Inleiding
Het is begin december, er is een kortstondige luwte tussen de Black Friday- en de kerstgekte, en als het goed is, zijn de laptopprijzen naar een normaal niveau teruggekeerd, zodat we in deze Laptop Best Buy Guide mooi de balans kunnen opmaken. Dat doen we met een mainstreamlaptop van negenhonderd euro en een ultrabook van maximaal vijftienhonderd euro. Zoals gebruikelijk kijken we eerst wat er sinds de vorige LBBG in laptopland is voorgevallen en welke ontwikkelingen er aan zitten te komen.
De belangrijkste ontwikkelingen in de afgelopen maand hebben te maken met laptopprocessors. AMD's processors waren de laatste jaren in steeds minder laptops terug te vinden, maar met de nieuwe Ryzen-cpu's moet dat tij gekeerd worden. Hopelijk komen de laptops met Ryzen-processors binnenkort beschikbaar, want op het moment van schrijven is dat nog niet het geval.
Ook Intel werkt aan nieuwe mobiele processors en wel met gpu's van AMD, bleek kort nadat Raja Koduri, voorzitter van de Radeon Technologies Group, van AMD naar Intel vertrok. Het zal nog wel even duren voordat de nieuwe Intel-processors met AMD-gpu's in laptops verschijnen, maar tot die tijd moeten we het waarschijnlijk doen met de mobiele Coffee Lake-processors, waarvan de (onbevestigde) namen en gedeeltelijke specificaties onlangs uitlekten. Naast Intel- en AMD-chips zullen we binnenkort ook ARM-processors van Qualcomm in laptops tegenkomen. De website van HP maakte al melding van zo'n laptop en de benchmarkresultaten van een Asus-laptop met Snapdragon 835 verschenen al in de Geekbenchdatabase.
Het minst interessante chipnieuws komt van Nvidia, dat de GeForce 920MX- en 940MX-gpu's van een nieuw labeltje heeft voorzien en die gpu's staan voortaan bekend als MX110 en MX130, maar zijn niet zoals de MX150 op de Pascal-architectuur gebaseerd.
Daarnaast komen eindelijk de leveringen van laptops met quadcore-Kaby Lake Refresh-processors op gang, maar er werden in de afgelopen tijd ook concrete laptops geïntroduceerd. De interessantste daarvan zijn Googles PixelBook, die voor een convertible met ChromeOS van een ongekend grote ssd van 512GB kan worden voorzien. Concurrent Microsoft introduceerde de Surface Book 2, met opgefriste hardware en een nieuwe variant met 15"-scherm. Ook Microsoft wordt beconcurreerd en wel door Eve, dat met de Eve V zijn eerste convertible heeft gebouwd, die bovendien met behulp van crowdfunding tot stand is gekomen.
Van al die nieuwe laptops en chips hopen we, zodra ze beschikbaar zijn, reviews te maken. Voor deze LBBG putten we uit eerdere reviews en ervaringen, en daarmee hebben we een mainstreamlaptop en een high-end ultrabook geselecteerd. Een basislaptop van maximaal zeshonderd euro zat ook in de planning, maar de laptop die we daarvoor wilden testen, is door de Black Friday-gekte bij de pakketdienst nog niet afgeleverd. Zodra we de laptop binnen hebben, zullen we dat rechtzetten en de Best Buy Guide uitbreiden.
Update: De basislaptop die te laat binnenkwam voor deze LBBG is besproken in een losse review.
Mainstreamlaptop - Asus VivoBook S15 S510
Best Buy - Mainstreamlaptop
De Beste mainstreamlaptop van dit moment is wat ons betreft de Asus VivoBook S15 S510. Dankzij de zuinige quadcore van de Kaby Lake-R-generatie zijn de prestaties goed en gaat de accu lang mee. Verder is de behuizing opvallend dun en licht voor een 15,6"-laptop. Ook het scherm weet ons te overtuigen, dankzij het hoge contrast.
Bij onze zoektocht naar de beste mainstreamlaptop reserveren we een budget van negenhonderd euro. Voor dat geld zoeken we een veelzijdige laptop, die vlot in gebruik is. De aanwezigheid van een ssd en een scherm met ips-paneel stellen we als eisen. Een aparte videokaart zien we als een pre en niet als een eis in deze categorie.
Voor deze editie is onze keuze gevallen op de Asus VivoBook S15 S510UA-BQ514T. De VivoBook S15-modellen zijn al langer te koop met Intel-dualcores uit de U-serie, maar sinds november is er ook deze variant met Kaby Lake-R-quadcore. Hoewel Intel de zuinige quadcores in augustus aankondigde, is het aanbod ervan in laptops nog niet erg groot. In eerdere reviews hebben we al gezien dat de prestaties er niet om liegen, dus de aanwezigheid van Core i5-8250U was een belangrijke overweging om de VivoBook te kiezen. Wie minder geld uit wil geven, kan voor een versie met Core i3-7100U kiezen. Die dualcore is echter wel een stuk langzamer dan de quadcore in het door ons geteste model.
Model |
S15 S510UA-BQ514T |
S15 S510UA-BQ512T |
Processor |
Core i5-8250U (4 cores, 8 threads) |
Core i3-7100U (2 cores, 4 threads) |
Geheugen |
8GB ddr4 |
8GB ddr3l |
Ssd / hdd |
256GB / 1TB |
128GB / 1TB |
Prijs |
Onbekend |
Onbekend |
De VivoBook S15 die wij aan de tand hebben gevoeld, is de versie met de Core i5-8250U. Deze quadcore draait op 1,6GHz met een boost naar maximaal 3,4GHz en heeft een tdp van 15 watt. Verder zit er 8GB ddr4-geheugen in de laptop en voor de opslag van programma's en bestanden is er zowel een 256GB-ssd als een 1TB-hdd. Een afzonderlijke gpu ontbreekt. Voor het spelen van recente games is deze laptop dus niet geschikt, maar de overige hardware is op papier dik in orde.
Behuizing, toetsenbord en touchpad
De behuizing van de VivoBook S15 heeft zowel plus- als minpunten. Om met het goede nieuws te beginnen: hij is 18mm dun en weegt op onze weegschaal 1,6kg. Dat zijn uitstekende cijfers voor een 15,6"-laptop. De laptop is iets lichter dan een high-end zoals de Dell XPS 15 en de dikte komt overeen.
Over de bouwkwaliteit zijn we iets minder te spreken. Die is niet slecht; de behuizing is gemaakt van plastic en het scherm is afgedekt met aluminium. Je voelt wel aan dat het geen laptop uit het hogere segment is. De behuizing geeft wat mee als je er druk op zet en als je het scherm een zetje geeft, blijft het lang trillen. De behuizing voelt echter ook weer niet echt slap aan.
We geven het toetsenbord een voldoende. Je kunt er aardig op tikken, maar de toetsen hebben niet veel travel. Ook de touchpad is niet van het allerhoogste niveau, de plastic afwerking voelt wat stroever aan dan bijvoorbeeld glazen touchpads. In de rechterbovenhoek zit een vingerafdruklezer, die werkt erg vlot, net zoals op een smartphone. De aanwezigheid daarvan is zeker een pluspunt, al vinden we de plaatsing in de touchpad niet optimaal en zouden we hem liever op een andere plek zien.
Aansluitingen
De behuizing is behoorlijk dun en het aantal aansluitingen is daardoor beperkt. Zo missen we bijvoorbeeld een ethernetpoort. Usb-poorten zijn er genoeg, maar ze zijn niet allemaal even snel. De twee exemplaren aan de linkerkant zijn usb 2.0-varianten. Rechts zitten een usb 3.0-poort en een type-c-aansluiting, die ook volgens het usb 3.1 gen1-protocol werkt en dus geen snelheidsvoordeel biedt. Verder zit aan de linkerkant een sd-kaartslot en is rechts nog een hdmi-aansluiting aanwezig, samen met de stroomaansluiting en de 3,5mm-jack.
Benchmarks
Zoals gezegd hebben we de zuinige Kaby Lake Refresh-processors met vier cores al eerder getest. Daardoor kunnen we de i5-8250U in de VivoBook S15 goed vergelijken met diezelfde cpu in laptops van andere fabrikanten. Als we naar de prestaties kijken, lijkt Asus de koeling goed op orde te hebben. Herrie maakt de laptop niet. Tijdens taken zoals browsen hoor je hem helemaal niet en onder hoge belasting valt de geluidsproductie mee.
- CB - Multi
- CB - Single
- 3DMark
- Photoshop CC
- Lightroom
In Cinebench presteert de VivoBook S15 uitstekend. Hij is zelfs sneller dan laptops met een 45 watt-processor, zoals de i5-7300HQ. De prestaties in 3DMark zijn niet indrukwekkend, maar dat is logisch omdat er naast de igpu geen extra videokaart aanwezig is. Ook in Photoshop en Lightroom is de S15 niet sneller dan de Medion P6689 en de XPS 13, maar het verschil met de dualcoreprocessor in de ThinkPad E570 is duidelijk aanwezig.
Scherm
In de VivoBook S15 zit een 15,6"-paneel dat ips-eigenschappen heeft. Het scherm heeft een matte afwerking en een resolutie van 1920x1080 pixels. We hebben het doorgemeten met onze SpectraCal C6-colorimeter en Calman 5-software.
- Helderheid
- Contrast
- Gemiddelde grijswaardenfout
- Gemiddelde kleurfout
Wat helderheid betreft is het scherm een middenmoter. In fel zonlicht kun je niet goed werken met deze laptop, maar in andere omstandigheden voldoet het scherm. Het contrast steekt uit boven dat van de concurrentie met vergelijkbare panelen en ook op het gebied van kleurweergave hebben we weinig te klagen. De afwijking van grijstinten is minimaal en deze hebben de meeste invloed op de weergave in de praktijk.
Accuduur
Vanwege de dunne behuizing is de ruimte voor een accu beperkt. In de VivoBook S15 zit een accu met een capaciteit van 42Wh en erg veel is dat niet. Daar staat tegenover dat de cpu een zuinig 15W-exemplaar is.
In onze tests doet de VivoBook S15 het heel behoorlijk met een browsetijd van 7,5 uur en tijdens videokijken komt daar nog een kwartiertje bij.
Upgrades
Het openen van de VivoBook S15 is niet moeilijk. Na het losmaken van de schroefjes aan de onderkant, waarvan er twee onder de achterste rubberen voetjes zitten, krijg je toegang tot de ingewanden. Er zijn twee ddr4-sleuven aanwezig, waarvan er nog een vrij is. Het geheugen upgraden is dus eenvoudig. Wil je meer opslagruimte, dan zul je de hdd of ssd moeten vervangen door een exemplaar met een hogere capaciteit. Beide zijn eenvoudig te benaderen.
/i/2001735271.jpeg?f=imagenormal)
Conclusie
De Asus VivoBook S15 S510 is dankzij de quadcoreprocessor een vlotte laptop. Omdat het een zuinige cpu met een tdp van 15 watt betreft, is het ook nog eens een dunne laptop die weinig herrie maakt. Er is genoeg opslagruimte door de aanwezigheid van zowel een ssd als een hdd en het scherm heeft een hoog contrast. Het toetsenbord heeft niet veel travel en als je lange teksten wilt tikken, zijn er betere alternatieven. Toch is deze Asus een prima allrounder, die zijn geld waard is.
- Asus VivoBook S15 S510UA-BQ514T
- Asus VivoBook S15 S510UA-BQ512T
Alternatieven
Speel je graag een spelletje, dan is deze Medion Erazor P6689 een interessant alternatief. Hij heeft dezelfde Core i5-8250U-processor als de Asus VivoBook, maar ook nog eens een GTX 1050-gpu. Over de kwaliteit van de behuizing waren we wat minder te spreken.
5 van 5 sterren
(0 reviews)
Review: Medion P6689 - Eenvoudig gamen, eenvoudig upgraden
Vind je typecomfort een belangrijke eigenschap, dan is de ThinkPad E570 een goed alternatief. Het toetsenbord van deze zakelijke laptop is uitstekend. Het uiterlijk is echter wat ouderwets en de hardware is minder snel. Er zijn verschillende uitvoeringen te koop, met of zonder gpu, tussen ongeveer 720 en 1100 euro.
(0 reviews)
LBBG Augustus: Lenovo ThinkPad E570
In augustus kozen we een HP Pavilion Power 15 van 1100 euro uit als multimedialaptop. Intussen is er ook een model van 1000 euro. Dat is iets boven het budget, maar daarvoor krijg je wel een laptop die vlotte hardware biedt, zoals een GTX 1050 4GB en een HQ-processor.
4.5 van 5 sterren
(0 reviews)
LBBG Augustus: HP Pavilion Power 15-cb061nd
High-end ultrabook - Dell XPS 13
Best Buy - High-end ultrabook
De XPS 13 is bijzonder stevig en dankzij de quadcoreprocessor ook nog eens snel. Het matte scherm is goed afleesbaar en de accuduur van het full-hd-model is bijzonder goed, met vijftien uur tijdens browsen en dertien uur bij videokijken.
De term 'ultrabook' is jaren geleden uitgevonden door Intel en hoewel die tegenwoordig niet veel meer gebruikt wordt, weet iedereen nog wat ermee wordt bedoeld. Een dunne, lichte laptop met een schermdiagonaal tussen de twaalf en veertien inch, met vlotte hardware en een lange accuduur. In de afgelopen jaren zijn snelheid en accuduur steeds verder opgekrikt, terwijl de prijzen zijn gedaald. Voor de goedkopere ultrabooks hebben we daarom de categorie 'betaalbare thin&light', maar voor deze editie van de LBBG kijken we juist naar de duurdere ultrabooks en kiezen we welke wat ons betreft de beste is.
High-end ultrabook
Als je vijftienhonderd euro uitgeeft aan een ultrabook, moet dat ook een snel apparaat zijn. Intel heeft afgelopen augustus de quadcore-Kaby Lake Refresh-processor met een tdp van vijftien watt uitgebracht en die blijkt een stuk sneller te zijn dan de bekende dualcores. Dat is niet alleen in multicoretoepassingen het geval, want de maximale turbosnelheid is ook omhooggegaan, waardoor hij ook bij singlecoreworkloads sneller is dan zijn voorganger.
Daarnaast verwachten we van een ultrabook een lange accuduur, maar ook een goed scherm. 'Een goed scherm' klinkt eenvoudig, maar is dat niet, er zijn namelijk veel aspecten die een scherm goed moeten maken. Een hoge maximale helderheid en een hoog contrast zijn altijd wenselijk, net als een goede kleurweergave. De keuze voor een glanzend of een ontspiegeld scherm is een kwestie van voorkeur, al zouden wij altijd kiezen voor een mat scherm, om reflecties te elimineren. Tot slot is de resolutie een lastig punt. Meer pixels betekent een scherper beeld, maar gaat ook ten koste van de accuduur. Op een ultrabook met een beelddiagonaal van 12 tot 14 inch kunnen we goed leven met een full-hd-scherm in plaats van een 3k- of 4k-scherm en zo een langere accuduur halen.
We zoeken dus naar een high-end ultrabook tussen de 1000 en 1500 euro, met een quadcoreprocessor en een schermdiagonaal tussen de twaalf en veertien inch. Dat brengt de keuze al gauw terug naar vier verschillende laptops: de Asus Zenbook Flip S, de HP Envy 13 en Dells XPS 13. De Envy en XPS hebben we zelf getest, maar de Zenbook Flip S nog niet. Volgens Notebookcheck heeft de Flip S als nadeel dat de koeling vrij conservatief is afgesteld, waardoor de cpu zichzelf niet al te hoog kan klokken. Vervolgens blijven de Envy en de XPS over. Die hebben we allebei gereviewd en de eindscore van de XPS viel een halve punt hoger uit dan die van de Envy. De XPS is steviger, heeft een mat scherm en een langere accuduur en heeft daarom onze voorkeur boven de Envy.
Dell XPS 13 in het kort
De XPS 13 hebben we kort geleden gereviewd en de hele review kun je hier lezen. Voor die review hebben we de uitvoering met een Core i7-8550U-processor, 8GB geheugen en een 256GB-ssd getest, die op het moment van schrijven 1400 euro kost in Dells eigen webshop. Voor de LBBG vatten we nog eens kort samen waarom de XPS 13 wat ons betreft deze maand de Best Buy is.
Een van de sterke punten van de XPS 13 is de behuizing. Die is gemaakt van metaal en koolstofvezel, en de afzonderlijke delen sluiten netjes op elkaar aan en geven een degelijke indruk. Links en rechts is ruimte gemaakt voor een usb-a-aansluiting en ook is er een usb-c-aansluiting met ondersteuning voor Thunderbolt 3.0. Een hdmi-aansluiting ontbreekt, dus daarvoor zul je een usb-c-verloopje moeten gebruiken. Een fullsize-sd-kaartlezer is gelukkig wel aanwezig en dat is op ultrabooks tegenwoordig een zeldzaamheid.
De stevigheid van de behuizing merk je aan het toetsenbord, dat niet meeveert tijdens het typen. Wel is er, zoals bij veel ultrabooks, weinig travel aanwezig. Over de touchpad hebben we niet te klagen, want die reageert vlot en accuraat.
Een nadeel van de XPS 13 is de content adaptive backlight control, die de helderheid van de backlight in het scherm aanpast aan wat wordt weergegeven. Bij lichte kleuren gaat de backlight harder branden dan bij donkere kleuren en sommige mensen ervaren dat als hinderlijk. Bovendien is het daardoor niet mogelijk om de kleuren helemaal accuraat weer te geven. Over de accuduur zijn we wel weer enorm te spreken, want we halen vijftien uur tijdens browsen en twaalf uur bij videokijken, wat ook voor een ultrabook uitzonderlijk lang is.
Conclusie
Er kleven dus weinig minpuntjes aan de XPS 13 en daarom vinden we hem in deze prijsklasse de Best Buy. Kijk je echter puur naar specificaties, dan ben je bij een XPS 13 aardig wat geld kwijt voor dezelfde specs als die in een ultrabook van een ander merk, zoals de HP Envy 13. Ben je op zoek naar de beste ultrabook onder de 1500 euro, dan is de XPS 13 zeker een goede keus, maar is het budget wat lager, dan hebben we nog enkele alternatieven opgesomd, die vergelijkbare specificaties bieden voor minder geld, maar op andere punten wel onderdoen voor de XPS.
Alternatieven
Voor 1300 euro heb je HP's Envy 13 in huis, die voorzien is van dezelfde i7-processor als de XPS 13 hierboven, maar wel een twee keer zo grote ssd van 512GB heeft. De prijs ligt bovendien honderd euro lager. De laptop is dan wel voorzien van een glanzend scherm en heeft geen volledige sd-kaartlezer. De accuduur is goed, met tien uur tijdens browsen en elf uur tijdens videokijken, maar de XPS 13 doet het nog net wat beter.
(0 reviews)
HP Envy 13 Review: Strakker, compacter en sneller
HP heeft de populaire Spectre x360-convertible intussen ook uitgerust met een quadcoreprocessor. Deze uitvoering is op dit moment nog niet goed verkrijgbaar, maar biedt naast de quadcore-i5 8GB werkgeheugen en een 256GB-ssd. Ben je niet zo gecharmeerd van convertibles, dan kun je beter kiezen voor de Envy hierboven.
(0 reviews)
De Zenbook Flip S is met 1200 euro nog wat goedkoper dan de Envy en de Spectre, en ook voorzien van een quadcore-i5-processor. Het werkgeheugen bedraagt 8GB en de ssd is met 256GB ook even groot als die van de XPS. De koeling is volgens externe reviews conservatief afgesteld, waardoor de processor niet zo goed uit benchmarks komt als die van concurrenten. Bovendien ontbreekt een kaartlezer.
3 van 5 sterren
(0 reviews)