Firefox krijgt ondersteuning voor tabbladgroepen

Firefox heeft ondersteuning voor tabbladgroepen gekregen. Gebruikers kunnen daarmee hun tabbladen bundelen in groepen, die gelabeld worden met een naam of een kleur. Het was volgens ontwikkelaar Mozilla een van de meestgevraagde functies voor de webbrowser.

Mozilla kondigde de feature aan in een blogpost. De functie werd geïntroduceerd in versie 138 van de Firefox-webbrowser. Volgens de ontwikkelaars was het de meestgevraagde feature voor Firefox; op het Mozilla Connect-platform vroegen ruim 4500 mensen om tabbladgroepen

Firefox-gebruikers kunnen hun tabbladen groeperen door een tabblad boven op een ander tabblad te slepen, de muiscursor even stil te houden en vervolgens de linkermuisknop los te laten. Ze krijgen dan een optie te zien om het tabblad aan een nieuwe groep toe te voegen. Gebruikers krijgen vervolgens de optie die nieuwe groep te voorzien van een kleur en optioneel een naam. Andere tabbladen kunnen worden toegevoegd door ze naar de groep te slepen.

Mozilla zegt dat de tabbladgroepen volledig on-device zijn en dus niet worden geüpload naar de cloud. In de toekomst wil het techbedrijf de functie 'slim' maken met AI, waarbij de browser groepen en namen suggereert aan gebruikers op basis van hun openstaande tabbladen. Wanneer die optie verschijnt, is nog niet bekend.

Tabbladgroepen zijn geen nieuw concept. Chrome introduceerde een soortgelijke optie bijvoorbeeld in 2020. Firefox had vroeger ook al een functie om tabbladen te groeperen genaamd Panorama, maar die feature werd in 2016 uit de webbrowser verwijderd.

Update, 16.08 uur - De titel van het artikel is aangepast. Daarnaast is toegevoegd dat Firefox vroeger al een soortgelijke feature had, maar dat die functie in 2016 werd verwijderd. Met dank aan Shal-Ziar.

Firefox Tab Groups
Tabbladgroepen in Firefox. Bron: Mozilla

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

30-04-2025 • 15:29

65

Lees meer

Reacties (65)

65
65
23
5
0
36
Wijzig sortering
Deze titel is trouwens sowieso onzin, Firefox had deze feature 10 jaar geleden maar heeft hem er weer uitgesloopt omdat niemand hem toen der tijd gebruikte.
Ze hebben deze feature in 2016 verwijderd.
Het heette Panorama:
https://support.mozilla.o.../tab-groups-organize-tabs
https://discourse.mozilla...-tab-groups-panorama/5145

[Reactie gewijzigd door Shal-Ziar op 30 april 2025 15:37]

AuteurAverageNL Nieuwsredacteur @Shal-Ziar30 april 2025 16:10
Ah, dat is nieuw voor me! Ik denk inderdaad dat deze kop sowieso de plank missloeg, volledig my bad. Ik heb de kop en het artikel aangepast en dat kenbaar gemaakt in een update onder het artikel. Thanks!
Ik reageerde zelf ook wat pikant, bedankt voor de referentie en het aanpassen.
Kijk, dít is open en transparante journalistiek!
Wijzigingen in een artikel worden beargumenteerd en gedocumenteerd, als nodig worden vergissingen toegegeven.
Dit zie je niet alleen in dit artikel maar beslist vaker op Tweakers, ook wel in andere media maar zeker niet overal.

Daarvoor kom je hier je nieuws halen!
Om precies te zijn in versie 45.0 op 08-03-2016
Zie hier ook het tweakers software-update pagina download: Mozilla Firefox 45.0
En vergeet collections niet. Wel Android specific natuurlijk. Op desktop gebruikte ik al jaren de Firefox containers om mijn werk tabbladen te verbergen na werktijd.
Het is immers ook een bloed irritante functie bij de chrome browsers. Al helemaal op de telefoon. Het maakt het zeker voor mij niet overzichtelijker, het is vergelijkbaar met alles achter menu's te proppen. Altijd een extra klik om te komen waar je wilt zijn.
Ironisch genoeg had Firefox 4 uit 2010 deze functie al maar is die uiteindelijk verwijderd omdat niemand er gebruik van maakte!
Ik heb 138.0, maar het wilde eerst niet werken. Bleek dat browser.tabs.groups.enabled op 'false' stond. Heb ik zelf niet gedaan, ik ben zo'n idioot die wijzigingen in belangrijke software bijhoudt in een logboekje.
Dankjewel. Precies bij mij het probleem blijkbaar.
Bij mij ook, goed gevonden. Nou zit ik nog op 137.0 maar ik ben benieuwd. Ik denk dat ik de functie wel weer gauw uit ga zetten want ik vond hem in Edge alleen maar mega-irritant.
In eerste instantie werkte het bij mij ook niet (gisteren), maar vandaag dus wel. Zeker irritant, want het werkt alleen bij de horizontale balk. En een extra gemak zie ik dit niet opleveren.
Oh ja ik gebruik ook voornamelijk de vertikale tegenwoordig (en dan sideberry). Had ik nog niet aan gedacht.

Zit er nu alweer een standaard vertikale balk in dan? Dat had ik dan even gemist.
Ja, die schijnt er weer in te zitten, maar ook die werkt bij mij niet. Ik gebruik daarvoor Tree Style Tab.
Gewoon een nette verticale balk, waarschijnlijk de evenknie van jouw Sideberry.
Nice, nu werkt het wel. Dank voor de tip!
Beter laat dan nooit.

Ik ben nog steeds op zoek naar een alternatief voor Mozilla Firefox na het fiasco dat Mozilla alle data die jij door Firefox gooit verzamelt en doorverkoopt. Ik denk dat ik die inmiddels gevonden heb: Waterfox.

Ik gebruik Waterfox al een tijdje en tot nu toe ben ik tevreden. Als dit zo blijft, maak ik de volledige overstap (dat ik op alle computers die ik heb Firefox eraf gooi en Waterfox erop zet). :)
Ik ben nog steeds op zoek naar een alternatief voor Mozilla Firefox na het fiasco dat Mozilla alle data die jij door Firefox gooit verzamelt en doorverkoopt. Ik denk dat ik die inmiddels gevonden heb: Waterfox.
Dit is dus gewoon onzin, in de wereld geholpen door een paar ragebait vloggers en de halve community is het vervolgens blind gaan herhalen.

Mozilla heeft een TOS toegevoegd zoals andere browsers als Chrome en Edge allang hadden, met name omdat ze die daarvoor uberhaupt niet hadden. Omdat zaken zoals AI-assistenten steeds prominenter worden is het nodig om meer informatie te geven over de rechten die gebruikers hebben als ze van zulke assisten (en andere services) gebruik maken.

Alles is bij Firefox opt-out, dus je kunt zelf bepalen wat je wel of niet wil.

Waterfox en andere derivaten zijn niets anders dan Firefox kopieën waar ze proactief alles op "Nee" zetten wat je anders zelf ook gewoon kan bepalen. Niks bijzonders en alleen maar een extra veiligheidsrisico omdat je nu nog een aanvullende partij moet vertrouwen met de code naast Mozilla zelf.
Ik zie toch veel liever opt-in.
Maar verkopen doen ze niet. De reden dat er 'voor commerciele doeleinden' in the TOU staat, is dat ze bang waren dat het doel van aankopen via de browser ook als commerciele doeleinden zou worden verstaan. Immers, in dat geval versturen ze data die voor commerciele doeleinden gebruikt gaat worden. Het zou me ook niet verbazen als Mozilla zich op de shitlist van Trump's regime terecht gaat komen dus een beetje indekken lijkt me ook geen kwaad kunnen.

Mozilla heeft dit zelf verder toegelicht in een blogpost naderhand.

Nou ga ik alsnog elk vinkje uitzetten hoor, daar niet van, want ik wil ook niet dat er analyses gedaan worden op geaggregeerde data, maar dat is toch een heel ander vehaal.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 30 april 2025 19:50]

Ik zie ook liever opt-in, maar Mozilla haalt het grootste gedeelte van hun funding uit dit systeem. Bedrijven betalen ervoor dat zaken standaard aan staan, en van dat geld betaalt Mozilla de ontwikkelaars waarmee Firefox open source kan blijven. Als het opt-in zou zijn zouden Google e.d. er niet voor willen betalen, en dan zou Firefox niet kunnen voortbestaan.

Er zijn geen andere browsers die opt-in zijn, behalve dan de Firefox forks zoals Waterfox en Zen Browser en dergelijke. Maar als de funding stopt en Firefox niet doorontwikkeld kan worden, dan houden die browsers ook op met bestaan.

Hetzelfde zie je bij Chromium waar standaard op opt-out basis allerlei Google services zijn geactiveerd.
Vind ik een beetje negatieve titel. Wat heeft Chrome met deze nieuwe feature te maken?
De vergelijking is er gewoon omdat Chrome de meest gebruikte browser is?
Ik heb maanden geleden Firefox geïnstalleerd om mogelijks van Chrome weg te geraken. Maar wegens het gebrek aan groepen gebruik ik nu nog steeds Chrome. Er zijn enkele plugins beschikbaar maar die werken imo allemaal slecht.

[Reactie gewijzigd door Fire69 op 30 april 2025 17:59]

Dus we gaan het meest gebruikte product in de titel vermelden als een ander product in dezelfde branche een functionaliteit toevoegt?

nieuws: Vlaamse streamingdienst Streamz start in juni met beperken accountdelen

- Streamz blokkeert accountdelen 1 jaar na Netflix

nieuws: Samsung boekt iets meer winst door hoge vraag naar Galaxy S25-telefoons

- Samsung boekt iets meer winst 1 week na Apple
Eens, titel had moeten zijn "Tabbladgroepen voor Firefox na 9 jaar weer terug"
Is tabgroepen serieus een overweging voor jou om een browser welke je eigenlijk niet wil gebruiken, te gebruiken? En hoe zit het dan met andere niet-chrome browsers?

Wel grappig dit. Ik heb er zelf nog nooit over nagedacht om tabgroepen te gebruiken. Klinkt voor mij als extra handelingen waar ik geen zin in heb, sluit liever gewoon wat tabs om het clean te houden. Verschillende potjes en deksels, I guess.
Iedereen werkt anders. Ik dacht een jaar of twee geleden ook on chrome achter te laten.
Dus Firefox geïnstalleerd. Ik ben een week aan het vechten geweest omdat ik dacht dat ik iets fout deed omdat ik geen groepen kon maken.
Ik kon werkelijk niet geloven dat het niet kon.
Dus is Firefox weer verwijderd. Veel te lastig zonder groepen.
Hier nog een. Als ik een tweede groep tabs wil is daar CTRL+N voor.
Niks, want Chrome was ook jaren te laat met dit toevoegen :+ .
Tsja, als er add-ons zijn die de functie al jaren prima toevoegen aan je browser, is er ook misschien minder noodzaak om het standaard in te bouwen...
Heb je dan liever een kale browser waar je 100 addons voor nodig hebt om een prettige browse ervaring te hebben, maar wel je browser zo traag als een dikke drol maken?
Of een browser met al die functies er ingebakken en het browsen lekker vlot is?
Wat veel belangrijker is is dat firefox container's snapt, en chrome niet, wat ik vanuit chrome snap want het is negatief voor het tracken van de grbuiker. Het bedrijf achter chrome is immers marktleider op advertentie gebied.

Ik vind de titel overigens erg onprofessioneel voor een serieus media bedrijf als tweakers:
`Firefox krijgt ondersteuning voor tabbladgroepen, vijf jaar na Chrome`

Voelt erg als sturing aan en weinig op inhoudelijk informatie. Dat het in een stukje text vermeld staat dat chrome dit overigens (5 jaar geleden) / (ook) ondersteund, sure, maar onderdeel van de titel? :+
Ik had even een "huh wat, dat is er toch allang?" moment. Wellicht dat het nu per default aan staat vanaf versie 138, maar deze feature zit al een half jaar in Firefox en ik gebruik het ook al ongeveer net zo lang (zonder addon/plugin):
https://www.omgubuntu.co....enable-firefox-tab-groups
Ben een tijd geleden overgestapt van Firefox naar Zen. Gebaseerd op FF. Maar dan met opties om bijna alle screen clutter buiten het zicht te houden.
Een van de opties van Zen is workspaces. Naar mijn bescheiden mening een betere oplossing dan een wildgroei aan groep tabs (wat op zich een vooruitgang is t.o.v. een wildgroei aan tabs zonder groepen).
Ik zit op 138 maar bij mij werkt dit niet :?
https://www.omgubuntu.co....enable-firefox-tab-groups

Klinkt alsof deze update dat al op true zou moeten zetten. Ik kijk eens over een week of er wat veranderd is en anders doe ik het zelf.
Top, deze stond bij mij nog op false. Even aangepast naar true en nu werkt het wel!


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn