Door Dimitri Reijerman

Redacteur

Cartech in de nabije toekomst

24-04-2010 • 09:00

70

Multipage-opmaak

Inleiding

In onze eerste cartech-special bekeken we hoe enkele automerken de nieuwste technieken op het gebied van veiligheid, entertainment en comfort in hun voertuigen verwerken. Vrijwel alle grote merken hebben hun eigen hightech-producten ontwikkeld en plaatsen deze vrijwel altijd in hun duurdere modellen.

In dit tweede deel werpen we een voorzichtige blik op de toekomst. Met name de Europese Unie legt steeds meer nieuwe veiligheidseisen aan de automobielindustrie op. Bovendien probeert Brussel innovatie op dit vlak met subsidies te stimuleren. De komende jaren moet de techniek zich bewijzen. Wat kunnen we allemaal verwachten?

Mercedes Benz F-800 Research Vehicle

Veiligheid op Europees niveau

In Europa wordt onder aanmoediging van EU-subsidies in meerdere projecten gewerkt aan ict-producten voor de automotive-industrie. Alleen al de afgelopen twee jaar werd daar een budget van 160 miljoen euro voor beschikbaar gesteld.

Een van de voornaamste doelen is om de verkeersveiligheid te vergroten en daarmee het aantal verkeersdoden sterk te laten dalen. Dat technische oplossingen hard nodig zijn, staat buiten kijf: alleen al in 2008 vonden er 1,2 miljoen ongelukken plaats op de Europese wegen met 39.000 doden en 1,7 miljoen gewonden tot gevolg. De totale kosten van al deze verkeersongelukken worden geschat op jaarlijks 160 miljard euro.

Een andere reden voor de forse investeringen in automotive-hardware en -software is het Europese milieubeleid. De EU hoopt mede door slimme elektronica de uitstoot van broeikasgassen door het verkeer de komende decennia met tientallen procenten te reduceren. Het is dan ook niet vreemd dat de elektrische auto zich op toenemende belangstelling mag verheugen.

De EU wil een deel van de in ontwikkeling zijnde systemen de komende jaren gaan verplichten voor nieuwe voertuigen. Dit lijkt vanzelfsprekend, maar is het niet. Ondanks dat airbags en het ABS-antiblokkeersysteem gemeengoed is in nieuwe voertuigen, is het in de meeste landen nog niet verplicht

Een van de eerste systemen die in de EU verplicht zal worden is Electronic Stability Control. Dit actieve rijveiligheidssysteem moet helpen het voertuig bestuurbaar te houden, bijvoorbeeld bij plotse uitwijkmanoeuvres. Vanaf 2012 moeten alle nieuwe automodellen dit systeem hebben, terwijl in 2014 alle commercieel verkrijgbare auto's met Electronic Stability Control uitgerust dienen te zijn. Volgens berekeningen zou als alle auto's van ESC voorzien zouden zijn, honderdduizend ongelukken voorkomen kunnen worden en vierduizend levens worden gespaard.

Vanuit de EU is ook warme belangstelling voor reeds bestaande systemen als adaptive cruise control, brake assist, lane departure prevention en nachtzichtapparatuur om in het donker aanrijdingen met voetgangers te voorkomen. Concrete plannen om deze systemen echter verplicht te stellen, zijn er nog niet. Dit zal wel gebeuren met het nog relatief onbekende eCall.

*Ecall

Om het aantal verkeersdoden terug te brengen, dienen hulpverleners zo snel mogelijk op de plaats van een verkeersongeluk te zijn. Ook moeten hulpdiensten goed inzicht hebben in de ernst en de omvang van een verkeersongeluk.

Daarom is eCall ontwikkeld: dit systeem slaat via het gsm-netwerk alarm op het Europese alarmnummer 112 zodra wordt geregistreerd dat een voertuig bij een ongeluk betrokken is geraakt, bijvoorbeeld als de airbag wordt opgeblazen. Een eCall-module verstuurt gegevens als de laatste gps-coordinaten, het serienummer en het kenteken van de auto, en het soort brandstof dat wordt gebruikt. Ook het type voertuig is van belang: een reddingswerker heeft weinig zin om bij het opensnijden van een verongelukt elektrisch voertuig een voedingskabel met een spanning van een paar duizend volt te raken.

Ecall moet het verder mogelijk maken om vanuit een centrale post contact te zoeken met de inzittenden. Als de bestuuder niet reageert, dan worden de hulpdiensten naar de plek des onheils gestuurd. Mocht de chauffeur wel kunnen antwoorden, dan kan aan de hand van zijn antwoorden al dan niet tot actie worden besloten.

De technische implementatie van eCall is relatief eenvoudig; diverse nieuwe auto's van Citroën en Peugeot zijn al van het systeem voorzien. De grootste uitdaging is nog wel om eCall op alle Europese mobiele netwerken en bij alle hulpdiensten te laten werken. De EU wil eCall vanaf 2014 verplichten voor alle nieuwe voertuigen. Volgens schattingen zou het systeem 2500 levens per jaar kunnen redden, met name omdat de reactietijd voor hulpverleners in stedelijke gebieden met 40 procent zou afnemen en daarbuiten zelfs met de helft.

Informatie-uitwisseling

Diverse Europese automotive-projecten naderen de eindstreep en kunnen al in de praktijk geïmplementeerd worden. Een van deze projecten is 'Coopers', dat met behulp van draadloze communicatiesystemen continu informatie tussen voertuigen en infrastructuur langs de weg wordt uitgewisseld. Zo kan de bestuurder worden gewaarschuwd voor ongelukken, werkzaamheden, gevaarlijke weersomstandigheden en files. Coopers maakt gebruik van diverse draadloze technieken om data te versturen, waaronder dab, grps en umts, en wimax.

In het verlengde van het Coopers-systeem wordt door Europese bedrijven aan het CVIS-project gewerkt. Daarbij ligt de nadruk op de ontwikkeling van een universele communicatiemodule, die de boordcomputer van een voertuig niet alleen met de vaste infrastructuur kan laten communiceren, maar ook met andere auto's in de omgeving. Het CVIS-project moet resulteren in een open platform, waarop aanvullende diensten kunnen worden aangeboden.

Een vergelijkbaar automotive-project waar zowel de Europese industrie als de verkeersveiligheid bij gebaat zijn, is Safespot. Ook bij dit project worden technieken ontwikkeld om de verkeersveiligheid te vergroten met behulp van communicatie tussen verkeersdeelnemers en de infrastructuur. Een goed voorbeeld is de ontwikkeling van een applicatie die niet alleen de bestuurder waarschuwt als deze door rood licht rijdt; ook naburige automobilisten krijgen een seintje.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Ook binnen Nederland zoeken bedrijven elkaar op om gezamenlijk nieuwe technieken te ontwikkelen. In samenwerking met het ministerie van Economische Zaken is daarvoor Spits opgezet, waarin onder andere NXP, Logica, TomTom en TNO zitting hebben. Met name TNO werkt de laatste jaren aan manieren om spookfiles te voorkomen. Dergelijke files ontstaan doordat weggebruikers plots remmen of van rijbaan veranderen; een achterligger remt dan, diens achterligger remt ook weer, enzovoorts.

Circa 25 procent van alle verkeersopstoppingen in Nederland zou spookfiles betreffen en er is dus zeker behoefte aan een systeem dat het verkeer gelijkmatiger laat doorstromen. In februari hield TNO nog een proef op de A270, waarbij apparatuur werd getest om auto's onderling te laten communiceren. De eerste ervaringen zouden positief zijn, maar er moet nog flink aan de systemen worden gesleuteld.

Video (nos_video_embed.swf)

De stand van zaken

In maart van dit jaar werden demonstratievoertuigen met Coopers-, Safespot-, Spits- en CVIS-systemen aan het publiek getoond tijdens de Cooperative Mobility Showcase 2010 in de Amsterdamse RAI. Daarbij waren in een Volkswagen-bus en een personenauto een aantal computers in de achterbak geplaatst die via 2g, 3g en gps met de omgeving communiceerden. Ook werd de de IEEE 802.11p-standaard toegepast. Deze 'mobile wifi'-versie maakt gebruik van de in Europa voor verkeersdoeleinden gereserveerde 5,9GHz-frequentie om voertuigen met de infrastructuur langs de weg te laten communiceren.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Hierbij werden met name diensten gedemonstreerd die de verkeersveiligheid en de doorstroming op de grote wegen moeten bevorderen. Zo kon de boordcomputer dankzij een baken langs de weg de Nederlandse teksten op de matrixborden vertalen naar onder andere Engelse en Spaanse mededelingen. Ook kon er via eCall contact worden gelegd met de alarmcentrale van wegbeheerder Rijkswaterstaat en werden er waarschuwingen bij files, wegwerkzaamheden en het naderen van oversteekplaatsen voor schoolkinderen gegeven. Voor ongeduldige chauffeurs werd op een display getoond hoe lang het nog duurde voor een stoplicht op groen zou springen.

Onderlinge communicatie tussen auto's heeft meer voordelen. Zo kunnen zowel systemen langs de weg en andere voertuigen een spookrijder detecteren. Zodra dat gebeurt, kan een waarschuwing naar naburige auto's worden verstuurd, die dan bijvoorbeeld 'blijf rechts rijden' op het dashboard tonen. Ook kan de alarmcentrale worden ingelicht.

De gemeente Amsterdam voorzag de demonstratievoertuigen verder van realtime informatie over alternatieve vervoersmethoden, inclusief de verwachte reistijd. Zo kan de chauffeur mogelijk overgehaald worden om de auto aan de rand van de stad te parkeren en per metro of trein verder te reizen. Hybride auto's kunnen een seintje krijgen dat ze een groene zone binnenrijden, zodat de motor overschakelt op elektrische aandrijving.

Voor met name de Nederlandse markt werden systemen voor rekeningrijden getoond. De bestuurder kan bijvoorbeeld zien wat de kosten voor een bepaalde route zijn. Inmiddels heeft de politiek in Nederland de kilometerbeprijzing voorlopig in de ijskast gezet, maar de ontwikkelaars verwachten dat ook in andere landen interesse voor het concept bestaat.

Diverse bedrijven toonden applicaties die commercieel op het open platform ingezet kunnen worden. Zo werd een 'sociale verkeersapplicatie' getoond, waarbij carpoolers een 'match' kunnen maken. Daarbij speelt niet alleen de eindbestemming een rol, ook kunnen deelnemers elkaars profielen bekijken en beoordelen. Parkeergarages kunnen vrije parkeerplekken aanbieden, en benzinestations kunnen hun prijzen 'broadcasten'.

De hardware in de demonstratievoertuigen was nog duidelijk in de prototype-fase: in de achterbak waren niet alleen twee mini-servers te vinden, maar ook losse omvormers voor de stroomvoorziening. Ook de gebruikte touchscreens functioneerden nog niet optimaal en de software - die op een Linux-systeem draaide - crashte tijdens een demonstratieritje.

Logica liet weten dat de omvangrijke hardware-uitstalling inmiddels goeddeels kan worden vervangen door een pcb'tje met wat chips. Deze sterk verkleinde hardwaremodule is geschikt om onzichtbaar in een auto gemonteerd te worden en verstuurt zijn videosignalen via een wifi-zendertje naar een touchscreen bij de bestuurder. De deelnemende bedrijven verwachten dat in ieder geval een deel van de gedemonstreerde hardware vanaf 2012 in vrachtwagens te vinden is. In 2015 zouden de eerste personenauto's aan de beurt komen.

Cartech in elektrische auto's

Naast de Europese initiatieven die door de verstrekte miljoenensubsidies nieuwe automotive-concepten kunnen ontwikkelen, blijven ook diverse autofabrikanten op dit terrein innoveren. Een goed voorbeeld daarvan is het nog jonge Amerikaanse bedrijf Tesla dat met zijn Roadster een van de eerste succesvolle elektrisch aangedreven sportauto's op de markt bracht. De Roadster is nog voorzien van een traditioneel dashboard, maar de voor 2011 aangekondigde Model S neemt hier geheel afscheid van.

Tesla Model S Tesla Model S Tesla Model S

De nieuwe sedan van Tesla, uiteraard ook voorzien van elektrische aandrijving, toont alle boordinstrumenten, zoals de snelheidsmeter en toerenteller, op een enkel elektronisch display. Daarnaast is de middenconsole vervangen door een enkel touchscreen; zelfs de bediening van de verwarming is hier vervangen door virtuele knoppen.

De Tesla Model S heeft verder geen sleutels. Zodra de juiste rfid-tag wordt herkend, springen de deurknoppen naar buiten en kunnen de deuren worden geopend. Ook wordt de Model S niet met een sleutel, maar met een rfid-tag gestart. Het 17"-display kan onder andere de beelden van een aan de achterzijde bevestigde camera tonen en een webbrowser oproepen. Omdat het voertuig continu een 3g-verbinding heeft, gebruikt de auto Google Maps als navigatiehulp.

Ook het Japanse Nissan heeft hoge verwachtingen van zijn nieuwe elektrische auto, de Leaf. Uiteraard geeft de Leaf op het dashboard aan hoeveel kilometer er nog gereden kan worden, en waar het dichtstbijzijnde oplaadpunt is. De boordcomputer toont op de displays de temperatuur van de accu's en het stroomverbruik, dan wel de hoeveelheid teruggewonnen energie tijdens het remmen.

Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf

De boordcomputer van de Leaf staat echter ook draadloos in verbinding met een een datacenter. Via deze verbinding belooft Nissan informatie, entertainment en 'voertuigondersteuning' aan te bieden. Nissan werkt daarnaast aan een iPhone-applicatie, waarmee diverse functies van de Leaf op afstand gebruikt kunnen worden. Zo kan de airconditioning worden in- of uitgeschakeld en kan de Leaf-bezitter zien of zijn accu's al zijn opgeladen.

Conclusie

In deel 1 van dit tweeluik werd al duidelijk dat moderne auto's langzamerhand verworden tot computers op wielen. De nadruk ligt op het verhogen van de veiligheid, waarbij het echter opvalt dat vrijwel alle fabrikanten hun eigen software en hardware ontwikkelen in de kennelijke hoop het wiel opnieuw uit te vinden.

Ondanks de innovatiedrift bij de verschillende autofabrikanten, waarbij de Europese merken het goed lijken te doen, is standaardisatie, onder meer door Europese regelgeving, onvermijdelijk. Dat is gunstig, omdat de ontwikkeling van nieuwe of verbeterde veiligheidssysteem dankzij heldere randvoorwaarden in een stroomversnelling kan. Het is echter nog de vraag of de Europese autofabrikanten hun voorsprong kunnen vasthouden als ook Aziatische en Amerikaanse autobouwers op deze ontwikkelingen mogen of zelfs moeten inspelen.

Informatie-uitwisseling loopt als een rode draad door de ontwikkelingen. Het gaat daarbij niet langer om relatief eenvoudige leverancier-consument-communicatie als gps-navigatie. Een fijnmazig netwerk van met elkaar overleggende boordcomputers, die allerhande bestaande netwerken kunnen gebruiken, maakt veel nieuwe, interessante toepassingen mogelijk. Het opstellen van betrouwbare file-informatie aan de hand van gsm-gegevens is slechts een begin.

Daarnaast begint de moderne auto steeds meer op een rijdende huiskamer te lijken. Het bekijken of beluisteren van streaming media zal de komende jaren vermoedelijk een grote vlucht gaan nemen, en menige achterbank wordt in de nabije toekomst van spelcomputers voorzien, zeker als mobiele internetverbindingen tot de standaarduitrusting van auto's gaan behoren.

De nieuwe snufjes bieden ten slotte ook overheden nieuwe mogelijkheden voor de aanpak van gemeenschappelijke problemen als files en milieuvervuiling. Europese bedrijven trachten hier nu al op in te spelen met technieken als dynamische route-informatie en kilometerbeprijzing. Toch zullen met name deze ontwikkelingen mogelijk stroever gaan verlopen, omdat er de nodige weerstand tegen dergelijke maatschappelijke veranderingen is. De uiteindelijk afgeschoten Nederlandse plannen omtrent het rekeningrijden zijn daarvan een wel het duidelijkste voorbeeld.

Lees meer

BMW toont iPad-integratie op autoshow
BMW toont iPad-integratie op autoshow Nieuws van 21 september 2010
BMW bouwt hybride sedan met 120V-accu's
BMW bouwt hybride sedan met 120V-accu's Nieuws van 24 september 2008

Reacties (70)

70
69
38
1
0
9
Wijzig sortering
Belachelijk die drift om zo veel mogelijk elektronica in auto's te pompen ten behoeve van veiligheid. Dit conflicteert op zoveel niveau's met andere speerpunten van de EU. Ik geloof dat er meer moet worden gekeken naar de infrastructuur zelf. Denk alleen al aan de borden langs de weg. In Nederland kun je geen 30 meter kijken zonder een verkeersbord te zien. Door hier een duidelijkere structuur in te brengen, kun je meer besparen dan door auto's volledig om te bouwen in rijdende computers. Auto's worden zwaarder, ingewikkelder en onbetrouwbaarder. Terwijl juist auto's minder moet verbruiken en veiliger moeten worden.
Belachelijk die drift om zo veel mogelijk elektronica in auto's te pompen ten behoeve van veiligheid. Dit conflicteert op zoveel niveau's met andere speerpunten van de EU.
Ach op andere vlakken strookt het wel weer met de speerpunten van diverse overheden en de EU.
Bijvoorbeeld het verplichten van Ecall.
Wil zo'n systeem effectief zijn, dan zal de GSM module al aan moeten staan voordat het eventuele ongeval plaats vind. Wanneer het eerst nog een verbinding op moet bouwen na een ongeval, kunnen er zo maar minuten verloren gaan in worst-case situaties.
Kortom dan heb je -met de bewaarplicht- een tracking systeem voor elke auto op Europese wegen. Ideaal voor file-informatie, maar ook vrijwel gratis een km-heffing. Zelfs een systeem wat eventueel op verzoek interessante data zou kunnen doorsturen, omdat het met de boordcomputer is verbonden.
Kortom je weet dan in elk geval zeker dat je echt overal te tracken bent en dergelijke informatie is helaas niet zo omvangrijk dat het onbegonnen werk is om het ook werkelijk te verwerken. (orde van 250 kByte per jaar per auto en dan weet je per minuut waar elke auto is geweest)

Toch wel jammer dat je dergelijke kritische noten niet terug kunt vinden op een site zoals deze, al is km-heffing nog wel heel even aangestipt in de conclusies.
Omdat er teveel weerstand was tegen de kilometerheffing gaan ze het nu dus over een andere boeg gooien om jou toch te kunnen tracken. Voorlopig ben je nog veilig, de verplichting geld alleen voor nieuwe auto's, dus niet het verplicht in laten bouwen zoals met het kilometerheffing kastje, maar zo gauw je dan door de oude auto's heen bent, ben je de sjaak en sta je in de database.

Ik denk echter dat het met dat ecall systeem niet zo'n vaart gaat lopen, zolang je nog anoniem kunt zijn op het telefoon netwerk. Gewoon om de zoveel tijd de simkaart vervangen door een prepaid kaart en niemand die je meer kan tracken, want niemand weet welke simkaart van jou is. Dat is al een stuk privacy vriendelijker dan de km-heffing, aangezien dat nooit anoniem kan zijn (van een anoniem persoon kun je moeilijk geld vragen).
Hoewel een teveel aan elektronica inderdaad niet goed is vind ik wel dat er in de toekomst systemen moeten komen die een wagen kunnen beïnvloeden om zo ongevallen te vermijden. Er rijd hier in België 1 trein door het rood en er vallen wat doden en direct staat het land op zen kop vanwege het ontbreken van zo een systeem. Maar er vallen jaarlijks zowat 1000 doden op onze Belgische wegen en een veelvoud aan gewonden gewoon omdat mensen onveilig rijden met hun wagen. Daar kunnen zulke systemen perfect ingrijpen.
Auto's die voor zichzelf dingen gaan beslissen lijken me veel gevaarlijker dan hier en daar een onveilige rijder...
investeren in infrastructuur op dit moment gaat moeizaam met een kabinet die probeert te bezuinigen. Daarentegen is dit commercieel haalbaar, hoewel de overheid wel zijn pootjes erin steekt, en wordt deze innovatie drive gesteund door de markt en commerciële bedrijven.
Leuk zo'n touchscreen in de Tesla. Maar wordt het daar juist niet gevaarlijker van? Als je je verwarming hoger wilt zitten, die ik dat nu op de tast. Dat kan dan niet meer, want je voelt niets meer, en zult dus op het scherm moeten kijken - en kun je dus niet meer op de weg letten.
Hmm ik denk dat dit wel meevalt. Ik denk het :p.
Ik vind dit echt een verbetering alleen: alle auto's in 2014 moeten dit hebben. Lukt dit dan ook nog in een auto van 5 jaar oud? Die misschien 750 euro heeft gekost, en waarvan een gps module met wifi en 3g en 2g misschin wel 1000 euro kost? Dan vind ik dit een beetje belachelijk.
Misschien komt hier wel subsidie op ..
"Vanaf 2012 moeten alle nieuwe automodellen dit systeem hebben, terwijl in 2014 alle commercieel verkrijgbare auto's met Electronic Stability Control uitgerust dienen te zijn."

Dus ik zie niet hoe waar er staat dat het voor oude auto's ook verplicht wordt, of begrijp ik je verkeerd. :s

Maar, euh... laten subsidiëren door de verzekeringsmaatschappijen, als het goed werkt, zullen zij de kost er wel terug uit kunnen halen...niet?
Simpel: fabrikanten krijgen een typegoedkeuring voor elk model auto's. Wat deze maatregel betekent:
In 2012 krijg je als fabrikant geen typegoedkeuring meer zonder ESC.
In 2014 mag je als fabrikant geen auto's meer verkopen zonder ESC.

Je mag in 2013 dus nog wel auto's van het modeljaar 2011 verkopen, met een oude typegoedkeuring.
Ik denk niet dat het meevalt... Ik heb nu al dat ik meer moeite heb met het vinden van de drukknopjes voor de verwarming in onze nieuwere auto dan met de simpele draaiknop in het oude barrel... Ook omdat ik misschien met wat oefening die knopjes wel op de tast kan vinden, maar ik moet op het display kijken om te zien hoe hoog ik hem afstel. Met de oude draaiknop was dat op de tast overduidelijk.
Met een touchscreen heb je ook best wel het risico dat je misschien probeert het op de tast te doen, iets doet wat je niet wou, geïriteerd raakt en wegkijkt naar je schermpje terwijl de verkeerssituatie dat misschien helemaal niet toe laat. Ik vind het absoluut geen goede ontwikkeling.
Tesla zijn de pioneers he, dus maak je maar geen zorgen.
Blijkt dit niet goed te werken, dan gaan de andere autofabrikanten de touchscreen verbeteren of gewoon de andere kant op qua functionaliteit/design.
+1

Een paar maanden in een simpel oud Opeltje gereden, ook met wat kouder weer af en toe. Kon op de tast de verwarming hoger zetten. Daarna kreeg ik een Volvo leasebak met ronde draaiknoppen, en moest ik ineens op het display gaan kijken voor een hoop dingen die ik daarvoor blind kon. Ik vond sommige dingen aan die auto een achteruitgang eerlijk gezegd.

Ik rij nu een BMW en daar is het nog veel erger. Misschien komt het omdat ik de auto pas heb, maar ik zoek me af en toe rot waar die ene functie ook weer zat. Ik krijg er een beetje het WIndows gevoel van: zoeken in GUI's tot je die ene optie weer toevallig tegenkomt. Dat is prima voor dingen die je 1 keer in stelt en daarna nauwelijks meer aan komt, maar ook de radio/cd/mp3speler zit daarin, en de navigatie, waardoor je regelmatig in de war raakt. Bij Top Gear hadden ze gelijk toen ze de opmerking plaatsten "you need an IT degree to operate it".

Maarja, ik denk dat je er niet meer omheen kunt tegenwoordig, want er worden steeds meer functies in auto's gepropt, en draaiknoppen die 1 functie vervullen nemen teveel plek in, en worden vervangen door knoppen met functies afhankelijk van het menu waar je in zit, of in het geval van de Tesla gewoon door een touchscreen, zodat je helemaal niks meer blind kunt doen. En dat is grappig, want een hoop van die nieuwe snufjes zijn juist bedoelt om de veiligheid te verhogen, dus op deze manier streeft het doel zichzelf voorbij...
Nee, volgens mij lees je het verkeerd. Alle modellen die nieuw worden uitgebracht vanaf 2012 moeten minimaal leverbaar zijn met een dergelijk systeem. Vanaf 2014 moeten alle nieuwe auto's verplicht hiermee uitgerust zijn. Tussen 20122 en 2014 is het dus nog een optie, daarna niet meer.
Als er staat commercieel verkrijgbaar houd dat volgens mij ook in dat een autobedrijf je geen tweedehands auto mag verkopen waar het niet in zit.

Dat lijkt me wel heel erg sterk dat ze dat erdoor krijgen. De autoindustrie zal dan wel staan te juichen, aangezien er dan noodgedwongen een verjonging op de automarkt ontstaat.
Eens met Finraziel, ga eens in de auto van een vriend zitten en probeer tijdens het rijden de radio te bedienen.. aan en uit is al een probleem. Stoppen op parkeerhaven, radio aanzetten, afstemmen, en verder rijden.


Alaintje :

een 'oude' auto van 2005 kost geen 750 euro zoals jij denkt, maar 8000 en meer.
Geen dikke bak maar een gewoon fiesta'tje.

Ford Fiesta 1.4 16v 58kw 3d Trend... € 8.900 .. 2003
Dat is raar zeg! Wij hebben een "dikke" Ford Mondeo 2.0 Ghia van 2002 voor nog geen 6000 euro en dat met nog maar 120k op de teller, dus ik denk dat je toch iets beter zal moeten kijken. Tuurlijk een auto uit 2005 zal wel duurder zijn maar overdrijven is natuurlijk een vak. Een gloednieuwe ford fiesta uit 2010 kost een keer €13.000

@poepkop
Tjah een fiat punto is natuurlijk niet te vergelijken met de luxe uitvoering van een grote luxe auto. Maar mijn punt was dus dat 8.900 euro zwaar overdreven is voor een simpele auto uit 2003! Zelfs een zwaar overpriced model als de polo kost dat nog niet! En nee dit is het nieuwere model al die "classic" is tot 2002 maar zelfs dan is die €8.900 veel te overdreven.

[Reactie gewijzigd door DarkBlaze op 23 juli 2024 22:06]

Ga maar eens kijken op marktplaats dan zal je zien dat kleine auto's veel waarde vaster zijn dan grote auto's zoals de mondeo. Zeker bij een merk als Ford is dat goed te zien. Fiesta's zijn duurder dan escort's van het zelfde jaar. Dit heeft te maken met het feit dat grote auto's duurder zijn in onderhoud (een tweedehands auto heeft meer onderhoud) en met hogere vaste lasten.
nog maar 120k op de teller
Jeez, ik rij in een punto uit '07 met 30.000 op de teller, die gaat echt niet voor 750 van de hand hoor ;) Maar die Ford Fiesta is geen 8900 waard, dat is nog het oude 'classic' model als ik me niet vergis.
OT: touchscreens gaan het gewoon niet worden, ik vind kloten met de tom tom al gevaarlijk en ben erg blij dat ik veel functies op het stuur kan bedienen. Ik gebruik graag mijn handen voor de bediening, niet mijn ogen. Trafficshaping vind ik daarentegen wel een goed idee, als iedereen op die manier sneller op zijn bestemming kan komen, graag.

[Reactie gewijzigd door poepkop op 23 juli 2024 22:06]

Mijn moeders seat van 1990 kost anders maar €500,- Dus het kan wel, maar inderdaad niet van 2005.

Verder denk ik dat systemen als spits wel gaan doorbreken. Alleen vraag ik me af of alle features zo positief zijn als ze zichzelf voor doen. Verder vind ik ook dat het hele systeem uit moet kunnen wanneer je er geen zin in hebt. Anders neemt heel dat systeem autorijden van je over terwijl je dat misschien liever zelf doet.

Dat het onhandig bedienen is tijdens het autorijden kan ik mezelf in vinden, maar ik verwacht wel als ze zo'n systeem in de markt krijgen, dat er dan alternatieve bediening komt.
Wijs mij eens een nederlands straatlegale werkende auto met apk aan die 750 kost?

Een beetje fatsoenlijke auto uit 1992 kost nog meer!
alaintje is 14, die weet enkel hoeveel 1kg snoep kost...
klopt heb net een Toyota corola uit 95 met 126k op de teller voor 1950 gekocht..
Ja, daar heb je een punt. Niet alles hoeft van mij met schermpjes en dingen; Audi bijvoorbeeld heeft navigatie tussen je snelheids- en toerenteller in; zo hoef je niet meer op een derde plek in je auto te kijken (scherm op middenconsole) voor navigatie.

Je voorbeeld met de verwarming spreekt me dan ook erg aan; dat gaat nu op de tast en met een touchscreen kan dat niet. Ik heb dan liever een 'normaal' middenconsole en eventueel gesproken hulp om files te ontwijken of bij gladde wegen (zoals in het filmpje van SPITS).

Die fancy GUI truukjes hoeven van mij ook niet; ik wil niet dat er een scherm in mijn dashboard zit wat flipovers doet, en schermen laat faden; als ik er dan toch aan moet zitten onderweg wil ik dat het snel en duidelijk is; laat die animaties maar achterwege dan.
Wie weet misschien dat we ooit een soort "gestures" gaan gebruiken. Bijvoorbeeld 3 vingers op de touchscreen naar rechts bewegen is verwarming omhoog zetten. Zoiets zou je nog 'blind' kunnen bedienen.
Er zijn tegenwoordig al tactile touchscreens, waarop je dus ook kan voelen wat je doet. http://www.youtube.com/watch?v=lUWy2GW7XQ4
Op zich mooi dit soort ontwikkelingen, maar is het ook veilig? Dadelijk kraken ze die software en sturen ze je naar een of ander louche buurt waar je vervolgens je auto kwijt bent.

Op een of andere manier heb ik het idee dat de elektronische auto niet de toekomst zal worden.

Als je accu leeg is heb ik hem niet even zo opgeladen. Met waterstof is dat denk ik veel makkelijker te realiseren en dan heb je ook zero emissie aan schadelijke stoffen.
Met verwisselbare accu's heb je dat probleem ook niet meer. Zo lang die dingen universeel gemaakt worden zou je ze gewoon om kunnen ruilen voor een volle bij een "tankstation".

En de gevoeligheid van software kan inderdaad een probleem zijn. Maar mij lijkt het dat het niet al te ingewikkeld is om software die de auto bestuurd volledig afgeschermd te houden van de apparatuur die connectiviteit naar buiten heeft.
Moeten ze wel het zo maken dat je er gemakkelijk aankunt en dan moeten die stations 24/24 7/7 bemand worden, moest er iets fout gaan kan een mens nog ingrijpen. Ik zien die batterijen niet zitten (toch niet standalone) waterstof en batterijen zien ik dan wel weer zitten.
Waterstof is ook bij lange na niet ideaal, het vooral heel erg gevaarlijk.

Op dit moment merkt je dat er veel meer geld in accu's wordt gestoken en ook de eerste resultaten komen de laatste maanden naar buiten (let er maar eens op op t.net). Capaciteit is nu nog een issue, straks niet meer. Hetzelfde geldt voor de infrastructuur.

De eerste, aanstaande, stap is de hybride auto naar het concept van Cheverolet. Een 1.4 motertje dat optimaal (90 kmh/ in zn 5 ;) ) kan rijden om de elektromotor van energie te voorzien of om de accu's bij te tanken. Een volledig electrische auto is gewoon nog niet goed genoeg voor een doorsnee gezin. Hooguit als boodschappenbakje erbij is wel te doen, maar daarvoor is hij te duur.

Zelf ontwikkel ik op het moment een navigatiesysteem toegespitst op elektrisch vervoer (atm voornamelijk scooters, maar ook elektrische fietsen) als onderdeel van mijn afstuderen. Daarbij ben ik van mening dat een gezonde mix van elektronica, oplaadpunten en smartgrids moeten zorgen voor een mooie overstap naar duurzaam rijden. We zullen mee moeten evolueren met de techniek als mens. Wellicht dat we straks tanken wanneer het kan (bv op het parkeerterrein, of bij de zweedse meubelboer ;) ) in plaats van wanneer het moet zoals we nu doen.
Dit gaat nooit groot worden, en niet om een technische reden, maar puur om het feit dat het hele spul 's nachts uit je auto gejat wordt. Als je ziet hoe levendig de handel op dit moment alleen al is in vast ingebouwde radio/navigatie systemen, dan zullen dit soort ontwikkelingen die nog een stukje meer waard zijn nog veel gewilder zijn.

Ik woon in Utrecht, en de mensen bij ons zijn allemaal al terug gestapt van ingebouwde radio-navigatie naar een simpele vaste radio, en losse raamplakker, omdat je ingebouwde waardevolle electronica gemiddeld toch wel 4 a 5 keer per jaar gejat wordt. Niet dat de verzekering of leasemaatschappij voor velen het niet dekt, maar persoonlijk werd ik er toch wel moe van om iedere 2-3 maanden m'n auto met het hele dashboard eruit gerukt weer bij de garage te moeten zetten, aangifte doen, terwijl je eigenlijk voor je werk een niet onbelangrijke meeting hebt gepland.

Al met al, zie ik mezelf niet zo snel overstappen op dit soort spul in de auto. ;)
jouw probleem is met een woord op te lossen: autoalarm ;)

ik denk dat de auto's veiliger maken er niet voorzorgt voor minder ongevallen. de aantal ongevallen komen niet door de onveilige auto's maar door onveilig rijden van de bestuurders.
En jij denkt dat je verzekering een vaste navigatie van 3500,- (bijvoorbeeld de VAG fabrieksnavigatiesystemen) dekt zonder autoalarm? De meeste auto's waar in is gebroken zijn Audi A6 / Q5 / Q7, Volvo S60 / C70 etc. Die krijg je uberhaupt niet fatsoenlijk verzekerd zonder autoalarm.

Geloof mij, niemand kijkt nog op of om van een autoalarm wat af gaat, en ook de politie komt niet al hoor je het wel midden in de nacht. Men neemt aan dat het alarm onterecht af gaat. Sowieso, met de isolatie van woningen tegenwoordig hoor je een autoalarm maar amper, al staat het ding recht voor je raam.
In de toekomst stuurt je auto dan gewoon een videostream van de ingebouwde camera's naar de 112-meldkamer, waardoor de mensen in 1 oogopslag kunnen zien of het vals alarm is op niet.
Ik zie diefstal niet als een probleem, omdat de de meeste radio's geprogrameerd zijn in andere stuurapparaten, zodoende kan je de radio alleen opnieuw gebruiken als je hem eerst goed reset en daar heb je meestal de dealer voor nodig.
Dit gaat natuurlijk alleen op voor de meer hig-end toestellen, maar dat is natuurlijk de keus van de fabriekant.
heel leuk systeem maar die auto achterop kon het niet voorkomen, als echt zo goed was had hij kunnen berekenen dat de auto te hard aan kwam en niet genoeg remde en dus actie had moeten ondernemen.

maar als de bestuurster op de weg had gelet en niet op haar media applicatie had ze in de spiegel gezien dat de auto te hard aan kwam en zelf kunnen reageren.

Ik ben gek op allemaal leuke technische dingen, en heb in me thuis ook altijd wel het een of ander aan media ding om mee te spelen.

Behalve onder weg in de auto, enige wat handig is zijn stuur bekrachtiging en elektrische ramen en spiegels en een goede zelf gekozen stereo met Equalizer niet zo inbouw geval. En wat van mij harden verplicht mag worden is een head set of andere hand free manier om je telefoon aan te sluiten.

voor de rest al dat abs/cruise control en al die andere 20 dingen wat er tegenwoordig in zit met daarnaast dit soort elektronische media rommel, leid alleen maar af van waar je mee bezig hoort te zijn en dat is rijden en op de weg letten.

tegen woordig zit de helft van de mensen naar hun tom tom te kijken in plaats van uit het raam ooeee schermpje met dingen die bewegen ik moet er naar kijken.

Ik hou van rijden
maar dan wil ik wel in controle zijn en werkelijk het gevoel hebben dat ik rij en niet een of ander stuk elektronica wat piept en praat en doet en je overlaad met misschien nuttige info maar als je nu eens uit je raam kijkt zie je dat ook allemaal wel daar heb je niets voor nodig behalve je aandacht er bij houden.
Hear, hear! 110% mee eens!

Alle electronica ten spijt zijn het nog steeds de menselijke fouten die de ongevallen veroorzaken - als je ergens op moet verbeteren, laat het dan bescherming zijn, niet een overname door computers van de besturing, tenzij het compleet is. (in welk geval ik waarschijnlijk zo'n auto niet zal nemen, voorlopig)

Ik heb het ook al eerder gezegd (vorige artikel hiervan) : laat de bestuurder de bestuurder en forceer ons onze verantwoordelijkheid te nemen.
Hoe meer computers ons corrigeren, hoe verder we van de werkelijkheid af staan dat we ons met 1200kg of meer aan metaal en plastic voortbewegen en ons vanzelf voor de gek houden dat we in controle zijn, terwijl we in feite regelmatig over die grens heen gaan, maar gecorrigeerd worden door de electronica, totdat we op een punt komen dat alles faalt en we toch iemand platrijden en zelf er ongeschonden uit komen. (fysiek dan)

Nee, voor mij ook geen bla-bla electronica in de auto. We zijn al lui en rijk genoeg; persoonlijk probeer ik de verantwoordelijkheid te nemen voor mijn positie in het verkeer, hoe moeilijk dat in werkelijkheid soms ook is en hoe flauw dat misschien ook klinkt.. Maar zonder heb je tenminste geen excuus behalve je eigen onkunde. Gek genoeg vind ik dat geruststellender.
daarnaast dit soort elektronische media rommel, leid alleen maar af van waar je mee bezig hoort te zijn en dat is rijden en op de weg letten
Op de weg letten is niet erg interessant als we met 5 km/h en af toe stilstand over de snelweg sukkelen. Entertainment houdt het autorijden aangenaam, daarmee de bestuurder ontspannen en zo instaat geconcentreerd te blijven. Juist cruise control maakt dat het autorijden veiliger wordt. Iedereen zou het moeten gebruiken, je ziet zoveel mensen wisselen tussen 110 en 130, die hebben echt geen controle over hun rechtervoet en daarmee niet over hun verbruik en afstand tot voorganger.
Daar heb je het probleem al op de weg letten is heel interessant en van levens belang maar als je dat al niet snapt hoor je niet in een bewegend voertuig niet persoonlijk bedoelt maar ik kom deze instelling vaker tegen.

Mensen zijn over entertained en kunnen gewoon geen 10 second hun aandacht ergens bij houden, of moeten een schermpje van 1 of ander hebben om hun bezig te houden en beseffen niet dat je voorruit een heel groot HD scherm is waar van alles gebeurt.

Het is juist in die file dat er nog eens 4 ongelukken gebeuren omdat er niemand op let en op hun media rommel zit te letten en per ongeluk eff die voor je aan tikken.

cruise control, is alleen nuttig voor lange afstanden op redelijk legen wegen, dat bestaat niet in Nederland het is altijd vol en lange afstanden hebben we ook al niet. waarom denk je dat het in delen van België verboden is omdat mensen het overal en nergens gebruiken waar voor bedoelt is.

Cruise control verwijderd je ook verder van de bezigheid waar je mee bezig hoort te zijn auto rijden was het verkeer maar zo eentonig.

Maar je geeft zelf al aan dat veel mensen wisselen tussen de 110 en de 130 dat klopt dat heet het het verkeer mee gaan en reageren op je omgeving of in andere gevallen zijn het mensen die met andere dingen bezig zijn denk eens als die op cruis control rijden niet uit hun voorruit kijkend maar op een schermpje naar volgende media zoeken maar wel met 120 door rijden nee dank je.

daarnaast is het lekker makkelijk om de verantwoordelijkheid van rijden af te schuiven op elektronica was niet mijn fout het apparaat vertelde me niet dat ik moest remmen

[Reactie gewijzigd door dispie op 23 juli 2024 22:06]

De Tesla Model S heeft verder geen sleutels. Zodra de juiste rfid-tag wordt herkend, springen de deurknoppen naar buiten en kunnen de deuren worden geopend. Ook wordt de Model S niet met een sleutel, maar met een rfid-tag gestart.
Hoe lang zal het duren voordat iemand de RFID kopieërt en er met de auto van door gaat. Een simpele sleutel is dan toch iets veiliger dan RFID, omdat je de signalen van RFID kan afluisteren op enige afstand.
Ze zullen vast wel aan enige encryptie gedacht hebben bij Tesla. Hoewel hun auto's nu nog niet veel rondrijden op de wereld zijn ze ook niet gek daar...
Ik heb het niet zo op al die elektronica en computers in auto's.

Het is aan de ene kant vooruitgang, maar je blijft er behoorlijk afhankelijk van.

Mijn oom heeft een Renault Espace en in zijn boordcomputer wordt de bandenspanning bijgehouden d.m.v. bluetooth.

Een band had een wat lage spanning. Hij wilde deze band even oppompen om er vervolgens achter te komen dat hij deze op de een of andere manier stuk heeft gemaakt. Resultaat, auto start niet. ANWB kon niks anders dan je naar de renault garage te laten slepen om een nieuw ventiel op de band te laten zetten voor ongeveer 100 euro.

Mijn zusje heeft een VW Polo die er zomaar midden op de snelweg uitvalt. Een zogenaamde computerfout. Meerdere malen naar de garage die het euvel niet kunnen vinden. Nu komt het gelukkig niet vaak voor, maar alles valt uit. Levensgevaarlijk.

En dan heb je het nog niet over de Prius en al zijn grappen gehad.

Tevens kunnen de meeste auto's van tegenwoordig gejat worden d.m.v. een laptop.

Met andere woorden, een fout in je boordcomputer en wie weet wat er gebeurt als je ff 120 op de snelweg gaat. Heel erg leuk, maar nee dank je
Alsof 100% 'mechanische' auto's niet tijdens het rijden kapot kunnen. Sterker nog, dat doen ze vrij vaak. Ik heb door de jaren heen diverse auto's uit de jaren 70 en 80 gehad (met als enige electronica de radio) die allemaal hun nukken hadden. En spontaan uitvallen op de snelweg zat daar ook bij.
Zo'n eCall achtig systeem had Alfa Romeo al 10 jaar terug. 8-)
In de 147 die ik gehad heb zat een "Connect Nav+" systeem; navigatie met kleurenscherm en een ingebouwde GSM. Duo simcaard aanvragen, in het dashboard steken en je kon bellen, sms'en en de auto nam contact op met een hulpcentrale als je een ongeval had. Die hulpcentrale belde jou vervolgens en als je niet antwoordde werd je positie doorgegeven aan de hulpdiensten. Daar moest je wel een abonnement voor hebben, dat wel.
DAt is em nu waar ik vrees dat dit zaakje voor problemen gaat zoregen. VAnaf 2014 moet het in nieuwe auto's zitten en vanaf 2020 moet het in elke auto zitten , enz. Voor je het weet kost autorijden heel wat meer dan nu, niet enkel meer de belastingen, de verzekering en de energie (met extra tax) maar ook nog eens een abbonement op draadloos internet dat dan ook weer nodig is. Ook de onderhoudskost zal stijgen, al die systemen moeten blijven werken of je mag de straat niet meer op. Vergeet het dan maar om een 3e hands autotje aan te schaffen voor een paar honderd en daar de straat mee op te gaan.
Hopelijk kunnen mensen die niet in het bezit zijn van een auto ook aan dat car-pool match systeem.
Mijn mening hierover is misschien nogal bizar, maar ik zie pas vooruitgang in deze technologie als het systeem omgelegd wordt. Ik denk dat we de de keuze gaan moeten maken tussen zelf kunnen rijden en een radicaal aangepaste infrastructuur.
Dingen zoals brandstof, inhaalstroken, verkeersborden en het "steeds moeten wachten op..." zijn te vermijden als we er een soort "on rail" systeem van zouden kunnen maken, gestuurd door gps, met een centraal commandocentrum voor traffic shaping. Energievoorziening, communicatie en eventuele noodstop gaan dan bv via die rails.
Hierdoor zou er ook weer meer plaats en veiligheid voor fietsers en voetgangers zijn.

De innovaties die nu getoond worden zijn voor mij gewoon dure gadgets met vaak enge kinderziektes. De consument betaalt er uiteindelijk toch voor, zowel door de prijs van het voertuig als door belastingen op de infrastructuur :P

[Reactie gewijzigd door Dukekiller op 23 juli 2024 22:06]

He ja, terug naar het 19e eeuwse concept van de trein, want die hebben nooit vertraging...

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.