TikTok riskeert miljardenboete door schenden transparantie-eisen EU

TikTok-moederbedrijf ByteDance overtreedt de Europese Digital Services Act met zijn advertentieoverzicht. Dat oordeelt de Europese Commissie naar aanleiding van een onderzoek. Daarop kan een boete van maximaal zes procent van de jaaromzet van ByteDance liggen.

De Europese Commissie heeft op donderdag haar voorlopige bevindingen naar ByteDance gestuurd. Daarin oordeelt de commissie dat TikTok niet voldoet aan de DSA-verplichtingen rondom transparantie. Bedrijven moeten een openbaar overzicht aanbieden met informatie over alle advertenties die op het platform getoond worden, inclusief wie ervoor betaalt en op welke gebruikers die gericht zijn.

De Commissie stelt dat TikTok onvoldoende informatie biedt over deze zaken. Ook kan het publiek niet uitgebreid zoeken in het advertentieoverzicht van het platform, waardoor het nut van deze repository beperkt blijft. De conclusie is volgens de EU gebaseerd op een uitgebreid onderzoek waarbij onder meer is gekeken naar interne documenten van TikTok, het testen van TikToks advertentietools en interviews met experts.

Het gaat nog om een voorlopig oordeel, wat betekent dat ByteDance de kans krijgt om zich te verdedigen. Tegelijkertijd wordt de Europese Raad voor digitale diensten ingeschakeld. Dat is een onafhankelijke adviesgroep die helpt bij het toepassen van de Digital Services Act.

Als TikTok definitief schuldig wordt bevonden, dan kan het bedrijf een boete opgelegd krijgen. Die mag maximaal zes procent van de wereldwijde jaaromzet van ByteDance bedragen. Uitgaande van de jaaromzet van ByteDance in 2024, zou de boete in theorie maximaal 8,3 miljard euro kunnen bedragen, hoewel het werkelijke boetebedrag ook lager kan uitvallen.

TikTok laat in een reactie aan Tweakers weten dat het bedrijf het besluit momenteel bestudeert. "Hoewel we de doelen van de verordening ondersteunen en doorgaan met het verbeteren van onze tools voor advertentietransparantie, zijn we het niet eens met sommige interpretaties van de Commissie", zegt een woordvoerder. Het bedrijf 'blijft in gesprek met de Europese Commissie' over de zaak.

TikTok ligt al langer onder vuur binnen Europa. Onlangs kreeg het platform een AVG-boete van 530 miljoen euro van de Ierse privacytoezichthouder wegens datatransfers naar China. In 2023 legde diezelfde toezichthouder het bedrijf een andere AVG-boete van 345 miljoen euro op wegens het schenden van de privacy van kinderen. De Britse ICO gaf het platform een boete van 14,5 miljoen euro voor een vergelijkbaar vergrijp en de Nederlandse Autoriteit Persoonsgegevens legde het platform een boete van 750.000 euro op wegens het gebrek aan een Nederlandstalige privacyverklaring.

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

15-05-2025 • 14:27

19

Lees meer

Reacties (19)

Sorteer op:

Weergave:

Betalen dit soort bedrijven en ook google, apple en microsoft eigenlijk ooit hun boetes? Of is het voor de show, zo vam de eu let op.
Ze kunnen heel lang wetten overtreden zonder een boete te krijgen. Wanneer ze een boete krijgen kunnen ze vaak het naar beneden onderhandelen, maar uiteindelijk betalen ze wel hun boetes.
Echter, vaak is het geld wat ze kunnen verdienen door wetten te overtreden hoger dan de boetes die ze betalen waardoor het loont om wetten te overtreden.
“The cost of doing business”

Als het 6% van de jaaromzet is, die je anders nooit had behaald, dan is het maar zo. Zie het als een vaste last.
los van TicToc, maar wie is de begunstigde van die boete's?
gaan naar het algemene EU budget toe, niet naar eindgebruikers of wat dan ook

[Reactie gewijzigd door Zwelgje op 15 mei 2025 15:05]

Als data naar schone blijft gaan en er zoveel onduidelijkheid is over eigenlijk veel te veel zaken waarom niet gewoon verbieden? Het is niet dat we daar een enorm verlies aan hebben voor wat betreft de gezondheid. Het is verslavend, verdommend en afgezien van eindeloos onzin scrollen biedt het weinig tot niets nuttigs
Dat jij er niks aan hebt wil niet zeggen dat anderen er niks aan hebben. Ik heb er tienduizenden mensen mee geholpen. En dan hebben we het niet over een luchtig probleempje, maar levens ontwrichtende problemen.Dus ja, zelfs voor de gezondheid is dat wel een heel groot verlies.

Verder eens dat het overgrote deel vooral een dopamine kick levert.
jij hebt er tienduizenden mensen mee geholpen, met wat? symptoombestrijding? Dat men naar sociale media toegetrokken word heeft een rede en dat is geen gezonde.
Haha, ja symptoombestrijding. Niet alles wat op social media te vinden is, is onzin. Dit soort kortzichtige reacties had ik wel verwacht. Misschien moet je je zoekopdrachten aanpassen, dan kun je een schat aan waarde ontdekken wat 20 jaar geleden volledig onmogelijk was.

Ja, er staat veel onzin op. Maar die onzin berichten om social media te verbieden slaat ook nergens op.
Aangezien jij tienduizenden mensen hebt geholpen, kan je vast wel een beter voorbeeld geven?
Dat is mooi om te lezen maar ik mag toch hopen dat er genoeg alternatieven zijn die hulp bieden naast TikTok ?
Het gaat er niet om of er alternatieven zijn, maar dat mensen weten dat er ook via andere wegen hulp te vinden is indien de reguliere weg niet werkt.
Ongeacht het maatschappelijk dilemma wat heerst door het gebruik van 'dit soort' sociale media kan je niet omwille van advertentie problemen de hele app de schuld geven. Wel komt dit op de hoop terecht waar TikTok buiten de lijntjes kleurt, zoals de risico's die je zelf al hebt beschreven. Dus: lak aan transparantie, bewust verslavingsgevoelig maken, etc. Dat maakt de zaak wel sterker, maar nog lang niet sterk genoeg.

Beter is om opleiding en opvoeding aan te passen zodat deze mee kan met de moderne wereld. Zelf rationeel leren denken, kritisch zijn op jezelf en anderen en vooral de dopamine beperkt houden.
De ironie is dat de EU niet zoveel te bepalen heeft binnen Android en iOS. Ze kunnenTik Tok-data door providers laten onderscheppen maar dan heb je volgende week 300 omleidingen naar hetzelfde.
TikTok is een platform. Een platform waar jij overduidelijk niets mee hebt maar ook een plek waar mensen dingen met elkaar delen, waar bedrijven met hun klanten praten, waar mensen geld verdienen. In principe niets mis mee in mijn idee.

Als ze regels overtreden zullen ze door overheden aangepakt worden. Hier gaat het om iets waar de gemiddelde gebruiker helemaal niets mee heeft. Het nieuwsbericht doet het allemaal erg groot lijken maar dit gaat niet over een groot probleem. Hier staat geen miljardenboete voor omdat je met de beste wil van de wereld niet kan aantonen dat TikTok hier veel voordeel mee heeft behaalt. Ze willen het niet delen omdat het informatie is die de competitie graag wil zien. En juridisch gezien staan ze feitelijk behoorlijk sterk, zou niet de eerste keer zijn dat de commissie zich meer laat leiden door de wens streng op te treden en daarna door de rechter de zaal uitgelachen word.

Voor we TikTok aan het kruis nagelen, zullen we gewoon even afwachten?
Linkje naar het overzicht wat tiktak nu aanbiedt zou wel handig zijn.
Is er iets waar TikTok wel transparant genoeg over is?
Mooi! Dan kan het meteen richting Europese defensie.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.