Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

VS beloofde miljarden aan Intel en TSMC, maar wil daar nu aandelen voor terug

20-08-2025 • 16:55

110

Artikel

De Amerikaanse overheid zet al jaren groot in op chipproductie. De VS lokte bedrijven als Intel, TSMC en Samsung met miljardensubsidies in ruil voor de bouw van nieuwe chipfabrieken op Amerikaans grondgebied. De meeste van die fabrieken zijn inmiddels in aanbouw, maar president Donald Trump zou de overeenkomsten nu willen aanpassen. De Amerikaanse regering 'onderzoekt' hoe de VS aandelen van chipfabrikanten kan krijgen in ruil voor de eerder beloofde subsidies. Wat zit daarachter?

De Amerikaanse chipsubsidiewet van Biden

De subsidies die chipmakers ontvangen, stammen uit een wet van de vorige Amerikaanse regering. Voormalig president Joe Biden ondertekende zijn Chips and Science Act in 2022, en maakte daarmee tientallen miljarden dollars aan subsidie voor de chipsector vrij.

Die subsidies moesten als stimulans dienen voor chipfabrikanten om nieuwe fabrieken te bouwen, om zo de Verenigde Staten weer een grootmacht op het gebied van chipproductie te maken. Het einddoel was het marktaandeel van de VS te verdubbelen van 10 naar 20 procent van de wereldwijde chipproductie.

Verschillende bedrijven gaven daar gehoor aan. Tot op heden heeft de Amerikaanse chipwet geleid tot grote investeringen van meerdere chipmakers. Bedrijven als Intel, TSMC, Samsung, Micron, SK hynix en GlobalFoundries kregen allemaal miljarden dollars toegezegd door de Amerikaanse overheid in ruil voor de bouw van fabrieken in de VS.

De wet paste destijds in het totaalplaatje van de chipsector. Steeds meer overheden zetten in op 'soevereiniteit' in hun chipleveringen, mede door de chiptekorten van 2020 en de oplopende geopolitieke spanningen, bijvoorbeeld tussen de VS en China. Naast de Verenigde Staten voerden ook de EU, Japan en Zuid-Korea hun eigen chipwetten in.

Joe Biden presenteert de Chips and Science Act. Bron: Sandy Huffaker / Getty Images
Joe Biden presenteert de Chips and Science Act. Bron: Sandy Huffaker / Getty Images

Investeringen in het noodlijdende Intel

Toch is de vraag of die subsidies er in de huidige vorm gaan komen. De Amerikaanse president Donald Trump zei al langer dat hij geen fan is van Bidens chipsubsidiewet en zou nu overwegen om aandelen te vragen in ruil voor de reeds beloofde subsidies.

Dat is in theorie mogelijk. Hoewel de overheid subsidies heeft toegezegd aan meerdere bedrijven, worden die bedragen in etappes uitbetaald naarmate de ontvangers bepaalde mijlpalen halen. De bedrijven zijn al begonnen met hun investeringen, maar hebben veel van de subsidie nog niet ontvangen. Het bouwen van een geavanceerde chipfabriek duurt namelijk zo’n drie tot vier jaar. De regering-Trump zou de voorwaarden van de subsidies daarom willen heronderhandelen, hoewel daarover nog geen definitieve akkoorden zijn bereikt.

Dat verhaal begon vorige week bij chipmaker Intel. Bloomberg meldde toen dat de Amerikaanse overheid overwoog om een aandeel in Intel te nemen om de noodlijdende chipfabrikant een financieel duwtje in de rug te geven, terwijl Trump eerder nog eiste dat Intels ceo Lip-Bu Tan aftrad vanwege zijn vermeende banden met Chinese bedrijven.

Intel-ceo Lip-Bu Tan tijdens zijn eerste keynote
Intel-ceo Lip-Bu Tan tijdens een keynote. Bron: Intel

Eerder deze week gaf het persbureau meer concrete details. De VS zou maximaal 10 procent van Intel overnemen in aandelen zonder stemrecht, deels in ruil voor de subsidies die Intel al toegezegd heeft gekregen onder de voormalige regering van president Biden. Intel heeft ongeveer tien miljard dollar toegezegd gekregen onder de Amerikaanse chipwet, volgens de huidige beurswaarde ook grofweg genoeg voor 10 procent van Intels aandelen.

Dat werd later bevestigd door de Amerikaanse handelsminister, Howard Lutnick. Ook Karoline Leavitt, de persvoorlichter van het Witte Huis, bevestigt tegenover Reuters concreet dat de regering werkt aan een 'deal' om een aandeel van 10 procent in Intel te nemen. "De president wil de behoeften van Amerika vooropstellen, zowel vanuit het oogpunt van nationale veiligheid als vanuit economisch perspectief, en het is een creatief idee dat nog nooit eerder is uitgevoerd", vertelde ze aan verslaggevers.

Achter de schermen zou de overheid voornamelijk geïnteresseerd zijn in het over de eindstreep trekken van Intels fabrieken in Ohio, schreef Bloomberg deze week. De chipmaker is van plan daar meerdere fabrieken te openen, maar de bouw daarvan is in de afgelopen jaren meermaals uitgesteld. Onder huidige ceo Tan is het project op de plank gelegd tot minstens 2030 of 2031.

Intel Ohio-fabriek in aanbouw
De bouwplaats van Intels chipfabrieken in Ohio. Bron: Intel

Intel-investering moet 'Amerikaanse chipproductie stabiliseren'

Lutnick zei dat zo'n mogelijke investering 'chipproductie in de VS moet stabiliseren'. Intel wordt al langer als strategisch belangrijk gezien door de Amerikaanse overheid. Intel is het enige Amerikaanse bedrijf dat geavanceerde chips kan produceren, maar heeft het momenteel zwaar. Intel Foundry, de bedrijfstak die verantwoordelijk is voor de chipfabrieken van Intel, draait miljardenverliezen. Technisch loopt het bedrijf nog altijd achter op marktleider TSMC. Als Intel geen grote klanten voor zijn foundrydivisie vindt, dan zou het bedrijf zelfs stoppen met het ontwikkelen van nieuwe procedés.

Hoewel zo'n investering dus ten koste zou gaan van eerder toegezegde subsidies, zou zo'n overeenkomst wel één groot voordeel hebben voor het noodlijdende Intel. De chipsubsidies van Biden worden gefaseerd uitbetaald, wanneer bepaalde mijlpalen worden bereikt. Aangezien Intel de bouw van zijn fabrieken in Ohio heeft uitgesteld, is het onwaarschijnlijk dat Intel op korte termijn de volledige beloofde 10 miljard dollar zou ontvangen van de regering, zelfs als de bestaande afspraken ongewijzigd blijven.

Een directere investering van de Amerikaanse overheid zal vermoedelijk betekenen dat Intel het volledige bedrag onmiddellijk ontvangt. Het bedrijf kan zo'n geldbedrag goed gebruiken; Intel houdt momenteel forse ontslagrondes en pauzeert meerdere investeringen in nieuwe chipfabrieken om kosten te besparen.
Voormalige Intel-ceo Craig Barrett schatte onlangs dat de chipfabrikant 40 miljard dollar nodig heeft om marktleider TSMC weer bij te kunnen benen. Achter de schermen zou nieuwe ceo Lip-Bu Tan al langer overeenkomsten met financierders voorbereiden voor een cashinjectie, meldde The Wall Street Journal vorige week. Onlangs investeerde SoftBank, tevens de eigenaar van Arm, ook al twee miljard dollar in Intel.

Ook gesprekken over TSMC, Micron en andere subsidieontvangers

In eerste instantie leek het aandelenverhaal dus alleen betrekking te hebben op een Amerikaanse chipfabrikant die hulp nodig heeft. Nu blijkt echter dat deze plannen mogelijk breder getrokken worden; persbureau Reuters meldt dat Trump ook graag aandelen wil van andere chipmakers die subsidies van de Amerikaanse overheid ontvangen.

Handelsminister Lutnick zou onderzoeken hoe de VS aandelenbelangen kunnen krijgen in bedrijven als TSMC, Micron en Samsung. Dat zou gaan om aandelen zonder stemrecht; de overheid zou enkel de 'giften' van Biden willen omzetten naar 'aandelen', om zo een direct voordeel terug te krijgen voor haar investeringen. “De regering-Biden gaf Intel, TSMC en al deze andere bedrijven letterlijk gratis geld, en Donald Trump zegt: ‘Hé, we willen aandelen voor het geld. Als we jullie het geld geven, willen we een deel van de winst terug voor de Amerikaanse belastingbetaler’”, aldus de minister.

TSMC is een van de grotere ontvangers van Chips and Science Act-financiering met zijn fabriekscampus in Arizona. De fabrikant bouwt zeker drie chipfabrieken op die locatie, die in de komende jaren opengaan en goed zijn voor chipproductie op 4nm, 2nm en op termijn ook 1,6nm. De totale kosten van deze fabrieken lopen op tot 65 miljard dollar, waarvan 6,6 miljard dollar wordt gedekt met Amerikaanse subsidies.

TSMC Arizona
TSMC's eerste chipfabriek in Arizona, die inmiddels operationeel is. Bron: TSMC

Het is niet duidelijk wat TSMC vindt van de vermeende wensen van Trump; de Taiwanese chipmaker wilde niet reageren op vragen van Tweakers. Het is ook niet bekend hoe groot zo'n eventueel aandeel in TSMC zou zijn. Het subsidiebedrag van de 6,6 miljard dollar zou goed zijn voor ongeveer 0,5 procent van de chipfabrikant, die momenteel een beurswaarde van ruim 1,2 biljoen dollar heeft.

Dat geldt ook voor alle andere ontvangers van Amerikaanse subsidies. De overheid van de VS zei bijvoorbeeld 6,14 miljard dollar toe aan Amerikaanse geheugenfabrikant Micron, voor de bouw van nieuwe fabrieken in de staten New York en Idaho. Samsung ontvangt op zijn beurt 6,4 miljard dollar voor investeringen in Texas, GlobalFoundries krijgt 1,5 miljard van de Amerikaanse overheid en SK hynix krijgt 458 miljoen dollar.

Ook in deze gevallen is niet duidelijk wat de bedrijven precies vinden van deze ontwikkeling, en het is nog niet duidelijk of ze openstaan om een minderheidsaandeel in hun bedrijf op te geven in ruil voor Amerikaanse financiering. Tweakers heeft vragen uitstaan bij alle genoemde chipmakers, maar op het moment van publicatie nog geen reacties ontvangen; dit artikel wordt bijgewerkt indien de bedrijven toch nog reageren.

Micron-fabrieken in New York
Microns geplande fabrieken in New York. Bron: Micron

Trump vindt de Chips and Science-wet al langer 'verschrikkelijk'

De wensen van Trump komen niet uit de lucht vallen. De Amerikaanse president spreekt zich al langer uit tegen de Amerikaanse Chips and Science Act. In maart noemde de president het subsidiepakket 'een verschrikkelijk ding', waarbij hij het congres opriep om de wet te schappen. Het overgebleven subsidiegeld zou dan gebruikt worden om de Amerikaanse staatsschuld te verminderen.

Volgens de president heeft dreigen met importheffingen op chips hetzelfde effect als directe financiële steun; door uitzonderingen op die heffingen te bieden aan bedrijven die investeren in de VS, zouden ze Amerikaanse fabrieken bouwen zonder daar subsidie voor terug te eisen. In het geval van TSMC werkte dat al; de Taiwanese chipmaker kondigde in maart aan nog eens 100 miljard dollar te steken in Amerikaanse chipproductie, naast de eerder aangekondigde 65 miljard dollar die deels werd gefinancierd met subsidies.

Aandelen eisen in ruil voor eerder beloofde subsidies past in datzelfde plaatje; het valt binnen de modus operandi van Trump, die graag deals sluit waarbij hij zichzelf als de winnaar kan aanwijzen. Onlangs nog versoepelde de Amerikaanse president ook de exportbeperkingen op AI-chips naar China voor AMD en Nvidia. In ruil daarvoor ontvangt de overheid 15 procent van hun omzet in China. Daarnaast keurde hij onlangs een overname van een Amerikaanse staalfabrikant aan een Japans bedrijf goed, in ruil voor een belang in het bedrijf.

Tot dusver is het echter de vraag of de wensen van Trump uit gaan komen. Het zal vermoedelijk lastig zijn voor buitenlandse chipmakers om de vraag van de Amerikaanse president te accepteren, zeker als ze al zijn begonnen met Amerikaanse investeringen op basis van de oude beloftes, en daar nu opeens een belang in hun bedrijf voor moeten afstaan.

Een 'Zuid-Koreaanse functionaris uit de chipsector' zei tegen Reuters dat de eisen van de Amerikaanse overheid reden zouden kunnen zijn om fabrieksbouw in de VS uit te stellen of zelfs te schrappen. Samsung en SK hynix, beide subsidieontvangers, zijn gevestigd in Zuid-Korea.

De Taiwanese minister van Economie, Kuo Jyh-Huei, zei op zijn beurt dat zijn ministerie in gesprek zal gaan met TSMC over de uitspraken, hoewel hij daarbij wel benadrukte dat TSMC een privaat bedrijf is; de Taiwanese overheid heeft een aandeel in de chipmaker via haar Nationale Ontwikkelingsraad, hoewel dat gaat om een minderheidsbelang van een kleine 6,4 procent. We zullen dan ook moeten zien of de VS inderdaad aandelen in belangrijke chipmakers zal bemachtigen, en wat de wensen van Trump voor gevolgen zullen hebben op de chipsector.

Redactie: Daan van Monsjou Eindredactie: Monique van den Boomen Bannerafbeelding: MirageC / Richard T. Nowitz / Yuichiro Chino / Getty Images

TSMC en Trump kondigen nieuwe investeringen in de VS aan. Bron: The Washington Post / Getty Images
TSMC-ceo C.C. Wei (links) en president Donald Trump kondigen aan dat TSMC nog eens 100 miljard dollar gaat investeren in de VS, maart 2025.
Bron: The Washington Post / Getty Images

Lees meer

Reacties (110)

Sorteer op:

Weergave:

Tot zover een gunstig vestigingsklimaat :+

Overeenkomsten eenzijdig willen aanpassen ten nadele van de ontvanger van subsidie. Los van de daadwerkelijke impact hiervan, wat volgt?

Zeggenschap en ontslagrecht CEO's die niet doen wat Trump wenst?
En niet zomaar een aanpassing: men eist een deel van het bedrijf op, als een maffiabaas.

Maar aan rechterzijde blijft het oorverdovend stil over dit flagrant criminele regime van Trump.
Inderdaad. Weg met Amerika. They dont hold the cards here.
Wij zelf. Vergeet niet dat hun grootste chip leverancier nvidia afhankelijk is van "onze" machines. En dus moeten we onze ziel niet verkopen aan america maar juist zelf eisen stellen
Vergeet dat vooral niet dat "onze" machines afhankelijk zijn van Amerikaans technology en onderdelen die in Amerika geproduceerd wordden
Als ASML zou willen kunnen ze die technologie gewoon naar Nederland halen.

De nozzle en tin druppel generator is niet dermate complex dat het een onmogelijke klus is om de productie daarvan binnen twee jaar in Nederland te zetten. Daarnaast wordt het pressure vat van de source en het frame gewoon in NL door VDL gemaakt.

ASML zou dat simpelweg nooit doen omdat hun grootste klant Intel gewoon een US staatsbedrijf aan het worden is of al was en TSMC nu ook groot gaat worden daar.

[Reactie gewijzigd door Makkerman op 21 augustus 2025 09:22]

Dat is niet zo 'gewoon' hoor. Volgens mij maken ze die laser ook in het VS, en dat is ook redelijk dichtgetimmerd met patenten.
De laser voor EUV systemen word gemaakt door Trumpf, een duits bedrijf. Hier is een interessante pagina over de techniek daarachter: EUV Drive Laser | TRUMPF
Intel is allang de grootste klant niet meer. Dat stelt niet veel meer voor in vergelijking met 10 jaar geleden. TSMC is nu veruit de grootste.
Heeft zeker weer te maken met Trump in de zin van “ik mag hem niet” jij moet zakelijk kijken maar tegenwoordig kijkt iedereen persoonlijk politiek.
Het gaat om het volgen van samen vastgestelde regels, en eerlijk zakendoen.

Als ik bij de bakker altijd moet uitkijken of of wel geeft wat ik vraag, of het wisselgeld wel klopt, en hem moet bevechten als ie eens zegt "ja dat brood van gister is achteraf duurder geworden dus ik krijg nog 5 euro" dan zoek ik ook een ander. Zakelijke beslissing, al staat ook de persoonlijkheid me niet aan.
Ohja want gratis geld krijgen omdat je het zelf niet voor elkaar kan boxxen is wel normaal?

Jou punt is ook compleet valide, maar ik vind deze massieve subsidies echt banaan.
Het idee achter dat gratis geld is het overhalen van bedrijven om zich in de USA te vestigen.
Dat is anders niet rendabel want te duur. Zelfde doel als wat Trump probeert met zijn importheffingen.

Uiteindelijk betaald de belastingbetaler.
Ligt eraan wat je langetermijnvisie is. Misschien wordt het nu wat duurder maar blijft de concurrentie in stand terwijl je anders op termijn van een buitenlandse monopoliepositie afhankelijk bent. Dat lijkt mij ook niet voordelig.
Klopt, ik snap de redenering erachter ook. O.a. om minder afhankelijk te zijn etc. Maar een land zou zich aantrekkelijk moeten maken om te vestigen vanuit het bedrijf zelf. Niet omdat ze mega subsidies krijgen.
Probleem hier is dat de fabrieken eigenlijk overal kunnen staan, en andere landen subsidies geven. Als je de fabriek bij jou wilt (wat misschien niet echt nodig is) zul je met subsidies of wetgeving moeten lokken / dwingen.
Die subsidies zijn ze in Europa ook van plan. Het moet wel, China en (misschien) de VS doen het ook. We moeten onsfhankeljk blijven (of worden). Soms zijn subsidies een noodzakelijk kwaad.
Als een gunstig vestigingsklimaat niks anders betekend dan 'gratis geld' voor de aandeelhouders, dan is het sowieso nog erger dan wat een China doet.

Dit is puur socialisme voor de rijken. Dit heeft nul komma niks met marktwerking te maken. Laat staan 'gunstig vestigingsklimaat'. Die 2 woorden zijn intussen een eufemisme geworden voor gratis geld. Maar niet voor de werknemers.
Echt totaal mee eens met wat je schrijft! Dit zien we steeds vaker.
Het gaat hierin dan ook op strategische investeringen. Die dus ook niet als winst uitgekeerd kunnen worden, maar het gaat om de fabrieken die gebouwd dienen te worden en de mogelijkheden die het de US zou bieden als ze niet volledige van Taiwan afhankelijk zijn.
Vaak is het in landen al uitermate gunstig en willen ze nog meer. Moet je niet in mee gaan. Het is ook chantage.
Die bedrijven wilde daar geen fabrieken bouwen maar zijn gelokt met geld. Dus die zijn daar nu aan het bouwen, en nu wil trumpje nooit genoeg er meer uit halen dan afgesproken is...

Wie wordt er volgens jou gechanteerd? De VS is gewoon de boel aan het misleiden (lokken met geld en als je eenmaal bezig bent met bouwen de regels aan willen passen).

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 20 augustus 2025 18:27]

Tja, achteraf de voorwaarden aanpassen is idd niet netjes en lijkt me juridisch lastig. (Al is onze overheid daar ook goed in)

Maar het idee om mega- subsidies als aandelen of leningen aan te bieden lijkt me een goed idee. (Kregen ABN en Rabo enzo ook tijdens de kredietcrisis als ik me goed herinner, en heeft zowel overheid als bedrijven winst op geleverd dacht ik? Ook Tesla had geloof ik overheidsleninging die goed hebben gewerkt)

Al die bedrijven die hier subsidies krijgen voor hun R&D, om vervolgens hun productie in lage lonen landen te doen hangen me aardig de keel uit. ( kuch Tata steel waterstof staal kuch*)

En al die startups die op onze kennis en infrastructuur bouwen, maar vervolgens naar de VS vertrekken en daar de beurs op gaan.

Ik ben op zich voorstander van strategische subsidies, maar het kan geen kwaad om wat voorzorgsmaatregelen in te bouwen.

Als een bedrijf dan verhuist krijgen we er in elk geval wat geld voor terug.

En als een bedrijf door te verhuizen snel genoeg groeit zal het overheidsaandeel verwateren en geen last voor ze zijn.


PS: maar wel duidelijk zijn tijdens afsluiten, niet achteraf idd.

[Reactie gewijzigd door mbb op 21 augustus 2025 21:20]

Buiten of Trump dit wil (beetje klaar met alles altijd maar aan hem hangen), deze constructie zou de Amerikaanse regering directe invloed geven binnen deze multinationals. Dat is nog eens buiten de indirecte macht die ze hebben met wetgeving, contracten etc. Het maakt de stap richting een (pseudo) totalitair regime kleiner. Ook na de huidige president zal dit een risico zijn.

Ik vind daarom dat een regering geen aandelen hoort te hebben in private bedrijven, ook Nederland niet en de staat heeft aandelen in KLM, Schiphol, ABN Amro en is volledig eigenaar van NS, Gasunie, TenneT en Holland Casino.

Die laatste kun je nog vanuit zorgstaat perspectief nog beargumenteren (Ondanks dat het monopolies zijn) maar bij ABN hebben ze niets te zoeken en hoort de regering geen directe invloed te hebben. Niet op een van de grote banken die het geld van de burger bewaart.

Bovendien is het niet alsof de Nederlandse regering niets fout doet (zoals de afgelopen jaren regelmatig is aangetoond), dus laat hun invloed dan ook niet te ver reiken. Als het dan fout gaat onder een extreme versie van Wilders of Timmermans (wat je politieke afkeur ook is) dan hebben we altijd nog de check&balance van direct onafhankelijke private bedrijven.
De huidige Amerikaanse regering is niet alleen onbetrouwbaar door continue van mening te veranderen maar ook hun voordeel eruit te halen en dat is niet alleen slecht voor ons in de EU en de rest van de wereld als het om economie en veiligheid gaat maar ook de Amerikaanse burgers zelf betalen meer Belasting terwijl de bedrijven belasting verlaging krijgen en nu dus een consolidatie tussen die Amerikaanse bedrijven en regering en nu moeten Buitenlandse bedrijven ook in die consolidatie komen waar hun keuze hebben in meer heffingen betalen of naar de VS komen en winst en hun aandelen afdragen aan de staat inruil voor subsidies..

Hoe is dit geen Racketeering - Wikipedia Trump zegt dat bepaalde chips een nationale veiligheid risico zijn om aan China te verkopen dus dezen worden tegen gehouden en opeens na een collecte van Nvidia voor de staat en het is geen risico meer maar ASML mag bepaalde machines niet aan China leveren dus moeten hun nu ook een collecte afdragen aan Trump ? hij creëert een probleem en dan een oplossing en dan collecte.. zo staat Racketeering letterlijk beschreven.

Het kost een bedrijf zoals ASML miljarden omdat de VS bepaald wat een buitenlands bedrijf wel mag doen en wat hun niet mogen doen maar intussen wel de Amerikaanse tech industry hun posities versterken met niet alleen subsidies maar ook bedrijven bedreiging met ontslagen en heffingen als hun niet meewerken aan het politiek verhaal genaamd MAGA omdat Amerika op één of andere manier niet de competitie aan kunnen of dat hun vinden dat hun meer verdienen en een ander minder wordt er misbruik gemaakt van hun positie..

Wanneer stapt er eens iemand in het bedrijfsleven of de politiek naar de WTO ? want waar gaat dit nog over dat één land en één persoon op deze manier de markt manipuleert en wat de gevolgen zijn dat interesseert blijkbaar niemand iets die in posities zijn om iets doen en als de Tech industry in elkaar stort dan worden wij in de EU meegenomen met wat er in de VS gebeurt net als met de crisis 2008 waren vele landen schuldig aan verzuim van hun verantwoordelijkheid met name banken maar het is allemaal begonnen in de VS en ik heb weinig zin in een Stagflatie vooral in de tech sector.
De WTO is onthand want er moesten nieuwe rechters of zo komen, en dat is geblokkeerd door de VS. En nu is er dus eigenlijk geen WTO meer.
Bedankt voor de info en dit is al sinds 2018 aan de gang door Trump zelf en het is ironisch maar de reden voor blokkering zou zijn "Judicial Overreach" of te wel hun werk doen als iemand bijv. de markt probeert te manipuleren america block WTO - Search en dan america block WTO funding - Search voor 2024 en 2025 zijn ook de fondsen geblokkeerd dus ja Amerika heeft vrij spel tenzij hun land of een ander land zelf naar de rechter gaat maar welk land behalve dan China gaat dat doen ?

[Reactie gewijzigd door Tri Force op 21 augustus 2025 13:57]

Misschien had je wat beter moeten opletten tijdens het gratis onderwijs dat je hebt gevolgd, want door je spelvauten is je verhaal nogal moeilijk te volgen.
China heeft geen vrienden en ook Amerika heeft geen vrienden en ik ook nooit gezegd dat het wel zo is alleen in het Westen was er een soort van begrip onder elkaar zoals de EU en de VS met politiek en economie en veiligheid konden er afspraken gemaakt worden waar iedereen profijt van had maar dat is ineens verandert door één persoon.

Trump heeft een narcistisch persoonlijkheid dat is wel bewezen met zijn opmerkingen en dat hij meent dat Amerika hem dient door zijn burgers extra te laten betalen en dat wij weer Amerika dienen door onze export extra te heffen want die centen van ons en van zijn burgers gaan naar de staat en worden weer geïnvesteerd in de 1% van de US maar het gaat niet naar de burgers als de fabrieken staan want dat is bijna allemaal automatisering.

Trump bewijst keer op keer lak te hebben aan regels en wetten en waarheid tenzij het hem dient en zijn vriendjes de 1% die nog minder belasting betalen en waar de overige 99% weer harder voor moet werken om nog meer belasting te betalen en als die 99% de wet overtreedt dan gaan hun de gevangenis terwijl de elite hun gang kunnen gaan van belasting ontduiking tot seks met minderjarigen en dan zeggen dat als iemand arm is dat het hun fout is want zo werkt Amerika.

Rechts in Links interesseert mij weinig nog in NL en nog minder in de VS want hier is het ook allemaal hypocriet dat mensen hun eigen mening belangrijker vinden dan de mening van een ander en in de VS is alles politiek van nieuws en social media en werk en school en de mensen met wie jij omgaat tot de kerk en kinderopvang dat land is helemaal en compleet kapot door politiek van twee partijen voor hun stemmen en als wij niet oppassen dan gebeurt hier hetzelfde.

Ik zie het heel simpel met geloven in vrijheid dat iemand kan leven hoe hij of zij het leven zien zonder hun mening op te leggen en een ander beperken in hun vrijheid en ook met handel denk ik zo dat het open en vrij moet zijn vol met competitie om ontwikkeling te stimuleren en ja landen kunnen afspraken met elkaar maken als het elkaar dient en ja er moeten ook veiligheids regels zijn als landen verschillende politieke ideeën hebben maar de manier hoe het nu gaat met het westen en het oosten gaat nergens over.

China ontwikkeld zich steeds sneller en beter in economie en technologie en dat houdt niemand tegen door hun te beperken dat is een kwestie van tijd voordat wij het Westen het verliezen en de Amerikanen voelen zich bedreigd en gooien samenwerking en ontwikkeling op slot en juist dat is een Sabotage op ontwikkeling in zowel economie als technologie als veiligheid en China ruikt het bloed in het water en Trump is zwak en een lafaard die wil zich beter voelen en zijn positie verbeteren door het volk onder hem te laten bloeden omdat hijzelf zich daar te goed voor vindt.

Als het alleen om Amerika ging dan zou ik het triest vinden voor de amerikanen maar hun hebben voor hem gestemd uit eigen belang met MAGA maar de VS heeft een positie gekregen door samenwerking met o.a de EU en nu wordt dat tegen ons gebruikt dus Trump is nu ook ons probleem en gezien hoe weinig weerstand er is in de VS en de EU zal alles veranderen in die 4 jaar en dat is zo triest dat al die eeuwen aan samenwerking eraan gaat door die GVD clown die alleen voor en met zichzelf bezig is in plaats van juist de concurrentie aan te gaan door juist meer te gaan samenwerken als het Westen.

Geen idee hoe de meeste NL de samenwerking tussen de Amerika en Europa zien maar op History of U.S.-Dutch Relations - U.S. Embassy And Consulate General In The Netherlands gaat het nog maar 300 jaar terug maar op Netherlands–United States relations - Wikipedia 400 jaar en lees het stuk bij de 18 eeuw even want sommigen weten het niet maar naast dat Amerika hulp kreeg van Frankrijk en Spanje tegen Engeland waren ook de NL marine en NL handelaren een doorslaggevende effect voor hun onafhankelijkheid door sabotage aanvallen en leningen in goud en goederen en zelfs als eerste Amerika als een sovereign land erkende door een saluut te schieten met kanonnen.

Wij zullen nog voor eeuwen dankbaar zijn voor de geallieerden maar wij zijn Amerika eeuwen terug te hulp geschoten en het was niet alleen een mooi verhaal hoe wij zaken deden maar ik denk dat relaties destijds tussen de EU en de VS een 400 jaar terug beter waren dan anno 2025 en het wordt nog erger de komende 3 jaar want waar Amerika nu mee bezig is dat wordt getolereerd omdat er weinig keuze is maar het zal niet geaccepteerd worden en het zal gevolgen hebben.

Van mijn part worden Canada en Mexico de nieuwe partners van de EU in Noord Amerika en dat verder uitwerken in Zuid Amerika richting Suriname, Brazilië, Argentinië enz. en in Azië met Indonesië, Vietnam, Zuid Korea, Taiwan etc. en Afrika met Zuid Afrika, Niger, Senegal, Rwanda enz. en dan die landen ook erkennen als partners dan kan de VS andere partners vinden die op hun manier wel eerlijke prijzen geven en vragen en die wel vergif willen eten en drinken want ik hoef die Amerikaanse zooi niet waar amper toezicht op is.

China is ook verkeerd bezig en van mijn part doen wij veel minder zaken met hun vanwege de vreselijke dingen die daar gebeuren en als het niet daarom is dan voor onze eigen veiligheid en economie want ook wij in EU steunen soms vreselijke zaken en dat is puur uit eigen belang maar goed wat gaan wij aan onze regeringen doen en wat gaan wij aan de Chinese regering doen ? op het eind draait alles om eigen belang en onze portemonnee en wat o.a China en Rusland willen is wel duidelijk maar nu is Amerika als bondgenoot en als partner ook een vraagteken geworden en ik zie het niet als positief..

[Reactie gewijzigd door Tri Force op 21 augustus 2025 01:31]

laat ook maar.

[Reactie gewijzigd door Tegniek op 21 augustus 2025 16:43]

Prima toch? Wil je gemeenschapsgeld dan wil de gemeenschap daar wat voor terug.

In China doen ze iets vergelijkbaars met “golden shares”.
Wil je gemeenschapsgeld dan wil de gemeenschap daar wat voor terug.
Dat is double dippen, je krijgt hier werkgelegenheid, productie en transport voor terug wat via belasitngen weer terugvloeit naar de staat. Maar goed als je als overheid de afweging wilt maken dat je effectief geen lening geeft maar aandelen koopt dan kan het bedrijf ook zeggen dat de investering het niet meer waard is.

Godlen shares zijn meestal veto-achtig, niet non-stemrechtig waar het hier voornamelijk over gaat.

[Reactie gewijzigd door kaas-schaaf op 20 augustus 2025 17:07]

In België hebben ex-staats bedrijven (post, telecom,...) een politieke vertegenwoordiging in de raad van bestuur. Ik zeg niet dat dit altijd goed werkt, maar zo behouden ze toch een beetje macht over de koers van een strategisch bedrijf.
Dat is eigenlijk wat China ook doet.
En zo abnormaal vind ik dat niet om zoiets te vragen in ruil voor subsidies.

Als een bedrijf geen inmenging wil van de maatschappij, moeten ze het maar doen zonder subsidies.
Had de VS dat niet vooraf moeten afkaderen dan ipv achteraf. Er was al een deal en daar is verdere bemoeienis helemaal geen onderdeel van geweest.
Is toch precies wat de Nederlandse staat ook heeft gedaan met de banken?
Zeker, direct bij de onderhandelingen. Bovendien waren dat faillissementsreddingen. Toch net iets anders als na twee jaar de deal aanpassen of een vestiging subsidie geven.
En hoe trump het doet doen wij hier in Europa iets vergelijkbaars als we het concept "Oplichting" hanteren.
"Privatizing Profits and Socializing Losses"
Precies. Oh het gaat zo goed, ja, onze ceo kan nog wel een extra 50 miljoen per jaar, doe maar... oh het gaat even slecht omdat hij een baggervisie had, tsja, dat is wel zielig, kunnen jullie misschien nog een paar procent extra inkomstenbelasting, want we hebben nu wel hulp nodig... ok.. wat!? Je wil daar iets voor terug? Hoe durf je!?
Je mist het punt hier compleet . Er werd al iets voor terug gedaan, namelijk miljarden investeren in de Amerikaanse chipproductie. Toen Trump aan de macht kwam "onderhandelde" (lees eiste) hij meer investeringen in ruil voor de al toegezegde subsidie en nu wil hij er ook nog aandelen voor terug zien. Daarmee laat je je als land van een hoogst onbetrouwbare kant zien.

Feitelijk lijkt voor de VS op te gaan dat bestaande afspraken alleen tellen als het hun op dat moment uitkomt. Maar als een ander land besluit om zich niet te houden aan de afspraken en de VS voelt zich daardoor benadeeld dan is het volgens de VS onaanvaardbaar.

[Reactie gewijzigd door jumbos7 op 21 augustus 2025 07:06]

Prima inderdaad als je dat van te voren afspreekt.

Ze kregen er overigens sowieso al wat voor terug, dat ze die fabrieken in de VS bouwen ipv elders, daar was de subsidie dan ook specifiek voor.
Ja dat geld gaat vast naar de gemeenschap en niet naar Trump en zijn miljardair vriendjes :+
Precies dit. Lijkt me niet meer dan normaal dat de belastingbetaler iets terug ziet van zijn geld van big corporate en dit niet gewoon verdwijnt in de bonussen. Eigenlijk heel erg links sociaal van Trump.
Zoals die fabrieken in eigen land bedoel je? De ruil was subsidie voor fabrieken in de VS.

Niet meer dan logisch je gewoon aan de deal te houden die je gemaakt hebt, dus geen aandelen, want die waren geen onderdeel van de deal!

Ik vind het allemaal prima overigens, die bedrijven zullen hopelijk/mogelijk eieren voor hun geld kiezen en de fabrieken hier neerzetten ipv de VS, want wij bieden ze wel geld om hier te bouwen zonder verdere inmenging :)

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 20 augustus 2025 18:36]

Jij vindt het normaal dat overeenkomsten eenzijdig worden opgezegd? Als jouw werkgever een training heeft betaald geef je ook een stuk van je salaris terug als hij dat eist. Of als iemand huurtoeslag heeft gekregen, heeft de belastingbetaler dan achteraf het recht om een deel van die woning te gebruiken? Aandelen in ruil voor geld is prima als je dat vooraf afspreekt. Masr niet later de afspraken veranderen. If Trump wil of niet, hij heeft als president bestaande overeenkomsten overgenomen.
Volgens mij lees ik "aandelen zonder stemrecht", dus dan hebben ze niets te vertellen.
Alleen weten we allemaal dat "de gemeenschap" hier naar alle waarschijnlijkheid niets van terug gaat zien, want dit verdwijnt allemaal in de zakken van Trump.

Update: dit is een onderbuikgevoel van mij. Eerst zien, dan geloven.

[Reactie gewijzigd door sfranken op 20 augustus 2025 17:38]

Waarom? Ik mag toch aannemen dat de aandelen in het beheer van de VS komt en niet dat van Trump.
Dat is een aanname die ik niet met je deel, gezien de historie van het gedrag van Trump
Hoezo? Bron? Uitleg?
Een onderbuikgevoel van mij op basis van de historie van Trump (gedrag)
Moet een onderbuikgevoel/mening altijd dichtgetimmerd worden? Kan iemand niet gewoon een mening hebben op basis van eerder nieuws? En ik zeg niet dat ik het slecht vind, alleen dat ik eraan twijfel of dit inderdaad bij het Amerikaanse volk uit gaat komen áls dit gebeurt, en niet bij de "happy few"
Rapporteer je Trump (en zijn halve team) ook op X en 'Truth' voor al die aannames, beschuldigingen en smaad? Of doe je dat alleen als iemand die geschminkte clown beledigd?
Misschien kan je hem aanklagen voor Trump.
Trump vindt de wet verschrikkelijk terwijl er per 6 miljard subsidie 60 mijard wordt geinvesterd in de VS.

Dat is toch een prima deal?

Als we in Europa voor 6 miljard subsidie een chipfabriek van 60 miljard zouden kunnen krijgen zouden diverse landen dat meteen doen.
Is al geprobeerd in o.a. Duitsland, de fabriek is al 25 jaar aan het wachten op een of ander ecologisch impactonderzoek.
Niet. Als je de Intelfabriek bedoeld in Maagdenburg: Intel heeft daar de stekker uit getrokken. Maar de vertraging zat vooral in de regels voor het verlenen van subsidies. Het omgekeerde dus wat nu in de VS gebeurd, waar er subsidie werd gegeven zonder vast te leggen onder welke voorwaarden de subside zou worden verleend. En de huidige regering dus daar een eigen invulling aan geeft.
Niet alleen Intel, TSMC, Silex en Northvolt hebben allemaal in het nieuws gestaan alsook een reeks datacenters, projecten worden tegengehouden of uitgesteld, beloofde vergunningen duren te lang of komen nooit, beloofde uitbreidingsmogelijkheden verdwijnen etc etc. Silex wou zich zelfs verkopen aan een Chinese uitbater die al een aandeel had gekocht en de technologie naar Beijing heeft gebracht.

[Reactie gewijzigd door Guru Evi op 21 augustus 2025 13:28]

Prima of dit te eisen maar het is wel een beetje spelregels veranderen na de aftrap.


Dat wekt vertrouwen en vinden zakenpartners doorgaans super,
Als je 1 ding niet moet doen als je wil dat bedrijven lange termijn investeringen aangaan in je land dan is het wel lopende overeenkomsten openbreken om de voorwaarden te veranderen. Waarom zou iemand je dan ooit nog vertrouwen? Je handtekening onder een deal of contract betekent dan niks.

Het is extreem korte termijn denken. Kort je leverage gebruiken om extra geld binnen te harken, maar op lange termijn je land oninvesteerbaar maken.

De V.S heeft veel onderhandelkracht omdat het de grootste consumentenmarkt (in koopkracht) van de wereld is. Maar er zijn alternatieven, en op termijn zullen steeds meer landen met een grote boog om ze heen lopen vermoed ik.
Wat voor een chipfabrikant belangrijker is dan gratis/goedkoop geld is stabiliteit en in contact staan met de markt. Afspraken 'openbreken' zijn geen acties waar aandeelhouders/fabrikanten om staan te springen, omdat het het rendement op investeringen negatief beïnvloedt.
Dat Intel nu zijn fouten kan 'afkopen' is uiteraard niet hoe marktwerking werkt. Vraag => aanbod. Intel loopt achter die vraag aan, en daar moeten dusdanige pijnlijke gevolgen aan zitten om bestuurders én investeerders ervan te overtuigen dat het anders moet - nu en in de toekomst. Als Intel in de toekomst weer een beetje bij is gekomen, zal de bestuurder/investeerder tóch denken 'tja, als het fout gaat springt de Amerikaanse staat toch bij, Too Big Too Fail'. En daarmee onttrekt het bedrijf zich (deels) aan de marktwerking. De Amerikaanse overheid kan wel aandelen eisen, maar daarmee stelt de VS haar onafhankelijkheid qua chips niet veilig - dat laat zich niet (af)kopen.

Volgens mij is de gifbeker bij Intel bij lange na nog niet leeg, en er wordt al gewapperd met aantrekkelijk geld.
Het is gewoon geen betrouwbaar land meer - als er geen continuïteit in de beslissingsniveaus meer is, kan je als bedrijf daar geen vestigingen openen noch zaken mee blijven doen. Idem dito met de afpersingstechnieken van Big Tech - de EU poogt iets te doen, en de VS was al bezig met uitzonderingen uit de onderhandelingen van de tarieven te persen. Men wil de GDPR, DSA en DMA niet voor VS-bedrijven. Dat kan dus absoluut niet, en ik ben blij te lezen dat de EU geen plannen heeft om toe te geven.
het is een creatief idee dat nog nooit eerder is uitgevoerd
Trump lijkt hier ook even vergeten te zijn dat er een reden voor is dat bedrijfsleven en de staat traditioneel strikt gescheiden zijn. Reden hiervoor is dat het anders voor een regering erg verleidelijk kan zijn om wetgeving in te voeren die het bedrijf bevoordeeld en daarmee de aandelenkoersen te manipuleren. Dit creëert dus een ongelijk speelveld voor andere bedrijven en verminderd concurrentie.
Dat is goed nieuws voor de EU. Amerika blijkt weer een onbetrouwbare partner te zijn die afspraken achteraf aanpast aan 1 kant.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.