Hoofdcategorieën
Device Settings

Stevig debat over Franse p2p-wet

Door Mick de Neeve, woensdag 8 maart 2006 21:00
Bron: BusinessWeek, views: 11.422

De Franse regering en het parlement hebben dinsdag een stevig debat gevoerd over de aankomende veranderingen in de wet met betrekking tot muziek- en filmpiraterij. De regering wil strengere antipiraterijmaatregelen; het parlement is juist van mening dat particulier p2p moet worden gelegaliseerd. In december keurde het Franse parlement daartoe (tot woede van EMI) een aantal wetwijzigingen goed, maar cultuurminister Renaud Donnedieu de Vabres kwam met een gewijzigd voorstel waar de legalisering weer is uitgeschrapt. Maandag zal naar verwachting een laatste stemronde plaatsvinden. Volgens veel parlementsleden moet zowel het down- als uploaden van muziek en films legaal worden, mits er een maandelijkse compensatie tegenover staat. De regering wil echter meer wettelijke bescherming voor antikopieertechnologie (drm) waarmee de thuiskopiewetgeving op de helling wordt gezet. Vorige maand werd nog een Franse uploader vrijgesproken door een rechter die meende dat ook uploaden onder de Franse thuiskopiewetgeving valt.

Franse eMule (cropped) De cultuurminister deed een aantal concessies aan de pro-p2p-parlementariërs; zo stelde hij een boete voor van 38 tot 150 euro voor muziek- en filmpiraterij, waar eerst sprake was van een maximumstraf van 300 duizend euro boete plus gevangenisstraf. De hoge straffen zijn in het nieuwe voorstel van de minister gereserveerd voor hen die software verspreiden om kopieerbeveiligingen te omzeilen of anderen ertoe aanzetten dergelijke tools te gebruiken. De minister zegt wetgeving te willen die 'verzekert dat er een maximum aan muziek en films beschikbaar is via het internet, maar tegelijkertijd auteurswetgeving en de rechten van artiesten eerbiedigt'. Een tweede gebaar aan de parlementaire critici was in de vorm van een voorstel om online mediawinkels te verplichten er zorg voor te dragen dat hun koopwaar in formaten beschikbaar is die op allerhande apparaten kan worden afgespeeld.

De rebellerende parlementsleden lijken echter meer te zien in p2p-legalisering, waarbij een maandelijks bedrag van tussen de 8 en de 15 euro verschuldigd zou zijn ter compensatie van de rechthebbenden. Enkele prominente Franse artiesten hebben zich tegen het voorstel uitgesproken. Zo stelt rock&rollveteraan Johnny Hallyday dat de voorgestelde compensatie te laag is. Consumentengroeperingen roepen de politiek ondertussen op met het parlementsvoorstel in te stemmen. Frankrijk moet in hun ogen met de tijd mee te gaan en niet trachten tegen de stroom van de digitale vernieuwing in te zwemmen.

Volgende 22:11 Microsoft Fingerprint Reader eenvoudig te kraken
Vorige 20:55 Core Duo in Aopen i975X-desktopbord geprikt
Advertentie

Reacties

«  1  2  »

Liever de regering dan een stelletje heikneuters als BREIN. Dat dan weer wel.

Eindelijk gaan ze het inzien...

Ze kunnen het niet verbieden, dus gaan ze proberen om er geld uit te halen...

Vorige maand werd nog een Franse uploader vrijgesproken door een rechter die meende dat ook uploaden onder de Franse thuiskopiewetgeving valt.

Maar nu willen leden van de regering het weer met een wetsvoorstel verbieden... Een rechterlijke uitspraak staat toch boven een nog aan te nemen wetsvoorstel?? Dus er is al een precedent geschapen.

Inderdaad en ik hoop dat men voor alles wat men aanschaft nog maar een kleine bijdrage betaald moet worden. Iedereen werkt dan voor een appel en een ei net zoals men nu aan de artiesten voorschoteld. Werken voor een habbekrats zodat een ander kan genieten.

Exportban voor Frankrijk komt er zo aan vrees ik.

Het is jezelf voor de gek houden om te denken dat je door het hebben of verspreiden van mp3's en avi’s meteen ook muziek en films hebt of verspreidt. Het zijn namelijk reeksen bits die in zichzelf geen enkele betekenis hebben. Het maakt dus ook niet uit wat je op je pc hebt staan... Als je deze data in onbewerkte vorm naar je beeldscherm of geluidskaart stuurt dan krijg je waarschijnlijk geen muziek te horen, in ieder geval niet iets waar iemand rechten op heeft.

Je moet er eerst betekenis aan toekennen, dat is decoderen. Pas als betekenisloze data informatie is geworden, valt er wat voor te zeggen om er een vergoeding voor te vragen. Persoonlijk zou ik niet meer willen betalen dan voor het aantal gespeelde seconden. De muziek- en filmindustrie bespaard namelijk de kosten voor distributie en opslag (geen cd’s meer).

Ik heb een hele hoop mp3's op mijn pc, maar ik luister ze zelden... ik ga niet betalen voor iets wat in wezen niets is tot je het gebruikt. (Persoonlijk ben ik van mening dat als ik een cd koop, dat dat ding dan ook van mij is om ermee te doen wat ik wil... ik heb er tenslotte voor betaalt.)

De rebellerende parlementsleden lijken echter meer te zien in p2p-legalisering, waarbij een maandelijks bedrag van tussen de 8 en de 15 euro verschuldigd zou zijn ter compensatie voor rechthebbenden.
Dit lijkt mij ideaal, ik zou op deze manier zeker willen betalen voor de downloads. Hoe dit echter in de praktijk gerealiseerd kan worden lijkt me zeer lastig. Hoe te voorkomen dat er alsnog zowel een legaal als illegaal circuit ontstaat?

@ Anasjtatiks: Ik snap je opmerking niet helemaal. Zal misschien aan mij liggen.

Wat ik niet begrijp is, ze willen een vergoeding van 10 a 15 euro per maand. Hoe bepalen ze nou wie deze vergoeding krijgt en hoeveel. Dan zou je dus alle p2p proggramma's moeten scannen om in de gaten te houden wat gedownload wordt. Het lijkt mij dan dat ze waarschijnlijk een nieuw p2p netwerk willen gaan opzetten.

Wat nou bepalen wie hoeveel krijgt?? Dat doen ze nu toch ook niet met de geinde gelden die op lege cd's/dvd's, kopieerheffing en weet ik veel waar ze tegenwoordig voor aankloppen.

Het is bekend dat organisaties die het geld innen niet weten wat ze met het geld aan moeten. Ze gaan er dan maar mee beleggen, en dure panden mee huren.

Dus ik zie eigenlijk het probleem niet zo. Laat ze maar verder gaan met hun zakken vullen, als daar tegen over staat dat wij vrij kunnen down en uploaden. Hoe de artiest zijn geld krijgt, tja... klop aan bij de instanties die het innen... wij hebben ook niet om die instanties gevraagd...

dit zou jij ideaal zijn, je maakt een vorm van rdm waarbij je alleen telt hoeveel er van een bepaald bestand gedownload wordt. vervolgens verdeel je op die manier de inkomsten, probleem is alleen dat voor de gebruiker zo de prijs / kwaliteit vergelijking wegvalt. als ik voor 20 euro in de maand alles kan downloaden wat los en vast zit, ga ik dat ook doen (een paar zaken uitgezonderd) zo krijg je een heel vertekend beeld, en lopen uiteindelijk de artietsen die het beste product maken het meeste risico.
oftewel, een abo is niet iedeaal behalve dan voor de consument

Dat is een nogal communistisch idee.
De muziekanten/platenmaatschappijen krijgen hun geld van de overheid om vervolgens een beetje standaard muziekprut te maken.. er wordt immers toch wel betaald.

Dat is een nogal communistisch idee.
Dat is nogal een simplistisch en ouderwets idee van jouw. Zodra kopieen draaien van een bepaald produkt kostenloos zijn funktioneerd het bestaande system (geld) gewoonweg niet meer. En hier geld voor onze maatschappij: wat de boer niet kent vreet ie niet.
De muziekanten/platenmaatschappijen krijgen hun geld van de overheid om vervolgens een beetje standaard muziekprut te maken.. er wordt immers toch wel betaald.
Oftewel een combinatie van communisme/kapitalisme is uitgesloten. Jij bent muzikant en maakt een muziek stuk. Vervolgens kan vrij eenvoudig via bestaande P2P netwerken gemeten worden welke artiest/song het meest gedownload wordt. De muzikant met de beste score krijgt automatisch het grootste deel. Werkt schijnbaar bij Kijk en luister geld al tig jaren goed. (helaas mag je bij kijk en luister-geld ook geen kopie bewaren).

Alleen dat vrij makkelijk meten valt in de praktijk wat tegen. Het probleem met kopieer heffingen ed is nu juist ook dat men niet goed weet hoe die verdeeld moeten worden.

De muzikanten/platenmaatschappijen krijgen hun geld van de overheid om vervolgens een beetje standaard muziekprut te maken..
Je hebt wel een beetje gelijk, maar... hoeveel slechter dan nu kan het nog worden? Het lijkt me in elk geval een beter systeem dan de heffing op blanco media.

"De rebellerende parlementsleden..."
Eh, dit klopt niet. Het parlement is gekozen en is volksvertegenwoordiging. De ministers van het kabinet zijn dat niet en trekken hun eigen plan voor land en volk. Ministers zijn daarmee dus rebellerend tov volk en vaderland, niet het parlement lijkt me.

Lijkt me duidelijk van waar het verschil komt:
het is makkelijker om een lobbyist af te sturen op 1 minister dan op een gans parlement...

Denk niet dat het volk baat heeft bij wat die minister uitkraamt, dus het moet toch van ergens komen? En zoals zo vaak: geld stinkt niet

Ik ben best wel bereid om een paar euro per maand aan 'muziek & film belasting' te betalen voor mijn internet downloads. Ik download niet zo heel veel (bij vlagen wel). En het boeit me niet zo veel als de platen/film maatschappijen wat in moeten leveren - maar de artiesten gun ik de hoofdprijs.
Deze vooruitstrevende Franse denkgang mag ook in Nederland naar voren komen. Of wordt dit straks een Europese regelgeving?

Ik zou kunnen leven met een kleine maandelijkse compensatie voor het legaliseren van down- EN uploaden, maar de grote vraag is of dit ook echt naar de rechthebbenden, oftewel de ARTIESTEN gaat.

En dat valt te betwijfelen..

Edit: IndoBoy maakt ook een goed punt. Aan WIE word dat geld dan afgedragen? Er kan niet bijgehouden worden wat er gedown- en -upload word. Dus ook dit is niet bepaald realiseerbaar.

Edit2: Inderdaad een verbetering dus BramT, maar het is niet mogelijk om dat geld aan de rechthebbenden af te dragen, om de reden die ik hierboven gegeven heb. Maar zoals je zelf al zegt hoeven er inderdaad geen domme rechtzaken meer te komen omdat jan met de pet een paar liedjes gedownload heeft van kazaa..

Edit3: @skit3000: Ja dat is leuk en aardig, maar dat geld gaat dan niet naar de artiesten, maar gewoon maar Buma/Stemra zelf. En dat slaat natuurlijk nergens op. Dan betaal je ze in feite om niet door ze aangeklaagd te worden..
btw je link geeft een download van een file "content"

En het verschil met nu is........?

Zoals hierboven al is geschreven veranderd er dan niet zoveel aan de huidige situatie, behalve dan dat er veel meer geld binnenkomt voor de inners (& artiesten hopen we dus) en dat er minder geld uitgegeven hoeft worden aan allerlei domme beveiligingen en rechtzaken. Tel uit je winst ;)

Je zou in Nederland gewoon Buma/Stemra rechten kunnen betalen als je legaal muziek wilt luisteren voor alleen je huishouden, kost je net iets meer als 90 euro per jaar als je een abonnement neemt voor "werkruimten en personeelsrestaurants".

Bron:
http://www.bumastemra.nl/InterXtranet/content/

Je zou in Nederland gewoon Buma/Stemra rechten kunnen betalen als je legaal muziek wilt luisteren voor alleen je huishouden,
Dat kan je natuurlijk wel doen, het is alleen niet nodig. In NL mag je al zoveel muziek en films downloaden als je wil. Alleen het uploaden is hier een probleem, en dat los je niet op met zo'n Buma/Stemra abo. Dat "abo" is voor als je muziek wil draaien in, juist ja, werkruimten en personeelsrestaurants. Enige overblijvende dilemma lijken me thuiswerkers :+. Maar het huishouden valt hier dus buiten.

De link doet het overigens niet, krijg een downloadvenster.

Alleen het uploaden is hier een probleem, en dat los je niet op met zo'n Buma/Stemra abo.
Nee, een abo waarmee je dat oplost heet "XS4ALL" ;)

Ze hebben een melkkoe gevonden en vallen over elkaar heen om de melk eruit te trekken.

Iedereen heft het wel over de p2p flat fee ed. maar een ander deel van het bericht maakt me meer ongerust:

"... waar eerst sprake was van een maximumstraf van 300 duizend euro boete plus gevangenisstraf. De hoge straffen zijn in het nieuwe voorstel van de minister gereserveerd voor hen die software verspreiden om kopieerbeveiligingen te omzeilen of anderen ertoe aanzetten dergelijke tools te gebruiken."

Oftwel, 300.000 euro boete voor het spelen van een DVDtje op je linux bak, danwel het aanzetten daartoe!

Ik denk hier dat het parlement wel degelijk gelijk heeft:

Downloaden wordt gedaan hoe dan ook, illegaal of legaal. Als je nu 15-25 euro/jaar moet betalen (beschermingsgeld) zodat je moeder niet meer afgeperst wordt als je gepakt wordt zou ik het inderdaad ook overwegen.

Daarnaast moet het imho direct naar de artiesten gaan en niet naar de platenbazen of organisaties zoals SABAM, BREIN of enige andere "non-profit" die zoals een tijdje aangetoond het toch maar in hun zakken steken. De platenbazen pushen toch maar reclame voor popsterretjes die er met veel make-up mooier uitzien dan ze kunnen zingen terwijl de alternatieve (imho betere) groepen met moeite aan een contract geraken bij een klein platenbedrijf (en trust me, been there, done that - het is voor een groep beter zelf online te verkopen dan aan een contract te geraken)

En zoals bepaalde studies ook aantonen daalt de verkoop van muziek niet (integendeel) als er gedownload wordt. De muziek wordt wel van andere kanalen (iTunes) gehaald maar de verkopen dalen niet.

Als er dan iemand download zonder te betalen kan ik het aannemen dat deze gestraft wordt net zoals men een belasting zou ontlopen.

De pakkans voor het downloaden is toch miniem dus ik denk dat het beter is dat enkele honderdduizenden mensen een vaste som betalen dan afhankelijk te zijn van zo nu en dan iemand eens leeg te zuigen (want wat gebeurt er als iemand zo'n boete niet kan betalen? Idd, de boete wordt niet betaald en de mensen geraken in zwaardere criminaliteit).
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 22:11 Microsoft Fingerprint Reader eenvoudig te kraken
Vorige 20:55 Core Duo in Aopen i975X-desktopbord geprikt
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011