Tesla: HW3-auto's krijgen ook buiten de VS FSD, maar we weten nog niet wanneer

Tesla is van plan Full Self-Driving (Supervised) ook buiten de VS aan te bieden op HW3-auto's. Dit zijn voornamelijk Tesla's die voor 2023 zijn gemaakt, met slechtere camera's en tragere computers. In het bericht worden geen concrete data of landen genoemd. Vooralsnog is FSD Supervised in Nederland alleen toegestaan op HW4-auto's.

"Na de toekomstige rollout van FSD V14 Lite voor Amerikaanse HW3-auto's, zijn we van plan om V14 Lite ook in andere landen uit te brengen", schrijft Tesla. Het bedrijf zegt dat deze rollout afhankelijk is van goedkeuring van landen en dat er daarom geen definitieve data genoemd kunnen worden. Specifieke landen worden ook niet genoemd. Tesla belooft klanten wel op de hoogte te houden.

Het bericht is waarschijnlijk een reactie op de ontstane ophef rondom HW3 en FSD. Tesla beloofde lang dat ook die oudere auto's FSD zouden krijgen. Toen Tesla eerder deze maand toestemming kreeg om Full Self-Driving (Supervised) in Nederland uit te brengen, bleek dat echter alleen te gelden voor nieuwere HW4-auto's.

Schadeclaim

Het bleef sindsdien onduidelijk wat dit betekende voor die oudere auto's, terwijl sommige klanten al wel 6500 euro hadden betaald voor FSD. Een Nederlandse HW3-Tesla-eigenaar besloot daarom een schadeclaim te onderzoeken. Inmiddels hebben ruim 5500 klanten zich bij deze actie geschaard.

De initiatiefnemer van de schadeclaim noemt het bericht van Tesla 'een start', maar zegt ook dat er niet veel concreets wordt gedeeld. Hij wil de schadeclaim dan ook nog steeds doorzetten.

Lite-versie

Overigens betekent de goedkeuring van FSD in Nederland voor HW4 niet automatisch dat de HW3-versie ook goedgekeurd zal worden. Die HW3-versie is een 'Lite-versie'. Tesla's AI-vicepresident Ashok Elluswamy zegt dat het om een 'distilled' versie van de FSD-software gaat.

Gebruikers hebben 'in principe' dezelfde functies als HW4-FSD heeft, maar de exacte verschillen zijn niet duidelijk. Het ligt voor de hand dat de HW3-versie niet zo goed zal zijn als de HW4-variant. Die Lite-versie komt rond deze zomer uit in de VS. Pas daarna wil Tesla kijken naar de Europese uitbreiding. Vermoedelijk zal de Lite-versie dan ook niet voor het einde van dit jaar naar Nederland komen.

Tesla zei recent ook dat er een upgradeprogramma komt voor HW3-modellen om die van HW4-hardware te kunnen voorzien. Die upgrade zou nodig zijn voor volledige Full Self-Driving, zonder supervisie van de bestuurder. Hier zijn nog niet veel details over bekend.

Tesla FSD hero

Door Hayte Hugo

Redacteur

30-04-2026 • 14:58

36

Submitter: Sonicfreak

Reacties (36)

Sorteer op:

Weergave:

Eerst zien dan geloven. Tesla heeft momenteel de grootste moeite HW3 voertuigen goed werkend te krijgen met FSD. En gezien de zeer strenge eisen hier in de EU betwijfel ik of Tesla ooit zo ver zal komen.
Hoezo?
In USA krijgen ze V14 Lite versie. Dat staat in het artikel
Sterker nog, in de USA rijden ze al 2 jaar met V12 rond, wat de eerste FSD stack was. FSD op HW3 is helemaal geen probleem.

Denk alleen wel dat @Luchtbakker gelijk heeft dat goedkeuring binnen de EU een dingetje gaat zijn. De RDW is veel strenger, terwijl HW3 voertuigen met minder compute en voornamelijk minder scherpe camera's zonder filters gewoon minder meekrijgen van de omgeving.

De EU-goedkeuring van FSD legt, naast de kwaliteit van het rijhulpsysteem an sich, ook een grote verantwoordelijkheid bij de bestuurder, welke middels de interieurcamera goed in de gaten gehouden wordt. De interieurcamera bij HW3 filmt een aanzienlijk kleiner deel van het interieur en kan bijvoorbeeld niet zien of je linkerhand naast het stuurwiel zit.
Dat lossen ze op met een retrofit.
Ja, maar die zal je uit eigen zak mogen aftikken, gaan ze echt niet gratis weggeven.
Je hebt er toch al 6500,- voor betaald?
Is toch eigenlijk bezopen dat je hardware die je al hébt in je auto, moet 'unlocken' voor €6500 (of €99 per maand?). Ja dat je een softwarelicentie aanschaft, ok - prima. 5 tientjes. En dat alleen vanwege de administratiekosten en wat log storage.

Voor die €6500 (of €99 per maand!) mogen ze die retrofit wel gratis doen dunkt me.
Dat zijn aannames die jij doet
Nee jij doet de aanname dat Tesla het met een retro fit op gaat lossen.

Tesla heeft allang aangegeven dat dit niet zo eenvoudig is. Het gaat niet alleen om de hardware en de camera's maar ook om de bekabeling en de connectoren. Elon Musk stelde zelf dat er mini fabriekjes nodig zullen zijn om een Tesla met HW3 om te bouwen naar een Tesla met HW4. Hijs telt dat het te complex is voor een bestaand service center. Maar die mini fabriekjes bestaan helemaal niet.
Dat is heel erg onzeker want het kost Tesla handen vol geld en is het niet verplicht om te doen. Je moet alle kabels, camera's en behuizingen vervangen en zelfs nieuwe camera's bijplaatsen. Dat is geen klein projectje. Ze kunnen HW3 eigenaars beter een kortingscode geven voor een HW5 auto dan een retrofit.
Dat klopt.
Stort gewoon het bedrag incl rente terug.
Dat gaat niet zomaar. HW4 heeft aanzienlijk meer power nodig, evenals koeling (wat bij HW4 gekoppeld zit aan de octovalve en het gehele warmtepompsysteem). Dat biedt een (ouder) HW3 voertuig simpelweg niet. Het is niet een board replacen en klaar is kees.

Daarnaast moeten alle camera's replaced worden en moet ook de kabelboom naar al die camera's toe vervangen worden, omdat de bestaande kabels geen 5mp sensors aan kunnen.

Ik weet dat Tesla het heeft gezegd dat ze gaan retrofitten, maar Tesla beweert natuurlijk wel meer. Ik denk dat het al snel financieel aantrekkelijker wordt om HW3 voertuigen met hele flinke inruilkorting te accepteren als ze worden ingeruild op een nieuw HW4 model. En dat zie ik Tesla dan wel weer doen.
Hehe, mooi passende nickname heb je.

Maar al die mensen hebben geen leverdatum afgesproken en zijn al jaren tevreden met “het komt ooit, wellicht volgend jaar al” en nu zijn er oplossingen en die komen ook ooit, wellicht volgend jaar al. Er is niks veranderd voor de mensen met HW3 die al hebben betaald.

Ben heel erg benieuwd naar de rechtszaken. Je zou zeggen dat mensen al die jaren al hadden kunnen afbestellen vanwege het ontbreken van een redelijke levertijd, maar aan de andere kant hebben ze juist bewust voor een vage Musk-belofte gekozen. Hebben ze überhaupt al geprobeerd de bestelling te annuleren of wat proberen ze eigenlijk voor elkaar te krijgen met de claim?
Waarom zou het hebben van geduld de zaak zwakker maken? Er zijn klanten die er inmiddels al tot zeven jaar op wachten. Nu is het die klanten duidelijk geworden dat andere groepen die later hun auto gekocht hebben wel FSD supervized gekregen hebben maar zij niet en dat ze het waarschijnlijk nooit gaan krijgen.

Tel erbij op dat FSD supervized al geen volledig zelf rijdende auto is maar een rij assistent, dus inmiddels mag je wel aannemen dat als FSD supervized er voor hun niet komt, de echte FSD er helemaal nooit voor hun gaat komen.

Lijkt me een uitstekend punt om te concluderen dat waar je voor betaald hebben nimmer meer geleverd gaat worden dus reden om je geld terug te krijgen.
In de VS rijdt men al al jaren met FSD op HW3. Wel met FSD12.

Hoe ver Tesla komt met FSD14 lite op HW3 moet ik idd ook nog zien en hoeverre de RDW dat goed vind, daar ben ik ook kritisch op, dat moet ik ook nog zien.
Dat is in mij ogen ook het doel van Tesla met deze uitspraak. Want als het in de US wel werkt en de RDW of de EU zegt dat het niet voldoet, dan kunnen ze tegen de HW3 eigenaren zeggen: sorry, wij kunnen het wel, maar het mag niet van jullie beleidsmakers. En poef.. Weg is je geld en je schadeclaim. Want dan is juridisch gezien voor Tesla de boel dichtgetimmerd.
Dat is niet correct. De claim gaat om het leveren van autonome besturing voor de auto. Dat is wat Tesla beloofd heeft en wat ze verkocht hebben. FSD supervized is geen autonoom rijden, het is een rijhulp.

Nu blijkt dat de HW3 niet de voor Nederland goedgekeurde rijhulp aan kan, is het logisch om te stellen dat de echte FSD er voor HW3 er nimmer gaat komen.
volgens de tesla dealer zou die > q3 komen
De eerste vraag die je dan weer moet stellen is "Q3 van welk jaar?"
ging om dit jaar - kerst?
Dit zijn Tesla's die voor 2023 zijn gemaakt
Dit klopt niet helemaal. Ik heb een Model 3 uit juni 2023. Niet de highland refresh, maar herkenbaar aan de zwarte raamlijst en deurhendels t.o.v. chrome. Mijn model heeft ook nog HW3.
Idem voor mijn Model Y uit september 2023, op de valreep nog met de oude HW3...
Een aantal weken terug stond er nog een artikel online dat HW3 modellen moesten worden geupgrade met een HW4 kit om FSD te ondersteunen....
Ja, dat was een 'idee'; dat zal wel zo duur worden dat er nu een FSD 'Lite' beloofd wordt. D

Feitelijk is de FSD voor HW4 ook al een enorme breuk met wat beloofd is, want er werd een level 4/5 systeem beloofd en nu laten mensen zich afschepen met level 2.
ja maar dan is het dus nooit volwaardig FSD, want de camera's en hardware capaciteit om het correct te bewerkstelligen is gewoon niet aanwezig.
Daarom, hou als regel aan voor jezelf: Koop iets om wat het nu is, niet wat men belooft dat het (misschien) wordt.
Ik denk dat dit het meest waardevolle advies ooit is.
Mijn Model S uit 2017 HW 2.5 had een upgrade naar HW3 gekregen inclussief nieuwe MCU en AI Computer. Maar voorlopig is autopilot op zichzelf al verschrikkelijk slecht.

Er zijn echt wel tijden geweest dat het beter was maar het rijd als een dronken maloot zodra er een bocht komt op de snelweg. En ik bedoel echt geen scherpe bocht.

Ik mag echt hopen dat ze onze software echt een tandje hoger zetten. AP op dit moment is verschrikkelijk met de huidige software versies in NL
Dit is positief nieuws, maar het zal veel mensen negatief vallen vanwege Elon musk en Tesla. Terwijl alles wat verkeersdoden voorkomt aangemoedigd moet worden vind ik
Voor zover ik weet, ben geen advocaat, standaard disclaimer, dit, dat;

Tesla heeft de belofte gedaan dat het gekochte product een bepaalde feature zou krijgen, zodra deze feature beschikbaar is. Voor zover ik de wet ken, is Tesla verplicht dit te leveren, óf de koop te ontbinden. Althans, dat recht heeft dat recht.
Voor zover ik weet, ben geen advocaat, standaard disclaimer, dit, dat;

Tesla heeft de belofte gedaan dat het gekochte product een bepaalde feature zou krijgen, zodra deze feature beschikbaar is. Voor zover ik de wet ken, is Tesla verplicht dit te leveren, óf de koop te ontbinden. Althans, dat recht heeft dat recht.
Nah je zegt het zelf al, je bent geen advocaat ;)

Mensen zonder HW4 zijn er niet slechter op geworden dan ze waren voor de uitkomst van FSD op HW4. Namelijk "het komt er ooit aan", die belofte is gemaakt en vooralsnog niet gebroken, in ieder geval niet automatisch door de komst van FSD op HW4, sterker nog die wordt nu dus nog eens bekrachtigd.

Kan mij daarom niet voorstellen dat een rechter nu ineens mee gaat met het ontbinden van de koop als iemand met een HW3 model daar voor aanklopt.
De hardware, compute power, het geheugen, sensoren en camera's(te lage resolutie) kunnen het niet aan. HW4 heeft al moeite met situaties waar het druk is, kruisingen met veel 'gemengd' verkeer, dan kan je lang wachten als je niet zelf ingrijpt. Laat staan dat HW3 dit voor je op gaat lossen, en het onvermogen gaat niet alleen op voor drukke situaties, er zijn veel meer scenario's waar HW4 tekort schiet. Een camera gebaseerd systeem niet de weg naar 'verlossing', een camera is niet in staat om de absolute en relatieve afstand en sneldheid te meten, rondom. Musk weet dit, en verkoopt zoete broodjes om maar zoveel als mogelijk geld naar binnen te harken. Dat die sprookjes niet uitkomen zal hem worst zijn, de man aan zijn achterdeel roesten. Het geld is toch al binnen en maar hopen dat het stil blijft en er het volk zich niet gaat roeren.

Ik zou, als ik een Tesla eigenaar was, de man voor het gerecht slepen. HW3 werd tot 2023 verkocht en Musk wist toen al dat het niet zou werken, toch is het als 'future feature' verkocht, voor heel veel geld. In den beginne had ik veel respect voor deze man, maar na zijn politieke 'aspiraties' en dwaalwegen, gekruid met stinkende rechts gedachtengoed, heeft deze genie voor mijn afgedaan. Je kan briljant zijn en tegelijkertijd knap fout zijn, de geschiedenis heeft dit bewezen. Musk kan aan een illuster rijtje worden toegevoegd.

[Reactie gewijzigd door Zappos op 30 april 2026 15:43]

Maar de grote vraagt blijft, moet je er ook een interieur camera voor hebben. Want dan val weer een hele boel tesla’s af.

ik vind het ook raar dat ik voor mijn model S 2018 nu geen FSD upgrade kan kopen, dat kon altijd wel.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn