Door Donovan Kerssenberg

Redacteur

Samsung Galaxy S23 Ultra Review

Meer megapixels en megahertzen

01-02-2023 • 19:00

155

Singlepage-opmaak

Conclusie

We hebben het de afgelopen tijd al vaker gezegd en het kan misschien een beetje cliché klinken, maar het is nou eenmaal zo: de verschillen tussen de Samsung Galaxy S22 Ultra en S23 Ultra zijn klein. Op veel vlakken is het meer van hetzelfde. Is dat erg? Zeker niet. De S23 Ultra doet ons denken aan de iPhone 13 Pro Max van vorig jaar. Dat was een smartphone zonder grote, noemenswaardige nieuwe features, maar wel een telefoon waar je blij van wordt als eindgebruiker, met verbeteringen op precies die vlakken die in de dagelijkse praktijk veel verschil maken.

Samsung deed al veel goed met de Galaxy S22 Ultra. De veranderingen bij de S23 Ultra pakken allemaal positief uit. De Exynos 2200 van de S22 Ultra is vervangen door de Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 in de S23 Ultra. Dit heeft het toestel sneller, energie-efficiënter en koeler gemaakt. Deze nieuwe chip is een stuk krachtiger dan de 8 Gen 1 van vorig jaar, vooral op gpu-gebied. Als we de prestaties daarvan vergelijken met de gpu van de Galaxy S22-toestellen presteert deze in theorie zelfs dubbel zo goed. In de praktijk merk je daar weinig van; de S23-toestellen reageren snel en vloeiend, maar dat deed de S22-serie ook al. Met OneUI 5.1-software gebaseerd op Android 13 is de S23-serie wat dat betreft ook helemaal bij de tijd. Bovendien heeft Samsung de beste 'updatebelofte' in de industrie, op Apple na dan. Daarnaast is de beeldverwerking bij het maken van foto’s verbeterd.

Dat brengt ons meteen bij de camera’s. De 200-megapixelhoofdcamera is een mooie verbetering en schiet betere plaatjes dan de camera van de S22 Ultra. Het viel ons wel op dat de verschillen kleiner zijn dan we hadden verwacht. Maar ze zijn goed genoeg, ook als je het pixel binnen terugschakelt om 50 megapixelfoto’s te maken. De andere camera’s op het toestel zijn dezelfde als op het model van vorig jaar, maar toch schiet je er mooiere foto’s mee dan met de S22, dankzij de beeldverwerking van Qualcomm dus.

Dat de Snapdragon 8 Gen 2 efficiënter is met energie, is ook te merken aan de accuduur van het toestel. Het apparaat gaat een stuk langer mee dan zijn voorganger, terwijl ze dezelfde accu aan boord hebben. Tel daarbij op dat het scherm ook weer een stukje feller is en je kunt wel raden dat de S23 Ultra met een Ultimate Award mag pronken.

Zouden we meteen naar de winkel rennen om het toestel te halen? Dat nou ook weer niet. Samsung heeft de prijzen van zijn toestellen flink verhoogd. Een nieuwe Galaxy S23 Ultra kost je honderd euro meer dan het equivalente model van vorig jaar. Heb je niet nu meteen een nieuwe smartphone nodig, dan loont het zich om te wachten met de aanschaf. Met uitzondering van Apple en Google moet de concurrentie zijn telefoons nog uitbrengen. Pas tegen die tijd zal duidelijk worden hoe de Samsung-telefoons er op het gebied van prijs en prestaties voor staan. Op dat moment is de S23 Ultra misschien ook al wat in prijs gezakt. Hoewel Samsung-telefoons niet meer zo snel in prijs dalen als vroeger, kun je na een halfjaar honderden euro's goedkoper uit zijn.

Lees meer

Reacties (155)

155
153
40
3
0
94
Wijzig sortering
Kunnen we het even hebben over de review-kwaliteit van de foto's?
Voorheen werd er, naar mijn weten, zo goed als tegelijk een foto met alle geteste toestellen gemaakt, zodat je zo goed als dezelfde foto kreeg en deze ook eerlijk met elkaar kon vergelijken.

In deze review zit er zo ontzettend veel verschil in de foto's die gemaakt zijn (in compositie) dat de foto's moeilijk eerlijk met elkaar te vergelijken zijn. Sommige foto's hebben zo'n 5-10 graden draaiing, bij de foto van de laan met de bomen is bij het huis links bij de ene foto het licht in het huis wel aan en bij de andere niet, evenals een rolgordijn op de zolder.
Bij de foto op het bruggetje is er bij de ene foto reflectie in het water te zien, bij de andere foto niet...

Noem me kritisch, maar zeker gezien ik me dacht te herinneren dat het vroeger gebeurde met een soort van plankje waar alle toestellen op zaten waardoor alle frames en ook de timing zo goed als hetzelfde waren, stoor ik me nu aan de huidige kwaliteit van vergelijken.
Heeft iemand van de redactie of andere oplettende lezers hier meer informatie over? @Donny K.
Dat viel mij inderdaad ook al op. Ik dacht dat @arnoudwokke daar vroeger inderdaad meer werkte. Volgens mij doen ze dat al een tijdje niet meer. Zie ook: review: De beste camerasmartphone van 2021 - Zes toptoestellen vergeleken of review: Blinde test smartphonecamera's - De keuze is aan jou

Desondanks vind ik de foto vergelijking voldoende representatief. Wolken kunnen snel roet in het eten gooien. Binnen 10 seconden kun je een totaal andere lichtsituatie hebben. Wat zorgt voor meer licht, andere kleurtemperatuur, andere sluitertijd, andere weerspiegeling en andere objectverlichting.
Exact de reden dat ik voor de kwaliteit van de camera naar GSMArena.com ga. Daar doen ze het wel goed.
En je kan dan de foto's vergelijken met eender welke telefoon die ze gereviewd hebben (zelf oudere toestellen, en op 100% zoom)

Alleen is het daar noch wachten op de review van de Samsung Galaxy S23 serie. Nu is enkel de preview online.

Dxomark.com is ook goed in het meten van de smartphonecameras. Maar ook daar is het wachten op de S23 series.

[Reactie gewijzigd door sn33ky op 22 juli 2024 14:53]

Ik vind GSMArena.com ook een goede bron die meestal heel accuraat zijn in hun analyse van de camera.

Puur afgaande op de foto's in dit artikel moet ik zeggen dat ik niet geimpressioneerd ben door deze camera van de S23. De Sony XZ2 was begin 2018 op de markt gekomen en levert met veel minder megapixels meestal scherpere beelden: https://photographylife.com/reviews/sony-xperia-xz2/4

Wat me ook opvalt is dat het gebladerte (bomen en gras) altijd wazig oogt op de allerduurste nieuwe iPhone en Samsung modellen tov deze veel oudere XZ2. Een kennis heeft een iPhone 13 en de bomen en gras zijn altijd waziger dan de allerslechtste foto's die ik ooit met een XZ2 genomen heb.

Zeker als je de XZ2 stabiliseert gaat hij consistent betere nacht en dag foto's nemen dan de S23 en de iPhone 13, wat niet is wat je zou verwachten als je naar het aantal megapixels en lenzen kijkt.
Heb ik een dejavu met vorig jaar aan de reacties te lezen?

Ik hoor die al vaker als commentaar volgens mij. Iets mee doen tweakers.net?
Waarom heeft de 22 Ultra een 40mp front facing camera en de 23 ultra maar een 12mp? Lijkt me toch wel een downgrade niet?
Om het versimpeld uit te leggen:

Stel je een ruitjes schrift voor, zoals in je oude wiskunde lessen.
Stel je voor dat je elk ruitje een eigen kleurtje mag geven. Hoe meer vakjes je kan invullen, hoe meer detail je kan maken. Dat zijn je megapixels.

Maar hier is de grap: je mag niet over de lijntjes tekenen.
Als je teveel ruitjes op hebt, dan ga je de ruitjes zien. Het algemene beeld wordt donkerder.
Als je een groot schrift (grote camerasensor) met hele dunne lijntjes hebt, dan merk je daar niet veel van.
Maar als je al super veel detail hebt, dan maken al die lijntjes tussendoor het beeld alleen maar donkerder.

Een camerasensor werkt met zo.
Het is een balans tussen dat je veel detail wil hebben, maar niet onnodig veel, want dan gooi je belangrijke licht informatie weg.
Dat helpt, maar dan nog blijft het punt staan: Er zitten nog altijd fysieke scheidingen tussen de pixels. Minder pixels betekent meer licht. Wat men ook doet met pixel binning etc.

Daarnaast moet je je afvragen wat je met 40mp moet op een front-sensor :Y)
Allemaal waar. Dus waarom gaan we dan naar die 200mp sensor? Op hetzelfde formaat en met dezelfde tech zou een 12mp toch beter zijn?

Ik zie wel het voordeel van de verschillende belichting in 1 foto, maar tegenwoordig doen de camera’s zoveel aan image stacking dat ik me ook afvraag of dat echt zoveel uitmaakt… plus dat dat voordeel met 4 pixels wel voorbij is, of heeft het echt zin om 9 verschillende belichtingen te doen met deze 200mp sensor?
Kwaliteit gaat om zoveel meer dan alleen het aantal megapixels.
Toch is megapixels een limiterende factor, en gezien het hetzelfde merk betreft zou je verwachten dat de software er ook niet op achteruit gegaan is. Dat zou erg onlogisch zijn. Welke techniek zou volgens jou het verschil in kwaliteit maken die de nieuwe 12 mp camera wel heeft maar de 40 mp camera niet?
4K resolutie is "maar" 8 megapixels, dus voor een frontcamera is dat echt heel erg royaal voldoende. Een van de voordelen aan minder megapixels is dat de pixels groter zijn, daarmee per pixel meer licht opvangen en het kost minder processorkracht om alle pixels te verwerken tot plaatjes/frames. Zeker als in de praktijk alles toch gedownscaled en kapotgecomprimeerd wordt door de streamingservice die je er misschien mee gebruikt. Het ruitjesverhaal zoals hierboven door Talicus uitgelegd komt daar ook nog bij kijken. Ja, met meer megapixels kan je meer digitaal zoomen, leuk voor als je HD-plaatjes van je neushaar wilt schieten maar verder voor een frontcamera overbodig. Dan blijft de lens ook nog een beperkende factor wat betreft resolutie, dus vanaf een bepaald aantal megapixels heb je niks meer aan nog meer megapixels. Frontcameraatjes met zo'n minisensortje wat 40MP uit moet poepen of zelfs een 200MP camera met een iets groter maar nog steeds miniatuursensortje zijn best lachwekkend als je kijkt naar de kwaliteit ervan. Kijk naar bijv. de Canon EOS-1D X-III (nee dat is niet de zoon van Elon Musk) of de EOS R3, professionele camera's van 7000 en 6000 euro respectievelijk en dan moet je er de lenzen nog bij kopen voordat je er iets mee kan, met een magere 20 en 24 MP resolutie. Toch durf ik te wagen dat de foto's die daaruit komen in een volledig ander universum zitten dan die uit een 40MP frontcameraatje van een telefoon met 5 sensoren en 5 lenzen maar amper een kwart van die prijs.

En ja, het zijn inderdaad compleet verschillende prijsklassen en compleet verschillende apparaten maar ik probeer er meer mee aan te geven dat kwaliteitsverschillen van hedendaagse telefooncamera's voor >99% niet zichtbaar zijn als je niet op een soort benchmark-manier met een vergrootglas de individuele pixels gaat bekijken. Ik heb nu een Galaxy S7 (12MP), S9 (12MP) en S20 (64MP) gehad en van alledrie vind ik de fotokwaliteit helemaal dikke prima voor telefoonfoto's en ze doen nauwelijks voor elkaar onder. Het enige wat opvalt is dat het in het donker steeds ietsjes makkelijker geworden is om foto's te maken, maar dat was het zo'n beetje. Waarschijnlijk kan ik op normale prints van alledrie niet aanwijzen welke telefoon welke foto gemaakt heeft. Ondertussen heb ik voor het echte werk een Canon EOS 40D uit 2007 met een 10MP sensor maar die maakt nog steeds betere foto's dan mijn telefoons.

Maar goed, de meeste consumenten hebben hier helemaal geen idee van en denken gewoon nog steeds meer == beter. Een beetje zoals de MHz-race van vroeger waardoor AMD hun naamgeving maar aanpaste omdat hun processoren op een gegeven moment beter presteerden van die van Intel die op hogere frequentie draaiden, maar de consumentengedachte was dat ze langzamer zouden zijn. Dus plak er een hoger nummertje op, zeg dat je een 200MP sensor hebt die in de praktijk door het combineren van pixels foto's van "maar" 12.5MP maakt, vrijwel niemand die het merkt, maar door het hogere nummertje verkoop je wel meer.

Laat ik de vraag anders omdraaien: wat verwacht je concreet aan achteruitgang van 40MP naar 12MP op een frontcamera? Heb je bepaalde usecases waarvoor je die volle 40MP (of iig meer dan 12MP) nodig hebt?

[Reactie gewijzigd door DataGhost op 22 juli 2024 14:53]

Hey DataGhost, uitstekend betoog.

Ik denk wel dat je over één ding je mening moet herzien:
Ondertussen heb ik voor het echte werk een Canon EOS 40D uit 2007 met een 10MP sensor maar die maakt nog steeds betere foto's dan mijn telefoons.
Uitgezonderd flexibiliteit in lenzen, handling en situaties waar de computational methodes niet/minder werken denk ik dat je die mening toch moet herzien. Kijk naar wat de recente modellen kunnen doen. Sterrennachten, nachtfoto's met grote DR, apple ProRAW op de 48MP sensor [1,2,3] (of de Pixel computational RAW (DNGs onderaan)).

Als ik concertfoto's wil maken kan ik met m'n D700 die ongeveer dezelfde leeftijd is nog steeds goeie shots krijgen die het nieuwste flagship gewoon niet kan maken omdat stacking zo niet werkt. In één shot krijgt die gewoon zo'n enorme massa aan extra fotonen binnen dat de fysica het wint.
Maar een foto van een willekeurig donker steegje? Dan wint die smartphone, met extra gemak erbij.

Bij overvloed aan licht en harde contrasten? Puur op one-shot sensorniveau zal je 40D beter zijn, maar eens de stacking inschiet wint een moderne iphone het. Zeker die 48MP sensor zal op de koop toe ook nog eens een massa meer detail hebben.

En ik denk dat het niet fout is om zo'n technisch vernuft te erkennen. De wereld van grote sensoren is in die 15 jaar ook vooruitgegaan. Die 40D maakt zeker nog goede foto's, maar in de juiste omstandigheden is een moderne kleine sensor + software echt tot meer in staat. Of de standaard processing pipeline naar je smaak is ook nog een dingetje uiteraard ;)

Om te eindigen, check Sebastiaan z'n iphone 14 camera review ook nog.
Nja een aanvulling zou dan iets zijn als "betere foto's dan mijn telefoons kijkend naar het soort foto's wat ik wil maken". Op het gebied van lichtgevoeligheid hebben moderne sensoren flinke sprongen gemaakt inderdaad, dat ontken ik niet. Maar bijvoorbeeld iets ontzettend simpels als bokeh ga je juist met een kleine sensor niet lekker voor elkaar krijgen. De uiteindelijke kwaliteit van een foto behelst veel meer dan alleen maar 1 of 2 aspecten van een bepaalde sensor en sommige zaken kan je per definitie niet met zo'n telefoonsensor voor elkaar krijgen, hoe goed deze ook is, gewoon omdat dat natuurkundig niet zo werkt. Verder hebben grote camera's veel knopjes en wieltjes, allemaal ergonomisch over nagedacht en ze hebben allemaal een functie. Soms vind ik zelfs dat er te weinig op zitten en moet je een menu induiken. Dat is op een telefoon alleen maar erger. Een "pro"-camerastand op een telefoon is vaak ook behoorlijk beperkt en ergonomisch ook niet fijn, want je hebt geen feedback welke knop waar zit zonder dat je daar je ogen voor moet gebruiken. Om dan nog maar te zwijgen over fotografie in de regen want dat is echt een ramp op een touchscreen.

Ik vind je uitzondering daarom ook best flink en bijna allesomvattend. Bijna in de richting van "alle voordelen van een auto daargelaten zijn moderne fietsen het beste vervoersmiddel om snel 1500km mee af te leggen". Dat is ook niet helemaal eerlijk. Als ik helemaal blij werd van het beeld uit een kleine sensor had ik wel een prosumer compact met ingebouwde zoomlens gekocht in plaats van een 1.6x crop. Juist die (o.a. ergonomische) voordelen zorgen er ook voor dat ik er betere foto's mee maak dan met een telefoon, of andersom dat ik bepaalde foto's niet zou willen maken met een telefoon.

Ik ga in ieder geval niet op 1:1 pixels vergelijken omdat dat in de praktijk ook niet gebeurt, dat is alleen voor reviews interessant. Zolang er op print-resolutie goede foto's uitkomen is de sensorresolutie een stuk minder relevant. Volgens mij wordt er tegenwoordig ook niks meer verkocht onder de 5MP dus daarom heb ik al jaren niet meer gekeken naar wat de resolutie van een sensor is. Croppen doe ik niet veel en daarmee verlies je ook juist weer de voordelen van een grote sensor.

Anyway mocht ik toch vinden dat ik tegen beperkingen aanloop met mijn 40D dan kan ik natuurlijk een 90D regelen. Ik heb even naar de S23 serie gekeken en eigenlijk zoek ik een normale S23 met 512+GB opslag aangezien er geen microSD meer in kan. De S23+ is voor mij te groot en als ik dan toch naar een te grote telefoon zou gaan zou het de S23 Ultra worden, maar mijn S20 voldoet nog prima dus dat hoeft allemaal niet. Een 90D is ietsjes goedkoper dan een S23 Ultra dus wie weet gaat het uitgespaarde geld van het niet kopen van een onnodige upgrade daar wel heen :+

[Reactie gewijzigd door DataGhost op 22 juli 2024 14:53]

Zeker, maar voor hun 108mp zijn ze naar een 200mp gegaan :)

[Reactie gewijzigd door dutchnltweaker op 22 juli 2024 14:53]

Die enorme zoom is de enige reden dat ik een Ultra overweeg. Maar dan kijk ik naar de prijs en vind ik het de enorme meerprijs niet waard.
De zoom op de 22 ultra is ook echt geniaal, dus wellicht als tussenstap het overwegen waard.
De zoom op de 22ultra is vooral veel software die dingen probeert te fixen door het gebrek aan de sensor.
kijk eens goed naar je maximale zoom foto's, vooral blur-achtige foto's als je beter kijkt
Ik zei nergens dat het hardware perfect zoom is. Maar kijk eens naar de full moon pics die je (ik) kan maken met de S22 ultra. Die zijn echt insane scherp zoomed, zeker als je bedenkt dat het maar een smartphone camera is. Dus ben het niet eens met je.
Ik ben het met je eens dat de camera natuurlijk super is in vergelijking met vroeger.
maar dat de zoom perfect is dat is nog niet het geval.het blijft een software dingetje
Ik snap je, maar volgens mij zeg ik dat het geniaal is, niet perfect of iets in die geest....anyways, we are going off topic.
Als je dat nog niet gedaan hebt: kijk ook even in het S23 Leveringen/Prijzen topic op het forum. Er zijn aanzienlijke introductiekortingen bij elkaar te sprokkelen.
Pak dan een S21 Ultra, die heeft dezelfde zoom camera maar is een stuk goedkoper doordat die al 2 jaar op de markt is.
MrwhosetheBoss had de zoom getest en had een beter resultaat op zijn S22U ...
Erg vreemd en de Samsung rep snapte er ook niks van. Alleen bij zoom op mensen was het beter.
Oftewel, puur en alleen algoritmes die beter/anders zijn.
Dan naar meer bronnen kijken. Er stond oude firmware op, de nieuwere firmware verhelpt het probleem. De S23 Ultra is wel degenlijk verbeterd in de zoom: https://twitter.com/sondesix/status/1621082650298703872
Ook zie je in diezelfde video bij een andere vergelijking, van twee gezichten, dat de 23 er véél beter uitziet
Tijd om een klasse lager te gaan shoppen bij Samsung. Dit zijn geen fijne prijzen meer.
Wie koopt er tegenwoordig nog een telefoon voor de adviesprijs? Er is tegenwoordig altijd wel ergens een provider of (web)winkel die met korting smijt, zeker als je met een nieuw abonnement of verlenging een nieuwe telefoon neemt. Het grootste minpunt van mijn S21 FE was in elke review de prijs, maar ik kocht 'm uiteindelijk voor amper de helft van de adviesprijs. Ik heb zelf maar één keer een redelijk volle mep betaald en dat was een S20+ kort na release. Zelfs toen kreeg ik al €200 korting op de adviesprijs.
Belachelijk wat ze vragen hiervoor. Zeker gezien de presentatie, want wat was dat voor een lege huls. Ze konden maar niet overbrengen waarom je moest overstappen, tenzij je low light foto's of afstandsfotos waarop je wilt inzoomen tot je dagelijkse bezigheid behoort.

Vond het best een zielige vertoning. Als je vooraf had geregistreerd krijg je wel 100 euro extra korting en een charging pad via samsung zelf. Dan is het echter nog bizar duur.
Het valt echt wel mee qua prijs. iPhone 14 pro Max is echt vele malen duurder.
2 wrongs don't make a right, maar van Apple zijn we gewend dat ze ridicule prijssetting hebben.
Ja, en daar hoor je idd niemand over terwijl dat ook niet veel extra brengt.
Misschien dat we het van Apple gewend zijn om top premium te vragen en Samsung niet :)
Moet je denk ik toch de comments daar eens gaan bekijken. Genoeg mensen die zich afvragen waar het heengaat met de prijzen.
Ja de hoge prijs is 1 maar ik vind de camera verbeteringen ook niet eens zo bijzonder. Zie bijv hoe 'sharpened' die telefoto's zijn van 23U, dat ziet er zo nep uit als je inzoomt. Misschien wordt het beter na een paar updates?
Zeer mooie smartphone de specs zijn dit keer ook super op papier. Nu de praktijk ervaringen nog zien. Misschien is het nu eens tijd om van de Iphone af te stappen en Samsung/Android een kans te geven. Hoop wel dat de integratie met social media apps beter zijn. Om als voorbeeld te geven bv de haperende en slechte kwaliteit stories op instagram.

[Reactie gewijzigd door Cihan1988 op 22 juli 2024 14:53]

Heb gelezen dat ze inderdaad met social media platforms zijn gaan samenwerken voor een soepelere werking.
Leuke telefoon maar zo'n 500 euro te duur.

Misschien als de Ultra 22 gaat zakken in prijs dat ik die koop.

De livestream gezien en als ik Samsung mag geloven is mijn Sony A7 4 verleden tijd. :)
Leuk inderdaad, beetje vergelijkbare iPhone met dezelfde opslagcapaciteit is nog een stukje duurder, dus kennelijk zijn dit marktconforme prijzen die wij als consument dolgraag betalen om het nieuwste toestel te hebben.
Laten we hopen dat er dan een aantal A7iv op V&A/Marktplaats komen voor een leuk prijsje :+
Ik heb hem net met ruim 600 euro korting besteld, dus die 500 euro te hoge adviesprijs klopt wel ;)
Idd wil ik ook wel 600 euro korting op die 1400 euro.
Voor mij was het via de samsung.com site, de S23 ultra 512 GB, inleveren van mijn Galaxy watch 4 classic, waardoor ik de ultra krijg voor €1050,-. Dit is incl. een pre-registratie code als Samsung member (10% korting & een gratis wireless charge pad.) en oud toestel inleveren:

Je krijgt momenteel een 'gratis' upgrade naar een hoger geheugen model voor de prijs van het lagere model (dus 512GB voor de prijs van 256GB) en krijgt extra inruilwaarde op ingeleverde toestellen. (In mijn geval krijg ik ca. €200,- terug voor de GW4 classic, vorig jaar gekocht voor €250,- en ik krijg meer terug dan als ik hem 2de hands zou verkopen.)
Dat is dus een 'korting' van €530,- t.o.v. de adviesprijs, wat gedeeltelijk uit 'eigen' zak komt.
Lever je duurdere apparaten in, krijg je meer korting, maar dat zijn kortingen die natuurlijk deels uit eigen zak komen. Het kan voordeliger zijn om je oude toestel 2de hands te verkopen.

[Reactie gewijzigd door Dazzler2120 op 22 juli 2024 14:53]

Zou met het overstappen naar snapdragons ook de (soms ellendige) shutterlag verdwenen zijn van de camera’s? Iets wat eigenlijk niet bij een top toestel hoort.
MKBHD heeft dit in zijn laatste video getest > spoiler: het zit er nog steeds in :(

https://youtu.be/9kxTOxDGLqs
Klopt, maar wel verbeterd tov. de S22U
Zelfs als 21 Ultra gebruiker zie ik de upgrade nog niet zitten, kan nergens over klagen met dit ding, foto's zien er beter uit maar niet 1400 euro (of abonnement) beter.

200mp is ook meer een gimmick, cool dat het er op zit, en zal ook wel zijn voordelen hebben in andere foto modi, maar zoals ook de redactie al zegt, het is een mixed bag, waar soms zelfs de S22 ultra beter is.

Ik wacht wel tot de front camera onder het beeld zit. Dat is het enige waar ik nu een beetje tegen aan loop, zou fijn zijn en voor mij upgrade waardig.

SOC kan sneller zijn maar hoe vaak loop je tegenwoordig nog tegen lag aan? Hier en daar een stotter is er altijd wel geweest,

En het kost ook flink wat moeite om de opslag te vullen.

Hopelijk komt Samsung volgend jaar met een mooie upgrade, maar ben bang dat we tegen de limieten van smartphones aan lopen op dit moment. Foldables zijn "the hot thing", hopelijk worden die wat goedkoper in de toekomst en is de "crease" geen probleem meer.
Hier net zo, ook eigenaar van een S21 Ultra. Voorlopig nog altijd zeer tevreden en afgezien van wat spec bumps zie ik weinig meerwaarde voor mij.

Enige wat me kan verleiden is een mooie foldable die nog enigszins betaalbaar is. Dat lijkt me nog wel interessant en echt wat toevoegen tov wat ik nu heb.
Hier ook nog zeer tevreden met mijn S21 Ultra. Enige verbering is dan dat de S-Pen nu ingebouwd is. Ik heb nu een vrij brede hoes waar ik mijn S-Pen in stop en is vind ik hem af en toe best wel lomp.
Ik heb onlangs een nieuwe batterij en oplaadpoort besteld, die gaan er op dan is ie eigenlijk alweer zo goed als nieuw. Het scherm + frame heb ik een paar maanden geleden al vervangen na een ongelukkige val.
Zelfs als Note 9 gebruiker zie ik de upgrade niet zitten. Ik ben echt nog nergens tegen gebotst waarvan ik denk "verdorie, nu wil ik een nieuwe telefoon."
Ik ook niet .....integendeel, daarom heb ik de S23U 1TB op proef besteld..... of het wordt die en anders gewoon een nieuwe originele accu in de Note 9 512GB want die zit na 5 jaar op 74% maar werkt nog top voor mijn specfiek gebruik
69% hier haha. Maar ik kom de dag nog door dus whatever.
Ik ook niet, behalve dat ik nu een groen scherm krijg op de Note 9, waarbij de batterij al vervangen werd. Als ik hem afsluit, moet ik enkele minuten wachten voor hij het terug doet.Heb de Ultra 512 GB besteld, zo goed als gratis…
Even inhaken op de prijs-discussie. Voor mij de reden waarom ik de S-serie voortaan skip en voor de A-serie ga. Toch een goede camera, vaak betere accuduur en qua prestaties merk je in dagelijks gebruik geen enkel verschil. En je hoeft er geen extra hypotheek voor af te sluiten 😅

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.