Wat gaat het nieuwe jaar ons brengen op auteursrechtengebied? Een geheel vrijblijvende blik in de glazen bol leert ons een aantal zaken. Sowieso zal er in 2010 geen film of muzieknummer minder worden gedownload, hoeveel downloadverboden er ook worden gesteld en auteursrechtenschenders er ook worden afgesloten. Het maakt niet uit hoeveel torrentsites hun deuren zullen sluiten, internetters blijven up- en downloaden. Afgelopen jaar was dat ook al zichtbaar: het aantal gebruikers van µTorrent is in 2009 verdubbeld, ondanks de strijd tegen torrentsites.
Het wordt anders als er een downloadverbod van kracht wordt; een dergelijk verbod, zeker in combinatie met straffen, zou mensen kunnen afschrikken, maar een downloadverbod zal er in 2010 nog niet van kracht worden. Ondertussen gaat de entertainmentindustrie in 2010 aan de slag met nieuwe verdienmodellen, om zo van de downloadende internetgebruiker een brave, betalende consument te maken.
Zonder The Pirate Bay wordt downloaden ook iets minder eenvoudig. Als die torrentsite - een van de grootste - het vonnis van de rechter in de zaak van Brein opvolgt, moeten voor 1 maart 2010 alle links naar inbreukmakend materiaal worden verwijderd. Bovendien moeten Nederlanders worden geweerd. Het is nog niet bekend of dat gaat gebeuren; Ernst-Jan Louwers, advocaat van de beheerders in de Nederlandse rechtszaak, wilde daar nog niets over kwijt.
Troebel is ook de uitkomst in de zaken van FTD en Mininova. De bodemprocedure die FTD tegen Brein heeft aangespannen loopt nog, en het is onzeker wanneer er schot in de zaak komt. We verwachten echter wel dat er dit jaar meer duidelijkheid over komt. Dat geldt ook voor de zaak-Mininova; het is nog niet zeker of de site in hoger beroep gaat tegen Brein; daar zullen we al vroeg in 2010 ongetwijfeld meer over kunnen melden.
Een hot issue in 2010 zal het debat over het downloadverbod worden. Hoewel het kabinet de entertainmentindustrie een aantal jaren gunt om met legale downloadalternatieven te komen, verwachten we dat de voor- en tegenstanders van een dergelijk verbod niet tot die tijd zullen wachten met het voeren van een debat over de kwestie.