John Carmack verlaat id Software, het bedrijf dat hij in 1991 hielp oprichten, om als chief technology officer te gaan werken bij Oculus VR, het bedrijf achter de vr-headset Oculus Rift. Carmack is na Todd Hollenshead de tweede topman die in korte tijd opstapt bij id Software.
In een persbericht meldt Palmer Luckey, oprichter van Oculus VR, de aanstelling van Carmack als chief technology officer. Palmer, die met zijn bedrijf de vr-headset Oculus Rift op de markt brengt, omschrijft Carmack niet alleen als een legendarische game-programmeur: "John is een van de grootste geesten van onze generatie, pionier, visionair en legende. Er zijn maar weinig mensen op de wereld die net zoveel bij kunnen dragen aan de Oculus Rift als John", stelt Lucky. Ook Carmack is enthousiast. Hij denkt dat virtual reality de komende jaren door gaat breken. Carmack stelt echter ook dat 'er nog veel moet gebeuren' aan de Oculus Rift. Hij heeft echter erg veel zin om aan de headset te gaan werken.
Carmack gaat werken vanuit zijn woonplaats Dallas. Oculus VR opent speciaal voor hem een kantoor daar. Carmack is al langer enthousiast. Nog in dienst van id Software toonde hij als eerste een prototype van de headset, tijdens de E3 van 2012, waar hij een select gezelschap Doom 3 liet spelen op de Oculus Rift.
John Carmack bevestigt in een mail aan Engadget dat hij id Software verlaat. Hij was niet alleen programmeur bij id Software, als medeoprichter was hij ook mede-eigenaar, tot het bedrijf in 2009 werd overgenomen door Zenimax Media, het moederbedrijf van uitgever Bethesda. In zijn tijd bij id Software was Carmack verantwoordelijk voor een aantal technische vernieuwingen. Zo leverde hij met Doom een belangrijke bijdrage aan de opkomst van gaming via internet. Hij leverde bovendien een belangrijke bijdrage aan de overstap van 2d-beelden naar 3d-graphics in games.
Carmack is de tweede topman die in korte tijd vertrekt bij id Software. In juni verliet ceo Todd Hollenshead het bedrijf, na een dienstverband van 17 jaar. Of er een verband is, is niet duidelijk, maar uitgever Bethesda bevestigde in april dat het ingegrepen heeft bij id Software. De ontwikkeling van Doom 4, de enige game die id in productie heeft, is eind 2011 stilgelegd, waarna het team van Bethesda opdracht kreeg om opnieuw te beginnen.