192GB-mini-pc's met nieuwe AMD-processor kosten rond 8000 dollar

Meerdere merken tonen op de IFA mini-pc's op basis van een AMD Ryzen AI Max+ PRO 495-processor, die maximaal 192GB unified werkgeheugen kan ondersteunen. Met hun grote hoeveelheid ram zijn de pc'tjes primair bedoeld voor AI-taken.

De AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 is het topmodel in de nieuwe Gorgon Halo-serie, de opvolger van de Strix Halo-serie (Ryzen AI Max 300). Deze processor heeft zestien Zen 5-cpu-cores en een krachtige ingebouwde RDNA 3.5-gpu. Deze Radeon RX 8655S heeft veertig compute-units, vergelijkbaar met een losse AMD Radeon RX 7700-videokaart.

AMD Ryzen AI Max PRO 400

De Gorgon Halo-processors kunnen worden voorzien van maximaal 192 GB ram, waar de Strix Halo-processors nog 128GB ondersteunden. Het gaat daarbij om unified geheugen, dat zowel door de cpu als door de videokaart kan worden gebruikt. De RX 8655S kan overigens niet de volledige 192GB aansturen, maar maximaal 160GB.

Voor AI-toepassingen kan zo'n enorme hoeveelheid geheugen wenselijk zijn, bijvoorbeeld voor het draaien van lokale llm's. Op de IFA presenteren de fabrikanten Acemagic, GMKTec, Lenovo en Minisforum dus nieuwe mini-pc's voor AI-taken.

Acemagic F9A-Pro495: rgb-verlichting en microfoons

De F9A-Pro495 van Acemagic is een aluminium kastje met een Mac Studio-achtig design en rgb-verlichting. Op het voorpaneel zit een Copilot-knop, maar je kunt een AI-assistent ook aanroepen door gewoon tegen het kastje te praten. Acemagic heeft vier 360-gradenmicrofoons geïntegreerd in de behuizing. Via ingebouwde 2W-speakers kan de F9A-Pro495 een gesproken antwoord geven.

Aansluitingen Acemagic F9A-Pro495
Voorkant USB4.0 Type-C (40Gbit/s, DP 2.0 Alt Mode)
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbit/s)
3,5mm-combojack
SD-kaartlezer
Achterkant USB4.0 Type-C (40Gbit/s, DP 2.1 Alt Mode)
USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbit/s)
USB2.0 Type-A
HDMI 2.1
DisplayPort 2.1
2x RJ-45 lan (2.5Gbit/s)
OCuLink (PCIe 4.0)
3,5mm line-out

Acemagic heeft zijn systeem voorzien van een ingebouwde SD-kaartlezer en DisplayPort-uitgang. Een opvallende toevoeging is de OCuLink-poort. Dit is een externe interface voor het PCI Express-signaal dat we allemaal kennen uit het binnenwerk van een pc. Je kunt er een externe videokaart op aansluiten om de rekenkracht verder te vergroten.

Acemagic F9A-Pro495Acemagic F9A-Pro495Acemagic F9A-Pro495

De F9A-Pro495 heeft verder ingebouwde Wi-Fi 7 en Bluetooth 5.4. Er passen twee M.2-ssd's in de behuizing. Het koelsysteem met vijf heatpipes laat de processor op 120W draaien. In de behuizing zit geen voeding, dus er is een externe stroomadapter nodig.

Op 10 september gaat de F9A-Pro495 in de voorverkoop op de website van Acemagic. In oktober komt hij beschikbaar. De verwachte prijs is ongeveer 8000 dollar voor de versie met 192GB werkgeheugen en 8TB opslag.

GMKTec EVO X5-Pro: vingerafdruklezer op het voorpaneel

Net als de pc van Acemagic heeft de GMKTec EVO X5-Pro een metalen behuizing, die je zowel verticaal als horizontaal kunt neerzetten. De groene knop op het voorpaneel is niet alleen een aan-uitknop, maar ook een vingerafdrukscanner. Een andere knop op het voorpaneel laat je schakelen tussen powerprofielen. De GMKTec Claw-software moet het gemakkelijk maken om AI-modellen te draaien.

Aansluitingen GMKTec EVO X5-Pro
Voorkant 2x USB4.0 Type-C (80Gbit/s)
2x USB Type-A
3,5mm-combojack
Achterkant 2x USB4.0 Type-C (80Gbit/s)
2x USB Type-A
HDMI 2.1
RJ-45 lan (10Gbit/s)
RJ-45 lan (2.5Gbit/s)
3,5mm-hoofdtelefoonuitgang

In de behuizing is ruimte voor drie PCIe Gen4 M.2-2280-ssd's. Drie ventilators en een vaporchamber vormen het koelsysteem, dat 132W aan warmte kan afvoeren. Een externe adapter levert de stroom.

In tegenstelling tot de voorganger, de EVO-X3, heeft de EVO X5-Pro geen OCuLink-poort. In plaats daarvan zijn er vier 80Gbit/s-USB-4-poorten aanwezig. Via die aansluitingen kun je meerdere EVO X5-Pro's samen in een cluster laten draaien. De EVO X5-Pro beschikt over ondersteuning voor AMD DASH-technologie, waarmee het systeem op afstand kan worden beheerd. Hiervoor dient de 2.5Gbit/s-ethernetpoort, maar GMKTec heeft er ook nog een snellere 10Gbit/s-poort naast gezet.

GMKTec EVO X5-ProGMKTec EVO X5-ProGMKTec EVO X5-Pro

GMKTec stelt dat de EVO X5-Pro in oktober beschikbaar zal zijn. Dit Pro-model bevat dan de Ryzen AI Max+ PRO 495-cpu en de volledige 192GB ram die wordt ondersteund. Een prijs noemt de fabrikant nog niet.

Lenovo ThinkCentre X Ultra: minder geheugen en VGA-poort

Tussen kleine merken zoals GMKTec en Acemagic is Lenovo een beetje een vreemde eend in de bijt. De ThinkCentre X Ultra is ook om andere redenen bijzonder. Ondanks de Gorgon Halo-processor is hij niet beschikbaar met 192GB werkgeheugen. In plaats daarvan is 128GB het maximum, waarvan 96GB kan worden toegewezen aan de videokaart.

Lenovo ThinkCentre X UltraLenovo ThinkCentre X UltraLenovo ThinkCentre X Ultra

De ThinkCentre X Ultra biedt ruimte aan twee M.2-ssd's. Het pc'tje beschikt over Wi-Fi 7 en Bluetooth 5.4. Net als het systeem van GMKTec kan hij op afstand worden beheerd via AMD DASH. Je kunt tot vier systemen aan elkaar koppelen in een cluster, verbonden via de Thunderbolt 4-poorten.

Opvallend is de 'punch-out port' op het achterpaneel, een verwijderbaar klepje waar een zelfgekozen aansluiting kan worden toegevoegd. Dat kan bijvoorbeeld een tweede 10Gbit/s-ethernetpoort zijn, maar ook nog een klassieke VGA-aansluiting.

Aansluitingen Lenovo ThinkCentre X Ultra
Voorkant 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbit/s)
3,5mm-combojack
Achterkant 2x Thunderbolt 4 (40Gbit/s, DP 2.1 Alt Mode)
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbit/s)
HDMI 2.1
DisplayPort 2.1
RJ-45 lan (10Gbit/s)
'Punch-out port'

Lenovo gaat de ThinkCentre X Ultra vanaf november verkopen voor een startprijs van 3100 euro. Voor dat geld krijg je waarschijnlijk niet de maximale configuratie met 128GB werkgeheugen.

Minisforum: AI-nas en intern PCIe-slot

Minisforum toont twee verschillende systemen op basis van de Ryzen AI Max+ PRO 495. De N5 MAX zagen we al op Computex. Je kunt er volgens Minisforum in totaal 200TB aan opslag in kwijt. Er zijn vijf 3,5"-bays voor harde schijven. Binnenin zitten vijf M.2-slots met een PCIe 4.0-interface. Slechts een daarvan heeft de volledige vier lanes aan bandbreedte.

Minisforum N5 MAX

De N5 MAX kan draaien op Minisforums eigen Linux-distributie voor zijn nassen, MinisCloud OS, maar andere besturingssystemen zoals Windows 11 zijn natuurlijk ook mogelijk. Het kastje beschikt over een koelsysteem met vijf heatpipes en een ingebouwde 250W-voeding.

Aansluitingen Minisforum N5 MAX
Voorkant USB4.0 Type-C (40Gbit/s, DP 2.0 Alt Mode)
USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbit/s)
Achterkant 2x USB4.0 Type-C (80Gbit/s, DP 2.0 Alt Mode)
USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbit/s)
USB2.0 Type-A
HDMI 2.1
2x RJ-45 lan (10Gbit/s)
Intern USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbit/s)

Minisforum zegt dat een N5 MAX met een Ryzen AI Max+ PRO 495 en 192GB ram tussen 7500 en 8000 dollar zou kosten. Het merk heeft vanwege die prijs geen plannen om hem standaard op zijn website te koop aan te bieden, zoals het bestaande Ryzen AI Max+ 395-model met 128GB ram. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen voor de mogelijkheden.

Het andere pc'tje van Minisforum, de MS-S1 MAX, gaat wel in de reguliere verkoop met de nieuwe AMD-processor en 192GB ram. Vanaf oktober moet hij beschikbaar zijn voor naar schatting 8000 dollar. Ook deze pc is niet volledig nieuw. Een versie met Ryzen AI Max+ 395 was al langer beschikbaar.

Minisforum MS-S1 MaxMinisforum MS-S1 Max

De MS-S1 MAX kan zowel verticaal als horizontaal worden neergezet. In de behuizing zitten twee microfoons om met een AI-assistent te praten. In tegenstelling tot de pc van Acemagic heeft hij geen ingebouwde speakers om iets terug te zeggen.

Aansluitingen Minisforum MS-S1 MAX
Voorkant 2x USB4.0 Type-C (40Gbit/s, DP 2.0 Alt Mode)
USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbit/s)
3,5mm-combojack
Achterkant 2x USB4.0 Type-C (80Gbit/s, DP 2.1 Alt Mode)
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbit/s)
2x USB2.0 Type-A
HDMI 2.1
2x RJ-45 lan (10Gbit/s)
Intern PCIe x16-slot (PCIe 4.0 x4-bandbreedte)

De MS-S1 MAX heeft ingebouwde Wi-Fi 7 en Bluetooth 5.4. De behuizing biedt ruimte aan een ingebouwde 320W-voeding, zodat er geen aparte adapter nodig is. Behalve twee M.2-ssd's kun je ook nog een lowprofilekaart kwijt in het PCIe-x16-slot. Dat heeft overigens maar vier lanes aan bandbreedte.

Door Friso Weijers

Redacteur

06-09-2026 • 14:32

7

Reacties (7)

Sorteer op:

Weergave:

Wat zou je draaien op een systeem dat 160GB beschikbaar heeft voor je LLM, iets als Llama-3.3-70B (Q8_0) of DeepSeek-V3 (671B MoE) ?

Waarvoor is die Oculink handig, voor als je een 5090 hebt liggen en net iets meer tokens per seconde wilt halen? Maar dan heb je weer niets aan die 160GB unified RAM.
Op dit moment denk ik qwen 3.8 maar op full precision en full context met meerdere threads.

Ik heb hier laatst wat over nagedacht en kwam tot de conclusie dat het toch nog niet zover is om echt een groot model makkelijk zelf te draaien. Denk echt dat je beter een kleiner goed model op full precision kan draaien dan groter die een beetje gehandicapt is.
Ik denk een MoE model vanwege de wat tragere througput. Iets als de Qwen 3.8 flash next lijkt mij een goede kandidaat.
Ik dacht dat ik al gek was om de N5 Max (met de 395+ APU) met 128gb unified memory te bestellen. Maar het kan blijkbaar nog gekker met nog meer GPU power en meer geheugen voor nog grotere LLM's. Ik vrees dat het nog wel even duurt voordat de RAMageddon voorbij is...
Waarom geven ze die "AI hype bakken" niet minimaal twee SFP slots > 50gb/s per stuk? Als je target audience prosumers en bedrijven zijn mag je ze best wel de optie geven om die 192gb op een bruikbare snelheid met andere machines te delen, en zelfs een team van 2x 10gbit is dan nog traag. Al helemaal voor acht duizend euro. 8)7
Tja, je kan hier een flink model op draaien, maar het performed voor geen meter. De geheugenbandbreedte met LPDDR5x houdt niet over. Wel wat vreemd dat de specificaties van de Ryzen AI Max+ PRO 495 in dit nieuwsbericht niet worden vermeld. Een vergelijk met de voorganger (395) schitterend ook door afwezigheid.
Ik heb vroeger werkstations voor Architecten gebouwd. Zelfs 20 jaar geleden zou 8k nog totaal overzichtelijk zijn.

Het belangrijkste was dat er nooit uitval is. Niet alleen vanwege de kopzorgen je krijgt dan een architect die honderden per uur kan kosten, die IT troubleshooting gaat doen.

En daarnaast moet het zo snel mogelijk zijn.

5% sneller klaar zijn met het doorrekenen, kan het verschil zijn tussen door kunnen werken of toch geneigd zijn even koffie te gaan halen terwijl de PC aan het rekenen is.

Architecten die koffie gingen halen was bij het management echt een probleem wanneer het druk was.

Dus ja, 8 duizend voor een PC klinkt misschien veel, maar een werknemer kost aanzienlijk veel meer.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn