Tip de redactie

OpenAI belooft incidenten sneller te melden na verzwegen hack van Duitse wiki

Door Kevin Krikhaar, 6 september 2026 11:499 reacties

OpenAI bevestigt dat zijn agents een Duitse wiki hebben misbruikt om met elkaar te kunnen communiceren. Dat gebeurde al in mei, maar het bedrijf brengt het nu pas naar buiten. OpenAI belooft met een systeem te komen waardoor dergelijke incidenten in het vervolg sneller worden gemeld.

In een post op X geeft OpenAI het 'wiki-incident' toe, waarover Reuters vrijdag schreef. Daarbij misbruikten zijn agents Dsewiki, een kleinschalige Duitse wiki voor ontwikkelaars. Ze gebruikten de site als forum om met elkaar te communiceren. Zo wisselden de agents tips uit over hoe ze konden valsspelen bij de taken die ze van OpenAI kregen en hoe ze OpenAI's beperkingen konden omzeilen.

Dit incident begon in mei en OpenAI zou er al 'weken' van weten, maar toch bracht het bedrijf het eerder niet naar buiten. Volgens anonieme bronnen van Reuters zou OpenAI nog worstelen met de nasleep van de Hugging Face-aanval. Toen misbruikten de agents een door OpenAI gebruikte packagemanager als forum.

OpenAI meldt nu dat het het wiki-incident niet naar buiten heeft gebracht, omdat deze uitglijder vergelijkbaar zou zijn met incidenten die het bedrijf eerder wél had gedeeld. Het bedrijf wil echter duidelijker 'standaarden' gaan ontwikkelen voor hoe en wanneer het incidenten naar buiten brengt.

"Onze procedures voor het melden van misbruik moeten worden uitgebreid nu onze modellen geavanceerder worden. Wij hebben net als de rest van de AI-gemeenschap nog geen duidelijke standaarden voor het rapporteren van incidenten die zich voordoen tijdens training, evaluatie en implementatie. Daaronder vallen ook gevallen die geen traditioneel veiligheidsincident vormen, maar alsnog inzicht kunnen geven in het gedrag van AI en toekomstige risico's. We werken aan een raamwerk en zullen dit de komende weken delen. Tegelijkertijd werken we wereldwijd samen met tientallen overheidsinstanties aan deze kwesties."

OpenAI stock. Bron: Thomas Fuller/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Reacties (9)


Isar Aerospace lanceert voor het eerst raket vanuit West-Europa in baan om aarde

Door Kevin Krikhaar, 6 september 2026 10:4815 reacties, submitter: I_IBlackI_I

Het Duitse ruimtevaartbedrijf Isar Aerospace heeft zijn Spectrum-raket succesvol vanuit Noorwegen in een baan om de aarde gebracht. Het is voor het eerst dat dit is gelukt met een lancering in West-Europa.

De Spectrum-raket van Isar Aerospace bereikte zaterdagavond omstreeks 22.20 uur Nederlandse tijd een baan om de aarde na een lancering vanaf het Noorse eiland Andøya. De raket heeft daarbij ook met succes vijf kleine satellieten de ruimte in gebracht, zogenoemde cubesats.

Het was nog nooit een bedrijf gelukt om een raket vanuit West-Europa in een baan om de aarde te krijgen. De meeste lanceringen door Europese ruimtebedrijven vinden niet in Europa zelf plaats. Zo lanceert de Europese ruimtevaartorganisatie ESA zijn raketten vanuit Frans-Guyana in Zuid-Amerika.

Er zijn eerder wel pogingen ondernomen, onder meer door Isar zelf. De eerste testvlucht van het Duitse bedrijf vond in maart van 2025 plaats, maar zijn Spectrum-raket stortte toen na 30 seconden neer. Ook een eerdere raketlancering van Virgin Orbit vanuit Zuidwest-Engeland mislukte.

Tijdens deze tweede testvlucht van Isar is het dus wel gelukt, al verliep de weg ernaartoe niet zonder slag of stoot. De lancering zou eerder dit jaar plaatsvinden, maar werd viermaal uitgesteld: eerst door een defecte klep, vervolgens door vissersboten, daarna door een lek in een drukvat en tot slot vanwege een lekkende heliumtank.

Isar Aerospace wil uiteindelijk in zijn fabriek meer dan dertig raketten per jaar bouwen. Die moeten in de toekomst in sneltreinvaart kleine tot middelgrote satellieten vervoeren voor andere partijen. Het bedrijf wil hiermee naar eigen zeggen 'soevereine Europese toegang tot de ruimte' bieden.

Wat voor raket is Spectrum?

De Spectrum is een orbitale tweetrapsdraagraket met een lengte van 28 meter en een diameter van 2 meter. De relatief compacte raket kan een lading van maximaal 1000 kilogram vervoeren in een lage baan om de aarde. De eerste trap telt negen stuwmotoren, terwijl de tweede trap een enkele stuwmotor telt. Isar heeft het aandrijvingssysteem zelf ontwikkeld.

Reacties (15)


Disney+-gebruikers in Nederland kunnen niet meer casten vanwege patentinbreuk

Door Kevin Krikhaar, 6 september 2026 09:5874 reacties, submitter: ThEnd

Disney heeft voor de derde keer een nederlaag geleden in zijn patentengeschil met InterDigital. Ditmaal gaat het over de technologie die Disney gebruikt voor het casten van video's. Disney heeft de ondersteuning voor casting daardoor in Nederland en Duitsland weggehaald.

Disney+ casten
Disney+-gebruikers krijgen een foutmelding te zien als
ze proberen te casten. Bron: Reddit

Disney maakte inbreuk op een patent vanwege de manier waarop het bedrijf het casten van video's met AirPlay of Chromecast mogelijk maakte op zijn streamingdienst Disney+. Dat oordeelde de Europese octrooirechtbank Unified Patent Court eerder deze week. De uitspraak geldt in Nederland en Duitsland.

De patentinbreuk betreft de stappen waarmee Disney casten mogelijk maakt. Het gaat daarbij onder andere om de manier waarop het bedrijf andere apparaten zoekt om beelden naar te casten, waarna Disney een wifiverbinding tussen beide apparaten tot stand brengt en sessiegegevens verzendt naar het ontvangende apparaat. De beelden zelf worden niet rechtstreeks vanaf het eerste apparaat verzonden, maar worden opgehaald van een externe server.

Tot slot zijn beide apparaten tijdens het casten met elkaar gesynchroniseerd. Acties die gebruikers op het initiële apparaat uitvoeren (zoals het pauzeren van video's) worden overgenomen op het castingapparaat. Al deze stappen samen maken dat de rechtbank spreekt van een patentinbreuk.

De rechtbank oordeelt dat Disney per direct de inbreukmakende castingmethode moet weghalen. Het lijkt erop dat Disney de castingoptie al heeft weggehaald. Op Reddit melden gebruikers in Nederland en Duitsland al dat ze bij het gebruik van de optie een melding te zien krijgen waarin staat dat casten 'momenteel niet beschikbaar' is. Het is niet duidelijk of Disney in beroep gaat tegen de uitspraak.

Door eerdere rechtszaken verloren abonnees al ondersteuning voor 4k en hdr

Dit is al de derde rechtszaak die Disney+ heeft verloren van InterDigital. Door de vorige twee stopte de streamingdienst met het aanbieden van hdr- en 4k-beelden. Deze eerdere uitspraken hadden betrekking op meer Europese lidstaten, waaronder België. Het lijkt erop dat deze andere landen ditmaal de dans ontspringen.

Deze zaken gingen over de codec die Disney gebruikte voor de 4k- en hdr-streams. Het bedrijf is inmiddels overgestapt op een andere codec, maar volgens InterDigital pleegt Disney daar alsnog patentinbreuk mee. Het bedrijf heeft de streamingdienst daarom wederom aangeklaagd. Die zaak loopt nog.

InterDigital is een Amerikaans bedrijf dat onderzoek doet naar technieken voor de telecom- en streamingmarkt. Het bedrijf patenteert die nieuwe technieken daarna. InterDigital verkoopt zelf geen producten op basis van die patenten, maar licentieert ze aan andere bedrijven. Omdat het bedrijf die patenten zelf onderzoekt, zegt het geen patenttrol te zijn. Tweakers schreef recent een achtergrondartikel over de rechtszaken van InterDigital.

Reacties (74)