Door Willem de Moor

Redacteur

Fractal Design Torrent-behuizing Review

Lekker luchtige lichtshow

18-08-2021 • 15:00

89

Multipage-opmaak

Geen Define 8

Samengevat

De Torrent is een heel andere behuizing dan we van Fractal Design gewend zijn, met volledige focus op airflow in plaats van stilte. De bouwkwaliteit van de behuizing is dik in orde, al hoop je op een afstandje misschien op een aluminium front in plaats van het plastic. De koelprestaties zijn meer dan uitstekend en de Torrent heeft prima geluidseigenschappen, zolang je de vijf(!) meegeleverde ventilators niet vol laat draaien. Als je die meegeleverde ventilators meerekent, valt ook de prijs mee. Er zijn immers weinig kasten in dit segment die zo goed presteren en waarbij vijf grote ventilators worden meegeleverd.

Eigenlijk was het al dit voorjaar de bedoeling met een nieuw vlaggenschip te komen, maar noodgedwongen moest Fractal Design de introductie van de nieuwe Torrent een paar maanden uitstellen. En ja, je leest het goed: Fractal komt met de Torrent en niet met de Define 8, zoals je wellicht zou verwachten. Aan de Torrent ligt dan ook een andere ontwerpfilosofie ten grondslag dan aan de bekende stille en ingetogen Define-serie.

De Torrent is een compleet ander soort behuizing; het gaat hier om een behuizing die is geoptimaliseerd voor airflow en een behoorlijk open voorkant heeft. Anders dan we bij vrijwel alle andere kasten gewend zijn, heeft Fractal Design gekozen voor een voeding bovenin de behuizing, in plaats van onderin. Dat is om plaats te maken voor ventilators onderin, zodat lucht niet alleen van voor naar achter, maar ook van onder naar boven kan stromen. Daarmee doet de behuizing een beetje aan Silverstone-behuizingen als de Ravens denken, maar anders dan die serie positioneert FD het moederbord wel op de gebruikelijke manier.

Naast de Torrent introduceert Fractal Design twee nieuwe ventilators: de Prisma ARGB PWM- en Dynamic X2 PWM, beide in 140mm- en 180mm-uitvoeringen. Die zitten met twee stuks van 180mm vóór in de behuizing, in respectievelijk de rgb-uitvoering van de Torrent en de versie zonder rgb-verlichting. Onderin zitten drie 140mm-ventilators.

De Torrent is niet alleen in standaard- en rgb-uitvoering verkrijgbaar, maar ook in zwart, grijs of wit, en met een gesloten, helder of getint glazen zijpaneel. De vanafprijs voor een behuizing met gesloten zijpaneel en zonder rgb-ventilators bedraagt 180 euro; voor glazen zijpanelen moet 10 euro extra betaald worden en rgb-verlichting (en glas aan beide zijden) kost 40 euro extra. Daarmee kost de zwarte versie met getint glas en rgb-verlichting die wij hebben ontvangen, 230 euro. We ontvingen overigens ook de Dynamic-fans, en die hebben we gebruikt voor de benchmarks. De Dynamic X2 GP-fans kosten 15 euro voor de 140mm-versie en 31 euro in 180mm-uitvoering, terwijl de ARGB-Prisma-fans respectievelijk 29 en 37 euro kosten.

Voordat we naar de Torrent gaan kijken, staan we even stil bij de feedback die op de nieuwe testmethode voor behuizingen is binnengekomen. Dat kunnen we uiteraard als addendum in die review danwel aankondiging doen, maar voor de zichtbaarheid besteden we er in deze review een pagina aan.

Fractal Design Torrent

Feedback testmethode

In de aankondiging van onze nieuw ontwikkelde testprocedure voor behuizingen gaven we aan dat de geschetste testmethode nog niet in steen stond gebeiteld en we graag jullie reacties en feedback wilden horen. Naar aanleiding van die feedback hebben we besloten een aantal aanpassingen aan de testmethode door te voeren, waarvan we een deel al in deze review hebben kunnen verwerken. Een ander deel zal mogelijk worden met een revisie van de hardware die we voor het testen ontwerpen.

Komende aanpassingen

Om met dat laatste te beginnen, hebben we naar aanleiding van jullie feedback besloten om, in plaats van analoge sensors, digitale sensors te gebruiken die niet alleen nauwkeuriger, maar ook gekalibreerd zijn. De grotere nauwkeurigheid geeft minder potentiële variatie in meetdata, maar dankzij kalibratiedata in het rom van de meetsensors hoeven we ook minder bang te zijn dat het vervangen van een sensor tot problemen leidt. Voor deze upgrade hebben we inmiddels nieuwe pcb's ontworpen voor het moederbord en voor de sensors voor de behuizingtemperaturen, naast cpu- en gpu-pcb's. De implementatie van de nieuwe sensors is dus nog even afwachten, maar tot die tijd blijven we de analoge meetdata gebruiken. De relatieve verschillen tussen de kasten zullen ons inziens nog steeds relevante data opleveren.

Een tweede work in progress is het verlagen van onze noise floor. We hebben net een nieuwe geluidsmeter ontvangen, die we overigens ook voor andere tests gaan inzetten, die veel gevoeliger is dan onze huidige meter. In de komende periode gaat het Testlab uitzoeken hoe we de meter optimaal kunnen gebruiken en correcte metingen kunnen doen.

In het verlengde van het vorige punt gaan we de snelheid van de ventilators van laag naar hoog variëren en het geluid vastleggen, om zo eventuele resonantie- of andere storende bijgeluiden te identificeren. Dat gaan we doen in combinatie met onze nieuwe geluidsdrukmeter.

Ook het meten van zeer stille kasten, wat overigens al goed mogelijk was met de voorgestelde testmethode, zal met de nieuwe meter makkelijker worden of betere resultaten opleveren, dankzij de lagere geluidsniveaus die we kunnen detecteren.

Doorgevoerde aanpassingen

Wat we nu al kunnen en gaan doen, is het opgeven van de toerentallen waarmee de ventilators draaien tijdens de tests. Die data kunnen we uitlezen via onze fancontroller; het is dus een kleine moeite om dat bij de reviews te zetten.

Dat geldt ook voor een grafiek van het temperatuurverloop in een kast. We loggen alle data, dus we kunnen laten zien hoe snel een behuizing opwarmt bij een gegeven configuratie.

We kregen de suggestie om ITX-behuizingen ook met een losse videokaart te testen en hoewel we dat niet altijd zullen doen, kunnen we dat bij ITX-behuizingen die voor gaming ontwikkeld zijn, zeker toevoegen. Met andere woorden: als we een round-up van ITX-kasten voor compacte gamesystemen maken, kunnen we dat niet alleen met de zuinige kantooropstelling doen, maar ook met een losse videokaart erin.

Afgewezen aanpassingen

Twee suggesties die het niet halen, betreffen een gesimuleerde voeding. Er zit wat ons betreft te veel variatie in voedingen, zoals semipassieve en altijd actief gekoelde voedingen om een realistisch beeld te geven. Bovendien is de bijdrage in vermogen gering, enerzijds doordat het gedissipeerde vermogen dankzij zeer efficiënte, moderne voedingen erg laag is, anderzijds doordat de warmte van een voeding op een enkele uitzondering na direct de behuizing uitgeblazen wordt. Wel gaan we voor ITX-behuizingen waarin een SFX-voeding zou zitten, een plaatje maken om het compartiment af te sluiten. Een dergelijk plaatje hebben en gebruiken we al op de plaats van ATX-voedingen.

De tweede suggestie die het niet haalt, is het testen met aio-waterkoeling. We willen niet alle warmte zo snel mogelijk de behuizing uit blazen, zoals met waterkoeling het geval is, maar juist door de behuizing laten afvoeren. Anders maken we het de kast wel erg makkelijk en dat gaat het doel van een test voorbij.

Overgangssituatie

Aangezien we geen grote kwalitatieve verschillen tussen het meten met onze analoge sensors en de in ontwikkeling zijnde digitale varianten verwachten en we je de Torrent-test niet wilden onthouden, hebben we besloten deze review met een nog niet geheel aangescherpte testprocedure te publiceren. In toekomstige reviews zullen meetresultaten dan ook afwijken van de hier gepubliceerde resultaten, maar uiteraard hertesten we alle behuizingen zodra de nieuwe geluidsdrukmeter en de pcb's met digitale temperatuursensors operationeel zijn.

Torrent: uiterlijk

Dan kunnen we eindelijk verder met onze review van de Torrent. Zoals gezegd is dat nogal een ander soort behuizing dan we van Fractal gewend zijn. Los van de Define-serie, met gesloten voorkanten, waren kasten uit de Era- en Node-series, en zelfs de Meshify en hippe Vector, vrij rustig vormgegeven. De Torrent breekt met die traditie en ook met de traditie om stille behuizingen te maken, hoewel dat ook bij de Focus en Meshify-series niet het belangrijkste doel was.

De voorkant van de Torrent is zeer on-Fractal-achtig, met een grote grille in plaats van een gesloten voorkant of een fijnmazig rooster. Die grille geeft aan waar de nadruk van de Torrent ligt: airflow, airflow en nog eens airflow. Op een afstandje oogt de grille van aluminium en dat zou je gezien de pittige prijs misschien ook verwachten, maar helaas: het is gewoon plastic. Het ontwerp is wel net iets leuker dan rechttoe rechtaan met sleuven en met rgb-verlichting in de ventilators erachter oogt het ook prima. Achter de grille heeft Fractal een stoffilter over de volledige lengte van het frontpaneel om de ventilators en hardware erachter te beschermen.

De bovenkant van de behuizing is weer wat saaier en ingetogener, meer zoals we dat verwachten van dit merk. De hoeken aan de zijkant van de bovenkant zijn, net als de onderkant van de behuizing overigens, wat afgeplat, waardoor de behuizing een octagonvorm krijgt. In het voorste segment van de bovenkant zitten de frontpaneelaansluitingen, met een redelijk uitgebreid aanbod. Er zijn aparte audiopoorten voor microfoon en koptelefoon, twee USB 3 Type A-poorten, een Type C-poort voor 10Gbit/s-interfaces en een power- en resetknop. De poorten zijn prettig afgewerkt en de knopjes voelen robuust aan.

Het glazen zijpaneel beslaat bijna de hele zijkant. Het wordt met ball-and-socketconnectors bovenin op zijn plek gehouden en kan aan de onderkant op lipjes blijven rusten. Het rechterzijpaneel is op dezelfde manier bevestigd en is bij de TG-uitvoeringen van plaatstaal gemaakt, terwijl beide zijpanelen van de rgb-uitvoering van glas zijn. De glazen panelen hebben een donkere rand om het onderliggende metalen frame aan het oog te onttrekken. Optioneel kun je de zijpanelen met schroeven vastzetten, voor als je op stap gaat met je kast of op stap bent en je je componenten tegen vlugge vingers wilt beschermen.

Fractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design Torrent

Aan de onderkant zit een groot stoffilter om de drie ventilators daar te beschermen. De voetjes zijn in het chassis geïntegreerd en vormen de onderkant van de octagonvorm van de Torrent-behuizing. De brede voeten zijn wat interessanter om te zien, dankzij het verwijderen van wat materiaal en het toevoegen van een structuur die aan vakwerk doen denken.

De achterkant is vrijwel geheel geperforeerd met hexagonale gaten voor optimale airflow en heeft uiteraard zeven slots voor uitbreidingskaarten, in dezelfde stijl geperforeerd overigens, een montagemogelijkheid voor een 140mm-ventilator achterop, en de uitsparingen voor een voeding bovenin en het i/o-paneel eronder. Desgewenst kun je alle brackets voor uitbreidingskaarten verwijderen en vervangen door een B-20 verticale riser-adapter. Die is overigens ook compatibel met andere behuizingen waarbij geen metaal tussen de afdekplaatjes zit; Fractal noemt als voorbeelden de Define 7 en Meshify 2. Volgens Fractals specificaties is de flatcable van de riser PCIe 3 x16, dus de nieuwste high-end kaarten zouden daar weleens tekort aan kunnen hebben.

Het interieur

Met het wegklikken van de zijpanelen krijg je ongehinderd zicht op het binnenwerk en daarbij wijkt de Torrent, met zijn voedingstunnel bovenin in plaats van onderin, uiteraard stevig af van de norm. Een echte, afgesloten psu-tunnel zoals we die vaker zien, is het trouwens niet, want de onderkant van het psu-compartiment is geheel geperforeerd en loopt bovendien maar tot twee derde van de voorzijde. Het voorste gedeelte is vrijgelaten voor grote radiators en heeft drie vulpoorten voor reservoirs.

Het voedingscompartiment wijkt op nog een andere manier af van veel andere. Een rgb-ledstrip biedt aanstuurbare lichteffecten bij de uitvoeringen met glazen zijpanelen en uiteraard ook bij de rgb-uitvoering. Een extra montageplek voor optionele rgb-strips zit overigens op de onderkant van de behuizing, zodat je een 'underglow'-effect kunt bewerkstelligen. En bij de rgb-uitvoering heb je natuurlijk ook nog eens rgb-ventilators voorin en onderin.

Fractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design Torrent

De rest van het hoofdcompartiment is, zoals het een moderne kast betaamt, vrijwel geheel leeg. Aangezien het psu-compartiment niet helemaal tot vooraan doorloopt, kun je geen harde schijven in een kooi kwijt. In plaats daarvan kun je twee 3,5"-drives, mocht je daar nog behoefte aan hebben, achter het moederbord kwijt. Dat lijkt op de montage van 2,5"-drives en is een indicatie van de ruimte voor kabels tussen moederbordtray en zijpaneel. Van die genoemde 2,5"-drives kun je er twee keer zoveel kwijt. Die monteer je dan net achter de voorkant, op de moederbordtray. Grote 5,25"-drives of apparaten als fancontrollers en hotswapbays kun je niet kwijt.

Fractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design Torrent

De moederbordtray is lekker stevig en voorzien van vier met rubber afgedichte openingen en tal van spleten om kabelbinders aan te bevestigen. Ook de brackets voor 2,5"- en 3,5"-drives zijn met metalen lipjes aan de moederbordplaat bevestigd, waardoor het niet zo clean en strak oogt als je wellicht zou hopen. Het staal van de behuizing is, net als moederbordplaat, vrij stevig en geeft weinig mee, en de randen zijn allemaal netjes afgewerkt. Het staal is 1mm dik, inclusief de coating. De meeste randjes zijn omgevouwen, maar bijvoorbeeld aan slotplaatjes en aan de perforaties zijn geen scherpe randjes te ontdekken.

Je kunt processorkoelers tot een hoogte van 188mm inbouwen, en de videokaart mag 461mm lang zijn als je geen ventilators voorin hebt. Laat je gewoon de 180mm-ventilators voorin zitten, dan kan de videokaart nog altijd 423mm lang zijn: een realistische beperking is dat dus niet. Voor de voeding is maximaal 230mm ruimte, maar met een 150mm diepe voeding zoals de nieuwe Ion+ 2 op de foto's is dat geen probleem.

Kabelmanagement en koelmogelijkheden

Aan de achterkant, buiten de kast, is al wat kabelmanagement mogelijk. De kabel van de voeding, die onkarakteristiek bovenin zit, kun je met vier klittenbandbinders naar beneden leiden. Natuurlijk kun je daar desgewenst ook andere kabels bij proppen, hoewel je het niet te gek kunt maken. De klittenband is namelijk vrij kort en net geschikt om een vingerdikte mee vast te houden. Voor een voedingskabel en wat USB-kabels is het genoeg, maar je kunt het niet te gek maken.

We gaven net al even aan dat de Torrent tal van bevestigingspunten voor kabelbinders heeft. Om precies te zijn, zijn dat er volgens de handleiding zestien en Fractal levert zes straps mee, los van de vier straps aan de buitenkant. Drie lopen parallel aan de voorkant van boven naar beneden en houden onder meer de frontpaneelbekabeling op hun plaats. Twee lopen in de richting van de voeding en de laatste zit in het voedingscompartiment. Buiten de bevestigingspunten die in al gebruik zijn, tellen we nog ten minste twaalf ongebruikte bevestigingspunten.

Fractal Design Torrent

Aangezien de twee trays voor harde schijven achter het moederbord gemonteerd zijn, kun je wel bevroeden dat er volop ruimte voor kabels is. Tussen de moederbordplaat en het zijpaneel is volgens Fractal 32mm ruimte; nameten bevestigt dat.

Koelmogelijkheden

Voordat we naar ventilators en ruimte voor radiators kijken, moeten we de fancontroller vermelden. De Torrent heeft namelijk onderin een smal reepje pcb met vierpinsheaders voor negen ventilators. Een daarvan is bedoeld voor een cpu-ventilator en daarvan wordt de fanspeed ook aan het moederbord gerapporteerd als je de middelste uitgang op de cpu-fanheader van het moederbord prikt. De overige acht zijn reguliere pwm-aansluitingen. Het geheel wordt gevoed door een 12V-aansluiting met SATA-voedingsstekker. De controller kan maximaal 36W vermogen leveren, ofwel 3A.

Al die ventilators kun je in de Torrent formeel niet eens kwijt. Er is plaats voor zeven stuks, los van de cpu-koeler. Aan de voorkant is ruimte voor drie 120mm- of drie 140mm-fans, waarvoor je een meegeleverde bracket (eigenlijk twee) nodig hebt om ze te bevestigen. Standaard zijn daar twee 180mm-fans voorgeïnstalleerd. Onderin zijn drie 140mm-fans voorgemonteerd en desgewenst kun je die vervangen door 120mm-exemplaren. Ook deze zijn gemonteerd op een bracket, die met twee schroeven eenvoudig is te verwijderen, als er tenminste geen ventilators aan de voorkant zitten. Als dat wél het geval is, blokkeren ze het verwijderen van de bodembracket. Een klein minpuntje dus, waar je waarschijnlijk zeer zelden tegenaan zult lopen.

Fractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design TorrentFractal Design Torrent

De zevende ventilator kun je achterop monteren. Standaard is er daar geen voorgeïnstalleerd; de Torrent werkt dus met (flinke) overdruk in de behuizing. Je kunt voor een 120mm- of 140mm-exemplaar kiezen. Zowel de ventilators aan de voorkant als die aan de onderkant worden met een groot stoffilter tegen binnendringend stof beschermd.

De fanposities kun je uiteraard inwisselen voor radiators. Voorin is plek voor radiators op basis van ventilators van 120mm tot 360mm en met 140mm-fans kun je 420mm-rads inbouwen. En omdat de Torrent ook 180mm-fans kwijt kan, kun je ook een 180mm- of 360mm-radiator met dergelijke ventilators kwijt. Onderin ben je 'beperkt' tot radiators tot 360mm of 420mm met 120mm- of 140mm-fans. Achterop kun je desgewenst nog een 120mm- of 140mm-radiator kwijt.

Geluidsmetingen

We hanteren grosso modo dezelfde testmethode als bij onze testreview. We hebben geprobeerd behuizingen die in een vergelijkbaar segment, ruwweg tussen de 150 en 200 euro, bij elkaar te zoeken als vergelijkingsmateriaal. Daarbij zijn we op de grote variant van de NZXT gekomen, de H710i, de nog steeds pittig geprijsde Silent Base 802 van be quiet, de Corsair 5000X, de Fractal Design Define 7 en de immer populaire PC-O11 van Lian Li. De FD Define en Silent Base 802 hebben we in de open configuratie getest, aangezien het niet direct een eerlijke vergelijking zou zijn een geluidsarme configuratie tegenover een high-airflowkast te zetten. Aangezien de Lian Li zonder ventilators wordt geleverd, hebben we geen resultaten van stockfans van die kast; enkel resultaten met de Noctua-fans.

We beginnen met de geluidsproductie, die we meten met de meegeleverde ventilators en met onze eigen Noctua-fans om appels met appels te vergelijken.

De Torrent is met zijn meegeleverde ventilators op vol vermogen - ze draaien dan op 1600rpm - een behoorlijk luide kast. Een stofzuiger is het niet, maar je wil niet continu naast een kast zitten die dik 46dB(A) produceert. Zet je die ventilators op hun lage stand, met 7V voedingsspanning en een toerental van slechts 500rpm, dan daalt het geluidsniveau tot een lekker zachte 27,5dB(A). Daarmee is de Torrent niet de stilste, maar het is ook de enige kast die met vijf ventilators is uitgerust; de luidere 5000X heeft drie ventilators aan boord, de H710i vier, de SB 802 en Define 7 beide ook drie, en de PC-O11 geen.

De open constructie is uiteraard gemaakt voor optimale airflow en dat betekent dat de ventilators weinig afgeschermd worden. Dat zien we aan de geluidsproductie met de Noctua-fans geïnstalleerd. De Torrent is met zowel drie als vier ventilators gemonteerd de minst stille optie, hoewel de 5000X aardig in de buurt komt met vier ventilators geïnstalleerd.

Dat zien we ook terug in de instellingen van onze ventilators om vaste geluidsniveaus van 30, 35 en 40dB(A) te halen. De ventilators draaien in de Torrent het langzaamst om die niveaus te halen, hoewel de O11 van Lian Li met vier ventilators één stapje langzamer draait om 40dB(A) te produceren.

  • Toerentallen fans
  • Spanningen fans ​​​​​

Testresultaten: high-end systeem

We kijken eerst naar de temperaturen met ons high-end testsysteem. Dat simuleert een gamesysteem met een dikke videokaart en krachtige processor. De videokaart is gebouwd rondom de koeler van een RTX 3090 en verstookt 350W, terwijl de processor 200W met Noctua NH-U12A-koeler voor zijn rekening neemt. Samen met de overige componenten, zoals ssd, vrm, geheugen en chipset, genereert dit systeem 577,5W aan warmte.

Al dat vermogen is geen enkel probleem voor de Torrent, zo blijkt. De systeemtemperaturen, die we op drie punten meten, blijven met de stockfans op 12V en 7V minstens vijf graden lager dan bij de beste concurrent. Ook met de Noctua-configuratie van vier identieke ventilators blijft een verschil van een graad of drie met de NZXT 710i gehandhaafd.

De videokaarttemperaturen liggen veel dichter bij elkaar, maar de processor kan met de stockfans de warmte weer aanzienlijk beter kwijt en ook met de Noctua's blijft een significant verschil overeind. Ook de chipset en ssd worden stock veel beter gekoeld, met bijna zes graden verschil met de concurrentie voor de chipset. De ssd blijft ook een paar graden koeler.

Het geheugen en de vrm worden eveneens een stuk beter gekoeld, hoewel de vrm achter de cpu-koeler toch nog vrij effectief wordt afgeschermd tegen airflow door de processorkoeler en de videokaart. Desalniettemin zijn opnieuw vooral met de stockfans veel lagere temperaturen mogelijk.

  • Temperaturen voor de cpu-koeler
  • Temperaturen achter de cpu-koeler
  • Temperaturen boven de gpu

  • Processortemperatuur
  • Videokaarttemperatuur
  • Chipsettemperatuur
  • Ssd-temperatuur

  • DDR4_1-temperatuur
  • DDR4_2-temperatuur
  • VRM_1-temperatuur
  • VRM_2-temperatuur

Testresultaten: basissysteem

Met het basissysteem simuleren we een gamesysteem dat meer mainstream is. De videokaart is opgetrokken rond een RTX 2060-koeler en verstookt slechts 150W. Ook de processor doet het rustiger aan met 100W, dat nog steeds door de NH-U12A wordt afgevoerd. We bouwen drie systeemventilators in, twee onderin en de derde voorin. De overige vermogens zijn ongewijzigd. Het totale vermogen is dan 277,5W.

Met minder vermogen om te dissiperen zijn ook de verschillen tussen de Torrent en zijn concurrentie kleiner. De systeemtemperaturen schelen met stockfans zo'n twee tot vijf graden en met een gelijk speelveld van drie Noctua-fans is daar in de regel minder van over.

De processor blijft met stockkoelers ook twee tot vier graden koeler dan de concurrentie en we zien ook dat de videokaart zelfs met identieke ventilators toch aanmerkelijk koeler blijft in de Torrent. Ook de kleinere componenten als chipset, ssd, geheugen en vrm's blijven weer koeler, zeker met de stockfans van de Torrent.

  • Temperaturen voor de cpu-koeler
  • Temperaturen achter de cpu-koeler
  • Temperaturen boven de gpu

  • Processortemperatuur
  • Videokaarttemperatuur
  • Chipsettemperatuur
  • Ssd-temperatuur

  • DDR4_1-temperatuur
  • DDR4_2-temperatuur
  • VRM_1-temperatuur
  • VRM_2-temperatuur

Temperatuurverloop

We loggen alle data en geven de 95e percentielwaarden weer in de grafieken. Die data kunnen we echter ook visualiseren en sommigen hebben daarom verzocht. Daarom geven we in enkele grafieken het temperatuurverloop van de Torrent-behuizing weer over tijd.

High-end systeem

Basissysteem

Conclusie: zachtjes aan

We kijken eerst naar de resultaten en hoewel opvalt dat de Torrent een behoorlijk luide kast is, hoeft hij dat niet te zijn. Er is namelijk nauwelijks reden om de ventilators vol te laten draaien, want ook op de langzaamste stand, met 500rpm, blijven alle componenten van het high-end systeem koeler dan bij de concurrentie op vol vermogen. Nou ja, zo goed als, want de eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat de videokaart in de Silent Base 802 een graadje koeler blijft en ook een van de vrm's is een paar tienden van een graad koeler in die kast. Let wel, dat is met de ventilators van de 802 op 12V ingesteld en de geluidsproductie is dan ook een stuk hoger. Hetzelfde geldt overigens voor ons basissysteem; de videokaart en vrm zijn marginaal koeler in de 802 met stockfans op 12V dan in de Torrent met stockfans op 7V.

Met onze Noctua-fans geïnstalleerd koelt de Torrent nog steeds in alle gevallen beter dan de geteste concurrentie. Dat is significant, want veel eerlijker kunnen we niet testen, aangezien we dezelfde ventilators gebruiken en de geluidsproductie van de systemen instellen op vaste waarden. We kunnen niet anders concluderen dan dat de koeling en airflow van de Torrent gewoon erg goed doordacht zijn. De geluidsproductie is wel hoger dan bij vrijwel elke andere kast, maar dat is inherent aan de open constructie.

Dan die constructie. Fractal Design heeft flink nagedacht over een optimale airflow en dat vertaalt zich in een behuizing die anders is dan andere. Het doet denken aan de Silverstone Raven-serie, met het chimney- of schoorsteeneffect, waarbij verschillende ventilators van onder naar boven blazen. Bij de Torrent hou je echter de conventionele positionering van het moederbord. De afwerking is overal dik in orde, met keurige powdercoating, stevig genoeg staal, geen scherpe randen en voldoende inbouwopties. Een aparte drivecage voor 3,5"-drives zullen weinigen nog missen, te meer daar je nog twee grote schijven kwijt kunt. En als je behoefte aan meer opslag hebt, kun je vier 2,5"-ssd's kwijt.

Wat prijs betreft is de Torrent niet goedkoop, maar dat zijn weinig behuizingen uit Fractal Designs hogere segment. De kwaliteit is er naar en ook over de featureset mogen we niet klagen. Fractal levert voor de instapprijs namelijk vijf ventilators mee, waarvan twee 180mm- en drie 140mm-exemplaren. Dat zijn prima pwm-fans, die in de losse verkoop pakweg 100 euro kosten. De rgb-fans kosten je ongeveer 140 euro. In dat licht is de Torrent helemaal zo duur niet, zeker als je kijkt naar de koelprestaties van die vijf ventilators. En zolang je ze maar lekker op 7V laat draaien, met de ingebouwde fancontroller geen probleem, is de behuizing meer dan acceptabel stil.

Met meer dan uitstekende koelprestaties en prima geluidseigenschappen (dus niet op vol vermogen) is de Torrent een fijne behuizing om een high-end systeem in te bouwen. Over het passen van componenten hoef je je weinig zorgen te maken, en de bouwkwaliteit en features zijn zoals we van de Zweden gewend zijn. Als je de meegeleverde ventilators meerekent, valt ook de prijs mee. Dan hoeven we alleen nog te hopen dat de uitgestelde introductie betekent dat er daadwerkelijk voorraad is en de Torrent tegen adviesprijs of eronder verkocht kan worden.

Laagste prijzen voor: Fractal Design Torrent Black Solid
Winkel Beoordeling Prijs Totaal

CAPS

€ 178,90

€ 182,85

Kostenoverzicht

Productprijs
€ 178,90
Pakketpost Nederland
€ 3,95
iDeal
€ 0,-
Totaal
€ 182,85

Bekijk

ALTERNATE.nl

€ 179,-

€ 184,95

Kostenoverzicht

Productprijs
€ 179,-
Pakketpost tot 10 kg
€ 5,95
iDeal
€ 0,-
Totaal
€ 184,95

Bekijk

Max ICT B.V.

€ 181,17

€ 186,12

Kostenoverzicht

Productprijs
€ 181,17
Pakketpost vanaf € 99,-
€ 4,95
iDeal
€ 0,-
Totaal
€ 186,12

Bekijk

NBB.com

€ 184,99

€ 184,99

Kostenoverzicht

Productprijs
€ 184,99
Opsturen
€ 0,-
iDEAL
€ 0,-
Totaal
€ 184,99

Bekijk

Proshop.nl

€ 186,42

€ 195,41

Kostenoverzicht

Productprijs
€ 186,42
Opsturen
€ 8,99
iDEAL
€ 0,-
Totaal
€ 195,41

Bekijk

Lees meer

Reacties (89)

89
89
55
3
0
28
Wijzig sortering
Op zich een mooie kast, wel prijzig, al zitten er 5 fans in.
Dan vind ik mijn Be quiet! Pure Base 500DX met 3 stille 140mm fans, glazen paneel, voldoende airflow en subtiele RGB een betere keus voor 90,- ;) :)
Fractal is niet meer wat het was helaas en dat is erg jammer.
De kernfilosofie lijken ze nu definitief losgelaten te hebben: dichte zakelijke kasten gericht op stilte & tegen een goede prijs/kwaliteit verhouding.

De prijs rechtvaardiging in deze review dat er 5 fans inzitten is wel kul imho.
Niet zo lang geleden werd een Define R5 verkocht voor €100 euro inclusief 3 2 goede 14cm fans.
In dat model zitten ook 3 kooien: 1x voor de drive bays en 2x voor de 3.5" / 2.5" schijven.
Het lijkt mij dus niet dat een 'lege' kast als de Design Torrent nou zoveel duurder is om te maken.
Vergelijk het eens met de €200 kostende Phanteks Evolv X.
Ook een flinke prijs, maar daar staat tegenover dat de meeste panelen van 3mm geanodiseerd aluminium zijn gemaakt. Ik snap dat het voor dit frontdesign plastic eigenlijk de enige (betaalbare) optie is, maar maak de prijs daar dan ook naar.

Ik heb ook de Fractal R6 gunmetal edition (destijds €120 met 3 goede fans) gehad en ben sinds een jaar geleden op de Meshify S2 (€140) overgestapt.
Over de prijs/kwaliteit van de Meshify S2 ben ik ook teleurgesteld:
  • goedkope moederbord schroefjes die haast geen flens hebben
  • geen trilling dempende matten op de zijpanelen (wat overblijft is het typische blikstaal van 1mm).
  • verflaag dat erg goedkoop aandoet (grof van structuur, de R6 had een mooie dikke gladde coating).
Het lijkt erop dat Fractal zich nu wil profileren als een 'high end' merk, zonder de nadruk te leggen op de kwaliteit en meer op design poespas & $$$.
Sommige dingen waren vroeger wel beter, zoals de bouwkwaliteit van de Antec P180 _/-\o_

En tweakers.net, waarom wordt de prijs niet als groot minpunt genoemd?
€180 is toch totaal scheef wanneer er zoveel plastic wordt gebruikt voor de bovenkant & front en de metalen zijpanelen geen trilling dempende matten hebben?
Jullie mogen daar wel eens kritisch over zijn en daar punten voor aftrekken.
Dit is echt geen excellent award waard, ook al koelt het een beetje beter.

[Reactie gewijzigd door CMT op 22 juli 2024 14:05]

Ik vind het juist een goede zaak dat Fractal afstapt van zijn 'copy-paste' door elke keer dezelfde kasten uit te brengen met minieme veranderingen. Ze waren mooi strak en goede kwaliteit maar de cable management is erg matig en de koelprestaties al helemaal. Leuk voor een zelfbouw zakelijke PC als die markt nog bestaat maar niet voor een flinke CPU en GPU en/of iemand die wat bijzonders op het bureau wil.

De laatste tijd bouwen ze mooie kasten, die er vooral anders uit zien dan de meute. Denk aan de Meshify series. Waarna andere kastenboeren dat weer kopiëren.

Waarom er 5 fans in zitten wordt in de volgende video goed toegelicht en aangetoond. Er is wel degelijk over nagedacht: https://www.youtube.com/watch?v=HBxo2_lwKps

Maar inderdaad, al is de kast toch zo goed en innoverend met leuke slimmigheidjes en goeie bouwkwaliteit, hij blijft geen 180 euro waard. Zeker niet nu er goeie kasten zijn rond de 100-150,- De tijd dat je 150 euro neerlegt voor een puur plastic prulding zoals een Corsair 600T die resoneert aan alle kanten zijn we gelukkig voorbij.
Ik denk dat veel mensen goed ontwerp en goede bouwkwaliteit nogal eens door elkaar halen.
Heb hier meerdere Fractal kasten gehad. Ontwerp is goed, bovengemiddeld zelfs. Bouwkwaliteit is echter om te huilen met al dat harde en fragiele plastic. Als je dan naar Phanteks kijkt krijg je bij de meeste kasten een 'tank' qua bouwkwaliteit, zelfs het plastic dat erin verwerkt zit is oerdegelijk t.o.v. Fractal.

Fractal leunt nog altijd op de naam die ze hebben opgebouwd in een ver verleden. Inmiddels zijn ze links en rechts ingehaald, zeker wanneer het op bouwkwaliteit aankomt maar ze lijken een hele schare trouwe klanten/fans te hebben die overduidelijk andere merken nooit een eerlijke kans hebben gegeven.

Ik vind deze kast qua design en ontwerp juist wel geslaagd maar die plastic bovenkant kan echt niet in deze prijsklasse.

[Reactie gewijzigd door Pietjeball op 22 juli 2024 14:05]

Er valt wel wat voor te zeggen dat ze elke jaar een iteratie uitbrachten, maar niet over de hoeveelheid aanpassingen nee. Dat vond ik ook erg flauw en geldklopperij.
En een fatsoenlijke aan/uit knop ontwerpen was tot nu toe een technologische uitdaging voor Fractal.
Ik weet niet of ze dat nu wel eindelijk goed voor elkaar hebben.

Wat koeling betreft en kabelmanagement waren de kasten juist wel goed?
Ik kan mij er niet in vinden dat ik ooit problemen heb gehad om de kabels netjes weg te werken.
Genoeg ruimte, doorvoeren en fijne klittenbandjes.
Qua koeling was het ook heel goed. Het deurtje zorgt wel voor verlies in airflow, maar dat valt wel mee eigenlijk. Ik heb dat eens vergeleken met open (i.c.m. waterkoeling: frontrad) en het kwam neer op ca. 300 rpm 'verlies' van de fans om dat te compenseren
Het is wel van belang om alles af te sluiten waar valse lucht aangezogen kan worden.
Iets wat ze nu éíndelijk lijken te doen aan de voorkant van de Fractal Torrent.
Verder is het van belang om te zorgen voor een slimme airflow.
Bruteforce een overdruk creëren kan iedereen wel, maar het geeft onnodig extra herrie en is inefficiënt.
Het is juist verstandig om de inlaat en uitlaat op elkaar af te stemmen zodat ze in tandem werken met een lichte overdruk in de kast. En niet overal gaten maken.

De Fractal Torrent vind ik nou niet innovatief, het is hooguit een herordening van de kast. De voeding bovenaan hadden we 20-25 jaar geleden (diende toen semi als uitlaat).
Fans op de bodem bestaat ook al een tijdje, dus tja.
Niet dat het een slechte kast maakt, maar ook niets speciaals in mijn ogen.

Innovatief zou zijn wanneer er een intelligent koelsysteem ingebouwd wordt dat de overdruk in de kast kan meten en de fans daarop afregelt.
Of iets dat al eerder gedaan is, maar zeer effectief is om resonanties te bestrijden: een CLD sandwich voor de panelen (mochten we ooit weer uit het glas tijdperk komen).

Maar volgens mij lees je niet goed wat ik kul vind aan de fans, het is de prijs rechtvaardiging van tweakers.net, niet het feit dat er 5 stuks in zitten ;).
Mijn R5 kast had maar twee fans, maar ik snap je punt wel. Het prijsverschil is behoorlijk. Het vroegere, strakke design werd en wordt door velen als saai ervaren, maar in mijn ogen was het juist stijlvol. De R4 deed het daarin wmb zelfs beter dan de R5. Ik ben geen zestienjarige meer die cool points moet ontlenen aan de vormgeving van zijn pc. Tenzij de kast zo speciaal (met goede materiaalkeuze) is dat ze door kan gaan voor een kunstobject in mijn woonkamer, heeft een strakke kast de voorkeur.

Fractal Design was daarvoor een perfecte keuze, maar als dit soort designs de nieuwe norm is, dan haak ik af.
Sorry, je hebt gelijk! Ik heb de post even aangepast.
Maar de R6 heeft dat wel en die kostte €120. Ook bevat deze kast véél neer metalen onderdelen zoals kooien, dekplaat, shroud etc.

Het strakke no-nonsense ontwerp was voor mij ook de reden om juist voor Fractal te kiezen.
Ze waren toen een van de weinigen die niet meegingen in de rage van steeds meer open (lekke) pimp kasten of kerstmisverlichting. Kasten die echt op stilte gericht zijn bestaan nu dus niet meer :'( .

Misschien dat de hoeveelheid coilwhine van de huidige 300W videokaarten de ontwerpers tot inkeer zullen brengen.
Gelineariseerd op temperatuur en geluidsniveau, is het namelijk een keuze tussen gesloten kast met fans op een hoger toerental (pakweg 300 rpm meer) of zoveel mogelijk open met fans op een lager toerental. In het laatste geval worden alle geluiden van de onderdelen totaal niet gedempt.

En daar besteden ze in de reviews helaas geen aandacht aan. In plaatst daarvan wordt het 'geluidsniveau' gereduceerd tot een pietluttig A-gewogen getalletje.
Leuk voor de statistieken, maar niet representatief over wat nu echt stil is :O .

Vroeger kreeg ik van anderen wel eens de opmerking of mijn PC wel aanstond, zo stil was het.
Ben het hier wel mee eens, voor 20€ meer heb je zelfs een (cliché) o11 dynamic XL. Danwel zonder fans, maar ik weet gedeeltelijk en denk dat de meesten de fans toch vervangen. Zelf zou ik altijd voor een lege kast gaan.
Dat is ook zeker een mooie kast als je voor extra fans/ RGB wilt gaan :)
Ik ben ook super blij met mijn 500DX :) Die RGB had ik helemaal niet verwacht en was een hele fijne verrassing toen ik hem voor de eerste keer aan deed!
Behuizing vind ik niet mis, heb nu een meshify c. Maar en voeding aan de bovenkant, dan geef je dus extra warmte aan de voeding. Ok vroeger was dit de normaalste zaak van de wereld. Maar er zal toch wel wat extra warmte in de voeding komen. En de koelprestaties mogen uitstekend zijn voor de rest, het is de voeding waar ik me zorgen over maak, die zal wat warmer lopen
Ja precies, ik heb al een aantal jaren geen eigen PC meer gebouwd, maar in mijn Cooler Master behuizingen zat 'ie altijd bovenin. Dat is dus tegenwoordig anders?

De voeding produceert ook warmte, die warme lucht wil omhoog dus lijkt me bovenin een prima plek: de warme lucht kan gelijk omhoog weg. In theorie dan.
Voeding zit tegenwoordig onderin (achterin), en meestal "op zijn kop" zodat die altijd verse lucht heeft van beneden.
en meestal "op zijn kop"
De fan zat altijd al aan de onderkant..
Aan de onderkant wel ja. Maar het lijkt natuurlijk op zijn kop omdat de fan niet meer naar de binnenkant van de kast gericht word. In die zin zit die op zijn kop.

[Reactie gewijzigd door Septimamus op 22 juli 2024 14:05]

wat een rare beredenering... De voeding wordt alleen verplaatst, niet omgedraaid.
Als je uit gaat van het perspectief van de voeding wel ja. Als je uitgaat van het perspectief in de kast is het wat anders.
<opa vertelt>
Nope. Absoluut niet. De laatste tien jaar of zo wel ja, met goede reden. Maar daarvoor zaten voedingen zo goed als standaard bovenin.
Nog langer geleden deed elke fabrikant zelf maar wat, voor we standaarden zoals ATX hadden.
</opa vertelt>
Nope. Absoluut niet. De laatste tien jaar of zo wel ja, met goede reden. Maar daarvoor zaten voedingen zo goed als standaard bovenin.
Ik heb momenteel meerdere computers met de PSU bovenin maar "De fan zat altijd al aan de onderkant.." (van de PSU).
Vorige PC 6 jaar geleden gemaakt en toen was de voeding ook al onderin hoor, is echt niet iets van tegenwoordig
Er was een tijd, zo'n 10 jaar en verder terug dat ze vaak boven zaten tot altijd boven zelfs als je verder terug de tijd in gaat.
Het is een wat oudere Cooler Master toren, nog steeds een mooi ding. In de tussentijd wel een keer mijn PC opnieuw opgebouwd, maar dezelfde tower gebruikt. Dus wat mij betreft zitten ze altijd bovenin, die voedingen :)

Vroeger veel PC"s gebouwd, maar inmiddels alweer jaren niet meer eigenlijk.
klopt ik heb een Coolermaster CM690II nou die is al behoorlijk oud
en toch die voeding onderin, voeding bovenin lijkt me trouwens erg onhandig met het assembleren van al die stekkers naar Mobo maar goed
de manier waarop voedingen lucht aanzuigen en uitstoten is niet omhoog maar naar achter. ongeacht of je hem bovenin of onderin monteert. voor 'koele' voedingen is een case met voeding onderin dus echt beter, want zuigt lucht aan van buiten de case, en blaast uit naar achter.
zeker met de hogere hitteproductie van moderne chips (cpu en gpu) lijkt het risico op serieus meer warme lucht richting voeding bij cases met de voeding boven vrij reëel.
het is de voeding waar ik me zorgen over maak, die zal wat warmer lopen
Waarom maak je je daar zorgen over?
Waarschijnlijk ook doordat de cpu's en gpu's van tegenwoordig veel warmte produceren en met een voeding bovenin wordt je ook bepaald niet vrolijk van.
Denk je niet dat dit te verhelpen is met een exhaust fan in de achterzijde? Verder merk ik dat efficiente PSU's pas onder zware belasting de fan aandoen. De componenten kunnen het kennelijk aan. Als hij te warm wordt zal de fan ongetwijfeld gaan spinnen, al weet ik niet hoe de ventilatoren in voedingen worden aangestuurd.
Waarom niet? Warmte stijgt toch op?
Voeding onder = Warmte door de kast heen?
Als de voeding boven zit met de fan aan de onderkant zuigt deze alleen maar warme lucht aan van bijvoorbeeld de videokaart en de CPU cooler. Als de voeding aan de onderkant van de kast zit met de fan onder zoals het hoort dan zuigt hij frisse lucht van de onderkant aan en wordt het er onder het moederbord alweer uitgeblazen aan de achterkant, blijft veel koeler dan.
Voeding heeft toch niet zoveel last van "warme lucht" van de ander onderdelen? Toen ik in 2008 mijn laatste systeem in elkaar zette was het vrij normaal om de voeding bovenin te hebben.

Daarbij is het wel nieuw voor mij dat de onderkant "open" is voor aanvoer van koude lucht. Hebben voedingen tegenwoordig dan ook stoffilters, of zorgt de kast (veelal) hiervoor?
Klopt een stoffilter zit tegenwoordig vaak onderin de kast. Warme lucht van een GPU die 85 graden is en omhoog stijgt is echt wel te merken in je voeding. De levensduur van de voeding die onder een behuizing geplaatst is zal ook vast langer zijn, koelere componenten werkt vaak beter voor een langere levensduur.

In 2008 was inderdaad bijna alles nog met de voeding boven, na die tijd zijn mensen toch wel op wat slimme ideeën gekomen. Voor de rest lijkt het nog erg op die tijd ;)
Met de naam "Torrent" kun je het woord "Retro" maken. :+
De voeding wordt dus niet mee genomen in de de test voor de behuizingen. Aan de ene kant begrijp dat wel, maar aan de andere kant gaat het hier specifiek om een kast met een top mounted voeding en een geperforeerde PSU shroud. Dit heeft toch wel degelijk effect op de temperatuur van de voeding. Niet voor niets is de standaard bottom mounted zodat koele lucht wordt aangezogen.
Als je de voeding gewoon met de fan naar beneden monteert, zal de kast wat extra warmte/vermogen weg te werken hebben idd. Gezien de koelprestaties denk ik niet dat je capaciteit tekort komt om 30W of 50W extra te dissiperen (ik ga even uit van een Gold-voeding van pakweg 600W die in z'n ~90% rendementsbereik werkt). En de extra warmte in je voeding zal ook wel meevallen, als de behuizingtemperatuur een delta van een graad of zes boven ambient heeft...
En idd, we nemen geen voeding mee in de opstelling (de uitsparing aan de achterkant vullen we overigens wel met een afdekplaatje om oneerlijke luchtstroom te voorkomen), want er is geen 'modelvoeding' uitvoerbaar, met alle verschillende rendementen, koelers, semi-passieve inschakelpunten etc.
Als je de voeding gewoon met de fan naar beneden monteert, zal de kast wat extra warmte/vermogen weg te werken hebben idd.
Hoe dan? De warmte van de voeding gaat toch direct de kast uit?
Er zal een deel lucht over de componenten gezogen worden de voeding, en die zullen dus ook extra warmte te verduren krijgen, met als gevolg dus ook warmer blijven. Met als resultaat dat je voeding warmer zal lopen dooe de extra warmere lucht die aangezogen zal worden. Nu dit zal pas gebeuren na langere tijd waarbij alles wat warmer zal worden zoals tijdens gamen bijvoorbeeld of met videobewerking ofzo. Bij normaal gebruik zal er niet zoveel verschil zijn. Maar voedingsfan (als er eentje is) zal het harder te verduren krijgen en wat meer moeten spinnen. Als je de voeding onderaan plaatst dan zuigt die alleen lucht van buiten de kast aan. En zal je voeding dus koeler draaien.

Nu vroeger heb ik genoeg pc's in elkaar gestoken, waar het normaal was dat de voeding bovenaan was. Er was toen niks anders voor handen. Maar het is logischer om dit onderaan te zetten, zo hoeft je kast alleen maar de rest weg te werken. En kan je eventueel nog een koeler bovenaan plaatsen ofzo. Nuja ik hoef ook geen pc met 500 koelers er in, 1ntje achteraan, 1ntje vooraan is al meer dan genoeg. Maar zelf zou ik dus nooit nog een kast kopen waar er bovenaan een voeding zit. Tenzij er echt niks anders meer op de markt is
convectie/conductie/straling werken nog steeds, ook als een fan het niet actief naar binnen pompt, maar idd, de kast zal niet heel veel harder moeten werken, en de voeding met ambient temps in deze kast ook niet echt.
Glas aan beide kanten? Waarom zou je de achterkant van de moederbord tray willen zien?
Bedoelde echt de kast gespiegeld. In mijn huidige opstelling staat de glazen wand naar de muur gericht :O
Mijn behuizing is gespiegeld maar die heeft alsnog maar aan één kant glas.
Welk type behuizing is dit? Glas aan één kant is prima hoor :)
Ik heb een Be Quiet Dark Base 700.
Zoek naar een BTX kast, dit is een gespiegelde ATX kast.
Ik zie geen mesh zijkant? Of is dat straks misschien een optie? Ik vind het een mooie behuizing, maar dat is iets wat ik dan wel zou willen.
nee, alleen glas of staal voor de zijpanelen, maar in staal kun je met je kolomboor he-le-maal los natuurlijik :)
nee, alleen glas of staal voor de zijpanelen, maar in staal kun je met je kolomboor he-le-maal los natuurlijik :)
Das waar, maar wel een stuk moeilijker dan als hij van aluminium was.

Ik vind al dat plastic niet mooi, en doet heel goedkoop over, ik snap niet dat mensen al dat plastic nog mooi vinden, ik heb juist een kast die niet groot is en dat er evengoed nog een normale ATX MB in past, en ruimt nog is voor een 240x30mm radiator bovenin, en een 120x45mm of 60mm radiator achter in, en het meeste van die kast is van aluminium en de twee zijkanten zijn van 3.0mm tempered glass .

Gamers Nexus heeft een video review gemaakt van de Fractal Design Torrent, die erg positief is voor Fractal Design.

[Reactie gewijzigd door AmigaWolf op 22 juli 2024 14:05]

bij de geluidstest mis ik enkel nog een mannier om praktijkresultaten te testen. Kasten gelijk deze met een goede airflow zijn in praktijk vaal stiller dan de echt stille cases doordat de fans minder hard moeten draaien om alle onderdelen op een deftige temperatuur te houden. Als je alle fans laat draaien moet je geen testen boven halen, dan weet ik ook wel dat een case met 5 fans veel geluid kan maken, ik wil voornamelijk weten hoeveel geluid er zal zijn indien er een deftig systeem is ingebouwd en aan het draaien is...
De 35/40 dba tests met noctua fans zijn in dit geval een goede indicatie.

Probleem is dat goede resultaten met gestandariseerde fans geen garantie zijn dat het met de stock fans ook zo zal zijn, dus deze tests met stock configuratie zouden wat mij betreft zelfs de voorkeur verdienen boven met de noctua.
Helaas geen foto’tje van een kast met een systeem erin. Qua referentie van grootte’s (vooral RTX3xxx) is dit zeer welkome informatie! Hebben jullie toevallig nog een foto’tje geschoten bij de testen?
rsnubje Testlabcoördinator @Kecin18 augustus 2021 19:46
Helaas niet. Normaal doen we dit nog wel eens, maar de tijd was een beetje krap.
Met test setup erin (ITX) is het ook niet heel veelzeggend denk ik.
Wellicht een stomme vraag, maar zijn er ook pc's met de glazen wand aan de andere kant? Gespiegeld dus.
Ja, er zijn zelfs kasten met twee glazen panelen.
Mijn phanteks evolv X heeft aan beide kanten een glazen paneel..maar die kan langs de achterkant dan ook nog een bijkomend itx systeem huizen.
Ik ben wel onder de indruk van die stock fans! Ik gebruik nu 2 industrial 120mm noctua fans op 20% en 40% kracht in idle, met 40% als max icm wat andere 120mm noctua fans. Hoor je niet en koelt ook super. Maar Fractal Design maakt dus fans die beter koelen dan Noctua :o

Wat ik mis bij huidige PC kasten is dat er bij bijna geen 1 een case fan aan de zijkant kan worden geplaatst zoals bij m'n intertech k1... Helpt wel als de GPU een koude luchtstroom krijgt.
Maar Fractal Design maakt dus fans die beter koelen dan Noctua :o
Waar haal je dat vandaan? :?

Hier zelf al jaren een Fractal Design Mini C. Heerlijke kast. Zaten 2 fans bij.
Heerlijke dingen, inderdaad. Volgens mij gebruiken ze nog steeds dezelfde fans in nieuwere kasten.

In die uATX kast pst zelfs netjes een dikke Noctua D15 CPU koeler. Die zit er dus ook in. :D
En een flinke videokaart (tot 335mm) gaat ook gewoon lukken, maar no way dat ik die nu ga kopen. Maar dat is offtopic. :P

Heb wel nog zo'n 120mm NF-S12B redux-1200 van Noctua erbij gezet. Extra uitlaat kan nooit kwaad.

Ik snap niet waar je vandaan haalt dat FD-fans beter zijn dan die van Noctua.
Niets te klagen over de meegeleverde fans van FD, maar uit eigen ervaring durf ik toch wel te stellen dat Noctua het toch echt wel een stukje beter doet.
Nou omdat in de tests de stock fans de cpu en gpu koeler hielden dan de Noctua koelers.
Je hebt gelijk. Ik keek weer eens even niet goed. In al die tests doet (zeker op 12V, wat niemand doet natuurlijk) de FD fan setup het beter dan die met Noctua fans.
Schokkend. Misschien wilde ik het gewoon niet zien. :X :+

Ah well, sowieso zijn beide merken hier graag gezien in huis, dus kan niet fout gaan. :D

Edit: @DutchEZmoder Net GN video review gekeken. Deed me denken en de boel hier weer even checken. Enig idee wat voor Noctua fans er in de kast geplaatst zijn?

[Reactie gewijzigd door HMC op 22 juli 2024 14:05]

rsnubje Testlabcoördinator @HMC18 augustus 2021 21:35
NF A12x25 PWM bij ons.
Bedankt. d:)b
Kon het zo snel niet vinden.

Maar dan is het misschien ook niet zo vreemd dat de FD fans het beter doen, toch?

Dat is 2x180mm en 3x140mm.
Wat jij, @DutchEZmoder ?
rsnubje Testlabcoördinator @HMC19 augustus 2021 08:44
Nee, uiteraard. Maar zelfs noctua vs noctua komt deze kast er goed uit omdat de positioneren en de flow door de kast gewoon goed is, imo.
Ja 2x180mm zou wel voor betere airflow zorgen dan 3x140mm denk ik, en ook veel stiller. De fans kunnen net zo veel lucht verplaatsen met een lagere rotatie snelheid en zijn op die manier stiller.

Tijd voor behuizingen waar 180mm fans in kunnen :P
Nee. Enorm grote fans van FD verslaan normale 120ers van Noctua (en volgens mij ook geen 5 maar de review is niet echt duidelijk over hoeveel en de plaatsing van die fans... Zal wel ergens in een .plan staan maar vind het toch onhandig dat het hier niet staat). Dat is helemaal niet gek... Dat is hetzelfde als zeggen dat Intel veel beter is dan AMD omdat een 12 core van Intel sneller is dan een (budget) 4 core van AMD. Je moet wel appels met appels vergelijken.
Goed punt. De testverantwoording pagina mist, dus is het niet helemaal duidelijk hoe het getest is.

[EDIT] hoe we testen kun je op deze pagina vinden, zoals beschreven op de Feedback pagina.

[Reactie gewijzigd door rsnubje op 22 juli 2024 14:05]

De testverantwoording (waarover een aparte pagina met verwerkte feedback in de review staat) kun je hier lezen :)
En we vergelijken stock met stock, en noctua met noctua
Ja ik had niet door dat het 120mm vs 180mm was. Dat is wel een groot verschil inderdaad.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.