Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

Hoe staat het met de videokaartprijzen?

De volgende gpu-generatie komt eraan

13-09-2022 • 06:00

83

Artikel

Het is inmiddels bijna twee jaar geleden dat Nvidia en AMD hun huidige videokaartgeneraties op de markt brachten; de GeForce RTX 30-serie en de Radeon RX 6000-line-up. Achteraf gezien werden deze generaties vooral getekend door grote tekorten en absurd hoge prijzen. Inmiddels nadert de release van de volgende generaties videokaarten; een goed moment om eens te bekijken hoe het ervoor staat met de actuele gpu-prijzen.

Het is geen geheim dat de videokaartprijzen al een tijdje dalen. Eind 2020 en in bijna heel 2021 was de vraag naar videokaarten aanzienlijk groter dan het aanbod, waardoor de prijzen fors stegen. Eind vorig jaar kwam daar langzaam verandering in, toen de eerste dalingen in gpu-prijzen langzaam zichtbaar werden. Begin dit jaar werd de echte daling ingezet.

Die daling had meerdere oorzaken. Er ontstonden economische onzekerheden, mede door de Russische inval in Oekraïne en hoge energie- en gasprijzen. Zulke economische tegenwind zorgt ervoor dat consumenten minder uitgeven aan niet-essentiële goederen zoals videokaarten. Daardoor daalt de vraag en natuurlijk heeft dat impact op de prijzen. De crashende cryptobeurs zorgde voor een verdere afname in de vraag naar gpu's. Deze ontwikkelingen versterkten de gebruikelijke varkenscyclus op de gpu-markt, die dicteert dat periodes met een grote vraag worden afgewisseld met periodes met een kleinere vraag.

Pricewatch-data

De prijzen in dit artikel zijn gebaseerd op uit voorraad leverbare videokaarten in de Pricewatch. Daarbij gaat het om videokaarten die binnen 24 uur kunnen worden geleverd via webwinkels die zijn aangesloten bij de Pricewatch. Andere manieren om aan videokaarten te komen, worden op het forum van Tweakers besproken in het AMD-levertijdentopic en het Nvidia-levertijdentopic.

  • Nvidia RTX 3090
  • Nvidia RTX 3080
  • AMD RX 6900 XT
  • AMD RX 6800 XT
  • Nvidia RTX 3070
  • AMD RX 6700 XT
Prijsgrafiek RTX 3090 september 2022
Voorbeeldgrafieken van verschillende videokaartmodellen
Prijsgrafiek RTX 3080 september 2022
Voorbeeldgrafieken van verschillende videokaartmodellen
Prijsgrafiek RX 6900 XT september 2022
Voorbeeldgrafieken van verschillende videokaartmodellen
Prijsgrafiek RX 6800 XT september 2022
Voorbeeldgrafieken van verschillende videokaartmodellen
Prijsgrafiek RTX 3070 september 2022
Voorbeeldgrafieken van verschillende videokaartmodellen
Prijsgrafiek RX 6700 XT september 2022
Voorbeeldgrafieken van verschillende videokaartmodellen

Verdere prijsdalingen in de afgelopen maanden

Kijkend naar de prijsdalingen in de afgelopen maanden, zijn de videokaarten van Nvidia inmiddels iets goedkoper dan in juli. De RTX 3080 is hier een uitzondering op; die videokaart is exact even duur gebleven. Ook veel AMD-kaarten daalden de afgelopen maanden in prijs, maar onder meer de RX 6900 XT en RX 6800 XT werden juist iets duurder. De eerstgenoemde van die twee kreeg in mei een soort opvolger met sneller geheugen, die momenteel opvallend genoeg goedkoper is. Bij de RX 6800 XT is dat niet het geval.

Ten opzichte van de situatie in maart, inmiddels een half jaar geleden, zijn vrijwel alle videokaarten fors in prijs gedaald. De prijzen van Nvidia-gpu's daalden sinds maart gemiddeld met 20,5 procent. Dat geldt vooral voor de high-end modellen, een fenomeen waar we straks op terugkomen. Bij AMD zijn de prijzen sinds maart met gemiddeld 21 procent gedaald. Als we de RX 6500 XT buiten beschouwing laten - een videokaart waarvan de prijs de afgelopen zes maanden juist is gestegen - komt de gemiddelde prijsdaling bij AMD uit op 25,7 procent.

Prijsdalingen Nvidia-gpu's vooral te zien bij high-end modellen

De prijzen zijn de afgelopen maanden dus gedaald, maar hoe staan ze in verhouding tot de prijzen waarmee videokaarten aanvankelijk op de markt werden gezet? Om dat te bekijken, zetten we de huidige prijzen naast de introductieprijzen die AMD en Nvidia bij de releases van hun videokaarten communiceerden.

We beginnen met Nvidia. Bij dat bedrijf valt op dat vooral de duurste high-end modellen inmiddels ver onder de introductieprijs worden verkocht. De RTX 3090 Ti is het hardst in prijs gedaald. Die videokaart kreeg bij release een adviesprijs mee van 2249 euro, maar is inmiddels leverbaar voor 1399 euro. Ook de RTX 3090 en RTX 3080 Ti worden ruim onder de introductieprijs aangeboden. Dat beeld kwam al naar voren in eerdere artikelen die we schreven.

Dat juist deze videokaarten steeds goedkoper worden, is dan ook niet heel verrassend. Nvidia zou zijn flagship-modellen als eerste vervangen door de nieuwe RTX 40-videokaarten, waardoor de high-end modellen uit de huidige generatie minder aantrekkelijk worden. Volgens geruchten brengt Nvidia volgende maand in eerste instantie alleen een RTX 4090 uit. De lager gepositioneerde modellen zouden pas later op de markt verschijnen. In een artikel in juli bespraken we al dat er vooral grote overschotten aan high-end kaarten waren. De voorraden lager gepositioneerde kaarten zijn minder problematisch, zodat de noodzaak van prijsdalingen om overschotten weg te werken daarbij kleiner is.

Dit lijkt te worden bevestigd door het feit dat Nvidia de prijzen van zijn drie topmodellen zelf recent heeft verlaagd. Het bedrijf biedt nu een RTX 3090 Ti Founders Edition voor 1329 euro, waar het voorheen 2249 euro voor die kaart rekende. De RTX 3090 FE krijgt ook een forse prijsdaling, naar 1199 euro, en de RTX 3080 Ti FE wordt voor 1089 euro verkocht.

De andere gpu's van Nvidia worden momenteel nog altijd verkocht voor een bedrag boven de introductieprijs. Zeker de RTX 3070 Ti en RTX 3060 Ti zijn relatief duur; ze worden voor respectievelijk 18 en 19 procent boven de releaseprijs verkocht. Nvidia heeft de adviesprijzen van die videokaarten vorig jaar overigens nog opgehoogd.

Gemiddeld liggen de huidige prijzen van Nvidia-gpu's een kleine procent onder de introductieprijzen, maar dat is vooral te danken aan de relatief goedkope high-end kaarten. De prijzen van andere kaarten - van de RTX 3080 tot de RTX 3050 - liggen gemiddeld 14,8 procent boven de prijzen die Nvidia bij release communiceerde.

AMD-gpu's worden grotendeels onder de introductieprijs verkocht

Opvallend is dat de RX 6000-videokaarten van AMD wél vrijwel allemaal onder de introductieprijs worden verkocht. Dat is inclusief de lager gepositioneerde Radeon-gpu's. De enige grote uitzondering daarop is de Radeon RX 6800 XT, waarvoor nog altijd een forse meerprijs wordt gerekend.

Verdere uitspringers bij AMD zijn de RX 6950 XT en RX 6750 XT, twee nieuwe videokaarten die AMD in mei uitbracht. Deze twee videokaarten zijn grotendeels vergelijkbaar met hun voorgangers, de RX 6900 XT en RX 6700 XT, maar hebben sneller geheugen en hogere kloksnelheden.

Een direct leverbare RX 6950 XT staat bijvoorbeeld in de Pricewatch voor 899 euro, wat 27 procent goedkoper is dan de 1229 euro die AMD eerder dit jaar als adviesprijs bekendmaakte. Deze kaart wordt daarmee bovendien voor een iets lagere prijs aangeboden dan de 'langzamere' RX 6900 XT. De RX 6750 XT is beschikbaar vanaf 499 euro, terwijl die kaart een adviesprijs van 619 euro heeft.

De genoemde prijzen gelden overigens voor referentiekaarten die slechts bij een enkele Nederlandse webshop verkrijgbaar zijn. Andere modellen zijn wat duurder en hebben daardoor winkelprijzen die dichter bij de adviesprijzen liggen. De lagere prijzen voor referentiekaarten lijken echter geen aanbiedingen, en deze videokaarten zijn al dagenlang direct leverbaar.

Videokaartprijzen en inflatie

Uiteraard spelen momenteel tal van zaken die invloed kunnen hebben op de gpu-prijzen, zoals stijgende transportkosten en een ongunstige wisselkoers tussen de euro en de dollar. Een aspect dat voor de gemiddelde consument meer speelt, is de torenhoge inflatie. Om daar rekening mee te houden, kunnen we de huidige gpu-prijzen vergelijken met introductieprijzen die zijn gecorrigeerd voor die inflatie.

Data daarvoor is afkomstig van het CBS, dat maandelijks de prijsontwikkelingen van diensten en goederen meet middels een prijsindex. Die vormt een belangrijke indicator voor de mate van inflatie. Er is helaas geen specifieke prijsindex voor videokaarten, en in de algemene prijsindex voor personal computers zijn voor 2022 uiteraard nog geen data beschikbaar. In plaats daarvan nemen we een gemiddelde van alle maandinflaties die het CBS tot nu toe heeft gedeeld voor 2022. Daarmee komen we uit op een gemiddelde inflatie van 8,95 procent in Nederland.

Zichtbaar is dat bij Nvidia-videokaarten de prijzen na inflatiecorrectie al dichter bij de introductieprijzen liggen, hoewel je zowel voor de midrange- als low-end modellen nog altijd meer betaalt dan de adviesprijzen die Nvidia bij release aankondigde. De high-end modellen worden zonder inflatiecorrectie al onder hun releaseprijzen verkocht. Na correctie is het prijsverschil daarbij uiteraard nog wat groter.

De videokaartprijzen van AMD lagen al op of onder de releaseprijzen en dat is na inflatiecorrectie uiteraard niet anders. Met de inflatie meegerekend, liggen ook de prijzen van de RX 6600 XT en RX 6400 onder de introductieprijzen van deze kaarten, terwijl ze zonder correctie er juist iets boven liggen. Alleen de RX 6800 XT wordt nog steeds boven de releaseprijs verkocht, al is de meerprijs na inflatiecorrectie iets kleiner.

Aanbod blijft stabiel

Er gaan al tijden berichten rond dat distributeurs en videokaartfabrikanten met overschotten aan videokaarten zitten, en dat is te zien in het aanbod in de Pricewatch. Van alle videokaarten zijn meerdere modellen binnen 24 uur leverbaar. Dat is al sinds het begin van dit jaar zo, toen de prijsdaling van videokaarten werd ingezet.

Zeker bij high-end kaarten is het aantal leverbare modellen sinds die tijd redelijk stabiel gebleven. Wel valt op dat vooral het aanbod van de lager gepositioneerde Nvidia-gpu's de afgelopen zes maanden is toegenomen. Daarbij gaat het dus om videokaartmodellen van Nvidia die relatief duur zijn gebleven. Er zijn bijvoorbeeld twee keer meer RTX 3070-varianten direct leverbaar dan in maart, blijkt uit data uit de Pricewatch. Ook bij andere midrange- en low-end modellen is het aanbod gegroeid.

Ook bij AMD zijn de voorraden stabiel gebleven. In veel gevallen zijn de voorraden vergelijkbaar met die van een half jaar geleden, terwijl het aanbod van een klein aantal modellen iets is afgenomen. Vooral van de RX 6900 XT en de RX 6700 XT zijn minder modellen direct leverbaar. Beide videokaarten hebben inmiddels een soort opvolger, in de vorm van de RX 6950 XT en RX 6750 XT, die redelijk goed verkrijgbaar zijn. De twee nieuwe modellen verschenen pas in mei en waren in maart dus nog niet verkrijgbaar.

Tot slot

Het moge duidelijk zijn dat de videokaarttekorten inmiddels redelijk zijn opgelost. Vrijwel alle RTX 30- en RX 6000-videokaarten zijn goed leverbaar en voor de meeste gpu's worden redelijke prijzen gerekend. Dat mag ook wel, want deze videokaarten zijn inmiddels bijna twee jaar oud en de volgende generatie staat voor de deur. Nvidia's eerste RTX 40-videokaarten worden volgende week aangekondigd. Ook de eerste videokaarten met AMD's RDNA3-architectuur zullen voor het einde van het jaar worden gepresenteerd en uitgebracht.

Met name de hoger gepositioneerde modellen zijn op dit moment relatief betaalbaar, maar die worden binnenkort dan ook als eerste vervangen door betere en snellere gpu's. Het is nog niet duidelijk welke invloed de release van nieuwe videokaarten zal hebben op de prijzen en hoe groot de voorraden van deze kaarten worden. Tot die release plaatsvindt, kunnen aspirerende videokaartkopers het beste nog even wachten met een aankoop.

Lees meer

Reacties (83)

Sorteer op:

Weergave:

Ik heb het al eerder geroepen in posts onder andere GPU artikelen. Maar je moet toch wel een hele grote Nvidia fan zijn of hele specifieke functies van Nvidia videokaarten nodig hebben om een aanschaf van een groene videokaart te verantwoorden.

Qua ruwe performance is de RX 6950 XT echt veel sneller dan een 3090/3080TI/3080 en "on par" met de 3090 TI (welke 500 euro duurder is dan zijn AMD broeder). De RX 6800 zit ongeveer qua prestaties rond de 3070 TI maar is veel goedkoper (599 vs 729 euro). En voor 500 euro koop je bij Team Rood een RX 6750 XT, terwijl je bij Nvidia net een 3060 TI kunt kopen. En voor 300 euro koop je een RX 6600 die qua performance ergens tussen de 3060 (385 euro) en 3060 TI (499 euro) in zit.

Tel daarbij de uitspraken van Nvidia CEO Jensen op en je zou met een ruime boog om Nvidia heen moeten lopen. Vote with your wallet. Anders blijf je dit in stand houden.

offtopic:
En nee, ik heb geen aandelen AMD. En ja, ik weet ook wel dat AMD geen liefdadigheidsinstelling is. Maar zolang mensen teveel blijven betalen voor een GPU, is er geen enkele financiele prikkel voor Nvidia om toekomstige GPUs concurrerend in de markt neer te zetten en gaan de prijzen alleen maar harder omhoog.
...totdat je met Raytracing aan de slag gaat. Dan is nVidia ongeveer 2 keer zo snel voor een vergelijkbare AMD kaart. En daar heb je dus de verantwoording.
Heel veel professionele software draait ook uitsluitend op CUDA dus de keuze is inderdaad zeer makkelijk gemaakt.
Ik heb met elke AMD videokaart gekut gehad met de drivers en/of software. Voor mij never again. Ik betaal liever wat meer voor stabiele software.

Cpu's daarintegen zou ik best van amd willen hebben 🤡
Ik draai inmiddels al 2jaar met een AMD kaart en dat "gekut" is mij vreemd en heb ik dan ook zeker niet ervaren. Ik geef de voorkeur aan AMD software op dit moment vanwege bijvoorbeeld de overclock functionaliteit die standaard aanwezig is.
Edit:
Om nog maar te zwijgen over het gedrocht genaamd GeForce Experience.

[Reactie gewijzigd door MeMeBot op 23 juli 2024 23:58]

Dat "gekut" heb ik zelf helaas ook ondervonden (vroeger). Daarom overgestapt naar kamp groen.
Vooral bij introductie van nieuwe spellen destijds. Had dual HD 6950 op crossfire, The Division was toen populair en de gekste bugs en issues en het duurde echt maanden voor de meeste driver related dingen gefikst waren. Over stap naar kamp groen en alles was perfect. In ver verleden ook nog X1950 van AMD gehad van HIS als ik het me goed herinner die was oke met wat kleine dingen her en der. HD5770 was de enige zonder problemen.
Terugkijkend naar de MX420,FX-5500,GTS8800, GTS250, RTX3070 FE(huidige) had ik geen gezeur...

Wss wel paar videokaarten in de loop der jaren vergeten 8)7 maar kortom problemen met AMD al vaker gehad waaronder ook zelfs 2x een defect. De defecten waren eerder door 3rd party foute designs etc. dus niet echt op AMD te schuiven.

Maar kamp groen is het dus geworden en met de RTX 3070 echt 0 problemen vanaf het moment dat ik hem in gebruik heb genomen. _/-\o_

PS: GeForce Experience hoef je niet te installeren :P
Crossfire/SLI setups waren dan ook wel heel specifieke probleemkindjes.
Ik weet nog dat zelfs als ik er maar 1 van de twee in had dat het probleem bleef bestaan. Was echt een driver issue. Keek net alleen terug, het waren 2 stuks HD6970.
Het is dus persoonlijk. Mijn AMD kaarten heb ook altijd 'wat' gehad. Na mijn 1080 ga ik niet zo snel terug naar AMD. Alles werkte zo goed met dat ding.
GeForce Experience gebruik ik nooit, ik installeer alleen de driver, geen andere poespas.
Ik heb meerdere AMD gpu's gehad en ook nooit driver problemen ervaren.
Heb nu een jaar de 6800xt erin zitten en nooit problemen gehad. Daarvoor de rx580 en ook nooit problemen gehad. Daarvoor altijd nvidia en idem dito.

Vraag me toch altijd af waar dit soort verhalen vandaan komen of wat mensen doen waardoor dit een probleem is.
Heb zelf sinds release 6800xt, één keer een oudere versie van drivers moeten installeren omdat de software steeds vast liep. Verder nooit problemen gehad ook, werkt als een trein.

Vriend van me had 5700xt en die had wat problemen met 1440P resolutie, verder niet echt iets aan de hand.

Er is zeker wel een tijd geweest waarin de drivers niet de volle aandacht kreeg van AMD, dat heeft wat sporen achtergelaten in de herinneringen van mensen helaas.

Tegenwoordig hebben ze het goed voor elkaar
Ikzelf heb sporadisch problemen gezien (gebruikte 5700XT en nu 6700XT). Ietwat lastig, maar nooit erg genoeg om van kamp te wisselen.
Meestal heeft het te maken met ook de rest van een setup. En vroeger draaide meer mensen ook illegaal gedownloade besturingssystemen en software/games. Ben r vrij zeker van dat het gerelateerd is. Ik heb zowel amd als nvidia gedraaid en nooit grote problemen ondervonden. Ik maak altijd de keuze op basis van hoe de rest van mijn machine in elkaar zit en dan bekijk ik tweakers Hardware info en cgpu benchmark om een afgewogen keuze te maken o.b.v. budget.

Momenteel draai ik op de rx 6800xt van GeForce (gekocht voor de grote prijsstijgingen)
ik heb al heel vaak AMD kaarten gehad maar van gekut kan ik zeker niet praten, ik heb alleen een keer overheating issue gehad met mijn R9 290, toen heb ik een andere koeler installeert en was dat ook weer voorbij. Ik heb tot gister weer eens een 6700xt gehad en ook hiermee heb ik totaal geen problemen ondervonden, nu heb ik gister een 3080 kunnen overnemen van een vriend van mij voor een mooie prijs, maar anders had ik echt niet hoeven overstappen :)
Ik heb juist liever de AMD drivers, mooie uitgebreide software, hoef je niet met msi afterburner te lopen kutten als je je kaart een beetje wilt finetunen. Jammer genoeg heb ik nu een Nvidia gpu en moet ik dus wel met msi afterburner kutten :P.
Ik ben het volkomen met jou eens! Ik heb jarenlang AMD kaarten gehad, maar vrijwel altijd gedoe met de drivers en/of software. Afgelopen maart heb ik voor een klein prijsje een 3060 Ti van een vriend overgenomen en tot nu toe heel tevreden mee. Voor mijn voorlopig geen kamp rood meer, dan maar extra betalen.
Ik heb in 2020 voor het groene kamp gekozen omdat ik in het verleden hele slechte ervaringen had met de drivers van het rode kamp. Liever duur en dat het wel werkt dan goedkoper en continu tegen driverproblemen aanlopen.
Ik heb 1300 euro uitgegeven aan mijn kaart en prefereer nvidia omdat ik de raytracing performance een must vind in dat prijssegment. Ik ben een liefhebber en vind het een erg leuke techniek. (De driver experience is ook wat beter, maar dat is bijzaak)

Maar goed, als amd de volgende generatie met meer features en betere raytracing performance komt dan koop ik een amd kaart. Ik ben niet merk vast.

(Al denk ik dat de amd kaarten evengoed duurder zouden zijn als zijn de betere RT performance hadden)

[Reactie gewijzigd door DLSS op 23 juli 2024 23:58]

Ik denk dat het ook wel persoonlijk is.
Ik heb altijd kleine stille itx mini builds en dan heeft/had Nvidia meer dual fan keuze keuze dacht ik, hoewel ik nu ziue dat de 6600xt en de 6700xt zeker wel dual fan varianten hebben. Ik moet zeggen dat ik er al lange tijd niet meer naar gekeken heb!
De 6700XT presteert een paar procent beter dan de 3060ti die ik nu heb, in de spellen die ik speel op mijn resolutie (1440p ultra) . Hij kost ook evenveel maar dat was wel een mogelijkheid geweest. 6700Xt heeft wel 12 Gb on board en 3060ti 8Gb, maar ik heb nog nooit tegen die limiet aangelopen. Al met al geloof ik toch dat de aanschaf van de 3060ti een veel te dure koop was (1.5 jaar geleden gekocht voor 480 Euro).

Voor mij is klein formaat en geluid belangrijker dan raw power. Ik vind de 40xx dan ook nog helemaal niet interessant. Over een paar jaar misschien.
CUDA.

Het gros van de professionele software met GPU ondersteuning draait uitsluitend op CUDA.
Tijd voor AMD om hier wat stevige passen vooruit te zetten, ik zou na vele jaar team groen, weer eens naar team rood willen overlopen ;)
Teveel???
Je krijgt waar je voor betaald, Nv is gewoon beter.
De drivers zijn veruit superieur. Zonder drivers geen kaart.
Kwaliteit heeft zijn prijs.
BTW RTX is natuurlijk ook een dingetje.
Ik heb geen probleem met AMD, in het verleden veel genoten van mijn R290.
Maar ik heb intussen een scherm met Nvidia chip er in, dus ben wel aardig gekoppeld aan Nvidia.
DIt is enkel in games.

In andere workloads zoals Machine Learning en Rendering is CUDA en OPTIX mijlen vooruit op HIP/ROCM.
AMD ROCm is overigens een gedoe om te installeren op Linux, naast de grote enterprise distros is er geen support voor en dan is er nog het hele gedoe geweest waar Ubuntu 22.04 (die veel later was uitgekomen na ROCM) voor maanden ook geen support had na release, in tussen kon je op release gewoon Nvidia hun drivers installeren en doen wat je moest doen.

Ergens hoop ik dat Intel hun GPUs de ware escape bieden van zowel Nvidia als AMD, maar zover wat ik gezien/gehoord heb met de A380 lijkt dit niet het geval (encoding doet de driver goed, maar rendering is een heel ander verhaal, van meerdere bronnen vernomen dat de BMW benchmark in Blender 3.3 crasht met de A380).

Dusja, Nvidia kost misschien meer maar dan ben je tenminste wel zeker dat je software werkt vanaf dag 1 en voor vele maakt dat het het verschil wel waard.
AMD kaarten werken helaas niet echt lekker met VR. Dit is de reden waarvoor ik uiteindelijk voor Nvidia heb gekozen. Zie: https://community.amd.com...and-vr/m-p/526584#M156416
Ik denk dat jullie het introductiemoment niet buiten beschouwing moeten laten.

De "flagship" kaarten (3080ti en 3090ti) zijn geintroduceerd ten tijde van zo ongeveer de piek van de tekort/scalp/mining issues van de afgelopen jaren. Deze kaarten hadden een zeer hoge MSRP die toen de extreem hoge marktprijzen van de reeds beschikbare kaarten overstegen. Omdat de introductieprijs toen buiten proportioneel hoog was, is de daling natuurlijk ook zeer hoog.

Wanneer je de kaarten beschouwd welke in september 2019 geintroduceerd werden, en de daarop volgende lagere segment kaarten die in de toen binnen 12 maanden in de bestaande MSRP prijspunten geintroduceerd werden, is het beeld heel anders. (cq. alles onder de 3080, muv de 3090).

Een beeld wat overigens bij AMD kaarten beter te zien is (**50 modellen daargelaten, welke later geintroduceerd werd met dezelfde prijsstragetie ten tijden van tekorten).

Dus de modellen uit 2021 buiten beschouwing gelaten ziet het prijsbeeld er heel anders uit.
Ik snap die focus op de introductieprijzen die er altijd bij komt kijken niet zo. Die prijzen zijn bijna volstrekt irrelevant: het is de prijs die de fabrikant verzonnen heeft als "goede prijs", op basis van hoe de markt er toen uit zag. Het is niet de beste prijs voor de kaart, of een eerlijke prijs, het is gewoon een prijs, die toevallig bedacht is door de fabrikant in plaats van een winkelier. Zeker bij de high end zijn deze prijzen bijna altijd fabelachtig en onredelijk hoog, gebaseerd op het idee dat mensen die het snelste en het duurste willen het er toch wel voor over hebben.

Iets dat onder de introductieprijs verkocht wordt kan nog steeds veel te duur zijn, en iets wat erboven verkocht wordt kan nog steeds een goede deal zijn. De enige prijs die er toe doet is de prijs die de kaart zou moeten hebben, als je de prestaties vergelijkt met de prestaties van andere kaarten die beschikbaar zijn. Niets meer, niets minder. Dat is lastiger te bepalen omdat het afhangt van benchmarks en omdat het fluctueert met wat er in de markt beschikbaar is, maar het is wel waar je naar zou moeten kijken. Als je je blindstaart op de introductieprijzen kun je denken dat iets goed geprijsd is terwijl het niets meer is dan anchoring bias.
Bizar - heb je 3 maanden geleden een top-notch kaart gekocht, is die nu 20% goedkoper. Daar zou ik echt ziek van zijn. Jammer dat in dat mooie lijste geen kolommetje is meegenomen van de benchmarks (voor zover aanwezig). Ik zou dan gelijk sorteren op snelste boven en wanneer de prijs ergens rond de 500 komt zou ik die misschien willen aanschaffen - Ik kan mij zo voorstellen dat een minder goede kaart duurder zou kunnen uitvallen.
heb 1200 betaald voor RTX3080 en paar maande later was hij 950 ben ik ziek van nee wand ik wist dat keer ging gebeuren allee niet wanneer. anders kan je altijd blijven wachten

ik heb van dag een GTX1070 gehad en nu RTX3080 Master 10gb en ben 100% bij mee.
Tsja, dat is voor iedereen verschillend. Als je het echt nodig hebt. Ik wacht nog heel even voor ik een 6700XT ga aanschaffen. Mag de RX580 8Gb nog ff zijn best doen.

[Reactie gewijzigd door MrMarcie op 23 juli 2024 23:58]

Bizar - heb je 3 maanden geleden een top-notch kaart gekocht, is die nu 20% goedkoper. Daar zou ik echt ziek van zijn.
Dat zal je altijd hebben. Het volgende model is mooier, beter, sneller, gaver, kleurrijker dan de vorige, waar de prijzen zich ook op aanpassen.
Ik zou dan gelijk sorteren op snelste boven en wanneer de prijs ergens rond de 500 komt zou ik die misschien willen aanschaffen.
Wil je de snelste in de lijst voor €500, of wil je voor €500 de snelste die je met dat geld kan kopen. Want als je wacht tot de snelste €500 is is er een nieuwe snelste.

Je kan altijd blijven wachten op de volgende, de betere, de snellere, maar feit blijft dat mensen nu nog steeds spelen op 10xx, 9xx en soms zelfs lagere series, dat iets oud is betekent niet gelijk dat het slecht is. Voor mij zou een 30xx of 20xx al een hele upgrade zijn bijvoorbeeld. Anders wacht ik op de 40xx, maar dan zal AMD met een nieuwe komen, en NVidia met een antwoord en zijn we zo 6 maanden verder en heb ik nog steeds geen kaart.
Wil je de snelste in de lijst voor €500, of wil je voor €500 de snelste die je met dat geld kan kopen. Want als je wacht tot de snelste €500 is is er een nieuwe snelste.
Dit dus: voor €500 de snelste die je met dat geld kan kopen - en op dit moment - want over een of twee maanden verschillen de prijzen inderdaad. I zou best de aller aller snelste voor 500,-- (of minder :+ willen kopen), maar willen we dat allemaal niet?
Je hebt drie maanden op super kwaliteit kunnen gamen, in plaats van doormodderen met je oude beestje. Dat is ook wat waard. Plus dat de betaalde prijs het jou waarschijnlijk waard was, anders was je niet tot koop overgegaan.

Ook 3 maanden geleden had je kunnen weten dat de prijzen dalende waren, want dat waren ze destijds namelijk al.

Als er iets is om bitter over te zijn, is het dat deze kaarten nog altijd veel te duur zijn zo laat in hun lifecycle.
Vrijwel alle RTX 30- en RX 6000-videokaarten zijn goed leverbaar en voor de meeste gpu's worden redelijke prijzen gerekend.
Dit kan ik dan ook niet onderschrijven. Daarvoor mag de kaasschaaf er nog wel een paar keer langs zodat over de hele linie minstens nog een goede 30% lager komen te liggen.
Doormodderen.. ik zat gisteren te gamen op 1440p met FSR aan 30-40fps. Niet heel hoog, maar voor de specifieke game moest dat ook niet. Het was wel stabiel.

Met een nieuwere GPU kon ik íets meer eyecandy aanzetten en dubbel zoveel frames krijgen, maar het is nog niet bepaald 1280x720 low aan 10-15fps aanmodderen-slecht.
Je hebt drie maanden op super kwaliteit kunnen gamen, in plaats van doormodderen met je oude beestje. Dat is ook wat waard.
3 maanden later is de kwaliteit van de videokaart niet verminderd. Er zijn hooguit snellere kaarten uitgekomen of games die meer vereisen, maar dat doet niets af aan de kwaliteit van je huidige kaart. Tenzij de drivers bijzonder brak zijn.
Vroeger zag je zo tegen het einde van de lifecycle idd dat kaarten al onder de MSRP verkocht werden en kon je leuke aanbiedingen scoren. Ik zou dat voor de hedendaagse kopers even in het achterhoofd houden, je koopt 2 jaar oude tech voor een prijs die mogelijk niet hoger is als de volgende generatie eraan komt.

Tenzij.. het gaat rommelen met China en Taiwan en electronica aanvoer weer instort :).
Tja; als men wist dat die daling er aan zou komen over exact 3 maanden dan zou wachten natuurlijk een goed idee zijn. De glazen bol hebben we niet; dus dat is inlezen, trend bekijken, aanschaffen en lekker gamen of de gok nemen op een daling en wachten.
Je moet zo'n kaart natuurlijk wel kopen als je verwacht hem ook goed te gebruiken en niet in de maanden erna er alleen maar mee te gaan webbrowsen, dat is wel aardig zonde als de prijs zakt :).

Zelf heb ik omdat mijn voorgaande desktop gamebak aan vervanging toe was (GTX 1060) en Xeon (equivalent op I7-920) de overstap naar een game laptop gemaakt. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen 700 a 800 voor een 3060 of equivalent AMD kaart uit te geven. Op een of andere manier waren gamelaptops niet zo onderhevig aan de heftige stijging van dekstop graka's. Voor de bedragen die er toen gevraagd werden (en de lange levertijden!) zou ik voor 700 a 800 tenminste een highend graka willen. Maar voor diegenen die het wel gedaan hebben; ja als het je hobby is.
Ethereum merge in een paar dagen en dat zal meer aanbod op de tweedekans markt opleveren. Het gevolg is dat men voor een prikkie die kaarten kan kopen en de vraag naar nieuwe kaarten nog minder wordt met als gevolg nog meer prijsdalingen.

Ik verwacht dat de 4090 straks 1499€ gaat kosten.

En met de kou op komst blijven we vooral binnen en verwacht ik ook weer een toenemende vraag
Ik denk dat je er met € 1499,- echt niet gaat komen. De 4090 wordt het nieuwe flagship model waar de 4080, 4070 en 4060 nog onder gaan komen, en in principe verwacht ik dat de 4080 en 4070 qua prijs en prestatie hoger zullen uitvallen dan de 3090 nu. De 3090 kost gemiddeld nog altijd circa € 1300,-. Ik denk dat de 4090 bij introductie eerder richting de € 2100,- zal gaan.
Je zou misschien gelijk kunnen hebben, maar de 3090ti had ook een belachelijke introductieprijs maar als snel volgde grote prijsdalingen, want 2250€ is wel erg veel voor een marginale performancewinst.

De 3090 met geheugen aan de achterkant is overigens niet interessant, in mijn ogen zelfs een ontwerpfout, het geheugen wordt onvoldoende gekoeld.

Als je straks met een 4090 native 4k en 60fps met Ray tracing kunt persen, (dus zonder wazige DLSS) dan verwacht ik dat er veel mensen zijn die er 2000€ voor over hebben.
De 3090 kost gemiddeld nog altijd circa € 1300,-.
Dat is waar, maar dat was ook alleen omdat het tot nu toe kon vanwege hoge vraag en weinig aanbod; dat is ondertussen veranderd. Momenteel liggen de warenhuizen van hun resellers vol met serie 3000 kaarten, die moeten ze nog kwijt. Alles wat niet verkocht wordt is puur verlies. Tel daarbij zoals Slckaer zei de aanstaande Ethereum merge bij op en het kan bijna niet anders dan dat Nvidia de komende maanden gaat stunten met de prijzen van iig de 3080 en hoger.

Ik verwacht dat de 4000 serie gelijksoortig geprijsd zal worden als de 3000 serie tijdens introductie, wellicht een heel klein tikkie hoger om te kijken of consumenten dat slikken. Zo niet, dan verwacht ik ook binnen de 4000 serie relatief snel een prijsverlaging. De 3090 was de monsterlijke flagship en had tijdens introductie het absurde prijskaartje van 1500 euro, ik denk dat de 4090 ook zoiets zal gaan kosten, misschien 1600.

De (prijs van de) 3090Ti laat ik volledig buiten beschouwing. Dat was puur een "laten we kijken of we dit kunnen verkopen" vanuit Nvidia, ge-/misbruik makend van de stand van de markt op dat moment.
Zodra Ethereum niet meer te minen is switchen de miners simpelweg naar één van de vele andere PoW coins. Ik verwacht niet dat de merge veel impact zal hebben om de tweedehands markt, dan eerder de sterk stijgende energieprijzen; minen in NL is voor zover ik weet al lange tijd niet/nauwelijks rendabel.

Wat betreft de introductieprijs van de 4090, ik zou verbaasd zijn als die onder de € 2000 zit.
Dan wordt het ook minder rendabel want meer competitie op de mining markt. Ik denk zeker wel dat we een bepaald percentage van die kaarten op de tweedehands markt gaan krijgen. Maar het zal niet veel in Nederland zijn, aangezien het hier al niet rendabel is om te minen.
Ethereum wordt verreweg het meeste gemined. Als de switch naar POS eindelijk gebeurt, dan kan komt er zoveel capaciteit vrij om mee te minen dat geen enkele coin dat zomaar kan opvangen.
Dit gaat dus ook gebeuren.

90% van ETH word gemined dit gaat over 1 of 2 weken naar POS dus een groot deel zal verkopen dit gaat niet om 20 kaartjes.
Dus grote 2e hands markt met high end kaarten, daarnaast worden retailers gedwongen te zakken omdat mensen een 3080 of 3090 voor de helft kunnen kopen. dan krijgen we nog de nieuwe kaarten 4XXX waardoor mensen ook hen 3080 of 3090 willen gaat verkopen om te upgraden dus krijg je nog meer 2e hands op de markt.

Ben heel benieuwd waar dit naartoe gaat.
''The Ethereum PoW Mining phase will end in approximately 1 day 12 hours and 27 minutes!''

Nog korter zelfs, ik verwacht dat er duizenden kaartjes vrijkomen overmorgen :+
Denk persoonlijk wel dat het meevalt met een grote beschikbaarheid van kaarten na de Merge, ik zie op internet al veel andere coins omhoog schieten zoals Ravencoin. Die gewoon minable is en blijft. Persoonlijk heb ik vorige week besloten mijn laatste 3070 RTX systeem nog te verkopen de kaart kon ik bijna anderhalfjaar terug overnemen van een mede-tweaker voor 950 euro. Toen was ik heel blij dat ik zo'n goede kaart kon krijgen voor zo "goedkoop" en heb er heel veel plezier van gehad. Inmiddels ben ik verwend met een crossfire 6900xt setup. (verwend omdat ik een 6900xt kaart van mijn vriendin heb gekregen.)

Ik heb ook wel eens een weekend nicehash gedraaid maar omdat de computers op onze slaapkamer staan en de computers tijdens kantooruren ook gewoon gebruikt worden voor thuiswerk ben ik daar niet zo lang mee bezig geweest. Maar ik volg het nieuws wel op de voet omdat ik een aantal bots automatisch crypto laat traden wat veel meer opbrengt dan mining met een paar videokaarten.
Als je het vergelijkt met console gaming dan is het echt absurd.

De XBOX en Playstation zitten in de price range van een 3060ti/3070 en zijn volledig bruikbare systemen. Als je een 3070 koopt moet er nog een hele PC omheen gebouwd worden. En met die Xbox/Playstation kan je ook gewoon netjes 4k gamen met raytracing en een goede FPS.

Als je vervolgens het voordeel van een GamePass nog meerekend (volgens mij was Sony ook bezig met een abo?), waarbij je veel games voor een vast bedrag per maand kan spelen, dan lijkt PC gaming op de lange termijn eindig/een niche markt te worden.

Ik ben al lang in de markt voor een nieuwe GPU, maar weiger deze prijzen gewoon te betalen. Komt een punt dat ik gewoon naar de mediamarkt rijd voor een console simpelweg omdat die op voorraad en betaalbaar zijn.
Dat gaat wellicht op voor een casual gamer. De game line-up van pc games vindt ik persoonlijk al bedroevend. De ontwikkel cycle van games wordt met iedere generatie langer. Veel games sneuvelen tegenwoordig al, nog voor ze zijn gereleased. Bij pc gaming heb je het hele grote voordeel dat je uit bijna alle games van alle platformen kunt kiezen. Een enkele game daar gelaten. En het is het hoofd ontwikkel platform van vrijwel elke indie ontwikkelaar. Die op dit moment goed zijn voor zo'n 80% van alle tijd die ik in games steek.

De game line-up van game consoles houdt me nog geen twee weken bezig (per console). Dus nee, pc gaming is nog lang niet dood. In tegendeel. Ik houd tegenwoordig een vast budget vast, dat ik tegenover mezelf kan verantwoorden. En dat betekent dat ik niet zulke nieuwe kaarten meer koop. Maar dat is prima. Want ontwikkelaars ontwikkelen niet voor high-end kaarten. Dat is een veel te kleine afzetmarkt.

Bedenk je ook dat je niet heel veel performance nodig hebt. Ik speel op een voor videokaart begrippen stok oude kaart. Een 5700XT. Ik speel vrijwel iedere game nog op 4K met getweakte settings en FSR. De rek is er inmiddels wel een beetje uit. Maar niets weerhoud mij er van om voor 500 euro weer een tweedehands kaart aan te schaffen en hetzelfde te doen.

[Reactie gewijzigd door Seth_Chaos op 23 juli 2024 23:58]

Verkeerde vergelijking.
De performance van die consoles is erg laag, de functionaliteit is beperkt.
Geen upgrade pad.
Geen pro functionaliteit.
Blij dat u weigert om mee te doen aan de gekte en daarmee de absurde prijzen in stand te houden. Een console zou ik persoonlijk niet doen ondanks de betaalbaarheid, maar dat heeft met de warmteontwikkeling te maken, die vooral bij de PS5 niet onder controle is.
Maar wat die niche betreft: als je de statistieken mag geloven zijn er maar liefst 1,7 miljard pc gamers op onze planeet. Dat aantal is vooral hoog vanwege Aziatische spelers, maar ook de aantallen in Europa en de VS zijn véél hoger dan je zou verwachten.
Warmteontwikkeling bij de PS5 niet onder controle? Mijn PS5 staat in een tv-meubel wat enkel aan de voorkant open is en ik heb geen enkel probleem met gegenereerde warmte. Ook stijgt hij absoluut niet op na een paar uur een AAA-titel spelen (zoals de PS4 wel deed).
Uiteraard heb ik niet niet over de warmte die er vanaf komt, want hoe meer warmte er wordt afgevoerd, hoe beter. Ik heb het vanzelfsprekend over de temperatuur van de cpu, gpu, ram, nvme enz.
Het is niet bevorderlijk voor de levensduur als de chips tegen het kookpunt aan zitten.
Het is wellicht ook interessant om te kijken naar wat men betaalde voor de 1000/2000 series van NVIDIA, maar dan gecorrigeerd met de inflatie. Dan kan je ook enigszins zien of de prijzen van vergelijkbare kaarten van de 3000 series gewoon belachelijk hoog zijn relatief, of dat de prijzen eigenlijk wel mee vallen.
Natuurlijk daargelaten dat NVIDIA achter de schermen zelf ook meer kosten zou kunnen hebben aan deze kaarten en deze kosten door moet/wil rekenen.
Zie hier een reactie van @RuddyMysterious.

Conclusie: MSRP van de 3000 serie valt wel mee
N=1 maar ik heb nu bijna exact 3 jaar geleden mijn RTX 2080 super gekocht voor 825 euro. Als ik dat op inflactiecalculator.nl invul komt er ~907 euro uit (CBS inflatiecijfers). Een andere website (Europese inflatiecijfers gebruikte die) geeft aan ~950 euro.

Als je kijkt naar de cijfers in het artikel zou je dus een 3080 ti ongeveer kunnen halen. Al zou ik qua positie de 2080 super eerder vergelijken met de 3080 12gb. En in dat geval was mijn RTX 2080 super duurder.
Wat is er zo speciaal aan de 6800xt ? Waarom is deze prijs zoveel hoger gebleven ?
Beste prijs-performance. Wordt niet meer gemaakt. Geen opvolger (6850 XT).
De afgelopen weken lijken de prijzen eerder weer iets omhoog te gaan.
Wat betreft Nvidia hebben ze niet ook extra's zoals: Broadcast / greenscreen software toch ?
Heeft AMD ook zo'n soort software of opties volgens mij niet.

Dus kan me voorstellen dat ze mensen meer willen, maar of ze het gebruiken dunno.

Ik hoop oprecht dat het gewoon meer daalt. met name dat intel ARC ook nog op de markt gaat komen ben benieuwd wat dat met de markt gaat doen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.