ASML gaat jaarlijks 100 miljoen euro investeren in uitbreiding Duitse fabriek

ASML gaat de komende jaren honderden miljoenen euro's investeren in het uitbreiden van zijn fabriek in Berlijn. Dat meldt de Duitse krant Handelsblatt. Het bedrijf zou dit jaar in totaal 100 miljoen euro investeren in die fabriek en in de jaren daarop hetzelfde doen.

"Dit jaar zal ASML ongeveer 100 miljoen euro investeren in Berlijn", vertelde George Gomba, algemeen directeur van ASML Berlijn, aan Handelsblatt. Een gemiddelde van 100 miljoen euro wordt ook voor 'de komende jaren' verwacht. De investeringen zijn bedoeld om de productie- en ontwikkelingscapaciteit van de Duitse fabriek uit te breiden. Volgens Gomba zijn er sinds begin vorig jaar al 600 medewerkers bijgekomen. Daarmee heeft het bedrijf momenteel 1700 personeelsleden werkzaam in Berlijn. In de komende jaren moet dat stijgen naar 2300.

ASML Berlijn bestaat sinds 2020, toen de chipmachinefabrikant Berliner Glas overnam. Dat bedrijf was al leverancier van ASML, maar is inmiddels dus ingelijfd door de Veldhovense chipgigant. De fabriek in Berlijn produceert belangrijke onderdelen voor euv-machines, zoals wafertables en -clamps. ASML doet tegenwoordig ook steeds meer r&d-werkzaamheden in Duitsland.

ASML verwacht de komende jaren een grote groei door te maken vanwege de groeiende vraag naar chips. Het bedrijf investeert daarom al langer in uitbreidingen. Het wil bijvoorbeeld zijn aantal werknemers in Nederland tegen het einde van dit decennium verdubbelen naar 40.000.

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

21-11-2023 • 15:06

45

Submitter: wildhagen

Lees meer

Reacties (45)

45
41
15
1
0
16
Wijzig sortering
Het wordt toch eens hoogtijd dat de overheid eens serieus gaat investeren in goede infrastructuur in het wingewest van Nederland. De wegen lopen al helemaal vast en het treinstationnetje midden in het centrum is te ver van veel werkgelegenheid. Regio Eindhoven heeft een metro verbinding of een ringspoorlijn nodig. Voor bedrijven en dan voornamelijk ASML wordt het anders steeds lastiger om mensen aan te trekken als reistijden steeds langer worden.
Of een fatsoenlijk transferium. Eindhoven is echt een drama qua bereikbaarheid. Zeker vergeleken met een goed bereikbare stad als Rotterdam. Daar hebben ze naast een prima ov systeem ook goed nagedacht over hoe je met een auto niet de stad in hoeft.

In Eindhoven is het plan voor transferia naar mijn informatie afgeschoten door de lokale middenstand. Die zouden hun business in gevaar zien komen.
Over een directe buslijn vanuit Eindhoven Centraal naar het vliegveld nog niet te beginnen. Nu zit je gewoon een half uur in de bus, met kansloze stops die door elke andere bus in Eindhoven ook worden aangedaan. Moet die bus echt ook nog stoppen bij het PSV stadion? Als zou zo meer vliegen via Eindhoven ipv Schiphol al die bus verbinding niet zo ruk zou zijn.
De bus? Poehhh.. maar.. zowat geen enkele stad die zo'n goede en brede fietspaden heeft als Eindhoven. Fiets parkeren is gratis en overdekt en 2 minuten lopen van de terminal op Eindhoven airport. Perfect
Ik weet niet waar je over hebt. De busverbinding tussen station en vliegveld is okay. Je hebt bus 400 die rechtstreeks gaat en 1 stop in Woensel maakt. En 401 die wel veel stops maakt en via Meerhoven gaat. Gezamelijk rijden ze elke 7 minuten.

Probleem van Eindhoven is dat het een sterontwerp is. Alle bussen gaan van/naar station/centrum.
Half uurtje valt nog best wel mee. Probeer eens op Brussels south airport te geraken. das pas een hell. ken meerdere niet nederlanders/belgen die dachten leuk bij brussel op het vliegtuig te stappen. helaas aangekomen met de trein op brussel south moet je nog een anderhalf uur in de bus zitten om op de lucht haven te komen, als die er al is.
De overheid doet graag het tegenovergestelde. Bedrijven hoger belasten en ze zo het land uit jagen:

https://www.ewmagazine.nl...-groenlinks-pvda-1377023/

Gevolg is dat de werkeloosheid gaat toenemen en de overheid minder inkomsten krijgt.....
Bedrijven die denken niets te hoeven bijdragen aan de infrastructuur waar ze zelf van profiteren mogen dat inderdaad ergens anders gaan proberen. Goed dat PVDA/GL dit als plan heeft.
Tuurlijk, laat ASML maar verhuizen. Zitten 32.000 Nederlanders op straat op zoek naar een nieuwe baan.
Weg belastingen die de overheid normaal gesproken ontvangt van ASML.

Krijgen de burgers (dus ja jij ook) een belastingverhoging voor de kiezen.
Je kent ASML blijkbaar niet. Die verhuizen niet vanwege zo'n reden.
Hoe hoger je bedrijven belast hoe groter de kans is dat ze weg gaan naar het buitenland.
Ook ASML gaat weg als je de belastingen maar hoog genoeg maakt.
Haha, tegen de tijd dat die wegen er zijn, er een metro is en een ringspoorlijn... dan is ASML al lang weer ter ziele. Ook voor hen geldt dat ze na opgaan en blinken ook weer verzinken.
Ik herinner mij de gloriedagen van Philips. Die hadden er in meerdere regio;s in NL ook 1000-en mensen aan het werk. Het is allemaal al weer verleden tijd.
Je N=1 verhaal van bedrijf 1 projecten op bedrijf 2 zonder enige nuances toe te passen is lekker hoogstaand hoor! Nog meer niet correlerende voorbeelden die wilt delen? 8)7
Tja, als er een directeur langskomt die afdelingen als ASML afstoot, is het inderdaad vrij snel afgelopen met je bedrijf...
En de bedrijvigheid is niet weg uit de regio, enkel zijn het losstaande bedrijven geworden, uiteraard met focus op andere (meer specifieke) activiteiten.

Maar voor de regio hoeft het op de lange termijn niet uit te maken als een bedrijf ter ziele gaat, zolang de succesvolle spin-off's wel in de regio blijven.
En vele bedrijven, waaronder ASML, komt voort uit die gloriedagen. En de glorie duurt voort.
Jij bent natuurlijk van ver voor WO II, want toen was Philips al een behoorlijke speler. En we zijn nu zo'n 80 jaar verder en Philips bestaat nog steeds. Niet zo groot meer in consumentenelektronica, maar nu werken ze vooral op medisch vlak. Als ASML ook over 50 jaar bestaat, dan is het nu de moeite waard om de infrastructuur te verbeteren in de regio Eindhoven.
Misschien je naam Bruin Poeper veranderen in Zwart Kijker. :) :) :)
De gloriedagen van Philips duren al ruim honderd jaar. Ze zijn nog steeds reusachtig groot. Heel Eindhoven is rond dat bedrijf gegroeid.
Ik snap je punt alleen ligt het vliegveld en ook Veldhoven helaas niet in de richting van een ander station, de trein vanaf Den Bosch gaat richting het oosten naar Weert en de splitsing naar het westen richting Tilburg gaat noordelijker via Boxtel (Tilburg ligt ook Noordelijker dan Eindhoven)

Een ring spoorlijn is leuk alleen kan de regio zelf al tientallen jaren het niet eens worden over een fatsoenlijke ringweg (de ruit)
Voor de overheid bestaat Brabant-Zuid-Oost niet, tot grote frustratie van bedrijven hier, o.a. ASML. En de andere twee brainports willen niet delen met een derde partij. Jaren terug gaf Wennink al aan dat er 8 miljard nodig was voor herstructurering van de omgeving, met goede infrastructuur naar regio Antwerpen, Aken en rest Ruhrgebied.

[Reactie gewijzigd door Pe Nis op 24 juli 2024 11:50]

De term "wingewest" vind ik nogal denigrerend... Ik kan het ook niet als tongue-in-cheek opvatten. Verder heb je groot gelijk. Regio Eindhoven heeft een light-rail systeem nodig en de randweg aan de oostkant moet eindelijk gesloten worden.
Voor mij is dit ook de grootste reden geweest om niet in veldhoven te gaan werken, helaas. De hele regio niet.
En ik ben daar niet alleen in vanuit het zuiden van nederland.
Stilstaan in het verkeer is dubbel vervelend wachten. Het gaat ook steeds minder passen bij de huidige generatie.
Het is allemaal verloren tijd, je kunt helemaal niks achter het stuur, behalve bellen. Maar ook niet gefocused vind ik.

Met de auto zou het in de avond vaak in 30-35 minuten kunnen, enkele reis, dat doe ik wel eens.
Het OV doet er 77 minuten over, waarvan 17m bus en 4m lopen. no way dat ik 154 minuten per dag aan mezelf kan verantwoorden aan reistijd, zeker niet als het ook in 70 minuten kan. En al helemaal niet 5 dagen in de week. Dat is minimaal 48 uur. dat maakt het bruto salaris nooit goed.
Een bus vanuit het station met voorrang zou dit altijd onder de 10 minuten moeten kunnen halen lijkt mij.
In de spits 6 bussen per uur. Genoeg mensen welke ik ken die zeggen dat ze de bus te veel vinden stinken en soms moeten overslaan in de spits omdat het te vol is (weet niet of dit nog zo is, was voor covid).

Dat er op de HC campus niks beters is geregeld in de afgelopen 5 jaar valt echt tegen.
De snelweg is al flink aangepakt, maar de meeste mensen moeten door eindhoven naar een plek elders in nederland of duitsland omdat dat nou eenmaal het optimaalst kan via de A67.

Ik zeg een mooi ondergrond treinstation extra in een lus vanuit ehv centraal :9 .
Het wil bijvoorbeeld zijn aantal werknemers tegen het einde van dit decennium verdubbelen naar 40.000.
Er werken nu al ruim 39.000 mensen. "Verdubbelen" naar 40.000 klopt dus niet.
Dat is het totaal aantal werknemers. In Veldhoven werken er ~20k aan mensen.
Zijn er in Nederland eigenlijk nog andere belangrijke vestigingen behalve Veldhoven?

Als er 20k mensen bijmoeten in Veldhoven, rijkt de parkeergarage (nu al 1.6km lang volgens de kilometerteller in mijn auto) binnenkort tot de afslag Eersel...
Delft wordt steeds belangrijker.
Dat is wel interessant!

Ik vond zojuist op de website:

"The ASML headquarters is in Veldhoven. Close by in Oirschot, our teams focus on stage motor design and assembly. Further north, in Delft, our teams focus on metrology and inspection solutions."

En kennelijk zit er nog een stukje in Eindhoven?

En waarschijnlijk vind ook veel ontwikkeling plaats bij leveranciers als ProDrive, VDL ETG en AAE, naar mijn gevoel werkenal 95% van de engineers in Oost Brabant al dan niet indirect al voor ASML.
Wij van IT zitten tijdelijk in een aantal gehuurde kantoorpanden in Eindhoven, tot de nieuwe campus in Veldhoven klaar is.

Verder zitten in andere panden rondom Eindhoven Airport opslag en refurbishement van oude steppers.
Vergeet ook HTC niet, dat bevindt zich in Eindhoven :)

[Reactie gewijzigd door UncleEddy op 24 juli 2024 11:50]

Zelfs in Den Bosch huurt ASML nu kantoorruimte in het pand wat vooral bekend is van Essent (maar er zitten meer bedrijven). Geen idee welke ASML afdeling daar zit en wat ze doen.

[Reactie gewijzigd door JeanJeremy op 24 juli 2024 11:50]

Dat is een soort thuiswerkplek voor als je niet thuis kunt werken.
Als ze de auto's half zo groot maken past het.
Het is ook wel een beetje onzinnig om 1 werknemer in een 5 of 7 persoons vervoermiddel aan- en af te voeren.
Of je stopt er 4 in elke auto. Kunnen ze onderweg gezellig brainstormen zonder dat het de baas tijd kost.
En de parkeergarage is ineens geschikt voor 80.000 werknemers.

[Reactie gewijzigd door Bruin Poeper op 24 juli 2024 11:50]

Het idee van de auto is juist dat je op jouw eigen tijd kunt vertrekken, zonder op anderen te moeten wachten, of op een bepaalde locatie te moeten zijn, met het hele gezin tegelijk. Voor die droom offeren we (tien)duizenden euros per jaar op, al dan niet gesponsord door de baas.
Dat die droom elke dag in duigen spat op de A2 ("Abcoude - Maarssen, 20 kilometer") boeit niet, we zijn optimistisch over onze kansen, en (terecht?) negatief over het door anderen beheerste OV.

Wat dat betreft denk ik dat het spreiden van mensen over tijd en ruimte een goed idee is, dus niet alles in Veldhoven, maar ook een stukje bij Venlo, stukje bij Berlijn, stukje elders...
Dan zit je met het probleem van: Carpoolplaatsen.
ASML was van plan om in Best bomen te kappen om daar een grote parkeerplaats te bouwen voor carpoolers.
Uiteindelijk zijn ze daar vanaf gestapt, maar ik ben wel benieuwd wat de plannen verder zijn. Ik gun ASML de grote successen, maar wellicht is verspreiden binnen Nederland beter, dan op de huidige plaats verder uit te breiden.
Klopt - dat gaat specifiek om het aantal werknemers in Nederland. Ik heb het aangepast in de tekst :)
Ze hebben er voor 39.000 FTE aan werkgelegenheid. Kennelijk worden er flink overuren gedraaid ;)
Het is geen Veldhovense chipgigant maar een chipmachinegigant.
Als ik het goed begrepen heb is het niet een ASML fabriek maar hebben ze gewoon een toeleverancier van Zerodur opgekocht omdat ze bang waren achter het net te vissen. Tja, dat doe je als je geld genoeg hebt en bang bent voor leveranciersproblemen

Verder over transport en parkeerplaatsen enzo. Het lijkt erop dat veel reacties niet van mensen uit Veldhoven of Eindhoven komen. Ja, ASML is groot en levert veel werkgelegenheid op maar om alle bezwaren (geen metro lijn, te weinig parkeerplaatsen) nou bij de gemeente te leggen is wel héél makkelijk.

Toegegeven, ze (=ASML) zijn nu eindelijk aan het meebetalen aan het verbeteren van infrastructuur maar verder plukken ze (en alle expats) toch vooral de vruchten van onze (Nederlandse) goede infrastructuur, sociale voorzieningen, scholen, huizen en fossiele subsidies. Om maar te zwijgen over belastingvoordelen die werknemers uit andere landen genieten omdat ze in Nederland niet te vinden zijn....
Dan zijn die 600 extra werkplekken ook slechts een druppel op een grote hete plaat 8)7
Chips worden niet door ASML geproduceerd. Slechte grap.
Wellicht kan je voor de chips bij NXP aankloppen, hemelsbreed 3km verderop.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.