Starlink verlaagt instapprijs naar 29 euro, maar verhoogt prijs snelste pakket

Starlink heeft de Nederlandse en Belgische Residential-satellietinternetabonnementen aangepast en de prijzen zowel verhoogd als verlaagd. Het instapabonnement biedt 100Mbit/s en gaat 29 euro per maand kosten. Het duurste abonnement is Residential Max voor 69 euro per maand.

De SpaceX-dienst heeft nu drie abonnementen voor thuisgebruik: Residential 100Mbit/s, 200Mbit/s en Max. Het 100Mbit/s‑abonnement volgt het voormalige Lite‑abonnement op en Max vervangt het oude 'normale' Residential‑abonnement. Het 200Mbit/s-abonnement is dus nieuw.

Wat opvalt is dat de prijzen nu zowel lager als hoger uitvallen. Lite was 35 euro per maand en gaf klanten een snelheid van tussen de 50 en 100Mbit/s. Het nieuwe 100Mbit/s-abonnement kost 29 euro per maand. Voor 200Mbit/s moeten klanten 49 euro per maand betalen. Bij alle Starlink-Residential-abonnementen krijgen klanten de antenne in bruikleen. Bij het 100Mbit/s-abonnement gaat het om een Mini, bij de twee duurdere abonnementen om een Starlink Gen 3-router.

'Gratis' Mini-kit

Het nieuwe Max-abonnement is 69 euro per maand. Dit abonnement heeft geen snelheidsbeperking. Volgens Starlink is de maximale downloadsnelheid in Nederland 292Mbit/s en in België 276 Mbit/s. Dit Max-abonnement is niet helemaal hetzelfde als het oude Residential-abonnement. Starlink biedt deze klanten ook een gratis Mini-router aan. Normaal gesproken kost zo'n Mini-kit 249 euro, al is die nu ook via Starlink verkrijgbaar voor 199 euro.

De Mini-router is bij het Max-abonnement bedoeld voor klanten die vaak het Roaming-abonnement gebruiken om in het buitenland Starlink te gebruiken. Max-klanten krijgen ook 50 procent korting op een Roam-abonnement. Wordt er geen Roam-abonnement gebruikt, dan moeten klanten wel 5 euro per maand betalen om de Mini-router in stand-by te kunnen zetten. Klanten zijn niet verplicht een extra Mini-router af te nemen bij het Max-abonnement.

De vernieuwde Residential-abonnementen zijn per direct beschikbaar. Het is niet bekend of en wanneer huidige Residential-klanten moeten overstappen.

Naam oud Residential Lite N.v.t. Residential
Naam nieuw Residential 100Mbit/s Residential 200Mbit/s Residential Max
Snelheidsbeperking 100Mbit/s 200Mbit/s Geen
Prijs oud 35 euro N.v.t. 50 euro
Prijs nieuw 29 euro 49 euro 69 euro
Verschil -17 procent N.v.t. 38 procent

Starlink-satellieten

Door Hayte Hugo

Redacteur

18-03-2026 • 07:45

255

Submitter: MuddyMagical

Lees meer

Reacties (255)

255
250
129
11
0
82

Sorteer op:

Weergave:

Is zoiets ook te gebruiken om te streamen in bijvoorbeeld een camper?

Is het daar stabiel genoeg voor?
Ik kan dit bevestigen. Wij staan zelf twee keer per jaar voor langere tijd op de camping en voor ons is dit echt een mooie oplossing gebleken.

Ik heb inmiddels een beugel gemaakt voor boven op het dak van de caravan, zodat ik alles makkelijk kan plaatsen en ook weer snel kan opruimen. Dat werkt in de praktijk erg prettig en staat ook gewoon stabiel.

Qua verbinding ben ik er eigenlijk goed over te spreken. Af en toe merk ik een kleine dip in de snelheid, maar dat duurt meestal niet langer dan ongeveer 10 seconden per dag.

De log die ik heb gemaakt, komt van afgelopen jaar. In de eerste week heb ik elke minuut een meting gedaan, vooral voor mijn eigen beeld van de prestaties. Anders had de starlink waarschijnlijk weer retour gegaan.

De latency ligt meestal rond de 10 tot 15 ms, met af en toe een uitschieter naar ongeveer 35 ms. Ook dat gebeurt maar beperkt, meestal zo’n 4 à 5 keer per dag.

Al met al ben ik er dus tevreden over.
Je gebruikt dan een roaming abonnement en een mini-kit?
Ik woon sinds kort in een camper (tot ik bedacht heb waar ik ga wonen) en kan bevestigen dat Starlink echt top werkt. Ik gebruik de Mini antenne trouwens, vast gemonterd op het dak. De Mini is handiger in een camper want is zuiniger en deze kan je aansluiten op 12V.

Het werkt fijner vind ik dan 5G, alleen de snelheid is theoretisch lager qua maximum (echter is hier niets van te merken), en de latency is wat hoger dan een vaste aansluiting. Maar ook hier merk je niks van.

[Reactie gewijzigd door psy op 18 maart 2026 09:36]

Is zoiets ook te gebruiken om te streamen in bijvoorbeeld een camper?

Is het daar stabiel genoeg voor?
Familieleden van me wonen op een boot en hebben dientengevolge geen glasvezel of (altijd) 4G/5G. Met Starlink en een abonnement op NLZiet + nog een paar streamingdiensten kunnen ze alles zien, lezen en beluisteren wat ze maar willen.
Nee, lees goed. Het is RESIDENTIAL. Voor onderweg met een camper heb je roaming nodig.

https://starlink.com/nl/service-plans
Ja en nee. Als je met de camper binnen Nederland blijft kan je prima uit de voeten met residential. Je kan hem dan alleen niet gebruiken tijdens het rijden. Wil je Starlink buiten Nederland en/of tijdens het rijden gebruiken, dan moet je inderdaad Roaming hebben.
Ze zijn stabiel genoeg voor drones in Oekraine die 100+ km per uur vliegen. Dus lijkt me dat een camper ook wel werkt.
Als je nu residentieel neemt dan krijg je 50% korting op roaming (en gratis de apparatuur, huurding). Althans, dat was de e-mail die ik gisteren in Portugal kreeg, kan qua land verschillen.
Het zwaardere abbo zag ik dat je ook kunt roamen met 400Mbit/s :-)
Stabiel genoeg om over te gamen (niet ranked), maar daarvoor wil je wel het roaming abonnement anders kom je niet ver van huis.
Ik speel gewoon ranked en geen enkel probleem!
Je hebt iets meer latency met Starlink dan met glasvezel.

Maarja je hebt wel breedband verbinding in de middle of nowhere in de Alpen/Dolomieten als je roaming hebt. Residentieel geen dure aansluitkosten als je in buitengebieden woont.

Het is geen vervanger voor de glasvezel boeren. Het is een alternatief flexibeler product met iets minder performance per euro.
Ik merk er persoonlijk niets van, dus dat is mooi, haal soms 450 Mbit/s ook gewoon.

Woon in de grote stad, Rotterdam, er is een straat zonder glasvezel en laat ik nou net het geluk hebben daar een huis te hebben gekocht, dus dit is helaas/gelukkig mijn enige optie, kwam voorheen van een KPN glasvezel verbinding en ik merk geen verschil(behalve de snelheid natuurlijk...) Qua latency zie ik het, ik zit ipv 1ms ruim aan de 10ms, maar dat is niet alles natuurlijk, verder echt geen enkel verschil.


Een heel groot nadeel is CGNAT, daar doorheen komen is gewoonweg onmogelijk op een veilige manier, daar heb ik soms wel de pest erin, maar er is geen echt alternatief beschikbaar hier, voor een normale prijs.
29 euro voor 100 mbit is een betere prijs dan glasvezel aanbieders vragen. Die mindere performance is dan enkel de latency?
Voor zover ik weet is dat juist de use case voor dit apparaat dus dat zou zeker moeten lukken.
Nogal, ik had een gen 2 mee. Dus flinke rugzak, maar werkte perfect op camper tour door Amerika. Bomen zijn niet je grootste vriend, maar zodra het ook maar een beetje open is boven je hoofd Netflix je gewoon als thuis.

Ik had op plekken zonder mobiel bereik, Utah, ineens wel gewoon wifi beschikbaar. Groot voordeel van de nieuwe mini is dat je die over usb c van stroom kunt voorzien, de versie die ik mee had moest het aggregaat voor aan of via de stroom aansluiting op de camping natuurlijk.

Dit is inmiddels 4 jaar geleden, maar toen haalde ik al 180mbit en heb ook gewoon vanaf de camping in Teams meetings kunnen deelnemen. De latency is uiteraard wat hoger als thuis op de glasvezel en gamen heb ik niet getest, maar de rest werkte prima.
https://starlink.com/nl/roam

Werk en speel op afgelegen locaties

WAT ONZE KLANTEN ZEGGEN

PERFECT VOOR CAMPERS

"Als fulltime RV-klant zijn we dol op onze Starlink. We hebben overal waar we zijn geweest perfect internet gehad."

- Walter uit de Verenigde Staten
Waarom denk je dat van niet? Lees eens dit artikel / blog: https://www.nkc.nl/artikel/starlink-een-gamechanger-voor-de-off-the-grid-vanlifer/

[Reactie gewijzigd door RonnieKo op 18 maart 2026 08:01]

-verkeerde-

[Reactie gewijzigd door psy op 18 maart 2026 09:35]

Voor streaming heb je niet per se een hoge stabiliteit nodig. Een 'best wel stabiel' is daar meer dan voldoende voor, ivm buffering en zo.
Daarvoor moet je een Roam abo. nemen. en streamen gaat prima, let op geo-block (buitenland en nl tv is soms niet toegestaand), maar daar zijn ook oplossingen voor. Er zijn FB groepen hierover!
Ik heb mn plex server runnen achter starlink lite wat perfect werkt, streamen naar binnen en naar buiten en dan ook torrents downloaden. Dus ja..... Heel tevreden.
Bij een residential abonnement moet de ontvanger op een vaste plaats staan. Helemaal vast is dat niet. In de praktijk mag je de ontvanger best een dikke 100 m verplaatsen, maar zodra je een aantal kilometers van je vaste plek bent werkt het niet meer. Als je een roaming abonnement toevoegt kan je de bijbehorende ontvangen ongeveer overal ter wereld gebruiken.

Het richten van de antenne steekt niet zo heel erg ruim, maar rijdend is de ontvangst niet stabiel genoeg om streaming te gebruiken. Stilstaand is het geen enkel probleem. Voor rijdend gebruik heb ik wel oplossingen gezien die de schotel stabiel houden, maar of dat commercieel beschikbare kits zijn weet ik niet.
100 Mbps is al voldoende voor een gezin die alleen wil surfen en wil streamen en dat kan goed met die 29 euro op een camper. Waar je wel rekening mee moet houden zijn weersomstandigheden als hagel, omweer en eventeeul hoge bomen in de buurt die verstoringen kunnen opleveren en dat is dan ook kwestie van richten en bij veel gebruik kan er soms vetraging optreden,wat je overigens niet merkt met streamen want die buffert toch wel.

Voor 29 euro is dat perfect

[Reactie gewijzigd door Noresponse op 18 maart 2026 11:32]

Upstream is beperkt, met 20 Mbit/s mag je blij zijn.
Om in te gaan op je reactie dat je er niks voor terug krijgt en dat het een dure initiële investering is ik heb de mini gekocht voor €200 ex verzendkosten. 1x per jaar gaan we op vakantie naar spanje voor 3 weken we zijn met 2 gezinnen van in totaal 15 personen als iedereen roaming kosten moet betalen lijkt het mij dat die investeringskosten er na het 1e jaar al uit zijn. (en nee natuurlijk hebben ze niet allemaal een unlimited mobiel abonnement) met daarbij ook dat het mobiele bereik in spanje vele malen slechter is dan in Nederland.
Zit niet zo'n onzin uit te kramen. Het enige wat je doet is iedereen met lof hier voor leugenaar uitmaken. Lijkt me sterk.
Je hebt geen idee waar je over praat. Heb je het artikel uberhaupt gelezen?

Ik heb de Starlink Mini en gebruik hem in Spanje, Nederland, en elk jaar in Canada/VS en het werkt overal vrijwel vlekkeloos. Het richten is niet als de oude TV satellieten waar je een perfecte lijn moet hebben, meestal kan je hem gewoon neer zetten en hem los richten naar een open gebied en je hebt al internet.
349 euro voor de antenne
199 euro.
Je zit vast aan een jaarabonnement
Niet waar, ik zet gewoon mijn abonnement aan en uit wanneer ik wil, per maand.
moet je alsnog 8 euro per maand betalen om het niet te gebruiken
Niet waar, ik heb mijn abonnement gewoon uitgezet via de website. Je KAN een standby abonnement nemen voor 5 euro per maand zodat je 500kbps hebt.
moet je altijd met de antenne spelen om de juiste positie te vinden, wat een hoop gedoe is
Niet waar, het is geen 'hoop gedoe'. Je moet hem in de goede richting plaatsen, en dan heb je vrijwel meteen verbinding. Je kan perfectioneren, maar het is echt vrijwel nooit nodig.
Hoge bomen in de buurt of net aan de verkeerde kant van een berg staan kunnen het signaal verstoren waardoor je stream gaat haperen
Tuurlijk hoge bomen zijn een probleem als er geen opening is, maar als die er wel is kun je genoeg bufferen om gewoon te blijven kijken. Bergen hebben we in Nederland niet.

Mijn ervaring is dat je in de 'wildernis' in bijv. de VS of Canada vrijwel nooit een verbinding hebt met je mobiel. Als je dan even een serie wilt kijken of een bericht wilt versturen en je Starlink werkt (ookal is het minimaal en de helft van de tijd), is dat geweldig. Ja, je hebt niet altijd een perfecte verbinding als er bomen (bergen zijn nooit een probleem imo) zijn, maar 'een beetje' is beter dan niets.

Zoek een willekeurige kampeerder op op Youtube en zij zullen zeggen dat Starlink een geweldige uitkomst is.

Maar; Hoe lang heb jij Starlink gebruikt, of kraam je dit allemaal uit zonder het uberhaupt te gebruiken? Want je bent een van de enige reacties die zegt dat 'het onzin is' en 'je krijgt er niks voor terug' naast dat je zegt dat het 500 euro kost om te beginnen, waar het 200 euro is, en dat je een jaar abonnement moet afnemen, terwijl dat niet zo is.

[Reactie gewijzigd door thomas1907 op 18 maart 2026 14:34]

Kun je hem kostenloos stop zetten je abbo? Ik heb een vakantie huis waar ik 2-3x per maand ben, maar vind het wel zonden om voor de overige 9 maanden te betalen. Liefst heb ik de antenne natuurlijk ook in bruikleen ipv kopen, ik zie nu door de bomen het bos niet meer. Of is het koop de starlink en dan je je maandelijks stop/start van abbo, of abbo incl antenne huur en dan kun je alleen pauzeren voor 5euro p/m

[Reactie gewijzigd door vanLier op 18 maart 2026 22:49]

Ja, ik ben afgelopen September/Oktober in Canada geweest en heb daarna gewoon mijn abonnement stop kunnen zetten zonder extra kosten. Dit lukte wel alleen via de website, via de app kreeg ik het niet voor elkaar.
Serviceabonnement
Inactief
Roam - Unlimited
Your request to stop service has been processed
Je kunt service annuleren, waardoor het dus niks kost per maand;
https://starlink.com/nl/support/article/9d43bef2-36fe-bcd1-9f6a-e0304e9cf22e
Of pauzeren, dan kost het 5(?) euro per maand en heb je ong 500kbps, wat best handig kan zijn als je beveiligingscamera's hebt die je afentoe wilt bekijken;
https://starlink.com/nl/support/article/37bb3b47-9525-7224-5f0a-6d016ce26975
Beste Thomas... Heb jij je contract wel nagelezen vraag ik mij af... Welke resolutie camera's heb jij dat je met 500 kbps klaar bent? Ik gok dat de resolutie van jouw camera's is uitgedrukt in aardappels?
Reageer ook even op mijn andere reaguursel xoxo

Ik heb reolinks, en die streamen gewoon op 300kbps. De kwaliteit is prima om eff snel (terug) te kijken, en als ik een betere resolutie nodig heb download ik het volle bestand gewoon even.

Wat is je vage opmerking over contract dan, wat zou ik niet goed gelezen hebben? Het abonnement staat uit, ik betaal al een half jaar niks. Je hebt zelf duidelijk nog nooit Starlink gebruikt pannenkoek.

Jij denkt dat je een router nodig hebt als je met meerdere mensen wilt verbinden aan de mini, dat is dus helemaal niet zo. Zelf met 6 apparaten op dat ding gezeten. Ik heb letterlijk alleen de Starlink mini en een 12v adapter er voor, niks anders, en het werkt gewoon.

Je laat heel duidelijk doorschemeren dat je gewoon pure onzin uitkraamt. Elke willekeurige youtube video bewijst dat. Is dat omdat je Elon Musk haat, of gewoon puur omdat het kan? En nee, voor je het bedenkt, ik ben geen fan van die fascist.

[Reactie gewijzigd door thomas1907 op 19 maart 2026 02:43]

Reaguursels? Je bevestigt nu wat ik zeg.... begrijp je dat?

Zocht je deze?
TechSupreme in 'Starlink verlaagt instapprijs naar 29 euro, maar verhoogt prijs snelste pakket'

Nogmaals, heb jij je contract nagelezen, want wat je nu allemaal zegt kan niet volgens het contract.

Maar goed, dus je hebt meerdere aardappels die streamen op 300kbps... nadruk op meerdere... h264 streamen op 300kbps van je aardappel. Laat me raden? Het is de SD preview en zodra je op HD drukt werkt het niet meer?

[Reactie gewijzigd door TechSupreme op 19 maart 2026 11:37]

En weer reageer je zonder ook maar iets te beantwoorden.

Laat zien wat je bedoelt in het contract dan? Want ik heb letterlijk in Oktober voor een maand afgenomen en daarna niks meer betaald, dus laat zien.

En gebruik je zelf starlink? Je loopt telkens om de vragen heen om maar wat onzin uit te kramen
Voor 29,- wordt de lite optie volgens mij een erg leuke als backup lijn of voor mensen die wat minder te besteden hebben... kan er geen vaste lijn voor krijgen :)
Precies mijn gedachte. Die prijs valt me alles mee!
Bij de specs van de Starlink kit lees ik:
Power Consumption: Average 75 - 100 W

Het is me niet helemaal duidelijk of dat verbruik alleen geldt tijdens daadwerkelijk internetten of ook al als het apparaat gewoon aanstaat. Maar als dit het gemiddelde 24/7-stroomgebruik is dan telt het met 30 ct/kWh ook al snel op tot 2 tientjes per maand.
Ik heb een paar keer gekeken maar ik kom niet boven 35 watt uit (zonder veel verkeer).
Ik zit tijdens actief gebruik toch vaker rond de 75 watt dan rond de 35 watt. Mediaan ligt zelfs vaak al hoger dan 35 (volgens wat Starlink zelf rapporteert).

Sinds 3 november al 118.1 kWh volgens Home Assistant (met de Starlink integratie), Dat komt gemiddeld genomen inderdaad op ongeveer 35 watt uit, eerlijkheidshalve moet ik daar wel bijzeggen dat in de maand december ik de hele maand er niet was en het 'actieve' gebruik dus ook een pak lager was dan in de andere maanden.
Wat is je use case met home assistant en starlink als combinatie?
Home Assistant gebruik ik sowieso al met een stuk of 140 apparaten (sensoren, lampen, warmtepomp, etc) dus Starlink uitlezen kon er nog wel bij, gewoon omdat het kan.

Heb een dashboard met internetmetrics (mediaan downloadsnelheid, verbruik per maand, maximum up/down snelheden per week, etc), en verder zit het stroomverbruik bij in m'n energy dashboard.

https://imgur.com/a/hZBTlc5
Interessant! Ik bedoelde meer, als je home assistant gebruikt, heb je een "home", dus ik dacht dat je vanwege starlink een slim varend huis had, of een slim rijdend huis, want ik kan geen plek in Nederland bedenken waar geen glasvezel/kabel aansluiting is!
Bij slechte weersomstandigheden zal het vermogen hoger worden, ook als er sneeuw of ijs op de schotel valt, zal hij automatisch pre-heaten om de verbinding stabiel te houden.

Degelijke verbruik ligt met 35 watt hoger dan een glasvezelmodem (tussen de 5-25 watt), maar het ONT kastje (glasvezel kastje) gebruikt waarschijnlijk ook iets van 5 watt.

Dus het echte verschil is eigenlijk klein.

[Reactie gewijzigd door procyon op 18 maart 2026 08:59]

Sneeuw heb ik gelukkig weinig last van in dit deel van Portugal, laatste sneeuw was in 2008 volgens de buurvrouw.
Nog steeds veel. Voor minder dan 35watt heb ik drie access points hangen, twee kleine switches, mijn router en glasvezel ONT draaien.
Gemiddeld 35watt is zeker aanzienlijk maar je access points hoeven ook niet over een afstand te werken van 500 kilometer. Nu is het voor de meeste mensen in Nederland geen handige dienst maar de boer in het buitengebied waar ze gestopt zijn met graven sinds de uitvinding van de telefoonlijn is het een mooie uitkomst. De kosten worden aanzienlijk interessant met de prijzen zelfs als je er de stroom bij op telt.
Leuk, maar voor mij geen optie. De enige goed werkende optie is Starlink.
Dat is echt bizar veel, vergelijkbaar met een Amerikaanse koelkast.

Ik zie wel dat de Lite variant minder doet, maar nog steeds drie keer zoveel als een gemiddelde router voor thuis.
Waardevolle reactie, bedankt voor de info. Ik begon dit al als alternatief voor mn fiber aansluiting te overwegen. Maar wat dat betreft dus nog steeds irrilevant. M’n fiber modem gebruikt max 35 watt.
kan er geen vaste lijn voor krijgen :)
Heb net ff gekeken op mijn adres. Goedkoopste internet only is €24,63 per maand voor een jaar abbo (gemiddeld van welkomstkorting en regulier) via Ziggo, 100 down, 25 up.

Scheelt toch €4,37 per maand, voor wie weinig te besteden heeft. Plus je hoeft niet eerst zo'n schotel aan te kopen voor vrij veel geld.
Starlink is niet te vergelijken met een vaste lijn:
  • minder stabiel
  • hogere latency
  • lagere bandbreedte
  • duurder
  • schotel op het dak
Handig voor afgelegen regios en in oorlogen, maar voor thuisgebruik nemen mensen in 99,99% van de gevallen een vaste lijn.
Klik en klaar is wel een goedkoop alternatief voor de vaste lijn. Het zijn maand abonnementen, je kan hem altijd meenemen en werkt in principe ook in afgelegen gebieden.

Latency is een stuk lager en soms vergelijkbaar met adsl / kabel (20-30ms). Alleen wel iets minder stabiel (pieken van 60ms).
Ik heb nu een jaar klik en klaar, in het begin wat minder stabiel, nu allang geen restarts meer nodig.

Ik werk en game online, speel mario tennis fever online. Mario party jamboree tv met Webcam aan, dat werkt allemaal erg goed. Download snelheid is enorm hoog, 60 megabyte per seconden haal ik vaak, upload snelheid is tot 3mb/s, dat is dan weer jammer 🥲.

Voor het geld een prima optie voor als je weinig geld te besteden hebt.
Tikkie offtopic ... Lage upload met K&K heeft vaak te maken met HR+++ glas wat teveel demping geeft. De zendmast heeft meer vermogen, daarom is de download vaak wel OK. Probeer eens met het raam open wat dat doet om te zien of een externe antenne zin heeft.
Helemaal niet offtopic :z
Sowieso heeft uiteraard alle (raam muur dak) isolatie van je huis invloed.
ongetwijfeld komen hier en daar antennes weer terug in het straatbeeld, hoewel...
Glasvezel ligt inmiddels bijna overal, niets ten nadele van de satelliet, maar als je kunt kiezen...
En ik zal toch eerder kiezen voor een 5G backup bij een ander netwerk, dan een amerikaanse aanbieder met een eigenaar die ik niet vertrouw.
Ik had het over niets ten nadele van de satelliet, niet over de eigenaar }>
Met een goedkoop 5G abootje ben je voor nood of op een weekendje camping meestal wel geholpen, er zijn prijsvechters die tientallen Gb aanbieden voor een prikkie. Voor veelstreamers is dat geen optie, tenzij ze open gaan staan voor het besef van waarom moet ik eigenlijk zoveel op het wereldwijde WEB :z
Het WEB is inmiddels echt een web geworden, waarin je vast kan komen te zitten.
Mensen zonder internetverkeer leven ergens 'daar' in een klein wereldje...
Mensen met heel veel internetverkeer... zitten alleen nog maar 'daar' :+
Dank voor de tips, helaas hij staat in de meterkast in de benedenwoning, hr+++ kent deze woning nog niet, maar wel genoeg beton uiteraard. Ik zal als ik tijd over heb wel weer eens spelen met de locatie van het modem.
Ik denk dat je een typfout maakt en niet nano seconden (ns) had willen typen?
Vergeet ook niet dat de standaard Starlink schotel bijna 500kWh per jaar verstookt (1.5-1.8kWh per dag gemiddeld.) Dat is toch snel een euro of 8 per maand.

Ter vergelijking, dat is hetzelfde als een Quooker kokend water kraan bij normaal gebruik.

[Reactie gewijzigd door Hemingr op 18 maart 2026 08:37]

Dat klopt niet, bij een Gen 3 met de laatste firmware is het bij mij ongeveer de helft daarvan, 4 euro per maand. (300 kWh a 16 cent). En een ander modem gebruikt ook stroom.
Feitelijk onjuist, jij gaat van piekvermogen uit.
Dus als je zonnepanelen hebt en de salderingsregeling loopt af, voorkomt dat voor een deel je teruglever-boete (zeker als je vooral internet gebruikt terwijl de zon schijnt, aangezien de meeste mensen 's nachts slapen en het systeem dan in idle mode gaat).
Met die logica kan je ook je wasmachine de hele dag leeg laten draaien!
Dat zou het elektriciteitsnet op sommige momenten heel goed helpen inderdaad.

Verder snap ik de "ongewenste" reacties op mijn bericht niet. Er is een enorm overschot aan zonnestroom en we moeten met z'n allen manieren vinden om (zolang we het niet grootschalig op kunnen slaan) kwijt te raken om te voorkomen dat het hoogspanningsnet het gaat begeven. Hoe dichter bij de bron (in dit geval, de zonnepanelen op je huis) je stroom verbruikt, hoe beter, ook al is het aan "onzinnige" dingen. Wekken we te veel stroom op zonder dit te verbruiken, moeten zonnepanelen en windmolens afgeschaald worden en gaan gasturbines juist weer draaien.
Ik heb 3 Airco's aangeschaft. Die laat ik bij zonnige dagen gewoon lekker draaien.
Er is een enorm overschot aan zonnestroom
Hu waar dan, Alle hoogspannings leveranciers hebben in hun plan staan om het stroom net te ontlasten het toevoegen van grote hoeveelheden solar pannels.

En zelfs tijdens de zonnigste dag is het aandeel solar nog steeds geen 100%.

Wat het probleem is is dat de distributie laag niet goed gebalanceerd is om de stroom correct te verdelen maar er is zeker geen overschot op dit moment.
Als je met https://energieopwek.nl/ naar een willekeurige datum kijkt van afgelopen zomer (ik tikte 13 juni 2025 aan) en alle bronnen selecteert, zie je dat de gemiddelde capaciteit van alle opgewekte bronnen (op zonnige dagen) vele malen lager is dan de door zon opgewekte stroom op haar piek.

De genoemde datum heeft een gemiddelde capaciteit van 5.19 GW. Vanaf 08:10 tot 19:10 die dag lag de opwek van zonne-energie daar al boven, om uiteindelijk te pieken op 16.19 GW. Dat is allemaal stroom die (waarschijnlijk) niet nuttig is gebruikt. De andere bronnen welke die dag overdag stroom leverden zijn vooral degene die niet makkelijk stilgelegd kunnen worden.
meer dan 2 GW aan bio olie centrales en bio massa, voor die dag
Iets wat je makkelijk kunt afschalen zeker als je weet dat je niet op hoeft te starten die dag.

Zoals ik al zeg probleem is distributie, en overcapaciteit op 1 dag is geen ramp dat kan je afschalen , in totaal is pas 17% van de energy hernieuwbare bron in 2023.

Dat betekend dat je nog 83% pv toe kunt voegen, PV is niet alleen voor piek dagen. Daarom zie je ook dat er heel veel vraag nog is vanuit de net beheerders om PV bij te leggen. Er moet alleen een systeem komen dat verbied / automatische afschaalt bij terug levering wanneer aanbod groter is dan afnamen.
Er moet inderdaad veel meer pv (en windenergie) bij geplaatst worden om het stroomverbruik in de vroege ochtend, late avond, bij bewolkt weer en in de wintermaanden op te vangen voordat sommige andere bronnen geschrapt kunnen worden. Het nadeel is dat die in de piekuren voor een nóg grotere belasting zorgen (die we nog niet in batterijen op kunnen slaan). Het voordeel is dat er straks zo veel overschot is, dat we er prima waterstof mee kunnen maken (wat in grote volumes makkelijker/goedkoper op te slaan is dan in een accu) zonder bang te hoeven zijn voor de (enorme) verliezen.
de truck is om dat overschot niet te creeren,

Op managed PV is er nooit overschot omdat de omvormers afschalen,

Alle thuis geplaatste omvormers bij particulieren ondersteunen dat ook alleen is er geen enkele installateur die het configureerd of beschikbaar maakt voor de stroom leverancier,

Dat is wat er eigelijk per wet verplicht moet gaan worden.
Alle omvormers zouden met P1 moeten communiceren en bij terug leveren moeten afschalen en bij vraag opschalen, aka demand driven. Hierbij zouden energy leveranciers controle moeten krijgen om te bepalen hoeveel er afgeschaald word zodat vraag en aanbod in order blijft, netzoals ze laadpalen willen beheren met V2G.
Ik ben het er mee eens dat er een technische oplossing moet komen om -wanneer nodig- productie af te schalen. Dat neemt niet weg dat er momenten zijn dat er te weinig (op een hernieuwbare manier) wordt geproduceerd en dat er dus meer bronnen bij moeten komen. Tegelijkertijd wil je het overschot juist in gaan zetten voor dingen die nu niet nuttig lijken (je huis verwarmen als je van huis bent zodat het in de avond minder hoeft, water van de wasmachine alvast opwarmen, etc etc) om zo minder energie nodig te hebben op de momenten dat het schaarser is.
Gaan mensen niet juist 's avonds streamen en gamen en zich verliezen in social media feeds?
Welke terug lever boetes, die bestaan helemaal niet en is de grootste fabel die er verzonnen is door mensen die niet lezen of het begrijpen,

De terugleverkosten zijn lager dan de opbrengst , het express verbruiken van energy is dus duurder voor je dan gewoon terug leveren.
Volgens mijn energiecontract betaal ik (straks) een bedrag boven op elke kWh die ik teruglever, ook wanneer de terugleverprijs 0,00 euro/kWh (of lager) is.
dat is dan waarschijnlijk een dynamische contract ,

Dus is het geen boete maar ga je met de prijs mee die de markt leverd. Dat is een eigen keuze je wilt ook profiteren van de minimale prijs op een zomer dag en de maximale prijs van de winter dag.

De reden dat je prijs dan negatief is is omdat de marktwaarde al negatief start.

Het kost jouw 10 cent om de stroom te verkopen en jij kiest om met de markt waarde mee te gaan en onder de kostprijs te verkopen , dat is geen boete maar slecht keuze in contract.

Als je gewoon standaard contract afsluit krijg je bij iedereen gewoon =- 15 cent - 14 cent kosten = 1 cent per kwh.

[Reactie gewijzigd door Scriptkid op 18 maart 2026 12:37]

Nee hoor, de terugleverprijs neemt af naar mate je bij dit contract meer stroom teruglevert. Opzich logisch omdat het op die manier mensen bewust maakt van hun overschot, maar aangezien het uiteindelijk negatieve prijzen worden, wordt het op dat moment een boete.
Latency en instabiel valt best mee.

En het is niet om als progamer me te doen,

Sterker nog ik denk dat je als pro gamer Zelfs voordeel kunt halen als je ww toernooien speelt want de latency op usa servers en China servers zal lager zijn.

Dus eu wedstrijd op vastelijn en de rest via starlink.

En als backup lijn is het veel beter want geen last van power outages of kapotte kabels.

En zodra de v3 gelaunched worden gaat de bandbreedte sterk omhoog en latency nog verder omlaag

[Reactie gewijzigd door Scriptkid op 18 maart 2026 08:22]

Je mag dan wel eens onderbouwen of een bron geven hoe Starlink vanuit EU sneller (minder latency) kan zijn naar US servers dan een bedraad netwerk.

Snelle test hier toont 80-100ms bedraad, via Starlink 150-200ms.
Das heel simple omdat de afstand heel stuk korter is, maar daarvoor hebben we wel eerst v2 nodig die starship gaat lanceren.

Dat is juist een van de selling point voor starlink low latency trading.
Dat zijn hoge pings voor bedraad. Daat haalde ik met inbellen al.
Bij ons op kantoor hebben we tot een jaar geleden jaren lang Starlink gehad, omdat er nog geen glasaansluiting was. Werkte prima... tot het weer eens niet zo prima werkte. Vooral grote drops in bandbreedte, ineens hoge ping, en packetloss gebeurde nog al eens. Niet vaak, maar het was nou niet wat je zegt consistent of betrouwbaar. Al met al werkbaar maar nu we glas hebben zijn we wel blij dat internet gewoon consistent werkt.
Ik weet wel zeker dat je geen Starlink gebruikt, als alternatief voor mijn 12/1 ADSL lijn en na 1,5 jaar gebruik:

- volledig stabiel, 1 keer een (globale) storing gehad
- latency rond de 25 ms, lager dan ADSL
- bandbreedte gemiddeld 300/30, dus pakweg 25 keer zo snel
- zelfde prijs als bij KPN (50 euro per maand)
- inderdaad een schotel
Nederland is dicht bevolkt, maar als je naar de hele aardkloot kijkt, is Starlink, globaal gezien een perfecte optie.
Tijd voor koffie? Ik reageerde juist dat een vaste lijn goedkoper is dan Starlink, zelfs met de prijsverlaging. En dat je geen schotel nodig hebt.
De schotel hoef je niet meer aan te schaffen als ik mij niet vergis, net als bij elke andere aanbieder "huur" je deze zonder meerprijs.
aanbieder "huur" je deze zonder meerprijs.
Dit klinkt een beetje tegenstrijdig :) Noem het dan bruikleen ;)

Effectief betaal je er natuurlijk gewoon voor door je abonnement (niet als bij vrijwel iedere andere ISP. Er zijn er maar weinig die je niet verplicht een modem/router/enz meesturen.)
Ik heb vorig jaar Starlink afgenomen, en de standard kit kreeg je gratis mits je voor een jaar intekent - dat was toen nog een tijdelijke promo. Paar weken later gaven ze ook nog gratis installatie er bovenop, daar heb ik geen gebruik van kunnen maken maar heb gewoon zelf een wall mount tegen de woning bevestigd.

Ik betaal maandelijks €40 (in Spanje) dus op jaarbasis 480€. Na 1 jaar is de kit (twv 350€) van mij.

Het tweede jaar blijf ik in principe €40 betalen. Dus de kit was weldegelijk gratis.

Je kan ook gewoon via Marktplaats of een ander tweedehands platform zo'n kit kopen overigens mocht je deze niet gratis krijgen, Starlink verplicht helemaal niet om een nieuwe te kopen van ze.
Zo staat het op de website. Maar wellicht is het gewoon een slechte vertaling, dat zou kunnen. En ja, zit gewoon bij de prijs in dus.
Ziggo ligt op veel plekken, maar niet overal.
Klik&Klaar van Odido (ja, i know) kost 26 euro per maand tot 400mbit. Neem daar nog bij dat het modem 80% minder stroom gebruikt en de financiele keuze is niet meer zo lastig...
Op de plekken waar Ziggo ontbreekt (of een andere vaste internetverbinding van minimaal 100MB) is de afstand naar 5G modems ook vaak zodanig dat de snelheid Klik&Klaar van Odido ook laag is.
Leuk voor in de stad met goede dekking.
Zit daar een (redelijke) één op één-relatie tussen? In stedelijk gebied zijn de netwerken veel drukker.

Ook zijn bijvoorbeeld nieuwbouwhuizen (staat los van de locatie) zodanig geïnstalleerd dat 5g ook niet praktisch is.

Gevoelsmatig zijn er heel veel factoren, die niet allemaal kruislinks met elkaar verbonden zijn.
"Ook zijn bijvoorbeeld nieuwbouwhuizen (staat los van de locatie) zodanig geïnstalleerd dat 5g ook niet praktisch is."
Geldt dat ook voor houtskeletbouw????
Wij hebben hier in Gouda geen Ziggo. Wel voldoende andere alternatieven (ik heb twee glasvezelaansluitingen in de meterkast).
"Plus je hoeft niet eerst zo'n schotel aan te kopen voor vrij veel geld"

Dat hoeft zowiezo niet, die krijg je van Starlink. Staat ook in het artikel waar je op reageert.
Als ik het goed lees krijg je die alleen gratis bij het duurste pakket, niet bij het goedkoopste pakket. Dus scheelt wel degelijk geld.
Je leest het niet goed.

"Bij alle Starlink-Residential-abonnementen krijgen klanten de antenne in bruikleen. Bij het 100Mbit/s-abonnement gaat het om een Mini, bij de twee duurdere abonnementen om een Starlink Gen 3-router."

Je bent waarschijnlijk in de war met het Max abo, waar je een "extra" mini kan krijgen als je ook Roam gebruikt.

[Reactie gewijzigd door XelaRetak op 18 maart 2026 08:20]

Als ik de abonnement configureer (hier in Zweden iig) dan krijg je de schotel in bruikleen, je moet hem weer retouneren als je stopt met het abonnement.
En vergeet de meerkost door het hogere verbruik niet.

Kan snel oplopen tot €10/maand extra.
Klik&Klaar is vlgs mij sneller, goedkoper en heeft n zuinigere modem.
Goedkoopste vaste lijn die ik weet is Cheapconnect €28,45 bij betaling per jaar (uitgezonderd tijdelijke/combi regelingen bij anderen).
Tja, Odido in deze tijden. Dat moet je maar willen.
Goede kans dat Odido vanaf binnenkort de meest veilige is ;) - Daar zal de afgelopen weken vast standje paniek/paranoia geactiveerd zijn :)
Weet niet of paniek de beste raadgever is en daarbij zullen dit ook alle alarmbellen bij KPN en VodafoneZiggo hebben doen laten afgaan. Dus betwijfel of ze de meest veilige zullen zijn, je gevoel zal zeggen van wel maar als iedereen blijft zitten en zegt, dit kan bij iedereen gebeuren. Dan zal dit straks een boete opleveren en weer door. De drang om er dan heel veel aan te doen zal heel snel weer zakken naar het oude niveau.
ook alle alarmbellen bij KPN en VodafoneZiggo hebben doen laten afgaan
Ik denk dat alle 'grote bedrijven' dit weer even als eye-opener hebben. Zeker nu naar buiten is gekomen dat ze ook data te lang hebben bewaard heb je een goede kans dat banken, (grote) webwinkels, enz, enz, enz, ook weer even wat extra controles doen.
Weet niet of paniek de beste raadgever
Paniek en angst zijn per definitie slechte raadgevers :) . Maar ik bedoel dus dat ze nu wel echt even alles helemaal gaan aanscherpen en dat de hoogste legerleiding nu directer betrokkenheid zal tonen op dit soort vlakken.

Ieder bedrijf dat nu op hetzelfde gepakt wordt, wordt natuurlijk nog harder met de grond gelijk gemaakt. (niets geleerd van het Odido-euvel).
Vaak genoeg gebleken dat men wel graag klaagt als de gegevens op straat liggen maar uiteindelijk niet met de portemonnee handelen. Veel gehoord argument in de discussies die ik had was, het kan overal gebeuren...
Dit dus. Kijk naar hoeveel mensen vrijwillig diensten van Alphabet en Meta gebruiken. Ondertussen weet iedereen dat die bedrijven een soort digitale tumoren zijn, maar ja. Financieel gratis. (en sterker nog. Er zijn zelfs mensen die vrijwillig diensten/producten kopen van die bedrijven.... Dubbel genaaid houdt beter?)
Lol. En al je data via de satellieten van een onstabiele narcist laten lopen die (wisselend) 2 handen op 1 buik is met de huidige gestoorde VS regime is ok?

Dan liever Odido maar. Heb niet de illusie dat de data dan alsnog niet benaderbaar/inzichtbaar is. Maar alles zelf willens en wetens via VS infrastructuur laten lopen is wel weer wat je eventueel wel een beetje kunt tegengaan.
Ik betaal 25 euro per maand voor Odido VDSL, maar tsja daar betaal je met je private data...
Vanaf €17,50 per maand heb je ook al onbeperkt 5G.
Helaas, onbeperkt is vaak met een limiet die je vervolgens handmatig moet resetten voor een paar extra GB. Komt niet vaak voor, maar ik heb het wel eens gehad laat in de avond dat het op was en ik eerst via de app de extra 2GB moest aanvragen voordat ik de film verder kon kijken.
Maar dat is minder toegankelijk om aan je thuisnetwerk te knopen. (dat vereist net wat meer know-how dan een kastje van een ISP aansluiten)
Mobiel internet is in veel gevallen nog veel beter, voor ongeveer dezelfde prijs heb ik hier 1000Mbit 5G internet hier in Zweden wat ik ook nog eens in het hele land onbeperkt kan/mag gebruiken. Ja er ligt ook glasvezel bij ons in de straat maar daar zijn de aansluitkosten al 1500 euro voor en dan ook nog eens dubbele abonnementskosten als je dezelfde snelheid wilt.
Alleen gaan die ook doen als er een power outage is. Of Als er een dikke kabel door gaat.

Starlink niet die draaien dan vrolijk door en kun je met je 5kwh accu heel lang een laptop en router door laten draaien.
Als je het hebt over zó'n backup dan heb je inderdaad gelijk.
Fijn voor die ene keer in 5 jaar dat je een stroomstoring hebt en dat je dan ook nog thuis voor moet zijn om te merken. Praktijk is vaak, ondanks dat jij lekker doorwerkt de collega's die je nodig hebt of een andere schakel dat niet kan waardoor je alsnog beperkt bent.
Ook voor op de camping (seizoensplaats) een serieus alternatief op internet via het park of mobiel netwerk die het in het hoogseizoen altijd moeilijk heeft.

[Reactie gewijzigd door Deveon op 18 maart 2026 09:10]

je hebt dan wel een Roam abonnement nodig
Niet iedereen op de camping is aan het kamperen, doelde meer op de vaste gasten. Die kunnen prima de postcode van de camping gebruiken voor de “aansluiting”.
Weet je toevallig hoe de controle werkt. Zit er gps in of krijg je enkel toegang via een bepaalde satelliet?

In Turkije is het voorlopig niet beschikbaar (krijgen geen licentie), maar op steenworp afstand op een Griekse eiland wel. Ik ontvang ook Griekse mobiele netwerken en radio. Satelliet ontvangst zal er zeker ook wel zijn. Maar gaat het ook werken of zegt het Starlink systeem gewoon "neen, geen internet voor jou". (ik heb een zeer brakke 8/0,5mbit dsl lijn daar).

[Reactie gewijzigd door HakanX op 18 maart 2026 10:37]

Ze hebben de wereld in vakjes ingedeeld en 99% zeker dat het op basis van GPS is. De ontvanger moet namelijk continu verbinding maken met verschillende satellieten wanneer ze overvliegen. Gezien de satelieten in een voorspelbar baan om de aarde vliegen. De eigen positie is dan cruciaal om met de juiste te verbinden.

Zeker roaming abonnement zou daar gewoon moeten werken. Enkele voor internationale wateren en rond Oekraïne worden die beperkt. Het is echter de vraag of het waar jij zit binnen het "vakje" van het Griekse eiland zit om in aanmerking te komen voor residential prijzen.
Mensen die wat minder te besteden hebben, pakken helemaal geen backup lijn. Uberhaupt zou ik als consument nooit een backup lijn nemen. Hoe vaak ligt het internet er in en jaar nu uit, vrijwel nooit. Zelfs met 30 euro per maand, betaal je dan bijna 400 euro per jaar. Ik kan wel heel wat leukere dingen verzinnen om te doen met 400 euro, dan gebruiken voor internet voor die paar uur dat het er mogelijk uit ligt per jaar.
OF... backup OF voor mensen die wat minder te besteden hebben ;)
En dat veel consumenten een backup niet nodig vinden, prima, sommige wel. Zoals tweakers :+
Mja, ik ben een tweaker maar draai thuis geen services. Ik heb wel een router liggen waar ik mijn sim kaart in zou kunnen doen en aan mijn switch koppelen zodat wifi in huis werkt. In de praktijk zal ik bij een korte storing (meestal door jezelf veroorzaakt als je bijvoorbeeld aan het verbouwen bent), eerder mijn mobiel als hotspot gebruiken.

Als je een server draait is het denk ik wel een ander verhaal, vooral als andere mensen ook gebruik maken van de server, dan is het wel handig.
Kan je net zo goed Odido Klik en Klaar nemen, is 25 euro per maand, maandelijks opzegbaar en ik haal zelfs snelheden van rond de 500mbit. icm ander odido abbo kom je zelf op 22,50 euro.
Als je het niet erg vindt dat je daarmee je gegevens wel verkoopt aan ShinyHunters dan is het die paar euro goedkoper zeker waard.
Ik begrijp je, maar uiteindelijk is ook Odido helaas slachtoffer (ook al hebben ze retentie overtreden, maar wie zegt dat de overige providers dit niet doen) en had dit een KPN/Ziggo ook kunnen overkomen, en misschien dat dit ooit nog in de toekomst gaat gebeuren. Persoonlijk denk ik dat na alle gebeuren zij hun beveiliging enorm hebben verscherpt, en er ook vele audits zullen worden genomen de komende periode.
Voelt een beetje dat ik als ouder mijn kind zelfstandig over de snelweg laat oversteken en dan de automobilist de schuld geef voor het aanrijden. Want ja, automobilisten zijn zo goed als altijd de schuldige. Blijf me eerlijk gezegd wel steeds verbazen over hoe snel men zoiets alweer af doet als, ach, ze zullen vanaf nu het wel op orde hebben of ze zijn slachtoffers geworden van iets. En weer door want paar euro goedkoper, maar goed, daar gaat het niet over in dit artikel maar denk dat het wel goede nuance is voordat we Odido gaan aanraden.
En weer door want paar euro goedkoper,
Verschil in kosten kunnen best groot zijn. Als je bijvoorbeeld glasvezel hebt liggen, en geel pstn meer, zit je al snel tussen de 40 a 50 euro per maand voor alleen internet. Neem daarbij ook nog een mobiel abonnement. ADSL is goedkoper (als ik kijk naar verschil bij cheapconnect tussen DSL en glas) maar op veel plekken geen keuze meer.

Als je dan kijkt naar klik en klaar in combinatie met bijvoorbeeld een ben.nl mobiel abonnement kun je voor onder de E 30,- klaar zijn voor combinatie van "vast-internet" en mobiel abonnement. Dat is echt wel een groot verschil, vooral als je kijkt naar kosten besparing op jaarbasis.

[Reactie gewijzigd door Bedge85 op 18 maart 2026 12:23]

Ik heb even zowel Ziggo als KPN gecontroleerd op prijzen, en Ziggo kan je 1e jaar voor gemiddeld 30 euro hebben en KPN 35 euro. Ja je zou 1x per jaar even moeten overstappen of bellen met hun afdeling voor wat korting maar dat is schijnbaar meer werk dan de veiligheid van je data? Dat moet trouwens iedereen zelf bepalen he, het is niet zo dat je niet mag zeggen, ik vind het niet erg dat mijn gegevens gestolen zijn want het schaadt mij niet genoeg oid. Maar laten we het goedpraten en bagataliseren niet doen.
Waarom zouden andere providers dat ook doen? Tot nu toe is dit probleem beperkt gebleven tot Odido.
Odido had zijn zaakjes niet op orde. Ze waren geen slachtoffer. Ik hoop dan tenminste dat ze bewust het risico hebben genomen want ze zijn groot zat voor een fatsoenlijke compliance afdeling.

Tot heden heb ik overigens geen bericht van Oddido welke gegevens van mij gelekt zijn en gezien ik in 2022 zakelijke klant was vind ik dat best zorgelijk. Het BTW nummer vertaalt namelijk naar mijn BSN en volgens eigen beleid waren mijn gegevens na 2 jaar verwijderd.
Je kunt zowel slachtoffer en laakbaar zijn op het zelfde moment.

In principe is Odido het slachtoffer van de hack. Ze hebben ShinyHunters niet uitgenodigd om hun dat te stelen. Er waren basale veiligheid maatregelen geïmplementeerd zoals 2FA op de SalesForce omgeving.

Tegelijkertijd hebben ze wel data langer bewaard dan wettelijk en volgens hun eigen voorwaarden bekent was. Ook schijnt het dat SalesForce wel te hebben gewaarschuwd voor kwetsbaarheden van bepaalde authenticatie configuraties.
Ik denk dat Elon alle gegevens van alle Odido klanten met een paar klikken op de knop heeft ;). Bedoel meer, er zijn betere alternatieven van Odido, zoals KPN, Freedom, VodafoneZiggo vs. Odido waarbij je gegevens zomaar op straat liggen.
Aan de andere kant denk ik dat de diensten van Musk een stuk meer gegevens verzamelen, die bijvoorbeeld ingezet worden voor verkiezingsmanipulatie, dan Odido heeft gedaan en heeft laten jatten.
Vast, maar omdat het ene erger is wil niet zeggen dat het andere niet erg is. Wat mij betreft beide onacceptabel. Besides, volgens mij is het stukje van Elon vooral op onderbuik gevoel en zou ik dat in ieder geval niet hard kunnen maken met bewijs.
Dat Musk aan verkiezingsmanipulatie doet is geen onderbuik gevoel, dat hij daarvoor mogelijk gegevens uit de diensten die hij aanbiedt gebruikt, is inderdaad wel een aanname.

Gelukkig ben ik geen rechtbank en is mijn keuze voor welke aanbieder ik gebruik geen "veroordeling" voor degene die niet gekozen wordt. Ik hoef dan ook geen 'evidence beyond a reasonable doubt' te overleggen om de keuze te mogen maken niet van diensten van Musk gebruik te maken.

Ik zal zelf ook niet snel voor Odido kiezen hoor, maar dat is meer omdat ik ze niet wil belonen. Qua risico zal het op dit moment wel meevallen bij Odido, ze zijn geen aantrekkelijk doelwit voor een hack gezien bijna alles wat er daar te halen valt al op straat ligt en ze hebben laten zien niet aan losgeld betalen te doen.
Klinkt leuk, maar in het buitengebied haal je die snelheden niet. De dichtsbijzijnde mast staat dan echt te ver om een goeie verbinding te hebben. 20 tot soms 50mbit Download, upload is nog veel lager. Dan is Starlink wel een optie.

In de stad of waar je echt goed bereik hebt is kant en klaar een betere optie, maar persoonlijk zou ik dan voor een vaste verbinding gaan.
Ik denk eerder voor mensen die én geen kabel én geen glasvezel hebben in buitengebied. Klik en klaar van Odido is het alternatief, maar die haalt in het buitengebied vaak niet meer dan 20 tot 50mb doordat de zendmasten best ver weg staan. Dat is in ieder geval onze ervaring. Je kan wel aan de slag met externe 5G antennes enz maar met deze prijs is Starlink ook een goed alternatief.
Of voor mensen in het vergeten buiten gebied waar vaak zeer trage DSL over koper mogelijk is omdat ze (te) ver van de kast afzitten, maar er geen alternatieven als kabel of fiber beschikbaar zijn. Heb drie jaar geleden bij een aantal boerderijen Starlink neergezet en sindsdien hebben zij gewoon een stabiele internet verbinding zodat zij gewoon alle administratieve taken netjes kunnen doen.

Stabiel is in deze 24/7 beschikbaar wat niet het geval is voor DSL waar je op bepaalde delen van de dag gewoon geen verbinding had. Telefoon (bedraad) werkte wel, maar DSL niet. En inbel providers zijn bijna niet meer te vinden, rekenen gewoon weer maandelijkse kosten plus natuurlijk de telefoon tikken.

Tethering via 5G was voor sommige ook een oplossing, maar ook daar zit je af en toe ook te ver van een mast af. Sommige boerderijen horen bijvoorbeeld ook niet het lucht alarm en de kosten van het neerzetten van een alarmmast + onderhoud is niet goed te verantwoorden voor 2 of 3 boerderijen in the middle of nowhere welke je daarmee bediend. De NL-Alert is een goede vervanger want GSM dekking is redelijk...
Fijn dat het goedkoper wordt want dan hou je geld over voor het absurde stroomverbruik...

Gemiddeld 75kwh per maand...

[Reactie gewijzigd door lhasa op 18 maart 2026 12:29]

Ik zit op 118kWh op 4,5 maanden. Dus geen idee waar je die 75 vandaan haalt per maand.

Zelfs als ik al de rest van m'n netwerkapparatuur erbij tel (dus eigen wifi access point, eigen router, etc) zit ik op 55 kWh per maand.

[Reactie gewijzigd door b12e op 18 maart 2026 13:41]

De technieker in mijzelf loopt hier erg warm van.

Maar privacy wise zie ik wel issues. Het is een Amerikaanse provider bij een bedrijf dat het niet zo nauw neemt met onze privacy.

Maar aan de andere kant: €29 :9~
Odido heeft iets voor 26 euro! Klik&Klaar!
Lol Odido... :+ alsof die nu nog veel nieuwe klanten trekken.

Ik heb er mijn mobiele abbo's lopen en Internet thuis. Helaas allen een paar maanden terug voor 2 jaar vastgelegd. Alles ligt van ons op straat volgens de darkweb monitor inclusief id en rijbewijs nummers... Mijn spambox draait ondertussen al overuren en ik wordt non stop gebeld door nummers die als vermoedelijke spam worden geflagd....

Starlink komt er overigens ook niet in bij mijn want Elon Musk houdt er veel te enge ideeën op na imho.
Als je je al druk maakt om Privacy dan zit je helemaal geramd bij Odido idd :o
Privacy is 1 ding, maar nóg meer afhankelijkheden creeëren op de Amerikaanse techsector lijkt me in deze tijd echt een fucking dom idee.
Wat is het europese alternatief voor Starlink? Ik wil best echt roaming internet bij de vouwwagen, maar wil niets van meneer Elon, en liefst ook niets uir de VS tenzij onoverkomelijk.
Eutelsat-OneWeb is het enige wat in de buurt komt. Maar dat moet je volgens mij aanschaffen via partners, en de prijs en kwaliteit zullen wat minder gunstig zijn voor eindgebruikers.

Maar het is natuurlijk ook niet zo dat je per se iets moet hebben. Of dat je er absoluut niks op moet inleveren. Het leven is tot nu toe ook best goed te doen zonder in elke mogelijke uithoek goed internet te hebben.
Dat komt zelfs in van verre niet in de buurt.

Latency wise kan je evengoed even een VPN leggen naar Amerika en terug. De standaard latency op Eutelsat ligt (al sinds 26j geleden) op een 200ms.

GEO<>LEO

En het 'nieuwe' Orange SAT is gewoon resale van Eutelsat vnml voor particulieren (zonder resellers)
Het zal een beetje aan je eisen liggen.

Als je online wil gamen dan maakt dat flink veel uit. Al heb ik nog Quake 1 gespeeld met een ping van 300 dus het kan wel als je niet wakker ligt van een handicap hebben.

Maar voor normaal internet gebruik, beetje streamen en surfen, zou zo'n ping niet zo'n drama zijn. Als ik 'roaming internet bij de vouwwagen' hoor dan lijkt dat me geen struikelblok.
300ms latency merk je heel hard.

Bij elk pakket dat weg en weer gaat moet je dan +-250-280ms latency toevoegen gezien de gemiddelde latency binnen Europa op een normale internet lijn, en zelfs Starlink, ligt op 20-50ms.

Als dat naar 300 gaat dan merk je dat heel rap. Ik heb materiaal hangen op een site2site VPN achter Orange Sat link, dat is zeer sluggisch en surfen gaat ook een pak trager.
Sluggish, niet gewoon traag of stroperig?
Hoeveel bandbreedte doet die Eutelsat? Wat is de algemene indruk en kwaliteit? 200ms is wel veel, maar afgezien van remote tmux sessies is dat mss te pruimen.
Theoretische snelheden op de website:

https://www.orange.be/nl/producten-en-diensten/internet/orange-satellite
  1. Downloadsnelheid: tot 200 Mbps
  2. Uploadsnelheid: tot 10 Mbps
Realiteit ligt een pak lager. Orange Sat gaat via Hughesnet, ook alweer een Amerikaanse internet sateliet aanbieder.

De hardware is van Hughesnet en ook in de US zijn ze daar geen fan van, daar komen heel veel klachten over, vooral issues met snelheden die een pak lager liggen dan wat geadverteerd wordt.


Uit mijn testen haalde ik een 50Mbps down en toch tegen de 10Mbps up.

Als je 200ms te pruimen vindt, dan raad ik je aan van eens een dag een VPN naar de US te leggen en via daar te surfen, je wordt het rap beu ;)

Gamen mag je sowieso vergeten
Nee, ik game te weinig om daar problemen mee te hebben. 200 ms merk je wel natuurlijk. Maar het is misschien te doen. Maar voor bijna 40 euro... Dan doe ik het wel met data over mobiel voorlopig.
Een flink nadeel van die bestaande starlink oplossing, is wat ze verbruiken aan energie.
Hoezo? Starlink verbruikt echt niet veel.

Tenzij je de ground stations bedoelt, maar het verbruik van dishy is echt niet veel (tenzij de snow heater effectief aan het warmen is)

De mini bevat geen heater dus die is echt wel heel energiezuinig
Een buurman had er een en die gebruikte behoorlijk vertelde hij, maar het kan aan de meetapparatuur gelegen hebben natuurlijk. Dat was overigens geen mini, dus wellicht maakt dat ook nog (positief) verschil.
Ik heb de Gen1 gehad en nu de Gen3, zonder de snow melt functie gebruikt die echt niet veel. Draait op een 12V systeem (met een 12-48V upconverter en PoE injector) op een zekering van 5A, het verbruik ligt niet hoger dan 2A bij mij

Als de heater aanschiet voor snow melt dan gaat het verbruik inderdaad wel naar boven en kan die wel hoog gaan, maar die functie ligt bij mij af en heb ik zelfs nog nooit nodig gehad
Dat valt tegenwoordig heel erg mee, het verbruik is met de nieuwste firmware versies flink gedaald. Mijn Gen 3 verbruikt gemiddeld rond de 30 W. Als de verwarming aan gaat (bij hevige sneeuw) komt daar 100 W bij, maar dat is in Nederland misschien 10 uur per jaar.
En jij denk dat je kpn lijn zodra hij kpn netwerk verlaat het inet op wel te vertrouwen is?


Dan moet je gewoon encrypted proxy gaan doen

[Reactie gewijzigd door Scriptkid op 18 maart 2026 08:30]

Als technieker zou van de privacy niet wakker moeten liggen, als technieker draai je toch alles over een VPN naar het datacenter? ;)


Als privé persoon kan je daar wel wakker van liggen natuurlijk.
Want met Chatcontrol en de EU standpunten zit je wel goed wil je zeggen? 8)7
Maar hoe is de latency?
Ik ervaar ong 30 a 40 ms pings. Erg prima dus.
Toch wel knap, hoor. Dat de ping in die tijd naar de sateliet en terug naar aarde én het antwoord ook heen en weer is geweest. Best indrukwekkend.
Valt op zich mee. Dingen hangen rond de 550km (550000m) en signaal gaat met lichtsnelheid ~300.000km/s. (300000000m) dus latency is oneway 0,00183 seconde. Dat doen we maal 2 (up/down) en dan kom je op ~3.7ms. Dus een pingetje is dan weer het dubbele daarvan ~7.3ms. Gooi daar hops, routering etc. bij en komt snel aan ~30/40 ms. Dingen hangen daarom ook niet zo hoog als bv een Astra satelliet.
Ik snap je verdubbelaar naar 7.3ms niet helemaal, je ICMP pakket gaat omhoog met het radiosignaal, en gaat weer omlaag met het radiosignaal. Het lijkt me dat je dan op 3.7ms uitkomt.

Het is me niet duidelijk wat precies met latency hier wordt bedoeld, het lijkt me dat het staat voor de 1e stap, dus naar satelliet. Dan is er blijkbaar nog ernstige overhead ergens aanwezig (dus om te komen van 3.7ms naar 40ms), waar zit dat dan?
Een roundtrip van een signaal (ping) is zoals het ook heet: rond. Dus het radiosignaal doet die 550 km omhoog + omlaag twee keer. (jouw pc -> satelliet -> grond station -> server en dan server -> grond station -> satelliet -> jouw pc).

Die ~7,3 ms is dus het minimum voor alleen het signaal (heen en terug). In de praktijk ligt dat iets hoger, omdat de satelliet bijna nooit recht boven je hangt. Meestal staat die onder een hoek, waardoor de afstand groter wordt en je eerder richting ~8–10 ms gaat.

Die overhead: dus die ~40ms - ~7.3ms is gewone routing op het internet die je met glas ook bv hebt. Het is alleen iets zwaarder omdat de satelliet ook switching moet doen en je grondstation soms wel honderden km's verderop staat.
Leuke is dat gamen op usa server lagere ping gaat geven Dan met je fiber line.

Afstand door de ruimte is vele malen korter dan via de land kabels.
Hoe werkt dit dan? De starlink satellieten worden vanuit de EU toch ook aangestraald vanaf de grondstations en gaan daar dan verder op Fiber? Ik weet dat Starlink al satellieten heeft die via laser in de ruimte communiceren, en dan kan het een voordeel zijn, maar dan moet die satelliet maar net weten dat de route naar een bepaalde hop via de laser korter is dan via glas.

Voor het gamen is het dan mazzel hebben; voor andere websites komt er juist weer extra latency bij, in het meest ongunstige geval.

Ik vraag me dus wel af hoe starlink dan de meeste gunstigste route kan berekenen naar nét die ene destination. Misschien toch maar eens een avondje inlezen.
In tegenstelling tot BGP (dat vooral policy-based is), lijkt het satellietnetwerk meer op een systeem dat dynamisch de snelste route kiest, een beetje zoals water dat het pad van de minste weerstand volgt.

De satellieten opereren inderdaad soms met lasers tussen elkaar. Zie dit dan ook als een soort backbone in de ruimte. Omdat al die satellieten precies weten waar ze zich bevinden en met wie ze verbonden zijn, kan het netwerk continu bepalen wat op dat moment de snelste route is. Niet alleen op basis van afstand, maar ook latency en belasting.
Als Nederlandse gebruiker gaat je verkeer via een grondstation in de buurt en daarna naar de POP in Frankfurt, waar het het internet op gaat. Laserlinks worden alleen gebruikt als er geen grondstation in zicht is, dus niet hier.
V2 is hier voor nodig.

En dan wordt het net als met kabels gewoon bgp of unicast of dat routeerd automatische.

Je pakt dichtst bij zijnde ground station net Als kpn nu weet welke transatlantische kabel ze moeten gebruiken.

Maar met 40ms latency binnen eu heb je er al geen last van.
Bierviltjes berekening, puur theoretisch heb je voor een roundtrip van aarde naar satelliet minimaal iets van 4ms nodig. 550km (afstand satelliet) / 300.000km (snelheid radiosignaal). De rest is verwerking van het signaal en afwijkingen, omdat de satelliet beweegt en je ook moet switchen tussen satellieten. Maar het blijft wel knap natuurlijk.
Dus goed genoeg om online te gamen of zit er toch nog ergens een addertje onder het gras?
Goed genoeg, ik ervaar geen problemen, maar speel geen shooters.
Dit is van de Starlink site zelf, waar de slager zijn eigen vlees keurt. In werkelijkheid is de latency sterk varierend.
Wellicht door bewolking of regen, etc.?
Denk dat dit redelijk mee zal vallen maar omgeving zal ook meespelen maar ook hoe is de routering bij Starlink geregeld. Als ik een speedtest doe met mijn Ziggo verbinding op de Ziggo site zelf heb ik ong. 10 - 11 ms. Doe ik het op speedtest naar andere provider (binnen NL) gaat het al omhoog naar 15-16 en buitenland nog meer.
Je bedoeld bomen, struiken en dergelijke? Of zijn er andere factoren?
Dat valt wel mee.

Mijn Speedtest.net-ping schommelt inderdaad hard, maar dat heeft waarschijnlijk meer met de load op die server te maken dan met iets anders.

Maar als ik kijk naar wat de kit zelf rapporteert (en ik heb geen enkele reden om aan de correctheid te twijfelen) dan is het redelijk stabiel, hier en daar eens een uitschieter. https://imgur.com/a/imYL0Gj
Starlink generally offers low-latency, high-speed internet, with median peak-hour latency dropping to around

25-33 ms in many areas, suitable for gaming and video calls. Performance typically ranges from 25–60 ms on land, though remote locations (polar regions, oceans) may experience 100+ ms.
Hier gemiddeld over 24 uur rond de 26 ms. Latency is het afgelopen jaar duidelijk beter geworden, ik zie steeds vaker laag in de 20 ms of zelfs iets daar onder.
CGNAT blijft toch wel een flink nadeel van StarLink, anders zeer interessant.
Alle providers gaan richting CGNAT in de toekomst.

CGNAT is zelfs ook helemaal geen issue.
Onzin statement, bepaalde providers zullen inderdaad voor CG-NAT gaan.
Echter bijvoorbeeld KPN heeft IP adressen genoeg, en als je zelf servers host en met bepaalde multiplayer games is CG-NAT wel degelijk een probleem.
Neen, CGNAT is de toekomst manier. Alle providers zullen er vroeg of laat naartoe gaan want IPv4 kost stukken van mensen.

Zelfs al heeft KPN er genoeg, ze moeten nog kosten bij RIPE betalen ook per range die ze hebben, vroeg of laat zullen ze er lossen om kosten te minderen.

Multiplayer op CGNAT is geen probleem, tenzij je stokoude games speelt waar je portforwarding moet voor gebruiken.
Ik dacht dit ook, maar huur nu een VPS bij Hetzner en heb een VPN+reverse proxy opgezet tussen m'n server thuis en de VPS.

Voor zo goed als alles dat ik thuis draai en waar ik voorheen rechtstreeks aan kon zonder CG-NAT, kan ik nu ook aan via Duitsland. Met bijkomend een extra laag beveiliging (er kan niks per ongeluk zomaar op het internet hangen en toegankelijk zijn van buitenaf door bvb een slechte firewallconfiguratie).

Ja, er komt weer een beetje latency bij, maar dat is voor de zaken die ik draai geen probleem. Meer nog, ik was eerder dit jaar in Azië en het was beter/sneller/stabieler om via m'n Hetzner VPS te gaan (VPN naar daar, en dan de VPS een VPN-connectie naar huis) dan rechtstreeks te verbinden via VPN met m'n thuisnetwerk.
Dit roept bij gedachten op met spiering en kabeljauw.
  1. Een spiering uitgooien om een kabeljauw te vangen.
    Iets investeren met als doel om er op termijn veel meer voor terug te krijgen.
  2. Er kan nog een kabeljauw onderdoor.
    Daar is nog aardig wat geld.
  3. De spiering doet de kabeljauw afslaan.
    Als er veel slechte waar voor weinig wordt aangeboden, gaan vaak de prijzen van de kwalitatief goede producten omlaag.
Heb het idee dat die Starlink prijzen wel heel veel schommelen.
YouTube: SpaceX Unveils Insane New Product

Kijk eens wat die mevrouw iets verderop in dat filmpje zegt. Starlink Mobile. In 2027. Met heel veel mbps direct naar een smartphone. Nieuwe chipsets. Frequenties gekocht.
Aanvulling op het artikel:

Het huidige Residential wordt automatisch omgezet in Residential 200Mbit/s, dus voor dezelfde prijs (bon, 1 Eur minder dan de huidige prijs) krijg je nu een snelheidsverlaging van 400Mbit/s naar 200Mbit/s.

Huidige Residential klanten worden automatisch omgezet naar Residential 200Mbit/s binnen 30 dagen.

Quote uit de mail van Starlink:

"We nemen contact met u op omdat uw Starlink momenteel een Residential-serviceabonnement heeft. Over 30 dagen wordt dit abonnement Residential 200 Mbps voor een lagere maandelijkse prijs van € 49/maand."
Het is en blijft een Amerikaans commercieel bedrijf waar elke maand de voorwaarden zullen wijzigen.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn