Apple weerspreekt de claims van Greenpeace dat zijn datacenters in hoge mate afhankelijk zijn van vervuilende energiebronnen als kolen- en kerncentrales. Greenpeace benoemt ook 'vuile' datacenters van IBM, Microsoft en Amazon.
In het rapport 'How Clean is Your Cloud?' beoordeelt Greenpeace de energiemix van diverse datacenters die grote bedrijven wereldwijd hebben draaien. Volgens de lijst scoren onder andere Amazon, Apple, Microsoft en IBM relatief slecht omdat zij volgens berekeningen van de milieuorganisatie veel energie verstoken die wordt opgewekt in kolen- en kerncentrales. Bedrijven als Google, Dell en Yahoo zouden een aanzienlijk groter gedeelte van hun energiemix betrekken uit groene energiebronnen, zoals waterkracht en windenergie.
Apple stelt echter dat een deel van de cijfers van Greenpeace niet klopt. Een woordvoerder van het bedrijf stelt dat zijn nieuwe iCloud-datacenter het meest milieuvriendelijke rekencentrum wordt dat ooit is gebouwd. Volgens Apple zou het datacenter slechts een vijfde aan energie verstoken dan de schatting van Greenpeace doen geloven. Ook zou het datacenter dat in aanbouw is in de staat North Carolina, eenmaal in bedrijf 60 procent van de benodigde energie betrekken uit hernieuwbare energiebronnen.
Ondanks dat Apple meer transparantie lijkt te willen gaan geven over zijn energiekeuzes die het maakt, gaat het bedrijf niet in op de claims van Greenpeace dat een groot deel van zijn huidige datacenters grotendeels afhankelijk zijn van stroom afkomstig van kolencentrales. Verder meent Greenpeace dat Apple meer dan genoeg geld in kas heeft om extra te investeren in groene energieprojecten en om druk uit te oefenen op de overheid om het energiebeleid in de VS te wijzigen.
Amazon heeft ook kritiek op het rapport van Greenpeace. Het bedrijf stelt tegenover The Guardian dat cloudcomputing milieuvriendelijker is dan het 'traditionele' gebruik van computers, en dat Greenpeace verkeerde berekeningen toepast. Door data van een groot aantal bedrijven juist te concentreren in een beperkt aantal datacenters zou er juist minder CO2 geproduceerd worden, zo meent de cloudaanbieder.
In het Greenpeace-rapport wordt ook de energiemix en -verbruik van datacenters in Nederland beschreven. Volgens de cijfers verstookten datacenters in 2010 1,3TWh, een verdubbeling ten opzichte van 2005. In 2020 zou de verstookte hoeveelheid energie naar verwachting verdrievoudigen.
Greenpeace noemt in Nederland drie bedrijven met grote datacenters die een flinke energiehonger hebben: GlobalSwitch in Amsterdam, dat in handen is van Microsoft, Googles rekencentrum in de Eemshaven en de datacenters van BT. Zij zouden de meeste energie verkrijgen - circa 60 procent - van gascentrales en circa 20 procent van kolencentrales. Circa 10 procent is afkomstig uit groene energiebronnen, terwijl 3,5 procent van de verbruikte stroom wordt opgewekt in kerncentrales. Ongeveer 7 procent is afkomstig uit 'overige bronnen', waaronder de import van stroom.

[Reactie gewijzigd door David Mulder op dinsdag 17 april 2012 20:09]
[Reactie gewijzigd door World Citizen op dinsdag 17 april 2012 21:24]
Ik heb er bewust voor gekozen geen groene stroom af te nemen. Mijn buren kunnen dat wel doen. Denk je dat mijn stroom dan daadwerkelijk anders is dan de stroom van mijn buren? Oftewel, denk je dat een energieleverancier per adres, straat, wijk of complete woonplaats kan bepalen of en hoeveel groene stroom er naartoe gaat? Ik denk namelijk van niet.Ik heb er bewust voor gekozen om groene stroom af te nemen, maar hoe die groene stroom opgewekt wordt door mijn energie leverancier? Geen idee.
Mijn vader heeft er bewust voor gekozen om geen groene stroom af te nemen, maar hoe zijn stroom wordt opgewekt? Geen idee.
Greenpeace moet eerst eens de groene energiemarkt eens goed doorlichten voor ze dit soort berichten de wereld in slingeren.Critici menen dat bij de opzet van het systeem twee zaken over het hoofd werden gezien. In de eerste plaats wordt in een aantal Europese landen traditioneel groene energie opgewekt omdat deze energiebron in die landen concurrerend is met fossiele brandstoffen. Denk bijvoorbeeld aan waterkracht in Noorwegen. Deze energieproducenten kunnen nu de certificaten verkrijgen die o.m. door de Nederlandse toezichthouder worden uitgereikt. Anderzijds is de vraag naar zulke certicaten verhoudingsgewijs gering, omdat er nog maar enkele landen zijn die ermee werken. Met andere woorden: het aanbod is groter dan de vraag en de prijs van de certificaten is dan ook zeer laag. Het is dus voor de Nederlandse energieleveranciers veel goedkoper om energie te kopen bij conventionele, niet duurzame, leveranciers en daarbij goedkope certificaten te kopen, dan om zelf in de bouw van bijvoorbeeld windmolens te investeren.
Daarnaast is er het probleem van de 'dubbel-telling'. Binnen de EEG werden streefcijfers afgesproken voor het aandeel duurzame energie in het totale energieverbruik. Voor Nederland, bijvoorbeeld, moet dat aandeel 14% zijn in 2020. Vanzelfsprekend beoogt men hiermee de productie van duurzame energie te stimuleren. De manier waarop certificaten nu internationaal worden verhandeld leidt echter tot een dubbele telling: energie die bijvoorbeeld in Zweden duurzaam wordt opgewekt telt daar mee, maar als de certificaten aan Nederland worden verkocht telt diezelfde energie ook daar mee.
[Reactie gewijzigd door SanderHG op woensdag 18 april 2012 13:37]
Misschien moet jij de energiemarkt eens doorlichten? De grote verbruikers zijn bedrijven, niet de huishoudens. Dus het is perfect mogelijk dat die 33% huishoudens op de totale markt maar 10% vertegenwoordigen. Helemaal niet vreemd dus.Nu hebben al meer huishoudens "groene stroom" (ongeveer 1/3e van de huishoudens in NL) en ongeveer 8 a 9% van de energie die hier opgewekt wordt komt van zo'n bron. Dat is natuurlijk erg vreemd,
[Reactie gewijzigd door Bauknecht op woensdag 18 april 2012 12:55]
Daarom dus dat je niet volledig transparant wil zijn: om de waarheid te kunnen verdoezelen.Apple stelt echter dat een deel van de cijfers van Greenpeace niet klopt. Een woordvoerder van het bedrijf stelt dat zijn nieuwe iCloud-datacenter het meest milieuvriendelijke rekencentrum wordt dat ooit is gebouwd.
dus: alle andere datacentra verstoken gemiddeld 80% meer, want anders kan je niet aan een gemiddelde verbruik per datacenter van 100% komen.Volgens Apple zou het datacenter slechts een vijfde aan energie verstoken dan de schatting van Greenpeace doen geloven
[Reactie gewijzigd door ppl op dinsdag 17 april 2012 21:11]
[Reactie gewijzigd door damnyankee op woensdag 18 april 2012 01:20]
[Reactie gewijzigd door Typecast-L op dinsdag 17 april 2012 20:13]
Greenpeace zet zich in de kijker door hoofdzakelijk zich op de hoge bomen te richten om zichzelf goedkoop in de kijker te zetten, het is allang geen milieuclubje meer met dromen maar een organisatie die toch politieke tinten vertoont.Wat is het toch altijd met nieuws sites en Apple?
Is het niet zelfs zo dat dit al kan gebeuren met de "thermische overschotten" van kerncentrales?Bouw ergens 1 nieuwe generatie kerncentrale op een plek waar hij weinig kwaad kan en laat het ding waterstof produceren (het thermisch vermogen van de kerncentrales ligt vele factoren hoger dan wat ze op het stroomnet gooien). Ineens floep heel veel kolen en gascentrales overbodig geworden.
Ehh, heeft iemand hier een bron voor? Afaik is GS gewoon een private partij welke datacenter space verkoopt op meerdere plaatsen rond de wereld en zeker niet in handen van MS?Greenpeace noemt in Nederland drie bedrijven met grote datacenters die een flinke energiehonger hebben: GlobalSwitch in Amsterdam, dat in handen is van Microsoft,
En ik zie daar geen link naar MS. Maw, hoe geloofwaardig zijn deze gegevens?Global Switch is a Reuben Brothers company.
[Reactie gewijzigd door Punica- op dinsdag 17 april 2012 20:15]
[Reactie gewijzigd door flamingworm op dinsdag 17 april 2012 22:10]
Afhankelijk van hoe je het bekijkt. Wanneer er enorme gebieden onderwater moeten worden gezet of wanneer de flora en fauna in het beneden gebied volledig ontregeld raken dan is de vraag of waterkracht dan wel een goed keus is.Stroomopwekking met aterkracht, zoalsstuwmeren, watermolens, brugmolens en schipmolens is nog een stuk beter.
[Reactie gewijzigd door paradoXical op woensdag 18 april 2012 00:25]
[Reactie gewijzigd door Bauknecht op woensdag 18 april 2012 12:59]
[Reactie gewijzigd door Zanac-ex op dinsdag 17 april 2012 23:30]
Nee? In Oekraïne denken ze daar anders over. Het gebied rondom de reactor in Tsjernobyl is nog steeds ontoegankelijk. Of wat dachten we van Fukushima.Kernengergie 'vieze energie'?
Hier ben ik het totaal mee oneens, het risico dat er iets kan gebeuren is aardig wat groter, maar voor wat ik van kernenergie afweet, is er niets dat het mileu zou kunnen aantasten.
Maar het wild fokt er als de gekte. Ze schieten er regelmatig een zooitje wolven, herten, zwijnen en beren af, en onderzoeken die. Je zou kanker verwachten in gruwelijke proporties. De dieren zijn prima gezond tot ze een kogel tegenkwamen.Nee? In Oekraïne denken ze daar anders over. Het gebied rondom de reactor in Tsjernobyl is nog steeds ontoegankelijk.
Fukushima was niet gebeurd als de oude centrale/reactor vernieuwd was. Als zo'n incident had plaatsgevonden met een moderne centrale was er niets gebeurd. Zo'n centrale houdt namelijk zichzelf draaiende. Als er een storing is treden natuurkundige processen in werking die verhinderen dat fissie nog kan plaats vinden, geen meltdown meer.Of wat dachten we van Fukushima.
Radioactiviteit tast wel degelijk het milieu aan. Het risico op een meltdown is aardig groot. Dus ja, kernenergie is vuile energie. Kernfusie, dat is wel schoon.
[Reactie gewijzigd door boerke op dinsdag 17 april 2012 21:56]
[Reactie gewijzigd door paradoXical op woensdag 18 april 2012 00:36]
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Apple Microsoft Sony Games Politiek en recht
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True