De NRC zegt dat de NSA meer dan 50.000 netwerken besmet heeft met malware om deze zo te kunnen afluisteren. Ook zou de krant NSA-documenten in handen hebben waaruit duidelijk zou worden dat Amerikaanse inlichtingendiensten Nederland sinds 1946 bespioneren.
Dat lieten NRC-hoofdredacteur Peter Vandermeersch en onderzoeksjournalist Huib Modderkolk weten in het tv-programma De Wereld Draait Door. De krant heeft samenwerking gezocht met Glenn Greenwald, de journalist die een groot aantal NSA-documenten van klokkenluider Edward Snowden heeft gepubliceerd in diverse buitenlandse kranten. Greenwald zou deels betaald zijn door de Nederlandse krant en bij enkele artikelen zal zijn naam worden geplaatst.
Volgens Vandermeersch zal de NRC de komende weken diverse artikelen publiceren over NSA-afluisterpraktijken wereldwijd, maar ook in Nederland. De hoofdredacteur liet los dat zij een document in handen hebben waaruit zou blijken dat de NSA sinds 1946 Nederland bespioneert. Nadere details werden niet gegeven. Verder liet Vandermeersch weten dat uit de NSA-documenten opgemaakt kan worden dat de Amerikaanse inlichtingendienst meer dan 50.000 netwerken heeft besmet met malware om deze te kunnen afluisteren.
De komende weken wil de krant nadere onthullingen doen over Amerikaanse en mogelijk Britse afluisterpraktijken in Nederland. Zaterdag zou de NRC onder andere een kaart willen publiceren waarop aftappunten in Nederland zijn aangegeven. Of de AIVD en MIVD daarbij een rol spelen, is nog niet duidelijk. Het is echter bekend dat de Nederlandse geheime diensten nauw samenwerken met de Amerikaanse en Britse zusterdiensten.
Update, zaterdag 08:08: In dit stuk stond dat het om 50.000 geïnfecteerde systemen gaat. Het gaat echter om geïnfecteerde netwerken; dat blijkt uit de zaterdageditie van NRC.