TLDR: Een Public Benefit Corporation combineert winst maken met een juridische verplichting om het algemeen belang te dienen, in tegenstelling tot traditionele bedrijven die uitsluitend op aandeelhouderswaarde focussen.
Het lijkt erop dat er hier een misverstand is over het concept van een Public Benefit Corporation (PBC). Dit soort bedrijven is namelijk fundamenteel anders dan een traditioneel bedrijf dat enkel gericht is op winstmaximalisatie. Laat me dit uitleggen:
Wat is een Public Benefit Corporation?
Een Public Benefit Corporation (PBC) is een speciale juridische structuur voor bedrijven, vooral populair in de Verenigde Staten, die expliciet is ontworpen om zowel winst te maken als een positief maatschappelijk doel na te streven. Dit wordt vaak een "hybride" model genoemd omdat het twee kernmissies combineert:
Winst genereren voor aandeelhouders (zoals in elk traditioneel bedrijf).
Bijdragen aan een maatschappelijk belang dat in de statuten van het bedrijf wordt vastgelegd.
Bij een PBC is de balans tussen winst en maatschappelijk belang geen loze marketingkreet, maar een juridische verplichting. Bestuurders en management moeten expliciet rekening houden met hoe hun beslissingen niet alleen de aandeelhouders, maar ook het bredere maatschappelijk belang beïnvloeden.
Waarom is dit anders dan traditionele bedrijven?
Traditionele bedrijven, zoals Robkazoe terecht citeert, zijn doorgaans gericht op het maximaliseren van winst voor hun aandeelhouders. Dit komt voort uit de klassieke economische theorie. In die structuur staat het algemeen belang vrijwel altijd lager op de prioriteitenlijst, tenzij dit indirect bijdraagt aan de winst.
Bij een PBC ligt dat anders:
De maatschappelijke doelstelling staat gelijkwaardig naast de winstdoelstelling.
Transparantie en verantwoording zijn ingebakken. PBC’s moeten regelmatig rapporteren hoe ze hun maatschappelijke doelen bereiken.
Aandeelhouders van een PBC weten dat hun investering niet alleen gericht is op winst, maar ook op het behalen van maatschappelijke impact.
Onbeperkte winst vs. algemeen belang
Het feit dat een PBC onbeperkt winst mag maken, is niet in strijd met de doelstelling om het algemeen belang te dienen. Het betekent alleen dat er geen wettelijke limiet is aan de hoeveelheid winst die zo'n bedrijf kan genereren. Wat wel belangrijk is, is dat het bedrijf altijd verantwoording moet afleggen over hoe deze winst bijdraagt aan het maatschappelijk doel. Als dit wordt verwaarloosd, kan dit juridische of reputatieschade veroorzaken.
Reactie op de opmerkingen
Robbierut4: Het klopt dat in traditionele bedrijven aandeelhouders vaak minder om het algemeen belang geven. Maar bij een PBC gaat het om aandeelhouders die zich bewust inzetten voor een balans tussen winst en maatschappelijk impact. Deze structuur trekt doorgaans investeerders aan die juist geïnteresseerd zijn in die balans.
iRobbery: Een interessante opmerking over "onbeperkt algemeen belang". Hoewel dat niet letterlijk bestaat, is het doel van een PBC juist om het algemeen belang zo centraal mogelijk te stellen binnen de juridische en financiële grenzen.
Robkazoe: Wiki beschrijft de klassieke bedrijfsvorm correct, maar een PBC wijkt hiervan af. Bij een PBC kan het algemeen belang net zo belangrijk (of zelfs belangrijker) zijn dan winst.
Kortom, een Public Benefit Corporation is verre van een normaal bedrijf. Het is een structurele poging om bedrijven niet alleen als winstmachines te zien, maar ook als positieve krachten in de samenleving. Het is niet perfect, maar een belangrijke stap richting een meer duurzame en inclusieve bedrijfsvoering.
[Reactie gewijzigd door ChefA op 28 december 2024 14:27]