Tip de redactie

X legt na boete aan Europeanen uit dat blauwe vinkjes gekocht kunnen worden

Door Tijs Hofmans, 24 mei 2026 12:3951 reacties

X geeft Europese gebruikers voor het eerst meer informatie over hoe de blauwe vinkjes op het platform werken. Het bedrijf doet dat als antwoord op een DSA-boete die het in december kreeg. X zei eerder de vinkjes aan te willen passen, maar dat plan lijkt nog niet van de grond te komen.

X DSA waarschuwingNederlandse, Belgische en andere Europese gebruikers die X vanaf dit weekend openen, krijgen bovenaan hun tijdlijn een melding te zien hoe de blauwe vinkjes werken op het platform. X beschrijft hoe die blauwe vinkjes vroeger waren bedoeld om aan te geven dat personen echt waren wie ze zeiden dat ze waren, maar dat ze sinds 2023 kunnen worden gekocht met een X Premium- of Premium+-abonnement.

Bij die aanschaf verifieert X dus niet meer of iemand wel is wie hij of zij zegt te zijn. En juist dat bleek cruciaal voor de Europese Commissie.

X kreeg in december een boete van 120 miljoen euro voor overtreding van de Digital Services Act. De Europese Commissie noemt het misleidend dat de blauwe vinkjes niet langer als verificatie werken. De vinkjes zijn overigens niet de enige reden dat X de boete kreeg; het bedrijf was ook niet transparant over adverteerders op het platform en X is onvoldoende toegankelijk voor onderzoekers.

X zei in maart van dit jaar dat het de werking van de blauwe vinkjes wil aanpassen, maar het zei toen nog niet hoe. Ook in het nieuwe waarschuwingsbericht schrijft X alleen maar hoe de vinkjes werken, maar niet hoe het die wil aanpassen. X heeft bezwaar aangetekend tegen de boete. Daar loopt nu nog een rechtszaak over.

Reacties (51)


Anthropics Mythos heeft al 1600 bugs ontdekt en komt binnenkort toch beschikbaar

Door Tijs Hofmans, 24 mei 2026 12:2155 reacties, submitter: Mapje

Anthropics Mythos-model heeft zo'n 1600 kwetsbaarheden in 281 coderepo's openbaar gemaakt sinds het in februari beschikbaar werd. Anthropic schrijft dat in een bijgewerkt dashboard waarop het bugs bijhoudt. Het lijkt erop dat Anthropic zich steeds meer richting een bredere beschikbaarheid van Mythos begeeft.

Anthropic heeft een publiek dashboard bijgewerkt waarin het bijhoudt welke kwetsbaarheden Claude Mythos heeft gevonden en gerepareerd. Het bedrijf zegt dat het inmiddels 1596 bugs heeft gevonden in 281 opensourceprojecten. Anthropic zegt dat het van 97 bugs weet dat ze gepatcht zijn. Het gaat om bugs die disclosed zijn, dus waarvan openbaar is wat de bug en de status ervan is. Volgens Anthropic gaat het over 'een deel' van het totale aantal kwetsbaarheden dat Mythos zou hebben gevonden, omdat menselijke reviewers de bugs ook nog bekijken. "Het aantal reviews is een beperkende factor", zegt het bedrijf.

Mythos bevindt zich nog in een previewfase. Mythos is een model binnen Claude dat vooral bedoeld is om securityonderzoek te doen. Het model is enigszins controversieel omdat het eenvoudig bugs kan opsporen in coderepository's, al ligt een belangrijk deel van de controverse in de marketinghype die Anthropic rondom Mythos creëert. Het bedrijf onthulde het model officieel in april, maar zei toen dat het dat voorlopig niet openbaar zou maken omdat het 'te gevaarlijk' zou zijn. Tweakers schreef er een achtergrondartikel over.

De claim dat een model 'te goed en te gevaarlijk' zou zijn, wordt wel vaker ingezet door AI-bedrijven. Die zeiden dat bijvoorbeeld ook al toen GPT-2 uitkwam.

Inmiddels maakt Anthropic zich er klaar voor het model wel uit te brengen, maar dan alleen voor betalende, zakelijke klanten. Die kunnen het dan gebruiken om hun eigen software te testen. Anthropic heeft Mozilla bijvoorbeeld al toegang gegeven. Dat gebeurt onder de naam Project Glasswing.

Anthropic schrijft in een blogpost dat het 'in de nabije toekomst' van plan is Mythos algemeen beschikbaar te maken. Daarvoor wil het bedrijf eerst 'veel sterkere vangnetten' opstellen, maar de stelling dat Mythos te gevaarlijk is voor een publieke release lijkt inmiddels vergeten te zijn.

Mythos. Bron: Anthropic

Reacties (55)


Google legt na baanbrekende rechtszaak uit waarom het geen monopolist zou zijn

Door Tijs Hofmans, 24 mei 2026 11:5434 reacties, submitter: JelleDJs

Google heeft formeel bezwaar aangetekend tegen een Amerikaans vonnis waarin het bedrijf werd aangemerkt als illegale monopolist. In 2024 concludeerde een rechter dat Google daarmee antitrustwetten overtrad, al bleef het grootste risico, namelijk gedwongen verkoop van Chrome, uit. Google zei al in beroep te gaan en geeft nu ook aan op welke gronden het dat doet.

Dit nieuws in het kort

  • Google gaat officieel in beroep tegen een vonnis uit 2024.
  • Het bedrijf zei dat destijds al, maar heeft nu voor het eerst uitgelegd waarom.
  • Google vindt dat bedrijven als Apple Google als standaardzoekmachine kozen omdat dat de beste is.
  • Google ziet de 'zoekmachinemarkt' heel anders dan de rechter.
  • Google is het niet eens met de sancties die de rechter oplegde.

Onder andere Reuters heeft het bezwaarschrift online gezet. Daarin staat op welke gronden Google de baanbrekende uitspraak uit 2024 wil aanvechten. In augustus van dat jaar vonniste een federale rechter dat Google een illegaal monopolie heeft op de zoekmachinemarkt.

De uitspraak ging met name over de overeenkomsten die Google sluit met bedrijven zoals Apple om Google de standaardzoekmachine te maken op iPhones en andere Apple-apparaten. Die overeenkomsten zijn 'concurrentieverstorend', zei de rechter.

Google zei eerder al in hoger beroep te gaan in de zaak en de verwachting is dat als het bedrijf ook die zaak verliest, het naar het Hooggerechtshof stapt. Nu heeft Google voor het eerst ook gezegd op welke juridische gronden het de zaak precies aanvecht.

Nieuw uiterlijk Google

Geen concurrentie, maar vrije keuze

De kern van Googles argument is dat het bedrijf helemaal geen concurrenten dwars zat. De juridische basis voor 'uitsluitingsgedrag' is volgens Google wankel. Bedrijven zoals Apple kozen voor Google omdat dat volgens hen simpelweg het beste product was, niet omdat ze daartoe gedwongen werden.

Ook zegt Google dat in de contracten nergens stond opgenomen dat de overeenkomst exclusief was. Bedrijven hadden alsnog de mogelijkheid andere zoekmachines als alternatief toe te laten.

Niet de juiste markt

Google vindt ook dat de rechtbank de markt niet goed schetste. Daarin zou de rechtbank bijvoorbeeld ook naar zogenaamde 'specialized vertical providers' moeten kijken, ofwel bedrijven zoals Amazon of Expedia. Dat zijn dus diensten die zelf ook een zoekfunctie hebben en die op hun beurt ook weer in Google verschijnen. Volgens Google moeten die diensten ook worden opgenomen in de definitie van 'de zoekmarkt'. Als dat gebeurt, zegt Google, heeft het bedrijf helemaal geen monopolie. Het concurreert dan immers met die andere bedrijven.

Verder vindt Google de straffen te hoog. Vorig jaar bleek al wel dat de ergste straf, namelijk Chrome en Android afstaan, niet hoefde te gebeuren, maar Google moet wél informatie over zijn zoekmachine delen met concurrenten. Als laatste argument zegt Google dat vooral het delen van die gegevens met AI-bedrijven onterecht is. Die bedrijven zouden niet eens hebben bestaan toen Google de vermeende overtredingen beging, dus het zou die data niet hoeven te delen, vindt Google.

Reacties (34)


GrapheneOS' eerste versie van tekst-naar-spraakmodel kan Engels en is opensource

Door Tijs Hofmans, 24 mei 2026 11:2010 reacties, submitter: DOTAfan

GrapheneOS heeft een eerste publieke versie van zijn eigen tekst-naar-spraakmodel uitgebracht. Dat werkt vooralsnog alleen in het Engels. GrapheneOS heeft een eigen opensourcemodel getraind dat uiteindelijk dieper in het besturingssysteem moet worden geïntegreerd.

De makers kondigden aan dat de text-to-speechdienst beschikbaar is in Graphenes eigen appwinkel. Gebruikers kunnen het dan via de systeeminstellingen inschakelen. Ze kunnen daar ook kiezen welke engine ze willen gebruiken.

In de toekomst is het de bedoeling dat het tts-model standaard wordt meegeleverd in het besturingssysteem. Gebruikers hoeven het dan niet zelf te activeren. GrapheneOS zegt dat het lastig kan zijn de tts-engine te activeren omdat Androids interface standaard aangeeft dat er een engine actief is, zelfs als dat niet zo is. Dat probleem moet nog worden opgelost.

De huidige publieke release werkt alleen in het Engels en dan specifiek het Amerikaans-Engels. Gebruikers zullen hun telefoon op die taal moeten zetten om de functie te gebruiken. Als eerste willen de makers ook Brits-Engels ondersteunen en op de lange termijn moeten er ook andere talen bij komen. Dat zijn 'waarschijnlijk Duits en daarna waarschijnlijk Frans', zeggen de makers. Daarvoor moeten de ontwikkelaars nog wel genoeg openbare databronnen met genoeg kwaliteit vinden.

De makers van GrapheneOS werken al langer aan een eigen text-to-speechmodel, maar dat was tot voor kort alleen als testversie te gebruiken. De makers hebben de code daarvoor, net als alle andere software, openbaar beschikbaar gemaakt. Helemaal uniek is de code overigens niet; het is een vorm van Matha-TTS dat in 2023 werd uitgebracht. Het taalmodel gebruikt Apaches OpenNLP-library als verwerker. De makers zeggen met een RTX 5090-gpu een beter model te kunnen trainen. Die kaart moet het ook mogelijk maken andere talen te ondersteunen.

GrapheneOS op Pixel 3a

Reacties (10)


Proton zet postquantumversleuteling tijdelijk stop na synchronisatieproblemen

Door Tijs Hofmans, 24 mei 2026 10:0828 reacties, submitter: DOTAfan

Proton heeft de release van postquantumversleuteling tijdelijk uitgeschakeld. De functionaliteit leverde problemen op, onder andere met synchronisatie met Windows. Het is nog niet bekend wanneer PQC weer beschikbaar wordt.

Proton meldt dat in een reactie op Reddit. Het bedrijf stopt in ieder geval tijdelijk met postquantumversleuteling. Proton bracht eerder deze maand postquantumversleuteling uit voor zijn e-maildienst, gebaseerd op OpenPGP v6. Het gaat om een optionele functie die gebruikers zelf moeten inschakelen. Proton zegt nu dat die functionaliteit problemen veroorzaakt bij het synchroniseren.

Het bedrijf zegt in een update van de originele blogpost dat het bekend is met 'meldingen dat Proton Drive voor Windows-gebruikers synchronisatieproblemen heeft' nadat de postquantumversleutelingsfunctie is ingeschakeld. "We hebben de opt-in tijdelijk uitgeschakeld en werken aan een oplossing", zegt het bedrijf. Het is niet duidelijk wanneer de functie weer beschikbaar wordt; Proton noemt geen tijdlijn.

Postquantumcryptografie (of PQC) is een vorm van versleuteling die moeilijker te kraken is door quantumcomputers. Dat wordt met name in de toekomst belangrijk als quantumcomputers bruikbaarder worden. Onlangs riep bijvoorbeeld de Nederlandse Algemene Rekenkamer overheden nog op haast te maken met de implementatie van postquantumcryptografie.

ProtonMail stock (bron: SOPA Images/Getty Pictures)

Reacties (28)


Raspberry Pi 6 komt niet voor 2028 uit, wordt volgens makers vooral een specbump

Door Tijs Hofmans, 24 mei 2026 09:4261 reacties, submitter: marc574

De Raspberry Pi 6 komt naar verwachting pas in 2028 of zelfs later uit. De makers van de minicomputer verwachten de nieuwe pc niet eerder uit te brengen, maar denken dat de Raspberry Pi 5 nog steeds krachtig genoeg is om nog een tijdje mee te kunnen. De Pi 6 wordt waarschijnlijk een specbump van de 5, maar niet meer dan dat.

Het officiële Raspberry Pi-account op Reddit zegt op dat platform dat het de RPi 6 niet vóór 2028 verwacht. Dat is gebaseerd op hoe vaak de minicomputer in het verleden uitkwam. Ongeveer iedere vier jaar komt er een nieuwe versie van de singleboardcomputer uit. "Als je naar die historische cadans kijkt, komt er iedere 4 tot 4,5 jaar een nieuwe uit. Op basis daarvan komt de Pi 6 niet voor begin 2028 uit", zeggen de makers van de minicomputer. De Pi 5 kwam in augustus 2024 uit.

Het is de eerste keer dat Raspberry Pi iets loslaat over een mogelijke nieuwe versie van de minicomputer, al valt in de verklaring ook te lezen dat het bedrijf nog niet heel actief werkt aan een nieuw model.

De makers verwachten dat de Pi 5 nog even mee kan gaan en nog een tijdje als vlaggenschipmodel kan fungeren. De Pi 6 zal dan ook vooral lijken op de Pi 5. "Wat we ook gaan bouwen, het krijgt waarschijnlijk soortgelijke functies en een vergelijkbare formfactor, maar dan 'meer'", zeggen de makers. Dat betekent een snellere cpu en 'meer dram-bandbreedte'. De makers noemen het 'kwantitatieve verbeteringen, geen kwalitatieve'.

Raspberry Pi 5, 1GB ram

Reacties (61)