P2p-next, een consortium van 21 partijen dat p2p-technologie ontwikkelt, heeft een publieke bèta van Swarmplayer uitgebracht. Met de software kan video gestreamd worden via een aangepast bittorrentprotocol.
De publieke test van Swarmplayer volgt na een eerdere gesloten proef. De gebruiker kan een video bekijken door in zijn browser een bestand met de extensie 'tstream' te openen. Vervolgens zal Swarmplayer opstarten en verbinding zoeken met andere peers om zo de benodigde data onderling te verdelen. Op de website van P2p-next staan een tweetal testvideo's klaar en de ontwikkelaars vragen aan bètatesters om hen van feedback te voorzien.
Swarmplayer probeert de kwaliteiten van het bittorrent-protocol te benutten om zo live-streams en vod-uitzendingen efficiënt en goedkoop te distribueren. De uitwisselsoftware functioneert achter firewalls en is geheel serverless. Standaard wordt één minuut aan video in een buffer geplaatst en via het zogeheten give-to-get-principe uitgewisseld, zo is bij Torrentfreak te lezen. Via dit mechanisme worden de benodigde datapakketjes op tijd en in de juiste volgorde bij de kijker afgeleverd, iets wat met het normale bittorrentprotocol niet mogelijk is.
De code van Swarmplayer, die volgens het opensource-principe wordt ontwikkeld, borduurt voort op Tribler, een p2p-project van de TU Delft. Het P2p-next-consortium, met onder andere scientific director Johan Pouwelse in zijn gelederen, heeft 22 miljoen dollar in kas voor de doorontwikkeling van Swarmplayer. Een groot deel van het geld is afkomstig van EU-subsidies en ook de Britse omroep BBC is aangeschoven.