filling_your_64gb/
Is dat niet nadelig voor de laadtijden etc.? De meeste SD kaarten zijn volgens mij een stuk trager dan de ingebouwde SSD.
Ik heb een 512 GB model met een 1 TB microSD. Voor veel spellen merk ik eigenlijk geen verschil in laadtijden. Met een goede microSD-kaart heb je maximaal 100 MB/sec om data te lezen. Dat is prima.

Verder worden shaders volgens mij éénmaal ingeladen tijdens het starten van het spel, dus dat op een microSD-kaart hoeft tijdens het spelen ook niets te vertragen.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 23 juli 2024 08:36]

Ik heb zelf ook het 512GB model en een 1 TB Micro SD. Ik heb nog niet geprobeerd de shader cache te verplaatsen maar ik heb het ook nog niet nodig gehad eigenlijk. Jij hebt het dus al wel gedaan?
Jij hebt het dus al wel gedaan?
Nope, want met 512 GB heb ik voldoende ruimte op de SSD. Ik verwacht echter dat de laadtijden alleen toenemen bij het starten van het spel, gezien shader caches volledig in het geheugen worden ingeladen.
Is die 100 MB/sec omdat de Deck niet sneller kan lezen? Er is een microSD kaart die zegt 130MB/s te lezen en te schrijven, en een die 160MB/s leest en 120MB/s schrijft. Zelf merk ik trouwens nauwelijks iets van lange laadtijden op mn Deck. Dit is omdat mijn laatste handheld een GBA was gok ik. Ik vind in ieder geval de laadtijden nergens zo lang dat het mij stoort, zelfs niet in Death Stranding tot nu. Maar naast DS speel ik voornamelijk wat 'lichtere' games, die sowieso niet veel hoeven te laden. Het grove grafische geschut speel ik wel op mn PC
Is die 100 MB/sec omdat de Deck niet sneller kan lezen?
Beperking van de microSD-lezer van de Deck. Je kan dus beter investeren in een microSD-kaart met meer capaciteit in plaats van meer snelheid.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 23 juli 2024 08:36]

Ik heb de 64GB versie met een SD kaart. Ik merk er echt niets van. Wel een snellere SD kaart gezocht voor de Deck. Het draait bij mij als een zonnetje via de SD kaart. Ik wil binnenkort wel de SSD upgraden voor meer storage op de Deck zodat ik meer spellen kan installeren. Ik zit vooral te wachten op de 2TB M.2's, maar die zie ik nog niet in de pricewatch.
AliExpress heeft de 2TB Western Digital SN740 to koop staan. Alleen deze trekt 2.5A, is dus misschien niet erg handig voor de Steam Deck.

En voor mensen die niet een SSD van AliExpress durven te bestellen, ik heb de Samsung PM991a 1TB van AliExpress besteld en die werkt gewoon perfect in mijn Steam Deck. Gewoon een verkoper zoeken met veel reviews en die al veel SSD's heeft verscheept.
Alleen deze trekt 2.5A, is dus misschien niet erg handig voor de Steam Deck.
Die trekt maximaal 2,5A. Door een lager profiel af te dwingen zou het stroomverbruik verminderd kunnen worden.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 23 juli 2024 08:36]

De SN740 is speciaal voor de Deck gemaakt. Ik had niet verwacht dat deze bij ome Ali te koop zou zijn. Ik sta op de wachtlijst bij frame.work om er een te kunnen kopen (die hebben grote orders geplaatst voor Steam Deck gebruikers). Dank je voor de tip.
De SN740 is speciaal voor de Deck gemaakt.
Compatibiliteit (o.a.), van een winkel op AliExpress:
surface pro 8
surface pro 7+
surface pro X
surface laptop3
surface laptop4
surface laptop go
surface book3
Support DIY CFE camera card
Support for Steam deck handheld consoles
Support Apple computer transfer
Supports ASUS ROG series notebooks
Support GPD Win Max 2
Support Dell notebook 2230 interface (Dell 7200/7410/7510/7610/7470/5370/5491/5510/5511/Alien M17/m15R6/XPS13-9380/
Dell G15 5510/5511/5515/5520/5521 and other models (2230 interface)
Daar staan computers tussen met enkel ruimte voor een 2230 module. Daarmee lijkt het niet speciaal voor de Deck gemaakt. Het lijkt simpelweg erop dat het werkt met de Deck.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 23 juli 2024 08:36]

Dat kan, maar WD heeft het eerder aangegeven van wel en frame.work heeft ze speciaal besteld bij WD voor steam deck klanten.
De 2TB WD SN740 draait inmiddels een maandje of 2 in mijn Deck naar volle tevredenheid! Geen problemen met performance, temperaturen, accuduur of wat dan ook. Met wat gamen gaat die SSD echt geen 2.5A trekken. Misschien wanneer je Davinci Resolve 18 gaat gebruiken en 4K video's gaat editen op je Deck? Daarnaast is dit een PCI-E 4.0 SSD. De deck is PCI-E 3.0, dus max performance van de SSD zal de Deck vast niet trekken.
Ik begreep van reddit dat de shaders nu ook worden verwijderd bij het deinstalleren van een spel:
I tested it recently with large games and it freed several gb from the SSD but the game was installed on the SD card
https://old.reddit.com/r/...of_the/jg0yxjv/?context=2

Maar ik weet niet hoe betrouwbaar deze bron is :)
Er is ook een tool zodat je deze handmatig kan verwijderen. De compdata is soms zelfs nog groter en word standaard op ssd gezet. Dit zijn de launchers en andere afhankelijkheden.
Je kan de SSD ook vervangen voor een groter exemplaar, op youtube staan tutorials genoeg. We zijn uiteindelijk tweakers toch?
ik denk dat slechts een klein percentage van de bezoekers van tweakers ook echt daadwerkelijk "tweaker" zijn. De rest zijn gewoon mild geïnteresseerd in software en hardware nieuwtjes.
Vooral handig voor mensen die de 64GB variant hebben al zal ik het met de 512 versie waarschijnlijk ook snel merken.
Dit is de reden waarom ik mijn 64 gb eruit geknikkerd heb en er een 1 TB in heb gezet. Ik had al mijn games op 2 512 gb sd kaartjes staan maar na verloop van tijd zat zelfs zonder een enkel spel op mijn 64 gb intern schijfje deze toch zo vol dat ik spellen niet meer kon starten en updates niet meer wilde installeren. Ook games installeren op sd kaartjes ging niet meer. De 64 gb variant is hopeloos... Echt geen aanrader! Al was een 1 TB ssd erin zetten echt kinderspel. lopen kloten in Linux om cache bestanden te verplaatsen is overigens voor de meeste gamers niet weggelegd. Ze moeten cache bestanden gewoon verkleinen of deze optioneel vanuit het os laten verplaatsen naar de sd als de gebruiker dit wil zonder allerlei rare software met 1000 regels code te installeren

[Reactie gewijzigd door sygys op 23 juli 2024 08:36]

Als ik dit zo lees ben ik blij dat ik onbewust voor de 512GB versie heb gekozen. Ik schrijf onbewust want het ging mij alleen om het minder glimmend scherm want verder ben ik iemand die toch regelmatig zijn games verwijderd.
Wat me nog blijer maakt is dat Valve dit product blijft door ontwikkelen! Dat is in het verleden met hun producten wel eens anders geweest.
Domme vraag misschien, maar aangezien de Steam deck een vaste specificatie heeft, waarom moet er dan überhaupt shader compilation gebeuren? Waarom ligt dit niet vast zoals op consoles?
Dan zou iedereen nieuwe binaries moeten maken specifiek voor de Steam Deck. Lijkt mij een zeer niche idee.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.