WK 2026: Scoor de beste deals! Stel jouw winnende opstelling samen met behulp van ons advies.

Door Daan van Monsjou

Redacteur Linux

Klaar met wachten op de Steam Machine? Bouw er zelf een

04-06-2026 • 10:00

67

Multipage-opmaak

Inleiding

Bij Tweakers zijn we groot fan van pc-gamen. Maar wat ook prettig is, is lekker gamen op de bank. Lekker onderuitgezakt, met je controller in je handen en een drankje erbij. Maar die twee gaan niet altijd even goed samen. Je kunt wel je pc aan je televisie hangen, maar dan zit je op de bank met een toetsenbord en een muis te klooien - niet ideaal.

De Steam Machine van Valve belooft precies dat probleem op te lossen. Het wordt een soort Steam Deck zonder scherm en met krachtigere hardware. Je sluit hem aan op je televisie (of monitor) en kunt meteen aan de slag met SteamOS: een Linux-distributie die speciaal bedoeld is om mee te gamen en die goed bruikbaar is met alleen een controller. In feite is het dus een soort console, maar dan voor pc-games.

Een probleem: we weten nog steeds niet wanneer hij precies uitkomt. De Steam Machine werd eind vorig jaar al aangekondigd, maar er is nog steeds geen releasedatum of verkoopprijs bekend. De reden: de prijzen van werkgeheugen, die de afgelopen maanden sterk zijn gestegen.

Wij kunnen niet wachten op de Steam Machine, maar er is ook een andere optie. Je kunt ook gewoon zelf een Steam Machine bouwen. Je krijgt dan vrijwel dezelfde ervaring, maar dan gewoon op je eigen pc.

Steam Machine
De Steam Machine. Bron: Valve

De software: Bazzite in plaats van SteamOS

De Steam Machine bestaat uit twee belangrijke delen, die je ook nodig hebt als je er zelf een bouwt. Je hebt natuurlijk de hardware: de Steam Machine zelf, of in ons geval een pc. Maar de software is misschien wel het belangrijkst.

De Steam Machine maakt dus gebruik van SteamOS, dat je misschien ook wel kent van de Steam Deck. Dat is een versie van Linux die door Valve zelf is ontwikkeld, speciaal voor het spelen van games. Een van de grote voordelen daarvan is de interface: die werkt héél goed op grote schermen en met een controller. Je hoeft dus geen toetsenbord of muis op te pakken: je start je apparaat op, pakt een controller en kunt aan de bak.

Steam Machine met SteamOS
SteamOS: een van de grote voordelen van de Steam Machine. Bron: Valve

Helaas kun je SteamOS niet even op je eigen pc zetten. Valve belooft al jarenlang dat SteamOS voor alle pc's gaat verschijnen, maar dat is nog altijd niet gebeurd en daar lijkt niet snel verandering in te komen. Er zijn wel onofficiële opties om SteamOS alsnog op je eigen pc te zetten, alleen zijn die niet erg gebruiksvriendelijk en de ondersteuning is ook niet best.

Wij raden dan ook een alternatief aan: Bazzite. Ook dat is een Linux-distributie die speciaal bedoeld is voor gamers. Hij is sterk geïnspireerd door SteamOS en biedt dan ook vrijwel exact dezelfde ervaring. Bazzite heeft out of the box ondersteuning voor veel soorten controllers, hdr en andere optimalisaties die handig zijn om mee te gamen.

En misschien nog wel belangrijker: je kunt kiezen voor een SteamOS-achtige versie, die meteen bij het opstarten goed geschikt is voor controllers. Dat maakt Bazzite de perfecte optie voor het bouwen van een eigen Steam Machine.

Er kleven wel een paar nadelen aan, die we later in dit artikel uitgebreider zullen bespreken. In het kort: niet alle games zullen werken, net als met de Steam Deck en straks ook de 'echte' Steam Machine. De ondersteuning wordt wel steeds beter, maar zeker multiplayergames met bepaalde soorten anticheat willen nog wel eens voor problemen zorgen.

Bazzite
Bazzite biedt een SteamOS-achtige interface. Bron: Bazzite

De hardware: twee voorbeeldopties, beide met AMD

En bij het uitzoeken van de onderdelen voor je Steam Machine moet je ook goed opletten, want niet alle hardware is even geschikt voor Bazzite. De grootste problemen kun je verwachten met bepaalde videokaarten: die van Nvidia en Intel Arc-gpu's worden niet goed ondersteund. Je kunt Bazzite wel op zulke pc's zetten als bèta, maar de bugs zijn dusdanig erg dat het praktisch onbruikbaar is.

We zouden daarom sowieso een videokaart van AMD aanraden: die werkt goed. Voor dit artikel hebben we twee voorbeeldsystemen in elkaar geschroefd: eentje die in specificaties lijkt op de 'echte' Steam Machine, en een high-end variant.

Steam Machine-zelfbouw Tweakers
Onze twee zelfbouwsystemen: links de high-end versie, rechts de 'instapper'.

Onze 'Steam Machine' voor rond de 1000 euro

Onze 'instapversie' kost ongeveer 1000 euro en biedt specificaties die sterk lijken op de Steam Machine van Valve zelf. Net als de Steam Machine, beschikt onze variant over een Zen 4-processor met zes cores, een RDNA 3-videokaart met 8GB vram en 16GB DDR5-geheugen.

Daar staat tegenover dat de cpu in onze versie wat hoger is geklokt, de gpu nét wat meer cores heeft, en we kiezen voor een 1TB-ssd (ten opzichte van een 512GB-ssd in de instapversie van de Steam Machine). Dat zal ervoor zorgen dat ons systeem net wat beter presteert dan de Steam Machine, ook doordat onze cpu en gpu meer stroom mogen gebruiken.

We weten nog niet hoe duur de Steam Machine precies wordt. Valve heeft al wel bevestigd dat hij wordt geprijsd als een game-pc, en niet als een console. Bovendien zijn de geheugenprijzen nu nogal hoog, wat ook niet zal helpen. Dat alles doet ons vermoeden dat de Steam Machine niet veel goedkoper zal worden dan onze tegenhanger, zeker gezien de huidige geheugenprijzen.

Maar we zouden er ook niet gek van opkijken als Valves tegenhanger toch voor wat minder over de toonbank gaat. Tegelijkertijd biedt ons systeem wel één belangrijk voordeel: de processor en videokaart kunnen later worden geüpgraded. Bij de Steam Machine zitten die vastgesoldeerd.

Verder willen we opmerken: deze pc is vooral gebouwd om zo dicht mogelijk bij de Steam Machine van Valve te blijven. In de praktijk kun je waarschijnlijk betere onderdelen kopen. Voor de videokaart zouden wij bijvoorbeeld de nieuwere RX 9060 XT aanraden. Die is wat duurder, maar ook een stuk beter: hij heeft een modernere architectuur, ondersteuning voor FSR4, en is ook gewoon sneller.

Zelfbouw Steam Machine - instapZelfbouw Steam Machine - instap
Product Prijs Act.Prijs
Processor AMD Ryzen 5 7500F Tray € 104,49 € 104,49
Moederbord ASRock B650M-HDV/M.2 € 89,- € 89,-
Videokaart Gigabyte RX 7600 Gaming OC 8G € 289,- € 289,-
Behuizing Chieftec The Cube € 49,34 € 49,34
Processorkoeling Arctic Freezer 36 (Black) € 26,32 € 26,32
Geheugen intern Corsair Vengeance CMK16GX5M2B5200C40 € 269,00 € 190,-
Voeding Cooler Master MWE GOLD 650 V3 ATX 3.1 Non-Modular € 49,- € 49,-
Ssd Lexar NM790 (zonder heatsink) 1TB € 99,90 € 99,90
Totaalprijs € 976,05 € 897,05

High-end: Mini-ITX en een RX 9070 XT

Mocht je behoefte hebben aan een high-end versie en daar budget voor hebben, dan kun je ook iets als de onderstaande build overwegen. Onze voorbeeldbuild heeft een 7800X3D, een van de beste gaming-cpu's van dit moment. Een 9800X3D of 9850X3D kan natuurlijk ook, maar de 7800X3D is de laatste tijd sterk in prijs gedaald en is ook een prima keuze. Hij wordt bijgestaan door 32GB geheugen en een Radeon RX 9070 XT-videokaart.

Bovendien kozen we hier voor een mini-ITX-build. Die zijn fors kleiner, en passen daarom goed in een woonkamer. De 'echte' Steam Machine zal nog steeds kleiner zijn, maar deze build komt er wel een stuk dichter bij in de buurt.

Deze pc kostte tijdens het samenstellen zo'n 2000 euro. Ook hier geldt: het DDR5-geheugen neemt daar helaas een flink aandeel in. Onder normale omstandigheden had deze pc eerder 1800 euro gekost, maar de geheugenprijzen zijn dusdanig gestegen dat dat geheel zelfstandig de prijs flink omhoog krikt. Ook hier willen we aanraden om bij de aankoop even te zoeken naar de goedkoopste geheugenkitjes.

Zelfbouw Steam Machine - high-endZelfbouw Steam Machine - high-end
Product Prijs Act.Prijs
Processor AMD Ryzen 7 7800X3D Boxed € 248,43 € 248,80
Moederbord ASRock B650I Lightning WiFi € 146,08 € 147,-
Videokaart ASUS Prime Radeon RX 9070 XT OC Edition € 699,- € 669,-
Geheugen intern Kingston Fury Beast KF560C30BBEK2-32 € 435,- € 435,-
Ssd Lexar NM790 (zonder heatsink) 2TB € 224,90 € 224,90
Behuizing Lian Li A4-H2O (PCI-e 5.0 riser cable) Zilver € 153,95 € 153,95
Waterkoeling DeepCool LS520 SE Zwart € 84,95 € 78,68
Voeding Corsair SF750 (2024) € 139,98 € 139,98
Totaalprijs € 2.102,29 € 2.097,31

Bazzite downloaden en installeren

Als je pc gereed is, is het tijd om Bazzite te installeren. Veel stappen spreken voor zich, al zijn er wel een paar specifieke instellingen die belangrijk zijn en een paar kleine installatiebugs die je kunt tegenkomen. Wat je moet kiezen en hoe je die omzeilt, lees je hieronder.

Bazzite downloaden

Deze Linux-distro is te downloaden op de Bazzite-website. Rechtsboven op de pagina staat de knop 'Download bazzite'; klik daarop. Vervolgens kun je met een aantal menu's een Bazzite-versie selecteren die past bij jouw voorkeuren en hardware. Je ziet meerdere opties:

"What hardware are you using?"

Selecteer hier het soort systeem dat je wilt gebruiken. Kies hier gewoon voor 'Desktop'.

"Who is the vendor of your primary GPU?"

Selecteer hier de optie die van toepassing is op de videokaart in jouw pc. In het geval van onze twee Steam Machine-systemen kiezen we hier voor 'AMD (RX 4xx+ | AI)' onder 'Modern GPUs'.

"What desktop environment do you prefer?"

Kies uit twee verschillende mogelijkheden: KDE of Gnome. Die eerste heeft standaard iéts meer weg van Windows en heeft meer mogelijkheden om de boel aan te passen. Gnome is wat 'simpeler' en heeft een focus op gebruiksvriendelijkheid. In deze how-to kiezen we voor KDE, mede omdat dat ook de desktopomgeving is die SteamOS gebruikt. Maar als je enkel Steam zult gebruiken, krijg je hier verder weinig mee te maken.

Do you want Steam Gaming Mode?

Dit is de belangrijkste optie: als je hier 'Ja' selecteert, dan krijg je de SteamOS-achtige ervaring die we zoeken. Deze optie zorgt ervoor dat je bij het opstarten meteen een controllervriendelijke interface krijgt, net als met SteamOS. Kies hier dus voor 'Yes, I want to load directly into Steam Gaming Mode'.

Bazzite-installatieopties
De opties die wij selecteerden voor onze eigen Steam Machines.

Bootbare USB-stick maken

Selecteer de opties die voor jouw pc van toepassing zijn, en klik vervolgens op 'Download'. Er begint een download van een .iso-bestand: die kun je straks gebruiken om Bazzite te installeren. Voor de installatie heb je een aantal dingen nodig: je pc, een scherm, een lege USB-stick en een toetsenbord en muis (alleen voor de installatie).

Je dient eerst je .iso-bestand op een USB-stick te zetten. Je kunt die alleen niet zomaar copy-pasten: je zult een app moeten gebruiken om een bootbare USB-stick te maken. Wij raden daarvoor Fedora Media Writer aan. Dat is de tool die wordt aangeraden door de makers van Bazzite.

Hij is bovendien vrij simpel: met een aantal muisklikken kun je aan de slag. Klik op 'Select .iso file', selecteer je Bazzite-iso-bestand als het bestand en je lege(!) USB-stick als de USB Drive. Klik op 'Write' en de rest gaat vanzelf.

Bazzite-installatie: Fedora Media WriterBazzite-installatie: Fedora Media Writer

Bazzite installeren

Vervolgens kun je vanaf de USB-stick booten door hem als bootdrive in te stellen in je bios. De methode daarvoor verschilt per fabrikant, dus bekijk vooral de handleiding van jouw specifieke moederbord. Meestal kom je in de bios door 'F2' of 'Delete' in te drukken tijdens het opstarten, en kun je de USB-stick als bootdrive selecteren in een menu dat 'Boot' heet.

Start vervolgens je pc opnieuw op, en als het goed is wordt Bazzite dan meteen opgestart. Vanaf daar kun je Bazzite daadwerkelijk installeren, door op 'Install Bazzite to Drive' te klikken. Doorloop de stappen; de meeste spreken voor zich, zoals de tijdzone en toetsenbordlay-out.

De belangrijkste stap is de installatiemethode. Wij zouden de optie 'Use entire disk' aanraden. Bazzite wordt dan op een volledige ssd gezet, waarbij een eventueel ander OS zoals Windows wordt verwijderd. Het maakt de installatie makkelijker en is bovendien stabieler: als je Bazzite op dezelfde ssd zet als een Windows-installatie, dan willen Windows-updates wel eens klooien met de Bazzite-bestanden.

Mocht je tóch wel Windows en Bazzite vanaf dezelfde ssd willen dualbooten, dan moet je eerst wat voorwerk doen in Windows. Volg daarvoor deze video van de Bazzite-website.

Er zijn verder een aantal specifieke instellingen die wij zouden aanraden tijdens de installatie:

  • 'Encrypt my data': Nee (complete overkill voor een game-pc, en zorgt ervoor dat je bij het opstarten altijd een toetsenbord en muis nodig hebt)
  • 'Enable root account': Nee

Als je de stappen hebt doorlopen, begint de rest van de installatie. Dit gaat grotendeels vanzelf. Let op: de installatie blijft waarschijnlijk lang hangen op de 'preparing'-stap. Dat is normaal; hij schiet na een tijdje meteen door naar de laatste stap. Loop gerust even weg van je pc, met een kwartiertje is die wel klaar.

Bazzite-installatie
Bron: Bazzite

Secure boot en de laatste loodjes

Als je de pc opnieuw opstart, krijg je de eerste keer een blauw scherm te zien. Dit is belangrijk: kies voor de knop 'Enroll MOK'; deze optie zorgt ervoor dat Bazzite straks samenwerkt met Secure Boot op je moederbord.

Selecteer dus 'Enroll MOK' en klik op enter. Wanneer je wordt gevraagd om een wachtwoord in te vullen, typ het volgende in:

universalblue

De invoer van het wachtwoord is 'onzichtbaar', wat betekent dat je niet kunt zien wat je typt.

Druk weer op enter. Je pc is nu helemaal klaar, en Bazzite is geïnstalleerd. Je wordt nu begroet door een SteamOS-achtige welkomstinterface, waar je een taal kunt selecteren en kunt inloggen op je Steam-account.

Bazzite Secure Boot
Selecteer hier 'Enroll MOK' en typ 'universalblue' in als wachtwoord. Bron: Bazzite

Bazzite in de praktijk

Eenmaal geïnstalleerd, kun je er echt mee uit de voeten! Zet je pc aan, pak er een controller bij en ga direct aan de slag.

Als je een Steam Deck hebt of de Steam Big Picture-modus weleens hebt gebruikt, zal de interface die je tegenkomt je zeker bekend voorkomen. Zoals we al opmerkten, is de interface van Bazzite praktisch identiek. Sterker nog: in veel delen van de UI wordt 'SteamOS' vrij letterlijk genoemd.

Binnen de interface kun je gemakkelijk je games installeren. Bovendien kun je de Steam-bibliotheek filteren op de games die daadwerkelijk werken op SteamOS, en daarmee dus ook op Bazzite. Je kunt met een controller ook door de Steam Store bladeren en je vriendenlijst bekijken. Dat alles doe vanaf de bank, zonder toetsenbord en muis.

Dit alles werkt vrij soepel. De interface werkt in onze ervaring prettig, is lekker responsief en voelt over het algemeen intuïtief aan. Er is bovendien genoeg te tweaken: je kunt gemakkelijk performanceoverlays inschakelen, die je onder andere de framerate, het gpu-gebruik en de frametimes laten zien tijdens het gamen.

Bazzite

Andere apps installeren

Als je andere games wilt spelen dan alleen je Steam-bibliotheek, kun je terecht in de 'gewone' desktopomgeving: KDE of Gnome, afhankelijk van wat je hebt gekozen. Je kunt daar komen door 'Exit Steam' te selecteren.

Vanaf daar kun je via de voorgeïnstalleerde appstore, Bazaar, gemakkelijk apps downloaden die je niet per se in Steam vindt. Denk aan diensten zoals Discord en Spotify, die allemaal hun eigen Linux-builds hebben. Via een app genaamd Heroic kun je zelfs games spelen van andere gameplatforms, zoals de Epic Games Store en GOG. Ook emulatieapps als RetroArch kun je hier gemakkelijk downloaden.

Ook hierin is Bazzite dus praktisch hetzelfde als SteamOS. Ook de apparaten van Valve werken op deze manier. Je zult ook zien dat veel van deze aspecten hetzelfde werken. SteamOS heeft wel een andere 'basis': Valve gebruikt Arch Linux, terwijl Bazzite Fedora Silverblue gebruikt. Dat uit zich bijvoorbeeld in de meegeleverde appstore, maar in de praktijk kun je gewoon dezelfde software draaien.

Bazzite
Bazzite heeft ook gewoon een 'normaal' bureaublad, waar je andere apps kunt installeren.

Compatibiliteit met games en bugs

Bazzite werkt dus prettig. De interface is fijn, er is veel te tweaken en het besturingssysteem is over het algemeen ook nog eens erg stabiel. Dat wil niet zeggen dat alles vlekkeloos werkt. Er kleven nog wat nadelen aan Bazzite en Linux in het algemeen. Die zetten we hier op een rij.

Niet-werkende games

Hoewel steeds meer games tegenwoordig gewoon werken op Linux, geldt dat niet voor alle spellen. Zeker games met bepaalde soorten anticheat kunnen nog voor problemen zorgen of gewoonweg niet opstarten. Dat geldt voor Bazzite, maar net zo goed voor de Steam Deck en straks ook de Steam Machine.

Denk daarbij aan games als PUBG, The Crew 2 en Call of Duty, om maar een paar voorbeelden te noemen. Of neem de spellen van EA: Battlefield 6, FC 25 en de nieuwere F1-titels zullen bijvoorbeeld niet op Linux draaien. Tegelijkertijd geldt dat niet voor alle multiplayergames. ARC Raiders werkt volgens de community bijvoorbeeld uitstekend op Linux.

Bugs

Bugs ga je vast ook een keer tegenkomen. Hoewel veel games gewoon probleemloos draaiden op onze systemen, hadden we ook wel wat problemen op bepaalde plekken. Sommige games gebruiken bijvoorbeeld thirdpartylaunchers die voor problemen kunnen zorgen. Denk aan de spellen van Rockstar.

Verder hadden we in games als Red Dead Redemption 2 soms irritante beeldfouten als hdr was ingeschakeld. Games opstarten vanaf de KDE-interface zorgde soms ook voor problemen met de scaling van de interface, waardoor de resolutie soms te laag was. Deze problemen zijn vaak wel op te lossen, maar vergen dan wel wat (uit)zoekwerk en tweaken.

Steam Deck Verified en ProtonDB

Valve is hier gelukkig best voortvarend in. Veel games zijn bijvoorbeeld 'Steam Deck Verified' om na te gaan of ze zullen werken. Het bedrijf geeft daarbij meerdere soorten labels: 'Verified', 'Playable' (waarbij mogelijk tweaks nodig zijn), 'Unsupported' en 'Unknown'. Al die labels zijn ook zichtbaar in Bazzite. Je mag ervan uitgaan dat games die werken op de Steam Deck, ook gewoon werken op Bazzite.

Je kunt ook buiten Steam om controleren of je favoriete games op Linux draaien. Gebruik daarvoor de website ProtonDB. Daar staat niet alleen of een bepaalde titel werkt, maar de community geeft vaak ook aan welke eventuele bugs je kunt verwachten, vaak inclusief een oplossing.

ProtonDB laat ook direct zien dat heel veel games gewoon draaien. Slechts 5 van de 100 populairste games draaien bijvoorbeeld niet op Linux, blijkt uit cijfers van die dienst. En 90 procent draait redelijk probleemloos.

ProtonDB speelbare games
Veel (populaire) games draaien gewoon op Linux. Bron: ProtonDB

Benchmarks

Uiteraard hebben we ook wat benchmarks gedraaid op onze eigen proefsystemen. We testten de pc's in vier titels: Cyberpunk 2077, GTA V Enhanced, F1 2021 en Total War: Pharaoh, als een mooie mix van zwaardere en lichtere games.

Cyberpunk 2077

Zeker op lagere resoluties is Cyberpunk 2077 op beide machines goed te spelen. Maar naarmate je de settings opschroeft en de resolutie ophoogt, begint de 'instapper' een beetje te sputteren. Op 4k met Medium-settings komt dat systeem nog net boven de 30fps uit, maar op Ultra kun je het wel vergeten. In die gevallen komt de high-end versie beter mee: die komt op de hoogste settings (maar wel zonder raytracing) aardig in de buurt van de 60fps op 4k.

  • Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Medium
  • Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Ultra
  • Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Medium
  • Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Ultra
  • Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Medium
  • Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Ultra
Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
188,0 255,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
79,0 122,0
Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
144,0 184,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
53,0 77,0
Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
173,0 207,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
77,0 82,0
Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
103,0 125,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
40,0 47,0
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
97,0 111,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
32,0 39,0
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
47,0 56,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
16,0 19,0

Grand Theft Auto V Enhanced

Met GTA V Enhanced leveren beide pc's ook prima framerates. De instapversie zet ook op 4k met de Very High-preset goed speelbare framerates neer, en de high-end variant passeert gemiddeld genomen de 120fps. Die cijfers trekken zich natuurlijk door naar de lagere resoluties: op beide pc's kun je goed uit de voeten.

Let wel: gek genoeg kwamen we met GTA V bij de meeste resultaten op lage minimale framerates uit, terwijl we dat op het oog niet terugzagen. Ook de frametimes uit de benchmarkruns bleken onbetrouwbaar: ze kwamen omgerekend allemaal precies uit op 60,0fps, dus die hebben we genegeerd. We vermoeden dat dit een Linux-foutje is: het heeft geen invloed op de gebruikservaring, maar we wilden het wel benoemen.

  • GTA V - 3840x2160 - Very High
  • GTA V - 2560x1440 - Very High
  • GTA V - 1920x1080 - Very High
GTA V - 3840x2160 - Very High
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
69,0 129,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
34,0 49,0
GTA V - 2560x1440 - Very High
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
46,0 221,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
54,0 91,0
GTA V - 1920x1080 - Very High
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
43,0 224,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
53,0 123,0

F1 2021

Als we kijken naar wat nóg lichtere games, zullen de resultaten je niet verbazen. Met beide pc's kun je in F1 2021 op een prima tempo racen op alle resoluties, vaak zelfs met de settings wat omhoog geschroefd. We testten deze oude F1-game omdat de nieuwere niet goed werken vanwege EA's anticheat, zoals we eerder al benoemden in dit artikel.

  • F1 2021 (DX12) - 1920x1080 - Medium
  • F1 2021 (DX12) - 1920x1080 - Ultra
  • F1 2021 (DX12) - 2560x1440 - Medium
  • F1 2021 (DX12) - 2560x1440 - Ultra
  • F1 2021 (DX12) - 3840x2160 - Medium
  • F1 2021 (DX12) - 3840x2160 - Ultra
F1 2021 (DX12) - 1920x1080 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
393,0 499,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
223,0 282,0
F1 2021 (DX12) - 1920x1080 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
282,0 323,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
125,0 139,0
F1 2021 (DX12) - 2560x1440 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
378,0 416,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
152,0 216,0
F1 2021 (DX12) - 2560x1440 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
226,0 259,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
98,0 108,0
F1 2021 (DX12) - 3840x2160 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
220,0 243,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
99,0 112,0
F1 2021 (DX12) - 3840x2160 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
157,0 177,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
51,0 58,0

Total War: Pharaoh

Nog een lichtere game: Total War: Pharaoh is ook prima te spelen op beide systemen. Ook op 4k met onze instap-pc kun je prima speelbare framerates neerzetten. Met de Ultra-instellingen gaat dit spel dan wel langzaam richting de 30fps, al maakt dat voor een strategiespel natuurlijk niet zoveel uit.

  • Total War: Pharaoh - 1920x1080 - Medium
  • Total War: Pharaoh - 1920x1080 - Ultra
  • Total War: Pharaoh - 2560x1440 - Medium
  • Total War: Pharaoh - 2560x1440 - Ultra
  • Total War: Pharaoh - 3840x2160 - Medium
  • Total War: Pharaoh - 3840x2160 - Ultra
Total War: Pharaoh - 1920x1080 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
247,0 327,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
164,0 214,0
Total War: Pharaoh - 1920x1080 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
150,0 226,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
100,0 127,0
Total War: Pharaoh - 2560x1440 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
254,0 334,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
139,0 168,0
Total War: Pharaoh - 2560x1440 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
151,0 210,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
65,0 84,0
Total War: Pharaoh - 3840x2160 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
179,0 225,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
69,0 82,0
Total War: Pharaoh - 3840x2160 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Tweakers Bazzite Machine - High-end
87,0 114,0
Tweakers Bazzite Machine - Instap
31,0 41,0

Upscaling verandert de zaak een beetje

Onze Steam Machine-achtige 'instap'-pc levert dus prima prestaties bij minder zware games, en zelfs wat pittigere triple-A-titels op lagere resoluties. Maar mocht je al je games op 4k willen spelen, dan kom je met native prestaties niet ver genoeg. In dat geval moet je upscaling gebruiken. Niet geheel onverwacht: Valve zegt zelf ook dat de echte Steam Machines op 4k60 kunnen gamen, maar dan wel met FSR 3.

Dat zien we ook wel aardig terug in onze benchmarks. Op ons 'budget'-systeem haal je in Cyberpunk 2077 gemiddeld nét geen 60fps als je de settings terugschroeft naar Medium en FSR 3 Quality gebruikt. Bij de Performance-modus wordt dat zelfs ruim overschreden, als je genoegen neemt met de mindere beeldkwaliteit die daarbij komt kijken.

Op het high-end systeem verhoogt FSR logischerwijs de framerates nog verder. 4k Ultra is zelfs met FSR Quality nu goed speelbaar, met framerates ver boven de 60fps, en met Performance kruipen de framerates voorzichtig richting de 120.

  • Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Medium
  • Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Ultra
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Medium
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
High-end - FSR 3 Performance
174,0 205,0
High-end - FSR 3 Quality
137,0 156,0
High-end - Native
97,0 111,0
Instap - FSR 3 Performance
53,0 76,0
Instap - FSR 3 Quality
52,0 57,0
Instap - Native
32,0 39,0
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Ultra
Pc Minimum- / Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
High-end - FSR 3 Performance
101,0 116,0
High-end - FSR 3 Quality
67,0 76,0
High-end - Native
47,0 56,0
Instap - FSR 3 Performance
40,0 45,0
Instap - FSR 3 Quality
27,0 29,0
Instap - Native
16,0 19,0

Conclusie

Kortom: de 'echte' Steam Machine laat nog altijd op zich wachten. Er zijn aanwijzingen dat de release steeds dichterbij komt, al is ook dan de vraag of er genoeg voorraad is en wat de verkoopprijs precies wordt.

We kijken zelf ontzettend uit naar Valves nieuwe console en kunnen niet wachten om hem onder handen te nemen. Maar mocht je het wachten beu zijn, dan hoef je dus niet per se te wachten op de Steam Machine. Met een eigen pc kun je vrijwel dezelfde ervaring krijgen, als je het niet erg vindt om af en toe het een en ander te tweaken. Als je al een AMD-systeem hebt staan, hoef je daar geen cent voor uit te geven.

Redactie: Daan van Monsjou • Eindredactie: Monique van den Boomen

Lees meer

Reacties (67)

Sorteer op:

Weergave:

Maar hoe doe je wake up from off-state bij een mini PC. Dit geeft de echte bank gaming ervaring.
Ik ben hiermee bezig met mijn eigen HTPC. Vanuit een echte uit-stand kan mijn HTPC nog wel Wake-on-LAN-signalen ontvangen, dus ik knutsel iets in elkaar met WOL via Home Assistant, geïnitieerd door een Zigbee-remote bij de TV.

Bij slaap kan mijn Steam Controller (2026) hem wakker maken.

[Reactie gewijzigd door Mark_88 op 4 juni 2026 10:23]

Bij slaap kan mijn Steam Controller (2026) hem wakker maken.
De Steam Controller kan de Steam Deck draadloos vanuit sleep wakker maken via de Puck (USB 2,4 GHz ontvanger) en via Bluetooth. Zoiets zal ook wel kunnen met andere PC's. Zo heb ik ook een notebook die vanuit sleep ontwaakt als de gekoppelde BT-muis wordt gebruikt.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 4 juni 2026 10:26]

Bij mij is WoL onbetrouwbaar. Daarom heb ik een apparaatje gemaakt die via Home Assistant een button krijgt die dan daadwerkelijk de PWR+ en PWR- short met een optocoupler ertussen (om daadwerkelijke short te voorkomen).

Zo vaak dat de WOL faalrt, en ik dan toch dat knopje moest gebruiken die altijd werkt omdat het een fysieke knop simuleert. Deze virtuele knop heeft deze acties:
  1. Short press (uit > aan, aan > sleep, sleep > aan)
  2. Long press (voor als PC vast loopt ofzo en ik moet deze remote geforceerd uit zetten)
  3. En dan helemaal vanuit de uit state kan ik dan gewoon de 'short press' weer gebruiken om m weer op te starten.
Veel betrouwbaarder dan WoL.
ik heb tussen het stopcontact en de kabel naar mijn voeding een philips hue smart plug hangen. in mijn BIOS ingesteld dat hij aan moet gaan zodra er stroom op komt.

via de Hue app of Apple woning kan ik mijn pc direct aanzetten.
Maar dan moet je toch ook elke keer de smartplug uit zetten als je de PC uitzet? Of gaat dat ook automatisch? Of gaat de plug eerst uit en dan aan wanneer je via de Hue app de pc aanzet?
Als je bijvoorbeeld een xbox controller met dongle gebruikt, dan komt je systeem gewoon uit standby zodra je de controller aanzet. Met een bluetooth controller zal je inderdaad wel van de bank af moeten.
maar ook als het systeem uit staat met de stekker er nog in dus zoals bij Wake On LAN?
Voor de duidelijkheid: een 2.4GHz dongle. Via bluetooth kan dit niet.
Er zijn HDMI-CEC adapters waarmee het eea mogelijk is (geloof niet de PC waken, maar wel de TV samen met de PC), maar ik heb me hier nog niet in verdiept. Dit is ook het enige dat ik mis op mijn mini PC met Steam OS, dat ik deze met de controller kan ontwaken. Het grappige is dat het op Windows prima werkt, daar gaat mijn mini PC gewoon aan uit slaap als ik op de Xbox knop van mijn controller druk.

[Reactie gewijzigd door Frietsaus op 4 juni 2026 10:19]

Hardware haven heeft laatst een video gemaakt over hoe hij zijn "steam machine/console" heeft opgezet, hij verteld hier ook wat dingen over wake up.
Hardware Haven heeft een tijdje geleden een mooie video geplaatst op YT waarbij hij ook dit probleem aanpakt :) aanrader!
Ik zou ergens beginnen met WoU (Wake on USB). (vaak zijn Bluetooth-apparaten ook interne USB-devices)
Ik zet meestal mijn HTPC (ook met Bazzite) aan met een FLIRC adapter in de HTPC en een universele remote, op die van mij werkt dat alleen als de HTPC in suspend is, dus ik zet die zelden helemaal uit, maar op vlak van stroomverbruik is dat bijna hetzelfde als uit staan.

Daarnaast kan ik de HTPC ook starten met een Xbox controller omdat ik een Xbox wireless adapter gebruik en geen bluetooth, maar omdat mijn HTPC geen HDMI CEC doet, schakelt dan alleen de HTPC aan. Dus gebruik ik de universele remote toch al om TV en receiver op te zetten en naar de juiste kanalen te wisselen.

HDMI CEC klinkt leuk maar is voor mij onhandig gebleken, als ik het aan zet op mijn Chromecast en wil wisselen van Chromecast naar HTPC, blijft de Chromecast proberen mijn TV en receiver uit te schakelen. Mijn universele remote (Logitech Harmony Companion) doet gewoon wat ik wil. Steam Machine zal wel HDMI CEC doen. En er zijn ook wel manieren om HDMI CEC met een HTPC te doen, maar dat vereist dan toch weer extra hardware, dan steek ik dat geld liever in een universele afstandsbediening + FLIRC (die ik al jaren heb).
Ik heb al een half jaar ene zelfbouw steam machine, mijn oplossing: altijd in standby laten staan (dan gebruikt mijn machine 2W, best te overzien, dat kost 4 euro per jaar aan stroom), en de steam controller (de oude! de nieuwe kan het ook maar die heb ik niet) kan hem laten ontwaken uit sleep. Enige jammere is dat ik alsnog zelf mijn TV moet aanzetten en naar de juiste HDMI input moet wisselen.

[Reactie gewijzigd door kiang op 4 juni 2026 12:08]

Kleine tip: mocht je de pc toch nog voor andere dingen willen gebruiken (af en toe), is mijn ervaring dat je toch beter voor een gaming-distributie kan gaan die niet immutable is. Ik gebruik nu zelf Nobara Linux, wat echt fantastisch werkt. Je hebt alle performance upgrades op Linux van Glorious Eggroll (maker van Proton-GE eveneens) en kan tenminste dingen aanpassen aan je OS als je toevallig wat nodig hebt voor bijvoorbeeld Moonlight plus Sunshine. In Bazzite kreeg ik het echt niet fatsoenlijk aan de praat met een virtuele tweede monitor, terwijl Nobara me precies laat doen wat ik wil.

tl;dr Als je een beetje van tweaken houdt, zou ik niet voor Bazzite gaan. Het is heerlijk plug-and-play, maar daardoor ook veel beperkter. Dat terwijl Nobara Linux zonder aanpassingen ook zo goed als plug-and-play is.
Kleine tip: mocht je de pc toch nog voor andere dingen willen gebruiken (af en toe), is mijn ervaring dat je toch beter voor een gaming-distributie kan gaan die niet immutable is.
Of boot een ander OS vanaf een andere (USB-)schijf.
Sluit ik me he-le-maal bij aan! Goeie opmerking. Als je meer met je PC wilt KAN dat wel op Bazzite, maar het is echt complex. Ga dan lekker voor: Cachy, Mint, Zorin, Fedora, of Nobara inderdaad.

Maar eigenlijk werkt gamen overal wel aardig, en de performance upgrades doen er niet zo veel toe. Wat je vaak mee krijgt met gaming distro's is dat dingen gewoon wat eenvoudiger werken. Op de Cachy wiki heb je die handige gaming meta packages, een hele zooi met libs, apps en andere handigheid om meteen te beginnen.
Ter toevoeging, stel je zit al op Fedora en wil eigenlijk naar Bazzite maar kan geen afscheid nemen van je data, check Ultra Marine. Het is een sidegrade die alles de gewenste gaming drivers en instellingen al voor je heeft opgezet, zonder dat je de data verliest van Fedora. Ook houden ze met een upgrade voor je in de gaten wanneer de boel stabiel genoeg is om ook werkelijk te upgraden.

Ook leuk, ze hebben een ingebouwde DE-hopper, waardoor je kan switchen van desktop omgeving. Twijfel je tussen Gnome, KDE, Cinnamon, of al die andere smaakjes? Dan kan je het gewoon uitproberen op je huidige systeem, zonder gedoe.
Gemakkelijker om te tweaken? Yep, zeker.
Altijd de beste optie? Mwahh... hangt ervan af.

De meeste dingen in immutable zijn niet veel anders en voor de dingen die het wel zijn, zijn vaak workarounds. Hoewel sommige distro's irritanter zijn dan anderen met welke workarounds je moet gebruiken.

Gebruik mijn PC veel voor gamen (nvidia kaart), maar ook wat VSCode in combinatie met Github of wat editing met de Affinity suite. Natuurlijk wat meer niche/cosmetische dingen zoals lighting van alle hardware beheren via OpenRGB, dingen als mijn Wooting keyboard customisen via hun utility of custom thema/widgets creeren en gebruiken. Het is meestal zelfs dat je dezelfde aanpassingen gewoon kan toepassen op een immutable distro maar dat dit op een locatie moet gebeuren die buiten de standaard OS mappen staan.
Gebruik zelf Fedora Kinoite (wat eigenlijk de upstream is van Bazzite.. aka Bazzite met minder gaming-specifieke dingen geinstalleerd in de kernel) en heb nog geen roadblocks gehad bij een van bovenstaande acties/setups.
Wat ik verlies in opties voor tweaken van het kernel/systeem, krijg ik terug in het gevoel dat er geen oud spul blijft rondhangen in mijn OS dat in de toekomst problemen kan veroorzaken en bijna zorgeloos updaten met de optie om gewoon terug te rollen als iets niet werkt met de wetenschap dat alles na de rollback gewoon gegarandeerd weer werkt.

Een niet technische Windows gebruiker zou ik bijv. misschien eerder naar een immutable distro leiden dan iets ander. Heb het zelf nooit voor elkaar gekregen, maar ik ken zeker mensen die met hun volgen van commando's en guides online hun OS redelijk om zeep hebben geholpen of in ieder geval flink gekneecapped hebben zonder het door te hebben :D
Ik had eigenlijk bij de benchmarks graag een vergelijking gezien met de prestaties mocht je er gewoon Windows op gezet hebben.
Why? dan is het toch hele andere doel wat je aan het vergelijken bent. Hier was de doel om eigen Steam Machine te maken, niet om performance van een Steam Machine met een Windows Machine te vergelijken.
Ja dat is het wel... want je bent voor een budget een pc console voor de TV aan het maken.

het hele doel is games draaien, en zodra de steam machine eruit is wordt deze vergeleken met andere consoles maar ook game PC's (zoals de huidige consoles dat ook goed)

Het uiteindelijke doel is namelijk:

Goedkoop games spelen op een simpele manier, op de bank, met acceptable graphics voor een budget.
precies, ik ben wel is benieuwd of het performance wise nog nuttig is om over te stappen.
je verliest ongeveer 10% als je linux gebruikt, 30%+ als je een nvidia kaart hebt.

[Reactie gewijzigd door Joeri.Bijlsma op 4 juni 2026 10:25]

Dat is echt veel te simpel gesteld, in heel veel gevallen verlies je zeker als je AMD hardware gebruikt helemaal niks of draaien games zelfs beter onder Linux. Aan het NVidia front zijn de laatste maanden ook grote stappen gemaakt om het verschil met Windows te verkleinen (bijvoorbeeld descriptor heap support), als dat allemaal doorgevoerd is in de Proton & NVidia driver versies die in zoiets als Bazzite zitten dan is het verschil zeker geen 30% meer. Maar AMD hardware is nog steeds aan te bevelen op Linux, voornamelijk omdat de AMD drivers open-source zijn en netjes inhaken op alle andere onderdelen van de Linux graphics stack.
Ik zeg ook niet dat je geen amd moet nemen. AMD is zeker de keuze voor linux gaming, je hebt alleen niet altijd de prestaties die je op windows hebt (handhelds hebben wel een groter voordeel tov pc's op bazzite bijv omdat de framepacing beter is op zulke Osen), dit varieert van game tot game, soms in het voordeel van windows, de andere keer in linux.
Verlies met mijn nvidia kaart helemaal niks op nieuwere games en oudere games runnen beter op Linux.
Verschilt misschien per setup.
allicht, ik verlies ruim 40 fps in wu kong als ik mn 5070 opstart in bazzite tov windows.
Toegegeven, dit is al een kleine 6 maanden terug, kan wezen dat er grote verbeteringen waren in de tussen tijd, dit heb ik verder niet na gekeken.
gelukkig kun je windows gewoon gratis downloaden van de microsoft site.
Prijs is een non issue, ff reg edit gebruiken voor de watermark en je verliest niks als niet-power user (wat 99% van de mensen zijn die windows hebben).
Dit zijn leuke projecten, maar de vraag is, voor wie is het echt bedoeld: Tweakers

Daarbuiten? Ik vraag me af wie dit echt wilt en waarom? Gezien de prijzen helemaal.

Ik bood deze optie tijdje geleden aan mijn vriendin, maar ze haakte helemaal af na prijzen te horen en niet goed begrijpen waarvoor het bedoeld is. De totaalprijs was wat lager, omdat ik de desktop al had, maar alleen nog uitgebreid moest worden met GPU, werkgeheugen en SSD. De prijzen zijn zo hoog, dat het uiteindelijk een switch is geworden voor haar. Uiteindelijk is dit ook beter, gezien 3D-games net te lastig zijn.

Ik heb zelf al een redelijke gaming pc, dus het idee was dat ze haar eigen instap game pc zou krijgen. Ik heb zelf een Xbox Ally gekocht, om dit als handheld en streamingsapparaat te kunnen gebruiken en soms PC-games in co-op te kunnen spelen.
Dit zijn leuke projecten, maar de vraag is, voor wie is het echt bedoeld: Tweakers
Daarbuiten? Ik vraag me af wie dit echt wilt en waarom? Gezien de prijzen helemaal.
...
De prijzen zijn zo hoog, dat het uiteindelijk een switch is geworden voor haar.
Alleen kan je op je switch niet zonder extra kosten het grootste deel van je bestaande steam/gog/itch bibliotheek spelen.

En dan hebben we nog de beruchte "nintendo-tax" en lieten we achterwege dat er met grote regelmaat spellenbundels beschikbaar zijn voor pc (bijvoorbeeld op itch, humble, fanatical) die binnen een paar keer (soms met één bundel al!) het prijsverschil van de hardware kunnen compenseren.

[Reactie gewijzigd door AnonymousGerbil op 4 juni 2026 10:35]

Ik ben daar met jou eens. Dit is ook waarom ik geen Switch voor mezelf heb gekocht, maar de Ally in combinatie met eigen pc. Ik had ook al aangegeven dat ik een hele backlog aan games heb, deze zijn ook via steam family gedeeld, maar een switch is toch toegankelijker. Dit was ook kern van mijn “onrelevant” reactie.

Maar goed. Ik betaal er ook niet verder aan mee en zie ook dat met het zelfde geld, meer performance en games gekocht konden worden en eventueel een streaming handheld voor onderweg en vakantie.

Ik zelf koop merendeels van de games in de steam sale en was ook aan kijken naar Humble Bundle monthly subscription te kijken. Veel games, voor weinig geld en games zijn van jou vs streamingskosten (GeforceNow, xbox etc) en niks is van jou.
Ik vind de prijzen voor een instap game-pc ook best aan de hoge kant. Ik kijk momenteel naar een DDR4-build, maar ook tweedehands ben je een flink bedrag kwijt.
Daarom, dit schrok haar dus af en koos voor een “voordeligere” optie, maar ja uiteindelijk heeft evenveel of meer gekost: want ja dure games, accessoires en nintendo abonnement.

Maar goed, los daarvan is gebruikersgemak/vriendelijkheid ook belangrijk punt, niet de hardware alleen, maar ook de games zelf. Want ja Nintendo games zijn over algemeen vriendelijker voor onervaren games.
Nou ja zeg, ik moet echt even een traantje wegpinken bij dit artikel. Bazzite als suggestie voor het te gebruiken OS, geweldig!
Gezien je foto: Ik vind CathyOS ook een hele goede. Ik moest lachen dat ik Sonic Adventure “Easter egg” wallpaper zag: Blazing fast
Cachy is geweldig, en veel gebruiksvriendelijker dan je zou verwachtten. Qua gebruik vind ik het veel eenvoudiger als bijvoorbeeld Ubuntu met al die repositories en dat geneuzel.
Ja, inderdaad, heel gebruikersvriendelijk zowel desktop gebruik en waar je ook met een klik op de knop, alle benodigdheden installeert om het ook als gaming platform te gebruiken.
Wat is het voordeel van een SteamOS achtig iets draaien op je PC in plaats van Steam Big Picture, dat al jaren werkt?

Natuurlijk is dit een geweldige manier om niet meer op Windows te hoeven draaien, en tegenwoordig is gamen op Linux heel goed mogelijk oa door Proton en dergelijke. Maar wat ik me afvraag als puur gamer, of het nou uitmaakt of ik een WindowsPC pak met Steam in Big Picture, of ga voor een Linuxgebaseerde machine zoals deze?

Ik moet eerlijk zeggen dat ik zelf ook niet echt getest heb of mijn games beter werken op Linux dan toen ik nog Windows draaide, al heb ik het idee dat het vele malen stabieler is (al was mijn Win11 installatie ook wel echt instabiel)
Nou, omdat SteamOS vriendelijker en console-achtig is. Je start hem op, pick-a-game en gaan. Bij Windows zit je met zoveel gepriegel om dit auto login en auto start volledig werkend te krijgen. Hier is Windows ook niet voor gemaakt. Het is een desktop omgeving, waarbij langzaam wel console-laag overheen wordt toegevoegd: aka Xbox mode. Daarnaast, blijven allerlei processen actief, die niet relevant zijn tijdens console/xbox-mode.

Verder: Linux is soms sneller, maar over algemeen merk je weinig performance verschil, vergeleken met Windows. Daarnaast, als je geen multiplayers speelt met anti-cheat, kom je een heel eind met Linux, maar heb je wel Windows nodig als je toch dit soort games speelt.
Voelt wel als een gemiste kans om de ultieme tweakers optie niet te behandelen: AMD BC-250 :P
Dit is pas Tweakers inderdaad, jammer dat de prijzen zo omhoog zijn geschoten sinds hier YouTube filmpjes van zijn verschenen. :P

Linkje voor geïnteresseerden:
AMD BC250 Documentation

[Reactie gewijzigd door Frietsaus op 4 juni 2026 10:46]

ik heb er maandag 1 gekocht voor 129 euro ;) valt mijn inziens best mee
Jullie zijn toppers, ik ga hier mee aan de slag!
Ik had nog een oude PC liggen die ik heb omgetoverd tot "Steam machine". Staat nu in de woonkamer met Linux Mint te draaien. Bazzite kreeg ik niet lekker werkend met m'n oudere GPU. Nu draait het als een zonnetje.

inventaris: Steam machine (Linux)
Met AMD hardware is het ook mogelijk om Steam OS te installeren via de recovery image. Werkt bij mij goed.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn