Let op: je bekijkt een oudere versie van dit artikel. Bekijk hier de nieuwste versie van dit artikel.

De beste 4k-game-pc

Desktop Best Buy Guide

136

4k-game-pc

De beste 4k-game-pc is er niet alleen eentje die zeer goede prestaties levert, maar ook een 4k-systeem dat een goede balans tussen prijs en prestaties biedt. We gaan uit van een 4k-resolutie van 3840 bij 2160 pixels, ook wel ultra-hd genoemd. Ook voor ultrawidemonitors met een nog wat hogere resolutie zal deze pc goed te gebruiken zijn. Als je voor hele hoge framerates gaat, kun je er juist een 1440p-monitor met een hoge refreshrate op aansluiten. Aangezien de 4k-game-pc het duurste gamingadvies van de Desktop Best Buy Guide is, is er in vergelijking met de goedkopere pc's ook wat meer ruimte voor het kiezen van luxere onderdelen. Zoals altijd hebben we het advies uitgezocht samen met de Tweakers-community.

We hebben het systeem zelf gebouwd om de compatibiliteit te kunnen garanderen en onze benchmarks gedraaid, die vanzelfsprekend voornamelijk gefocust zijn op de prestaties in games. Ook geven we je een aantal tips voor mogelijke upgrades.

Updates

2-12-2024 We hebben dit advies gecheckt en dit zijn nog steeds onze aanraders. Alleen de processor is in de voorbije maanden sterk in prijs gestegen; we werken daarom aan een nieuw advies met een andere cpu.
14-10-2024 De 4090-upgrade is minder goed verkrijgbaar en we hebben het advies daarop aangepast.
9-10-2024 We hebben de aanbevolen voeding vervangen naar aanleiding van een melding dat de eerder geadviseerde voeding niet compatibel was met alle RTX 4080 Super-videokaarten.

Direct naar:

Desktop BBG mei 2024 4k-game-pc
Desktop BBG mei 2024 4k-game-pcDesktop BBG mei 2024 4k-game-pc

Onderdelen

Videokaart

INNO3D GeForce RTX 4080 SUPER X3 Max. 2,55GHz • 16GB GDDR6X • 3x DP, HDMI 5 van 5 sterren
(1 gebruikersreview)
Prijs bij publicatie: € 1.079,-
Bekijk product

Met de GeForce RTX 4080 Super heeft Nvidia het plekje in ons 4k-advies teruggewonnen van de AMD RX 7900-videokaarten, die we in de afgelopen edities aanraadden. De prijs-prestatieverhouding van de 4080 Super klopt ten opzichte van zijn concurrenten, terwijl de betere raytracingprestaties en de ondersteuning voor DLSS duidelijke voordelen zijn.

Eerder adviseerden we de PNY GeForce RTX 4080 SUPER 16GB OC LED TF VERTO, maar die is niet altijd even goed en breed verkrijgbaar. Daarom adviseren we voortaan standaard de Inno3D RTX 4080 Super X3. Die kaart is inmiddels zelfs iets goedkoper dan de PNY-kaart.

Processor

AMD Ryzen 7 7800X3D Boxed AM5 socket • Octa (8) core @ 4,2GHz-5GHz 5 van 5 sterren
(29 gebruikersreviews)
Prijs bij publicatie: € 509,-

De X3D-processors van AMD hebben een stukje extra cache boven op de processor gekregen, waardoor ze in veel games sneller zijn dan de varianten zonder die cache. De 7800X3D is een van de beste gaming-cpu's, zo niet de allerbeste gamingprocessor van dit moment. Tegelijk bieden de acht Zen 4-cores ook keurige multithreadedprestaties.

Helaas is de 7800X3D sterk in prijs gestegen in de afgelopen maanden. We werken daarom aan een nieuw advies met een goedkopere processor. Je kunt bijvoorbeeld kijken naar de AMD Ryzen 7 9700X.

Moederbord

ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI Socket AM5 • ATX • AMD B650 chipset 4.5 van 5 sterren
(167 gebruikersreviews)
Prijs bij publicatie: € 169,-

Het moederbord waar we de 7800X3D in prikken, is het B650-Plus-bord uit ASUS' TUF-serie geworden. Je kunt veel en veel duurdere moederborden met AM5-socket kopen, maar voor ons gamesysteem investeren we ons geld liever waar je het terugziet in fps. Toch is het TUF-bord lekker compleet, met wifi aan boord, Je hebt drie M.2-slots met heatsink, waarvan één voor Gen5-ssd's geschikt is. Verder heb je rap 2,5Gbit/s-ethernet, een prima audiochip en genoeg snelle USB-poorten op het bord. En voor wie het zich afvraagt: de coördinaten op de onderste ssd-heatsink wijzen naar ASUS' hoofdkantoor in Taipei. 

Processorkoeling

Scythe Mugen 6 120mm diameter met 26,88dB(A) geluidsproductie 5 van 5 sterren
(5 gebruikersreviews)
Prijs bij publicatie: € 45,-

De processor wordt zonder koeling geleverd, maar we wilden toch al voor een goede en stille aftermarketkoeler gaan. Onze keuze valt op de Scythe Mugen 6, die voor net geen 50 euro goede koelprestaties en een stille werking biedt. De standaarduitvoering heeft een aluminiumkleurige heatsink en één fan. Geef je wat meer om de looks, dan is er voor een tientje meer ook een dualfanversie met een zwarte afwerking te koop.

Geheugen

G.Skill Flare X5 F5-6000J3636F16GX2-FX5 32GB DDR5 @ 6.000MT/s, kit van 2 5 van 5 sterren
(3 gebruikersreviews)
Prijs bij publicatie: € 96,-

Vergeleken met het absolute dieptepunt zitten de dram-prijzen weer een beetje in de lift, maar ze zijn nog altijd laag genoeg om met minder dan 32GB geen genoegen te nemen. Het Flare X5-kitje van G.Skill tikt na een druk op de EXPO-functie, AMD's equivalant van Intels XMP, op 6000MT/s. Wil je fancy rgb op je geheugen, dan zul je een ander kitje moeten uitzoeken: deze Flares zijn 'utilitair'. We hadden nog een ander kitje op het oog, Lexars Ares RGB LD5BU016G-R6000GDLA, dat vrijwel identiek is wat specs betreft, maar wél rgb aan bord heeft én een tientje goedkoper is. Helaas kwam dat kitje niet op tijd binnen voor het samenstellen van dit systeem.

Ssd

Lexar NM790 (zonder heatsink) 4TB M.2 80mm • PCI-e 4.0 x4 4.5 van 5 sterren
(17 gebruikersreviews)
Prijs bij publicatie: € 238,-

De NM790 is bijna altijd extreem aantrekkelijk geprijsd, maar de prestaties doen aan allesbehalve een budgetdrive denken. In onze ssd-BBG is deze Lexar-ssd dan ook al maandenlang een van onze belangrijkste aanraders. Alleen als je echt de allersnelste drive zoekt, kun je verder kijken, anders is dit een uitstekende keuze.

We kiezen de 4TB-editie, zodat je voldoende ruimte hebt om echt al je games te installeren. Je kunt natuurlijk eenvoudig een lagere capaciteit kiezen, mocht je zoveel opslag niet nodig hebben. Omdat het door ons gekozen moederbord met ssd-koelblokjes komt, kun je hier de variant zonder heatsink kiezen.

Voeding

Thermaltake Toughpower GF3 - 850W Zwart 850W (Cybenetics ETA Gold (230V)) • volledig modulair 5 van 5 sterren
(1 gebruikersreview)
Prijs bij publicatie: € 124,-

De Thermaltake Toughpower GF3 maakt gebruik van het als kwalitatief bekendstaande CWT CSZ-platform, wat garant staat voor goede prestaties. Bij testorganisatie Cybenetics haalt de voeding een Golf-certificaat voor efficiëntie en een A- voor geluid. De psu heeft een semipassieve ventilator en is uiteraard voorzien van modulaire kabels. De 12Vhpwr-kabel kan maximaal 450W leveren; bij de 750W-variant is dat 300W.

Behuizing

De Corsair 4000D Airflow is al jarenlang een van de populairste kasten in de Pricewatch. Deze behuizing doet voor een scherpe prijs dan ook alles wat je van een kast wilt: alle hardware past erin, de koelprestaties zijn goed en de bouwkwaliteit is degelijk. De 4000D is wat kleiner dan de Chieftec Apex Air uit ons 1440p-advies, maar wat inbouwmogelijkheden betreft zijn er amper verschillen, en de Corsair-kast zit merkbaar een stukje steviger in elkaar. Voor een onderdeel waar je misschien wel het langste mee gaat doen van allemaal, geven we in dit advies dus graag een beetje extra uit.

Product Prijs Act.Prijs
Processors AMD Ryzen 7 7800X3D Boxed € 349,- € 349,90
Processorkoeling Scythe Mugen 6 € 47,85 € 43,35
Moederborden ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI € 167,- € 162,90
Videokaarten Inno3D GeForce RTX 4080 SUPER X3 € 1.049,- Onbekend
Geheugen intern G.Skill Flare X5 F5-6000J3636F16GX2-FX5 € 113,99 € 98,45
Solid state drives Lexar NM790 (zonder heatsink) 4TB € 229,- € 224,90
Voedingen Thermaltake Toughpower GF3 - 850W Zwart € 121,05 € 109,90
Behuizingen Corsair 4000D Airflow Tempered Glass Zwart € 79,- € 130,52
Totaalprijs bij opstellen BBG € 2.105,50 € 1.119,92

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Upgrades

Je kunt elk onderdeel upgraden, mits de upgrades natuurlijk bij elkaar passen. Onderstaand zie je de upgrades en alternatieven die wij voor het 4k-systeem zouden overwegen.

Videokaart

Nvidia GeForce RTX 4090 Founders Edition Max. 2,52GHz • 24GB GDDR6X • 3x DP, HDMI 5 van 5 sterren
(3 gebruikersreviews)
Prijs bij publicatie: € 2.000,-
Bekijk product

Wil je ultieme prestaties, dan kun je niet om de Nvidia GeForce RTX 4090 heen. Dit peperdure pixelkanon is ontegenzeggelijk de snelste videokaart van dit moment en de enige juiste keuze als je koste wat het kost de hoogste framerate op 4k-resolutie wilt kunnen halen. 

De 4090-kaarten zijn helaas minder goed verkrijgbaar: de voorraden raken op en Nvidia is gestopt met de chips aan fabrikanten leveren. Daardoor varieert de voorraad sterk en kunnen we geen specifieke kaart aanraden. Ons advies is daarom een kaart uit te zoeken die nog wel verkrijgbaar en leverbaar is en een acceptabele prijs heeft.

Processor

AMD Ryzen 9 7950X3D Boxed AM5 socket • 16 core @ 4,2GHz-5,7GHz 5 van 5 sterren
(4 gebruikersreviews)
Prijs bij publicatie: € 630,-
Bekijk product

Wil je topprestaties in games, maar ook goede prestaties in multithreaded taken, zoals videobewerking, rendering en het compileren van software? Dan kun je kijken naar de AMD Ryzen 9 7950X3D. Van de zestien cores hebben er acht 3D V-Cache, terwijl de andere acht hogere kloksnelheden kunnen bereiken. In theorie biedt dat het beste van twee werelden en in veel games doet deze processor het ook uitstekend, maar vooral sommige oudere games werken toch niet goed samen met deze techniek. Gaat het je puur om gaming, dan blijft de 7800X3D de betere keuze, maar de 7950X3D is het bekijken waard als je ook regelmatig software draait die gebruikmaakt van het dubbele aantal cores.

Ga je meer de workstationkant op, dan zou ook een kitje van 64GB ram vermoedelijk niet misstaan.

Bijpassende monitor

Op veler verzoek hebben we dit keer ook een advies voor een goede gamingmonitor die past bij dit advies. Daarvoor schakelen we collega-redacteur Friso Weijers in, die voor Tweakers monitors test. Net als bij de onderdelen zelf, kiezen we niet de allerbeste en allerduurste optie, maar letten we ook goed op de verhouding tussen prijs en kwaliteit. We horen graag of jullie deze toevoeging aan de Desktop BBG kunnen waarderen.

Bijpassende monitor

Gigabyte M32U Zwart 31,5" • 3840x2160 (4K) • 144Hz • IPS • 1ms 4.5 van 5 sterren
(33 gebruikersreviews)
Prijs bij publicatie: € 459,-

De Gigabyte M32U kenmerkt zich door behoorlijk snelle responstijden en een uitstekende kleurweergave voor een relatief scherpe prijs. Het contrast van het gebruikte ips-paneel is gemiddeld en van de hdr-weergave hoef je weinig te verwachten; daarvoor moet je naar nog een klasse hoger kijken, naar monitors met miniled of oled.

Net als de Gigabyte M28U, die we uitgebreid bespraken in deze review, heeft de M32U interessante connectiviteit in de vorm van USB-C en een potentieel nuttige kvm-functie. Bovendien is er in de vorm van de M32UC een zeer gelijkaardige variant beschikbaar met een gebogen VA-paneel, voor wie dat meer op prijs stelt dan het platte scherm van de M32U.

Wil je ook een console aansluiten op een van de HDMI 2.1-poorten? Houd er dan rekening mee dat die poorten slechts 24Gbit/s aan bandbreedte hebben, de helft van wat gebruikelijk is, wat de beeldkwaliteit bij consolegebruik negatief kan beïnvloeden. De MSI MAG 323UPF heeft dat nadeel niet, maar is wat duurder en heeft een hoge minimale helderheid, wat gamen in het donker minder prettig maakt.

Benchmarks

We vergelijken de prestaties van de 4k-game-pc met andere advies-pc's die we in dit jaar hebben gepubliceerd. Dat doen we op basis van onze vaste benchmarksuite van vier moderne, relatief zware games en een aantal andere tests van de prestaties, het stroomgebruik en de geluidsproductie.

Gamebenchmarks

In Avatar: Frontiers of Pandora komt onze 4k-game-pc tot 52fps op 4k-ultra. Daar moeten we wel bij optekenen dat dit een extreem zware game is; de enige manier om gemiddeld boven de 60fps op 4k-ultra te komen, is de aanschaf van een RTX 4090.

In Cyberpunk 2077 haalt het systeem een gemiddelde framerate van 56fps, met de settings op de ultra-preset. Wil je raytracing gebruiken, dan lukt de 4k-pc dat op 1440p nog prima, maar op de native resolutie is dat echt te veel gevraagd.

F1 23 draait in vergelijking met de twee eerdergenoemde spellen dan weer een stuk makkelijker. Zelfs met ultra-settings haal je 155fps. In deze game kun je ook zonder al te veel problemen raytracing gebruiken.

Starfield is dan weer wat zwaarder en levert een resultaat van 68fps op 4k-ultra op.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
Avatar: Frontiers of Pandora - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
188,3
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
153,9
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
95,7
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
72,5
Avatar: Frontiers of Pandora - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
137,1
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
104,5
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
67,2
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
44,3
Avatar: Frontiers of Pandora - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
139,0
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
108,9
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
64,1
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
44,9
Avatar: Frontiers of Pandora - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
96,2
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
73,0
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
46,3
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
30,1
Avatar: Frontiers of Pandora - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
78,5
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
60,5
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
42,0
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
25,2
Avatar: Frontiers of Pandora - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
51,4
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
39,2
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
22,5
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
16,3
  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 1920x1080 - Ultra - DXR
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 2560x1440 - Ultra - DXR
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
  • 3840x2160 - Ultra - DXR
Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
234,1
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
221,2
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
140,1
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
104,7
Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
183,8
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
176,9
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
108,7
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
64,9
Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Ultra (DXR - Ultra)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
98,4
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
58,8
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
38,6
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
35,7
Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
168,4
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
158,8
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
94,1
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
74,4
Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
119,7
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
119,7
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
69,9
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
42,1
Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Ultra (DXR - Ultra)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
61,5
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
37,5
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
23,8
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
86,7
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
81,0
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
45,3
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
29,3
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
55,7
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
53,6
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
29,4
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
16,8
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Ultra (DXR - Ultra)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
30,4
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
18,2
  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 1920x1080 - Ultra - DXR
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 2560x1440 - Ultra - DXR
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
  • 3840x2160 - Ultra - DXR
F1 23 - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
423,2
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
371,5
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
307,0
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
220,3
F1 23 - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
259,8
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
248,5
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
177,6
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
96,3
F1 23 - 1920x1080 - Ultra - DXR
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
158,2
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
123,9
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
86,3
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
55,3
F1 23 - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
343,8
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
315,2
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
242,4
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
168,5
F1 23 - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
220,2
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
204,7
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
144,3
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
81,9
F1 23 - 2560x1440 - Ultra - DXR
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
114,3
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
87,8
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
58,8
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
38,8
F1 23 - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
224,5
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
217,7
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
151,0
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
99,0
F1 23 - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
155,2
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
138,1
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
90,3
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
53,6
F1 23 - 3840x2160 - Ultra - DXR
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
63,8
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
47,1
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
30,1
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
20,4
  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
Starfield - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
160,9
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
148,0
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
98,6
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
60,0
Starfield - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
125,5
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
110,8
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
72,3
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
48,7
Starfield - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
129,9
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
120,1
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
76,5
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
53,3
Starfield - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
104,4
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
91,9
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
58,6
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
39,6
Starfield - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
81,2
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
76,6
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
44,2
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
32,1
Starfield - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
68,2
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
60,8
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
36,8
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
23,8

Opgenomen vermogen en geluid

In idle trekt het systeem net geen 60W uit het stopcontact. Tijdens het gamen loopt dat op naar 350W. De temperaturen blijven intussen nog alleszins redelijk. De Ryzen 7 7800X3D is een notoir heethoofd vanwege de warmteontwikkeling op een kleine oppervlakte, die door de dikke AM5-heatspreader bovendien moeilijk wegkomt. De gemeten temperatuur van 86 graden valt dus nog mee. Ook de temperatuur van de videokaart blijft met 67 graden ruim binnen de perken.

De geluidsproductie ligt in idle op bijna 25dB(A), waarmee hij wat luider is dan de 1440p-pc. Tijdens cpu-belasting blijft het systeem met 33dB(A) keurig stil, en ook tijdens het gamen loopt de geluidsproductie amper verder op.

  • Opgenomen vermogen - idle
  • Opgenomen vermogen - Load - Max
Opgenomen vermogen - idle
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde vermogen in watt (lager is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
52,0
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
58,0
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
58,3
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
89,0
Opgenomen vermogen - Load - Cinebench 2024 Multi
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde vermogen in watt (lager is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
248
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
299
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
346
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
442
  • Temperatuur CPU - Max
  • Temperatuur GPU - Max
Temperatuur CPU - Max
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde temperatuur in °C (lager is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
64
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
78
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
81
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
86
Temperatuur GPU - Max
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde temperatuur in °C (lager is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
54
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
62
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
65
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
67
  • Geluidsdruk idle - 50cm
  • Load cpu
  • Load cpu en gpu
Geluidsdruk idle - 50cm
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde geluid in dB(A) (lager is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
21,4
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
24,6
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
32,1
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
36,6
Blender - LAeq
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde geluidsdruk in dB (lager is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
32,8
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
33,5
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
36,4
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
47,4
Game - LAeq
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde geluidsdruk in dB (lager is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
33,5
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
33,7
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
37,8
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
48,1

Overige benchmarks

De non-gamingbenchmarks laten zien dat de 7800X3D zeker geen slak is. De scores zijn nog net wat beter dan bij de luxe 1440p-game-pc uit februari, waarin dezelfde processor zat. Ook in de PCMark 10 Gaming-test eindigt het systeem met dank aan de snelle RTX 4080 Super-videokaart bovenaan.

  • DaVinci Resolve - 4K Video
  • 7-Zip - 15GB inpakken
  • Cinebench 23 - Multi
  • Cinebench 23 - Single
DaVinci Resolve - 4K Video
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde tijd in seconden (lager is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
4m23s
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
4m29s
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
5m36s
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
6m58s
7-Zip - 15GB inpakken
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde tijd in seconden (lager is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
4m2s
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
4m20s
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
6m4s
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
6m55s
Cinebench 23 - Multi
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
18.236
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
17.354
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
14.315
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
11.378
Cinebench 23 - Single
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
1.858
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
1.816
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
1.789
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
1.463
  • PCMark 10 Gaming
  • Essentials
  • Productivity
  • Extended
PCMark 10 Gaming
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
41.393
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
40.218
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
29.034
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
20.984
PCMark 10 Essentials
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
12.899
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
12.692
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
11.565
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
10.240
PCMark 10 Productivity
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
11.354
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
10.888
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
10.611
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
8.629
PCMark 10 Extended
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Tweakers DBBG februari 2024 1440p-gamepc Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XT
14.043
Tweakers DBBG mei 2024 4k-gamepc Ryzen 7 7800X3D GF RTX 4080 Super
13.379
Tweakers DBBG mei 2024 1440p-gamepc Ryzen 5 7600 Rad. RX 7700 XT
12.522
Tweakers DBBG februari 2024 1080p-gamepc Ryzen 5 5600 GF RTX 4060
9.503

Reacties (136)

136
136
52
3
0
70
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

"De Ryzen 7 7800X3D is een notoir heethoofd." Serieus?

Mss eens kijken wat Intel allemaal uitsteekt de laatste tijd ...
Absolute energieverbruik is beperkt (een 80 watt) maar de cpu is lastig koel (<80c) te houden is mijn eigen ervaring.
Het is een design keuze bij de moderne Ryzen CPU's om hoger en langer te boosten totdat dit soort temperaturen bereikt worden, dus dat je af en toe 80 graden aantikt ondanks super goede koeling is 'normaal'. Als je meer koeling toevoegt zal je in meeste gevallen nog steeds weinig verschil zien in piek temperaturen dus. Wat dat betreft zou je deze CPU's dus best wel 'heefthoofden' kunnen noemen, wat in dit geval niet per se betekent dat ze niet efficient zijn.
Goede koelpasta applicatie is vereist. Omdat het 3DVCache bovenop de processor zit moet de hitte door de RAM heen. De processor is efficienter in wattage maar vereist wel snelle afvoering van de hitte.
Dat geld voor alle chips volgens mij. Punt is dat een betere koeler plaatsen bijna geen zin heeft omdat de warmteafvoer in de basis gewoon best een issue is.
Op mijn 7800DX3D heb ik een 240 waterkoeling van Cooler master zitten voor 69 euro met hun beste losse koelpasta. De temperatuur heb ik in games zoals Starfield en in de nieuwe 3Dmark nog niet boven de 70 graden gezien.
Algemene trend is dat beide kampen behoorlijk heet zijn. Dit is geen vergelijking tussen de 2 concurrenten maar een veronderstelling over het specifieke product.
Akkoord maar juist daarom is de uitspraak kort door de bocht. AMD heeft het tenminste nog iet of wat onder controle toch …
Die uitspraak is inderdaad kort door de bocht als je de rest van die zin weglaat ;)
De 5800X3X ook. Beetje undervolt en probleem is weg.
notoir heethoofd?
Deze cpu wordt bij mij in game niet warmer dan 60 graden.
in een stresstest cinebench r23 krijg ik hem niet boven de 79graden met PBO enabled.

valt dus allemaal wel mee.
Mijn 7800X3D verbruikt maar 30w in-game. 30w! Dat is niks.
Was in Cyberpunk, ik speel op 3440x1440, ultra settings met rond 50 mods voor betere visuals.
Maar ligt dat niet heel erg aan wat voor game?
Wat is dit nou weer voor onzinnig whataboutism?

Dat ding wordt gewoon heet. Dat Intel CPUs dat ook doen is toch helemaal niet relevant dan?
Eigenlijk is het een super chille dude, alleen ook in de zomer met een dikke beanie op de kop.
Aantal rare keuzes in deze setup imho...
Ik zou ipv een 4080 een 7900xt kiezen , dat scheelt dermate veel qua budget dat je kunt kiezen voor een cpu cooler als de dark rock pro ( lijkt me beter voor de gekozen cpu ) en een ssd als de samsung 990.
Dan heb je nog steeds geld 'over' om ook op andere plekken voor iets beters te kiezen.
lijkt me beter voor de gekozen cpu
"Beter" in welk opzicht? Een Mugen 6 of een Peerless Assassin/Phantom Spirit redt het prima. Die koelers zijn ook gewoon stil en je hebt er geen fps minder om.

Een snellere SSD voor een game pc gaat nog steeds nergens over. De gemiddelde TLC sata SSD biedt dezelfde boot en loading times.
Overigens is de Samsung 990 EVO gewoon trager dan de Lexar NM790 en niet leverbaar in 4TB. De 990 Pro is 70 euro duurder dan de Lexar in 4TB vorm en levert te weinig meerwaarde.

De RTX 4080 biedt daadwerkelijk iets tov de 7900XT. Namelijk al Nvidia's proprietary technieken zoals DLSS. Alle zaken die jij noemt hebben weinig tot geen invloed op de game ervaring.

Ik vind deze BBG juist een hele goede algemene aanrader voor mensen die een high end game pc zoeken voor een aardig maar niet absurd budget. Alle onderdelen die geen invloed hebben op performance zijn goedkoop, maar ver van slecht en al die centen zijn gestoken in de GPU, CPU en RAM. Dat zijn de enige 3 componenten die er daadwerkelijk toe doen.

Ik vind persoonlijk de 4TB SSD een beetje excessief. Ik snap de gedachte "het is een build van 2000+ euro" maar met 2TB kom je ook een heel eind. Je kunt altijd ter zijner tijd nog een SSD bij prikken of gewoon af en toe een game uit je steam library deïnstalleren. Zelfs met de installsizes van tegenwoordig kun je een hele hoop games kwijt op 2TB.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 13:18]

Mee eens behalve dat 4tb te veel zou zijn.

Als je toch al 2k stukslaat op een game pc zorg dan dat je niet steeds hoeft te rommelen met het verwijderen en installeren van games.

Ik snap dat gedoe met speciaal geheugen of mega dure moederborden of -vier ssds voor een game pc ook niet, het maakt nooit een merkbaar verschil. Je kan het verschil alleen in benchmarks zien, niet tijdens het gamen. Goede cpu+gpu en gewoon lekker spelen.
Tja, "rommelen". Het is maar op een knopje drukken

Het is toch ook weer €100 verschil. Tenzij je die echt snel nodig gaat hebben zou ik zelf altijd aanraden om te starten met 2TB en wanneer die vol zit en je kan er echt niks meer af gooien, dat je op dat moment dan die €100 gebruikt voor een nieuwere snellere grotere drive.

Neemt natuurlijk niet weg dat 4TB's wel steeds aantrekkelijker worden, en de games groter
"Speciaal geheugen" of hoe je het ook wil noemen is wel iets dat er toe doet. Zeker AMD CPU's hebben er veel baat bij als je de extra 20 euro uitgeeft aan een goed DDR5-6000 setje. Anders kun je net zo goed een goedkopere CPU kopen. Het is 30 seconden langer zoeken dankzij de pricewatch en voor de prijs hoef je het ook niet te doen.

Verder wel eens dat je je niet zo blind moet staren op fps. Ik had daar ook een beetje last van toen ik net met pc gaming begon. Tegenwoordig zet ik de fps counter heel even aan als ik een nieuwe game speel om ff snel te kijken hoe ik mn settings moet zetten en daarna zet ik het gauw weer uit. Je gaat er toch naar kijken en het verpest de immersie een beetje.
FC6 afgelopen jaar uitgespeeld en ik wist aan de hand van de ingame benchmark dat mijn videokaart (GTX 1080) nu echt gedateerd begint te raken, maar als je dan gewoon de story zit te spelen zonder fps counter merk je niet heel veel meer van.

Dure moederborden en SSD's snap ik ook niets van. Gewoon in de pricewatch de features aanvinken die je echt nodig hebt, prijs oplopend en dan 1 voor 1 de producten af en een beetje internet onderzoek doen of dat product kwalitatief goed genoeg is.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 13:18]

Volledig met je eens.

Een AMD videokaart koppelen aan een AMD platform, biedt voordelen voor de videokaart. Maar het is niet alsof een Nvidia GPU er een nadeel van ondervindt gekoppeld te worden aan een AMD CPU.

Als raytracing je niet interesseert is de 7900 XT een goed en goedkoper alternatief. Maar voor de beoogde resolutie ben je met een 4080 simpelweg beter bediend, afgezien daarvan dat DLSS nu eenmaal de betere upscaling techniek biedt mocht je nog net even een verdere FPS boost willen hebben.

Die Dark Rock Pro kan je ook gewoon zo als upgrade aan je build toevoegen als je liever een zwarte koeler hebt dan de pragmatische Mugen. Al is de Mugen 6 ook als Dual Fan Black Edition te krijgen. Tientjeswerk en een kwestie van smaak, een X3D processor van AMD kan je beter een undervolt geven dan een betere koeler.
Een AMD videokaart koppelen aan een AMD platform, biedt voordelen voor de videokaart.
Staat me iets van bij dat AMD iets slimmigs doet met Resizable BAR, maar volgensmij gebruiken Intel en Nvidia dat inmiddels ook en toen het destijds gebenchmarked werd kwam daar weinig significants uit om in je aankoop rekening mee te houden.
Dus ben benieuwd waarop je doelt. Persoonlijk kijk ik bij het uitzoeken van de videokaart niet naar het merk van de CPU.
Akkoord, en misschien ben ik totaal de pedalen kwijt maar zelf zet ik mijn games op een aparte SSD, afzonderlijk van het OS. Ik zie dat het mobo 3 mooie M.2 aansluitingen heeft.
Ik zet mijn games meestal ook niet op mijn bootdrive maar dat stamt meer uit de tijd dat SSD's nog duur waren en ik dus niet mega veel capaciteit had op C.

Voor iemand die nu nieuw bouwt voor gamen zou ik aanraden om altijd te beginnen met 1 2TB m.2 en een moederbord met 2 sloten. 2TB is dusdanig betere value for money dan 1TB dat het zelfs bij krappere budgetten de moeite meestal wel is en anders val je alsnog terug op 1.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 13:18]

dat scheelt dermate veel qua budget dat je kunt kiezen voor een cpu cooler als de dark rock pro ( lijkt me beter voor de gekozen cpu )
De Dark Rock Pros en DH15s zijn allemaal van de troon gestoten door Thermalright welke voor de helft van de prijs gelijkwaardige danwel betere prijs betere prestaties levert. Ik ben dan ook wel een beetje verbaasd dat we Thermalright's Phantom Spirit SE hier niet terugzien.
We werden verteld dat deze niet verkrijgbaar genoeg was in Nederland. Wat een rare reden is, want hij is gewoon goed verkrijgbaar via Amazon. De Thermalright PA120SE is goed, maar de Thermalright TC140 is nog weer een stukje beter, en kost 43€.
We werden verteld dat deze niet verkrijgbaar genoeg was in Nederland. Wat een rare reden is, want hij is gewoon goed verkrijgbaar via Amazon.
Principieel tegenstander van Amazon waarschijnlijk. Heb die PS momenteel voor €42,- in mijn winkelwagen staan.
Het ligt gedeeltelijk aan Amazon en gedeeltelijk aan hoe de pricewatch de prijzen traceert heb ik begrepen via een forum post een tijdje geleden. Het handigste zou gewoon zijn als producten ook ASIN nummers krijgen toegevoegd, en dat deze individuele verkopers gewoon met naam in de pricewatch staan.

[Reactie gewijzigd door Apart op 22 juli 2024 13:18]

Dat is een tijdelijke dump van +/- 300 stuks via een duitse distri daarna back to normal :) = weg advantage.
Hij wordt gewoon door Thermalright, Amazon, en een third party aangeboden voor die prijs, voor al meer dan een jaar. Dus waar baseer je dit op?

[Reactie gewijzigd door Apart op 22 juli 2024 13:18]

Op info die ik heb van de grote nl resellers , o.a megekko. Thermalright bied deze stock aan via API aan het amz.de magazijn.

Fyi : het bedrijf waar ik voor werk verzorgd de distributie vaan een x aantal cooling merken in de benelux.
Neemt nog steeds niet weg dat je dus al meer dan een jaar voor minder dan de helft van de prijs een thermalright dual tower kunt krijgen die net zo goed presteert als een D15 of DRP.

Ik snap dat dat in de toekomst kan veranderen als thermalright niet wil blijven leveren hier, maar dat zijn zorgen voor dan. Er veranderen wel vaker prijzen. Corsair voedingen bijvoorbeeld, de RMx lijn is ook de afgelopen jaren wild overpriced geweest in de Benelux. Die shift dingen zijn nu wel weer aardig betaalbaar maar dat is de afgelopen 5 jaar wel eens anders geweest.
De afgelopen 5 jaar is een groot begrip.

Je zat met extreme stijgingen in container transporten , Dollarkoers die tegenzat etc. Dat lijkt nu weer te stabiliseren.

Deze actie van thermalright is hartstikke mooi natuurlijk, maar iedereen die in de cooling branche zit weet dat je voor het geld waarop die dingen nu gedumpt worden niet kan blijven produceren :) , dus wellicht willen ze hun imago terug op de kaart zetten, leuke marketing, maar ergens houdt dat op natuurlijk.

[Reactie gewijzigd door Gipsy King op 22 juli 2024 13:18]

Niet voor die prijs nee, maar heel veel hoger hoeven ze niet te gaan zitten denk ik. Zoals jij ook ongetwijfeld weet is Thermalright een echte fabrikant in tegenstelling tot een heel aantal anderen. Als ze blijven leveren gaan ze op lange termijn wellicht gewoon een klein beetje onder Scythe zitten. Dan ben je alsnog idioot veel goedkoper dan Noctua en Bequiet en TR's huidige koelers kunnen zich prima meten met Scythe.

Kan nou niet zeggen dat ik de A-merken dan nog de moeite waard vind. Voor sommigen wellicht wel maar de gemiddelde DIY-er koopt toch een nieuwe koeler voor iedere nieuwe socket. Dan heb je dus ook bar weinig aan "duurzaamheid" of wat ook je argument zou zijn voor een koeler van 80 euro.
Zeker bequiet niet. Die Dark Rock Pro 5 kost hetzelfde als een 420mm waterkoeler van Arctic en komt met fans in een proprietary 135mm maat. Ja dàg.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 13:18]

Concurentie houd iedereen scherp in de markt. Alleen maar gezond.

Noctua gaat de Opvolger van de D-15 vermoedelijk aankondigen deze computex voor levering in q3-q4 dit jaar.

Ben benieuwd of ze de lat wederom kunnen optillen.

De ETA bij Amazon is trouwens pas 7-12 Juli...
https://www.amazon.nl/dp/...N=B09LGY38L4&linkCode=asn

De 300 die API via megekko en Azerty slijt kost 54.90 , duurder als een Mugen.

[Reactie gewijzigd door Gipsy King op 22 juli 2024 13:18]

Dan gebruikt tweakers in de pricewatch verkeerde deeplinks.

Nog meer inside info :
''Blijkbaar wat TR nu doet is bij alle fabrieken die onder-capaciteit hebben hun producten laten fabriceren
Die zijn namelijk bereid zo goedkoop mogelijk dit te doen''

De meeste resellers en vendors in het kanaal schatten allemaal in dit dit van korte duur zal zijn.

Maar voor nu dus een prima deal :) ! zolang de voorraad strekt.

[Reactie gewijzigd door Gipsy King op 22 juli 2024 13:18]

Ligt niet aan de pricewatch, ligt aan Amazon, of ergens daartussen. https://gathering.tweakers.net/forum/view_message/78815696
Maar hoeveel jaar is dan van korte duur? Want je claimt dat het tijdelijke stock is, maar 300 units, etc. Terwijl ze al zeker een jaar dus beschikbaar zijn, en ook nog eens in 2000 configuraties (echt, als er iets aan te merken is op die dingen is dat ze zoveel versies hebben wat verwaarloosbare verschillen ertussen, peerless assassin, phantom spirit, en dan van elke weer meerdere versies).

Ik heb zelf hier iig een Phantom Spirit draaien op een 7800X3D. Compleet onhoorbaar vergeleken bij GPU (hell stiller dan de case fans wanneer die moeite gaan doen om de GPU koel te houden). Ik zou dan ook absoluut niet bezuinigen op een GPU om een dure koeler op de 7800X3D te zetten. Op het moment dat de Thermalrights daadwerkelijk niet meer leverbaar zijn is het vroeg genoeg naar alternatieven te kijken.
De 990 SSDs zijn mijns insziens veel te duur om te rechtvaardigen als gamer.
Akkoord. Je gaat het verschil niet merken als gamer.
Maar de videokaart is juist iets waar je niet op wil besparen om ergens anders iets beters te kiezen, bij diverse games schelen die toch relevant aantal frames per seconde best wel. Je hebt niet veel aan je geld steken in 64GB of een moederbord met LED scherm en de nieuwe Scythe ontloopt de nieuwe Dark Rock Pro 5 volgens mij ook niet veel, al schelen die ook niet veel in prijs. Zelf wel bequiet fan.

Verder is de 850W voeding meer dan genoeg, de 4000D groot zat en 4TB lijkt me ook wel.
bequiet fan. I get it ;)
Je investeert geld in wat snel geheugen wat zich goed laat overklokken tot de snelheid die je idealiter wilt. Ik heb 3600-CL14 die enorm stabiel draaien op 4000-16-16-16-36 met iets wat strakkere subtimings. Gaat prima. Zo win je ook wat tientjes die je bijv. in je GPU of opslag stopt.

[Reactie gewijzigd door SkyStreaker op 22 juli 2024 13:18]

Dit hangt helemaal af van wat je wilt gaan spelen. Ga je voor multiplayer competitive games dan kan dat prima zijn. Maar ga je voor de single player eye candy games dan gaat DLSS 3 je echt redden.

Cyberpunk, Alan Wake 2 bijvoorbeeld kan je voluit draaien in 4K door die techniek met Ray Tracing.
>Nvidia

Nee laat maar lekker op de plank liggen dat spul. Zeker in UE5 en andere moderne titels zie je hun driver overhead flink de kop opsteken. Met CPU bottleneck scenarios en slechte frametime consistency als gevolg. Maar natuurlijk wil niemand dit toegeven.

Met de XTX krijg je betere of gelijke rasterize (zolang je geen CPU bottleneck hebt op nvidia) en 24GB VRAM. Ik zou het wel weten.
Compleet waar.

Die 24GB VRAM is zo ongelofelijk nice.

LLMs op mijn eigen systeem runnen gaat met gemak. Ik kan extreem hoge texture mods installeren zonder problemen, en de rasterized performance is gewoon absurd goed voor de prijs. En voor al die dingen heb ik 2x zoveel geld in mijn zak gehouden omdat Nvidia geen kaart met 24GB VRAM wilt uitbrengen onder de 1800 tot boven de 2000 euro.
Maar juist bij draaien van LLMs en andere neurale netwerken zal je toch gemiddeld genomen een Nvidia willen vanwege betere software support? En natuurlijk, dat is niet het geval bij elk LLM, maar er is een reden dat ook bij datacenters Nvidia heer en meester is op gebied van AI toepassingen.
Op datacenters wel, maar inmiddels heb je ook LM Studio voor ROCM en het werkt gewoon perfect. Je kan daar alles mee, ik kan het ook via LM Studio op mijn PC hosten en dan gebruiken op mijn laptop bijvoorbeeld.

Software support is over het algemeen beter op Nvidia, maar denk niet dat het compleet broken en onmogelijk te gebruiken is op AMD.
Irritante is dat meer dan 80% van de gaming markt op een Nvidia kaart zit, dus iedere keer als hun drivers voor overhead zorgen, krijgen developers de schuld. Developers die de game gemaakt hebben met 16GB VRAM consoles en low overhead AMD hardware.

En dan zie je weer bij elke AAA release de steamforums vol met "HORRIBLE PERFORMANCE" en zonder uitzondering zitten ze op Nvidia videokaarten. Nooit een AMD videokaart eigenaar die klaagt.

Maarja, mensen beweren nog altijd dat Nvidia de betere driver heeft, ondanks de 30-40% hogere CPU overhead. Ondertussen probeert Nvidia terug te komen met hun Nvidia APP om de decenia oude control panel te vervangen, maar je moet nog altijd afterburner gebruiken voor een overclock. Waar AMD dit al jaren in de driversuite heeft zitten. Evenals dingen als Radeon Chill, wat superhandig is voor SFF of stille builds.

De VRAM alleen al is reden genoeg, maar het is niet dat je een compromis moet sluiten. Enkel raytracing, maar ik zie die tacked-on RT effects als de moderne "Tesselation". Herinneren we ons dat nog? 64x in The Witcher 3. Ik wel. Zodra je gaat kijken naar native GI implementaties zoals UE5, dan loopt AMD prima mee of zelfs vooruit.

[Reactie gewijzigd door Majestici op 22 juli 2024 13:18]

Ik heb vandaag nog in Cyberpunk en Alan Wake 2 PT ( niet eens RT ) aan gezet. Getest in de nacht met heel veel borden en verlichting en dergelijke, enige verschillen waren:

- PT was HEEL erg korrelig.
- PT kreeg ik ongeveer 100 - 120fps minder.

Anders dan dat, bijna niet tot geen verschil. Het heeft potentie, maar tot de tijd dat ik RT / PT in overweging zal nemen bij het kopen van een videokaart is de XTX wellicht al 10 jaar ouder. Mensen kochten destijds ook de 20 series voor RT en dergelijke, nu kan de 2080 Ti het al lang niet meer aan. Technologie ontwikkelt zo snel dat het geen zin heeft om nu een kaart te kopen voor RT in een handvol games als diezelfde kaart over een paar jaar RT al niet meer gaat kunnen doen. Vooral dan gaat de extra rasterization performance heel erg van belang zijn.
RT is leuk als je screenshotjes wil maken of echt casual door een spel heen loopt voor de oogsnoep. Wil je verhaal en gewoon goed uiterlijk, zet je RT uit want subjectief gezien vraag ik mij af of je dan wel bezig bent met RT-oogsnoep. Dan liever meer FPS en goed, snel beeld boven oogsnoep wat mij persoonlijk al niet meer opvalt.
Aan de andere kant, 24GB is weer volledig overkill wanneer out of the box alle games voldoende hebben aan 16GB. Zelfs 12GB is grotendeels nog afdoende. Texture mods zijn natuurlijk fantastisch, maar een erg niche argument om een aankoop op te baseren.

Ondanks dat ik geen fan ben van het Nvidia trukenboek, het hele RT verhaal is inderdaad Tesselationgate 2.0, is de aangehaalde 4080 bij deze prijs echt het overwegen wel waard. Het is alleen jammer dat er dus geen 7900 XTX als alternatief tegenover wordt gesteld, want een waardig alternatief is het mijns inziens weldegelijk. AMD heeft nu eenmaal de superieure drivers en gebruikerservaring met een hoop QOL features.

Qua performance is het sowieso stuivertje wisselen. Ik zou daar vooral aanbevelen te kijken of er één of twee games zijn die je primair speelt, die daarin wellicht de doorslag zouden kunnen geven.
Asus staat momenteel erg negatief in de schijnwerpers. Is dat niet iets waar jullie mee rekening houden?
Waarom staat Asus negatief in de schijnwerpers?
Zie GamersNexus. Asus is heel hard bezig zijn eigen glazen in te gooien. Waar het al een overpriced merk is, blijkt nu dat de garantieafhandeling een scam is. Er zijn sinds de videos van GamersNexus zoveel reacties van mensen binnengekomen hoe Asus ze oplicht met garantie. En wat doet Asus? Een reactie naar GamersNexus geven dat alle klanten maar een beetje "confused" zijn.
Tja noem mij maar eens een merk die nog wel fatsoenlijk omgaat met garanties, Gigabyte en MSI hebben zo hun eigen eigenaardigheden zoals overduidelijke hardware-gebreken afdoen als schade door klant gemaakt, het niet willen honoreren van garantieclaims door het breken van de PCBs (en nog een link hierover) en de akkefietjes met de voedingen dan wel het scalpen van hun eigen videokaarten dan wel het niet accepteren van garantieclaims wegens het gebruik van stroom-adapters als het om Nvidia om maar een paar voorbeelden te noemen gaat en de rest van de merken zijn doorgaans niet echt grote spelers die kwalitatief beter zijn of meer slagkracht hebben in dit soort zaken.

Hierom is het ook uitermate jammer dat we EVGA zijn verloren als bedrijf, mensen hebben dat zwaar onderschat, maar iedereen ging voor de grote drie, met dit als resultaat, en tevens Nvidia zelf die het hun lastig maakt.

Wellicht dat XFX / Sapphire nog goed is aan de AMD kant, maar daar heb ik geen ervaring mee. Volgens mij was XFX ten tijde van de GTX 200 series ook een goed merk om te hebben.

Eerlijk is eerlijk, nu EVGA er niet meer is leun ik toch eerder naar Asus dan de andere huidige fabrikanten, desondanks de QA problemen e.d.

Zo had ik ook een GTX 780 Ti DC2OC, ding kreeg een kapotte fan door de inferieure rifle-bearing fans die erop zaten, weggebracht naar CD-ROM-LAND, kreeg na 2 weken een andere DC2OC terug die inmiddels een half jaar geleden is overleden, want blijkbaar had deze een andere interne hardwarefout waardoor deze crashte als hij op vollast op 100% power target liep, en dus zwart scherm en fans op 100%, met een wat beteugeld power-target van 95% heeft hij het nog een paar jaar uitgezongen. (oh en de fan zat er scheef op, moest ik zelf corrigeren anders liep hij aan op het koelblok)

Deze had ik toen gekocht toen de EVGA GTX460 1GB EE kapot was gegaan na 3.5 jaar waar standaard 10 jaar garantie op zat, kreeg een EVGA GTX 560 SC 1GB terug, die kaart, met de overgehevelde 10 jaar garantie op de RMA kaart, doet het tot de dag van vandaag nog steeds in een Q9550 machine.

Toen de 780Ti RMA ging heb ik een EVGA GTX1080Ti FTW3 via EVGA zelf gekocht, 10 jaar garantie voor een euro of €50,- bij gedaan maar niet nodig gehad. Die kaart is gebouwd als een tank en draait sinds begin 2017 inmiddels alweer 7+ jaar met 24/7 een 117% power-target actief en dus 320W verbruik, nog steeds géén enkel teken van slijtage ondanks de wellicht 40-50K+ draaiuren, en dat voor een 2-slots videokaart...

[Reactie gewijzigd door CriticalHit_NL op 22 juli 2024 13:18]

Asus heeft juist veel shit over zich heen gekregen afgelopen 2-3 jaar. Daar gaat het juist mis.

Verder wel heb ik wel een asus gpu gekocht hoor.

[Reactie gewijzigd door SactoriuS op 22 juli 2024 13:18]

Asus heeft in het verleden ook gesjoemeld met hardware door na de eerste positieve reviews hardware te downgraden, maar niks te zeggen. Persoonlijk ondervonden en de klantenservice was onbeschoft. Daarom koop ik nooit meer Asus.
Ik vermijd Asus moederborden doorgaans doordat ik te vaak bios bugs en problemen heb gehad. Daar zat ook wat fout.

Misschien dat het nu beter is maar dat mag een ander uit proberen ik doe het niet meer.
Voornamelijk vanwege de garantieafhandelingen in de vs; klanten die onder druk worden gezet (als u niet afneemt, sturen we een en ander uit elkaar gehaald terug) om duurdere reparaties (vaak cosmetische schade) af te nemen terwijl het beschadigde goed voor heel andere problemen (fabrieks-fouten) werd opgestuurd. Uiteindelijke kosten voor de klant kwamen soms zelfs hoger uit dan nieuwkoop.

Hoe dat het buiten de vs zit heb ik nergens nog iets over gezien.

Bron (gamersnexus via youtube): YouTube: ASUS Scammed Us

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 13:18]

Momenteel … al lang hoor. Zowel op vlak van service/garantie als default bios-settings. Lijkt plots een B merk dat zelfs onder Asrock valt voor mijn perceptie momenteel.

Ps niks mis met Asrock, ik doel op de historische B merk vibes. Betaalbaar met soms compromissen, maar dat lijkt nu volledig van de baan.
Ik heb exact deze setup zelf gebouwd een paar weken terug. Wel met 5x extra fans ingebouwd. Temperaturen zijn subliem.
Al vraag ik mij nu af hoezeer het ontbreken van PCIE x16 gen 5 support de lange termijn viability van 4K beïnvloed.
Je hebt het dan wel over mega lange termijn. Kijk maar eens hoe de 4090 het momenteel op PCIe 2.0 x16 doet
https://www.techpowerup.c...i-express-scaling/28.html

Tegen de tijd dat dat er toe doet is dit moederbord al om andere redenen afgeschreven.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 13:18]

Je levert toch weer 5-10% in. En dat op een ×16 link, op de meeste moederborden is dat in de praktijk toch ×8 omdat je een ssd plaatst of wat dan ook.
Je levert toch weer 5-10% in.
Op PCIe2.0 ja. PCIe4.0 is bijna 4x zo snel per lane. Dus je komt op 2.0 5-10% te kort en PCIe4.0 levert je bijna 300% extra.
En dat op een ×16 link, op de meeste moederborden is dat in de praktijk toch ×8 omdat je een ssd plaatst of wat dan ook
Dat is complete, pure onzin. m.2 sloten delen niet de PCIe lanes met de x16 slot op je moederbord waar je je gpu in stopt. Alle IO op je moederbord gaat via de chipset (vroeger ook wel south bridge). De uitzondering is het bovenste PCIe x16 slot en op moederborden met meerdere wellicht het x16 slot er direct onder die is bedoeld voor multi GPU. Die twee zitten direct op de CPU omdat ze bedoeld zijn voor low latency communicatie tussen de CPU en GPU.
Populate je alleen de bovenste, dan draait die x16. Populate je de tweede dan schakelen ze allebei naar x8.
Het is niet mogelijk om PCIe lanes bij je GPU weg te snoepen op een andere manier dan het gebruiken van een eventueel secundair PCIe x16 slot.
m.2 sloten hebben qua connectivity niets te maken met je GPU slot.

Bij AMD Ryzen CPU's zit je chipset over een losse x4 verbinding naar de CPU die nergens anders mee gedeeld wordt. Intel gebruikt hier een andere verbinding voor, DMI met min of meer dezelfde performance. Alles op je moederbord behalve de GPU zit op deze chipset link.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 13:18]

Intel LGA1700 borden verliezen bij gebruik primaire M.2 slot ×8 van de gpu, waarvan 4× naar NVMe en 4× verloren.

AMD ietwat zelfde trant, 1 M.2 slot direct op de cpu.

Je weet niet waar je het over heb.
dat is complete onzin lol. Dat is echt al dik 10 jaar niet meer zo. Jij hebt geen idee waar je het over hebt.

LGA1700 cpu's hebben aparte lanes voor dat slot. Kijk maar in de pricewatch. 20 lanes totaal. 4 voor dat primaire m2 slot en 16 voor de gpu.
https://www.guru3d.com/re...-i7-13700k-review/page-3/ Lees maar na.
1 M.2 slot direct op de cpu.
Op daarvoor gereserveerde lanes die niet met de gpu gedeeld worden.
AM5 CPU's hebben 28 lanes. 16 dedicated voor de gpu. 8 voor m.2 en de rest voor io en chipset.
https://www.anandtech.com...w-retaking-the-high-end/3 Lees maar na.

Op beide platformen heeft de GPU 16 dedicated lanes die nergens mee gedeeld worden behalve een eventueel secundair x16 slot voor multi gpu. Verspreid geen misinformatie op tweakers en lees gewoon eens een bron man. 8)7 Ga niet zielig arrogant onzin verspreiden op een techsite alleen omdat je jezelf te goed voelt om even te fact checken als iemand je tegenspreekt.

Ik heb artikelen gelinkt die verwijze naar officiële documentatie van AMD en Intel zelf, waar precies in staat wat ik je net uitleg. Doe er je voordeel mee. In plaats van:
Je weet niet waar je het over heb.
Terwijl het voor iedereen die 2 minuten googlet duidelijk is dat je uit je nek lult.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 13:18]

Uit je eigen post: _Alle IO op je moederbord gaat via de chipset (vroeger ook wel south bridge). De uitzondering is het bovenste PCIe x16 slot_

Heb je je eigen links wel gelezen?
De m.2's zijn dus ook uitzonderingen. Dat is een recentere ontwikkeling voor intel.

Wel leuk dat je daar specifiek op ingaat terwijl die links alles, maar dan ook alles ontkrachten wat jij beweerde. ;)
Intel LGA1700 borden verliezen bij gebruik primaire M.2 slot ×8 van de gpu, waarvan 4× naar NVMe en 4× verloren.
Dit is de reinste onzin namelijk

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 13:18]

ik heb deze setup min of meer gebouwd in november 2022 voor 2600€.
AM5/DDR5 was toen splinternieuw dus heb de hoofdprijs betaald voor geheugen en mobo.
Mobo wel voor de ROG Strix gegaan, achteraf gezien was dat er misschien over... had een 100€ kunnen uitsparen door de TUF te nemen.
Dan was ik op 2500€ uitgekomen.
Vind het verschil nog meevallen eigenlijk... kostprijs "maar" 350€ meer anderhalf jaar geleden (had ik hetzelfde mobo genomen)

O ja wel de 9700XTX (superdeal toen voor 965€) , 1000W PSU en de zalig oranje binnenkant Fractal Design Pop Air RGB (neen ik ben een Belg :D )
Ik vind de prestaties tegenvallen van beide pc’s in hun gekozen resolutie. Voor mensen die een scherm met een hogere refreshrate gebruiken is dit onvoldoende. Een 4070 super is dan bijvoorbeeld geschikter voor 1440p. Wellicht dat daar in de toekomst ook naar kan worden gekeken ipv bezuinigen en de bare minimum aanbieden. Als toevoeging ‘ voor gamers die gamen met een minimale refreshrate van 120hz ’ bijvoorbeeld
Er staat niet voor niets een videokaart bij het kopje met de mogelijke 'Upgrades' natuurlijk :-)
Eerlijk gezegd is dit echt een slechte lijst op sommige aspecten.
Scythe Mugen 6? Hoezo zo'n rare keuze voor een merk die al jaren niet meer populair is en een nog onbekende cooler is in het wild vergeleken met bijvoorbeeld een Thermalright Peerless Assassin. Is de Mugen 6 gekozen omdat hij gratis is opgestuurd naar jullie voor het testen?

Het kiezen van een moederbord die geen PCIE x16 gen 5 ondersteund is ook raar en dat op een high end systeem die waarschijnlijk over een paar jaar al weer een gpu upgrade krijgt vooral omdat het een 4k systeem is.

Ik heb zelf een paar dingen veranderd en in deze lijst gezet.
voor 150 euro (7%) meer heb je een betere moederbord, 50% meer ram (32gb vs 48gb) 400mt/s snellere xmp perfect voor een latere cpu upgrade en een betere grotere en efficiënter power supply


Nog even een edit: Ik ben niet per se sterk negatief over de lijst misschien kwam dat door mijn verwoording, maar voor mij is het denk ik dat wanneer je al voor een high end 4k systeem gaat dat je soms wel een wat meer vooruitkijkend build kan samenstellen en dat als je een paar procent extra besteed je meer performance krijgt of gewoon simpelweg hogere kwaliteit componenten kan gebruiken terwijl je dat bij een budget build niet kan veroorloven.

[Reactie gewijzigd door Flaxms op 22 juli 2024 13:18]

Is de Mugen 6 gekozen omdat hij gratis is opgestuurd naar jullie voor het testen?
raakt een andere koeler kiezen je zo persoonlijk?

Uit de setup info : Zoals altijd hebben we het advies uitgezocht samen met de Tweakers-community.

Het kiezen van een moederbord die geen PCIE x16 gen 5 ondersteund is ook raar en dat op een high end systeem die waarschijnlijk over een paar jaar al weer een gpu upgrade krijgt vooral omdat het een 4k systeem is.
je hebt een punt, is wat meer future proof maar is wel 60eur duurder. En het verschil merk je niet zelfs in de 4.0 8-16x vergelijk van de beste GPU is het margin of error verschil.
https://videocardz.com/ne...-between-x16-and-x8-modes

50% meer ram (32gb vs 48gb) 400mt/s snellere xmp perfect voor een latere cpu upgrade
meer dan 32GB voor wat op een gaming rig? over weggesmeten geld gesproken. trouwens 6400 XMP? je weet toch dat het een AMD build is en de keuze van huidig geheugen is met EXPO?
Daarbovenop, met een X3D cpu heb je marginaal verschil in nog sneller geheugen.

[Reactie gewijzigd door d3x op 22 juli 2024 13:18]

Veel discussie is daar anders niet over geweest, er werden tegen argumenten geleverd, maar uiteindelijk nergens op gereageerd, behalve over het aanbod in de pricewatch en dat dat aan Amazon lag. forumtopic: [BBG][Q2-24] 4k Game PC
"raakt een andere koeler kiezen je zo persoonlijk?"
Nee, ik heb zelf meer ervaring met AIO's dan met grote aircoolers en Scythe coolers worden al lang niet meer mainstream gerecommend (naar wat ik gezien heb)
Dus je kiest voor een cooler die niet getest is op langdurigheid door gebruikers; wat geen probleem zou zijn als het de goedkoopste of de best presterende cooler was. Daarom mijn recommendation voor de Peerless Assassin die al lang internationaal op de markt is en altijd wordt geprezen voor zijn kosten en performance.

"Uit de setup info : Zoals altijd hebben we het advies uitgezocht samen met de Tweakers-community."
In die forum post was er ook origineel een Scythe cooler in de lijst gezet namelijk de Scythe Fuma 3 (wat ook een relatief nieuwe cooler is) en daar heeft een andere gebruiker ook al toevallig een Thermalright cooler gerecommend maar uiteindelijk is er voor de Scythe Mugen 6 gekozen die pas sinds maart 2024 beschikbaar is en ook getest is door tweakers dus misschien daarom ook gelijk gekozen?

De volgende generatie Nvidia gpu's zullen (rumor) pci 5.0 x8 allemaal krijgen en als je weer in de toekomst zou upgraden dan zou je zien waarschijnlijk wel steeds meer een performance verschil zien en vooral omdat je aanneemt dat je op 4k zal blijven gamen en games maar steeds meet hardware belastend worden. Maar ja misschien dat dit punt even wat minder belangrijk is en qua moederbord zou ik ook niet per se de Strix B650E-F nemen voor alleen pcie 5 ik had die even snel gekozen omdat het ook van Asus is aangezien de originele lijst ook een Asus bord is.

Ja meer dan 32GB ram voor een Highend gaming rig is wel echt nodig, niet per se in de gemiddelde fps maar vooral in de 1% lows zie je een grote boost hoe meer ram je hebt, en overigens zijn er ook gewoon games die uberhaupt meer dan 32gb nodig hebben vooral met mods, uit eigen ervaring kan ik zien dat Beamng.drive al meer dan 32gb nodig heeft wanneer je AI traffic spawnt. En iets waar weinig mensen over spreken is page file caching maar misschien veel minder effect voor games tenzij je veel verschillende games speelt zonder je pc af te sluiten/slaap mode zet

XMP en EXPO zijn praktisch hetzelfde in de echte wereld en ja de meeste 7000 series kunnen tenminste 6200mt/s aan zonder FCLK/UCLK te ontkoppelen en weer rumors laten zien dat 9000 series cpu's sowieso 6400mt/s als "sweet-spot" zal hebben en weer ja je ziet degenlijk wel een verschil ook met X3D cpu's dat snellere geheugen een verschil maakt en soms zelf bijna linear is.

Dit zijn allemaal minder belangrijke dingen wanneer het je gemiddelde game pc is maar dit is specifiek een lijst voor de high end 4k gaming machine, dus je kan wel wat beter uitzoeken voor sommige parts. Maar de lijst zelf is opzich wel prima maar het is gewoon jammer dat het wel beter kon voor bijna dezelfde prijs.
Is de Mugen 6 gekozen omdat hij gratis is opgestuurd naar jullie voor het testen?
raakt een andere koeler kiezen je zo persoonlijk?

Uit de setup info : Zoals altijd hebben we het advies uitgezocht samen met de Tweakers-community.
Hoewel hij het niet echt subtiel geschreven heeft, vraag ik me toch wel erg af wat nou de reden is dat hij er niet tussenstaat. Is het omdat die slechts bij één winkel beschikbaar is? Tegelijk is het natuurlijk niet een klein winkeltje waarvan je maar moet hopen dat ze er nog wat hebben liggen. Nu ben ik ook niet de grootste fan van Amazon, maar ik vraag me wel af of als hij alleen bij bol.com of Alternate beschikbaar was, hij ook niet gebruikt was.
Je bedoelt dat je dan nu 7% meer uitgeeft en er geen prestaties bij krijgt? En dat je voor die 7% prima een nextgen mb kan kopen wanneer die uitkomt en je wil upgraden naar een am6 slot?

Verder gebruikt AMD EXPO als overclock profiel voor je ram. Voor zover ik weet is xmp Intel en is 48gb vooral overkill op dit moment.
Als je de kwaliteit's verschil in de power supply en moederbord niet meetelt dan is het verschil 3% en die 3% haal je heel makkelijk aan de verbetering van de ram.

snel gekopieerd uit de andere comment van mij:
"Ja meer dan 32GB ram voor een Highend gaming rig is wel echt nodig, niet per se in de gemiddelde fps maar vooral in de 1% lows zie je een grote boost hoe meer ram je hebt, en overigens zijn er ook gewoon games die uberhaupt meer dan 32gb nodig hebben vooral met mods, uit eigen ervaring kan ik zien dat Beamng.drive al meer dan 32gb nodig heeft wanneer je AI traffic spawnt. En iets waar weinig mensen over spreken is page file caching maar misschien veel minder effect voor games tenzij je veel verschillende games speelt zonder je pc af te sluiten/slaap mode zet

XMP en EXPO zijn praktisch hetzelfde in de echte wereld en ja de meeste 7000 series kunnen tenminste 6200mt/s aan zonder FCLK/UCLK te ontkoppelen en weer rumors laten zien dat 9000 series cpu's sowieso 6400mt/s als "sweet-spot" zal hebben en weer ja je ziet degenlijk wel een verschil ook met X3D cpu's dat snellere geheugen een verschil maakt en soms zelf bijna linear is."
Ik heb Ryzen 5000 series en daar gaat XMP op en had ik nog nooit gehoord van EXPO. Is dit nieuw aan Ryzen 7000?
In de toekomst zullen er Gen6 SSD's, snellere processors etc uit komen, dus 150 euro aan tech uitgeven dat momenteel geen impact heeft is zwaar overrated. De huidige onderdelen van tegenwoordig passen goed bij de huidige onderdelen.

Beter om die 150 in je zak te houden, des te langer je ermee wacht des te beter de prijs kwaliteit is die je ermee kan kopen in de toekomst.

Trouwens heb zelf een X670 Proart Creator en als ik mijn RAM op 6400 draai crasht het ondanks de XMP. Dus zou niet aanraden aan iemand om boven de 6000 te gaan, XMP ratings zijn meer suggesties dan waarheden.

[Reactie gewijzigd door Osiummaster op 22 juli 2024 13:18]

Misschien had ik de power supply niet hoeven te upgraden aangezien dat niet echt belangrijk is voor performance (alhoewel je voor een highend pc echt wel eens 2% meer kan uitgeven voor een veel efficiëntere en kwaliteit verhogend PSU waar je ook nog eens een "peace of mind" kan krijgen door niet te exploderen)

Mijn punt was niet per se om alles te upgraden en ik heb dit ook in een andere comment gezegd maar dit is specifiek een lijst voor de high end 4k gaming machine, dus je kan wel wat beter uitzoeken voor sommige parts. Maar de lijst zelf is opzich wel prima maar het is gewoon jammer dat het wel beter kon voor bijna dezelfde prijs maar veel betere componenten in andere aspecten.

Heb je weleens geprobeerd je RAM handmatig te tunen of tenminste Buildzoid's timings ingevoerd als je ram IC's Hynix zijn? Ook zou je tenminste 6200mt/s kunnen proberen want dat zou de grens zijn waar 95% van alle IMC's op ryzen 7000 FCLK/UCLK gelijk kunnen houden en niet instabiel zijn. En ja vooral DDR5 XMP ratings zijn meer een garantie voor wat de sticks kunnen terwijl de echte bottleneck de IMC's zijn voor zowel Intel als AMD.
Handmatig tunen ben ik niet aan begonnen, RAM testen heb ik altijd moelijk gevonden omdat het tijdens benchmarks stabiel liep maar plots tijdens een Overwatch kreeg ik bluescreens met mijn oude Ryzen 1700.

Ik heb mijn RAM een snelheidje onder de EXPO gezet en sindsdien loopt het stabiel.

Initieel had ik gehoopt dat het met bios updates opgelost zou worden maar de AM5 nukken zijn tot zover niet verholpen. Ook mijn boot times van AM5 ivm de memory tests zijn nog extreem lang en ik had een maandje of twee nog de bios geupdate.

Achteraf ben ik alsnog tevreden met mijn 7800X3D (vooral gezien de 13900K crashes die mensen hebben) maar het heeft nog zijn nukken.

[Reactie gewijzigd door Osiummaster op 22 juli 2024 13:18]

Ik maak al mijn compu's de laatste tien jaar met Scythe Mugen koelers. Ze zijn net zo still als Noctua koelers, en ze koelen vrijwel even goed.

48 GB RAM is leuk voor een rekenblik, maar ik heb nog geen enkele game gezien die de 32 vol trekt.

Het kan natuurlijk mooier en beter en meer sneller, maar soms is het goed genoeg 8-) .
De vorige keer was ik nogal kritisch over de opzet, maar deze keer is het een waardige bbg! Mensen kunnen hiermee blind kopen en komen met een goed systeem thuis! Top! :Y)
Het is mij een klein beetje een raadsel waarom er geen 7900XTX wordt aangeraden, 24GB Vram tov 16 en minstens net zo krachtig (met of zonder undervolt) als de 4080 die wordt aangeprezen. Zelfs met raytracing staat de GPU in weze vrij solide. Als je meer wilt doen dan alleen gaming en bijv. generatieve AI zou willen gaan toepassen kan ik het wel een beetje begrijpen. Voor de rest, snap ik de keuze niet helemaal.

Edit: letters vergeten

[Reactie gewijzigd door SkyStreaker op 22 juli 2024 13:18]

Denk dat de overweging van meerwaarde anders uitviel: "vrij solide staan" is niet hetzelfde als even goed presteren (de 7900 XTX is duidelijk minder, soms veel minder), en wat je gaat profiteren van 24 GB vs. 16 GB valt te betwijfelen, aangezien je dan koffiedik moet gaan kijken over wanneer spellen dat nodig gaan hebben (en/of je zelf al van plan bent met HELE dikke texture packs aan de slag te gaan). Nota bene zou de 7900 XTX in theorie juist met die 24 GB voordelen hebben bij AI, ware het niet dat AMD op dat vlak achteraan moet hobbelen.

Als ze dezelfde prijs hebben is kiezen voor een 4080 goed te verdedigen, tenzij je echt helemaal niets geeft om raytracing. In voorgaande maanden werd de 7900 XTX juist aangeraden omdat de prijs toen nog de doorslag kon geven.

[Reactie gewijzigd door MneoreJ op 22 juli 2024 13:18]

De 7x00 hobbelt helemaal niet achter nVidia aan hoor, in Windows misschien wat lastiger realiseren, onder Linux is het pijlsnel.
Toch bevreemd mij iets over de vooruitgang van de videokaarten in het topsegment. Ik had ooit een1080ti en die tijd top de off the bill en er werd gesuggereerd dat die al goed genoeg was om op 4k te kunnen spelen. in de tijd was ook BF V al uit en ik speelde op 2k. Heb nu een 3080 en die is dan nog steeds te krap om op 4k te spelen, wat zie ik hier verkeerd?

Speel nog steeds Bf V op 2k maar 130 is ongeveer wat ik haal aan fps hooguit.
Uiteindelijk hangt het er natuurlijk ook van af welke kwaliteit en FPS je acceptabel vindt en welke spellen je precies speelt. BF V is een 6 jaar oud spel en aardig goed geoptimaliseerd. Bij multiplayer FPS spellen vinden de meeste gamers het ook acceptabel om relatief lage instellingen te gebruiken, wat minder belasting geeft op de videokaart en meer op de CPU.
Games zijn ook steeds zwaarder geworden.
Toen ik mijn 1080 had speelde ik de The witcher 3 met zo'n 45 50 fps op 4K. Toen ik naar een 3080 ging heb ik het nog eens gespeeld en toen had ik veel betere fps in dat spel. Dacht iets van ruim 80.
Maar in Cyberpunk 2077 zat ik wel weer op die 50 fps in 4K.

En ja dat was allemaal prima speelbaar toen.
Ja maar van pakweg 50 naar 80 met een kaart van 2 generaties verder is toch eigenlijk verwaarloosbaar? Als je een 1080 ti had gehad met een fps van pakweg 60+ dan was het al een voldoende.

Het valt mij in ieder geval tegen mijn vooruitgang met de 3080 kaart tov me 1080ti spelend 2K, trouwens een hele nieuwe pc heb ik nu dus ook met proc en moederbord zouden een stuk beter moeten draaien.
Nou van 50 naar 80 is een verbetering van 60%, dat vond ik wel een goede komende van 1080. Meer is altijd beter maar de 3080 was geen opvolger van de 1080ti.
Die kaart was altijd al te goed maar dan heb je nog een boost van 33,3% en dat is ook niet heel gek.

Ik heb nu een 4090 en daar vind ik het ook af en toe dat hij het niet lekker trekt. Maar dat komt omdat ik nu op minimaal 100 fps wil gamen. En dat is best zwaar op 4K :)
Hopelijk wordt die 5090 weer een mooie upgrade maar mijn bankrekening huilt al van de gedachte :D

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.