Tip de redactie

Overheid wil fraude voorkomen door chip in kentekenplaat

Door RoD , 13 juni 2015 18:05343 reacties

Het Nederlandse ministerie van Veiligheid en Justitie wil met behulp van een speciale chip voorkomen dat er fraude wordt gepleegd met kentekenplaten. Met de chip kunnen kentekens op afstand worden uitgelezen zodat de echtheid ervan kan worden vastgesteld.

Dat meldt de NOS, die onder andere sprak met de directeur van NXP, die verantwoordelijk is voor het maken van de chip. Op een terrein van het ministerie van Defensie wordt het systeem getest. Met een speciaal ontwikkelde chip die verwerkt is in de kentekenplaat moet het bijbehorende nummer op afstand uitleesbaar zijn. Het plan is dat er boven de weg readers worden geplaatst die de voorbijkomende auto's kunnen uitlezen, zodat er direct kan worden bepaald of de kentekenplaat correct is.

Volgens de makers is de privacy van de autobezitters gewaarborgd. De chip in de kentekenplaat zou namelijk steeds wisselende identificatiecodes uitgeven, zodat er geen patronen in het rijgedrag vastgesteld kunnen worden, en er zodoende alleen wordt gekeken of de kentekenplaat juist is. Critici vragen zich echter af of de beveiliging wel in orde is en of er daadwerkelijk noodzaak is om een dergelijke chip in te voeren.

Door een chip in te voeren moet het gemakkelijker worden om de naar schatting 40.000 in omloop zijnde valse kentekenplaten te herkennen. Ook wordt het voorbeeld genoemd van tankstationhouders die een reader kunnen aanschaffen, om te kijken of een potentiële klant een te vertrouwen nummerbord heeft.

Reacties (343)


Wiskundig model voorspelt wereldwijde verspreiding infectieziektes

Door RoD , 13 juni 2015 12:3450 reacties

Epidemiologen hebben geavanceerde wiskundige modellen opgesteld om te kunnen voorspellen hoe infectieziektes zich wereldwijd verspreiden. Dat is nodig, omdat infecties zich door toegenomen mobiliteit steeds gemakkelijker kunnen uitbreiden.

Een drietal wetenschappers publiceerden hun model in het wetenschappelijke tijdschrift Journal on Applied Dynamical Systems. In hun onderzoek beschrijven zij een rekenkundig model dat niet alleen rekening houdt met het aantal besmettingen door een individu, maar ook met verspreiding van de ziekte doordat mensen reizen. De epidemiologen beschrijven hun model als een 3d-systeem met 'inflow' en 'outflow' door reizende mensen.

Uit het onderzoek blijkt dat door reizen er veel meer verschillende soorten evenwichten kunnen ontstaan waarbij een epidemie al dan niet in stand wordt gehouden. Bij een simpele infectiehaard, waarbij er dus geen invloed is van reizende mensen, is het voldoende dat het 'reproductienummer', het aantal andere mensen dat een individu gemiddeld besmet, onder de 1 ligt om de epidemie in te dammen. Als er echter infectiehaarden in verschillende gebieden liggen die met elkaar worden verbonden door reizende mensen, dan wordt het verband tussen reproductie en het al dan niet in stand houden van de epidemie ingewikkelder. Het model van de epidemiologen voorspelt dus hoe een dergelijke epidemie verloopt.

Volgens de wetenschappers zijn de beschreven fenomenen voorheen alleen apart van elkaar onderzocht. Door ze te integreren in een model moet de verspreiding van infectieziektes nauwkeuriger bestudeerd kunnen worden. De makers stellen dat het gaat om een prototype dat niet voor een specifieke infectie is gemaakt, en dat toekomstige modellen dus verbetering kunnen brengen.

De ontwikkelde methodologie is relevant omdat infectieziektes zich steeds gemakkelijker wereldwijd kunnen verspreiden door toegenomen mobiliteit. Onlangs bestond er de angst dat de ebola-epidemie in westelijk Afrika zich snel wereldwijd zou verspreiden. Zo ontstonden er secundaire infecties in de Verenigde Staten en Spanje, maar verdere verspreidingen konden worden ingedamd.

Reacties (50)


Google breidt ondersteuning uit voor 'lichter' maken van webpagina's

Door RoD , 13 juni 2015 11:25105 reacties

Google stelt dat het zijn Web Light-functionaliteit met succes heeft getest, waardoor meer landen er ondersteuning voor krijgen. Met de feature kunnen websites veel sneller geladen worden doordat een 'gestripte' versie ervan wordt vertoond.

Enige tijd geleden begon Google met een field test voor Web Light in Indonesië. Volgens de internetgigant was het experiment succesvol en krijgen nu ook Android-gebruikers in India en Brazilië ondersteuning voor het sneller laden van webpagina's door een gestripte versie te tonen. De snellere versie wordt getoond als wordt opgemerkt dat de internetverbinding traag is; wat Google precies verstaat onder traag is niet bekend. Dat westerse landen nog geen toegang hebben gekregen tot de feature heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat de internetverbindingen daar sneller zijn. Het is echter aannemelijk dat de ondersteuning later nog verder wordt uitgebreid.

Google begon aanvankelijk met het tonen van een lichtere versie van zijn eigen websites in het geval er een langzame verbinding werd gedetecteerd, maar doet dit dus nu ook met websites van derden. Het werkt overigens alleen als de webpagina wordt ingeladen vanuit een Google Search-resultaat. Ook werkt het vooralsnog alleen op Android-smartphones waarop gebruikt wordt gemaakt van Chrome.

Volgens Android Police is het mogelijk om een gestripte webpagina te bekijken door deze te benaderen via een speciale url. Dat kan door de webpagina achter http://googleweblight.com/?lite_url= te plakken. Niet alle websites, waaronder Tweakers, lijken goed te werken. Volgens Google gebruikt Web Light 80 procent minder data en kunnen webpagina's dus vier keer sneller worden ingeladen. Webmasters kunnen er overigens voor kiezen om het tonen van een gestripte versie te blokkeren.

Google Web Light

Reacties (105)


'Omvang hack bij Binnenlandse Zaken VS is veel groter dan gemeld'

Door RoD , 13 juni 2015 10:4269 reacties

Hackers zouden bij een inbraak op een datacentrum van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken de gegevens van maximaal 14 miljoen voormalige en huidige ambtenaren hebben buitgemaakt. Dat is aanmerkelijk meer dan wat de overheid zelf inschatte.

Dat melden bronnen binnen de Amerikaanse overheid aan persbureau AP. Volgens die niet nader genoemde overheidsmedewerkers hebben hackers de gegevens van ongeveer 9 tot 14 miljoen mensen buitgemaakt. Het gaat daarbij om mensen die voor de overheid hebben gewerkt of daar nu nog werken, en voor hun baan een achtergrondonderzoek hebben ondergaan. Dat betekent dat over hen persoonlijke informatie is verzameld om te bepalen of zij geschikt zijn voor een overheidsfunctie; die informatie is waarschijnlijk in handen van hackers gekomen. De vroegste gegevens stammen al uit de jaren 80, aldus AP. Een woordvoerder van het Witte Huis kon de berichtgeving niet bevestigen, zo meldt Reuters.

De hack maakt het waarschijnlijk voor veel Amerikaanse medewerkers die betrokken zijn bij het vergaren van inlichtingen moeilijk om hun werk te doen. Mochten de geruchten kloppen, dan is veel persoonlijke informatie over Amerikaanse 'spionnen' in buitenlandse handen gekomen: de Verenigde Staten zelf verdenken Chinese hackers ervan te hebben ingebroken op de servers bij Binnenlandse Zaken. Met de gegevens zouden buitenlandse overheden bijvoorbeeld Amerikaanse ambtenaren kunnen afpersen of hun identiteit aannemen. Ook kunnen er phishing-aanvallen mee worden uitgevoerd.

Vorige week liet de Amerikaanse overheid zelf weten dat er gegevens van ongeveer 4 miljoen mensen zijn gestolen. Het zou onder andere gaan om socialsecurity-numbers en functiegegevens. Als de informatie van AP klopt is er dus veel meer informatie gestolen, en van veel meer mensen. Sommige gegevens zouden niet versleuteld zijn opgeslagen, maar verder is nog weinig duidelijk over hoe de hackers zijn binnengedrongen.

Reacties (69)


Ruimteverkenner schiet plaatjes van dwergplaneet Ceres

Door RoD , 13 juni 2015 09:52104 reacties

NASA is met zijn ruimtevaartuig Dawn om de dwergplaneet Ceres gevlogen. Hiervan zijn beelden gemaakt die tot in detail laten zien hoe de dwergplaneet eruitziet. Dawn bevindt zich al enige tijd in de planetoïdengordel tussen Mars en Jupiter.

Het zijn niet de eerste beelden die van Ceres zijn geschoten, maar Dawn heeft inmiddels een groot aantal van dichtbij gemaakt. Op basis daarvan heeft NASA een video vrijgegeven die tot in detail de karakteristieken van de dwergplaneet laat zien. Er zijn in totaal 80 beelden gebruikt, die met 3d-software in elkaar zijn gezet om er een goed lopend geheel van te maken. NASA geeft toe dat het reliëf in de video twee keer zo sterk is aangezet als in werkelijkheid het geval is, en dat de sterren op de achtergrond er handmatig in zijn verwerkt.

Dawn kwam op 6 maart aan bij de dwergplaneet en heeft NASA sindsdien geholpen bij het bestuderen ervan. Omdat er nog weinig bekend is hopen de wetenschappers in de komende tijd veel te leren. Er wordt gespeculeerd dat er onder het oppervlak vloeibaar water is te vinden. Als dat zo is, dan bestaat de kans dat er levensvormen zijn ontstaan. Ceres bevindt zich in een planetoïdengordel waar zich nog meer kleine hemellichamen bevinden en is daar het grootste object. De locatie in ons zonnestelsel ligt tussen Mars en Jupiter, en daarmee is het de dichtstbijzijnde dwergplaneet vanaf de aarde gezien.

Een andere verkenner van NASA, met de naam New Horizons, is al sinds 2006 op weg naar Pluto, ook een dwergplaneet. New Horizons moet ons meer leren over dit verre, ijzige hemellichaam. Op 14 juli vliegt deze langs Pluto.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (104)


Facebook past nieuwsfeed aan op basis van tijd gespendeerd aan posts

Door RoD , 13 juni 2015 09:1781 reacties

Facebook breidt zijn rankingalgoritme voor de nieuwsfeed uit. Nu al wordt bepaald of een gebruiker content wel of niet wil zien op basis van likes en comments, maar de site gaat ook meten hoe lang er aandacht wordt geschonken aan posts.

In een nieuwsbericht legt Facebook uit hoe de veranderingen in zijn werk gaan. Volgens het bedrijf willen gebruikers niet in alle gevallen een like of comment plaatsen als zij interesse hebben in bepaalde content. Dat kan bijvoorbeeld bij serieuze onderwerpen het geval zijn. Daarom gaat Facebook voortaan meten hoeveel aandacht er aan een bepaalde post wordt besteed, om te bepalen of content hoger of lager in de ranking van de nieuwsfeed moet komen.

Specifiek gaat het er om dat Facebook bijhoudt hoe lang een bepaalde post op het scherm blijft staan. Als de gebruiker er niet meteen voorbij scrollt, maar aandachtig de post en eventuele comments leest, dan is dat een signaal dat de content wordt gewaardeerd, aldus Facebook. Soortgelijke posts zullen dan in het vervolg hoger op de nieuwsfeed verschijnen.

In de komende weken wordt het nieuwe rankgingalgoritme uitgerold. Waarschijnlijk gaat de nieuwe manier van content sorteren wereldwijd worden ingevoerd.

Reacties (81)