Starlink verhoogt prijs Roam Unlimited-abonnement naar 89 euro per maand

Starlink verhoogt de prijs van zijn Roam Unlimited-abonnement naar 89 euro per maand. Dat is een stijging van ongeveer 24 procent. Het bedrijf houdt de prijs van het Roam 50GB-abonnement wel gelijk: dat blijft 40 euro per maand.

Starlink biedt met het Unlimited-abonnement onbeperkte toegang tot internet via satellieten. Het bedrijf verlaagde de prijs van zijn onbeperkte roamingabonnement begin vorig jaar van 99 naar 59 euro per maand en voerde sindsdien twee prijsstijgingen door. In september verhoogde Starlink de prijs van het Unlimited-abonnement van 59 naar 72 euro per maand.

De roamingabonnementen van Starlink zijn bedoeld voor gebruik onderweg. Het Roam Unlimited-abonnement is volgens het bedrijf ideaal voor campers, kampeerders, reizigers en mensen die onderweg werken. De satellietinternetdienst biedt ook twee Residential-abonnementen aan met satellietinternet voor thuisgebruik.

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

12-06-2025 • 07:26

171

Submitter: jermaiiin

Reacties (171)

Sorteer op:

Weergave:

Een betaalbare alternatief, maar lijkt erop dat Starlink dat niet meer is. Hoewel voor een tijdelijke oplossing voor een paar jaar goedkoper kan zijn dan een kabel te laten trekken van een wegkant naar een boerderijtje.

Wil je met een camper rondtrekken is dit ideaal en dan betaal je wellicht de hoofdprijs, maar unlimited 30-40GB in Europa met Kids dat is niet genoeg voor een week met slecht weer.

[Reactie gewijzigd door Noresponse op 12 juni 2025 09:18]

Voor 50 euro in de maand heb je starlink residential met onbeperkte data. Voor nog iets minder geld, 35 euro in de maand heb je starlink residential lite en daarmee kan je een select aantal websites en diensten onbeperkt gebruiken. Dus voor je boerderijtje ben je nog steeds goedkoper uit dan een kabeltje trekken
Volgens mij klopt dit niet wat je zegt. Dit staat in ieder geval niet zo bij Starlink op de website. Beide abonnementen zouden onbeperkt zijn en dus niet een 'select aantal websites en diensten'. Enige verschil is dat je een lagere netwerkprioriteit hebt met het Lite variant. Dus bij drukte op het netwerk kan je verbinding geknepen worden.

With the Starlink "Residential" Service Plan:
  • There are no data caps and no speed caps
  • Speeds should range from 150 - 250 Mbps
https://www.starlink.com/...68-d89e-f984-8abd0def130d

With the Starlink "Residential Lite" Service Plan:
  • There are no data caps and no speed caps
  • Typical download speeds should range from 45 - 130 Mbps (as compared to 100 - 270+ Mbps for the Residential service plan)
  • Typical upload speeds should range from 10 - 20 Mbps
This service plan will be deprioritized compared to Residential service during peak hours. This means speeds may be slower for Residential Lite service relative to Residential service when our network has the most users online.

https://www.starlink.com/...e6-8cc1-153e-763daa011f9a

[Reactie gewijzigd door Criminelis op 12 juni 2025 09:02]

Zo mooi die data consistentie...

Op de pagina van Residential zelf 150 - 250 Mbps aangeven. En dan op een andere pagina zeggen dat dit Residential 100 - 270+ Mbps is.
Bij productdetails:
Typical Speeds*

Download: 100-270 Mbps
Upload: 10-25 Mbps
Dus het is echt iedere pagina anders.
“Een select aantal websites en diensten”… moet ik daarbij denken aan deep packet inspection door Starlink die meekijken met mijn surfgedrag en daarop knijpen? Nog los van de vraag of dat mag (netneutraliteit) is dat nou niet een idee waar ik heel enthousiast van word.
En geldt dat ook als het internet via een in het buitenland gevestigde ISP via satelliet wordt geleverd?
Jazeker. Als ik naar de Starlink website ga, krijg ik de teksten in het Nederlands, prijzen in Euro. Daarmee richt Starlink zich overduidelijk ook op de Nederlandse gebruiker in Nederland en dan val je gewoon onder de wetgeving van een land.
Daarnaast moet Starlink ook per land toestemming aanvragen om daar actief te zijn. Daarom kun je niet zomaar overal ter wereld een Starlink-schotel neerzetten en verbinding maken. Dus er is zeker wel contact tussen Starlink en landelijke overheden. En die toestemming die daaruit voort vloeit kan ook weer worden ingetrokken als de regels worden overtreden.
Dat laatste klinkt als een sterk verhaal. Bedrijfsvoering (en dus klanten werven) zal inderdaad per land vergunning nodig hebben. Maar als een toerist in NL komt met zn camper en zijn schotel omhoog richt, lijkt het me bijzonder sterk dat die sattelieten precies niet naar NL gaan zenden of dat de NL overheid iets heeft te zeggen over waar Starlink in de ruimte al dan niet zn sattelieten mag richten.
Nederland kan een vergunning eisen voor het aanbieden van telecommunicatiediensten en een boete opleggen als hier niet aan wordt voldaan. Technisch kan ik natuurlijk ook een 5G-mast op mijn dak zetten en mobiele diensten aan gaan bieden maar dat betekent niet dat het legaal is.
Dan neem je het niet? ;)

Ik vind het ook niets, maar stel netflix wordt wel doorgelaten, dan kan dat voor sommige mensen toch best een uitkomst zijn?

[Reactie gewijzigd door ZeromaNoiS op 12 juni 2025 07:54]

Dan neem je het niet? ;)
Dat doet ie waarschijnlijk ook niet. Het gaat daar overigens niet over (of hij het wel/niet heeft).
Ik vind het ook niets, maar stel netflix wordt wel doorgelaten, dan kan dat voor sommige mensen toch best een uitkomst zijn?
Dat mag jij uiteraard vinden, ik vind het zelf slecht advies als ze de netneutraliteit-regels niet nakomen, het is namelijk in iedereens belang dat dat niet normaal wordt. Dus ben ik er ook tegen ook al is het lekker goedkoop (nu nog wel) :)

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 12 juni 2025 10:21]

Lees even de comment van @Criminelis.
Er is geen restrictie in het Lite-abonnement, het is allen wat langzamer en tijdens piekuren krijgt het niet-Lite-abonnement voorrang.
Het hangt af van de implementatie van “voorrang af”. Een simpele manier is om de grote dataverbruikers zoals Netflix en YouTube af te knijpen tijdens piekuren. Hiermee kan Starlink zijn netwerk flink ontlasten, terwijl jij met je lite-abonnement nog steeds even snel kunt chatten en browsen. Dit zou echter wel indruisen tegen de netneutraliteit en is om principiële redenen bezwaarlijk.
"Dit serviceabonnement krijgt tijdens piekuren lagere prioriteit in vergelijking met de Residential-service. Dit betekent dat de snelheden voor het serviceabonnement Residential Lite lager kunnen zijn in vergelijking met de Residential-service wanneer er veel gebruikers op ons netwerk zitten."

Je hoeft er echt niet zoveel achter te zoeken. Het is gewoon mogelijk langzamer tijdens piekuren, en daarom goedkoper.
En laten we hopen iedereen met Zwolschbolletje. Ik moet er niet aan denk dat dit de standaard gaat worden als andere partijen hier ook een verdienmodel in gaan zien.
Alsof het zo eenvoudig is om een dekkend netwerk te bouwen met satellieten en grondstations.
Uiteindelijk is de doelgroep vooral reizigers of mensen die ergens wonen zonder bekabeld internet (dsl, coax, glasvezel).
Uiteindelijk is de doelgroep vooral reizigers of mensen die ergens wonen zonder bekabeld internet (dsl, coax, glasvezel).
Dan kan beter geïnvesteerd worden in een dekkend 5G-netwerk. Dat bespaart ruimteafval.
Het is onmogelijk om een dekkend 5G netwerk te hebben, misschien in Nederland wel, maar zeker niet in Europa.

Met een lage band frequentie heb je net 10km bereik, zo heel veel is dat gezien de grote natuurgebieden die Europa gelukkig heeft.

En als je het wel zou doen, dan verplaats je ruimteafval naar grondafval.. er zijn vele malen meer masten nodig. En een heel natuurgebied vol met 5G masten die boven de nomen uitsteken, dat moeten we niet willen.

[Reactie gewijzigd door Bender op 12 juni 2025 09:30]

Hoe kom je erbij dat je net 10 km kan halen? In de praktijk kan een cel tientallen kilometers dekken, afhankelijk van de clutter tussen handset en sector. Je zult vooral beperkt zijn door de hoogte van het opstelpunt en de kromming van de aarde. En het kan nog gekker, zie Star Link Direct-to-Cell waarbij je handset via LTE praat met een eNodeB op honderden kilometers afstand (hoogte). Ok de doorvoersnelheid van Starlink LTE is niet bijster veel, maar het bewijst dat het kan.
Verbeter me zeker als je andere informatie hebt, ik heb het gedaan op basis van wat ik online kon vinden wat het bereik van 5g zou moeten zijn.
Er is een verschil tussen wat gangbaar is en wat kan. In de praktijk hou je cellen relatief klein om daarmee om clutter (bebouwing en obstakels) heen te werken en een behoorlijke indoor penetratie te realiseren en een bepaalde capaciteit te realiseren (je schat in X gebruikers op Y oppervlak met Z usage). Dan kom je inderdaad op cellen met een radius van 5 tot 15 kilometer gemiddeld (in urban omgeving vaak veel kleiner, in landelijk gebied groter). Frequentie speelt ook een rol, met hogere frequenties moeten cellen per definitie kleiner worden vanwege de lagere penetratie. Maar heb je weer een hogere capaciteit, ideaal voor urban omgeving met veel mensen op een klein oppervlakte. Maar goed, technisch kan je dus vele tientallen kilometers tot honderden kilometers bereiken mits de antenne aan minstens één zijde genoeg gain heeft en je line of sight hebt.

Dat is ook de reden dat je op het strand nogal eens een offshore zender op kan pikken (vorige zomer lag ik bij Petten en pikte ik een Telenor Maritime op), notoir voorbeeld is dat klanten van mijn voormalige werkgever nog wel eens op de Griekse stranden op Turkse netwerken terecht kwamen en daarmee forse kosten veroorzaakten (denkende dat het roam like at home, uit de bundel is maar Turkije valt buiten de bundel).
Maar op wat voor manier klopt mijn originele standpunt dan niet?
“Met een lage band frequentie heb je net 10km bereik” is niet waar, dat is de kern van m’n betoog.
...en die mast is nog maar het begin. Je moet sleuven graven voor de kabels en naar elke mast moet een weg zodat de onderhoudsmonteur langs kan komen. Enz, enz.
Een weg is wat overdreven. Een goed bospad is prima begaanbaar voor een monteur. Zeker als we het hebben over grote natuurgebieden, zullen ze daar echt wel rekening mee houden en niet met een Peugeot Expert het bos in rijden.

En als ze dat niet altijd zien zitten, zouden ze ook boswachters een cursus zendmasten repareren kunnen aanbieden. Niet dat ze dan volledig monteur zijn, maar wat basiskennis om simpele dingen te repareren/herstarten/etc., zodat niet elke keer een monteur het diepe woud in hoeft, kan denk ik best wel. Eventueel met een satelliettelefoon bij de hand, zodat er ondersteuning op afstand is, mocht de boswachter in kwestie vragen hebben.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 12 juni 2025 10:36]

Er moet ook groot materiaal heen voor de bouw van de mast en/of de bouw electriciteithuisje (als het zo heet?). We zijn natuurlijk Nederland gewend, maar ik ga ook regelmatig naar Zweden en dat is echt niet zo eenvoudig. De vraag is ook, door de bomen om de hoeveel km moet z'n paal. In Nederland is dat behapbaar wellicht maar Zweden is 450.000km oppervlak t.o.v. Nederland wat 'maar' 41.500km vierkant km oppervlak heeft. Daarbij heb je in Zweden bijv ook gigantische meren, daar dan ook een paal midden in het water zetten.

Even los van of het technisch haalbaar is, want dat is het, hoeveel mag dit kosten aan natuur en geld. Maar denk daarbij ook aan emotionele kant zoals uitzicht, ik zou het persoonlijk erg storend vinden als je daar lekker door de bossen loopt en om de paar km een paal tegen komt of met een bootje op een meer zit en nergens meer ergens kan zitten haast wat niet man-made is.

Ruimte afval zal ook zeker wat voor te zeggen zijn, maar ik ken daarvoor minder bezwaren (dus wellicht kan iemand me daarin helpen) dan overal maar palen gaan plaatsen.
Maar denk daarbij ook aan emotionele kant zoals uitzicht, ik zou het persoonlijk erg storend vinden als je daar lekker door de bossen loopt en om de paar km een paal tegen komt of met een bootje op een meer zit en nergens meer ergens kan zitten haast wat niet man-made is.
Net als dat ik de zichtbare Starlink-satellieten bij een heldere hemel storend vind.
Ruimte afval zal ook zeker wat voor te zeggen zijn, maar ik ken daarvoor minder bezwaren (dus wellicht kan iemand me daarin helpen) dan overal maar palen gaan plaatsen.
Ruimteafval zorgt voor problemen om van- en naar de Aarde te reizen.
Sorry, maar ik vind dit wat een vreemde reactie. Waarom zou ik “alleen Nederland gewend zijn”? Net als jij ben ik ook echt wel bekend in het buitenland, landen waarin veel meer natuur is, en ik houd ook heel erg van de natuur. Daar heb ik dus echt wel rekening mee gehouden in mijn betoog. Beetje jammer dat je het nu laat overkomen alsof je me kent en op basis daarvan vaststelt dat ik alleen Nederland gewend ben.
[...]


Net als dat ik de zichtbare Starlink-satellieten bij een heldere hemel storend vind.


[...]


Ruimteafval zorgt voor problemen om van- en naar de Aarde te reizen.
Dat van zichtbare satellieten is dan idd wel een dingetje, heb ze zelf nog nooit kunnen spotten maar dan is de vraag wat is erger. Z'n mast zo goed als altijd zichtbaar of de satellieten bij helder weer.

Wat betreft het ruimte afval heb ik echt geen idee hoe groot dit probleem nu echt is. De baan om de aarde is stuk groter nog dan het oppervlak op de aarde. 50.000 satellieten lijkt me niet echt een probleem, waar ook geen oplossing voor te vinden is.
Sorry, maar ik vind dit wat een vreemde reactie. Waarom zou ik “alleen Nederland gewend zijn”? Net als jij ben ik ook echt wel bekend in het buitenland, landen waarin veel meer natuur is, en ik houd ook heel erg van de natuur. Daar heb ik dus echt wel rekening mee gehouden in mijn betoog. Beetje jammer dat je het nu laat overkomen alsof je me kent en op basis daarvan vaststelt dat ik alleen Nederland gewend ben.
Fair enough, reageer dan nu eens op de rest van de post en niet enkel op een detail.
denk je? even een snelle chat GPT berekening:

Estimated Units in Operation
Starlink ~7,825 satellites
5G ~3,000,000 base stations

Weight
Starlink Satellites Approximate total weight: ~2,560 tonnes
5G Base Stations (Antenna Assemblies Only) Conservative estimate: ~60,000 to 180,000 tonnes

Starlink (Low Earth Orbit Satellite Constellation)
Estimated effective coverage: >95% of the planet's surface area

5G Base Stations (Ground-Based Infrastructure)
Estimated global surface coverage: ~10–15%


5g zal inderdaad minder ruimte-afval produceren, maar wel veel meer afval hier op aarde.
Ergo: het hele net neutrality argument.

Dit moet je niet willen.
Dan gebruik je toch een VPN om je af te schermen ?
Met een VPN gaat het verkeer nog steeds via de satellieten.
No shit, sherlock.

Het gaat erom dat ze bij starlink je niet bij alles kunnen volgen wat je doet indien je een VPN gebruikt.
Mogelijk helpt DoH of ToT hier bij.
Dat is alleen dns bescherming, het ziet nog steeds het ip en daarop kun je nog steeds best aardig blocken.
Bij een VPN wordt dit normaal gezien lastiger (tenzij je VPNs volledig blokkeert)
Nee maar VPN kunnen ze wel in zijn geheel knijpen. Als daar te veel data over de lijn gaat, gewoon lijn knijpen.
Het klopt niet, zie de reactie van @Criminelis hierboven.
Netneutraliteit speelt alleen een rol als je "internet" verkoopt.
Als je een dienst aanbiedt waarin iemand naar po*nhub en naar tweakers mag is dat de dienst. Dan mogen ze dus hinderen dat je naar coolblue gaat bijvoorbeeld. Niks DPI, gewoon URL of IP filteren.
Gewoon metadata, dus eigenlijk hetzelfde als wat je isp opslaat en maandenlang moet bewaren.
Op basis waarvan stel je vast dat die beperkingen er op zitten? Heb je een link van Starlink zelf waarin die claim staat?
Dat klopt wat je zegt en het is een afweging en een mooi product, maar als het steeds duurder wordt dan is het minder aantrekkelijk in bepaalde gevallen.
Nee hoor, residential lite is onbeperkt, en je kunt gewoon alle sites bezoeken, echter kan de de downloadsnelheid wel eens wisselen daar dat bij residential behoorlijk stabiel was.
Wel een optie als je bijvoorbeeld zoals ons een huis in de Filippijnen hebt waar het internet nu niet van de beste kwaliteit is (mijn 4/5G is dikwijls sneller dan mijn koper aansluiting) in plaats van 30 euro betaal ik dan liever 50 voor een stabiele snelle verbinding...
Absoluut nonsense starlink is een geweldige dienst die zelfs voor dit bedrag zeer goedkoop is, elke alternatief op satteliet is letterlijk niet te betalen (zet maar gewoon 2 nullen achter het huidige tarief) 4g/5g doosjes huren kost net zoveel met veel minder bereik (ik heb bovenop een berg gestaan met 0 bereik op mobiel en gewoon 280mbit down en 60 up via mijn starlink mini op accu)

zelfs met starlink onder het voorruit met 140km door polen heen reizende werkte de verbinding zonder problemen veel snelheid.

als je een tijdelijke oplossing zoekt pak je inderdaad de residential optie die nog steeds goedkoop is wil je overal in europa bereik hebben zonder afhankelijk te zijn van 4g/5g masten dan is er niets maar dan ook niets enigsinds in de buurt van wat starlink bied.

voor ons is het de 3e redudant internet lijn naast ons glasvezel en ziggo internet en zodra we op locatie gaan gaat de mini mee en heel vaak gaat zelfs de oudere dishy mee voor random internet opties bij de klant, hoevaak die niet verwondert zijn hoe snel we internet op locatie regelen terwijl de venue's hiervoor duizenden euro's vragen is altijd zeer vermakelijk.
Hoezo is "elke alternatief op satteliet is letterlijk niet te betalen"?
https://www.nordnet.com/c...ternet/internet-satellite

[Reactie gewijzigd door BlackShadow op 12 juni 2025 14:13]

upload snelheid ? limieten ? latency ?

los van de grote van de satteliet wat absoluut niet mobiel is (en dus vergeleken moet worden met het residential starlink wat minder kost dan het duurste pakket daar)
Wij gebruiken Starlink Roam Unlimited een paar keer in het jaar, dat is 89 euro nog steeds een prima prijs! Alleen de maand waarop we het gebruiken staat het aan, verder staat terminal uit.

Met de camper door Europa en 89 euro toevoegen aan de kosten van je reis? Dat is weinig geld als je het mij vraagt.
Zo gebruiken wij het ook, 4 maanden per jaar. Het is echt een uitkomst zonder (goed/vergelijkbaar) alternatief. Helaas, overigens.

Roam unlimited kostte oorspronkelijk 99 euro, toen werd het 59, toen vorig jaar 72 en nu weer 89. Jammer dat het zo wisselvallig is, maar het blijft een goede deal imo. Wij hadden de hardware (Standard Actuated) overigens met 50% korting.
ook @Snow_King , Kun je dit dan aanschaffen en dan af en toe een abonnement afsluiten? dus dat het niet doorlopend is, maar gewoon "on-demand"? Want dat zou best wel een mooie uitkomst zijn voor bepaalde trips ja.
Je kan het gewoon aan en uit zetten per maand. Mijn credit card is gekoppeld en ik zet het aan voor een maand wanneer ik het nodig heb.
Oke, dat is wel interessant. Toch maar eens kijken hoe snel dat kan (dan kan ik het ook als back-up internet gebruiken als er eens een storing is) en welke variant ik nodig heb om mee te reizen.


Je hebt namelijk residential, roaming en maritime. Die laatste is echt belachelijk geprijsd, maar wel terecht als je vergelijkt met andere aanbieders voor die dienst.


Denk dat Roaming het dichtst bij in de buurt komt.
maar unlimited 30-40GB in Europa met Kids dat is niet genoeg voor een week met slecht weer.

Je zou kunnen doen wat we vroeger ook deden : activiteiten in de buurt zoeken die binnen zijn, of spelletjes spelen. :)
Nou, zeker voor buitengebied is 89 euro helemaal geen slechte deal, veelal in buitengebied ligt niet eens een kabel bij de weg om naar je woning te trekken. Maar waar haal jij 'unlimited 30-40GB' vandaan? Unlimited zit in principe geen limiet aan, niet anders dan hier op de kabel/glasvezel, en juist het goedkopere abo is 50GB.
voor de use case in het buitengebied kan Odido Klik en Klaar een optie zijn. 5G voor 20Eur/maand. Gelukkig hebben wij hier inmiddels Delta fiber liggen, maar daarvoor heb ik lang gebruik gemaakt van T-Mobile voor Thuis (vergelijkbaar met de Odio optie op 4G en 100Gb limiet).

Wat zijn wij blij dat dat niet meer hoeft. 100Gb is niet zoveel als het lijkt als je streaming diensten gebruikt. In de weekenden kon je (soms) dan wel weer gratis 20Gb erbij plussen. Dus een unlimited abonnement is zeer relaxed.

Let wel dat Starlink twee smaken kent; vaste lokatie en roaming. De vaste opties zijn veel goedkoper (35 of 50 Eur/maand). Dus voor het buitengebied is er nog een veel beter deal.
Alleen nog steeds genoeg plekken in nederland waar de 5G dekking niet zaligmakend is. Ben met je eens dat wanneer de 5G dekking bij je woning goed is, dat Odido klik en klaar zeker een hele goede en vooral betaalbare optie is.
als je je een camper kan permitteren, dan is de prijs die je voor een wereldwijde internetverbinding peanuts.
Je kan een camper aankopen op 12 jaar, en slechts 600 a 700 per maand betalen... +200 voor internet is dan wel relatief veel hoor...
het is een luxeproduct bovenop een luxeproduct. Ik denk dat je je dan geen zorgen maakt op het einde van de maand
met Kids dat is niet genoeg voor een week met slecht weer.
mijn ouders trokken mij in de '80ers door heel Europa met de camper. Ik kan mij niet herinneren ooit verveeld te zijn geweest bij slecht weer. Er was altijd wel een leeftijdsgenootje (10-14) te vinden voor een potje voetbal of kaarten. Mijn Italiaans en Spaans is er niet slechter door geworden en daar heb ik nog steeds profijt van
Blijft natuurlijk een vervuilend iets, uiteindelijk wordt het Kessler syndrome waarheid en kunnen generaties na ons niks meer buiten de aarde.

Snap niet waarom 5g niet voldoende is, en die ene keer dat je geen internet hebt ergens in een woestijn? Lekker toch kun je weer eens kletsen met de wederhelft, mocht je echt contact nodig hebben heb je altijd nog een satelliet telefoon.
En voor 5G heb je geen vervuilende antennes nodig? Die nemen relatief veel meer plaats in dan die satellieten...
En voor 5G heb je geen vervuilende antennes nodig? Die nemen relatief veel meer plaats in dan die satellieten...
Gelukkig is het produceren en lanceren van raketten en brandstof lekker schoon.
De Starship motoren draaien op vloeibare zuurstof (O2) en vloeibaar Methaan (CH4) .. en methaan is te maken uit CO2 en waterstof (H2) .. dus met zonnepanelen en electrolyse krijg je zuurstof en waterstof .. en die waterstof wordt gebruikt om de CO2 uit de lucht te halen en methaan van te maken ... En bij verbranding in de motor komt er dus weer CO2 en water (H2O) vrij ..

Dus de nieuwe motoren van de Starship zijn expres zo gemaakt omdat dit ook op Mars mogelijk is te doen .. ook met zonnepanelen als energiebron.

Kijk ook eens naar:

Sabatierreactie
Ter info, sabatier is zeer energie intensief.

Met gegevens van chatgpt:
1 lancering van super heavy & starship: ~3450 ton LOX (vloeibare zuurstof) en ~1150 ton methaan.
Komt overeen met ongeveer 14 GWh.

Stel dat we methaan maken met Sabatier:
(CO2 + H2 -> CH4 + H2O) -> dit is exotherm, dus verwaarloosbaar.
CH4 moet daarna gezuiverd worden, en vloeibaar gemaakt worden: ~ 1 a 1.5 MWh per ton.
=> ongeveer 1.5 GWh.

We moeten H2 hebben, en zoals hierboven, we halen dat uit elektrolyse:
+- 575 ton H2 nodig, ongeveer 50 kWh/kg
=> ongeveer 28.75 GWh.

We moeten CO2 hebben:
Als we dat 'uit de lucht' halen, dus met een afvang installatie. -> ~ 2 MWh per ton. => 6.3 GWh
Als we dat vangen als bij product bij een (steenkool/gas) centrale -> ~ 300kWh per ton. => 0.9 GWh
We nemen het eerste, want in het ideale geval bestaan de andere niet meer.

Dus, om 14 GWh te maken, hebben we ongeveer 36 GWh elektriciteit nodig. (dus 36 GWh per lancering)
Vandaar: Sabatier wordt momenteel quasi niet gebruikt op aarde. Veel te duur.
5G antennens op aarde botsen niet tegen andere objecten waardoor brokstukken ontstaan die met duizenden kilometers per uur weer tegen andere objecten botsen waardoor brokstukken ontstaan die... enzovoorts.

De kettingreactie van het Kesslersyndroom niet als probleem zien omdat 5G-masten op aarde meer ruimte innemen, die snap ik niet helemaal. Wat is daar precies het verband tussen? :)

[Reactie gewijzigd door Gizz op 12 juni 2025 10:08]

5G Masten nemen trouwens ook niet meer ruimte in (op aarde wel, natuurlijk. Maar men moet af van de gedachte dat er volop ruimte is om de aarde heen, want dan krijg je inderdaad het Kesslersyndroom).
Men moet nl. grote afstanden tussen de satellieten aanhouden. De internetsatellieten nemen zo'n 30 miljard maal zoveel ruimte in als alle 5G-masten tezamen. Eén satelliet neemt maar liefst 8000000 km³ ruimte in beslag.
In Nederland kom je best een eind op 4G en 5G, maar ook hier in Nederland zijn er best nog wat plekken (rondom de Hoge Veluwe bijvoorbeeld) waar een mobiele verbinding er niet of nauwelijks is. Als je dan ook nog eens geen vaste internetverbinding hebt dan is Starlink best een optie.

In het buitenland wordt het helemaal mooi, verbaas je er niet over dat er complete plekken zijn waar geen fatsoenlijk mobiel bereik is, maar waar toch echt wel een aanzienlijk aantal mensen wonen. Dan ben je gewoon blij dat je een alternatief hebt.

Je hoeft dus echt niet in de woestijn te bivakkeren wil Starlink aantrekkelijk zijn. :P
Voor de internationale zeilers zijn al deze prijzen helemaal prima
Toevallig afgelopen weekenden op verschillende plekken bij de Veluwe gezeten en daar is idd 0,0 bruikbaar bereik
Maar voor tijdelijk gebrek aan bereik terwijl er ook nog een paar meters of kilometers verderop wel bereik is koopt iemand gebruikelijk geen duur extra abonnement en sleept men de apparatuur niet mee.
Ik werk vaak nog even of er kunnen incidenten zijn waarvoor ik een fatsoenlijke verbinding nodig heb. Vaak lukte dit met een mifi hotspot maar dat is helaas niet toereikend.

En dan heb ik niet altijd de mogelijkheid om naar een plek te rijden waar goed bereik is en ik kan werken.
Bekijk de map van Duitsland of Spanje als je buiten de steden komt en niet in de buurt van een auto baan, dan is het snel gedaan met 4G/5G. En dat is meer dan 50% van oppervlakte
Het voorbeeld was Nederland en een keer ergens zijn waar geen bereik is. In andere landen en omstandigheden kan er nmm prima een reden zijn dat de verhoging, kosten en moeite het waard zijn. Maar dat is nmm wel een andere situatie.
het artikel gaat over roaming abbo. dat neem je niet als je im nederland blijft
Alleen gaat de draad waar je op reageerde om de omstandigheden in Nederland. En dan nog gaat op dat iemand van buiten Nederland die een keer toevallig op de veluwe is en met een beetje moeite met gewoon bereik met een mobiel heeft dus niet zomaar meerwaarde heeft aan een grote prijsverhoging en de apparatuur meenemen. Niet iedereen is liever lui dan moe. Waarmee de prijsverhoging dus wel wat invloed zal hebben op prioriteren of die 24% prijsstijging en onbetrouwbare wijzigingen het wel waard zijn.
in nederland is dus het 50euro abbo genoeg en die js niet verhoogt
Ik snap niet waarom mensen blijven roepen dat het vervuilend is, wat is er precies vervuilend aan? Omdat het met een raket dat schoner is dan een vliegtuig het in de ruimte slingert, terwijl vliegtuigen hun CO2 wel in onze atmosfeer slingeren (en met enkele uren genoeg de luch in slingeren dan ruimtevaart in een jaar doet?) en raketten dat niet eens hebben (al gooien zij dan weer andere elementen erin, maar in veel mindere mate)?

Als je dus doelt op vervuiling door de raketten, daar is meer dan genoeg over te vinden:
https://newsinteractives....es/2023/rocket-pollution/ - Hier wel omhoog scrollen in plaats van omlaag.
https://everydayastronaut.com/rocket-pollution/ - bijbehorende video: YouTube: How Much Do Rockets Pollute? Are They Bad For Our Air?

CC: @FrostyPeet

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 12 juni 2025 11:00]

Een mobiele telefonie mast zet je ergens neer voor een jaartje of 30. Dan heeft het alleen maar onderhoud en stroom nodig, apparatuur moderniseren. De oude hardware is vaak nog te recyclen of te verkopen aan een ander land. Als de mast "op" is, kan er vaak nog veel materiaal gerecycled worden.

LEO Raketten, satellieten hebben veel zeldzame en specialistische materialen nodig. Neem alleen al de "uitlaat" van de raket die hoge temperaturen moet weerstaan. zijn duur om te maken, hebben veel brandstof nodig zowel bij de lancering als de tijd dat de satelliet rondjes draait. Een kapotte satelliet repareer je niet zomaar. Je moet ze continue in de juiste baan / positie houden wat een hoop gedoe is. Na afloop stort ie neer en kan het niet gerecycled worden.
Nouja, Falcon 9 en dadelijk zeker Starship laten al zien dat raketten helemaal niet xo duur hoeven te zijn. En uiteindelijk zullen we sattelieten die niet neerstorten gewoon kunnen recyclen door ze op te pikken.
Jij gelooft nog steeds dat Starship iets gaat worden? Die lege rvs hulzen die keer op keer ontploffen of in de fik vliegen?
Ja, dat is gewoon zeker. De reden dat er iets mis gaat bij de TEST vluchten is telkens wat anders, en echt ontploffen hebben ze al lang niet meer gedaan, de laatste 3 zijn allemaal uit elkaar gereten. Maar 1 van de problemen van block 2 is dat de gebruikte raketmotoren niet bedoelt zijn voor de grotere block 2 Starships, die is origineel ontworpen voor raptor 3 engines, maar die waren nog lang niet klaar dus moesten ze aangepaste raptor 2 engines gebruiken en daarmee ook block 2 Starship aanpassen. En ze voeren telkens weer een hoop extra aanpassingen door naast de fixes voor wat er met de testvlucht fout gaat. De booster is sowieso geen probleem.
Ja, de tests die men doet met Starlink zijn daarvoor al gedaan, men doet het laten onploffen soms expres.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 13 juni 2025 00:33]

Daarom dat apparatuur in de ruimte net zo lang meegaat, zo niet langer. Hoe lang heeft men 8088 CPUs gebruikt (en gezocht omdat ze niet meer gemaakt werden!) voor de space shuttle bijvoorbeeld? Een toestel dat dus ook gewoon wederkeerde. Met de Falcon en Starship is het anders, misschien zelfs beter dan hoe het was. Ook een 4G of 5G mast wordt uiteindelijk gerecycled, net als deze apparatuur. Ik zie echt het probleem nog niet.

En wanneer er echt niets meer mee kan, verbrandt het compleet dankzij de dampkring.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 12 juni 2025 12:39]

starlink sat leeft niet lang hoor, maar een jaar of vijf. semi bewuste keuze trouwens
In Nederland is het 5G-netwerk inderdaad redelijk goed ontwikkeld. Maar zodra je de grens oversteekt naar Duitsland, België of Frankrijk — en dan vooral buiten de stedelijke gebieden — is betrouwbare mobiele data vaak ver te zoeken. Je komt daar regelmatig in regio’s waar helemaal geen dataverbinding beschikbaar is.

Ook binnen Nederland loop ik tegen beperkingen aan. Ik werk voor evenementen die plaatsvinden in buitengebieden. Hoewel de ontvangst daar in principe prima is, raakt de capaciteit van de aanwezige 4G- of 5G-masten snel overbelast wanneer er plotseling duizenden mensen aanwezig zijn. In zulke situaties is de verbinding erg traag of valt soms zelfs helemaal weg.
De satellieten zitten in een hele lage baan en vallen vanzelf terug naar de aarde. Het hele constellatie moet iedere zoveel jaar compleet vervangen worden. Dus dat zal geen probleem opleveren voor wat er achter blijft in de ruimte. Het zal eerder een issue zijn voor vervuiling op aarde door de lanceringen, maar ook door zware metalen die in de dampkring achterblijven nadat de satellieten terugvallen naar aarde en in de atmosfeer verbranden.
Kesslersyndroom krijg je niet van satellieten die zó laag bij de aarde hangen. Het kan een paar jaar een probleem vormen, maar het is niet het einde van de menselijke ruimtevaart. Die dingen zitten constant brandstof te verstoken om niet uit de lucht te vallen, en als die brandstof op is dan storten ze neer.

5G is niet voldoende als je geen bereik hebt. Dat komt zelfs in Nederland nog best voor. In de grensgebieden willen providers geen adequate dekking bieden (want daar woont bijna niemand, de helft van de range van zo'n mast gaat naar het buitenland) en ook glasvezel is er niet bepaald overal uitgerold.

Ik vind het echt een kutoplossing om het hele hemelbeeld te vervuilen met satellieten puur omdat providers en overheden geen goed internet kunnen/willen garanderen voor de bevolking, maar tot we dat probleem oplossen, is Starlink een werkend alternatief.

Starlink werkt ook heel goed als je op vakantie gaat door landen met wat minder 5G-dekking (bergen, armere landen) of als je het water op gaat. Binnen de EU zijn de roamingprijzen bijna volledig afgeschaft... behalve bij maritieme LTE. Denk dan aan 7 tot 20 euro per megabyte. 't is ook wellicht de moeite nog wel waard qua prijs en dekking op vakantie in Zwitserland.
Ik vind het best relaxed om te hebben als ik 13 uur lang in een vliegtuig moet zitten.
Ik had het nou pas een keer op een vlucht van 6 uur tussen Honolulu en Los Angeles en het is inderdaad echt top, maakt de vlucht een stuk korter en het stil zitten makkelijker. :P
En het was nog snel ook: ruim 200 mbps up en down.
Hoe werkt dit op een vlucht? Klinkt goed.
Het is nog gratis ook, Qatar Airways trouwens. Simpel: je verbindt met Wi-Fi en alles werkt. Je bent niet protocol/poort-gebonden, dus je kan van alles doen. Let er wel op dat je geen custom DNS moet gebruiken. Dat kostte mij een minuutje om erachter te komen dat mijn firewall/DNS setup van Rethink niet werkt (Oblivious DNS-over-HTTPS), omdat verplicht wordt om de DNS-server van de vliegtuigmaatschappij te gebruiken. Kon daarmee van alles doen. Videobellen, YouTube kijken, downloaden, noem het maar op. Ook nog eens lage latency, erg tevreden over. Volgens mij heeft nu elke vloot van QA Starlink.

[Reactie gewijzigd door Anonymoussaurus op 12 juni 2025 09:52]

Het "ouderwetse"satelliet gebruik is in de westerse wereld erg duur. Denk aan Euro's per mb/minuut. De snelheden zijn te laag voor de gemiddelde gebruiker. De hardware is prijzig en het werkt alleen goed als je de lucht overal goed kan zien. Ze hebben ook te weinig capaciteit om miljoenen gebruikers toe te laten. Het blijft een niche markt voor gebruikers met diepe zakken die moeten communiceren.

Natuurlijk is Starlink ontzettend vervuilend, denk aan brandstof en al het materiaal dat vroeg of laat wordt afgedankt. Ik vind het slecht te verdedigen dat wij ons in NL druk maken om CO2, nitraat en het klimaat en "hun" schieten voor tonnen aan gassen uit. Al die satellieten vallen ook terug naar de aarde en daar zal het allemaal niet schoner mee worden. Maar goed, er is een markt voor en dus stapt een bedrijf er in.

Het plaatsen van 4G/5G masten is ook best wel kostbaar en de providers doen dat alleen als er op korte termijn terug verdiend kan worden. Er moet X euro omzet/winst per maand per mast gemaakt worden anders gaat het niet gebeuren. Helemaal in de huidige tijd dat het plaatsen van een nieuwe mast onbetaalbaar is qua grondprijzen of het huren van een dak, gedoe met vergunningen etc. Niemand wil zo'n 5G mast naast hun huis, dus het is best puzzelen. 5G heeft ook een ander dekkingspatroon en doordringbaarheid dan oudere versies dus er moeten veel meer masten geplaatst worden. 5G voor thuisgebruik is ook niet echt geschikt voor de stevige internetter, de snelheid kan (sterk) variëren. Helemaal als het 5G netwerk populairder wordt en er bijvoorbeeld op één mast veel zware gebruikers bijkomen.

Overigens zijn we wel verwend in Nederland qua mobiel internet. 4G heeft al snel 25-30 mbps down en al gauw 10 mbps up, wat meer dan genoeg is voor het meest voorkomende mobiel gebruik.
StarLink raketten zijn relatief schoon, een stuk schonere brandstof dan vliegtuigen. En de meeste satellieten die terugvallen verbranden in de dampkring.
Omdat 5G (of 4G) lang niet overal (goed) beschikbaar is? Zelfs niet in Nederland. En dat Kessler syndroom lossen we ook wel weer op, de kans dat we niet meer buiten aarde kunnen komen is echt zo goed als nihil.
Ik ben ook wel benieuwd of er inmiddels alternatieven zijn. Zelf gebruik ik starlink op vakanties.
best duur daarvoor toch? De hardware op zich kost al heel veel, en dan nog abonnement elke keer als je op reis bent... is een sim kaart in land waar je naartoe gaat niet veel goedkoper?
Ja, dat kan goedkoper zijn, maar niet altijd echt onbeperkt en zeker niet zo snel/stabiel/dekkend. Wij werken vaak vanuit het buitenland, reizend door Spanje, Frankrijk en Portugal en daarvoor is Starlink echt een uitkomst. Jammer dat er geen goed alternatief is.
Vast wel goedkoper, maar dan ben je weer afhankelijk van 4g/5g torens. Heb zelf een Camper en vind Starlink een interessante optie, maar wel alleen als je dus in gebieden komt waar slecht 4g/5g bereik is.
Amazon is begonnen met Project Kuiper, een Europees alternatief is er naar mijn weten (nog) niet.

Edit: ik lees in icecreamfarmer in 'Starlink verhoogt prijs Roam Unlimited-abonnement naar 89 euro per maand' wel dat eea opgezet is vanuit EU, interessant! Blijkbaar zijn er meer Europese alternatieven in aantocht: https://ioplus.nl/en/post...es-to-elon-musks-starlink

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 12 juni 2025 08:00]

EU alternatief is Eutelsat.
Zie de linkjes van mijn edit, er zijn dus meerdere alternatieven zelfs, waaronder een vanuit de Europese Unie (Iris2).
Het viel mij al op dat de hardware de laatste weken een stuk in prijs gedaald was. Misschien nog wat extra mensen binnenhengelen voor de prijsverhoging?
Die indruk zou je inderdaad zomaar kunnen krijgen.
Tijdje terug kreeg je de hardware gratis bij een jaar abonnement.
Ik woon in een bus en reis door Europa. Starlink is dan ideaal: onbeperkt breedband internet in heel Europa: ook op de vele plekken waar er geen mobiele ontvangst is (zoals hier op veel natuurplaatsen in noord-Zweden).

De stijging van van 58 naar 89 euro in minder dan een jaar is wel erg extreem, maar er is helaas geen alternatief: Sim abonnementen zijn altijd beperkt internationaal. Lokale simkaarten voor elk land is een optie, maar dat is veel gedoe, ook duur en dan heb ik de helft van de tijd alsnog geen bereik.

Ik zou heel graag stoppen met het sponsoren van Elon Musk, maar ik vindt toegang tot het internet erg belangrijk voor mijn werk en dagelijks leven.
Met KPN heb ik 100GB per maand voor EU/beperkt wereld roaming, is dat iets waar je overheen gaat?

Lokale simkaarten per land zijn best makkelijk, mits je e-sim ondersteuning hebt, de aanschaf alleen van die e-sim routers zijn best stevig.

Het grootste + aan Starlink is dat je bereik hebt wanneer de mobiele mast dat niet heeft - maar ik denk dat je voor remote werken wel met LTE ver kan komen, ik destijds althans wel.
Ik weet niet of je wel eens buiten NL komt of zelfs in NL op de Veluwe? Maar het hebben van 100GB betekent niet dat je het ook kan gebruiken, in tegendeel. Ik werk onder andere aan de telecom van 5000+ field devices en de hoeveelheid verbindingsproblemen die we kunnen ondervinden in bijvoorbeeld Duitsland, zijn echt significant.

We hebben hier in Nederland echt 1 van de beste netwerken ter wereld. :)
Klopt - ik heb ook niets aan te merken op het NL netwerk.

Probleem in andere landen is dat de dekkingsgraad compleet anders ligt dan hier in Nederland.

Een mobiele mast kan hier snel al 100x meer verwerken dan een mast die een Italiaans dorpje met 31 inwoners moet servicen.

Dat komt in Nederland echt nauwelijks voor - ik heb KPN en T-Mobile en heb tot heden overal 5G snelheden gehad, zelfs in de middle of no where.

Op Curaçao of Azië/Noord/Zuid Amerika heb je echt “dode” zwarte zones waar je eigenlijk alleen via satelliet kan communiceren, het voordeel dat Starlink over mobiele data heeft.
Dat KPN abonnement is geen optie als je voornamelijk in het buitenland bent. KPN behoudt namelijk het recht om je abonnement af te sluiten als blijkt dat je je weinig in Nederland begeeft. Dit is onderdeel van de EU wetgeving, anders zou iedereen altijd een abbo afsluiten in het goedkoopste land in de EU.
Dat abonnement mag je gewoon afsluiten als je een Nederlands paspoort kan overleggen. Alleen als je een buitenlands document gebruikt kan men wel eens moeilijk doen over duurzaam verband met Nederland, maar sinds de oorlog kijkt KPN er nauwelijks naar.

Tenzij de vestigingsmanager van een KPN XL winkel het onjuist heeft…

Je moet een duurzame band kunnen overleggen en de meest eenvoudige is een identiteit uit het land natuurlijk.
Je mag inderdaad gewoon een abonnement afsluiten, maar KPN mag deze ook stop zeggen als je voornamelijk buiten Nederland gebruik maakt van de bundel. Hier staat dat uitgebreid beschreven: https://europa.eu/youreur...oaming-costs/index_en.htm
Nogmaals geen enkele provider zal in Nederland jouw abonnement opzeggen als je langdurig in het buitenland verblijft.

https://community.kpn.com/mobiel-15/langdurig-bundel-gebruik-in-eu-550387

Ja - officieel moet je eens in de 3 maanden in NL zijn, echter zijn er genoeg voorbeelden dat ze er niets tegen doen - mits je betaald. Roaming verdienen ze ook gewoon prima aan, zeker buiten Zone1

Ikzelf heb 4x langdurig in het buitenland gezeten, langste was 14 maanden, toen had KPN niet eens goede roamingsvoorwaarden, maar nooit hebben ze mijn abonnement willen opheffen.

En zoals ik al zei, dat niet checken is eigenlijk sinds de oorlog in Oekraïne nog minder ter sprake gekomen.

Dus resumé - ja men kan je contacteren na 3 maanden zelfs al dat ze toch willen dat je in Nederland bent - echter doet KPN en T-Mobile dat in elk geval niet - laat dat toevallig ook de 2 abonnementen zijn die ik al zo’n beetje 20+ jaar heb en nog nooit 1 telefoontje gehad over mijn buitenlandse werkzaamheden.
Zowel Vodafone als Odido hebben mijn contract stopgezet toen ik mij een lange tijd buiten Nederland begaf (maar wel in de EU). Odido deed dat al na vijf maanden, bij Vodafone hield ik het net geen jaar vol. Let wel: dit gebeurt alleen als je gebruikt maakt van EU roaming. Toen ik een poos in China woonde (en dus geen gebruik maakte van roaming) was er niks aan de hand bij T-Mobile/Odido.
Nou als je wel eens in UK of DE komt dan weet je ook dat bereik in NL echt gigantisch goed is.

Ik kon in het VK toch een aantal keer gewoon helemaal niks met 4G en dat vergadert dan best wel irritant om eerlijk te zijn.
"De roamingabonnementen van Starlink zijn bedoeld voor gebruik onderweg. Het Roam Unlimited-abonnement is volgens het bedrijf ideaal voor campers, kampeerders, reizigers en mensen die onderweg werken. Roam Unlimited is bedoeld voor gebruik onderweg"

Volgens mij is het roaming abonnement van Starlink bedoeld voor onderweg, maar uit dit artikel kan ik dat niet met zekerheid afleiden...
Ik vind de sterrenhemelvervuiling echt niet kunnen. Keer op keer wordt er niet naar omgekeken. Ondertussen kan je al geen long exposure fotos meer nemen van de sterren of er loopt een lijn Starlink sattelieten doorheen. En dat terwijl Musk gelogen heeft over hoe zichtbaar ze zouden zijn.
Iemand ervaring hiermee. Kan je bv fatsoenlijk online gamen? Wat is je ping gemiddeld en wisselt het nog per dagdeel of is het altijd even (on)betrouwbaar?
Ik heb het nu ongeveer een half jaartje en ik game er mee, ping is niet megalaag, zelden boven de 30ms, meestal rond de 10-15, ook heb ik mijn satteliet niet in een perfecte omgeving/plaatsing gezet, heb wat rode plekken voor optimaal bereik, zo'n 25% zelfs.

Al met al nergens last ervan, zeer te spreken erover, had het in de aanbieding gehaald voor 150 euro en betaal 50 euro per maand, is bij ons de snelste aanbieder(zo'n 300/35 ipv 100/10) en qua prijs ook goedkoop.
Nu woon ik in een grote stad, Rotterdam, maar dit kleine stukje waar ik woon is nog geen glasvezel en precies tussen 5g masten in, de buren hebebn 150 meter verderop wél glasvezel en betere 5g dekking 8)7

Hopelijk nog dit jaar glasvezel, maar tot die tijd zeer tevreden, setup is heel snel, monitoring van alles gaat makkelijk, de policy omtrent piraterij is niet-bestaand, dat is ook fijn.
Interessant om te lezen van een daadwerkelijke user !

Momenteel is er opnieuw een aanbieding (niet zo gunstig als jou aanbod) en mogelijkheid om te proberen.
Maar ben bang dat de schotel te groot is voor een rijtjeshuis.
Dus ja , ik vroeg me af welke "schotel" heb jij in gebruik ?? de mini of de standaard ?? (Of is het sowieso de standaard bij het abo van 50 euro.)

Ook zag Ik op de website dat de router geen LAN poort heeft , is dit een beetje werkbaar ?
Of moet je alsnog een adapter of zo extra aanschaffen ?
Ik heb trouwens gelogen, ik heb de standard kit gehaald voor 199 met 1 maand proberen.
Zie de v4 kit nu ook voor slechts 229 te koop, dus het is alsnog niet heel duur, tweedehands zou ik mee oppassen, alleen als mensen hun account echt hebben verwijderd werkt het.

Woon zelf niet in een rijtjeshuis en heb hem voor nu tijdelijk op de grond gegooid bij het andere huis(mijn kantoor), moet hem nog eens op het dak plaatsen zodat ik betere verbinding heb :P
De router(gen3 en gen1) hebben een LAN-poort, ik heb er zelfs 2, de router heb ik uitgeschakeld en mijn eigen OpenWRT router erachter gegooid.
De gen2 werkt met adapters inderdaad en andere zooi, dus die raad ik wel echt af.

Ook las ik vandaag dat ze 1gbps verbinding voor residential willen gaan halen voor 2026, ik heb voldoende aan 500mbps(zit nu soms op de 330 al), dus des te sneller des te beter.

Ik geef het opzetten, aanschaffen, de ervaring echt een 10/10, makkelijker en sneller dan met een standaard provider.

[Reactie gewijzigd door Joe op 12 juni 2025 22:10]

Wij hebben datacenters in spanje staan en met die stroomstoring laatst waren wij wel de enige met connectie naar buiten. Wel office gerelateerd namelijk.
Gaat dat Europese alternatief nog wat worden? Scheelt weer wat amerikaanse troep.
Scheelt weer wat amerikaanse troep.
Tot nu toe heeft Europa niks als antwoord op Starlink, dus woord "troep" is natuurlijk onzin.

Heeft Europa überhaupt een antwoord op vele Amerikaanse "troep" producten?

- Starlink?
- Intel?
- ChatGPT?
- Apple, Dell, HP?
- Social media bedrijven?
- Google?
- Microsoft - Office/Windows? Azure etc?

Ik denk dat we eerst als Europa aan de slag moeten voordat we producten van andere landen als "troep" gaan aanmerken.

[Reactie gewijzigd door adje123 op 12 juni 2025 07:37]

Uh ja.
Eutelsat oneweb en over een paar jaar iris2.
Eutelsat en Starlink richten zich niet op dezelfde doelgroepen.
Starlink richt zich op consumenten en dit is ook waar het artikel over gaat.
Jawel zeker sinds Eutelsat oneweb heeft over genomen. Constellatie is wel een stuk kleiner.
IRIS2, als de Europese Unie iets ontwikkelt dan weet je al waar het (voorlopig) naartoe gaat:
Dus maakt Europa haast met zijn eigen satellietnetwerk, genaamd IRIS² (spreek uit: Iris square). Dit programma werd eind 2022 al aangekondigd, maar verzandde aanvankelijk in de Brusselse bureaucratie.
Over een paar jaar ziet de wereld er weer heel anders uit en dan zijn we hier in Europa op het niveau van wat Starlink nu is. Ik hoop echt van harte dat ze doorpakken met IRIS2 en het daadwerkelijk een alternatief kan worden, ook voor consumenten.
IRIS2, als de Europese Unie iets ontwikkelt dan weet je al waar het (voorlopig) naartoe gaat:
[...]

Over een paar jaar ziet de wereld er weer heel anders uit en dan zijn we hier in Europa op het niveau van wat Starlink nu is. Ik hoop echt van harte dat ze doorpakken met IRIS2 en het daadwerkelijk een alternatief kan worden, ook voor consumenten.
Dus jij denkt echt dat IRIS2 in een paar jaar vele duizenden sats in een lage baan kan krijgen? Terwijl Europa daar feitelijk niet de lanceer capaciteit voor heeft? Terwijl Starlink tientallen nieuwe sats per maand krijgt?

Blijf onthouden dat je deze sats niet stil kan hangen he? Je MOET 68% van de wereld 'dekken' om heel Europa te voorzien.
Nee dat denk ik eigenlijk niet, maar ik hoop het wel. Ik probeerde het vooral eens van de hoopvolle kant te bekijken. :9
Blijf onthouden dat je deze sats niet stil kan hangen he? Je MOET 68% van de wereld 'dekken' om heel Europa te voorzien.
Nee, dat hoeft niet. Je kunt satellieten in verschillende bijna banen brengen, met inclinaties van 40 tot 70 graden, waarbij de meeste banen elkaar kruisen boven Europa (en zuidelijk Afrika). Dan heb je over de rest van de wereld af en toe een satelliet die overvliegt, maar boven Europa genoeg om goede dekking te krijgen.


Aanvulling:

Ik heb geprobeerd terug te vinden waar ik bovenstaande informatie ooit gezien heb, maar ik heb de bron niet gevonden. Wel heb ik een oud artikel van tweakers gevonden waarin gesproken wordt over polaire banen, waarmee ook met een beperkt aantal satellieten vooral dekking boven Europa en Afrika bereikt wordt: bron

[Reactie gewijzigd door CivLord op 12 juni 2025 12:09]

Los van de vraag of ik deze diensten als troep zou classificeren...
Zijn de vragen "Is dienst x troep?" en "Is er een Europees alternatief voor dienst x?" niet ongerelateerd?
Denk dat het al lang tijd is dat we deze vragen juist stellen bij al deze diensten. Totdat het standaard wordt
Gedeeltelijk, maar niet altijd op hetzelfde niveau. Ik denk ook niet dat we alles moeten hebben. Europa kan best ergens goed in zijn en andere dingen uit Azië of Amerika halen op consumer gebied.

- Starlink? Eutelsat (ongoing)
- ChatGPT? Mistral (Le Chat etc)
- Apple, Dell, HP? Nothing, Fairphone
- Social media bedrijven? BeReal
- Google? Qwant
- Microsoft - Office/Windows? Azure etc? Open source alternatieven, Proton, Hetzner

En of Starlink troep is? Technisch niet. Maar als door Amerikaans beleid de kosten straks torenhoog worden, of als buitenlands netwerkverkeer op Starlink achtergesteld of hevig geïnspecteerd wordt, dan wel. Sowieso zullen ze uiteindelijk last hebben van de wet van de remmende voorsprong.
Ik denk dat we eerst als Europa aan de slag moeten voordat we producten van andere landen als "troep" gaan aanmerken.
Dus we mogen nooit ergens iets negatiefs van vinden omdat we het zelf niet maken/hebben :+

Je moet troep hier ook niet letterlijk nemen, ik denk dat niemand hier de letterlijke kwaliteit mee bedoeld. Het is meer een 'VS is tegenwoordig kut dus hun producten ook'-verhaal, zo sta ik er in ieder geval in, al kan je er soms niet onderuit...

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 12 juni 2025 10:17]

Dus we mogen nooit ergens iets negatiefs van vinden omdat we het zelf niet maken/hebben
Geen idee waar jij dat gelezen hebt....
"VS is tegenwoordig kut dus hun producten ook"

Persoonlijk vind ik dit een niet alleen over-emotionele kinderlijke manier van benaderen, want dit staat ook totaal los van de kwaliteit (of gebrek hier aan) van producten of diensten. De politiek in Amerika is al decenia aan het kapot gaan helemaal na "Citizens United v. FEC" werd gewonnen door de miljardiars. Hiernaast zit het grote geld achter bijna elk goed en/of dienst die we gebruiken die via X-politici hun belangen afdwingen. Neem alleen al de ongekende macht van de board die partijen als Citadel , Jane Street of Vanguard hebben. Dit geldt ook voor Europa of zouden mensen echt denken dat de lobby voor de lol naast het EU-hoofdkantoor zit?

Steeds vaker zie ik bovenal hypocrieten die het vooral lijken te doen voor sociale deugdzaamheid punten en alleen wanneer het ze zelf niets kost. Kortom we doen afstand van diensten en producten waar alternatieven voor zijn, maar normen en waarde houden op wanneer we het niet kunnen vervangen.
Dan heb je ook nog belachelijke voorbeelden als die van Goldband die volgens hun 'normen en waarde' niet naar de zwarte cross gaan vanwege KKR ( wat belachelijk veel bezit wat ze dagelijks gebruiken) maar deze 'normen en waarde' het prima vinden om 'live' coke te snuiven voor de neus van minderjarig publiek en zo de bloederige drugsoorlog en handel in stand houden met miljoenen doden per jaar. Los van het feit dat het tegen de wet is.

Zo kan ik nog wel even doorgaan wat betreft het selectief uitzoeken van conflicten en standpunten.
Volgens mij moet je dringend wat research doen.
Zou je troep willen definiëren? Heb je zulke slechte ervaringen met Starlink?
Goed werken of niet, ik weiger om producten van Musk af te nemen.
Zal hij niet van wakker liggen
Musk is met Starlink verreweg de belangrijkste individu geweest in het steunen van Oekraïne in de oorlog. En daarnaast hebben ontzettend veel mensen in afgelegen gebieden dankzij Starlink toegang tot internet/educatie.

Maar ik snap het, hij heeft vast een keer een boze tweet verzonden.
Euhm, neen. Musk heeft niet echt steun geboden. Wel de PR gemaakt, maar de kosten voor Starlink in Oekraine wordt hoofdzakelijk gedragen door de Europese landen. Daarnaast vormt Starlink daar deel van belangrijke steun, maar lijkt het mij dat wapens en wapensystemen toch nog net iets belangrijker zijn.

Niet vergeten dat Musk zelfs meermaals gedreigd heeft om Starlink in Oekraine uit te schakelen, zonder goede redenen. En heeft hij altijd verboden dat het gebruikt zou worden voor offensieve doeleinden.
SpaceX heeft bijna 4000 terminals gedoneerd en het eerste jaar van de oorlog zelf gefund.

En Musk heeft nóóit gedreigd om Starlink af te schakelen, hij heeft zelfs expliciet gezegd dit nooit te zullen doen:

“To be extremely clear, no matter how much I disagree with the Ukraine policy, Starlink will never turn off its terminals.

I am simply stating that, without Starlink, the Ukrainian lines would collapse, as the Russians can jam all other communications!

We would never do such a thing or use it as a bargaining chip”
De Nos denkt er heel anders over: Starlink uit in de Krim
SpaceX is nooit akkoord gegaan met het mogelijk maken van drone aanvallen op geannexeerd Russisch grondgebied, en het is hun goed recht om daar de grens te trekken. Neemt niet weg dat ze een cruciale rol hebben gespeeld bij de verdediging van Oekraïne.
Het is geen geannexeerd Russisch grondgebied, het is bezet Oekraiens grondgebied.

Verder moest de Oekraine afstand doen van de helft van haar rate miniralen, anders ging Starlink uit.

Teken of Starlink gaat uit

Trump en Musk kregen hun zin, de Oekraine bezweek onder de druk en tekende de opgelegde deal.

[Reactie gewijzigd door wiseger op 12 juni 2025 15:58]

Daar dreigen de Amerikaanse onderhandelaars mee (die kunnen SpaceX inderdaad dwingen) en heeft verder niks met Musk te maken.

Is het zo moeilijk om toe te geven dat Musk een gigantische positieve bijdrage aan de Oekraïense verdediging geleverd heeft? Als het allemaal niet perfect genoeg is mag je zelf een satellietnetwerk lanceren.
Volgens mij is in de afgelopen jaren wel duidelijk geworden dat organisaties waar Musks types in betrokken zijn absoluut geen boodschap hebben aan privacy en andere consumentenrechten. En ook andere miljardairs en bedrijven worden steeds agressiever. Als Europa in een handelsoorlog met de VS raakt moet je niet raar opkijken als je ineens niet meer in je Windows pc kan of dat er Tesla's stil langs de weg staan.

Kleine kans dat het echt gaat gebeuren, maar als je op dat moment van je stoel valt van schrik dan ben je erg naïev geweest.
Wat een onzin dat organisaties waarbij Musk betrokken is geen boodschap hebben aan privacy en andere consumentenrechten. Door blinde haat jegens Musk worden hem genoeg zaken aangewezen wat helemaal niet waar is.
Je ziet toch hoe ze omgaan met het wankelbeleid en terugkomen op beloftes? Het is een cowboy met een grote vinger in de pap. Tesla met de cybertruck, garanties ingetrokken, "levenslang gratis laden" gewoon geannuleerd. Doge beleid in overheid? Mengen met de politiek?

Het is geen jovele kerel, en hoe ze met zijn allen ineens Trump steunen is ook geen teken van altruisme.

Prima hoor dat jij hem goed vind, maar moeten Amerikaanse miljardairs zoveel macht hebben bij ons dan??

[Reactie gewijzigd door Arcticwolfx op 12 juni 2025 21:56]

Helemaal eens, maar dit is toch bovenal falen van ons utopische naive politici in Europa geweest? We hebben ons wederom laten insukkelen en gedacht dat de wereld zich wel voegt naar ons. Defensie uitgekleed en gaan leunen op Amerika. Onze industrie in het kader van 'groen' uitgekleed en ons overal op de wereld bemoeid en de wil op gelegd aan anders denkende. Alsof wij degene zijn die de absolute moraliteit dienen te bepalen. Nu komen we er weer achter dat normen, waarde en ideeen leuk zijn, maar je deze moet kunnen beschermen.

Ik vind het jammer dat zoveel alleen wijzen naar Trump, maar deze heeft vooral onze eigen naiviteit zichtbaar gemaakt. Vervolgens zit dezelfde onkunde nog in de EU, maar die hebben ineens het licht gezien en wij vinden het weer prima, sterker nog een groot deel wil meer macht naar de EU. :+ 8)7
Maar ik snap het, hij heeft vast een keer een boze tweet verzonden.
Dat jij het blijkbaar met (al) zijn tweets en uitingen eens bent, helemaal prima, andere duidelijk niet, dat hoeven we echt niet aan elkaar te verantwoorden, iedereen bepaald zelf wat mijn mening over iemand is (dat doet musk toch ook?!).
Ik ben het zeker niet met alles eens dat hij zegt, ik vind de demonisatie echter veel te ver gaan aangezien Musk vooral ontzettend veel positieve innovatie aan de wereld toevoegt.
Ik begeleid al meer dan tien jaar autisten van een divers pluimage, geen van hen heeft ooit soortgelijke groeten gedaan. (Hij weet echt wel wat hij deed)
T-Mobile USA doet ook al zoiets met hun versie van klik en klaar. De eerste versie kon een klant overal gebruiken. De nieuwe versie heeft twee varianten, home en roaming. Home is vastgezet op 1 mast en werkt alleen in dat gebied. De roaming versie is in prijs verhoogd.

Overigens heeft T-Mobile USA al een paar maanden een sms-over-satellite samenwerking met Starlink en bied daarvoor een abonnement aan. Bij andere providers als Verizon kan je een extra abonnement nemen voor deze dienst (soort van roaming over T-Mobile USA). Ze zijn nog aan het testen dus de dienst is nog eventjes "gratis". In de toekmost moet ook internet mogelijk worden. Het bijzondere is dat deze dienst met elke moderne smartphone werkt, dus geen speciale satelliet hardware nodig.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.