President VS ondertekent wet die miljardensubsidie voor chipsector vrijmaakt

De Amerikaanse president Joe Biden heeft een handtekening gezet onder de Chips and Science-wet. Daarmee is de wet nu officieel van kracht. Het 'bipartisan' initiatief werd eerder aangenomen door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden.

Het doel van de desbetreffende regeling is om de Amerikaanse afhankelijkheid van internationale chipproducenten en -producten terug te dringen, blijkt uit een persbericht. De Chips and Science-wet moet de nationale chipbevoorradingsketens versterken, tienduizenden nieuwe banen creëren en de afhankelijkheid van Chinese chipproducenten terugdringen.

Dit moet bewerkstelligd worden door onder meer 52,7 miljard dollar aan subsidie vrij te maken voor de chipsector, wat omgerekend neerkomt op 51,7 miljard euro. De al aangenomen wet maakt ook tot omgerekend 23,5 miljard euro aan belastingvoordelen voor de bouw van nieuwe chipfabrieken vrij. Het is nog niet duidelijk wanneer de eerste subsidies, belastingvoordelen en onderzoeksprojecten gefinancierd zullen worden.

"De toekomst van de chipindustrie zal gemaakt worden in de Verenigde Staten", zegt president Biden na het tekenmoment. Bij de bijeenkomst waren hooggeplaatste werknemers van onder meer Micron, Intel, Lockheed Martin, HP en AMD aanwezig. Micron heeft bijvoorbeeld al een investering van omgerekend ruim 39 miljard euro in de nationale chipproductie toegezegd, anticiperend op de subsidies die beschikbaar worden gesteld. Ook zijn verschillende bedrijven al begonnen met de bouw van nieuwe chipfabrieken in de Verenigde Staten, waaronder Intel, Samsung en TSMC. Het is aan de Commerce Department om aanvragen voor subsidies te verwerken en de subsidies al dan niet toe te kennen.

Behalve voor directe investeringen in de chipindustrie zorgt de Chips and Science-wet ook voor een budget van 170 miljard dollar voor investeringen in wetenschappelijk onderzoek naar technologie. De Amerikaanse overheid noemt onder meer onderzoek naar 'nanotechnologie, schone energie, quantumcomputers en kunstmatige intelligentie'.

Door Yannick Spinner

Redacteur

10-08-2022 • 13:24

118

Lees meer

TSMC gaat 3nm-chips maken in de VS
TSMC gaat 3nm-chips maken in de VS Nieuws van 21 november 2022

Reacties (118)

118
107
63
6
0
27
Wijzig sortering
Dus we verschepen grondstoffen van de ene kant van de aardkloot naar de andere kant, maken er 'chips' van, deze vervolgens weer naar die ene kant te verschepen, daar ze op een printplaat te zetten, om ze vervolgens weer naar de andere kant te verschepen om te verkopen. Oja.. en paar naar europa.

En wat verwachten ze nu met die subsidies? Bedrijven bonus geven om zo hun marge te compenseren omdat je never nooit kan concurreren met de salaris/kosten die ze in China hebben? "ja maar arbeidsomstandigheden zijn slecht", daarom hebben wij ook 'import' om tegen lager loon, simpele huisvesting en slechter omstandigheden hier de bollen te plukken.

Verwachten ze nu echt dat we over 5-10 jaar vol trots met 'made in murika' producten in huis zitten? Dan hoef je nog even te wachten of EU doet natuurlijk hetzelfde want 'made in EU', zakken vol geld schuiven, maar 'schoon mooi en geweldig' zal het niet van worden.
Begrijpelijk, maar vergis je niet. Als kleine chips alleen in Taiwan worden gemaakt, heeft Volksrepubliek China straks een enorme kaart om te spelen als het gaat om sancties opleggen. Daarom moedig ik dit soort subsidies alleen maar aan, zodat de markt niet zo gecentraliceerd is als nu.

Europa zou de kennis en technologie van Taiwan eigenlijk in huis moeten halen.
In Europa hebben we ook dit soort initiatieven om hoogwaardige chipproductie terug te halen. We zijn dus als EU bezig om die kennis en technologie ook in productie weer te krijgen.
Wat is voor mij als eindgebruiker de toegevoegde waarde van "Made in Europe"?

Gegeven twee producten met gelijkwaardige specs en nagenoeg gelijke prijs, waarom zou ik dan voor een Europees product kiezen?
Voor jou als eindgebruiker niks. Voor jou als Europeaan veel.
Bijvoorbeeld potentiële werkgelegenheid, geld blijft in de eigen economie, geen afhankelijkheden van een mogendheid met dubieuze normen en waarden en zo zijn er nog wel wat te verzinnen.
je haalt de woorden uit mijn mond. waarom zou je in min of meerdere waarde afhankelijk willen zijn van een mogendheid die niet compatible is of mogelijk vijandig zou kunnen worden. zie rusland en gas/olie. stel je nu eens voor china die export op bepaalde producten verbiedt.
Als je dit boek leest,https://www.bol.com/nl/nl...ot-muur/9300000031245144/, dan leer je dat het westen zich vanaf de val van de muur steeds meer afhankelijk heeft gemaakt van Rusland en het Midden Oosten voor haar energie en van China voor haar goedkope producten. En daarmee die partijen groter en sterker heeft gemaakt.
Door die keuze betalen we nu een stuk meer voor energie. Voor producten dreigt hetzelfde. En ook jij kan dat dan in je portemonnee gaan voelen
Ten eerste omdat jouw geld dan in Europa blijft en niet naar een Aziatisch land.
Maar in dit specifieke geval, voor chips, zou het in de huidige situatie kunnen betekenen dat jouw bestelde in Europa gemaakte product gewoon geleverd kan worden, omdat de benodigde chips in Europa gemaakt worden en niet in een grote container op een kade in China staan te wachten, omdat de zoveelste lock-down daar een vertraging van een half jaar heeft veroorzaakt voor de verscheping naar Europa.

En lock-downs en capaciteitsgebrek in de scheepvaart om ineens een hele hoos aan vrijgegeven containers te kunnen verschepen zijn nú de reden voor vertraging. Met politieke spanningen kan China ineens besluiten om bepaalde producten niet, of met vertraging te exporteren (kan ook als reactie op vergelijkbare maatregelen vanuit het Westen). Eén cruciale chip kan er voor zorgen dat bv. een auto niet geleverd kan worden. Door de fabriek van die chip een maand stil te leggen (kan onder de mom van een groot fraude-onderzoek) kunnen de fabrieken van Mercedes en Volkswagen een maand stil komen te liggen. Dan heb je het over een belangrijk deel van de Duitse economie, die een invloedrijke lobby in de Duitse politiek heeft. Dat kan de eensgezindheid binnen de EU voor bepaalde maatregelen of uitspraken breken.
En jij kan dan nóg een maand lange wachten op je nieuwe auto.
Dat is inderdaad iets wat tegenwoordig niet meer in de hersenen van de mensen zit dat bestedingen in een lokale economie een meersnijdig mes is. Erg jammer dat wij dat inzicht verloren hebben.
dat besef lijkt nu gelukkig langzaam terug te keren in de EU, UK en US, de vergelijkbare chips acten van de VS en EU zijn daar onderdeel van. maar er is veel meer nodig dan deze eenmalige impuls van Biden om het te solidificeren.
Het voordeel voor jou is de prijs van allebei de producten. Concurrentie houdt de prijzen laag.

Als Europa afhankelijk is van maar 1 land voor zo'n essentieel product, dan kan dat land besluiten om ons te chanteren door de prijzen omhoog te doen. Met andere woorden: zie de huidige gascrisis.
We kunnen dat wel doen maar dan duurt het nog 10 jaar voor we op het niveau van Taiwan zitten.
https://nos.nl/nieuwsuur/...n-nu-tot-problemen-leiden
En als je nooit begint duurt het nog langer ;-)
Dat had ik er misschien wel bij moeten zetten ja dat ik niet bedoelde dat we het dan maar moeten laten zitten :P
Nederlandse politiek in een notendop
Gezien wij hier in Nederland de machines maken die de chips produceren, lijkt me dit een broodje app.
Ik zeg niet dat we er niet minimaal 10 jaar over doen om wat op poten te zetten maar 'we have the technology!'....
Maar we mogen deze technologie enkel gebruiken of verkopen als de grote Amerikaanse leider ons daar toestemming voor geeft, heerlijk toch om the technology te hebben.
Ja heerlijk om te hebben, vind jij niet? Een paar bedrijven in het zuiden van het land verdienen er een leuk centje mee. De landen die deze technologie niet mogen hebben van de US of A, zouden met deze machines een inhaalslag maken op technologisch gebied die niet bepaald wenselijk is. Maar volgens jou kunnen we de technologie beter ditchen, want America bepaalt aan we het mogen verkopen, dus dan is het niet heerlijk om die technologie te hebben. Ook een standpunt.
De US krijgt natuurlijk veel negativiteit over zich heen en zijn zeker geen voorbeeld te noemen maar laten we wel duidelijk zijn dat als zij ons niet veilig houden, wij in no-time Russisch moeten gaan leren. Of Chinees… zoals @theobril goed aangeeft, genieten wij hier inderdaad enorm van. We zouden dit gesprek niet hebben als het anders was.

Je zou het ook zo kunnen bekijken dat het volledig onze schuld is en dat wij de US uitbuiten. Voor de herbouwing van Europa was gezamenlijk afgesproken dat wij onze eigen verdediging op termijn zouden regelen. Daarvoor zou ieder Europees land 2% van hun GDP in defensie stoppen, iets wat vrijwel geen Europees land doet (tot de dag van vandaag). De US heeft dit getolereerd vanwege de snellere groei en de terughoudendheid van Rusland. Nu worden onze ‘leiders’ pas wakker… de landen die het licht wel zagen (zoals Polen) krijgen daarvoor niet genoeg credit.
High tech geautomatiseerd werk is qua arbeidskosten niet zo verschillend over de wereld. Juist het hele gespecialiseerde werk is qua arbeidskosten weinig op de besparen. Of een geautomatiseerde fabriek nou in Europa of in Azië staat maakt weinig uit. Wel is het fijn als je toeleveranciers and afnemers in hetzelfde gebied zitten, en laat die nou net wel van die arbeidskosten kunnen profiteren. Dus die chipfabrieken neerzetten trekt hopelijk ook een hele keten rondom die fabrieken aan, al zal de tijd moeten uitwijzen of die hele keten wel meekomt die kant op.
Ik ben bang dat de toekomst van de vrije globale markt niet zo zeker meer is.

Toegang tot chips is een groot strategisch belang geworden, misschien wel vergelijkbaar met wapenproductie en olie.

Amerika sorteert hierop voor. Ik heb iig geen zin om zwaar afhankelijk te worden van China als China Taiwan inneemt en verder doorslaat met hun CCP regime.
Je mist in je analyse het effect van export controls en tarieven die je kunt opleggen.

China kan de meest moderne chips niet maken omdat ze geen EUV machines van ASML mogen krijgen. Die komen nu met name uit Taiwan en Korea. Risicovol met het oog op de huidige situatie in Taiwan. Met deze subsidie hoeft een chipfabriekant minder CAPEX op te hoesten en de afschrijvingslast in de kostprijs van een chip gaat daarmee omlaag.

Verder kan de VS besluiten, als ze eenmaal eigen productie hebben, import heel onaantrekkelijk maken door het opleggen van importheffingen op chips uit China.
Wat is de reden dat ze dat niet mogen krijgen?
Op dit moment is China (net als de rest van de wereld) afhankelijk van Taiwan voor de productie van <10nm chips. Ik meen dat 92% van de wereldwijde productiecapaciteit van <10nm chips in Taiwain ligt. Door geen EUV machines aan China te verkopen blijft de staus quo gehandhaafd. Op het moment dat China EUV machines zou hebben kan China zelf die chips gaan produceren en is men niet meer afhankelijk van Taiwan. Ergo, een inval van Taiwan (lees: destructie chipproductie) is dan in het voordeel van China.

edit: spelling

[Reactie gewijzigd door Baken op 22 juli 2024 17:37]

Zou het niet slimmer zijn om bij de inval de machines niet kapot te schieten? Dan kunnen ze die fabrieken en machines gebruiken voor zichzelf...
Taiwan is door zijn geografische eigenschappen moeilijk in te vallen. Er zijn slechts een aantal plekken waar een amfibische landing mogelijk is. Het toeval wil dat dat ook juist de chipproductie gelegen is op locaties in de buurt van deze mogelijke landingsplekken. Het is dus aannemelijk dat deze faciliteiten beschadigd danwel vernietigd zullen raken bij een inval.
Daarnaast is men zich ook in Taiwan bewust van het (internationale) belang van de productiecapaciteit. Mocht een eventuele oorlog zich ook gaan vertalen richting een inval, dan is er een gerede kans dat Taiwan zelf tot het onklaar maken van deze fabrieken overgaat. Om op deze manier ervoor te zorgen dat China dit niet in handig krijgt, en dus een technologisch overwicht gaat krijgen t.o.v. het westen.
Dat lijkt mij vanuit Taiwan een prima plan inderdaad. Voor de rest van de wereld gaat dat weer gigantische tekorten en verhoogde prijzen opleveren. Ik hoop maar dat China geen rare dingen gaat doen.
sterker nog, de topman van TSMC heeft exact dit gezegd in een interview recent.
Die machines gaan behoorlijk last hebben van trillingen van raketinslagen en bommen.
De directeur van TSMC heeft onlangs (uiteraard om strategische redenen) uitgelegd link dat het overnemen van hun fabrieken door China zinloos is; de fabrieken zijn afhankelijk van goederen en diensten die weer uit andere landen komen en zo gauw China Taiwan overneemt, komen er natuurlijk onmiddellijk maatregelen die de export van de producten blokkeert.
Bijv. ASML zal vast verboden worden om nog service op hun machines te leveren en het leveren van nieuwe machines aan China wordt nu al (met bemoeienis van de VS) geblokkeerd.

Dus dan zou China wel de hightech fabrieken hebben die ze altijd al hadden willen hebben, maar niet de middelen om ze ook draaiend te houden.

Het zou me ook niets verbazen als de meest kritische apparatuur ook een kill-switch heeft waarmee ze op afstand inoperabel gemaakt kunnen worden.
Taiwan kan de machines saboteren. Die machines zijn enorm kwetsbaar en vervangende kopen is onmogelijk.

Ik snap echt niet dat China de kip met de gouden eieren zou willen slachten. Anders dan een grote bek hebben tegen iedereen voor interne politiek gewin.
Zie https://www.volkskrant.nl...chines-in-china~b3ce44f4/

Onder het mom van mogelijk gebruik in militaire toepassingen, maar het zal meer te maken hebben dat VS niet wil dat China te machtig wordt in de chipindustrie.
bedankt voor het artikel.
Het zijn niet alleen de VS die dat niet willen. De PRC is een schurkenstaat, en hoewel op de VS wel een aantal dingen aan te merken zijn, zijn zij dat absoluut niet.

Communistisch China mag nóóit de dominante supermacht van de wereld worden.
Hoezo "onder het mom"? Chips zijn naast een economisch goed ondertussen ook een heel belangrijk militair product geworden. Zie Rusland momenteel die nauwelijks precisiebommen (meer) heeft. Mogelijk overdrijf ik, maar het zou mij niet verbazen als op een dag het bezit van zekere ICT-technologie even belangrijk wordt als het hebben van een atoombom.
Wat is er precies mis met die bezwaren?
De VS wil niet dat China nog verder groeit omdat ze dan zelf hun pole positie verliezen, en saboteert daarom hun economie.
Hebzucht dus.
De VS wil niet dat China nog sneller hen op militair gebied evenaart. Dat is een zeer legitiem doel. Om 15:48 stel je hetzelfde in deze draad. Het wordt een beetje saai.
Het begint hiermee.. Je gaat steeds dieper in de keten. Zodra je lokale chips hebt, kan je ze ook lokaal in elkaar gaan zetten. Grondstoffen voor chips zijn bovendien voornamelijk zand. Er komt veel meer bij kijken maar dat zijn qua gewicht per chip echt minimale hoeveelheden.

Het is wel belangrijk om China te ondermijnen in dezen. Want ze zijn hard bezig hun huidige vrijwel-monopoliepositie te verankeren met bijv. het Belt and Road project. En vergeet niet, hoe harder we afhankelijk gaan zijn van China, hoe harder ze ons uit gaan knijpen, want we kunnen niet meer anders.

Het wordt alleen tijd dat we dit in Europa ook gaan doen.

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 22 juli 2024 17:37]

Ik denk dat de aanval van putin en het dichtdraaien van de gaskraan een behoorlijk harde wake-up call is voor europa en ik verwacht dat alle westerse landen hun onafhankelijkheid gaan terugdringen.
Zoals men wel eens in het bedrijfsleven zegt : this is way above our paygrade. 8-)
Klopt. Dit soort dingen moet je regelen met importheffingen, niet met subsidies. Biden durft dit niet, want wil andere landen niet boos maken. (Misschien terecht; discussiepuntje). Wat er nu dus gaat gebeuren is dat overheden met belastinggeld tegen elkaar op gaan bieden om chipmakers blij te maken (en dat ik aandelen chipsindustrie ga kopen).
Chips maken is redelijk geautomatiseerd, die kleine kinderhandjes heb je daar niet voor nodig.

Verder willen we onafhankelijk worden van China, lijkt me een goed plan.
Anders krijg je straks met Taiwan hetzelfde gezeur als nu met Rusland. Kunt u echt niet verder kijken dan uw neus kort is?

[Reactie gewijzigd door dieAndereGozer op 22 juli 2024 17:37]

Dit is gewoon een tegen reactie op wat China aan het doen is. Ik weet niet exact alle cijfers maar meeste moderne chips worden nu in Taiwan gemaakt. Mocht het mis gaan met China en Taiwan dan is het begrijpelijk dat Amerika in eigen land moderne chips wil kunnen maken. Zonder deze subsidies ga je er niet komen omdat salarissen eenmaal in Azië lager liggen en enorme investeringen nodig zijn voor nieuwe fabrieken.

Ook niet te vergeten China investeert (subsidieert) enorm in eigen chip productie en hoewel ze nog achterlopen lijken ze met laatste productie proces al flinke stappen te maken.

Dus ja ook in Europa wat al gebeurd zullen subsidies moeten worden gegeven om hier wat lokaal te kunnen produceren.

Trouwens oorlog in Oekraïne maakt toch pijnlijk duidelijk dat je niet van een bron afhankelijk wilt zijn dat is nu wel het geval met chip productie.

[Reactie gewijzigd door ddexp67 op 22 juli 2024 17:37]

Ook niet te vergeten China investeert (subsidieert) enorm in eigen chip productie en hoewel ze nog achterlopen lijken ze met laatste productie proces al flikken stappen te maken.
Despite years of effort, China hasn’t made much progress in narrowing -- let alone closing -- the gap with the West. Chip-making machinery is still dominated by Dutch firm ASML, despite the efforts of state science institutions and firms like Naura Technology Group Co. to design rival lithography machines. Japanese firms still control the supply of photoresists, a key chemical. Though tech giants such as Huawei drove intense research of local alternatives to US hardware, the country still relies on imports to meet the majority of its $155 billion in annual chip needs.
https://www.bloomberg.com...er-over-failed-chip-plans
China can point to some success. SMIC has made headway against foreign competitors -- though industry experts say its advances may be overstated. The country also vastly increased memory chip capacity through Yangtze Memory and Changxin Memory Technologies Inc.
deze vervolgens weer naar die ene kant te verschepen, daar ze op een printplaat te zetten
Ja, dat is zeker op korte termijn.Ik denk dat stukje assemblageproductie later ook op de schop gaat.
Amerika wordt geregeerd door oligarch, hedgefund families en trustfund kinderen, voeg daaraan toe een senaat die aan belangenverstrengeling en handelen met voorkennis aan toe en je krijgt dit soort resultaten. Subsidies, systemen en onlogische retoriek die alleen maar bedoeld is om knaken te verdienen. Het Parijs-akkoord betekend geen ene kloot in Amerika, ze zullen geen enkel van de doelstellingen halen en schijt hebben aan alles. Als de heersende elite maar geld verdiend.
Eigenlijk een slechte zaak, publiek geld zou niet gebruikt moeten worden om over het algemeen toch al rijke bedrijven geld toe te stoppen.
Ik snap dat ze wel moeten om zo'n bedrijf te stimuleren een fabriek te openen in hun land (edit: vanwege de onstabiele situatie met voornamelijk China), maar toch.

Edit: ter verduidelijking van mijn standpunt, gezien de vele reacties wat dat betreft.

[Reactie gewijzigd door ]D)izzy][\/][an op 22 juli 2024 17:37]

als de US meer sancties tegen China wil afdwingen en minder afhankelijk van de chinezen willen zijn zullen ze in house ontwikkeling nodig hebben, en veel ook.
met de hoge lonen, weinig grond stoffen en hoge eisen aan mileu en werknemer zal een bedrijf als Intel echt niet mega graag staan te trappelen om een fabriek daar te openen.
Ik denk dat bij de chipproductie de hoogte van de lonen onder aan de streep weinig uitmaakt.
Het zijn eerder de kosten van het bouwen van een fabriek en belastingvoordelen die bepalen waar een fabriek gebouwd wordt. Dat gaat om vele miljarden.
met andere subsidies werkt dit niet anders.
dit is waarborgen voor de eigen voorziening. met het oog op chine en taiwan zijn ze bang straks een probleem te hebben.
het is de taak van de overheid deze problemen te voorzien en waar nodig in te grijpen. iets wat nu dus gebeurt.

Tenzij de chipindustrie niet relevant is is op tijd ingrijpen belangrijk.
Taiwan heeft in de jaren '80 ook veel subsidie in de chipsector gestopt en nu hebben ze de enige high-tech chip foundry ter wereld.
Sommige zaken zijn belangrijker dan geld. Momenteel is de VS (ook EU trouwens) voor een groot deel afhankelijk van Chinese chips, waarvan weer een groot gedeelte van TSMC uit Taiwan komt. Een dergelijke afhankelijkheid is in politiek 2022 niet handig.

En een investering kan op lange termijn ook veel goedkoper zijn dan te importeren. Al is het maar dat concurrentie de prijzen drukt én de overheid productie kan afdwingen als het in eigen land is.
Jah slecht als je puur vanuit het oogpunt van de vrije markt kijkt. Maar vanuit een defensief oogpunt en het feit dat landen zoals Taiwan, Zuid-Korea en China het zelfde doen is er eigenlijk geen andere optie. De enige manier om zo snel mogelijk een supply chain neer te zetten is door bedrijven met een trackrecord en die nu al de capaciteit, de mensen en kennis in huis hebben te financieren. Natuurlijk is het beter voor de markt om start ups te subsidiëren maar dan is het nog maar de vraag of zo'n bedrijf het overleeft en ze op tijd een fab kunnen bouwen.
Alle bedrijven die in het artikel genoemd worden zijn Amerikaans. Er gaat dus Amerikaans geld naar een Amerikaans bedrijf om in Amerika (door Amerikanen) een fabriek te bouwen waar Amerikanen werken.

Mits de subsidies niet worden misbruikt blijft het geld (theoretisch) in Amerika en hoeft dit niet perse een slechte investering van publiek geld te zijn. Als je het over slecht gebruik van geld van de belasting betaler wil hebben zijn er veel meer veel slechtere voorbeelden. Dit is waarschijnlijk juist een van de betere.

Sowieso is het de afgelopen paar jaar iedereen duidelijk geworden dat je zonder chips bijna geen broodrooster kan bouwen en dan wil je als Amerika toch ook niet afhankelijk zijn van landen die nogal dicht in de buurt van China liggen.
Maar dat is toch zuiver protectionisme, iets waar de Amerikanen zo tegen zijn, tenminste als het elders gebeurt (zie hun claims tegen Airbus, Europees staal en aluminium als een gevaar voor de Amerikaanse nationale veiligheid verklaren om WTO veroordelingen te omzeilen, WTO saboteren, en talloze andere)
Publiek geld moet zeker wel ingezet worden om supply chains zeker te stellen zodat kritieke sectors voor de samenleving zoals gezondheidszorg, transport en defensie altijd bevoorraad kunnen worden om hun taken te kunnen blijven uitvoeren.
Het probleem is dat deze bedrijven de keuze hebben waar ze dergelijke fabrieken kunnen starten. En deze bedrijven hebben andere belangen dan het land. Wanneer het land haar belangen wil behartigen, is de enige optie om een gunstiger klimaat te creëren voor deze bedrijven. En subsidies is daar een prima middel voor.
Publiek geld in de context van subsidies lijken vaak alleen geld te kosten, maar veel van die subsidie kost niet daadwerkelijk geld. Het gaat dan om afspraken over mindere belasting wat geen geld kost, want zonder die afspraak was er helemaal niks om belasting over te heffen. Subsidies die als geld worden uitgekeerd trekken grotere investeringen aan, die zonder zo'n subsidie niet gedaan zouden zijn, wat weer belastingen oplevert (direct en indirect).

Subsidies zijn een manier om te sturen in de vrije markt, zodat het publieke belang gediend word. Subsidies kosten in het grote plaatje eigenlijk geen geld, wat je linksom "geeft", krijg je rechtsom terug.
Waarom niet als het uiteindelijk meer voordeel oplevert voor de maatschappij (waar dat publieke geld dus vandaan komt)?

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 22 juli 2024 17:37]

Het is leuk om een industrie op te zetten. Maar het is nog leuker om de grondstoffen voor de chips te bezitten.. en laat nou net China al vuistdiep in Afghanistan en heel Afrika zitten.
Welke chip grondstoffen kun je (alleen) in Afrika en Afghanistan vinden dan?
één van de belangrijkste is platinum. 80% van alle platinum ter wereld komt uit Zuid Afrika en Canada. Vroeger kwam het zowat allemaal zelfs uit de Oeral, in Rusland. Er zijn ook kleinere deposits in de VS, Zimbabwe en Australië. Daarnaast zijn Palladium en Rutherium ook belangrijke platinumachtigen in electronica, en allebei ook vooral te vinden in Zuid Afrika.
Goede vraag, werden chips niet van Silicium gemaakt? Dat is toch vrij veel aanwezig wereldwijd ;)
Een belangrijk deel van chips worden gemaakt met zand. En dat is niet zomaar zand wat in de woestijn ligt maar een soort fijn, kwaliteitszand dat je in rivieren vindt, dat moet dus gewonnen worden en is aanzienlijk schaarser en duurder dan zand dat dat voor het oprapen ligt.

reviews: Hoe worden chips gemaakt? Miljardenindustrie onder de loep

Fyi China heeft sinds kort een ban op export van zand naar Taiwan.

[Reactie gewijzigd door zap8 op 22 juli 2024 17:37]

Klopt dat ze een ban hebben maar dat gaat weinig zoden aan de dijk zetten.
Data on Taiwan’s Bureau of Mines website show that for the years 2020 and 2021, imported natural sand accounted for about 0.64 per cent and 0.75 per cent (450,000 and 540,000 tons) of Taiwan’s domestic demand. China supplied only 70,000 and 170,000 tons in 2020 and 2021, respectively.
The bureau said that Taiwan had assured national supplies for sand and gravel this year due to improved dredging efforts at rivers, streams, and reservoirs. The bureau says that a total of 48.85 million tons of sand and gravel is expected to be produced this year in Taiwan
https://www.timesnownews....he-world-article-93367438
Vergeet niet wat er in Rusland allemaal onder de ontdooiende permafrost zit - dat schijnen de grootste voorraden ter wereld te zijn.
Anoniem: 1582350 10 augustus 2022 14:01
Biden is beetje laat met 'America First'. De manier om met dit te financieren door meer geld in omloop te brengen is sowieso al slecht.

Nu willen ze meer geld binnenkrijgen door 87.000 nieuwe belasting ambtenaren, kosten 80 miljard, via een wet die overigens niet 'bipartisan' was.
Biden die doet tenminste iets. Trump had wel een grote waffel met 'America First' maar dat was slechts voor de bühne (en redneck Central US naar de mond praten)
En ondertussen laten we het in Europa maar gebeuren en graven we een steeds dieper graf voor onszelf omdat er hier niets gebeurt.
Deze wet is wel begonnen tijdens de Trump era ;)
(Alleen onder het mom "veilig voor invloed vanuit china" ipv "boosten economie ipv inflatie")
Heeft meer te maken met China, Taiwan en TSMC de grootste chip producent ter wereld.
Als er 1 partij gewoon tegen de overheid is en alles liefst wil afschaffen, kan je natuurlijk nooit iets bipartisan afsluiten.
Anoniem: 1582350 @BlueHulk11 augustus 2022 08:46
De oorzaak dat er niet meer bipartisan kan worden gedaan ligt echter bij de andere partij.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 1582350 op 22 juli 2024 17:37]

Dadelijk ga je me nog vertellen dat gras een paarse kleur heeft.
Anoniem: 1582350 @BlueHulk12 augustus 2022 09:48
Dat zou ik nooit doen. Iedereen weet toch dat gras blauw is!
Zolang je maar beseft dat de blokkerende partij die niets bipartisan doet, een rode kleur heeft, is alles in orde.
Anoniem: 1582350 @BlueHulk13 augustus 2022 09:18
Dat ik blauw als de kleur van gras noemde, was geheel toevallig en was niet gebaseerd op een politieke basis.
Hehe ja wel logisch, zeker met dat gedoe rondom die 7nm chips die ondanks sancties opeens toch door China geproduceerd worden en waarom ze nu kijken naar nog hardere sancties en exportverboden.
Ik vind het logisch dat bedrijven een steeds meer internationaal karakter krijgen, en eigenlijk niet gebonden zijn aan landsgrenzen. Uiteindelijk zijn Samsung of Intel bedrijven, geen personen. En wat dan toevallig de nationaliteit was van de oprichter is, wordt steeds minder belangrijk. En hun facturen en ontvangsten worden toch steeds geboekt op het land waar dat fiscaal het interessantst is.

Maar dan komt iemand als Joe Biden wat nationalistische gevoelens oproepen, alsof technologische bedrijven plots eigendom zijn van de overheid.
(Terwijl hij zelf toch ook wel heel wat zaakjes in het buitenland heeft)

En in die patriotische sfeer kan je dan zomaar even 50 miljard dollar stelen van de bevolking. Hij heeft het toch maar weer mooi verkocht.
Jij probeert jouw sentiment anders ook mooi te verkopen. Micron alleen heeft bijvoorbeeld al aangegeven $40 miljard te gaan investeren in de VS, goed voor zo'n 40.000 banen. Dan valt die $52 miljard subsidie nogal gauw in het niet, toch?
Mooi dat de overheid wil investeren in werkgelegenheid.
Maar doet het dat ook op een competente en transparante manier.

Je kan bijvoorbeeld als overheid investeren en dan ook mede-aandeelhouder worden.
Of je kan bijvoorbeeld een lening geven, die de bedrijven dan terug betalen.

De nummers die je aanhaalt zijn een prachtig voorbeeld van hoe dat geld dan FOUT geinvesteerd wordt.

Stel, je subsidieert voor 40 miljard. En stel dat er vervolgens gedurende 20 jaar, 40.000 jobs gecreerd worden, en die mensen daar een wedde krijgen van 2000 / maand. Dan heb je zelfs na die 20 jaar, die 40 miljard nog niet voor de helft terug verdient.

Maar de aandeelhouders worden er stinkend rijk van. Want de opbrengst van de arbeid van die werknemers die is integraal voor het bedrijf.

De bevolking betaalt dus 40 miljard, mag vervolgens 20 jaar werken, en krijgt bijna 20 miljard terug. En die 20 jaar 40 jaar onbetaalde arbeid daarvoor doen we het?

[Reactie gewijzigd door anno361 op 22 juli 2024 17:37]

Ik begrijp niet goed waarom je na 16(!!) dagen weer ineens begint op een frontpage artikel maar goed...
Ten eerste zit je er met 2000/maand ver naast. We hebben het over de VS, niet Nederland. In de regio's waar we het over hebben krijg je voor een tech baan 2 tot 3 keer zoveel. Alleen dan al veranderd jouw rekensommetje drastisch.

Daarnaast, en dit is eigenlijk nog het belangrijkste, zorgt het aantrekken van dergelijke industrie voor enorm veel werkgelegenheid en scholing voor de toeleveranciers die zich eromheen vestigen. ASML in de Brainport regio is daar een mooi voorbeeld van, want de hele regio leunt daarop. Ik werkte jaren terug voor een metaalbedrijf waarbij een derde van de totale omzet bij ASML vandaan kwam. De werkgelegenheid die dat oplevert is enorm veel waard.
Hij heeft niets verkocht.
Deze wet is al door zowel de democraten als de republikeinen in het huis van afgevaardigden en de senaat goedgekeurd. Zijn ondertekening is nu de laatste stap voordat de wet in werking treedt.
Wanneer dit een initiatief van Biden zelf was geweest, dan had hij de steun van de republikeinen op zijn buik kunnen schrijven. Gewoon vanuit principe.
Het nationalistische gevoel is een voortzetting van de tendens die Trump al had ingezet met "America First" (die overigens ook al niet nieuw was.) Wel knap dat het de Democraten is gelukt veel Republikeinen mee te krijgen waardoor deze wetgeving breed gedragen wordt.
Juist in tijden met veel internationale spanningen (de oorlog in Oekraïne bij uitstek), is er meestal een beweging te zien naar de concentratie van meer productie op het eigen grondgebied, zowel in de industrie als in - bijvoorbeeld - de voedselvoorziening. Daar zijn meerdere historische parallellen voor te vinden. Ook in de EU is deze tendens momenteel duidelijk te zien.
Het probleem blijft dat veel van de hele schaarse elementen in gebieden zitten die onder Chinese controle staan.
Is een veelgebruikt argument echter is rare earth niet echt rare.
Obstacles to rare earth production
There are two key issues with the production of REEs. First, all the rare earth deposits are mixed together, so it is hard and expensive for processors to separate them and to take advantage of their individual properties (and to split up the more valuable ones, such as terbium, from those of little value, like lanthanum). Second, REEs are bound up in mineral deposits with the low-level radioactive element, thorium, exposure to which has been linked to an increased risk of developing lung and pancreatic cancer. These obstacles create a huge challenge for any Western company that wants to become involved in the industry.

“China is the largest supplier and refiner of rare earth elements, but rare earth metals are very common,” says Scott Cassel, chief executive officer and founder of the Product Stewardship Institute, a non-profit organisation based in Boston, Massachusetts. “The mining and refining come with a lot of environmental concerns that have not made it appealing to other nations.

“If price continues to climb it will create an opportunity for replacement materials and mining of deposits of rare earth metals in areas outside of China. The real short-term gap may be the lack of processors outside of China. If prices continue to climb or stabilise at the high price, there will be a strong incentive for other nations with proven deposits to begin mining and processing.”
https://www.mining-techno...-earths-dominance-mining/
De koers van ASMI, ASML en BESI maakte toch even een sprongetje van 4% kort na dit nieuws
Dergelijke sprongen op en neer van meerdere procenten zien we al maanden. De sector is verrekte volatiliel.

Tegelijk schroeft Samsung de productie van mobieltjes terug en maakt Nvidia zich zorgen over z'n marges. Ik zou even wachten met het kopen van die aandelen. Ben benieuwd of er binnenkort sprake is van een overcapaciteit bij de chipproducenten.

Daarnaast zou je denken dat dit nieuws al lang in de koers verwerkt zit.
Met het kopen van aandelen van chippers kan er op dit moment weinig verkeerd gaan in mijn ogen. Natuurlijk kun je door de volatiliteit op enig moment korte termijn wel met je aandelen onderwater staan, maar dat risico is er altijd bij het kiezen van een goed instap moment. Zelf heb ik er 1000 (kleine hobby belegger) van BESI gekocht toen ze op 42,40 stonden. Nu al een mooie winst maar ik verwacht dat ze op de middellange termijn zelfs gaan verdubbelen, mede dankzij de hybrid bonding technologie waarin ze vooruitlopen op de competitie. ASML heeft zowat een monopolie in chipmachines, dus dat is ook een no-brainer dat op de lange termijn dit aandeel sterk omhoog gaat na de dip van afgelopen maand. De vraag naar chips zal denk ik voorlopig ook gewoon nog blijven toenemen, en een overcapaciteit zie ik niet snel gebeuren... Wel een adempauze om de chip-tekorten juist in te lopen.
TSMC heeft meer dan 50% marktaandeel.
Het risico is te groot om van 1 land afhankelijk te zijn.
Nancy Pelosi zal hier heel blij mee zijn.
Ja die heeft vast middels insider trading een goed buikgevoel aandelen gekocht in de bedrijven die nu een subsidie gaan ontvangen.
Dit was toch allang te zien aankomen? Hier hoef je geen voorkennis van de te hebben, deze regelgeving is al tijden in de maak, en dit akkoord heeft geen beweging in de markt gebracht. Er is geen beweging te zien in de chipfondsen die je hier aan kunt wijden, de waarschuwing van Micron gisteren had meer effect.
Ze hebben wel degelijk voorkennis van dit soort zaken. Hun weten dat het er aan komt nog voordat wij er van gehoord hebben.
Nancy Pelosi en haar man halen beter rendement dat de meeste professionele beleggers, dan is toch knap.

https://nypost-com.cdn.am...efore-big-subsidy-vote%2F
https://nypost-com.cdn.am...n-congressional-trades%2F
https://twitter.com/Pelos...&t=CsJetmpsKttwpOu43yQb3g

[Reactie gewijzigd door Meessen op 22 juli 2024 17:37]

Dit bericht gaat er over dat de president de wetgeving ondertekend, daar was niks nieuws aan qua beleggen en alom bekend.
Wel vreemd dat niet alle amerikaanse beleggers dan zo'n goed rendement hebben als de echtgenoot van Nancy...
Zou deze beslissing beïnvloed zijn door de dreiging van het binnenvallen van Taiwan door China?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.