AMD heeft in het eerste kwartaal van 2007 op een omzet van 1,22 miljard dollar een verlies van 611 miljoen dollar moeten noteren. De processorbouwer ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet, maar is nog niet uit de problemen.
Het bedrijf gaf in maart al een waarschuwing dat de resultaten van het eerste kwartaal tegen zouden vallen; oorspronkelijk was gehoopt op een omzet van minimaal 1,6 miljard. Met de cijfers doet AMD nog een stapje terug ten opzichte van het vierde kwartaal van 2006, toen de overname van ATi tot een verlies van 574 miljoen dollar op een omzet van 1,77 miljard leidde. In het eerste kwartaal van 2006 werd 1,33 miljard dollar omgezet, maar toen bleef er een winst van 259 miljoen over. Het nu geboekte verlies is het op een na grootste sinds de eeuwwisseling: alleen in het vierde kwartaal van 2002, toen 854 miljoen moest worden afgeboekt, raakte het bedrijf meer geld kwijt.
De overname van ATi kostte het bedrijf in het afgelopen kwartaal 113 miljoen aan afschrijvingen en integratiekosten. De omzet van de grafische tak groeide wel naar 197 miljoen dollar, wat tot tevredenheid stemde. Ook stegen de inkomsten uit de verkoop van serverproducten, maar over de hele linie daalden de opbrengsten ten gevolge van de prijsoorlog met Intel. Deze strijd drukt de asp: de gemiddelde winstmarge per chip was ongeveer 31 procent, terwijl de concurrent daar dik twintig procentpunten boven zit. De processorbakker zal dan ook vol aan de bak moeten om het tij te keren. Eerder deed het bedrijf de voorspelling dat het verlies in heel 2007 op ongeveer een half miljard zou uitkomen, maar dat bedrag is dus nu al overschreden. 'De prestaties van het eerste kwartaal zijn teleurstellend en onaanvaardbaar', mokte financieel topman Robert Rivet. 'De kosten zullen hard omlaag moeten om de rentabiliteit weer op niveau te krijgen.' Wel stelde hij dat het klantenbestand, dat in de afgelopen drie jaar flink is gegroeid, 'solide' is en 'veel vertrouwen' in de koers van AMD heeft.
Volgens Rivet zitten de klanten bijvoorbeeld vol spanning op de Barcelona te wachten, maar de lancering van de quadcore is inmiddels officieel verschoven van het tweede naar het derde kwartaal, wat geruchten over een lancering in september opnieuw onderschrijft - al zijn de eerste samples inmiddels wel al gereed. Bovendien zullen de 45nm-processors van het bedrijf pas in de tweede helft van 2008 op de markt komen. De 65nm-productie begint echter wel op stoom te komen, en over een maand of twee zal dat een positieve invloed op de winstmarge krijgen. AMD heeft het zware weer desondanks nog niet achter zich gelaten. Voor het 'traditioneel slappe' huidige kwartaal wordt geen significant hogere omzet verwacht; op de aandeelhoudersvergadering van het bedrijf, die begin mei wordt gehouden, zullen dan ook wel een paar stevige noten gekraakt worden.
