Internet Explorer van softwaremaker Microsoft viert maandag zijn vijftiende verjaardag. De eerste versie van de browser werd op 16 augustus 1995 uitgebracht voor Windows 95 en was gebaseerd op Mosaic, de browser van de firma Spyglass.
Internet Explorer 1.0 maakte deel uit van de internet jumpstart kit in Microsoft Plus! for Windows 95, een bundel met extra software voor de opvolger van Windows 3.11. De browser was grotendeels gebaseerd op Mosaic, een browser die was gebouwd door de firma Spyglass. Microsoft nam bij Spyglass een licentie af voordat het zelf eigen code begon te schrijven. Een paar maanden later volgde IE 1.5.
Met de release van Internet Explorer 3, die in augustus 1996 verscheen, besloot Microsoft zijn browser te bundelen met zijn besturinggsysteem Windows. De browser was een van de eerste met css-ondersteuning, al was die nog experimenteel. Ook kreeg de browser zijn kenmerkende blauwe logo met de letter 'e'.
Het bundelen van Internet Explorer met Windows zorgde voor een snelle groei van het marktaandeel van de browser. Met name Netscape voerde eind vorige eeuw een felle concurrentiestrijd met Microsoft. De firma verloor uiteindelijk de browser wars en ging als beursgenoteerd bedrijf ten onder en werd overgenomen door AOL. IE wist in zijn hoogtijdagen een wereldwijd marktaandeel van circa 90 procent te behalen, maar de komst van de opensource-browser Mozilla Firefox in 2004 zorgde dat het aandeel langzaam maar zeker slonk. Volgens deskundigen zou dit met name zijn veroorzaakt doordat Microsoft te lang heeft gewacht met het ontwikkelen van een opvolger voor Internet Explorer 6, een browser die veel kritiek kreeg vanwege veiligheidsproblemen en het niet naleven van de webstandaarden.
Microsoft sloeg met Internet Explorer 7, die in oktober 2006 uitkwam, een andere weg in: de firma beloofde zich beter te zullen gaan houden aan de gevestigde standaarden. Bovendien werd het tabmodel dat al langer in Firefox en Opera was te vinden overgenomen. IE8 borduurde verder op dit principe en de browser wist de Acid2 test met succes te doorlopen. Bovendien moet Microsoft onder druk van de EU aan zijn Europese klanten voortaan een browserkeuzescherm tonen, waardoor Windows-gebruikers de mogelijkheid krijgen om een alternatieve browser te installeren.
Inmiddels werkt Microsoft aan Internet Explorer 9. Na vier preview-versies van deze nieuwe browser staat voor 15 september een publieke bèta op het programma. Volgens geruchten zou IE9 een vereenvoudigde interface krijgen die mogelijk zou lijken op Chrome van Google. Naast een snellere Javascript-engine zal de browser hardwarematige rendering en css3 ondersteunen.

Als je kijkt naar het marktaandeel van MSIE in die tijd ('95-'97) dan kun je dus onmogelijk stellen dat het MSIE geweest is die de bron van het populair worden van het internet was.Je kan dus daad werkelijk wel zeggen dat IE de grootste partij is geweest in het graat maken van het WWW.
Ja, daarvoor hadden mensen wel een computer voor Word en dergelijke. Maar niemand die de computer echt gebruikte zoals tegenwoordig. In die tijd was de computer voornamelijk een tool om werk makkelijk af te werken.Veel mensen zijn overigens ook pas sinds MS-Windows XP echt iets met de computer gaan doen en kregen toen al geen keuze meer voor wat betreft de browser
[Reactie gewijzigd door GENETX op maandag 16 augustus 2010 15:46]
Ben ik het totaal niet mee eens. Of je moet Pong en Pac-man als een game zien van de eind jaren '90...Ja, daarvoor hadden mensen wel een computer voor Word en dergelijke. Maar niemand die de computer echt gebruikte zoals tegenwoordig. In die tijd was de computer voornamelijk een tool om werk makkelijk af te werken.
Want? Zoveel verschil is er niet tussen Windows 95 en Windows 98...Mede door de computers op het werk hadden mensen er thuis tegen Windows 95 (R2) en 98 wel één voor wat thuiswerk. Daarvoor was het voornamelijk de groep met voorliefde voor techniek en computers die er één thuis hadden.
Sorry? Dat het toegankelijker is geworden wil niet zeggen dat sindsdien de PC zoals we die kennen is doorgebroken. De drempel word lager, PC's worden goedkoper, meer gemeengoed en dus toegankelijker.Pas met Windows ME en Windows XP is de computer die we vandaag de dag kennen doorgebroken. Vanaf die tijd zag je ook dat multimedia integreerde en internet echt in kwam. De computer werd meer dan een bak om alleen wat brieven op te tikken, werk uit te voeren of een spelletje te spelen.
Damn, the good ol' days... * zucht *Pas rond de eeuwwisseling ging ook jan modaal aan het internet. Maar niet te lang, want een inbelverbinding was duur. Ik mocht op 12 jarige leeftijd wekelijks ook maar een uurtje op het web. Internet was om zo nu en dan de mail op te halen en informatie voor werkstukken van af te halen. Voor een aantal anderen was het natuurlijk een must om in contact te blijven met het bedrijf.
Maar ook dat is alleen gebeurd, omdat het steeds meer en meer gemeengoed werd, net zoals met de PC zelf, zulke dingen blijf je ook wel houden. Nog even en iedereen is over op glasvezel, al zal het nog wel heel wat jaartjes duren...Pas met de kabel en vooral later het goedkopere ADSL brak internet echt door als medium om constant in contact te staan met de dynamische wereld. Daarvoor was je aangewezen op je statische eigen PC die langzamerhand steeds vaker even verbinding zocht met het internet.
Omdat we ons er steeds meer en meer afhankelijk van maken en het daardoor lastig is om zonder te kunnen.In mijn ogen is de manier waarop mensen met de computer omgaan rond de eeuwwisseling samen met goedkoop flatfee en Windows ME/XP echt radicaal veranderd. 10 jaar geleden kon ik me nog prima vermaken zonder internet, tegenwoordig is mijn computer waardeloos als internet er even uit ligt.
[Reactie gewijzigd door CptChaos op dinsdag 17 augustus 2010 10:25]
Ik denk dat jij de plank misslaat. In de begintijd leverden ISP's altijd wel een CD met internetsoftware waaronder verschillende browsers (IE en Netscape meestal). Dat IE standaard geïnstalleerd stond is later pas een rol gaan spelen en dan nog was het heus niet zo geweest dat als er geen IE op stond, dat mensen geen andere manier zouden hebben gevonden om een browser te krijgen.Denk dat je daar beetje de plank mis slaat.
Veel mensen hadden in 1995 nog nooit van internet gehoord. Ineens was het er. Met simpele webpagina's. Die je de weg boden. Zonder MSIE zal het ook wel een succes zijn geweest. Maar door standaard IE op computers te plaatsen gingen steeds meer mensen Internetten.
Je kan dus daad werkelijk wel zeggen dat IE de grootste partij is geweest in het graat maken van het WWW.
Het is niet zo dat MS voor die tijd geen acht sloeg op standaarden. Sterker nog, ten tijde van IE4 en de grote browser oorlog met Netscape was Microsoft een groot aanjager van het standaardisatieproces. Echter hetzelfde als met de bugs speelt hier dat zodra IE 90 procent van de markt bereikte MS ineens de standaarden niet meer zo belangrijk vond. Ze werden arrogant: IE is de standaard dus MS bepaalt het wel even. Gelukkig zijn ze daar van terug gekomen, maar nog steeds moet naleven van standaarden bij MS erin worden geslagen (d.m.v. Acid 3 tests waar men alleen voor kan slagen door de standaarden na te leven bijvoorbeeld) terwijl het bij andere browsers bovenaan de prioriteitenlijst staat. MS verzint dan liever webslices of zo. En Silverlight natuurlijk...Microsoft sloeg met Internet Explorer 7, die in oktober 2006 uitkwam, een andere weg in: de firma beloofde zich beter te zullen gaan houden aan de gevestigde standaarden.
Daar heb ik vrijwel nooit last van, dus ligt het dan aan de browser of de programmeur?Altijd als ik een website maak werkt het overal op, behalve Internet Explorer.
Maar wel mooi dubbel werk als je een een site gebouwd hebt die er in standards mode goed uit ziet.[...]
De problemen met de box-model-bug in IE heeft niets te maken met IE, maar met de programmeur. Ooit gehoord van Quirks-Mode? Wanneer je weet wat het is en hoe het werkt dan heb je nooit meer problemen.
sorry maar dit vind ik onzin, de ontwikkeling van html en css ligt sinds 1998 op haar gat; er is nu al 12 jaar vrijwel niks aan de standaard gedaan, niet zo vreemd als browser ontwikkelaars dan zelf het heft in handen nemenEchter hetzelfde als met de bugs speelt hier dat zodra IE 90 procent van de markt bereikte MS ineens de standaarden niet meer zo belangrijk vond. Ze werden arrogant: IE is de standaard dus MS bepaalt het wel even.
Volgens mij zijn ze al een tijdje bezig met HTML5 en CSS3.de ontwikkeling van html en css ligt sinds 1998 op haar gat; er is nu al 12 jaar vrijwel niks aan de standaard gedaan
Het grote nadeel van deze browser was dat deze niet aan de W3 standaard hield.In werkelijkheid was MSIE6 best een goede browser, voor zijn tijd. Men heeft echter daarna niets meer aan de ontwikkeling van MSIE gedaan - daar komt o.a. het beeld vandaan dat MSIE een prutsbrowser is.
Waar komt dat door?Juist. Bij ontwikkelaars. Voor heel veel mensen is IE een prima browser.
Dus omdat onze publieke omroep zich door Microsoft geknecht heeft is IE in eens een betere browser?De 3voor12 website is een goed voorbeeld. Ga je daar een mix luisteren, dan werkt dit makkelijker in IE. Ik gebruik zelf meestal Chrome en je kunt vast wel windows media aan de praat krijgen, maar ik vind het eenvoudiger om dan gewoon de link te copy/pasten in IE.
Open standaarden zijn iets anders dan en defacto standaard - als je Linux of OS X gebruiker bent heb je helemaal niets aan die "defacto" MSIE6 standaard.Met die laatste zin spreek je je eerdere argumenten tegen IE6 een beetje tegen. IE6 was ook de de facto standaard in webbrowser land (90% marktaandeel). Dus waarom dan andere ondersteunen? IE werkt zo goed als overal
Maar het lijkt erop dat ze door Microsoft gesponsord worden, zo aggressief gebeurt die promotie - en dat is niet nodig. De publieke omroep moet niet een proprietair product promoten, hooguit een product dat al een hoge penetratie heeft toepassen. En verder alleen maar naar open standaarden toewerken.En om eerlijk te zijn, ben ik wel blij dat de omroep meehelpt aan de acceptatie en penetratie in de markt van silverlight.
Van MSIE5 naar MSIE6 (zelfs met 5.5 tussenstap onder MacOS) duurde al best lang.In werkelijkheid was MSIE6 best een goede browser, voor zijn tijd. Men heeft echter daarna niets meer aan de ontwikkeling van MSIE gedaan
[Reactie gewijzigd door Keypunchie op maandag 16 augustus 2010 14:01]
Al geef je een aap een goude code.... het is en blijft...Blijft een prutsbrowser.
* afgekeken van Netscape / Opera, dank uEn nog nooit in al die 15 jaar was de concurentie zo hoogTot nu toe leek iedere browser afgekeken van IE maar ondertussen zijn de rollen omgedraaid..
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Android Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Microsoft Sony Games Politiek en recht
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True