Intel heeft vandaag twee zuinigere en goedkopere versies van de Itanium 2 uitgebracht. De eerste is een 1,4GHz-model met 1,5MB aan L3-cache. Deze chip gaat 1172 dollar kosten, terwijl voor een Itanium 2 op dezelfde kloksnelheid met 4MB cache ruim het dubbele betaald moet worden. Daarnaast is de eerste versie van low-voltage Deerfield-core uitgebracht op een snelheid van 1GHz en een L3-cache van 1,5MB. Door de mindere specificaties en het lagere voltage is het stroomverbruik van de chip flink gedaald. Het maximum wordt door Intel op 62 Watt gezet, terwijl zijn grote broers tussen de 90 en 130 Watt kunnen gebruiken. Deze chip gaat 744 dollar kosten.
Intel hoopt dat de nieuwe modellen de verkoopcijfers een nieuwe stimulans zullen geven. Het sterk verminderde stroomverbruik en naar verhouding zeer lage prijs van de Deerfield-core, alsmede het feit dat er steeds meer IA-64-software beschikbaar komt, zal volgens Intel de interesse van een hoop potentiële kopers opwekken. Met name onder de bouwers van workstations en lichtere servers (blades) hoopt het bedrijf nieuwe klanten te vinden. Het zal in dat segment echter niet alleen concurrentie ondervinden van AMD, maar ook van zijn bloedeigen Xeon- en Pentium-producten.
De vraag is namelijk in hoeverre de prestaties van Deerfield nog vergelijkbaar zijn met die van zijn dure tegenhangers. Het 4226 dollar kostende topmodel van de Itanium-serie (1,5GHz / 6MB) wordt op bepaalde punten namelijk voorbijgestreefd door x86-(64)-chips, en de lagere kloksnelheid en het kleinere cache van Deerfield kunnen er alleen maar voor zorgen dat de punten waarop Itanium wèl duidelijk wint minder sterk worden. HP staat volgens The Inquirer vooraan in de rij met Deerfield-producten, maar van de belangrijkste partner in het Itanium-project komt dat natuurlijk niet bepaald als een verrassing.