Productie halfgeleiders buiten China en Korea nam in 2022 toe

De factureringen van de halfgeleiderindustrie in gebieden als Taiwan, Noord-Amerika, Japan en Europa nemen toe, terwijl ze in China, de koploper op dit gebied, juist met 5 procent zijn afgenomen in het afgelopen jaar. Ook Zuid-Korea heeft te maken met een krimp.

Semi, de brancheorganisatie voor chipfabrikanten, meldt dat er in totaal 107,6 miljard dollar aan facturen de boeken in is gegaan in 2022. Dat is 5 procent meer dan de 102,6 miljard dollar van 2021 en een nieuw record. De organisatie spreekt van billings in plaats van revenue, ofwel omzet. Billings hangen samen met de facturering aan een klant en omzet hangt samen met de daadwerkelijke productie voor die klant.

Van die 107,6 miljard dollar is China verantwoordelijk voor 29,62 miljard dollar. Dat is een krimp van 5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Zuid-Korea maakte een krimp van 14 procent door en eindigde met 24,94 miljard dollar.

Aan de andere kant groeide de productie in Europa enorm. Waar het werelddeel in 2021 goed was voor 3,25 miljard dollar is dat een jaar later 6,28 miljard dollar, een groei van 93 procent. Noord-Amerika ging van 7,61 miljard dollar naar 10,48 miljard dollar, een groei van 38 procent. Japan groeide met 7 procent en de grote nummer twee, Taiwan, groeide met 8 procent.

Volgens Ajit Manocha, voorzitter van Semi, getuigt de groei buiten China ervan dat er 'in meerdere gebieden vastberadenheid is om leveringsketensproblemen zoals die zijn vertoond tijdens de pandemie in de toekomst te vermijden'. Apple is daar een voorbeeld van: zijn toeleveranciers gaan naar verluidt steeds vaker produceren in Vietnam en India in plaats van China. Een verklaring specifiek voor de afname in Zuid-Korea geeft Semi niet.

Regio Facturering 2022 (miljarden $) Facturering 2021 (miljarden $) Verschil
China 28,27 29,62 -5%
Taiwan 26,82 24,94 +8%
Zuid-Korea 21,51 24,98 -14%
Noord-Amerika 10,48 7,61 +38%
Japan 8,35 7,8 +7%
Europa 6,28 3,25 +93%
Rest van de wereld 5,95 4,44 +34%
Totaal 107,64 102,64 +5%

Door Mark Hendrikman

Redacteur

13-04-2023 • 12:29

8

Lees meer

Reacties (8)

Sorteer op:

Weergave:

Wat zegt dit nu? Zonder prijsverloop of productieaantallen kan je hier toch weinig uit leren buiten aannames dat bepaalde landen het in verhouding iets beter lijken(?) te doen?
Dit zegt dat buiten de gevestigde orde, in andere landen langzaam concurrentie opborrelt en de afhankelijkheden van 'de grootheden' langzaam minder wordt.
Maar als je die cijfers niet hebt is dit beter dan geen enkele statistieken hebben. En wat dit zegt? Ik denk dat de quote uit het artikel op zich niet een slechte duiding is?
Volgens Ajit Manocha, voorzitter van Semi, getuigt de groei buiten China ervan dat er 'in meerdere gebieden vastberadenheid is om leveringsketensproblemen zoals die zijn vertoond tijdens de pandemie in de toekomst te vermijden'
Dat en factureren, productie en omzet worden allemaal op 1 hoop gegooid. Erg onduidelijk artikel.
Kijk naar de brievenbus firma's op de zuid-as. Wat een productie hebben we hier in NL....
Het zegt mij vooral dat het niet (mogen) hebben van EUV een harde klap voor China is. Die machines heb je nodig om op efficiente manier op de laatste nodes te produceren, en dat willen we uit Chinese handen houden. Gezien China op grote schaal wel fabs neerzet (en soms in productie neemt) maar toch achteruit gaat in productie-dollars, betekent dat dat ze ofwel minder euros / chipje krijgen, of er een riante stroom chips buiten de boeken blijft (militair wellicht). Hoe dan ook levert het ze niet op wat ze wilden bereiken, zeker niet nu ASML nog minder mag exporteren... vermoedelijk om te voorkomen dat Chinezen met quad-patterning en megaveel omwegen alsnog op kleine processen bakken... Niet efficient, maar als je hard genoeg yuans investeert kom je er toch.
Diversifiëring van de productie, kunnen we enkel toejuichen!
Eerst EU, om te kunnen winnen.
Maar hier zijn we allemaal goed geleid en shit.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.