Volgens Johan Pouwelse van de Technische Universiteit Delft is ip-tv al verouderd voordat het goed en wel is aangeslagen en ligt de toekomst bij p2p-verspreiding van televisiecontent. Dat zei de computerwetenschapper tijdens een presentatie van het 'sociale p2p-programma' Tribler van de universiteit. Pouwelse zegt dat op dit moment al de meeste films via p2p-software worden verspreid en dat ip-tv door zijn inefficiënte gebruik van bandbreedte een te duur verspreidingsmodel is. Contentproviders zouden er beter aan doen met de marktleider mee te gaan dan zich er tegen te verzetten, zo valt uit Pouwelses woorden op te maken. Meer dan zestig procent van al het internetverkeer zou inmiddels filesharingverkeer zijn.
Volgens Pouwelse zou met een downloadsnelheid van 1Mbps tv gekeken kunnen worden en is 8Mbps voldoende voor hdtv. 'Gebruikers van Tribler kunnen uploadsnelheid doneren aan hun vrienden. Daardoor wordt het mogelijk om sneller te downloaden', aldus Pouwelse. Het 'live' bekijken van beelden is in de huidige versie van de software evenwel nog niet mogelijk, daaraan zou momenteel de laatste hand worden gelegd. 'De hoge kosten die de Publieke Omroep maakte met het streamen van de Winterspelen in Turijn zijn hierdoor niet langer nodig', aldus de computerwetenschapper.
Tijdens de presentatie van de p2p-software werd ook een intentieverklaring tussen Tribler en de Publieke Omroep getekend. 'Dit is voor ons een manier om ervaring op te doen met peer-to-peer-software als nieuwe manier voor distributie van onze programma's', zegt William Valkenburg, content manager van de Publieke Omroep. Een van de redenen waarom de Publieke Omroep veel geld aan de Olympische Winterspelen kwijt was, was het tippen van de NOS-site door een Noorse krant, na overbelasting van de site van de Noorse publieke omroep. Daarop gingen ook veel Noren beelden van de Spelen opvragen en werd de NOS, doordat er centraal werd gestreamd, op extra kosten gejaagd. Pogingen van de NOS om de Noorse kijkers te blokkeren werden vervolgens door de EU verboden. 'Rond grote evenementen hebben we met onze livestreams te maken met flitsmenigtes waardoor we de vraag soms niet aankunnen. Denk aan het komende WK Voetbal of de Tour de France. Peer-to-peer-technieken kunnen dan een oplossing zijn', aldus Valkenburg. Tribler is ook in gesprek met de Britse omroeporganisatie BBC.
De stichting Brein zegt geen bezwaren in het Tribler-initiatief te zien, maar zal wel actie ondernemen tegen gebruikers die 'illegaal materiaal' uploaden. Dat is ook niet de bedoeling van de programmatuur, die er juist op is gericht om p2p uit de illegaliteit te halen, onder meer door alle gebruikers te registeren. 'Wij ontmoedigen het maken van illegale kopieën, want wij houden de gegevens en geschiedenis van de gebruikers bij', zo zei Tribler-medewerker Pawel Garbacki eerder.
