X-Bit Labs heeft van Intel vernomen dat de Itanium 2 Montecito met 24MB L3-on-die-cache zal worden uitgerust in plaats van 12MB zoals Intel eerst had aangegeven. Dit is de tweede keer dat het L3-cache van de opvolger van de Madison wordt vergroot, want begin dit jaar gaf Intel namelijk al aan het cache met 6MB te vergroten naar 18MB. Naast dit enorme cache heeft de Montecito ook twee cores aan boord. De processor zou ergens in het jaar 2005 op de markt moeten verschijnen en zal in 2006 of 2007 door de Tanglewood worden opgevolgd, die uit maximaal 16 cores bestaat:
Existing Itanium chips have 6MB of cache and are not capable of multithreading, in which multiple applications can be run simultaneously with no degradation to performance. The company has already said the chip will have two processors on a single piece of silicon, known as "dual core", and have 24 megabytes of cache. The Itanium chips crunch 64 bits of data at a time, compared with the 32 bits at a time processed by Intel's Pentium and Xeon servers.

Update:
Ondertussen hebben ook eWeek en InformationWeek het nieuws opgevangen en hebben daarop een aantal vragen aan Lisa Graff, verantwoordelijk voor de marketing van enterprise processors bij Intel, gesteld. Van haar kwamen ze te weten dat er bij het ontwerp van de architectuur van de Itanium rekening is gehouden met het plaatsen van meerdere cores op een chip. Daarnaast zouden de cores van de processor ook multithreading ondersteunen.
Volgens Graff is Intel niet erg tevreden met de plannen van Microsoft om de IA-32 Execution Layer pas in de tweede helft van 2004, als onderdeel van Service Pack 1 voor Windows Server 2003, uit te brengen. Daarom zijn ze aan het onderzoeken of Microsoft dit stukje software om x86-instructies uit te voeren niet los kan uitbrengen. Ook zou het mogelijk kunnen zijn dat ze dit overlaten aan de fabrikanten van complete Itanium-systemen.
Met de verkoop van deze systemen gaat het ondertussen ook een stuk beter. Er wordt namelijk verwacht dat er in de tweede helft van 2003, maar liefst 65% meer Itaniums worden verkocht dan in de eerste helft. Dit komt volgens Graff vanwege het feit dat er aan het einde van dit jaar ongeveer duizend applicaties beschikbaar zullen zijn. Halverwege 2004 zouden dit er zelfs 1500 moeten zijn. De verkochte systemen worden vooral gebruikt voor het databaseservers.
