Kobo introduceert eerste e-readers met E Ink Kaleido 3-kleurenscherm

Rakuten Kobo heeft met de Libra Colour en Clara Colour zijn eerste twee e-readers met kleurenscherm aangekondigd. Beide e-readers hebben Kaleido 3-schermen van E Ink. De Clara Colour kost 160 euro en de Libra Colour kost 230 euro.

De Clara Colour is de kleinste versie van het stel en heeft een 6"-scherm met een resolutie van 1448x1072 pixels. Daarmee heeft de e-reader 300ppi bij zwart-witcontent, of 150ppi bij kleurenbeelden. De Clara Colour heeft 16GB opslagruimte en een dualcore-cpu van 2,0GHz. De e-reader ondersteunt wifi, bluetooth en USB-C en heeft een 1500mAh-accu. Het apparaat is daarnaast IPX8-gecertificeerd, waarmee het apparaat volgens Rakuten Kobo tot 60 minuten lang waterdicht is op een diepte van 2m. De e-reader meet 112x160x9,2mm en weegt 174 gram.

Het scherm van de Libra Colour is met 7" groter dan het scherm van de Clara Colour, maar heeft hetzelfde aantal ppi. De resolutie van de Libra Colour is daarmee 1680x1264 pixels. Deze e-reader heeft bovendien meer opslag met 32GB, maar lijkt dezelfde processor te hebben. De Libra Colour heeft ook een grotere 2050mAh-accu en ondersteunt eveneens wifi, bluetooth, USB-C en heeft dezelfde IPX8-certificering. Deze e-reader meet 144,6x161x8,3mm en weegt 199,5 gram.

Naast afbeeldingen in kleur, kunnen gebruikers met het kleurenscherm delen van teksten markeren in verschillende kleuren. Gebruikers kunnen bij de Libra Colour ook notities maken in kleur, die opgeslagen kunnen worden via Dropbox of Google Drive. De Libra Colour ondersteunt de Kobo Stylus 2, waarmee het volgens Rakuten Kobo zijn goedkoopste e-reader is met stylusondersteuning. De Libra Colour wordt zonder stylus geleverd.

Beide modellen zijn vanaf 30 april verkrijgbaar. Die datum komt er ook een Clara BW. Die is gebaseerd op de Clara Colour, maar heeft een zwart-witscherm. Deze e-reader kost 140 euro. Rakuten Kobo zegt bij de nieuwe e-readers beter op repareerbaarheid te hebben gelet. Zo moet de accu van de nieuwe e-readers eenvoudiger te vervangen zijn. De nieuwe e-readers zouden bovendien milieuvriendelijkere materialen gebruiken.

Rakuten Kobo Clara Colour en Libra ColourRakuten Kobo Clara Colour en Libra Colour

Links de Clara Colour, rechts de Libra Colour

Door Hayte Hugo

Redacteur

10-04-2024 • 11:40

79

Submitter: CLB

Lees meer

Reacties (79)

79
79
35
4
0
42
Wijzig sortering
Heb laatst een ereader (Boox Tab Mini C) geprobeerd met exact hetzelfde scherm met als doel om het te gebruiken om strips te lezen, maar dat viel toch flink tegen. Voor simpele, effen kleuren is het wel okay, maar zodra het ook maar iets complexer wordt gaat het helaas de mist in. De kleuren zelf zijn al wat dof met lagere resolutie dan het zwart witte, maar daar dan heb je ook nog eens veel banding, kleuren (en daarmee soms ook vormen) die wegvallen, een bepaalde kleur die soms heel erg overheersend is en daarmee andere kleuren dempt, en je kan gewoon zien dat er een TFT-scherm overheen zit, ook als er geen kleur is. Ook is een bijkomend effect van dit type scherm dat je vrijwel altijd te frontlight aan moet hebben, ook in de volle zon. Het is een vrij donker scherm zonder de frontlight.
Ik blijf voorlopig nog bij een gewoon E-Ink scherm en voor kleur gebruik ik wel een telefoon of tablet. Ik zie op dit moment hier meer in voor een digitaal notitieblok dan lezen.
Hij lijkt het er iets beter van af te brengen dan de Boox:
I compared the Libra Colour with what I would consider its biggest rival, the Onyx Boox Tab Mini C, and thanks to the smaller size of the screen (7 inches vs 7.8 inches), text and images on the Libra Colour are sharper and the colors slightly more saturated even though they both use the same screen technology.

https://www.techradar.com.../kobo-libra-colour-review
Dat zou dan inderdaad al een stukje helpen, maar kan me niet voorstellen dat het de banding (wat waarschijnlijk met kleurenbereik te maken heeft) oplost
Hoe kan het dat als op zowel de Tab Mini C en de Libra Colour kleur op 150ppi zit, de auteur van Techradar het heeft over "Note, however, that the colors will appear a bit muted as the pixel density is lower compared to a 7-inch display".
Die is toch op beide apparaten precies hetzelfde?
Zou de tech dan toch anders zijn? Misschien is het 7 inch scherm iets nieuwer dan de 7.8 van de Tab.
Volgens mij zegt die recensist maar wat, aangezien beide schermmaten dezelfde densiteit hebben (300PPI in zwart-wit en 150PPI voor kleur), dit heeft te maken met hoe e-ink werkt en geproduceerdt wordt. Dit zijn kleine balletjes in een oplossing die met lading gemanipuleerd wordt om donkerder/lichter of in het geval van color e-ink meer/minder een kleur. Naarmate je een scherm groter gaat maken zal die oplossing niet qua densiteit veranderen, en heeft een groter e-ink scherm dus meer pixels dan een kleiner scherm.
Maar Onyx heeft ook 10.3" toestellen met Kaleido3.
Zoals de Note Air 3C.
Het enige dat eigenlijk nog ontbreekt zijn 13.3" toestellen met Kaleido3.
Ik ben wel benieuwd wat Kaleido4 zou brengen, als dat er ooit komt, of Gallery 4 (Gallery 3 had rond de 50.000 kleuren maar lijkt een mislukking).
Meer kleuren lijkt mij een hogere prioriteit dan de resolutie, en nog een grotere prioriteit lijkt mij de donkerheid van het scherm.
Wat wel opvalt is het kleine prijsverschil tussen de Kobo Libra en Kobo Libra Colour.
Dat scheelt nog maar 30€ of zo, wat het echt wel verleidelijk maakt.
En bij de Clara is het verschil zelfs maar 20€.
Ik denk dat met een dergelijk klein prijsverschil die kleurenmodellen enorm goed gaan verkopen.
Thanks! Dit is precies het soort info waar ik bij dit nieuws naar zocht. Ik zou er ook graag een willen voor strips/comics/tijdschriften, maar pas als de kleuren in de buurt komen van het echte werk en dan wel met de feeling van e-ink en niet van een telefoon/tablet.
Neem de PocketBook InkPad Color, heb ik ook puur voor mn strips.
Ik heb die zelf ook; als het echt om kleurenstrips gaat, dan is dat echt geen goede aanrader.
7,8 inch is echt net te klein voor het westerse stripboekenformaat en de 4096 kleuren zijn te mat én puur niet genoeg.
Voor manga (zwart-wit) is die dan weer beter geschikt.
Heeft die niet exact hetzelfde scherm als de hierboven genoemde Boox?
het is iets groter, maar wellicht dezelfde techniek. Alleen is de aansturing wel op orde. Niet de problemen die ik hierboven lees in de afgelopen 2/3 jaar.
Dank je voor de tip, maar als ik zo kijk naar plaatjes/videos is deze dan niet ook nog steeds wat mat qua kleuren?
Is dan de NXTPaper-technologie niks voor jou?
Ikzelf zit nog steeds te twijfelen over de aanschaf ervan en heb ze nog nooit irl gezien, maar het zou een matte papier-achtige laag bovenop de LCD zijn.
Zeker een interessante idd, thanks voor de tip! Het zal even duren voor ik er aan toe kom (o.a. door vakantie), maar ik ga zeker eens langs bij een Mediamarkt kijken hoe die er in het echt uitziet. Op het oog is dit idd de kleurweergave waar ik naar zoek en met 11" ook nog eens een goede maat. Zolang het ook echt rustig is aan je ogen (zoals e ink) en niet overmatig licht in je gezicht projecteert (zoals tablets/telefoons) dan is dat zeker iets voor mij.
Dat vind ik het grootste nadeel van deze kleurenschermen, de resolutie. Dus wil je een e-book lezen met wat kleurtjes in de UI, dan moet je genoegen nemen met de helft lagere resolutie, ook de gewone zwarte tekst is dan veel minder scherp.
De zwart-witte tekst is op de nieuwe Kobo e-readers 300 PPI, dus even scherp als op de andere topmodellen van Kobo. Het kleurenscherm is een andere 'laag', en heeft een pixeldichtheid van 150 PPI. Dus het is niet zo dat de tekst van de (zwart-witte) boeken die je wil lezen minder scherp is met de Kobo Libra Colour of Clara Colour.
Vergeet niet de grote van het scherm.
6" is smartphone size, niet lekker om strips op te lezen
Allerliefst zou ik iets van een A4 willen
Is dit nu wel de top-of-the-line? We kunnen nog wel 5 jaar wachten, maar als er niet veel beters is op de markt, dan ben ik wel geintereseerd. Een e-reader leest wel super fijn. Begrijp ik nu dat het in zwart/wit modus slechter is dan een gewone e-reader?
Heel veel verschillende kleurenschermen zijn er niet op de e-ink markt voor zover ik weet. Kaleido 3 zul je het meeste zien. Op de duurdere en goedkopere varianten. Wellicht dat er wat beters is, maar die heb ik nog niet gevonden.
Begrijp ik nu dat het in zwart/wit modus slechter is dan een gewone e-reader?
Ja, bij een kleuren e-ink scherm zit er over het e-ink scherm nog weer een TFT LCD scherm. Dat LCD scherm zorgt voor de daadwerkelijke kleuren, dus het is ook nog eens niet 'echt' e-ink. Een gevolg van een LCD scherm over het e-ink scherm is dat het e-ink scherm donkerder wordt. Een stuk donkerder zelfs. Zelfs bij veel licht kan je beter de frontlight aan hebben, wat bij andere ereaders niet nodig is.
Ah, dank je wel. Ik dacht dat het een echt 'e-ink' scherm was. Jaren geleden las ik al dat ze ermee bezig waren, maar blijkbaar is de markt klein en de noodzaak om te innoveren laag. Het leesplezier van gewone zwart-wit boeken is toch het meest belangrijk. Ik denk niet dat ik een stap terug zal doen.
Overigens is voor een tablet dan een TCL Nxtpaper zeker aan te raden, normaal scherm maar door wat aanpassingen van TCL komt het enigszins in de buurt van e-ink maar met diepere kleuren, normale ververs snelheid etc.
Ik heb dezelfde ervaring (met dezelfde e-reader). Het is het nog net niet! Verder werkt hij perfect als e-reader, zwart-wit tekst is scherp en prettig om te lezen - maar voor de kleuren hoef je het niet te doen.
zwart-wit tekst is scherp en prettig om te lezen
Ik vind mijn Boox Leaf persoonlijk fijner lezen, want dat TFT scherm zit er niet voor en is het dus een lichter scherm en geen last van de pixels. Dus als je geen kleuren wil, zou ik deze sowieso overslaan en voor een reguliere e-reader gaan.
Ik kan hem idd niet naast een vergelijkbare zwart-wit e-reader leggen, alleen een veel oudere, dus het was mij nog niet opgevallen - maar het klinkt als een logisch en onvermijdelijk nadeel van de techniek!
Zelf al een aantal jaar de PocketBook InkPad Color, 7,8 "en dat bevalt prima. Lees in de breedte, dus één pagina scroll ik in twee keer. Kleuren en verlichting is op orde en lees m'n strips daar prima. Nog groter zou beter zijn, maar die zijn er (nog) niet.
Als het type scherm zo in de titel vernoemd wordt, zou ik in het artikel ook wat meer diepgang verwachten m.b.t. dit scherm. Hoe werkt een (kleuren) E-ink scherm? Wat maakt dit scherm anders dan andere E-ink schermen, waarom is het hebben van zo een scherm goed?

Nu lijkt het meer op een soort verkooppraatje (waarvoor tweakers niet eens geld voor krijgt).
Hoeveel kleuren het scherm kan weergeven staat bijvoorbeeld niet eens in de tekst.
Dat is overigens 4000 4096.

[Reactie gewijzigd door Tielenaar op 22 juli 2024 14:35]

Maar de meest belangrijke specs staan er niet bij, namelijk hoe lang het duurt om een kleurenplaatje op een e-ink scherm op te bouwen.
Dat is echt tergend traag.
Een zwart/wit e-ink doet er al enkele 100-en msec over om een beeld te tonen.
Bij kleur is dat vaak vele seconden als je echt detail wilt zien. Kleuren worden dan ook nog met dithering getoond, wat weer erg doet denken aan het Windows 3.1 tijdperk toen de videokaarten amper genoeg RAM hadden voor 4 of 8 bit kleur.
Wat een raar getal, 4000. Weet je zeker dat dit niet 4096 moet zijn ? Dat zou logischer zijn (12 bit kleur, 4 bit ofwel 16 stappen per kleurcomponent).
Ik vraag mij af of het uberhaupt wel echt 4000 kleuren zijn. Wat je vooral tegen kom zijn e-inkt schermen met 7 kleuren en de ander kleuren worden gemaakt met dithering.

Update: Lijkt toch wel meer kleuren te hebben en ook best indrukwekkend. Hier een video van een apparaat met het zelfde scherm.

https://www.youtube.com/watch?v=ieNtyX5yPfw

[Reactie gewijzigd door AndreStarTrek op 22 juli 2024 14:35]

Correct! Ik had ergens "over 4000" zien staan, maar het is dus 4096.
Dat is wel belangrijke informatie, ik dacht dat het ging over 3 kleuren... Dat is alsof je een moderne monitor een 3 kleuren scherm noemt
Cool! E-ink kleuren is toch wel een grote stap, kan niet wachten om het eens irl te zien, hopelijk adapteren e-ink telefoons dit ook snel, wat meer kleur zou wel fijn zijn.
Maar alleen om gekleurde strepen in een tekst te kunnen zetten? Magere use case.
bij kleuren ereaders gaat het voornamelijk om het lezen van stripboeken hé, DAT is de use case. Dat je er ook gekleurde markeringen kan toepassen is leuk, maar niet meer dan dat.
Ik kan er wel wat meer bedenken. Genoeg boeken die voorzien zijn van grafische afbeeldingen en foto's.
Technische documentatie, handleidingen met grafieken/schema's

Er zijn meer dan genoeg dingen te verzinnen die van kleur profiteren.
Dat leek mij ook een fijne usecase. Maar als dat op slechts een kwart van de resolutie kan, en je dus met een PPI van geen 300, maar 150 te maken hebt, lijkt me dat geen prettige ervaring.

Zeker omdat pinch-to-zoom geen fijne ervaring is op een e-Ink display. Ik vind de 300 ppi voor manga eigenlijk al te beperkt.
Op de foto's die ik tot nu toe gezien heb zijn de kleuren heel flets, of je daar nou blij van wordt bij stripverhalen.
Vergelijkbaar met hoe ze in een comic op papier zijn..... En die lazen we ook massaal.
Dat vind ik wel iets anders. Je hebt nu een beperkt (pastel) kleuren spectrum waarop je een strip in kleur probeert weer te geven, echter gebruikt die kleuren wat niet beschikbaar zijn.

Je strip ziet er dus niet uit zoals de artiest het bedoeld heeft. Strips op papier die fletse kleuren hebben zijn juist gemaakt met die beperking in gedachte en daarop zijn dan ook bepaalde kleuren gekozen.

Bijkomend probleem is dat zwart en wit ook grijzig is (iets wat bij de laatste e-ink displays juist heel goed was, het contrast) door het gebruik van de kleuren filter.

Ik krijg ook niet echt de papier indruk in alle filmpjes die ik er van gezien heb. Het ziet er altijd zo uit als of het een onderbelicht scherm is. Als of je vanuit een verkeerde hoek er naar kijkt en het daarom zo donker is.

[Reactie gewijzigd door LOTG op 22 juli 2024 14:35]

Die lees ik op mijn Ipad wel want daar zitten ook plaatjes bij :)
iPad leest niet lekker in de zon. E-ink daarentegen wel.
Klopt maar voor strips zou ik nou met plaatjes geen Ereader nemen, of kunnen die dingen ook plaatjes tonen ?
zeker!

Heb hier een kobo h2o aura, en kan ik gewoon donald ducks op lezen :)
dat lijkt me ook wel chill om te kunnen doen. hoe krijg je de DD op de kobo?
Kun je dat DM'etje forwarden? _/-\o_
Ik heb ook wel interesse :)
Kan ik je niet aanraden. Daar is het nog niet goed genoeg voor naar mijn mening. Kleuren zijn matig en met complexe kleuren en overgangen kan het niet omgaan.
En de kleuren van de covers. Dat zou voor mij de enige use case zijn, maar niet erg doorslaggevend.
Maar wanneer ik nu de keuze zou maken tussen mijn huidige Clara 2E van € 150 en de Clara Colour voor € 160 zou het waarschijnlijk toch de Colour worden. (Tenzij andere specificaties minder zijn.)
De schermen van e-readers zijn niet echt geschikt voor bewegende beelden en daarmee denk ik ook niet geschikt voor telefoons.
Niet de normale use case, maar er is een markt voor, https://hisenseeink.com/

met name het batterij leven is zeer aantrekkelijk voor mensen.
Tot nu toe heeft kleuren e-ink een lager contrast dan zwart-wit. Daarom heb ik bewust gekozen voor een zwart-wit scherm.
Ik al een tijdje een e-ink mobiele telefoon met kleuren. Die stripboek waardig is. De HiSense A9 Pro. Gewoon even goed zoeken.
E readers met een kleurenscherm bestaan toch al jaren? Net zoals gewone beeldschermen voor computers met e-ink. En van die kleuren eink schermpjes voor je Raspberry Pi of Audrino.
Kijk anders ff naar de prijskaartjes van Jumbo, dat zijn kleuren eInks. ;)
Prijskaarten is toch het standaard zwart met rood of geel als extra kleur? Ben ze in ieder geval nog niet met meer kleuren tegen gekomen.
Ja. Maar het effect qua contrast is duidelijk.
Echt een gave ontwikkeling dit!
Opvallend dat ondanks de "nieuwe" techniek de prijzen wel ok zijn.
Leuk! Dat de notities op de Libra Colour geëxporteerd kunnen worden naar Google Drive is een welkome functionaliteit. Ik hoop dat dit ook op de oudere modellen komt, want ik exporteer ze nu handmatig via een kabeltje.
Een kleurenscherm lijkt me vooral leuk voor het lezen van strips, maar voor e-books verwacht ik niet zo'n grote toegevoegde waarde..... voorlopig doen onze Sony PRS-T2 en Kobo Glo HD het ook nog prima, dus ik laat deze nog even gaan. Ik hou hem wel in mijn achterhoofd voor als vooral de Sony het een keer begeeft.
Maar ja strips hebben ook plaatjes, ga je die dan ook op de ebook zien ?
Same for me.

Mijn ca. 10 jaar oude Sony doet het nog goed, ook de batterij. Grootste uitdaging is nu dat het geen moderne https meer ondersteunt (waardoor direct downloaden uit ebook shops niet meer goed werkt). De vervangbaarheid van de batterij vind ik (mede daarom) niet zo'n grote vooruitgang
Er zijn ook zat illustrated editions van boeken
Ik ben benieuwd wat de impact is op de accuduur. Kleur is soms wel leuk, maar ik zou niet willen inleveren op de accuduur.
Top! Kan ik eindelijk alle donald ducks lezen in kleur…:)) groot kans dat ik het koop
Kan ik dit ook zien als een concurrent voor de Remarkable, of is dit een brug te ver?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.